#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2010 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπακωνσταντίνου και ο Τιτανικός



Πριν από λίγες ώρες, προσερχόμενος στη συνεδρίαση του Γιουρογκρούπ, ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους για την κατάσταση της Ελλάδας και τι μέτρα θα λάβει η κυβέρνηση. Και τι απάντησε;

Ότι η ελληνική οικονομία είναι ένας Τιτανικός και είναι δύσκολο να αντιστρέψουμε την πορεία του μέσα σε μια ημέρα.

Μα καλά, δεν έχει διαβάσει ιστορία; Δεν του έχει πει κανείς ότι στο τέλος ο Τιτανικός βούλιαξε παρασύροντας στο βυθό εκατοντάδες ανθρώπους;

Ή μήπως ο κ. Παπακωνσταντίνου και η κυβέρνηση πιστεύουν ότι θα ξαναγράψουν την ιστορία από την αρχή και θα καταφέρουν να σώσουν τον Τιτανικό και τους επιβάτες του;

Γιατί εμείς βλέπουμε ότι το πλοίο βουλιάζει αύτανδρο και οι καπεταναίοι ετοιμάζονται να το εγκαταλείψουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΑΚΕ Π.Ε. Χαλκίδας avatar
    ΔΑΚΕ Π.Ε. Χαλκίδας 15/02/2010 20:39:54

    Όταν έβλεπε την ταινία ο κ. Παπακωνσταντίνου τον πήρε ο ύπνος πριν το τέλος. Δεν είδε ότι βούλιαξε το καράβι. Νομίζει ότι ακόμη ταξιδεύει!!! Ας τον ξυπνήσει κάποιος. Τον πήρε ο ύπνος και θα χάσει το τέλος και της δεύτερης ταινίας... της οικονομίας!!!

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 15/02/2010 20:42:38

    Αυτά λένε οι εξυπνάκηδες και οι αετονύχηδες ανεβάζουν τo spred στα ύψη και τα επιτόκια σε επίπεδο τοκογλυφίας.Πόση πίστωση χρόνου νομίζει ότι θα πάρει απο τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ λαό Ο υπουργός υποθηκεύοντας περισσότερο το μέλλον μας .Και ας σταματήσει τα εξυπνακίστικα του αρχηγού του περί απώλείας της εθνικής μας κυριαρχίας γιατί από τα λίγα ΕΛΛΗΝΙΚΑ που γνωρίζω ,απώλεια εθνικής κυριαρχίας υπάρχει ,όταν χάνεις οριστικά εθνικό έδαφος.Η οικονομική κατοχή που προσπαθούν να μας επιβάλουν δεν είναι απώλεια εθνικής κυριαρχίας ,όλοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ γνωρίζουν ότι αυτοί που επέβαλλαν κατοχή στην ΕΛΛΑΔΑ την τελευταία φορά δεν πέρασαν και τόσο καλά,όπως επίσης και οι ντόπιοι υποστηρικτές τους.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 15/02/2010 21:00:55

      Τώρα που το λες αυτό σκέφτομαι: Βρε μπας και τα 'χουν βρει με τους κερδοσκόπους και κάνουν τέτοιες δηλώσεις για να ανεβαίνουν τα spread; Είναι δυνατόν να μην τους κόβει τόσο πια;

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΓΙΩΡΓΟΣ 15/02/2010 21:47:52

      Η λογική αυτό υποδεικνύει.
      Ότι τα έχουν καταβρεί με τους κερδοσκόπους και δολοφονούν τη χώρα, ανοιχτά πλέον.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 15/02/2010 22:22:34

      Γιατί πρέπει να τα έχουν βρεί με τους κερδοσκόπους ? Ανεβάζουν τα spreads για ν' αναγκασθεί η ΕΕ να τους στηρίξει οικονομικά λόγω ασύμμετρης απειλής !
      Είδα το δελτίο των 8 στον ΑΝΤ1 (αφασία και συνειδητά ψέμματα) και των 9 στον ΣΚΑΪ : εδώ τουλάχιστον το θέμα της Goldman Sachs μπήκε σε πιο σωστή διάσταση (υπάρχει γραμμή κατά Σημίτη ?)
      Μου φαίνεται πως θα βγουν άγρια μαχαίρια από αύριο

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΓΙΩΡΓΟΣ 15/02/2010 22:38:27

      Καλό είναι να μην ξεχνάμε ποιοί είναι αυτοί οι περιβόητοι κερδοσκόποι.
      Είναι κάποιοι με έδρα την Ε.Ε ;;
      ΟΧΙ!
      Βρίσκονται στο London και στη New York και εξυπηρετούν το δολλάριο και την βρετανική λίρα.
      Είναι εναντίον της ευρωπαικής ολοκλήρωσης και του ευρώ.
      Καλό θα είναι ο Yorgo να σταματήσει να μιλάει αόριστα για κάποιους κερδοσκόπους και κάποιες αγορές και να ονοματίσει τους φίλους του από την εσπερία.
      Το ξέρουμε είναι δύσκολο να πεις κακή κουβέντα για την μαμά πατρίδα αλλά κάνε μια προσπάθεια.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 15/02/2010 22:50:24

      Τι να πει δηλαδή ? Δεν της έκατσα της Goldman Sachs και τώρα χτυπάει εμένα στοχεύοντας ταυτόχρονα το ευρώ ?

  3. Δίων avatar
    Δίων 15/02/2010 20:44:02

    Καλά θα κάνουν αντί να γυρίζουν δεξιά και αριστερά ως ζητιάνοι να κατσουν και να δουλέψουν γιατί τους έχουν πάρει στο ψιλό και τους κοροιδεύουν.αντε είναι καιρός να σοβαρευτούν.Μας έχουν τρελάνει και αρχίσαμε τα χάπια.

  4. gap-goup avatar
    gap-goup 15/02/2010 21:04:51

    Ρε δεν μπορει να ειναι τοσο XXXXXXXX,επιτηδες το κανει?
    Θα μας σκισουν οι κερδοσκοποι...

  5. gap-goup avatar
    gap-goup 15/02/2010 21:09:18

    Εκτος εαν..εχουν λαβει ηδη τις αποφασεις τους..
    Σταση πληρωμων,και εξοδο της χωρας απο το Ευρω,υποτιμηση δραχμης.
    Βοηθεια..δεν καταλαβαινω.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ gap-goup 15/02/2010 21:18:39

      Ας προσέξουμε καλύτερα την τελευταία φράση της ανάρτησης: "Γιατί εμείς βλέπουμε ότι το πλοίο βουλιάζει αύτανδρο και οι καπεταναίοι ετοιμάζονται να το εγκαταλείψουν".

      Αν είναι έτσι, οι αποφάσεις που έχουν λάβει είναι άλλες...

      Αρχαίε, το είχαμε πει σχεδόν ταυτόχρονα εγώ κι εσύ τον Οκτώβριο, δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει πρώτος: Δεν αντέχουν ούτε πέντε-έξι μήνες. Είμαστε στους τεσσεράμιση. Λες να πέσουμε μέσα;

      Ενδιαμέσως είχα αρχίσει να αμφιβάλω, αλλά τώρα βλέπω ότι ούτε στο ΠΑΣΟΚ δεν έχει αυτή τη στιγμή ερείσματα ο ΓΑΠ. Στην ουσία τα μόνα τα ερείσματα είναι τα ΜΜΕ και η ασύλληπτη προπαγάνδα τους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ gap-goup 15/02/2010 21:19:16

      Η πολιτικη ειναι παντα θεμα προτεραιοτητων.Διαλεγεις κατι και αφηνεις κατι αλλο εστω και αν εχει κακες συνεπειες.Προτεραιοτητα του ΠΑΣΟΚ ειναι το ιδιο το ΠΑΣΟΚ ως εξουσια και επιρροη.Δεν εχει τιποτε αλλο σημασια.Για τη ΝΔ μπορει να υπαρχει το "εθνος" ή για το ΚΚΕ η "εργατικη ταξη",καποιο δηλαδη σημειο αναφορας πανω απο το κομμα αλλα για το ΠΑΣΟΚ δεν υπαρχει τιποτε αλλο πλην του εαυτου του.Και το συμφερον του ΠΑΣΟΚ απαιτει να παρουσιαζεται η κατασταση με τα μελανοτερα χρωματα ωστε να δικαιολογηθουν τα μετρα λιτοτητας και να επιρριφθουν οι ευθυνες στη ΝΔ σε περιπτωση αποτυχιας.Το αν οι δηλωσεις αυτες θα οδηγησουν σε νεα κερδοσκοπικη επιθεση δεν εχει σημασια.Ειναι δευτερευον.Αρα η υποθεση οτι δεν περιμεναν τα οσα εγιναν με τη διαφημιση του μεγαλου ελλειμματος ισως να μην ειναι σωστη.Θα το εκαναν ετσι κι αλλιως γιατι αυτο συμφερει το ΠΑΣΟΚ.Μια Ελλαδα σε ερειπια που τη κυβερνα το ΠΑΣΟΚ ειναι προτιμοτερη απο μια Ελλαδα καλυτερη που τη κυβερνα αλλος.

    • popolaros avatar
      popolaros @ gap-goup 15/02/2010 21:54:57

      ..και εγώ τον ΓΑΠ, δύσκολα τον βλέπω να βγάζει καλοκαίρι.
      Ή αλλάζει ή βουλιάζει!

  6. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 15/02/2010 21:10:07

    "Γιατί εμείς βλέπουμε ότι το πλοίο βουλιάζει αύτανδρο και οι καπεταναίοι ετοιμάζονται να το εγκαταλείψουν"
    Αυτό πώς το συμπεραίνεις;
    Εγώ δε βλέπω καμία τάση φυγής.Τα ποσοστά τους είναι ανεβασμένα και η ΝΔ σε φάση ανασύνταξης.
    Οι πολίτες έχουν γυρίσει την πλάτη στην πολιτική και το μόνο που τους ενδιαφέραι είναι η επιβίωση.
    Εσύ πού διακρίνεις τη φθορά και την τάση απομάκρυνσης από την εξουσία;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/02/2010 21:14:41

    Σε πολιτικό επίπεδο, μια χώρα που οδεύει προς το δντ καταχρεωμένη, σιδηροδέσμια και διαλαλούσα ενοχή και την αδυναμία της, διατηρεί στην ΕΕ τα πολιτικά της δικαιώματα, δλδ η ψήφος της στα ευρωπαϊκά όργανα διατηρεί τη βαρύτητά της?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 15/02/2010 21:22:19

      Θεσμικα δεν αλλαζει κατι.Ασφαλως η επιρροη μειωνεται αλλα οι ψηφοι παραμενουν.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 15/02/2010 21:32:00

      Yπάρχει αλλο παρόμοιο προηγουμενο? Η Ιρλανδία δεν έφθασε ως εκεί.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 15/02/2010 21:39:00

      Οχι.Απλως εφαρμοζονται ολα τα αρθρα και τα πιο αυστηρα για την επιτηρηση.Οι ψηφοι παντως δε χανονται.Βεβαια δεν εφαρμοζεται η προβλεψη για προστιμο.Κανονικα θα επρεπε να μας επιβληθει προστιμο ισο με ενα ποσοστο του ΑΕΠ για παραβιαση της συνθηκης του Μααστριχτ.
      Προκειται φυσικα για ηλιθια προβλεψη γιατι απλουστατα δεν εχουμε λεφτα να πληρωσουμε το προστιμο και αυτο τουλαχιστον το καταλαβαινουν και δε μιλαει κανεις.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 15/02/2010 21:41:30

      Ευχαριστώ Ψυχραιμία. Μπορεί όμως να ασκηθούν εκβιασμοί στα παρασκήνια, π.χ. σε θέματα που έχουν σχέση με την εξωτερική πολιτική.

  8. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 21:20:30

    Συγνώμη, αλλά από όσο θυμάμαι η πορεία του Τιτανικού είναι μία. Στον πάτο.
    Ύστερα φταίνε οι κερδοσκόποι.

  9. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 15/02/2010 21:34:33

    Εάν το άτομο αυτό είπε ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ είναι πνευματικά καθυστερημένο.
    Ακόμη και ένα απόφοιτος δημοτικού ξέρει ότι ο Τιτανικός βυθίστηκε στο πρώτο του ταξίδι. Τί εννοεί εδώ ο ποιητής, ότι ο Γιωργάκης βούλιαξε την οικονομία με τον πρώτο του προϋπολογισμό;
    Δεν θέλω να πιστέψω ότι λέχθηκε τέτοια κουβέντα από τον Έλληνα Υπουργό Οικονομίας.
    Δεν μπορεί βρε παιδιά.

  10. popolaros avatar
    popolaros 15/02/2010 22:05:14

    Τι μας φταίνε οι κερδοσκόποι όταν έχουμε τέτοια κελεπούρια στην Νο 1 και Νο 2 καρέκλα της Ελλάδας.
    Είναι εθνικά επικίνδυνοι.
    Ο άλλος ο υπερπατριώτης karatzafer που πάντα μίλαγε για ξένους δάκτυλους, πως τώρα σώπασε και συναινεί.

  11. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 22:24:28

    Επώνυμε, μόλις ψηφισθεί το λαθρονομοσχέδιο ανοίγει ο δρόμος για εκλογές.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Orestios 15/02/2010 22:27:44

      Ορέστιε, έτσι είναι κατά πως φαίνεται. δεν το αποκλείω να γίνουν μαζί με τις δημοτικές....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 15/02/2010 22:30:03

      Πολύ μακριά πας.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 15/02/2010 22:40:12

      ...το νερό έχει φτάσει στο κατάστρωμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 15/02/2010 22:42:51

      Η Αννούλα μας έλεγε για τον ικανό "καπετάνιο". Που χάθηκε αυτή η κοπελιά?

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 15/02/2010 22:44:49

      Ποιά αννούλα?
      Η διαμάντω.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 15/02/2010 22:47:37

      Μία είναι η Αννούλα της καρδιάς μας (μπλιάχ).

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 15/02/2010 23:28:56

      Δεν γίνεται αυτό, γιατί υπάρχει διαδικασία αρκετά χρονοβόρα για να πάρουν την υπηκοότητα. Η προθεσμία που θα έχει το κράτος να απαντήσει θα είναι δύο χρόνια και σιγά να μην τηρηθεί.

  12. ΑΣΦΑΛΤΟΣ avatar
    ΑΣΦΑΛΤΟΣ 15/02/2010 22:29:23

    Αν δεν το καταλάβατε ακόμα !! Σήμερα φτάσαμε ως εδώ από ενέργειες αυτόν που εμείς θεωρούσαμε έξυπνους και όπως τελικά φαίνεται εμείς ήμασταν οι βλάκες !! Τώρα αλίμονο μας αν πέσει ο ΓΑΠ διότι δεν υπάρχει άλλος και εμείς θα τσακιστούμε μαζί του !!

  13. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 15/02/2010 22:35:12

    Κατ' εμένα, το μήνυμα είναι σαφές. Προετοιμαστείτε για πτώχευση.
    Γιατί, όπως είπαν και τόσοι προλαλήσαντες, εύκολα θα μπορούσε να αποφύγει τους συνειρμούς και τα παρεπόμενά τους.
    Γιατί, λοιπόν, δεν το'κανε;
    Εκτός αν πιστεύει ότι, θα μας τρομάξει (όχι εμάς, τους συνδικαλιστές) και δεν θα κάνουμε κύματα...

  14. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 22:46:19

    Ποπολάρε, όταν θα σταματήσουν να παίζουν τα βιολιά, τότε να ξέρεις πως ήρθε η ώρα να νοιώσεις την παγωμένη αγκαλιά του ωκεανού (της παγκοσμιοποίησης)

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 15/02/2010 22:52:31

      Προνόησα και έχωσα ένα πενηντάρι στον λεμβούχο να με βάλει με τα γυναικόπαιδα.
      Μια μπούρκα ψάχνω να βρω, να μην με καταλάβουν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 15/02/2010 22:59:42

      Θα στεναχωρήσεις την Αριάνα.

  15. popolaros avatar
    popolaros 15/02/2010 23:06:12

    Σχετικό και με εκφράζει απόλυτα.
    http://taxalia.blogspot.com/2010/02/blog-post_2822.html

  16. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 16/02/2010 01:02:09

    είπα κι εγώ...
    ε, θέλει και μιαν άλλη θέαση της ζωής για να μη μιλάς στεγνά.
    Δεν είναι τίποτα, τον χθεσινό Παπαχελά είχε διαβάσει απλώς και ό,τι θυμόταν έλεγε.

  17. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 16/02/2010 12:38:45

    Α,ρε δύστυχο 'κυκλάμινο'!!!!!Τα σακίδια στη πλάτη και τα σταυροφιλήματα με ξερακιανές κομισσάριες,δεν σου βγήκαν σε καλό.Εχεις πάθει μιά κάποια αλεβουζίαση,ή νομίζω;;;;;Σύνελθε μικρό μου και ξύπνα.