#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2009 23:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου νομίζει ότι είναι ακόμα σε προεκλογική περίοδο



Επανάληψη εξαγγελιών, ακόμη και συρραφή ανακοινώσεων της προηγούμενης κυβέρνησης με υποσχέσεις που είχε κάνει το ΠΑΣΟΚ προεκλογικά, επιφύλασσε η σημερινή επίσκεψη του Γ. Παπανδρέου στο νοσοκομείο «Αττικόν». Ξαναειπωμένες ανακοινώσεις για προσλήψεις 4.000 ιατρών και νοσηλευτών μέσα στο 2010 (αν και παλαιότερα είχαν μιλήσει για 2.000 κι όχι 1.000 γιατρούς), άνοιγμα κλινών εντατικής και φυσικά η γνωστή επικοινωνιακή τακτική της επίσκεψης σε χώρους που «πονά» ο πολίτης στην καθημερινότητά του.

Ωστόσο, τις πρώτες 100 ημέρες της κυβέρνησης ελάχιστα έως καθόλου έχουν αλλάξει στο χώρο του ΕΣΥ. Όχι ότι περιμέναμε να αλλάξει κάτι στο χάος του ΕΣΥ αλλά επειδή ο ίδιος ο Γ. Παπανδρέου ανέβασε τον πήχη τόσο ψηλά μπορούμε και ασκούμε κριτική.

Ούτε για την απίστευτη ταλαιπωρία στα δημόσια νοσοκομεία άλλαξε ή θα αλλάξει κάτι, ούτε για τα φακελάκια ακόμη και από ασθενείς που βρίσκονται σε δραματική κατάσταση (καρκινοπαθείς, καρδιοπαθείς κ.λπ.). Η διάλυση του συστήματος είναι εμφανής καθημερινά και όσο οι επισκέψεις του Γ. Παπανδρέου, αλλά και των άλλων πολιτικών, στηρίζονται σε επικοινωνιακές τακτικές, το πρόβλημα θα παραμένει. Τομές χρειάζεται το ΕΣΥ. Ωστόσο, τα νοσοκομεία ζουν ακόμη στην εποχή της κατσαρίδας ή των σκορπιών που βρίσκονται ακόμη και μέσα στα χειρουργεία.

Για να αντιληφθεί κανείς το μέγεθος της επικοινωνιακής φούσκας όλων των τελευταίων κυβερνήσεων, τα κενά σε θέσεις νοσηλευτών στα νοσοκομεία όλης της χώρας υπολογίζονται σε 25.000. Επομένως οι 3.000 είναι ανακοινώσεις για το θεαθήναι. Όσο για τις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, οι κλίνες που θα έπρεπε εδώ και χρόνια να λειτουργούν υπολογίζονται σε 150, άρα μόνο τις μισές εξήγγειλε το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναγνώστης avatar
    αναγνώστης 28/12/2009 22:42:33

    Επικρίσεις κατά του πρωθυπουργού με αφορμή τις δηλώσεις του κατά τη σημερινή επίσκεψή του στο Αττικό Νοσοκομείο διατύπωσε ο υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Υγείας της ΝΔ, Μάριος Σαλμάς.

    Ο κ. Σαλμάς κατηγόρησε τον κ. Παπανδρέου ότι σκόπιμα απέκρυψε ότι οι προσλήψεις προσωπικού προκειμένου να ανοίξουν τα κρεβάτια Μονάδων Εντατικής Θεραπείας είχαν σχεδιαστεί, προκηρυχθεί και εγκριθεί από την κυβέρνηση της ΝΔ.

    «Το ίδιο ισχύει και για τους 2.000 ιατρούς κλάδου ΕΣΥ - και όχι 1.000 που σήμερα ανακοίνωσε - αλλά και για τις 2.600 θέσεις νοσηλευτικού προσωπικού που άμεσα θα προκηρυχθούν», πρόσθεσε.

    «Σε κάθε περίπτωση, εμείς θα αναμένουμε να υλοποιηθούν οι σημερινές εξαγγελίες του κ. Πρωθυπουργού», κατέληξε ο κ. Σαλμάς.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/12/2009 00:28:33

    Εδώ δεν έχει βρει ακόμα ούτε τους μισούς Γ Γραμματείς.
    Εδώ δεν έχει στελεχώσει Οργανισμούς και ΑΕ.
    Εδώ συνέλεξε βιογραφικά για να τοποθετήσει αποφοίτους κολεγ΄θων ή απολυτηρία Λυκείου.
    Εδώ και Υφυπουργούς που τοποθέτησε ψάχνουν για αντικείμενο.
    ...και σκέφτηκε να βάλει και άλλους, αφού τώρα νακάλυψε την Ναυτιλία.

    και μερικοί απορούν για τις 100 ημέρες;


    ΥΓ

    Η εσωτερική έρευνα για τον κ Τσουκάτο κρατά μήνες και αδημονούν για το σχέδιο ορισμένοι;
    Υπάρχει σχέδιο όπως υπάρχουν χρήματα και ψάχνουμε να τα βρούμε και τα δύο....

  3. vas avatar
    vas 29/12/2009 08:57:45

    Μάλον ψάχνει να βρεί πού είναι τα λεφτά.Ο άνθρωπος κέρδισε ελλέιψη αντιπάλου και τλωρα με κάτι ανύπαρκτους θεωρητικούς έχασε την μπάλα.
    Θέλετε αποτέλεσμα άμεσα ,καταργήστε την μονιμότητα για τα λαμόγια.Αυθαίρετο με νερό και ρεύμα απόλυση των υπαλλήλων που τα χορηγήσανε άμεσα.Πολυκατοικία με παραβάσεις απόλυση των πολεοδόμων που υπέργραψαν οκ.Δημόσιο έργο με ατέλειες και παρατυπίες α΄πόλυση και στον εισαγγελέα τον επιβλέποντα.Προβληματικό μηχάνημα ή μηχανολογικό έργο ή κλπ απόλυση άμεσα της επιτροπής παραλαβής και εισαγγελέα.Παράβαση του νόμου σε διαγωνισμό και αποδοχή προβληματικής προσφοράς ή απόρριψη κανονικής απόλυση της επιτροπής διαγωνισμού και εισαγγελέα.Εφοριακάος κάλυψε επιχειρηματία σπίτι του ,αστυνομικός έκανε παράβαση καθήκοντος σπίτι του ,υγειονομικός κλείνει τα μάτια σε εστιατόρια και market σπίτι του ,γιατρός τα πήρε αφαίρεση της άδειας εξασκησης επαγγέλματος και σπίτι του,επιχείρηση έκλεψε ΦΠΑ ή παραποίησε τιμολόγια ή κορόιδευε τον κόσμο κλείσιμο και εισαγγελέα.
    ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤ ΕΤΕΡΑΣ.
    Αυτά είναι μέτρα για να διορθώσουν το χάος της δημόσιας διοίκησης σε χρόνο ρεκόρ και όχι υπουργοί με πάνινα παπούτσια και παράγοντες σε παράθυρα που μιλούν για νάμαστε σε κουβέντα.
    ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ? ΑΝ ΝΑΙ ΚΑΝΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ vas 29/12/2009 09:03:11

      Τι να αντέχει... δες τι έχει δίπλα του...

    • Soustom avatar
      Soustom @ vas 29/12/2009 10:16:48

      ...ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΙ ΝΟΜΟΥΣ...ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΡΑ!! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ;;; ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ...ΕΜΕΙΣ!!

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ vas 29/12/2009 23:31:35

      Και ποιός θα δουλεύει αν πάνε όλοι σπίτι τους? Και ποιός χαζός θα δεχτεί να μπει σε επιτροπή αμισθί αν έχει συνέπειες? Τουλάχιστον έτσι θα απολυθεί το 50% τουλάχιστον του δημοσίου :) κάτι είναι κι αυτό

  4. citizengr avatar
    citizengr 29/12/2009 09:07:15

    εδώ υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που νομίζουν ότι έχουμε δημοκρατική κυβέρνηση...

  5. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 29/12/2009 10:01:45

    Αλλος ένας πρωθυπουργός κατώτερος του αξιώματος του και των προσδοκιών των Ελλήνων. Το έργο το έχουμε ξαναδεί πρόσφατα καί τώρα είμαστε υποχρεωμένοι να το ξαναζήσουμε με άλλο πρωταγωνιστή αλλά με ίδιο σενάριο.

  6. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 10:59:33

    Ειπαμε,δεν ειναι αξιος γιος του πατερα του,αλλα αξιος ανηψιος του συνονοματου θειου του,τα υπολοιπα περιττεουν.

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 29/12/2009 11:44:14

    Ενώ ο Σαμαράς προσπαθεί να βάλει το σφουγγαράκι του στο Βατοπαίδι...

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 29/12/2009 11:54:09

    Το θεμελιωδες προβλημα του ΕΣΥ ειναι το συλλογικο μας ...ΕΓΩ. Πρεπει να καθιερωθει ξανα ο θεσμος του οικογενειακου γιατρου, ξεκινωντας απο τους νοσοκομους, ετσι ωστε να μην τρεχουμε με το παραμικρο βηχα ή πυρετο στα ερμα τα νοσοκομεια και να απαιτουμε περιθαλψη που πρεπει να δινεται ΜΟΝΟ σε οσους εχουν αναγκη νοσοκομειακης περιθαλψης. Π.χ., οταν καποιος εχει προβλημα πηγαινει σε ιατρειο του ΕΣΥ και τον βλεπει πρωταρχικα μια νοσοκομα η οποια ΜΠΟΡΕΙ να αποφανθει αν χρειαζεται περαιτερω περιθλαψη ή οχι, και με ασπιρινες τον στελνει σπιτι του. Αν ναι, τοτε τον στελνει σε ποιο ειδικο ή στον οικογενειακο γιατρο του (ας το αποφασισουν ειδημονες αυτο) και μονο οταν ειναι σοβαρη η κατασταση να τον στελνουν σε νοσοκομειο. ΜΟΝΟ ετσι θα λυτρωθουν τα νοσοκομεια απο τον γενικα ΑΝΩΡΙΜΟ Ελληνα που σαν παιθδακι θελει να γινει καλα σε μια ωρα επισκεψεως στο επειγοντων. Δεν φταει μονο το "Συστημα" (το εχουμε μαθει καλα το παραμυθι αυτο), ΦΤΑΙΜΕ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ ΕΜΕΙΣ που ως ανωριμος λαος και ατομα εχουμε διαλυσει τα παντα.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 29/12/2009 11:55:50

    Τι θελω να πω με τα πιο πανω; οτι εχουμε μαθει ως ατομα και, κατ' επεκταση ως κοινωνια να δρουμε ανορθολογικα. ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. Γι' αυτο φοβουμαι δεν εχουμε μελλον, ως κοινωνια εννοω.

  10. Orestios avatar
    Orestios 29/12/2009 12:13:16

    Πόσες μέρες από τις 100 ξόδεψαν σε θετρικές παραστάσεις? Πότε περίπου σχεδιάζουν να κυβερνήσουν?

  11. peri avatar
    peri 29/12/2009 12:15:52

    ο καταλληλότερος που είναι;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ peri 29/12/2009 12:23:31

      Ο καταλληλότερος είναι στην θέση του Πρωθυπουργού. Πέρασε ο καιρός που ήταν στην αντιπολίτευση.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/12/2009 13:27:17

    One day στην λιακάδα
    sitting on the πρασινάδα
    where the flowers ανθούσαν
    αnd the horses χλιμιντρούσαν
    say ο Μήτρος to Κρουστάλλω :
    - Do you μ' απατάς με άλλο;

    Κι η Κρουστάλλω σαν το hear
    τηνε πιάνει μέγας fear
    because τόπε η Μαγδάλω
    ότι did it μ' έναν Γάλλο.

    A nd the girl πονηρεμένη
    lay down σαν πεθαμένη
    - Μήτρο μ' if you don't believe me
    με το καριοφύλι kill me.
    and the Μήτρος που ήταν θύμα
    την επίστεψε the βλήμα.


    ΠΠ

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 29/12/2009 13:56:52

    ΠΠ, Καλοοοο! Το προωθησα σε φιλους εντος και εκτος συνορων, ή εχουν καταργηθει (αδελφια ειμαστε ντε ολοι).

  14. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 19:26:49

    Ετοιμαζει και σχολικη γιορτη στο Ζαππειο,αλλα Ομπαμα για τις 100 μερες,
    θα γελασει καθε πικραμενος,ολοι στην τηλεοραση με μπυρες και πιτσες!

  15. Orestios avatar
    Orestios 29/12/2009 20:03:40

    Πόσες ώρες θα κάνει πρόβα τα λόγια?

  16. stelios avatar
    stelios 29/12/2009 20:38:35

    Δεν ξερω ποσες προβες θα κανει,αυτο που ξερω ειναι οτι πιθανοτατα στις καρεκλες του ακροατηριου θα καθονται και τα boys του ΔΝΤ και της ΕΕ με τα εξασφαιρα γεματα..

    • Orestios avatar
      Orestios @ stelios 29/12/2009 20:43:26

      Ξέρεις τί θα γίνει? Θα τους δείξει το ΣΧΕΔΙΟ! Ναι! Θα μάθουμε επιτέλους πιο είναι αυτό το ΣΧΕΔΙΟ, που κατάντησε πιο precious κι από το ένα και μοναδικό δακτυλίδι του Άρχοντα των δακτυλιδιών.

  17. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 29/12/2009 20:53:41

    MIND THE GAP !!!!!!!...NOT , OF COURSE , BETWEEN THE TRAIN AND THE PLATFORM...!!!!