#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2011 19:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου έχει χάσει τον έλεγχο του ΠΑΣΟΚ



Το εκβιαστικό δίλημμα  «ή όλοι μαζί ή εκλογές» θέτει πλέον στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ο ίδιος ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου.

Αυτό προκύπτει από τον «οκτάστηλο» τίτλο δημοσιεύματος που ανέβασςε πριν από λίγο στην σελίδα του το το ΒΗΜΑ

Παπανδρέου: «Όλοι μαζί ή εκλογές»

Απαιτεί την στήριξη των βουλευτών στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Σύμφωνα με το ίδιο δημοσίευμα, «σε αυτό το κρίσιμο διήμερο οι βουλευτές θα κληθούν από τον πρωθυπουργό:

1.
Να υποστηρίξουν όλοι μαζί το πρόγραμμα, προσπαθώντας να μεταδώσουν κατά το δυνατόν θετικά μηνύματα στις εκλογικές τους περιφέρειες τις γιορτές του Πάσχα, και

2.
να το υποστηρίξουν σε όλες τις κοινοβουλευτικές διαδικασίες που θα ακολουθήσουν και θα κορυφωθούν με την συζήτηση και ψήφιση του προγράμματος στα μέσα Μαίου στη Βουλή.

Αυτό που συζητείται πλέον στο υπουργείο Οικονομικών το οποίο έχει και την ευθύνη συντονισμού της οικονομικής πολιτικής είναι ότι «εδώ που φθάσαμε, η λήψη μέτρων είναι μονόδρομος. Εφ΄ όσον δεν πάμε όλοι μαζί και αμφισβητηθεί το πρόγραμμα τότε αναπόφευκτα οδηγούμαστε σε εκλογές».

Η κατάσταση είναι πλέον προφανής: Όταν ο πρωθυπουργός θέτει εκβιαστικά διλήμματα στην ίδια την κοινοβουλευτική ομάδα του, έχει χάσει τον έλεγχο. Και την δεδηλωμένη. Και καταβάλλει πλέον απελπισμένη προσπάθεια για να διατηρηθεί στην εξουσία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 13/04/2011 19:16:01

    Μακάρι κάποια ΠΑΣΟΚια να είχαν φιλότιμο αλλά όλοι τους έχουν μεγαλώσει στο ΙΕΚ "Ανδρέας Παπανδρέου" με το σλόγκαν "ότι φ...ε, .οτι πι..ε και ότι αρπάξει ο κ...ος σας". Πρόβατα για το σανό τους είναι .Είναι δυστυχώς κατάντια μας να βασιζόμαστε σε αυτούς. Θα μου πεις υπάρχει και η Ν.Δ. Ποιά???

  2. manos avatar
    manos 13/04/2011 19:20:03

    Από κύκλους του κόμματος ακούγεται ότι όποιος βουλευτής στηρίξει την "δημοκρατία", θα παίρνει προσωπικά από τον ΓΑΠ τσουρέκι με αυγό και λαμπάδα με Gormiti.
    Οποιος δεν στηρίξει, χμ....

  3. Παναγος avatar
    Παναγος 13/04/2011 19:31:32

    Ο "γαπ" έχει χάσει τον έλεγχο του πασοκ
    ==
    Σαν κρυο ανεκδοτο ηχει στα αυτια μου.
    Ακους εχασε τον ελεγχο ! δηλαδη τον ειχε ποτέ??

    Του δωσαν ενα χαρτι να διαβασει και το διαβασε.
    Τι ελεγχο εχασε και λαλακια τουμπανο..

    • Basilio Emm... avatar
      Basilio Emm... @ Παναγος 14/04/2011 07:26:20

      Συμφωνώ με τον Πανάγο!

  4. Larry avatar
    Larry 13/04/2011 19:35:21

    Ο Απόστολος Κακλαμάνης θα κάνει την Παρασκευή διάγγελμα στον ελληνικό λαό με το οποίο θα αναλάβει την ευθύνη για την μη στήριξη των νέων μέτρων.

    Και μετά θα ξυπνήσουμε...

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/04/2011 19:43:44

    Πρακτικά, πρόκειται για ψευτοδίλημμα. Είναι σα να τους λέει "ή συντάσεστε με την τροϊκανή κτηνωδία και αυτοκτονείτε πολιτικά, ή διαφοροποιείστε και σας τελειώνω ως αποστάτες".

  6. Μπαρμπα Γιάννης avatar
    Μπαρμπα Γιάννης 13/04/2011 19:50:08

    Άντε λοιπόν, ένας "Σαμαράς" δεν υπάρχει στο ΠΑΣΟΚ να τον τελειώσει;...

  7. Enzo avatar
    Enzo 13/04/2011 19:51:00

    εγω εχω στρωσει τον πωπω μου στην δουλεια να γλυτωσω οτι μπορω και οπως επιβιωσω, βαραω ακοπα κατι 14ωρα στο γραφειο.
    το πηρα χαμπαρι.
    τιποτα δεν προκειται να αλλαξει,
    οταν γινει η επανασταση φωναξτε με.

  8. xmmm avatar
    xmmm 13/04/2011 20:03:10

    εεεεετσσσσσιιιιιιιιιιι! να τους δωσει να πιουν το πικρο ποτηρι μεχρι τελους. αλλωστε μαζι τα φαγανε!!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/04/2011 20:19:06

    Εχει υπο ελεγχο το Μαντελη και τον Τσουκρατο και κοιμαται ησυχος !!

    ΠΠ

  10. Θετταλός avatar
    Θετταλός 13/04/2011 20:20:15

    Μήπως το Πασοκ έχασε τον έλεγχο του ΠΑΠ ;
    Tο δίλημμα είναι ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε ή όλοι μαζί ή εκλογές ή έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα ή χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια μέρες που έρχονται. Άμα τους πάρουμε στα σοβαρά χαθήκαμε

  11. Αστος avatar
    Αστος 13/04/2011 20:27:06

    Δεν το βρισκω εκβιαστικο.
    Ξεραν με ποιο κομμα συντασονταν
    Ξεραν τον αρχηγο
    Ξεραν την πολιτικη που θα ακολουθουσαν
    Ξεραν οταν υπογραφαν το μνημονιο
    Και τωρα ξαφνικα καταλαβαν οτι "δεν τραβαει" και σαν τα αρουρια την κανουν απο το καραβι αφηνοντας τον καπετανιο (χαχα!) να βουλιαξει μαζι του? Δεν νομιζω.....

    Ο ΓΑΠ εκανε αυτο που ο ΚΚ δεν μπορεσε να κανει τοτε στην ΔΕΘ, αναγκαζει τους υπουργους τουνα παρουν την ευθυνη των πραξεων τους. Οχι απαραιτητα προς τους πολιτες που υποτιθεται οτι υπηρετουν αλλα προς το κομμα και τα συμφεροντα που υπηρετουν.
    Και οχι το τελευταιο δεν αποτελει φιλοφρονηση προς εκεινον.

  12. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2011 20:48:19

    Ο έλεγχος έχει χαθεί οριστικά. Το GAP κρύβεται.

  13. katalytikos avatar
    katalytikos 13/04/2011 21:00:18

    Έτσι και αλλιώς ΑΛΛΟΙ τον είχαν και τον έχουν (..τον έλεγχο)

  14. Μπαρμπα Γιάννης avatar
    Μπαρμπα Γιάννης 13/04/2011 22:08:55

    "να μεταδώσουν κατά το δυνατόν θετικά μηνύματα στις εκλογικές τους περιφέρειες τις γιορτές του Πάσχα"

    μα καλά, πάει καλά ο άνθρωπος;
    δεν πρέπει να έχει στοιχειώδη επαφή με την πραγματικότητα.

  15. siakkas avatar
    siakkas 14/04/2011 00:24:09

    Ήδη άρχισαν τις εξορμήσεις.
    Απόψε έταζαν σε χωριά της περιφέρειας απόδοση, εντός της τρέχουσας εβδομάδας, του 50% του παρακρατηθέντος ΦΠΑ στους αγρότες.
    5/6 η εξαφάνισή τους.
    Ή εμείς ή εμείς!
    Καλή λευθεριά σε όλους-ες.

  16. nikos avatar
    nikos 14/04/2011 09:52:19

    Σιγά μη χάση η βενετιά βελόνι