#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπακωνσταντίνου δικαιολογεί τα μέτρα που θα πάρουν μετά τις εκλογές



Αρχισαν νέες κωλοτούμπες στην κυβέρνηση για την ύφεση του 2011. Ενώ το προσχέδιο του προϋπολογισμού κάνει λόγο για ύφεση 2,6% σε συνέδριο στη Λεμεσό ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, μιλώντας προέβλεψε ότι φέτος το ΑΕΠ θα κλείσει με -4% και του χρόνου θα κυμανθεί από -2,5% έως -3%.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε αποδεικνύεται ότι η κυβέρνηση έχει χάσει το μπούσουλα με τους αριθμούς οι οποίοι δεν είναι απλά αριθμοί αλλά το μέλλον της χώρας. Πώς είναι δυνατόν ο ίδιος υπουργός να υπογράφει πριν μερικές εβδομάδες ένα προσχέδιο με άλλη πρόβλεψη και στη συνέχεια να αυξάνει το ποσοστό αυτό το οποίο θα κρίνει εν πολλοίς το μέλλον της χώρας;

Πώς μπορεί να εμπιστευτεί ο πολίτης κάποιους που άλλα λένε πριν κι άλλα μετά; Το ίδιο δε συνέβη με το έλλειμμα που θα κλείσει υψηλότερα από την πρόβλεψη; Το ίδιο δε συμβαίνει με την ανεργία που τρέχει πάνω από 12% ή με τον πληθωρισμό που είναι στο 5,6% και θα κλείσει κατά μέσο όρο στο 4,5;

Κι εν πάση περιπτώσει, αν η ύφεση είναι βαθύτερη απ' ότι υπολόγιζαν, μήπως μπορούν να μας πουν πότε θα βγούμε από το τούνελ και τις χρειάζεται για να γίνει αυτό;

Διότι αν εσκεμμένα αλλάζουν τους αριθμούς ενώ ξέρουν από την αρχή το μέγεθος της καταστροφής της οικονομίας, τότε είναι υπόλογοι στον ελληνικό λαό.

Δήλωση Παναγιώτη Λαφαζάνη, κοινοβουλευτικού εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ:







«Οι δηλώσεις του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου προκαλούν την εξής εύλογη απορία: Από πού και ως που ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου γνωρίζει το μέγεθος της αύξησης του ελλείμματος που, κατά τα άλλα, θα διαπιστώσει η Eurostat, όλως τυχαίως, μετά τις εκλογές;

Η τοποθέτηση του κ. Γ. Παπακωνσταντίνου ότι το αναθεωρημένο έλλειμμα του 2009 θα κινηθεί σε επίπεδα πάνω από το 15% του ΑΕΠ, προδίδει ότι έχουμε να κάνουμε με μια καθαρά πολιτική αναθεώρηση, που υπαγορεύεται και υπακούει σε πολιτικές σκοπιμότητες και πολιτικές επιδιώξεις.



Η αυθαίρετη, επιλεκτική, βεβιασμένη και σκόπιμη αναθεώρηση του ελλείμματος του 2009, πράγμα που στοιχειοθέτησα και με πρόσφατη ερώτησή μου στη Βουλή, εξυπηρετεί από κοινού δύο ανομολόγητους και απαράδεκτους στόχους: Το άρον –άρον ξεπούλημα των ΔΕΚΟ και τη «δικαιολόγηση» νέων αντικοινωνικών μέτρων μετά τις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές!

Η αναγνώριση, τέλος, από τον κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, τη στιγμή που τα spread ξανατραβάνε την ανηφόρα, ότι η ύφεση μπορεί να φτάσει και το 3% το 2011, όταν στο προσχέδιο του προϋπολογισμού, που ο ίδιος κατέθεσε πριν λίγες βδομάδες, η αντίστοιχη πρόβλεψη ήταν 2,6%, καταδεικνύει ότι σιγά - σιγά το κυβερνητικό οικονομικό επιτελείο προσγειώνει ανώμαλα τον ελληνικό λαό στο επερχόμενο οικονομικό-κοινωνικό ναυάγιο.



Η αναφορά σε εθνικές εκλογές από τους Γ. Παπανδρέου, Γ. Ραγκούση και Γ. Παπακωνσταντίνου δεν εκφράζει μόνο φόβο απέναντι στη ψήφο της μεθεπόμενης Κυριακής αλλά κυρίως την αγωνία απέναντι στην παταγώδη αποτυχία των μνημονιακών επιλογών, που ωθούν τη χώρα σε οικονομική και κοινωνική άβυσσο!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 27/10/2010 13:28:15

    "Διότι αν εσκεμμένα αλλάζουν τους αριθμούς ενώ ξέρουν από την αρχή το μέγεθος της καταστροφής της οικονομίας, τότε είναι υπόλογοι στον ελληνικό λαό."

    Déjà-vu.......

  2. kapios avatar
    kapios 27/10/2010 13:29:18

    pefti to aep aneveni to xreos. pios tha ta plirosi auta?

  3. adonis avatar
    adonis 27/10/2010 13:33:33

    Μονη λύση οι εκλογές. Απορώ γιατί δεν τις ζητάει ο Σαμαράς και μιλάει για εκβιασμούς, ενω επρεπε να μιλάει για λυτρωτικές εκλογές απο το μνημονιο και μια νεα εποχή ανάπτυξης. Κάτι δεν κολλάει...

    • Misha avatar
      Misha @ adonis 27/10/2010 14:33:23

      Αυτό που δεν κολλάει είναι οι τρελές πιέσεις που δέχτηκε και δέχεται από τους Ευρωπαίους ο Σαμαράς να πει ΝΑΙ στο Μνημόνιο.
      Ακόμη και στο Λαϊκο Κόμμα της Ευρωπης τον κοιτουν με μισό μάτι.
      Είναι και οι εσωκομματικές ισορροπίες (βλ Αβραμό, Δήμα , Κούλη κλπ)
      Αν πάει καλά στις επικείμενες εκλογές, μυρίζομαι πως θα ρίξει στην αποχέτευση πολύ κόσμο.

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 27/10/2010 13:42:13

    Δεν μπορεί να υπάρξει δημοσιονομική διόρθωση χωρίς παράλληλα να μη υπάρχει και κάποια στοιχειώδης ανάπτυξη. Το πρώτα η διόρθωση και μετά ανάπτυξη της πανεπιστημιακής θεωρίας δεν μπορεί να δουλέψει για την ελλάδα. Η παραοικονομία είναι τεράστια, η διαφθορά το ίδιο, η καρτελοποίηση της αγοράς είναι στο μέγιστο βαθμό. Τι προσπαθούμε, να κοροϊδέψουμε τους εαυτούς μας;

  5. kapios avatar
    kapios 27/10/2010 13:57:12

    κε ο Σαμαρας τι περισοτερο θα κανει δηλαδη?

    • adonis avatar
      adonis @ kapios 27/10/2010 14:02:05

      Αναπτυξη. Μονο αυτό αρκεί.

      • kapios avatar
        kapios @ adonis 27/10/2010 14:03:31

        ι μαγικη λεξη?

    • anarcholiberal avatar
      anarcholiberal @ kapios 27/10/2010 14:12:53

      Το πρόβλημά σου δλδ εσένα είναι τί θα κάνει ο γείτονας;; Το ότι αυτός που κουμαντάρει το σπίτι σου ψεύδεται ασυστόλως δεν σε νοιάζει;;; Ε, άστον να σε δουλεύει λοιπον τον Παπακ/νου, επειδή ο Σαμαράς δν θα κάνει τίποτα!!! Τρομερό επιχείρημα!!!!

      • kapios avatar
        kapios @ anarcholiberal 27/10/2010 14:34:07

        ε μα δεν προκειται να ψηφισω πασοκ, εσυ τι προτεινεις να ψηφισουμε?

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ anarcholiberal 27/10/2010 15:13:43

        Aλλά ούτε και ΝΔ ψηφίζεις σωστά;; Ε! τότε ψήφισε Λεβέντη..λιβέντ'ιμ......μήν μας τά πρήζεις!

  6. pikras57 avatar
    pikras57 27/10/2010 14:59:31

    OI GAP-PAPΑΚ δεν γνωρίζουν ότι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια????
    Πρίν ακριβώς λίγες μέρες ο ΠΑΠΑΚ δήλωνε με περισσή αισιοδοξία ότι η ύφεση στο τέλος του 2010 θα είναι κατά πολύ μικρότερη του 4% (τελικά θα είναι μεγαλύτερη)
    Για τον πληθωρισμό, την ανεργία , τα ελλείμματα, το χρέος ....πέσανε μέσα!
    Άλλα στοιχεία στέλνουν στην Eurostat, που δεν μας τα λένε, και την ίδια στιγμή χρησιμοποιούν άλλα στοιχεία στο Προσχέδιο Προυπολογισμού που κατέθεσαν για το 2010.
    Με την συνενοχή των στελεχών της ΕΕ μας λένε ότι η αναθεώρηση των ελλειμμάτων και των χρεών για τα έτη 2006-2009 θα είναι μεγάλη με το έλλειμμα του 2009 να φθάνει 15,...%, αναθεώρηση όμως αυτή δεν θα επηρεάσει το 2010-2014. Τώρα πως γίνεται αυτό, τα ελλέιμματα προηγούμενων ετών να μην επηρεάζουν το χρέος και το έλλειμμα των επόμενων ετών μόνο η συντεχνία τροικας -Παπακωνσταντινου γνωρίζει.

    ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!
    Άνοιξαν μεγάλο λάκο οι κυβερνώντες με την EUROSTAT και την ΕΕ για τα στατιστικά στοιχεία!
    Μαγειρεύουν ένα χρόνο μετά στοιχεία ΔΕΚΟ,ΟΚΑ,ΤΑμεία, τα επανακατηγοριοποιούν χωρίς λόγο και αιτία (δέστε και τι κάνουν όλες οι χώρες της ΕΕ), κατηγορούν τους προηγούμενους και σπρώχνουν άδικα τη χώρα στόμα των τοκογλύφων!
    ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΎΣ ΤΗΣ, ΥΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

    ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΤΗ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ GAP-PAPAK ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΟΥΝ!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/10/2010 15:13:28

    Eιναι ολοι τους νουμερα και μπερδευονται αναμεταξυ τους.
    Μονο ο ΓΑΠ ξεχωρισει ως ΜΗΔΕΝΙΚΟ.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/10/2010 18:00:15

      +1000

  8. ΔΕξιός avatar
    ΔΕξιός 27/10/2010 15:31:36

    Ο λαός ξέρει. Άκουσε. Έμαθε. Τού τά 'πανε. Δεν έχει πια άλλοθι. Πιστεύοντας τις ΠΑΣΟΚοδημοσιογραφοδημαγωγικές προπαγάνδες το μόνο που κάνει είναι να βάλει πιο σφιχτά τη θηλειά στο λαιμό του και, μοιραία, να αφήσει την τελευταία μικρή του πνοή στο βωμό, κουρμπάνι στην απερισκεψία του. Αν στις εκλογές ψηφίσει ο,τιδήποτε άλλο από ΝΔ ή ΚΚΕ είναι άξιος της μοίρας του. Και μετά δε θα έχει κανένα αποκούμπι και, κυρίως, καμιά ελπίδα

    • adonis avatar
      adonis @ ΔΕξιός 27/10/2010 16:10:04

      Ξεχασες και τον Τσίπρα.

  9. Orestios avatar
    Orestios 27/10/2010 18:03:33

    Ο ίδιος ο ΥΠΟΙΚ πριν 2 εβδομάδες δεν δήλωνε στην Τρέμη πως δεν έχει σημασία πόσο θα βγάλει το έλλειμμα η eurostat?
    Το ψέμα το έχει έτοιμο και κάθε πρόταση του είναι εμποτισμένη από αυτό.
    Μήπως το Ψεύτης είναι το μεσαίο του όνομα?

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Orestios 27/10/2010 18:52:17

      "...Ο ίδιος ο ΥΠΟΙΚ πριν 2 εβδομάδες δεν δήλωνε στην Τρέμη πως δεν έχει σημασία πόσο θα βγάλει το έλλειμμα η eurostat?"
      για ποιόν δεν έχει σημασία το έλλειμμα που θα βγάλει η eurostat?

      για την ΕΕ, για το ΔΝΤ για τις αγορές?
      ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝ!