#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2010 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου δεν κατάλαβε τίποτα



Βγήκε ο κ. Παπανδρέου με άκρατη αλαζονεία και χαρακτήρισε εθνικό σκοπό τη σωτηρία της χώρας. Έκανε λόγο για αναγκαίες θυσίες που έγιναν από όλους για να σώσουμε τη χώρα από τη χρεοκοπία προσθέτοντας ότι η προσπάθεια αυτή άρχισε να πιάνει τόπο και λέγοντας ότι η επόμενη χρονιά θα είναι αυτή των μεγάλων αλλαγών για να σταθεί η Ελλάδα στα πόδια της.

Μα είναι δυνατόν να πιστεύει έστω κι ένας από αυτούς που ψήφισαν Καμίνη, ή Μπουτάρη, ή ακόμη και Μιχαλολιάκο ότι πιάνουν τόπο οι θυσίες του λαού; Μπορεί να πιστεύει κανείς ότι πρόκειται για εθνικό σκοπό η σωτηρία της πατρίδας όταν μόνο η κοινωνία υφίσταται τις πληγές του Μνημονίου;

Ο κ. Πρωθυπουργός, όπως είπε, πήρε το μήνυμα για “συνέχιση της πορείας, οι πολίτες επέλεξαν τη σταθερότητα και απέρριψαν τις σειρήνες της αποσταθεροποίησης».

Μα ο ίδιος δεν προσπάθησε να αποσταθεροποιήσει τη χώρα με το εκβιαστικό δίλημμά του;

Απηύθυνε, επίσης, κάλεσμα συμμετοχής σε όσους απείχαν σημειώνοντας ότι δεν περισσεύει κανείς. «Καλώ κάθε πολιτική δύναμη του τόπου να αναλογιστεί τις ευθύνες της, να παραδειγματιστούν από όσα συμβαίνουν στην υπόλοιπη Ευρώπη... Αυτή τη μάχη της σωτηρίας θα την κερδίσουμε γιατί είναι στόχος ζωής».

Αυτό κατάλαβαν στο ΠΑΣΟΚ κι όχι ότι ο κόσμος έδωσε ψήφο ανοχής διότι είναι παγιδευμένος στο δίλημμα που του έχουν βάλει;

Ο ελληνικός λαός θέλει να απαλλαγεί το ταχύτερο δυνατό από το Μνημόνιο, αλλά πάνω από όλα θέλει να πιάσουν τόπο οι θυσίες του, πράγμα που πολύ αμφιβάλλουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS avatar
    TASSOS 14/11/2010 23:43:41

    Κύριοι, καλή μας νύχτα. Ο MEGAΔολ λαός μίλησε. Και είπε αυτό που η ατομική του χυδαιότητα του επέβαλλε. Αυτά συμβαίνουν όταν το υψηλόν καθήκον της ψήφου αναλαμβάνουν χειραγωγημένοι απόγονοι τμήματος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

  2. Orestios avatar
    Orestios 14/11/2010 23:46:52

    Αυτός που έφερε το μνημόνιο κάνει τώρα και τον αγωνιστή!
    Το διάγγελμα GAP βρίθει διπλών μηνυμάτων και αποτελεί μνημείο ενδεικτικό της επικινδυνότητας του ατόμου αυτού.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 14/11/2010 23:52:24

      +1000!
      Oυαί τοις ηττημένοις!

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 14/11/2010 23:54:12

        αλλενάκι, ηττημένη είναι η Ελλάδα από αυτή τη διαδικασία.
        Όποιος δεν το κατάλαβε αυτό τότε του αξίζει ότι και να πάθει.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Orestios 15/11/2010 00:09:03

          ηττήθηκε Ορέστιε...

          • Orestios avatar
            Orestios @ αλλενάκι 15/11/2010 00:23:33

            Τότε καλώς να πάθει ότι έχει να πάθει.

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Orestios 15/11/2010 00:21:28

          δεν πειραζει ρε παιδια..η ΝΔ βγαινει δυνατοτερη

          • Orestios avatar
            Orestios @ rally monkey 15/11/2010 00:23:48

            Και η Ντόρα

  3. Kropotkin avatar
    Kropotkin 14/11/2010 23:50:25

    Πάντως το ΠΑΣΟΚ στο β' γύρο των εκλογών ΔΕΝ έχασε.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Kropotkin 15/11/2010 01:11:38

      και οι αναρχικοί τελικά πασόκοι είναι;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/11/2010 23:50:59

    Πήρε ΚΑΙ αυτός το μήνυμα. Κοντεύω 100 χρονώ και όλο τα ίδια και τα ίδια, όλοι παίρνουν το μήνυμα αλλά κανένας δεν κάνει τίποτα. Ποτέ δεν βλέπω φως. Η ώρα έφτασε για υποταγή ή ρήξη.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Strange Attractor 14/11/2010 23:58:14

      Υποταγη αγαπητε μου, και μαλιστα στα τεσσερα. Η ρηξη δεν γινεται απο το σπιτι η τον απογευματινο περιπατο...

  5. zonitis avatar
    zonitis 14/11/2010 23:56:31

    "Μα είναι δυνατόν να πιστεύει έστω κι ένας από αυτούς που ψήφισαν Καμίνη, ή Μπουτάρη, ή ακόμη και Μιχαλολιάκο ότι πιάνουν τόπο οι θυσίες του λαού;"

    Καληνυχτα Ελλαδα... Ετσι απλα... μαλον υπαρχουν συνανθρωποι μου που δεν καυαλαβανουν το κακο που γινεται αυτη τη στιγμη στη χωρα μου. Οταν το καταλαβουν θα ειναι πολυ αργα...

  6. zonitis avatar
    zonitis 15/11/2010 00:02:50

    Αδυνατω να πιστεψω οτι αυτη ειναι η Πατριδαμου, η χωρα που μεγαλωσα και εμαθα γραμματα. Σημερα και την προηγουμενεη Κυριακη ηταν οι σημαντικοτερες ημερομηνιες για το ελληνικο εθνος, μετα απο 189 χρονια.... Ως ποτε Θεε μου θα μας τιμωρεις;

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/11/2010 00:15:07

    Καλά τα λέει... "Εθνικός ο σκοπός". Αλλά, τίνος έθνους;

  8. A.M. avatar
    A.M. 15/11/2010 00:36:08

    Ο κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του ταιριάζουν.
    Ας τους χαίρεται λοιπόν!

    Και τους περιφερειάρχες του, και τους δημάρχους του, και τους βουλευτές του, και τους υπουργούς του, και τον πρωθυπουρgo tou και τον πρόεδρό του.

    Ο λαός τους ψήφισε και καλά θα του κάνουν!
    Τα περί μέσων αποβλάκωσης κλπ καλά είναι για συζήτηση αλλά αν ΔΕΝ είναι κάποιος ηλίθιος και ξέρει το συμφέρον του και τι βολεύει την πάρτη του τα μέσα ΔΕΝ ευθύνονται για τίποτε!
    Όλη την ευθύνη την έχει αυτός που ψηφίζει τελικά.
    Και ας μην κλαίγεται από αύριο!

  9. Orestios avatar
    Orestios 15/11/2010 00:45:39

    "Δεν χωρούν παιχνίδια, ακρότητες, ή πολιτικές και πράξεις, που βλάπτουν ουσιαστικά ακόμα και την εικόνα της πατρίδας"
    Λέτε να κατάλαβε πως η πολιτική του ήταν χυδαία αλλοπρόσαλη ή αποτελεί οιωνό δυνάστευσης?

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/11/2010 00:46:07

    Ο κ. Πρωθυπουργός, όπως είπε, πήρε το μήνυμα για “συνέχιση της πορείας, οι 2 πολίτες από τους 5 στους 10 που ψήφισαν, επέλεξαν τη σταθερότητα και απέρριψαν τις σειρήνες της αποσταθεροποίησης».