04/03/2011 16:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου δυναμιτίζει ο ίδιος την συναίνεση

Χθες ο κ. Παπανδρέου κάλεσε , για μια ακόμα φορά, τους ηγέτες της αντιπολίτευσης, σε αναζήτηση "συναίνεσης" για την οικονομία όπως διαδίδουν τα φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ.

Και σήμερα από το βήμα του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ επιτέθηκε λάβρος εναντίον της Νέας Δημοκρατίας, χαρακτηρίζοντας το δημόσιο χρέος ως το «μεγαλύτερο βαρίδι που άφησε η ΝΔ στο λαιμό της νέας γενιάς». «Έπνιξαν τις επόμενες γενιές για να ζήσουν καλύτερα οι ίδιοι και οι δικοί τους», είπε μεταξύ άλλων ο άνθρωπος που υποδούλωσε την Ελλάδα για δεκαετίες στο ΔΝΤ.

Ο κ. Παπανδρέου διαμαρτυρήθηκε επίσης για την κριτική που του ασκήθηκε για τη συνάντησή του με τον πρόεδρο του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, Ντομινίκ Στρος καν. «Μόνο προδότη δεν με είπαν επειδή έψαχνα χρήματα για τη χώρα μου», είπε ο κ. Παπανδρέου και αναρωτήθηκε ότι αν δεν γινόταν αυτό, ποιος θα πλήρωνε: "Ο κ. Καραμανλής, ο κ. Σαμαράς, ο κ. Ρουσόπουλος, ο κ. Αλογοσκούφης, ο κ. Βουλγαράκης;".  «Με όλους θα μιλώ για να σώσω τη χώρα μου», επανέλαβε ο κ. Παπανδρέου και υπογράμμισε ότι «εμείς ως παράταξη δεν είμαστε μαθημένοι να σταυρώνουμε τα χέρια, όπως άλλοι και να αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη τους».

Το έχουμε όμως ξαναπεί: Ο κ. Παπανδρέου νομίζει ακόμα ότι απευθύνεται σε λωτοφάγους και κάφρους.

Πρώτον: Αυτός δεν ήταν που έλεγε προεκλογικά ότι "λεφτά υπάρχουν"; Αφού υπήρχαν λοιπόν, τότε γιατί μας λέει σήμερα ότι "έψαχνε χρήματα για την χώρα του"; Εκτός αν εννοεί άλλη ...χώρα

Δεύτερον: ο ίδιος δεν ήταν που απέκλειε τότε το ΔΝΤ; Μετεκλογικά το θυμήθηκε και πήγε να βρει λεφτά;

Ο Γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, Ανδρέας Θ. Λυκουρέντζος, απαντώντας στα όσα είπε ο Πρωθυπουργός, κατά τη σημερινή συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Με φανατισμό και ύβρεις ο κ. Παπανδρέου προσπάθησε να ηρεμήσει τις πρωτοφανείς αναταράξεις στο κυβερνητικό σκορποχώρι.

Υβρίζει εκείνους από τους οποίους –υποτίθεται- ότι επιζητεί τη συναίνεση.

Ο Τόπος, όμως, χρειάζεται πρωθυπουργό, που να κυβερνά και όχι υβριστή και ψευδόμενο κομματάρχη.

Και κάτι ακόμη:

Δεν μας είπε ο κ. Παπανδρέου, γιατί είχε επαφές με τον κ. Στρος Καν, ακόμα και όταν ήταν στην αντιπολίτευση και έλεγε ότι “λεφτά υπάρχουν”;

Ας πάψει, επιτέλους, να θεωρεί τους Έλληνες ευκολόπιστους και χωρίς μνήμη».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 16:49:21

    Το ΓΑΠ το παει οπως ειπε ο Καρχιμακης.. σε ΜΠΑΧΑΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ!! και οποιος αντεξει..
    Ο ιδιος θα φυγει, αν δεν προλαβουμε να κλεισουμε τα συνορα...!
    Εμεις εδω με τις πιστωσεις του Μπενυ??
    Το ΓΑΠ ειναι η cheer leader των φιλων του, ημεδαπων και αλοδαπων.

    ΠΠ

  2. popolaros avatar
    popolaros 04/03/2011 16:52:08

    Βρε παιδιά, ο άνθρωπος έχει αποδείξει ότι δεν είναι εμπιστοσύνης.
    Τι ψάχνουμε τώρα.
    Ούτε "Τι ώρα έχεις?" δεν είναι ασφαλές να τον ρωτήσεις.
    Είναι παντελώς αφερρέγγυος και κολοτούμπας.
    Μέχρι και οι ξένοι φίλοι και μυστικοσύμβουλοι έκαναν πέρα.
    Τον αποφεύγουν...γιατί βουλιάζει και τα απόνερα είναι πολλά.

    Αντώνη είπαμε..ούτε φωτογραφία στην συνάντηση.
    Ιδίως μετά τις σημερινές επιθέσεις.
    Μακρυά και αγαπημένοι.

  3. τ.γ.θ avatar
    τ.γ.θ 04/03/2011 16:58:38

    Η χώρα ΤΟΥ...!!!
    Τώρα τι του λες ;;;

  4. Jim avatar
    Jim 04/03/2011 17:02:25

    O liapis epairne leei ekas
    Xaxaxaxa

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 17:32:17

    Να ρωτησω το ΓΑΠ..
    εχει $$$ ο Κανταφι ή η οικογενεια του σε Ελληνικες Τραπεζες??
    Θα τα δεσμευσετε? θα τα γυρισετε στο λαο της Λιβυης???
    Οι αλλοι?? Οι Ελβετοι, οι Αγγλοι/Γαλλοι/Ιταλοι/Αμερικανοι??? θα τα γυρισουν??
    ΟΧΙ?? τα τοκιζουν?

    ΠΠ

  6. juliet avatar
    juliet 04/03/2011 17:47:36

    Αγαπητοί φίλοι όχι μόνο δεν μπορεί να γίνει συναίνεση σε κείμενο προερχόμενο από αναξιόπιστους ούτε σε κάποια πολιτική που μπορεί να εκφράσει. Όλοι αυτοί θέλουν πληρωμή με το ίδιο νόμισμα. Ψεύδεται ασυστόλως και θέλει συμπόνια ; Επιτίθεται και ζητάει συναίνεση;

  7. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 04/03/2011 18:09:44

    Μετά απο αυτή την εμφάνιση του Παπανδρέου, ο Σαμαράς οφείλει να ακυρώσει την συνάντηση τους.

  8. factorx avatar
    factorx 04/03/2011 18:10:28

    Ο κ. Θ. Ρουσόπουλος, απαντώντας στα όσα είπε ο Πρωθυπουργός κατά τη σημερινή συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Το 2008 ο κ. Παπανδρέου με ονόμασε “συντονιστή του σκανδάλου Βατοπεδίου”. Στις 16 Νοεμβρίου 2010, όλα τα κόμματα της Βουλής και πολλοί Βουλευτές του ΠΑ.ΣΟ.Κ. ψήφισαν την πλήρη αθώωσή μου.

    Αίφνης σήμερα, ο κ. Παπανδρέου μου επιτέθηκε προσωπικά για να δικαιολογήσει τα συνεχή λάθη 18 μηνών. Συμπεριφορά αντάξια ενός πολιτικού που εκβίασε εκλογές το 2009, τις κέρδισε με ψεύδη και σε μυστικές συνομιλίες με τον Στρος Καν, πέρασε στο λαό του τη θηλιά του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

    Πρόκειται για ανήθικη πολιτική στάση.»

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 04/03/2011 18:15:26

      με τις ευλογιες μου.. τεκνον μου.. Εφραιμ εδω, ευλογημενε.

      (αα)
      ΠΠ

  9. Crocodile avatar
    Crocodile 04/03/2011 18:17:51

    "Μόνο αλήθειες ακούσατε και μόνο αλήθειες θα ακούτε από μένα" είπε. Σε άλλες εποχής θα γελούσα πολύ μ'αυτό.

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 04/03/2011 18:32:53

    Μόνο που δεν μας είπε τις αλήθειες για Σημίτη,Τζοχατζόπουλο κλπ λαμπρά σοσιαληστικά αστέρια της αλλαγής.

  11. μαρια avatar
    μαρια 04/03/2011 18:46:23

    Αυτά να μην τα περιμένεις ..... Άλλωστε το είπε ξεκάθαρα :"Οι νόμοι θα εφαρμόζονται ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ...." Άρα από εδώ και πίσω (που δεν ισχύουν οι νόμοι) ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΟΙ ούτε τις μίζες σας ούτε ούτε τις προμήθειές σας .....

  12. kiki avatar
    kiki 04/03/2011 19:13:00

    Αν παει τελικα ο Σαμαρας , να γνωριζει δυο πραγματα ,
    1ον -Τα πασοκικα σαιτ γραφουν οτι εντος της ΝΔ, τρωγονται και του εισηγουνται να συναινεσει στην οικονομικη πολιτικη που θα προτεινει ο ΓΑΠ, δηλαδη να αποδεχτει την προδοσια, πια μετα απο οσα δημοσιευτηκαν.
    2ον -Φευγοντας να μετρησει τα δακτυλα του, αυτο το λεγαμε απο το 85 , μην χαιρεταται πασοκο , αν ναι μετραται μετα τα δακτυλα σας, ολο και καποιο θα λειπει.το ιδιο και τωρα.

  13. Rote Phane avatar
    Rote Phane 04/03/2011 19:44:37

    Καλα της κανει.
    Αφου εχει καταπιει το αμιλητο νερο και τρεχει σε καθε προσκληση απο πισω του.

  14. Planki avatar
    Planki 04/03/2011 20:05:16

    ωραια αν τα εφαγαν αυτοι που αναφερει γιατι δεν τους βαζει φυλακη? οπως λεει η λογικη. γιατι αν εγω κλεψω ενα χ ποσο...θα παω φυλακη...αυτοι..οχι. αρα μας δουλευουν, οπως καποιος αλλος μιλαγε για σκανδαλο χρηματιστηριου αλλα φυλακη κανεις δεν πηγε φυλακη, ετσι και τωρα....κανεις δεν θα παει φυλακη. μακαρι να ξυπνησει ο λαος και να στειλει και τους μπλε και τους πρασινους σπιτι τους...αυτοι ειναι υπευθυνοι για ο σημερινο καταντημα και για την υποθηκευση της γενιας μου. ολοι μιλανε για την νεολαια και ολοι την εχουν γραμμενη περα των κομματικων τους <>, αλλα συντομα...η Πλατεια Ταχριρ...ερχεται στο Συνταγμα

  15. zackii avatar
    zackii 04/03/2011 20:52:14

    Μου αρέσει που λέει ότι παραλίγο να τον πουν...προδότη. Φανταστείτε το ίδιο να έλεγαν οι κκ Εφιάλτης, Πήλιος Γούσης, Κουίσλινγκ...και τα άλλα παιδιά

  16. SAS avatar
    SAS 05/03/2011 08:52:16

    Τι πάει να κάνει ρε παιδιά ο Σαμαράς στην συνάντηση ; να γεμίσει το κάδρο του Παπανδρέου και να δώσει τροφή στα ΜΜΕ του ΠΑΣΟΚ ; Μου φαίνεται ότι όλα είναι στημένα , ένα θέατρο που παίζουν για τους ιθαγενής , κρίμα .