#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2012 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπαδήμος φοβάται τις αντιδράσεις του λαού;

[caption id="attachment_142044" align="alignnone" width="600" caption="Από τις διαμαρτυρίες στην Χαλκίδα"][/caption]

Δεν συνηθίζω  να παρακολουθώ τηλεόραση. Ενημερώνομαι  πολύ καλύτερα από το διαδίκτυο.

Όμως αυτές τις μέρες των εορτών έριχνα και καμιά ματιά στις ειδήσεις.

Και αφού είδα τον Πρόεδρο χθες  να αποδοκιμάζεται από το λαό μια σκέψη ήρθε στο μυαλό μου:

Αλήθεια πού ήταν ο πρωθυπουργός  μας;  Γιόρτασε τα Θεοφάνεια σε κάποια ορθόδοξη εκκλησία; Γιατί αυτό δεν το είδα στις ειδήσεις;

Ούτε τα Χριστούγεννα απ΄ότι θυμάμαι δεν άκουσα κάτι παρόμοιο.

Αλλά σήμερα, πού βρίσκεται ο "σωτήρας" μας, σκέφτηκα και ψάχνοντας στο διαδίκτυο διαβάζω: "Σε διεθνές συνέδριο με θέμα «Νέος κόσμος, νέος καπιταλισμός» που πραγματοποιείται στο Παρίσι, θα μιλήσει ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος".

Δηλαδή χθες δεν προλάβαινε να εκκλησιαστεί και μετά να φύγει ο δημοφιλέστατος κατά τις γνωστές δημοσκοπήσεις ;

Δε θυμάμαι ποτέ άλλοτε ο Πρωθυπουργός της χώρας να μην εκκλησιάζεται τέτοιες  άγιες μέρες!

Να φοβάται άραγε τις αποδοκιμασίες  εναντίον του ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ακις avatar
    Ακις 07/01/2012 15:54:37

    Σωστή απορία...

  2. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 07/01/2012 16:01:40

    Δειλός.(πουθενά δεν τολμά να εμφανιστεί)
    Ανίκανος.(ούτε στον Σπύρο Γεωργιάδη δεν μπορεί να επιβληθεί).
    Δοτός.(του διορισμού του προηγήθηκε η κουρελοποιηση του Συντάγματος).
    Προκλητικός.("δεν υπάρχουν κόκκινες γραμμές").
    Διαπλεκόμενος.( Μπόμπολας, ΔΟΛ και Αλαφούζος το πάνε πολύ)
    Άσχετος.(είχε προβλέψει ανάπτυξη το 2011 και επιστροφή της Ελλάδας στις Αγορές!!!)

    Αν τολμά ας ξεμυτίσει στο Σύνταγμα στις 25/3.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Kώστας ΜΠ 07/01/2012 20:57:24

      Μπορεί να μην πιστεύει κιόλας

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/01/2012 16:04:29

    Γιατί να φοβάται αποδοκιμασίες; αφού δημοσκοπικά είναι από τους καλύτερους..κάτι άλλο συμβαίνει...ή δεν είχε καινούριο κουστούμι...ή δεν ήταν γυαλισμένα τα παπούτσια του...ή λεκιάστηκε η αγαπημένη του γραβάτα..δεν εξηγείται διαφορετικά...

  4. Wolf avatar
    Wolf 07/01/2012 16:06:10

    Η 25η Μαρτίου ...έρχεται Λουκά!!!

    • Xenios avatar
      Xenios @ Wolf 08/01/2012 09:33:32

      Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα εμφανιστεί;
      Θα πουν ότι λόγω της λιτότητας αναβάλεται η παρέλαση.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/01/2012 16:12:34

    Γιατί να εκκλησιαστεί; Οι τεχνοκράτες πιστεύουν σε άλλο Θεό.
    Ο δικός τους Θεός είναι πράσινος και έχει το σχήμα του δολαρίου.
    Λατρέυεται δε καθημερινά σε τραπεζικά ιδρύματα, χρηματιστήρια, και άλλους ευαγείς οίκους του πράσινου αυτού Θεού παγκοσμίως.
    Δαναέ, προτιμάς αυτούς τους πολιτικάντηδες που παίρνουν ύφος θεούσας, και υποκρίνονται τους ευλαβείς, πηγαίνοντας στην εκκλησία για χάρη των ψήφων;
    Ή θεωρείς πως η πολιτική μας τάξη είναι ανεξαιρέτως ευλαβής;
    Ο Παπαδήμος δεν χρειάζεται ψήφους, οπότε και απέχει από τα κακόγουστα σόου.

  6. Pelargos o Stylisios avatar
    Pelargos o Stylisios 07/01/2012 16:17:23

    Ερευνήστε το ενδεχόμενο ο αναφερόμενος γκαουλάιτερ να μην ανήκει στην, κατά το Σύνταγμα, «επικρατούσα θρησκεία».
    Θα είχε ενδιαφέρον να τεθεί το ερώτημα στον κ.Καψή.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Pelargos o Stylisios 08/01/2012 02:35:17

      protestant

  7. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 07/01/2012 16:21:25

    ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΙΓΑΡΧΙΚΟ ΤΣΙΡΚΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ????

    • βορειος avatar
      βορειος @ ΓΑΝΤΙ 07/01/2012 19:38:04

      Αν δεις την Ιστορια του λαου μας φοβαμαι για παααααρα πολυ καιρο

  8. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 07/01/2012 16:30:51

    Aπέχει από τα "κακόγουστα" σόου ο Λουκάς; Έτσι ε; Η μήπως απλά μένει μόνο όπου είναι προστατευμένος; Αφού έχει ως Θεό το χρήμα, γιατί δεν κατεβαίνει σε έναν εμπορικό δρόμο στην Ερμού λχ; Μήπως επειδή είναι απλά δειλός και η όλη του συγκρότηση και παρουσία στηρίζεται στις κίβδηλες δημοσκοπήσεις του κ. Μπόμπολα;

    "Εορταστική ατμόσφαιρα σήμερα στο Μέγαρο Μαξίμου, με τον Όμιλο Βρακοφόρων της Κρήτης και τα παιδιά του προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας να ψάλλουν χριστουγεννιάτικα κάλαντα στον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο και τη σύζυγό του."
    http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17532&subid=2&pubid=28286016

    Για να δούμε και τι μαντινάδες κάθεται και ακούει ο...καλόγουστος κ. Παπαδήμος:
    "Ο Όμιλος Βρακοφόρων Κρήτης έψαλλε το κάλαντα με μαντινάδες όλο... νόημα, όπως «Έλλην τα του οίκου του δεν έβγαζε εν δήμω, γι΄ αυτό κι εμείς αλλάξαμε πάμε με Παπαδήμο», χωρίς όμως να αφήνουν ασχολίαστο τον αριθμό των μελών του Υπουργικού Συμβουλίου: «Στην ώρα την παρούσα, τι θέλαμε κυβέρνηση σαρανταποδαρούσα;» ή «χαράτσια αβέρτα πέφτουνε φτώχεια και ανεργία και νάχει η κυβέρνηση 40 υπουργεία;» Και του ευχήθηκαν « Χρόνια πολλά πρωθυπουργέ και ίσια το τιμόνι. Τούτες τις ώρες τις σκληρές, ελπίδα είστε μόνη»."
    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=436241
    Ο άνθρωπος ακούει ποιοτικές καλόγουστες μαντινάδες, φαίνεται το πράγμα...!

    Ας δούμε και τι δηλώνε ο άσχετος, ε συγνώμη ο "ελπίδα μόνη" το Φθνόπωρο του 2010:
    -Παπαδήμος: ανάπτυξη από το 2011:
    "«Κατά τη διάρκεια του επόμενου έτους, αναμένουμε μία σταδιακή επιστροφή σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης», είπε ο κ. Παπαδήμος, σε συνέντευξή του, στις Βρυξέλλες, αργά το βράδυ της Δευτέρας.
    «Η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους δεν εξετάζεται ως επιλογή. Δεν είναι επιλογή για οποιαδήποτε χώρα της ευρωζώνης», προσέθεσε.
    «Πιστεύω ότι η Ελλάδα θα βγει στις αγορές όταν ο χρόνος είναι κατάλληλος», σημείωσε και επισήμανε ότι «το 2011 είναι μία χρονιά κατά την οποία θα περίμενα να βελτιωθούν σημαντικά οι συνθήκες και η πιθανότητα επιστροφής στις αγορές θα είναι πολύ υψηλή». "
    http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4596448









    Το Σάββατο, Παραμονή Χριστουγέννων, τα κάλαντα θα ψάλουν στον πρωθυπουργό η Ένωση Ηπειρωτών Αγίου Δημητρίου "Το Κούγκι", η Ένωση Καλυμνίων Αττικής "Ο Άγιος Νικόλαος" και η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος.

  9. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 07/01/2012 16:33:27

    Οὐδεὶς δύναται δυσὶ κυρίοις δουλεύειν· ἢ γὰρ τὸν ἕνα μισήσει καὶ τὸν ἕτερον ἀγαπήσει, ἢ ἑνὸς ἀνθέξεται καὶ τοῦ ἑτέρου καταφρονήσει. οὐ δύνασθε Θεῷ δουλεύειν καὶ μαμωνᾷ (Ματθ. 6,24)

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Τιγράνης 07/01/2012 16:47:41

      Απόλυτα ταιριαστό...!(το ''γκούγκλαρα''..για μεγαλύτερη σιγουριά χαχα...)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Τιγράνης 08/01/2012 15:09:41

      Δεν υπάρχει άλλη απάντηση να περιγράφει αυτή την κατάσταση. Και δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά αφού Αυτός που το είπε μας δημιούργησε και ξέρει τις αδυναμίες μας όταν φεύγουμε μακριά Του...

  10. Θέμις avatar
    Θέμις 07/01/2012 16:36:30

    Απλώς ο κ. Παπαδήμος αδιαφορεί για τις αντιδράσεις του λαού. Αφού σε κάθε δημόσιο αξίωμα που κατείχε διορίστηκε και δεν εξελέγη, γιατί να ενδιαφερθεί για τια αντιδράσεις του λαού;
    Εκτίμησή μου είναι πως δεν πρόκειται να παραστεί σε καμία παρέλαση στις 25 Μαρτίου. Κάπου στο εξωτερικό θα βρίσκεται. Άλλωστε δεν πιστεύω ότι τον συγκινεί ο συμβολισμός της επετείου. Νομίζω ότι δεν έχει καμία πρόθεση να κρατήσει τα προσχήματα, έστω και υποκριτικά, όπως οι προκάτοχοί του.

  11. sceptical avatar
    sceptical 07/01/2012 16:58:21

    Εχω ακούσει ότι άλλο δόγμα ακολουθεί ο κ. Παπαδήμος - όχι το ορθόδοξο. Γνωστό και για τους αυστηρούς οικονομικούς κανόνες. Δεν το λέω με βεβαιότητα, αλλά..

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/01/2012 17:35:41

    Είχε κρύο χτες!!!! Θέτε να πουντιάσει;;;; Μετά ποιός θα υπογράψει την καταστροφή μας ...εεε τη σωτηρία μας, ποιός ;;;; Ή μήπως έχει την ανάγκη των ψήφων ;;;; Αφού με το ζόρι τον όρκισαν όλοι !!!! ;)

  13. Δαναός avatar
    Δαναός 07/01/2012 17:41:19

    Strange ρωτάς: "Δαναέ, προτιμάς αυτούς τους πολιτικάντηδες που παίρνουν ύφος θεούσας, και υποκρίνονται τους ευλαβείς, πηγαίνοντας στην εκκλησία για χάρη των ψήφων;
    Ή θεωρείς πως η πολιτική μας τάξη είναι ανεξαιρέτως ευλαβής;"
    Φυσικά όχι. Αλλά όμως ας μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.
    Να ξεχωρίσουμε τον ταπεινό απ΄τον ταπεινολόγο,
    το θρήσκο απ' το θρησκόληπτο,
    το σεμνό απ'το σεμνότυφο,
    τον πιστό απ' το "θεούσο".
    Και δε θα είχα καμιά απορία αν δεν ήταν πρωθυπουργός ο Παπαδήμος, όπως δε μ' ενδιαφέρει τι έκανε ο Προβόπουλος π.χ.
    Στα μεγάλα εκκλησιαστικά γεγονότα η πολιτική ηγεσία νομίζω πως πρέπει να παρευρίσκεται. Εκτός εάν συντρέχουν σοβαροί λόγοι!

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Δαναός 07/01/2012 21:57:44

      Γιατί να είναι ντε και καλά θρήσκος και πιστός ο πρωθυπουργός; Θα μπορούσε σύμφωνα με το σύνταγμα να είναι άθεος.

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ ο Μήτσος 07/01/2012 22:13:28

        οι περισσότεροι είναι...το θέμα είναι οτι θέλεις εσύ έναν τέτοιον;Aς κρατούσε τα προσχήματα.Πάντως,σαν τη γκαφα του ΓΑΠ στον επιτάφιο που άναψε μέσα στην εκκλησία το κερί με το κουπάκι και στην περιφορά κρατουσε το γυμνό,δεν θα υπάρξει!

        • ο Μήτσος avatar
          ο Μήτσος @ Ιωάννης33 07/01/2012 22:24:32

          Δε με χαλάει τι πιστεύουν οι πολιτικοί. Ας κάνανε καλά και τίμια τη δουλειά τους και ας ήτανε και κόπτες ή ινδουιστές ή άθεοι. Δεν ήταν γελείο να φωτογραφίζεται με κεράκια και καντηλέρια ο ΓΑΠ τόσους μήνες; Μου θυμίζει κάτι ζητιάνους στα φανάρια που κάνουν όλη την ώρα το σταυρό τους και μαζεύουν περισσότερα φράγκα...

          • Ιωάννης33 avatar
            Ιωάννης33 @ ο Μήτσος 07/01/2012 22:35:57

            Μήπως σύμφωνα με τη θρησκεία τους,πραγματικά κάνουν πολύ καλά και τίμια τη δουλειά τους;Φαντάσου την ανάγκη που έχουμε για πρωθυπουργό που λέμε ας πιστεύει σε ότι γουστάρει.

  14. JOHN avatar
    JOHN 07/01/2012 19:15:46

    Μαλλον φοβηθηκε μη του πεσει κανενα καντηλι στο κεφαλι!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ JOHN 07/01/2012 23:12:41

      Ρε σεις μήπως πήγε ο άνθρωπος να εκκλησιαστεί στην ίδια εκκλησία
      που εθεάθησαν Ελκυστής και Δαναός;
      Ξέρετε εσείς....

  15. καφενόβειος avatar
    καφενόβειος 08/01/2012 08:20:30

    Πολύ δυνατή η κριτική στον Παπαδήμο, δεν πάει λέει εκκλησία.... τι λέτε ρε παιδιά, από πότε γίναμε Ιραν και δεν τον κατάλαβα?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ καφενόβειος 08/01/2012 15:12:48

      Η Κυβέρνηση με βάση το Σύνταγμα ορκίζεται στη Αγία Τριάδα να πράττει προς το συμφέρον του λαού και της πατρίδος από τότε που δημιούργησαν το σύνταγμα στην Α' εθνοσυνέλευση οι ήρωές μας εντός της επανάστασης. Επομένως πρέπει να σέβονται τουλάχιστον τις εκδηλώσεις οπαριστάμενοι. Δεν περιμένουμε και να κοινωνήσει άλλωστε! Το Ιράν μου είναι αδιάφορο τι κάνει...

  16. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 08/01/2012 11:05:39

    Ποιο Ιράν και παραμύθια ; Εύλογη η απορία του Δαναού. Σατανιστάν έχουν καταντήσει την Ελλάδα όλοι οι αντίχριστοι, μασόνοι και άθεοι υλιστές δήθεν αριστεροί με δεξιές τσέπες και δήθεν δεξιοί πατριώτες με ξένες εξαρτήσεις : ποτέ άλλοτε δεν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στο λαό και το θρησκευτικό του και πατριωτικό του συναίσθημα και σε αυτούς που υποτίθεται ότι τον εκπροσωπούν ( με λίγες εξαιρέσεις που όμως επιβεβαιώνουν τον κανόνα ).

    Στις εξαιρέσεις φυσικά δεν συμπεριλαμβάνονται οι θεούσες και οι υποκριτές στυλ Καρατζαφέρη με τις κουτσουλιές εν είδη θεϊκών μηνυμάτων στο κενό τους κρανίο. Όλα τα λεφτά είναι όμως το βιντεάκι με τον Νίκο Παπανδρέου που με παρετροπή του αδελφού του πάει να προσκυνήσει εικόνα και κάνει το σταυρό του στο κεφάλι του.

  17. sapsalis avatar
    sapsalis 09/01/2012 03:35:49

    ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΗΣΤΗΣ