#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου θέλει τώρα να διαδηλώσει εναντίον του εαυτού του !!!



Μετά το περίφημο «είμαστε αντιεξουσιαστές της εξουσίας» ο Γ. Παπανδρέου είπε από την Κομοτηνή ότι θα μπορούσε να είναι ένας από τους διαδηλωτές της μεγάλης απεργίας της ερχόμενης Τετάρτης, ή ένας από τους νέους που διαδήλωναν εκείνη την ώρα έξω από το κτίριο που μιλούσε.

Μα τι πίνουν και δε μας δίνουν εκεί στην κυβέρνηση; Με τέτοιες ατάκες νομίζουν ότι αντιμετωπίζονται τα προβλήματα κι εμφανίζεται ο πρωθυπουργός να θέλει να διαδηλώσει; Μα είναι εντυπωσιακό να θέλει να διαδηλώσει εναντίον του εαυτού του. Φαντάζεστε τον κ. Παπανδρέου να πετάει μολότοφ και να βρίζει την κυβέρνηση;

Αν καθίσουμε και αναλύσουμε αυτή τη φράση, εκτός από τη φαιδρότητα που κρύβει έχει και δύο πολύ σημαντικά μηνύματα.

1. Όταν ο κ. Παπανδρέου λέει ότι έχουν δίκιο αυτοί που διαμαρτύρονται και θα ήθελε να είναι ένας από αυτούς, στην ουσία αποδομεί πλήρως την οικονομική του πολιτική. Ο πολίτης βγαίνει στους δρόμους για να ζητήσει καλύτερες συνθήκες ζωής, μακριά από μνημόνια και τρόικες, καλύτερους μισθούς, μείωση της ανεργίας, πιο ελκυστικό κράτος. Όλα αυτά για τα οποία εξελέξη ο πρωθυπουργός και δεν τήρησε. Μάλιστα, ο κ. Παπανδρέου καλεί κόμματα και φορείς να καταθέσουν προτάσεις για να βγει η χώρα από την κρίση. Εκτός του ότι αναζητά συνενόχους στο έγκλημα, όταν τους προτείνονται σειρά μέτρων, αναπτυξιακού κυρίως χαρακτήρα, σφυρίζει κλέφτικα. Υπακούει στο μοντέλο της τρόικας και αδιαφορεί για όποια πολιτική του προτείνουν οι αντίπαλοι. Ακουσε ποτέ σοβαρά τι του είπε ο κ. Σαμαράς, ο κ. Καρατζαφέρης, ο κ. Τσίπρας και η κ. Παπαρήγα; Φυσικά και όχι αφού η γραμμή είναι άλλη. Επομένως, το να λες ότι οι διαδηλωτές έχουν δίκιο αλλά τι να κάνουμε έτσι πρέπει να πάμε, είναι σα να τους κοροϊδεύεις.

2. Εκτός αν υπάρχει κι άλλη εξήγηση. Μήπως ο κ. Παπανδρέου πετάει τέτοιες ατάκες προτείνοντας στον κόσμο να μη διαδηλώσουν αλλά να κάτσουν κάτω και να σκεφτούν προτάσεις. Να μη βγουν στους δρόμους αλλά να στηρίξουν την κυβέρνηση στον κατήφορο που έχει πάρει. Να μη φωνάξουν, να μην εξοργιστούν αλλά να πουν «σφάξε με αγά μου να αγιάσω». Μήπως μέσα από τη βαθιά… φιλελεύθερη και αντιεξουσιαστική αυτή ατάκα (να διαδηλώνουν δηλαδή και οι κυβερντώντες… εναντίον τους) κρύβεται ο πιο μεγάλος φασισμός. Να μη διαδηλώνουμε δηλαδή για να μην ταράξουμε την ησυχία της κυβέρνησης.

Φαίνεται ότι η κυβέρνηση πιστεύει ότι θα διασωθεί με τέτοια επιχειρήματα. Οσο όμως ακολουθεί αυτή την άτεγκτη και καταστροφική πολιτική τόσο ο κόσμος θα βγαίνει στους δρόμους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/02/2011 19:56:43

    Εδώ κάνουν ό,τι θέλουν, στο να λένε ό,τι θέλουν θα έχουν πρόβλημα; Τρέλα πουλάνε, βοηθάει κι αυτό στην καλλιέργεια σύγχυσης. Το παίζουν προβληματισμένοι για να συνεχίσουν να ξεγελάνε τους αφελείς πως ό,τι κάνουν είναι αναγκαίο και αναπόφευκτο.

  2. manos avatar
    manos 19/02/2011 20:08:45

    Είμαι περίεργος γιατί διαδηλώνει στην παραπάνω φωτογραφία.
    Μήπως για την σπορά της ντομάτας στο βόρειο Κογκό, ή μήπως για την φυτεία του καφέ στην Κούβα?
    Ασε το βρήκα. Οι λαθρομετανάστες του κτιρίου Υπατία δεν τρώνε Χαβιάρι Μπελούγκα χωρίς κρακεράκια...
    Διαδηλώνει κατά του Παπαδόπουλου (των μπισκότων φυσικά) γιατί τα cream crackers ήταν ληγμένα.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/02/2011 20:12:53

    Με συγχωρείτε... Εάν δεν φοβόμουν ότι θα τον προσβάλω, θα μιλούσα για διχασμένη προσωπικότητα...

    Μας έχει πρήξει στην καταστροφολογία (δείτε την ιστοσελίδα του! h++p://www.papandreou.gr/papandreou/content/Document.aspx?d=-1&rd=0&f=1360&rf=1307380017&m=10894&rm=20602437&l=2 )

    και ζήτησε προχτές από τα ΜΜΕ "...να μην καταστροφολογούν... και να μήν κάνουν το φόβο και την αμάθεια πολιτικό εργαλείο..."!!!

    h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/02/blog-post_18.html

    Θα πέσει φωτιά από τον ουρανό να τον κάψει με τέτοιες δηλώσεις...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 19/02/2011 21:21:26

      Φίλε μου νομίζω ότι τον παρεξηγείς, απλά νοστάλγησε την εποχή που έκανε και έλεγε ότι ήθελε:

      κάποτε διαδήλωνε για το ασφαλιστικό τώρα είχε τον Λοβέρδο
      κάποτε διαδήλωνε για τους Κινέζους τώρα τους υποδέχεται
      κάποτε μοίραζε λεφτά που υπάρχουν τώρα κόβει μισθούς και συντάξεις
      Πως το είπε ο Σαμαράς;
      Συνβόλαιο Αξιοπρέπειας ... πονάει τους "συνεπείς"

  4. thanos avatar
    thanos 19/02/2011 20:34:17

    Υπάρχει κ η τρίτη εκδοχή των πρόωρων εκλογών και θέλει να χαϊδέψει αυτιά για να μην ηττηθεί παταγωδώς.

  5. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/02/2011 20:40:26


    Ψηφίστηκε για να εφαρμόσει ένα πρόγραμμα και αυτός όχι μόνο δεν το εφάρμοσε αλλά εφάρμοσε τα εντελώς αντίθετα. Αυτό από μόνο του είναι δημοκρατική εκτροπή.

    Και μάλιστα δεν έμεινε μόνο σ'αυτό αλλά υποθήκευσε ετσιθελικά και τη χώρα για δεκα γενεές.

    Εαν υπήρχε ανεξάρτητη δικαιοσύνη έπρεπε τώρα να λογοδοτεί.

    Τι άλλο πράγμα είναι σπουδαιότερο από αυτό και δεν ασχολούμαστε μόνον με αυτό;

  6. kiki avatar
    kiki 19/02/2011 20:49:35

    Προσωπικα θα παω στην συγκεντρωση, και θα προσπαθησω να παραμεινω εκει ολη την νυχτα, εκει οπου ειναι η θεση ολων μας για να δειξουμε οτι δεν φοβομαστε, δεν μας τρομαζουν, δεν τους αντεχουμε αλλο.
    Αν παρ ελπιδα ερθει και ο ΓΑΠ, καλοδεχουμενος, παντα υπηρχαν γελωτοποιοι σε μαζικες εκδηλωσεις πολιτων, ο Δελαπατριδης ας πουμε, γνωστος στους πιο παλιους, αλλος ενας κλοουν γιατι οχι.
    Ελπιζω ομως να δω και βουλευτες της αντιπολιτευσης, εκει μαζι με τον κοσμο, ναμαστε πολλοι να τρομαξουν αυτοι, οι προσκυνημενοι.
    Ας του εξηγησει καποιος ομως , αν και το βλεπω δυσκολο να το καταλαβει, οτι η συγκεντρωση ειναι εναντιον της ΜΚΟ που ειναι προεδρος, και να μην κλαιει αμα φαει καμμια σφαλιαρα, και κανα δακρυγονο, οι Σαμινες που ειναι δικοι του τα ριχνουν.
    Δικαιωνομαι παντως που σας εγραφα οτι, θελει Στεφανη.
    Αφηστε τα ομως αυτα την Τεταρτη στο Συνταγμα, ολοι , και η αντιπολιτευση, να δειξουν οτι ειναι με τον λαο. Σαυτον που θα του ζητησουν την ψηφο του.
    Αντε να δουμε.

  7. ax-bax avatar
    ax-bax 19/02/2011 22:28:18

    ...και τι τον εμποδίζει. Εμπρός λοιπόν. Βγες από το καβούκι σου και κατέβα στη διαδήλωση.
    Πρόσεξε μόνο τρία πράγματα
    α) Μπορεί η τσέπη και το στομάχι του απεργού να είναι άδεια αλλά το χέρι του είναι βαρύ -πολύ βαρύ
    β) Τα χημικά που ρίχνουν τα ΜΑΤ που σε φυλάνε είναι ληγμένα
    γ) Οι προβοκάτσιες που στήνετε πληρώνονται με αίμα αθώων.

  8. analogue_72 avatar
    analogue_72 19/02/2011 23:10:13

    Μία-εύλογη για μένα-απορία : γιατί αγαπητοί όταν χρειάζεται να γίνει αναφορά μέσω συνδέσμου για κάτι πρέπει το "http" να αναγραφεται ως "h++p"; είναι για το "φόβο των ιουδαίων "; Είναι για να κάνει τη ζωή δύσκολη σε όποιον θέλει να ανατρέξει στο συγκεκριμένο link ; Eίναι μια συνήθεια; Παρακαλώ διαφωτίστε με σχετικά

    Ένας απλός αναγνώστης της ενδιαφέρο

    • factorx avatar
      factorx @ analogue_72 20/02/2011 00:40:44

      Για να προστατεουμε το σαιτ. Απλό είναι

  9. analogue_72 avatar
    analogue_72 19/02/2011 23:32:20

    Μία -αφελής ίσως μα εύλογη κατά τη γνώμη μου - απορία: Γιατί συχνά ένας σύνδεσμος (link) αναγράφεται ως "h++p" αντί του "http";
    Για το "φόβο των Ιουδαίων";
    Λόγω συνήθειας;
    Λόγω ευχαρίστησης ;
    Κάτι άλλο που αγνοώ;
    Παρακαλώ ας με διαφωτίσει κάποιος σχετικά , καθώς ως απλός αναγνώστης του antinews αδυνατώ να το κατανοήσω
    - Ευχαριστώ για το χρόνο σας .

  10. deldio avatar
    deldio 19/02/2011 23:34:29

    Δεν μπορεί να έλθει γιατί ο γνωστός σκύλος των συγκεντρώσεων στο Σύνταγμα "μυρίζεται" τους παρείσακτους και τους και τους παίρνει στο κυνήγι!

  11. kiki avatar
    kiki 19/02/2011 23:51:18

    Αποχωρουν τα ΜΑΤ απο την Κερατεα, για να δουμε , για να δουμε, με μια απιστευτη δηλωση απο το υπουργειο Σαμινας, χα χα , πρωτη νικη των πολιτων.

  12. αναστάς avatar
    αναστάς 20/02/2011 00:42:04

    το πασόκ έχασε την πασοκσύνη του, και δεν είναι αυτό το χειρότερο. το απόλυτα κακό, που θα το πληρώνει, θα το πληρώνει και δε θα το ξεχρεώνει ποτέ, είναι που τη μεγαλύτερη πουστιά την τελευταία, την πιο καλή κομπίνα, τη μανίτα την πασοκσίδικη τη χοντρή, τη στήσανε στον κόσμο στις εκλογές.
    "Το μανιτάρι ή η μανίτα είναι το κόλπο με το πορτοφόλι που έστηναν οι μάγκες κύρια στους χωριάτες ή στους αλλοδαπούς. Ρίχνανε στα πόδια του θύματος ένα πορτοφόλι και μετά, μόλις αυτός το έπαιρνε στα χέρια του, βάζανε τις φωνές, "μ' έκλεψαν, βοήθεια κλπ.". Το θύμα προσπαθούσε άδικα να πείσει ότι βρήκε το πορτοφόλι κάτω και η φάση έληγε όταν έκαναν συμβιβασμό, έπαιρναν δηλαδή μερικά φράγκα από το θύμα για να μην τον καταγγείλουν στην Αστυνομία. Στην πορεία η μανίτα πήρε γενικά την έννοια της κομπίνας ομάδας ανθρώπων ενάντια σε έναν, π.χ. στα χαρτιά η συγχρονισμένη προσπάθεια δύο παικτών ενάντια σ' έναν λέγεται και μανίτα. " (η περιγραφή είναι copy-paste από ένα ρεμπέτικο φόρουμ). πετάξανε λοιπόν τα πασόκια το "λεφτά υπάρχουνε" (πορτοφόλι), όρμησε με τα μούτρα ο κοσμάκης, και τον ήπιε. του πήρανε και τα βρακιά. και άντε να βρεις άκρη. οπότε τώρα ο κόσμος και κυρίως οι πασοκσήδες, που μπροστά στην αλήθεια του κόμματος είναι ικανοί για τα πάντα, βρίσκονται αντιμέτωποι με την πιο αποτρόπαιη, την πιο τρομακτική πραγματικότητα: πως πιάστηκαν μαλάκες. και μπορεί ο δεξιός που από μικρός έχει γαλουχηθεί σ'αυτήν την κατάσταση να έχει συνηθίσει, ο πασοκσής όμως επειδή ακριβώς είναι ο μεγαλύτερος μαλάκας και η πιο extra-large κουφάλα και κομπλέξα που έχει περάσει από εδώ, και επειδή αυτό το ξέρει και πασχίζει με κάθε τρόπο να το κρύψει και να βγει από πάνω, τρελαίνεται. τρελαίνεται να του το κοπανάει πια η ίδια του η συνείδηση κάθε στιγμή, με κάθε κίνηση αυτών που ψήφισε να τον σώσουν. και όχι μόνο τον ξεφτιλίζουν, αλλά την ίδια ώρα τον τσαλαπατάνε και οικονομικά, τον εξαθλιώνουνε και θα τρελαθεί ρε, να το ξέρετε, θα τρελαθεί ο πασοκσής και θα βάλει φωτιά και το μαξίμου και την ιπποκράτους και τη βουλή, θα το δείτε. θα τρελαθεί και θα τα βάλει όλα φόκο. είναι θέμα χρόνου.

  13. Nick avatar
    Nick 20/02/2011 00:59:29

    Καπως ετσι προσδιοριζεται η διχασμενη προσωπικοτητα? Καλα τα καλαμπουρια, αλλα εδω τα πραγματα ειναι σοβαρα... Μας κυβερνουν ανθρωποι αμφισβητησιμου νοησιακου επιπεδου.

  14. δημης avatar
    δημης 20/02/2011 02:01:18

    ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ...ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!!!!!
    ΑΒΥΣΣΟΣ.........

  15. XARALAMPOPOULOS ATHANASIOS avatar
    XARALAMPOPOULOS ATHANASIOS 20/02/2011 07:43:33

    OTAN HTAN ANTIPOLITEFSI KATEBENE STIS APERGIES MAZI ME TON KOSMO GIATI HTAN ADIKI I PROIGOUMENI KYBERNHSH TORA POU EINE ? MALLON BOBATE TA MAT MHN TOU RIKSOUN KANENA DAKRIGONO KAI STENOXORITHI I MHTERA OPOS TOTE STON PEIREA ME TOUS AGROTES KRITIKOUS.

  16. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 20/02/2011 13:52:37

    Πραγματικά, ο Φόρεστ Γκάμπ ήθελε πολύ να πάει στην διαδήλωση, αλλά του τράβηξαν το αυτί ο Παπακωνσταντίνου,ο Ραγκούσης, ο Δρούτσας κι ο Γερουλάνος και το ...μετάνοιωσε.

  17. ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ 20/02/2011 15:38:37

    Μια κ θα λείπει ο Πρωθυπουργός στις 23.02.2011,ημέρα απεργίας,ας μην τον απογοητεύσουμε......Ολοι στην ΑΠΕΡΓΙΑ,μπάς κ γλυτώσουμε μία ωρα νωρίτερα από τούς δυνάστες μας κ από την οικονόμικη κατοχή

  18. thanasis avatar