#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2010 20:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου παραδέχθηκε την επιμήκυνση μετά τις εκλογές



Επιβεβαίωσε πλήρως όσα γράφονται και ακούγονται τις τελευταίες ημέρες περί επιμήκυνσης του χρόνου αποπληρωμής του δανείου των 110 δισ, ο πρωθυπουργός από το Παρίσι. Μετά τη συνάντηση που είχε με τον Ν. Σαρκοζί ο Γ. Παπανδρέου ανέφερε  ότι ο γάλλος πρόεδρος είναι θετικός στο θέμα της επιμήκυνσης της αποπληρωμής των δανείων της Τρόικας, γεγονός που αποτελεί δείγμα εμπιστοσύνης προς την Ελλάδα

Σχετικά με τα αναθεωρημένα στοιχεία της Eurostat για το 2009, ο κ. Παπανδρέου σημείωσε ότι πιστεύει πως μπορούν να επηρεάσουν θετικά το θέμα της αποπληρωμής.

Η συζήτηση για την αποπληρωμή, θα μπορούσε να γίνει σύντομα, κατά την άποψη του  πρωθυπουργού, με την ευκαιρία της συζήτησης για τη θεσμοθέτηση του Μόνιμου Μηχανισμού Στήριξης που θα γίνει στο Γιουρογκρουπ.

Αυτό που δεν τολμούσαν να πουν πριν τις εκλογές στην Ελλάδα το είπε ο πρωθυπουργός μετεκλογικά χωρίς φυσικά να δώσει περαιτέρω στοιχεία. Διότι η επιμήκυνση αποπληρωμής ενός δανείου είναι θετική όταν συνοδεύεται από ευνοϊκά μέτρα προς τον οφειλέτη. Αν συνοδεύεται από μέτρα νέας δουλείας τότε είναι καταστροφή.

Κάποιος δεν πρέπει να μας πει τι σημαίνει τελικά επιμήκυνση; Μήπως ότι θα παραταθεί ο χρόνος αποπληρωμής σε αντάλλαγμα μεγαλύτερο επιτόκιο από το σημερινό;

Επίσης, σημαίνει ότι γίνεται όνειρο απατηλό η έξοδος της Ελλάδας από το Μνημόνιο το 2013. Ουσιαστικά πρόκειται για διατήρηση της κατοχής από την τρόϊκα για όσο  χρόνο αποφασιστεί.

Σύντομα λοιπόν θα έλθει η κυβέρνηση με ένα νέο Μνημόνιο, αναθεωρημένο, που θα επιμηκύνει το χρόνο αποπληρωμής αλλά θα ζητά και νέα σκληρά μέτρα. Επώδυνη  δημοσιονομική προσαρμογή στις επιταγές της Τρόϊκας, για πολλά, πάρα πολλά χρόνια. Αυτή την αλήθεια θα πρέπει να μας πει ο πρωθυπουργός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/11/2010 20:52:12

    εάν δεχτεί επιμήκυνση χωρίς επαναδιαπραγμάτευση άλλων όρων απλά αφήνει να τον σαλαμοποιήσουν. Και, τον ίδιο... σκασίλα του... αλλά ο Λαός;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ archaeopteryx 15/11/2010 21:18:45

      Ο Λαός;; Kαλά εσύ δεν πίνεις ...φραπέ Κυριακή αραχτός, να 'ουμε;

  2. TASSOS avatar
    TASSOS 15/11/2010 20:57:26

    Κάποιοι τα ξέραμε. Και όσοι γράφουν στο antinews το γράφουν εβδομάδες τώρα. Ο Σαμαράς είναι η τελευταία λύση της χώρας. Σε αυτό συμφωνούμε αυτοί που πρέπει συμφωνήσουν. Μετά την καλή - επί της ουσίας- επίδοση στις τελευταίες εκλογές ο πάγος συνεχίζει να παραμένει εξαιρετικά λεπτός κάτω από τα πόδια του Αντώνη και όλων όσουν πιστεύουν στην ΝΕΑ Νέα Δημοκρατία. Και Πρόεδρε όσοι στο κόμμα δεν θέλουν ή δεν μπορούν πιά τους ευχαριστούμε και πάμε παρακάτω, ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ. Κανένας δεν θυμάται τον Νο2 του Τσώρτσιλ, του Ρούζβελτ ή του Ντε Γκωλ . Ο λαός θυμάται ΜΟΝΟ τους ηγέτες και τις αποφάσεις που αυτός πήρε για την ευημερία του κάθε λαού. Και αυτός ο κανόνας βέβαια ισχύει για τον νυν. Είναι σίγουρο ότι δεν θα ξεχάσουμε τι έκανε και τι σχεδιάζει να κάνει ακόμη σε τούτη την χώρα εισ βάρος των παιδιών μας και πέρα από αυτά.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/11/2010 21:25:14

    Εχει παρει δουλεια στο σπιτι...
    http://www.xxl.gr/

    Δε θα φερει τπτ της Βουλη και παλι. οποτε τι να περιμενουμε? Φρεγατες?

    ΠΠ

  4. Orestios avatar
    Orestios 15/11/2010 21:25:29

    Αναδιαπραγμάτευση σημαίνει και δικαστική επίλυση στην Βρετανία?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 15/11/2010 21:39:35

      Καταγγελια της Δανεικης Συμβασης με ολες τις επιπτωσεις οπως αναφερονται. Την εχω ανεβασει... Τα Κρατη Δανειστες μας θα πρεπει να συμφωνησουν ομοφωνα και να μην μεταφερουν τα δικαιωματα τους σε αλλες χωρες ( προβλεπεται παλι ομοφωνα ). Το ΔΝΤ ??

      Ποιος θα παραστει για το Ελληνικο Δημοσιο στο Λονδινο? Ο Παπακωνσταντινου? Πρακτικα θα μας δωσουν??

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/11/2010 21:46:30

        Αναδιαπραγμάτευση σημαίνει και καταγγελία του μνημονίου.
        Το GAP πέφτει στην παγίδα που του έστησαν με το τέθριππο. Αφού έκανε το πρώτο λάθος να μας το παίξει σωτήρας με το μνημόνιο της υποτέλειας τώρα θέλει να το καταγγείλει. Για ποιούς δουλεύει τελικά?
        Γιατί οι διατάξεις είναι σαφείς και εναντίον της Ελλάδας εξ' αρχής.

  5. Orestios avatar
    Orestios 15/11/2010 22:17:04

    Μόλις διάβασα πως έκανε την κολοτούμπα το GAP.
    Θεωρεί τώρα καταστροφική την αναδιάρθρωση και καλό το μνημόνιο, όταν μόλις εχθές το βράδυ έλεγε τα αντίθετα.
    Η αξιοπιστία απωλέσθη από την κυβέρνηση αρλεκίνων.