#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2012 20:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπαδήμος πήγε με "κόκκινες γραμμές" και γύρισε με λαχανάκια Βρυξελλών



Ο κ. Παπαδήμος έφυγε την Κυριακή για τις Βρυξέλλες παίρνοντας από τον Α. Σαμαρά και τους άλλους μια επιταγή, όχι λευκή αλλά γραμμένη με κόκκινο στυλό. Ήταν οι κόκκινες γραμμές, οι εντολές των τριών αρχηγών για το τι έπρεπε να ζητήσει ο κ. Πρωθυπουργός από τους Ευρωπαίους ηγέτες. Όχι στην κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού, όχι στις περικοπές των επικουρικών, όχι σε νέα μέτρα που θα φέρουν την ύφεση σε εφιαλτικά επίπεδα.

Μέχρι στιγμής και ενώ εντείνονται οι πιέσεις και οι εκβιασμοί των δανειστών και της Τρόικας κανείς δεν ξέρει τι έκανε στο εξωτερικό ο κ. Παπαδήμος.

- Τι συμφωνίες έκανε;

- Τι έδωσε;

- Τι πήρε;

Κανείς δεν ξέρει.

Μάθαμε επίσης ότι ο κ. Παπαδήμος είχε κατ΄ ιδίαν συνομιλία με την κ. Μέρκελ. Τι είπαν άραγε και ποιες κόκκινες γραμμές έθεσε;

Συνάντησε και διάφορους τεχνοκράτες προσκολλημένους στην Τρόικα ενώ έκανε κι ένα ταξιδάκι στη Φραγκφούρτη όπου συνάντησε τον Μ. Ντράγκι. Για τα ομόλογα της ΕΚΤ που γράφουμε αλλού του είπε τίποτα;

Και μετά από όλα αυτά γύρισε στην Ελλάδα όπου αντί να μιλάμε για τις δικές μας κόκκινες γραμμές, από προχθές μιλάμε για καταιγίδα μέτρων ενώ την Κυριακή οι εντολές ήταν ρητές. Όχι άλλα τυφλά μέτρα.

Το μόνο ορατό μέχρι στιγμής αποτέλεσμα του ταξιδιού του κ. Παπαδήμου είναι ότι δεν πέτυχε απολύτως τίποτε, δεν έθεσε κανένα όρο, ούτε εκμεταλλεύτηκε το κακό κλίμα για τη Γερμανία μετά την ντροπιαστική πρόταση για δημοσιονομικό επίτροπο.

Αντιθέτως, η τρόικα ξεσπάθωσε και ζήτησε ακόμη χειρότερα μέτρα, φορολογικού κυρίως περιεχομένου που θα οδηγήσουν την οικονομία στο γκρεμό και τους πολίτες σε απόγνωση.

Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες που διαρρέουν από το Μαξίμου αντί να βάζει η Ελλάδα τις κόκκινες γραμμές τις βάζει τώρα ... η Τρόϊκα που επιμένει στην μείωση των μισθών στον ιδιωτικό τομέα και στην κατάργηση του 14ου μισθού και όλων των κλαδικών συμβάσεων. Δεν δέχεται επίσης κουβέντα για τις περικοπές στις επικουρικές, αλλά μας κάνει την χάρη να συζητά τον 13ο μισθό.  Προτείνει, επίσης, η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών να γίνει με προνομιούχες μετοχές ή με κοινές χωρίς ψήφο.

Τι συμβαίνει λοιπόν με τον κ. Παπαδήμο; Ανυπακοή στους ανθρώπους που τον έφεραν στη θέση που βρίσκεται ή... υπακοή στους πραγματικούς εντολείς του;

Ένα είναι σίγουρο:  Ακόμα και τον... ομορφάντρα της διαφήμισης να στέλναμε στις Βρυξέλλες θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα.

Διαβάστε κι αυτό:

Ο εντολοδόχος πρωθυπουργός μεταφέρει εντολές στους … εντολείς του

ΣΧΟΛΙΑ

  1. road runner avatar
    road runner 01/02/2012 20:30:08

    Ε λοιπον? Ασ αποχωρησει η ΝΔ από την συγκυβέρνηση τώρα. Ο Ελληνικός λαός και η Ελλάδα έχουν ήδη πτωχεύσει, και αυτά τα μέτρα δεν βγαζουν πουθενα. Εδω συντελειται μια οικονομικη γενοκτονία σε βάρος του ελληνικού λαού, και ακόμα η ΝΔ συμπράτει.

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ road runner 02/02/2012 11:14:14

      Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο μειώνονται και τα ποσοστά της!
      Έχει καταφέρει να κάνει ακόμα και τους ακραιφνείς νεοδημοκράτους να θέλουν να ρίξουν τη ψήφο τους αλλού.
      Η κατάσταση δεν πάει άλλο. Κάθε φορά που περιμένουμε μια δόση περνάμε εθνική παράκρουση. Πόσο ακόμα πιστεύουν ότι θα μας κρατούν αλυσοδεμένους με το φόβο της χρεοκοπίας. Γιατί τώρα δεν έχουμε χρεοκοπήσει οικονομικά και ηθικά??? Τι χειρότερο μπορεί να μας συμβεί?? Ή μάλλον σε μας τίποτα, οι πιστωτές μας μπορεί να χάσουν μερικά φράγκα.

  2. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 01/02/2012 20:45:20

    "Η διαπραγμάτευση για το PSΙ και οι διαβουλεύσεις με την τρόικα για τη νέα δανειακή σύμβαση αναμένεται να ολοκληρωθούν με συναπόφαση των πολιτικών αρχηγών των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση".
    Τα παραπάνω είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. Δηλ.οι εκλεγμένοι θα αποτελέσουν τις διακοσμητικές γλάστρες του δοτού;

  3. Μαχητής του Αιγαίου avatar
    Μαχητής του Αιγαίου 01/02/2012 20:49:21

    Όσο ο Α.Σ δεν παρατάει αυτό το συνοθύλευμα που λέγεται κυβέρνηση Παπαδήμου και δεν κάνει διάγγελμα στον Ελληνικό Λαό να του πεί την αλήθεια και να του ζητήσει, με το να κατέβει σε κάποιο μεγάλο χώρο ,να τον εξουσιοδοτήσει να κινήσει διαδικασίες ξεκινήματος του Ελληνικού κράτους από την αρχή χωρίς βαρίδια και υποσχετικές, τόσο κινδυνεύουμε απο τον τελευταίο κλητήρα των δανειστών μέχρι τους πολιτικούς εντολείς των μεγαλοτραπεζιτών και να τους τονίσει ο Α.Σ ότι τους συμφέρει να σταθεί η Ελλάδα για να τους ξεχρεώσουμε κάποτε τα χρήματά τους -άν και όταν το καλοσκεφτούμε τα έχουν λάβει πολλαπλώς μέχρι τώρα!-Ας ευχηθούμε ότι η Υπαπαντή του Κυρίου θα οδηγήσει τον Πρόεδρο στα σωστά μονοπάτια!

  4. IOANNIS avatar
    IOANNIS 01/02/2012 20:49:53

    ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΑΠΟΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ.ΤΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣΚΑΙ Η ΔΙΑΠΛΟΚΗ.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/02/2012 20:56:10

    Ο Παπαδήμος πράττει όπως επιτάσσει το παρελθόν του. Καμία έκπληξη.
    Το chicken game φτάνει πια σε κομβικό σημείο. Οι εκπρόσωποι της τριμερούς επιτροπείας εξωθούν τα πράγματα στα άκρα υπό την απειλή της άτακτης χρεοκοπίας.
    Νομίζω ότι τα περιθώρια στενεύνουν επικίνδυνα και δεν υπάρχει κανένας λόγος να "διαπραγματεύεται" πια ο κύριος Παπαδήμος. Ας διαπραγματευτεί ο νέος εκλεγμένος πρωθυπουργός.
    Δεν έχει κανένα λόγο πια ο Σαμαράς να παραμένει εγκλωβισμένος σε αυτή την κυβέρνηση οπερέτα.

  6. dimitris karditsa avatar
    dimitris karditsa 01/02/2012 21:19:50

    ο παπαδημος παλικαρια μου μερος του συστηματος ειναι. εντολες εκτελει. εντολες αυτονων που τον βαλαν εκει για να διαλυσει τα παντα στην ελλαδα.
    τωρα οσον αφορα την νου δου. δε πιστευω πως μετα την ψηφιση αυτων των εξοντοτικων μετρων ναρθει μετα και να ζητησει και την ψηφο μας?.
    για κοροιδα ψαχνει?

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/02/2012 21:24:26

    Εκλογές στο τέλος Φεβρουαρίου! Οι εκβιασμοί που κάνουν οι ευρωναζί μέσω του νεοτσολάκογλου Παπαδήμιου και του Καψή, ΔΕΝ περνάνε!

  8. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 01/02/2012 21:30:05

    O Παπαδημος την δουλεια του κανει,γιαυτο τον εφεραν και τον πληρωνουν.Τι περιμενεις απο ανθρωπο που κρατουσε κενη την θεση του στο Πανεπιστημιο για 15 χρονια για να παρει μια ακομη συνταξη.Το θεμα ειναι τι κανει ο Σαμαρας.Θα υποστηριζει και για ποσο αυτο το αισχος.Ξυπνα Αντωνη πριν τα δωσουν ολα.Πανε να σε εγκλωβισουν δεν το βλεπεις?

  9. Μπούφος avatar
    Μπούφος 01/02/2012 21:38:08

    Κάποιος ή κάποιοι του επέτρεψαν να γυρίσει με "λαχανάκια Βρυξελλών" και να μας επιβεβαιώσει για άλλη μια φορά: είναι εντολοδόχος τους και συνεχιστής της "ένδοξης" πορείας που χάραξε ο ΓΑΠ. Έχω ένα πραγματικά αγωνιώδες ερώτημα: τί κάνει ο δικός μας Α.Σ.; Πότε επιτέλους θα υψώσει το ανάστημά του; Έχω την αίσθηση ότι είναι ήδη αργά.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Μπούφος 02/02/2012 00:33:16

      Συμφωνώ. Ειναι ήδη αργά. Τώρα κανείς δεν μπορεί να κάνει πίσω. Δεθηκαν στο άρμα του μνημονιου.

  10. Θέμις avatar
    Θέμις 01/02/2012 21:46:55

    Μιλάμε για την μετεξέλιξη της δημοκρατίας! Ο πρωθυπουργός αποτελεί μόνος του την κακιά κυβέρνηση-εντολοδόχο της Τρόϊκας και τα 3 κόμματα που του παρέχουν κοινοβουλευτική στήριξη τον αντιπολιτεύονται!!!

  11. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 01/02/2012 21:49:11

    Πρέπει να αναζητήσει κανείς τις εκθέσεις του Παπαδήμου από την εποχή που ήταν Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας( ναι, τότε που πουλούσε τον χρυσό, τότε που συμμετείχε στο swap του 2001, τότε που έδινε δάνεια για αγορά μετοχών). Από τότε ο άνθρωπος δήλωνε υπέρ του του περιορισμού του μισθολογικού κόστους χάριν της ...ανταγωνιστικότητας. Τα ίδια δήλωσε και στη Βουλή, αφήνωντας υπονοούμενα για πράξη νομοθετικού περιεχομένου.
    Και αυτόν στείλαμε να αποκρούσει τις οριζόντιες περικοπές;
    Πρόκειται περί ταχυδρόμου των επιταγών της Τρόικας. Όσοι μιλάγανε για "άνθρωπο που τον ξέρουν στην Ευρώπη", για "διαπραγματευτή" ας σιωπήσουν τώρα. Πρόκειται για μοιραίο σοβαροφανή υπάλληλο της Τραπεζικής Διεθνούς , στιν οποίο οι λέξεις "διαπραγμάτευση" και "κόκκινες γραμμές" είναι παντελώς κενές περιεχομένου. Μοιραίος και ουτιδανός. Φούσκα.
    Ο Ελληνικός Λαός τον έχει συμπεριλάβει στο κάδρο των Ενόχων και καλά θα κάνει η ΝΔ να διαχωρίσει τη θέση της από αυτόν τον ανύπαρκτο.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Kώστας ΜΠ 01/02/2012 23:13:21

      Μαζί με τον Σημίτη τον έχει κατατάξει ο Λαός

  12. mavrotsoukalos avatar
    mavrotsoukalos 01/02/2012 21:51:34

    ολοι Χ.Α. για αν τους στειλουμε εκει που πρεπει!!!!Ξυπνατε!!!!!

  13. 114 avatar
    114 01/02/2012 21:56:36

    ''Η ιστορία επαναλαμβάνεται την πρώτη φορά σαν τραγωδία και τη δεύτερη σαν φάρσα.''
    Ο Κάρολος επίκαιρος όσο ποτέ ,αλλά το ζήτημα είναι γιατί οι κομπάρσοι της φαρσοκωμωδίας συνεχίζουν να πιστεύουν ότι ''πρωταγωνιστούν'' σε ''αριστούργημα''...

  14. Άσχετος avatar
    Άσχετος 01/02/2012 22:30:55

    Εάν μου δίνανε μια καρέκλα να καθίσω δίπλα σ’ αυτούς που αποτελούν το υπουργικό συμβούλιο όχι μόνο δεν θα καθόμουνα, αλλά ούτε θα περνούσα δίπλα από αυτούς σε ακτίνα δέκα χιλιομέτρων και δεν ξέρω κάποιον άνθρωπο που έχει ήθος και αξιοπρέπεια που θα το έκανε. Το ότι δέχθηκε ο Παπαδήμος να συνεργαστεί με αυτούς τους ανθρώπους, αυτό για μένα λέει πολλά.

  15. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 02/02/2012 02:25:54

    Όλα είναι στον αέρα.
    Η πολυδιαφημισμένη διαπραγματευτική δεινότητα του Δοτού απεδείχθη κακόγουστο αστείο.
    Η ΝΔ να μην υπογράψει τίποτα. Να καταθέσει τις προτάσεις της, τι αποδέχεται(πχ ένα ταμείο για επικουρικές, πάγωμα αποδοχών κοκ) , τι ΔΕΝ αποδέχεται( πχ μείωση κατώτερου μισθού) και να αποχωρήσει από τη κυβέρνηση του αποτυχημένου μουλωχτού Παπαδήμου ζητώντας εκλογές στα τέλη Φλεβάρη-αρχές Μαρτίου. Αν ο λαός επιδοκιμάσει τις προτάσεις και τις κόκκινες γραμμές της ΝΔ, να πάει μια κυβέρνηση με νωπή λαική εντολή να τους πει τι δέχεται ο Ελληνικός Λαός και τι του είναι αδύνατο να δεχθεί.
    Το Λάθος του Νοεμβρίου μπορεί να διορθωθεί. Υπάρχει χρόνος.
    Παραίτηση Παπαδήμου και Λαική Ετυμηγορία. Στην Ευρώπη μιλάνε οι Λαοί με εθνικές εκλογές και κανείς δεν μπορεί -ακόμη- να αρνηθεί αυτό το δικαίωμα στην Ελλάδα.

  16. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 02/02/2012 07:39:01

    Πολύ ωραία λοιπόν!!!! Έτσι κι αλλιώς δεν είχαμε και σοβαρές αμφιβολίες για τις προθέσεις και τον επαναστατικό-καταλυτικό ρόλο που θα διαδραμάτιζε προς το...συμφέρον μας (εννοείται), στο πολιτικό γίγνεσθαι ο κ. Παπαδήμος.
    Αρκετά τον ανεχθήκαμε, δείξαμε καλή διαγωγή και καλή προαίρεση, τώρα καιρός είναι να διαχωρίσουμε και τη θέση μας. Η ανοχή είναι ενοχή.
    ΄Όλη την αλήθεια στον Ελληνικό λαό, που είναι ο άμεσα υπεύθυνος να αναλάβει πλέον βγαίνοντας στους δρόμους, την υπεράσπιση της πατρίδας, της τιμής, της ζωής και της αξιοπρέπειάς του. Φυσικά ως ανοργάνωτο μπουλούκι δεν θα έχει καμία τύχη, γι αυτό κι αναρωτιόμαστε όλοι, Α.Σ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ;;;;
    ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ. ΕΣΥ;;;

  17. makis avatar
    makis 02/02/2012 23:38:05

    [Video] Νέα γιούχα για την Ντόρα στην Θεσσαλονίκη αυτή την φορά http://shar.es/f4suu