#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2011 10:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου επιβεβαίωσε ότι ζει σε γυάλα



Ο κ. Παπανδρέου κατάλαβε ότι η Ελλάδα περνά δύσκολα. Ότι βρίσκεται στη δίνη του κυκλώνα. Θαύμα, άργησε αλλά το κατάλαβε. Μιλώντας στο υπουργικό συμβούλιο είπε ότι διανύουμε μια περίοδο που είναι η πιο δύσκολη πολιτικά

Ο πρωθυπουργός τόνισε ότι "τώρα μπαίνουμε στη καρδιά των προβλημάτων", ότι "έχουμε μπει σε ένα τούνελ", εκφράζοντας παράλληλα τη βεβαιότητα ότι "θα βγούμε από αυτό". Και ζήτησε από τους συμμετέχοντες και όχι μόνο, υπουργούς, να αναδεικνύουν συνεχώς τον πυρήνα της αποστολής της κυβέρνησης, που είναι οι υποσχέσεις απέναντι στον ελληνικό λαό.

Αν καταλάβαμε καλά, αφού αντιλήφθηκε ότι η Ελλάδα είναι στον πάτο, ζήτησε από τους υπουργούς να κάνουν το καθήκον τους απέναντι στο λαό, να τηρήσουν τις υποσχέσεις που έδωσαν.

Να περιμένουμε δηλαδή αύξηση μισθών και συντάξεων, φορολογική δικαιοσύνη, αναδιανομή του πλούτου, μείωση της φορολογίας, λεφτά για την παιδεία και την υγεία, στιβαρή εξωτερική πολιτική, εκσυγχρονισμό του κράτους, σεβασμό του πολίτη. Διότι όλα αυτά τα υποσχέθηκε ο κ. Παπανδρέου προεκλογικά.

Δεν είχε πει λέξη για ΔΝΤ, περικοπές εισοδημάτων, φτώχεια, ανεργία, υποτακτική εξωτερική πολιτική.

Εκτός κι αν τώρα κατάλαβε ότι η πορεία της κυβέρνησης δεν είναι αυτή που θέλει κι αποφάσισε να αλλάξει ρότα. Μας απογοήτευσε όμως παρακάτω στην ομιλία του καθώς αντιληφθήκαμε ότι τα ίδια λέει με μικρές παραλλαγές.¨

«Εχθρός μας στην προσπάθεια αυτή δεν είναι μόνο τα διάφορα κατεστημένα συμφέροντα, εναντίον των οποίων επιτέθηκε, αλλά, όπως ανέφερε, "είναι οι ίδιες οι νοοτροπίες που έχουν καλλιεργηθεί για χρόνια", κατονομάζοντας την "αδράνεια", την "ακινησία" και τη "δύναμη της συνήθειας", που πρέπει να σπάσουν.
Δεν είναι υπηρέτης των συμφερόντων δηλαδή, άσχετα αν τόσο καιρό στηρίζει τα συμφέροντα των τραπεζιτών κι όσων έχουν ευθύνη για τη σημερινή κρίση καθώς και γι’ αυτούς που τα έφαγαν, κι όχι μαζί με εμάς.

Και σκεφτείτε: Μίλησε για αδράνεια, ακινησία, δύναμη της συνήθειας, ακριβώς ότι κατηγορείται η κυβέρνηση στον τομέα της οικονομίας. Δεν κάνει τίποτε πέρα από το Μνημόνιο, δεν έχει καμιά φαντασία, δεν ακούει τις φωνές όλων όσοι λένε ότι πάμε για φούντο.

Ο κ. Παπανδρέου όρισε, μάλιστα ως σημαντικό σταθμό τη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, τονίζοντας ότι μέχρι τότε, αλλά και μέχρι τον επόμενο προϋπολογισμό, υπάρχει ένα πολύ μεγάλο διάστημα για το κόμμα και την κυβέρνηση, ενώ, στο μεταξύ, θα έχει προηγηθεί η Συνδιάσκεψη του ΠΑΣΟΚ.
Ανακοίνωσε τέλος ότι μετά τη Σύνοδο Κορυφής της 25ης Μαρτίου, καθώς θα έχει κλείσει το κεφάλαιο που γράφεται τώρα, θα γίνει λεπτομερής συζήτηση σε κυβέρνηση και κόμμα για τα επόμενα βήματα και τον προγραμματισμό της επόμενης περιόδου.
Τι να εννοεί άραγε; Προαναγγελία εξελίξεων ήταν αυτό; Διότι ποιο πολύ μας μοιάζει σαν έναν αρχηγό απογοητευμένο μ’ αυτά που βλέπει.

Όπως και να έχει, ο πρωθυπουργός στην ομιλία του στο υπουργικό επιβεβαίωσε ότι ζει σε γυάλα αφού δεν ακούει την κοινωνία που βράζει, τους ειδικούς που λένε ότι χρεοκοπούμε και τις αγορές που καραδοκούν. Και θα  πληρώσει σύντομα τη στάση του. Η Ελλάδα να μην την πληρώσει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2011 10:14:03

    Μα τι τον έπιασε; Ποιός του ρίχνει το ηθικό;

    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
    ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
    ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ!
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΔΝΤ!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ archaeopteryx 19/03/2011 16:26:37

      για "περίοδο που είναι η πιο δύσκολη πολιτικά" , όχι οικονομικά, μίλησε ο άνθρωπος ... δηλαδή, βάλτε χεράκι ημέτεροι και διεθνείς "σοσιαλιστές" γιατί χανώμαστε ... κανείς δεν θα μας ξαναψηφίσει ... στίψτε τα κεφάλια σας να κατεβάσετε ιδέες, μπας και τους ξανακοροϊδέψουμε ακόμη μια φορά ...

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/03/2011 10:43:15

    "Τι να εννοεί άραγε; Προαναγγελία εξελίξεων ήταν αυτό; Διότι ποιο πολύ μας μοιάζει σαν έναν αρχηγό απογοητευμένο μ’ αυτά που βλέπει."
    Καλά ακόμη πιπιλάτε την εκλογολογία;
    Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν εκλογές!!!!!!
    Πάρτε το χαμπάρι και αφήστε το κόμμα να οργανωθεί.
    Παραμυθιάζεται τον κόσμο αβάσιμα και πατάτε την μπανανόφλουδα του πασοκ.Εμείς ασχολούμαστε με το αν και πότε θα γίνουν εκλογές και αυτοί αλωνίζουν.
    Μη κοιτάτε τι λέει ο ΓΑΠ αλλά τι λέει η αντιπολίτευση.
    Πόσες επερωτήσεις έγιναν στη Βουλή από τους βουλευτές της ΝΔ;
    Σε πόσες πόλεις της Ελλάδας πήγαν οι βουλευτές και μίλησαν ;
    Ποιοί τρέχουν πανικόβλητοι και ποιοι κοιμούνται όρθιοι στο κόμμα;
    Αυτά πρέπει να βλέπουμε.Ο ΓΑΠ θα συνεχίσει να λέει να δικά του στο υπουργικό συμβούλιο,να κατηγορεί για όλα τη ΝΔ και εμείς θα ρίχνουμε τα χαρτιά για να μαντέψουμε πότε θα κάνει εκλογές.
    Και στην τελική άντε και τις κάνει.Άντε και βγει ο Σαμαράς.Θα αλλάξει τίποτα με την κατάσταση που επικρατεί στη ΝΔ;
    Αναδείξτε ανθρώπους που δουλέυουν και μοχθούν καθημερινά και αφήστε το πασοκ να ξεγελιέται με τις αερολογίες του Παπανδρέου.

  3. kiki avatar
    kiki 19/03/2011 11:48:02

    γιατι σας εχει δωσει να καταλαβετε οτι αντιλαμβανεται τι γινεται τριγυρω του.
    Εμαθε , με δυσκολια ενα ποιημα, το οποιο επαναλαμβανει καθε τρεις και λιγο, διαβαζοντας το, και γενικως " τρεις λαλουν και δυο χορευουν ' , ο Γιωργακης
    Ενεργουμενο ειναι, Ανδρεικελο,
    το ζητημα ειναι εμεις τι κανουμε, καθομαστε ενα χρονο και ακουμε τις αηδιες του, του ακατοικητου.

  4. sawas avatar
    sawas 19/03/2011 12:15:47

    "Ο ψεύτης και ο κλέφτης το πρώτο χρόνο χαίρονται"

    ΛΑΘΟΣ !!!! στην Ελλάδα μπορεί να χαίρονται και 18 μήνες.

    • Αστος avatar
      Αστος @ sawas 19/03/2011 12:28:14

      Ποιους 18 μηνες?

      Εδω και 30 χρονια χαιρονται....

  5. ax-bax avatar
    ax-bax 19/03/2011 12:40:09

    ...... και τη χαρά τους την πληρώνουμε εμείς

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 19/03/2011 14:38:10

    ...«Πρωτοβουλίες παίρνουμε, επίσης, για να αυξήσουμε τις ευκαιρίες για θέσεις εργασίας, διότι το μεγάλο πρόβλημα που έχουμε μπροστά μας, είναι το θέμα της ανεργίας.

    Και παράλληλα να προωθήσουμε τη μείωση του κόστους των υπηρεσιών για όλους τους πολίτες και τις επιχειρήσεις, σε τομείς και κλάδους που μέχρι σήμερα παραμένουν κλειστοί, ή έθεταν τεράστια εμπόδια εισόδου, έτσι ώστε να αναδείξουμε τα συγκριτικά μας πλεονεκτήματα.»...

    Eρωτήματα:
    (1) Mε ποιό τρόπο; «να «προωθήσουμε ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ των υπηρεσιών γιά όλους τους πολίτες και τις επιχειρήσεις ΣΕ ΤΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΛΑΔΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΤΟΙ»;

    (2) Με ποιό τρόπο; ενώ «ΠΑΡΑΜEΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΤΟI…EΘΕΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΕΙΣΟΔΟΥ»;

    Νοηματικές και συντακτικές σοφιστείες τις οποίες ο ποιητής πασσάρει στους έχοντες Ελληνικήν (Α)Παιδείαν.

    Σημείωση: σε πολιτικό λόγο 992 λέξεων (άλλοι τον έγραψαν), δεν υπάρχει ούτε ένα ΘΑ... Μεγάλη βελτίωση.

  7. δημης avatar
    δημης 19/03/2011 19:04:47

    -ΖΕΙ ΟΣΟ ΤΟΝ ΠΡΟΓΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ....
    -ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΟΝ ΣΤΗΝΟΥΝ (ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ)