#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2011 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου διερωτάται γιατί δεν πάει κανείς πολιτικός φυλακή

[caption id="attachment_79349" align="alignnone" width="600" caption="Η φωτό αφιερώνεται στην Εξεταστική Επιτροπή για την Ζήμενς"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/01/2011 18:32:03

    Γιατί δεν αναρωτιέται ποιός (ποιός; ποιός;) έκανε τα deals με την Goldman Sachs;

    Λέει η Ναυτεμπορική σήμερα: "...Στη Βουλή διαβιβάστηκε από τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε η μηνυτήρια αναφορά του οικονομολόγου Φαγιάντ Μουλά Καλί κατά της Goldman Sachs για τα λεγόμενα swaps της Ελλάδας την περίοδο 2000 - 2001..." μπουρ, μπουρ, μπουρ.

    Η Goldman Sachs δεν μιλούσε με νεφελώματα. Με πρόσωπα μιλούσε. Ποιά άτομα μιλούσαν και έκαναν τα deals με την Γκολντμαν Σακς; Τι τον θέλετε τον εισαγγελέα;

    Μία επερώτηση στην Βουλή και θα γλυτώσετε το κατοστάρικο.

  2. sawas avatar
    sawas 10/01/2011 18:37:19

    Παλι καλα που δεν μας κουναει το μπακαλοτευτερο με τα τακτοποιημενα οικονομικα τουΠΑΣΟΚ!!!!

  3. Orestios avatar
    Orestios 10/01/2011 18:49:12

    Λέτε να μην ξαναδούμε τις μπάρες μόνο στο πρωτοσέλιδο του TIME αλλά αυτή τη φορά να πάει μέσα ο πρωτεργάτης?

  4. kiki avatar
    kiki 10/01/2011 18:51:16

    Κατα Μανια, εχει κλεισει θεση και αυτος στον Κορυδαλλο.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ kiki 10/01/2011 19:02:28

      Ακριβως...μιας και ο Κοσκωτας ηταν ανθρωπος του γαπ..
      οπως και τοσοι αλλοι πχ ο τρεπεκλης κτλ κτλ...

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 10/01/2011 19:01:01

    Γιατι???? αραγε...????
    Ο ανθρωπος αυτος μεσα σε ολα τα αλλα εχει και τασεις διχασμενης προσωπικοτητας...
    Για δειτε αυτο...
    http://www.antinews.gr/?p=78957

  6. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 10/01/2011 19:08:39

    Μια φωτό χίλιες λέξεις. Βαλυράκης ο πρόεδρος της Εξεταστικής για τη Ζημενς, Τσουκάτος ο μόνος που (αναγκαστικά) παραδέχτηκε ότι τα πήρε για το ΠΑΣΟΚ όταν ήταν παντοδύναμος στο κόμμα, και ο ΓΑΠ που θέλει -λέει- να κάνει την ... "κάθαρση". Το πόρισμα της Εξεταστικής -με τη συναίνεση της ΝΔ- συμπληρώνει επάξια την φωτό

    • kiki avatar
      kiki @ vonchristoforakos 10/01/2011 20:14:19

      Ο Βαλυρακης ηταν υφυπουργος Μεταφορων αρμοδιος για τον ΟΤΕ.
      την περιοδο την συγκεκριμενη.
      βαλαν το λυκο να φυλαει τα προβατα.
      Τσουκατος ,Βαλυρακης, και για ομοικαταληξια Γιωργακης, ενα πραμα

  7. against New World order avatar
    against New World order 10/01/2011 19:09:00

    δεν αναρωτιέται με ποιον τελικά θα μείνει αν αρχίσουν να δικάζονται όλοι οι παράνομοι; όλοι που κλέψαν τα λεφτά του Έλληνα πολίτη; αλήθεια έχετε την εντύπωση κ. Παπακωνσταντίνου και κ. Προβόπουλε ότι μας δώσατε πειστικές απαντήσεις για το Τ+3 που έγινε Τ+10;;;

    ο Έλληνας δεν μασάει, όλα έγιναν την επομένη των εκλογών που βγήκε το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία

    τυχαίο;

    δεν νομίζω

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 21:29:40

    Ποτε τραβηχθηκε αυτη η φωτο??? Πρεπει να ειναι σχετικα προσφατη.. 1-2 χρονια??? Γνωριζει κανεις???

    ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 21:44:59

      ετσι φενεται αλλα.....................18/7/2002

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sawas 10/01/2011 22:58:20

        απο τοτε ειχε ασπρισει το μαλλι του ΓΑΠ !!!!?????

        ΠΠ

  9. Πόντιος avatar
    Πόντιος 10/01/2011 21:31:46

    Βέβαια και γώ σκέφτομαι γιατι δεν μπαίνει κανένας πολιτικός στην φυλακή, αλλα πολιτικός είσαι και συ ΓΑΠ

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/01/2011 22:25:00

    Η φωτογραφία απεικονίζει την μάχη μέχρι εσχάτων της καλού: είναι η σύναξη των σταυροφόρων πολιτικών οι οποίοι σχεδιάζουν την άμυνά τους εναντίον των στιφών των διεφθαρμένων πολιτών που με μυστικά όπλα: ρουσφέτια χορηγίες και κουπόνια, προσπαθούν να διαφθείρουν και να αποπλανήσουν τους θεματοφύλακες της καθαρότητας.
    Στα δε στιβαρά χέρια του διαδόχου της Μέρκελ έχει βρει απάγκιο ο φάκελος που θα περικλείσει το πόρισμα της εσωτερικής έρευνας για το 1,000,000 της ευγενικής χορηγίας της SIEMENS προς το ΠΑΣΟΚ.

    Αυτή είναι η ταπεινή ματιά ενός κοπρίτη, προς τους άσπιλους και αμόλυντους ταγούς, που σαν πιστοί ακρίτες ανθίστανται στα κύματα της διαφθοράς 9,999,700 (-300) πολιτών που τους περιβάλει.

    ΥΓ

    ..άσχετο: ο Μαντέλης που είναι;
    Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ξέρω έτρωγε μαζί μας.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 22:39:37

    «Νιώθω δυνατός, γιατί δεν έκανα κάτι για δικό μου όφελος, αλλά για το κόμμα μου. Αλλά νιώθω πραγματικά και πολύ πικραμένος, γιατί η παράταξη που υπηρέτησα πιστά επί 30 χρόνια, με εγκατέλειψε και χωρίς αλληλεγγύη και θάρρος να πει την αλήθεια και με άφησε μόνο» είπε χαρακτηριστικά ο πρώην «στρατηγός» της Χαριλάου Τρικούπη. Ο Θεόδωρος Τσουκάτος ανέλαβε τις ευθύνες του ενώπιον του εισαγγελέα και άφησε μόνο αιχμές για εκείνους που -όπως λέει- ήξεραν για το 1 εκατομμύριο μάρκα, αλλά στα δύσκολα σώπασαν. Στο υπόμνημά του αναφέρει χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων: «Νιώθω την επιτακτική ανάγκη να μη συμβάλω, ώστε να εκτεθούν και άλλοι εκ των εμπλεκομένων. Γνωρίζουν άλλωστε στο κόμμα και οπωσδήποτε πληροφορήθηκαν από τους ταμίες την αλήθεια. Αλλιώς θα με είχαν αποβάλει με συνοπτικές διαδικασίες».

    - «νιώθω ηθική υποχρέωση να τονίσω, ότι τα άτομα που ενεπλάκησαν στη μεταφορά των χρημάτων, δεν έχουν καμία ευθύνη. Νιώθω ήρεμος, γιατί είπα την αλήθεια σε σχέση και με το γεγονός και με τη λειτουργία του κόμματος για κουπόνια και προεκλογική καμπάνια».
    Λολα να ενα μηλο …

    - Αλλά και ο συνήγορός του Διονύσης Γκούσκος δήλωσε στους δημοσιογράφους, ότι ο πελάτης του «ακολούθησε μία πεπαλαιωμένη και δοκιμασμένη πρακτική έως σήμερα. Τα κόμματα να παίρνουν εισφορές από μεγάλους χορηγούς, που δεν περνάνε στα βιβλία». Αν και οι δύο υπεύθυνοι τότε των οικονομικών του ΠΑΣΟΚ δεν διέψευσαν τον άλλοτε συνεργάτη του Πρωθυπουργού, εκείνος θέτει εαυτόν στη διάθεση του εισαγγελέα για κατ΄ αντιπαράσταση εξέταση. Ο κ. Τσουκάτος φαίνεται δυσαρεστημένος, καθώς Σπύρος Αυγερινός και Δήμητρα Παπαχρήστου κατέθεσαν, ότι δεν θυμούνται με ακρίβεια τα ποσά που τους έφερε στο κομματικό ταμείο. Χαρακτηριστικά αναφέρει στο υπόμνημά του ότι «ασφαλώς άλλη μνήμη και άλλη βεβαιότητα για τα πραγματικά περιστατικά είχαν οι δύο ταμίες κατά την επίσκεψή μας στον δικηγόρο Διονύση Γκούσκο, αλλά και κατά την σύνταξη της ανακοίνωσής μου προς τον Τύπο, που μαζί διορθώσαμε, συμφωνήσαμε και οριστικοποιήσαμε και η οποία κατέληγε πως τα χρήματα στο σύνολό τους εισήλθαν στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ».

    λαλα λολοολο Λολα να η Μπαλα

    Σχολια....

    - Η βουλευτής Εύη Χριστοφιλοπούλου δήλωσε ότι «το μέτρο της αναστολής (σ.σ. της κομματικής ιδιότητας) ήταν μέτρο πρόληψης. Ήταν μέτρο, που δείχνει ότι είμαστε αποφασισμένοι, ότι δεν φοβόμαστε τίποτα. Μακάρι να είναι όλοι αθώοι και ο Θόδωρος Τσουκάτος και όλοι».
    - Η Άννα Διαμαντοπούλου σχολίασε ότι «το ΠΑΣΟΚ αντέδρασε στη συγκεκριμένη περίπτωση με τρία πράγματα: Πολιτική δήλωση “όλοι και όλα στο φως”, θεσμική πρόταση για Εξεταστική Επιτροπή και σύσταση Επιτροπής Δεοντολογίας. Έτσι θα κινηθούμε και στο μέλλον».
    - Η Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου τόνισε ότι «η θέση του ΠΑΣΟΚ είναι κρυστάλλινη. Δεν μπορεί η Δημοκρατία και οι θεσμοί να είναι κάτω από σκιές και πολιτική ομηρία. Γι’ αυτό κι εμείς ζητάμε να χυθεί άπλετο φως, απόδοση ευθυνών και Εξεταστική Επιτροπή. Από κει και πέρα η Δικαιοσύνη θα κρίνει αυτές τις υποθέσεις».

    - Ο Δημήτρης Αβραμόπουλος σε συνέντευξη του στην εφημερίδα ΗΜΕΡΗΣΙΑ χαρακτηρίζει λάθος το μέχρι τώρα σύστημα της χρηματοδότησης κομμάτων και πολιτικών και ζητά αλλαγές για περισσότερη διαφάνεια. «Όσα έρχονται στο φως, ανοίγουν δρόμο για να βάλουμε συνολικά τέλος σε μια κατάσταση, που δεν τιμά το δημοκρατικό μας πολιτισμό και υποθηκεύει την ανεξαρτησία των λειτουργών της Δημοκρατίας». σκίστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/01/2011 22:52:36

      Το έχω ξαναγράψει μια τριμελή επιτροπή Χριστοφοράκου Μαντέλη Τσουκάτου για τη διαφάνεια και το πολιτικό χρήμα χρειάζεται η Βουλή ...αμειβόμενη βεβαίως βεβαίως

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 10/01/2011 22:56:26

        Βουλευτικη αποζημιωση παιρνουν ακομη??? χαχαχαχα

        ΠΠ

  12. τ.γ.θ avatar
    τ.γ.θ 11/01/2011 11:10:48

    Να τα πουμε με την σειρά
    Κάποιος ομολογεί ότι πήρε ( χωρίς να του τα χρωστούνε ,χωρίς δηλαδή νόμιμη αιτία και άρα μαύρα ) χρήματα
    Ο ιδιος ξανα ομολογεί ότι τα έδωσε σε κάποιον άλλο
    Αυτός πάλι ,-ο άλλος-που ο πρώτος ισχυρίζεται ότι τα πήρε το αρνείται
    Αν , λέμε , αν αυτό είναι παράνομο - πέρα από το ότι υπάρχει καραμπινάτο αδικημα - κάποιος από τους δύο εμπλεκομένους λέει επι πλέον και ψέμματα.
    Η ΥΠΌΘΕΣΗ ΣΈΡΝΕΤΑΙ στις εφημερίδες , στα κανάλια,σταblogs και τη ξέρει και η ...κουτσή Μαρία
    Μέχρι στιγμής εγώ τουλάχιστο δεν γνωρίζω να πήρε ή όχι τον δρόμο για ξεκαθάρισμα από την Δικαιοσύνη κι αν πήρε σε ποιό βρίσκεται και ποσα χρόνια χρειάζεται για να φτάσει στο ακροατήριο μια ομολογημένη παρανομία ;