#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2011 10:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου έχει καλομάθει με τις μπλόφες

Γνωρίζει τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ μπλόφας και ολέθρου ο κ. Παπανδρέου;



Μετά το φιάσκο της Παρασκευής, με την πολύωρη παραλυσία της κυβέρνησης απέναντι στα καταστροφολογικά δημοσιεύματα του "Spiegel", είδαμε χθες να εμφανίζεται σε διάφορες ιστοσελίδες ενημερωτικού περιεχομένου -ακόμα κι εδώ στο antinews, ως γνώμες σχολιαστών- η πληροφορία ότι ο Γ. Παπανδρέου σκέφτεται να προκηρύξει εκλογές για τον Ιούνιο, σκοπεύοντας να θέσει στο λαό το δίλημμα "ή νέο, ακόμα σκληρότερο μνημόνιο και παραμονή στην ευρωζώνη, ή επιστροφή στη δραχμή". Με ανομολόγητο στόχο, προφανώς, να επιχειρήσει να σύρει στο δίλημμα αυτό τον Αντώνη Σαμαρά και να εξουδετερώσει τη επιχειρηματολογία του για μια άλλη πολιτική εξόδου από την κρίση.

 

Δεν ξέρω αν η πληροφορία "διοχετεύεται" τεχνηέντως από πρόσωπα που συνομιλούν με τον πρωθυπουργό, αλλά σίγουρα κάποιος πρέπει να εξηγήσει στον κ. Παπανδρέου πως μια τέτοια κίνηση όχι μόνο θα συνιστούσε Βατερλώ για τον ίδιο και θα γκρέμιζε αυτοστιγμεί την (υπηρεσιακή) κυβέρνησή του νωρίτερα από την ώρα της, αλλά επιπλέον θα τίναζε άμεσα στον αέρα τα όποια απομεινάρια της εθνικής οικονομίας.

 

Και αυτό διότι, πέραν του σαθρού χαρακτήρα αυτού του διλήμματος -αφού δεν είναι πλέον καθόλου βέβαιο ότι θα ήταν λίγοι όσοι θα προτιμούσαν επιστροφή στη δραχμή, αντί των αδιέξοδων μνημονίων που το μόνο που "πετυχαίνουν" είναι, δοκιμασμένα και αποδεδειγμένα, η διαρκής εξαθλίωση του λαού-, και μόνο η θέση ενός τέτοιου διλήμματος εν μέσω προεκλογικής περιόδου θα προκαλούσε, την επόμενη κιόλας μέρα, κατάρρευση των ελληνικών τραπεζών αφού ουδείς εχέφρων άνθρωπος θα άφηνε πλέον εκεί τις όποιες καταθέσεις του, έρμαιο του όποιου εκλογικού αποτελέσματος (όπως θα το έθετε ο πρωθυπουργός).

 

Μπορεί λοιπόν ο Γ. Παπανδρέου να νομίζει ότι έχει... καλομάθει από τις περυσινές δημοτικές εκλογές, αλλά δεν είναι όλοι οι εκβιασμοί αποτελεσματικοί. Και όταν το διακύβευμα είναι η οικονομία, η διαχωριστική γραμμή μεταξύ μπλόφας και ολέθρου είναι σχεδόν αδιόρατη.

Αυριανιστής

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2011 11:02:44

    Ο Παπανδρέου και η στενή παρέα του, και όποιος τον στηρίζει, και όποιος συμφωνεί μαζί του είναι εκπρόσωποι και υποστηρικτές κατοχικών δυνάμεων.

    Μόνος μου αν μείνω και το λέω, αυτό θα λέω. Να ξαναδιαβάσουν όλοι την ανάρτηση του Κώστα Ροδινού "Τι Ευρώπη θέλουμε";

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ archaeopteryx 08/05/2011 17:35:49

      κι ένας εγώ ,δύο....

      οι άνθρωποι ήρθαν βάσει σχεδίου να πλουτίσουν καταστρέφοντας.....

  2. katalytikos avatar
    katalytikos 08/05/2011 11:17:02

    ¨Ο κ. Παπανδρέου έχει καλομάθει με τις μπλόφες¨ + ¨Μοιραίοι και άβουλοι, ή απλά … εντολοδόχοι;¨ = ¨ποιος έχει καλομάθει με τις μπλόφες??¨

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/05/2011 11:22:49

    Αυριανιστή,
    Εύστοχο. Right to the point!

  4. spiros avatar
    spiros 08/05/2011 12:00:20

    Εύστοχα. Μάλλον εκεί οδηγούν και λοιπές κινήσεις ΜΜΕ.

  5. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 08/05/2011 12:36:39

    Είναι το χρέος αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης, ή είναι η κρίση αποτέλεσμα του χρέους;

    http://redwildwind.blogspot.com/2011/05/blog-post_2463.html

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/05/2011 13:02:12

    Απο το Ευρω δεν φευγει κανεις.
    Πολιτικα Πρασινα παιχνιδια.. Το ΓΑΠ το εχει χασει τελειως!!
    Δεν ξερει τι να πει στη μαμα οταν γυρναει σπιτι... μου θυμιζει τον απουσιολογο του σχολειου.. δε θελει να τον μαλωνουν διοτι ειναι ο καλυτερος !! στον βωμο του αλαθητου και του ονοματος θυσιαζει τη Χωρα... τη δινει γυνη και υπνωμενη στα κορακια. Δεν το μαλωνει κανεις!!! Ειδατε κανεναν στο ΠΑΣΟΚ να το μαλωνει?
    Ξεορυν!! αλλ φοβουνται την αντιδραση του. Ειναι ενεξελεγκτος και εκδηκιτικος.
    Μουγκα και ολοι περιμενουν το φωστηρα να δωσει λυσεις!! χαχαχααα
    ενω γνωριζουν οτι ειναι ο μονος ανθρωπος στον κοσμο οποιος μπορει να φτιαξει ενα προβλημα χωρις να γνωριζει τη λυση!! ειναι πατεντα τρελλη!!

    ΠΠ

  7. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/05/2011 13:06:29

    Δεν έχει κανένα λόγο ο Παπανδρέου να θέσει ένα τέτοιο δίλημμα. Την απειλή της εξόδου από το Ευρώ (απόλυτη καταστροφή ) υποσυνείδητα την αισθάνεται κάθε πολίτης και την αισθάνεται ακόμα πιο έντονα κάθε που σκάει ένα καινούργιο σενάριο . Τον Παπανδρέου μια χαρά τον βολεύει. Γιατί όσο η απόλυτη καταστροφή δεν έρχεται (και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έρθει) μπορεί να το παίζει σωτήρας και ως σωτήρας να διεκδικήσει την ψήφο του κατατρομοκρατημένου πολίτη που θα νομίσει ότι σώθηκε. Στην πραγματικότητα θα έχει πληρώσει αχρείαστα πανάκριβα μια σωτηρία από μια καταστροφή που... δεν επρόκειτο να έρθει. ("Ποιον εξυπηρετεί η καταστρφολογία..." 8/5/2010 στο firiki2010)

  8. KillTheKing avatar
    KillTheKing 08/05/2011 13:25:54

    δε μπορει πια ο ελληνας να αντισταθει. καλομαθε στις ανεσεις. την TFT, τα δυο αυτοκινητα, τις διακοπες (με δανεια), το super paradise, τις μασες του, τις ξαπλες του, τις μπλοφες του. ειναι φοβερο οτι ακομα και τωρα ακους το κοσμο να διαμαρτυρεται γιατι... εχασε απο το μισθο Του, Του εκοψαν τη συνταξη, τα επιδοματα Του, τη βολη Του. δεν υπαρχει κατι αυτη τη στιγμη που να μπορει να παραχθει απο ελληνικα χερια. ο,τι δουλεια απαιτει χειρονακτικη εργασια την εχει παραδωσει στους αλβανους, πακιστανους, πωλονους κλπ. αυτος εγινε διαφημιστης, χρηματιστης, πωλητης. παει να πει...αεριτζης του κερατα. αχρηστος. φευ
    TheKing

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/05/2011 13:32:37

    Καμία μπλόφα ...επιδίωξη και σχεδιασμός είναι:

    http://www.antinews.gr/2011/05/08/99839/#comment-701746

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 08/05/2011 13:38:41

      Ο στρατηγικός δε σχεδιασμός είναι τόσο ...καλός που έχει:

      -μελό: ποιος θα πληρώσει συντάξεις;
      -απειλή: ποιος θα πληρώσει μισθούς;
      -άλλοθι: υποχρεώσεις του μνημονίου είναι / οι άλλοι φταίνε
      -μπαμπούλα: να φύγουν οι Ελληνες από το €
      -σωτήρα/ιππότη: ΓΑΠ


      Δεν φτάσαμε εδώ τυχαία, αλλά με μια πορεία υπολογισμένη βήμα βήμα και σχεδιασμένη...

  10. juliet avatar
    juliet 08/05/2011 13:36:33

    Αυριανιστή,
    προσπαθώ να πιστέψω την τελευταία σου παράγραφο και κάνω το έξης σκεπτικό:
    Ας ελπίσουμε οτι θα πείσουν το εγώ τους ότι το να κάνουμε τα λάθη δεν είναι υποτιμητικό.Ο ω,μαμα-δεν το λέω εγώ ο Μ.Ο-με τον ίδιο τρόπο θα προσπαθήσει να εξαπατήσει,το θέμα είναι να πειστεί ο ψηφοφόρος του Πασοκ το να μην τον ψηφίσει δεν είναι λάθος,ότι η Ελλάδα είναι πάνω απο κόμματα.
    Τα λεφτά του θα πάει να τα πάρει απο την τράπεζα να τα σώσει αυτό είναι βέβαιο,όταν θα πάει να ψηφίσει θα διαφοροποιηθεί;
    Σήμερα άκουσα άνθρωπο περίπου 65-70+,και έλεγε εγώ δεν ψήφισα δεξιά και ούτε θα ψηφίσω ποτέ.Πρόσεξα τη λέξη του ''δεξιά '',το Πασοκ κατάφερε και πέρασε στο υποσυνείδητο τη λέξη δεξιά σαν να είναι μίασμα.Μπροστά στο ''κίνδυνο '' της δεξιάς!!κοίτα σκέψη.Πιστεύω οτι όλα ήτανε προγραμματισμένα απο τη ιδρυση του Πασοκ,γιατί ένα σχέδιο για να εφαρμοστεί και ιδικά όταν έχεις να κάνεις με μεγάλο σύνολο ανομιογενών ατόμων θέλει χρόνο να εφαρμοστεί.Τα βάζεις σε ένα τρόπο σκέψης ,ελεγχόμενο,το πρόβλημα είναι αν σου αντιδράσουν,αν διαφοροποιηθούν,χρησιμοποιείς τη λέξη κλειδί και τους επαναφέρεις; ή μπροστά στο ίδιο συμφέρο τους χάσεις και δεν τους ελέγχεις ;
    Θα πάει σε εκλογές ,αλλά το παιγνίδι θα το χοντρήνει ,ο εκβιασμός θα είναι διαφορετικός.Σκέψου να τον ακούσουμε να μιλάει για τα δεινά που έφερε η δεξιά ......,και να φορτώσει το ΔΝΤ στο σιωπηλό ΚΑΚ;

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2011 13:54:47

    ΔΕ ΜΑΣΑΜΕ ΡΕ ΣΤΟΝ ΨΕΎΤΗ!!!
    Μετά από τόσα ψέματα που έχει πει θα του εμπιστευόσαστε τη γιαγιά σας να την περάσει με ασφάλεια απέναντι;...

    Αν σκοπεύει να πετάξει το γάντι περιφρονητικά στο λαό:

    "ΕΓΩ και Ευρώ" ή "Δραχμή" ο ψευτοεκβιασμός του θα μετατραπεί ΑΥΤΟΣΤΙΓΜΙ σε ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΙΚΟΥ χαρακτήρα επιλογή και ο θέσας το δίλημμα θα γκρεμιστεί πολύ δυσάρεστα.

    Του το υπογράφω.

    Αλλά δεν θα τολμήσει διότι γνωρίζει τις διαθέσεις του λαού!!!

    Προσωπικά παρακαλώ μέρα νύχτα να τεθεί ο εκβιασμός αυτός για να ακούσουμε το βαρύγδουπο γκντουπ της ΠΤΩΣΗΣ τους επιτέλους!!!
    Μόνο έτσι θα γίνει!!!

    Θα επιθυμούσα ΟΜΩΣ και κος Σαμαράς ΝΑ ΑΡΘΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΩΝ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ και οι σύμβουλοί του να μην υπο-εκτιμήσουν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ δυναμική που έχει αναπτυχθεί στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κοινωνία και οικονομία (εργαζόμενοι, επαγγελματίες, αγορά) διαστρωματικά ΥΠΕΡ της δραχμής για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ λόγους, να ζυγιάσει τα πολύ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΦΕΛΗ από την ΕΘΝΙΚΗ αυτή Επιλογή των Ελλήνων και να ΣΤΑΘΜΙΣΕΙ πολύ προσεκτικά τα Υπέρ και τα Κατά της δικής του επιλογής.

    Ουδείς ισχυρίζεται ότι δεν θα υπάρξει ισχυρός κλυδωνισμός, αλλά ο αργός ρόγχος θανάτου μέσα στο Ευρικό Μνημόνιο που βιώνουμε τώρα είναι καλύτερος;
    De facto είμαστε Insolvent !!!

    Το Μνημόνιο μέσα στο Ευρώ ΑΠΕΤΥΧΕ και αδιάψευστος μάρτυρας η Έκτακτη Σύσκεψη Διαχείρισης Κρίσης της Παρασκευής το βράδι.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2011 13:59:57

    "AΛΗΘΕΙΕΣ" ΓΑΠ:

    “ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ” είπε πριν από τις εκλογές.
    “Δεν μίλησα με το Στρος Καν” είπε γε μετά το ΔΝΤ!
    “Δεν φεύγουμε από το ευρώ” είπε μόλις χτες!”

    Ελα όμως που ο δημοσιογράφος του SPIEGEL δίνει επώνυμα συνέντευξη σήμερα στο Πρώτο Θέμα και λέει ότι ήταν η Ελληνική Κυβέρνηση που ζήτησε από το Schaueble σύνταξη έκθεσης με θέμα τις επιπτώσεις από την έξοδο από το Ευρώ!!

    Παραφράζοντας αυτό που λέγεται στις παρέες, οι τύποι αυτοί είναι ικανοί να μας έχουν στημένους στο εκτελεστικό απόσπασμα και να μας λένε:

    "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΤΕ" !!!

  13. Sardax avatar
    Sardax 08/05/2011 15:26:09

    Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο όλοι οι σχολιαστές εδώ, ταυτίζουν την επιστροφή στη δραχμή με την «απόλυτη καταστροφή». Ο οικονομολόγος κύριος Καζάκης, παρ’ όλη την αμφιλεγόμενη παρουσία κι έξοδό του από την ΣΠΙΘΑ καθώς και την αστοχία του περί «νέου ΕΑΜ» στην επιστολή παραίτησής του, έχει θέσει στις ομιλίες του το ζήτημα της επιστροφής στη δραχμή (μπορεί κανείς να βρει τις ομιλίες του στο youtube) ως ύψιστη εθνική ανάγκη και από οικονομοτεχνικής άποψης το έχει στηρίξει με πολύ σοβαρά επιχειρήματα. Παρακαλώ όσοι δεν τον έχουν ακούσει, ας κάνουν τον κόπο. Μπορεί ο καθένας να του προσάπτει το μακρύ και το κοντό του περί προθέσεων και άλλων πολλών, η ουσία των επιχειρημάτων του είναι ακατανίκητη, δεν έχω δει καμία ουσιαστική ανταπάντηση ή αποδόμηση της επιχειρηματολογίας του.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Sardax 08/05/2011 16:44:33

      δες τη συνεντευξη του αδωνι στο αντι-νεα ταξη πραγματων για να ακουσεις αναταπαντηση στον καζακη αλα...αλλα λογια ν'αγαπιομαστε.
      TheKing

  14. athamas avatar
    athamas 08/05/2011 18:00:42

    Η σημειολογία του είναι τρομακτική, κάθε που θα επισκέπτεται ακριτική περιοχή θα μας ζώνουν τα φίδια, θα πάθουμε σαν τον σκύλο του Παβλόφ!

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 08/05/2011 18:29:27

    Φίλτατοι, το δίλημμα που - κατά την ανάρτηση - θα θέσει ο ΓΑΠ στον ελληνικό λαό, εν όψει εκλογών, έχει ήδη τεθεί από την εμπροσθοφυλακή του "Κόμματος του Μνημονίου".

    Διαβάστε το άρθρο του Α. Καρακούση στο ΒΗΜΑ,

    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=399430

    και θα καταλάβετε. Με λίγο επιχρισμα κριτικής στην κυβέρνηση, είναι ακριβώς αυτό.

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 08/05/2011 20:50:47

    O τραγικός ξεπεσμός της Κυβέρνησης Παπανδρέου την ώρα των κρίσιμων Δημοτικών Εκλογών στη Βόρειο Ηπειρο και η διαταγή «Διπλωματικής Σφαγής» του Ελληνα Προξένου Κορυτσάς, Θεόδωρου Οικονόμου-Καμαρινού
    http://www.noiazomai.net/sfagiproxenou.pdf