#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2012 04:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπαδήμος ελπίζει ότι η Βουλή θα ψηφίσει τα σκληρά μέτρα



(Ανανεωμένο). Οι ευρωπαίοι και θεσμικοί εταίροι έχουν δείξει με σαφή τρόπο την υποστήριξή τους στην Ελλάδα, προκειμένου να τη βοηθήσουν να συνεχίσει τη γιγάντια προσπάθεια που καταβάλλει, δήλωσε από τις Βρυξέλλες ο πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, μετά την ολοκλήρωση της Συνόδου Κορυφής. Η προσπάθεια αυτή, συνέχισε ο Πρωθυπουργός, συνεπάγεται θυσίες, ωστόσο η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί για να μην πάνε χαμένες οι θυσίες των Ελλήνων.

«Σ' αυτή την κρίσιμη στιγμή με σύνεση και ενότητα πρέπει να στηρίξουμε την κυβέρνηση και τη χώρα προκειμένου να ξεπεράσει την κρίση, να επιτύχουμε ένα καλύτερο μέλλον για τη χώρα και τα παιδιά μας», πρόσθεσε ο κ. Παπαδήμος.

Ερωτηθείς για το κατά πόσον θεωρεί εφικτό να περάσει από τη Βουλή ένα πακέτο σκληρών μέτρων ο πρωθυπουργός τόνισε ότι η κυβέρνηση και ο ίδιος προσωπικά θεωρεί ότι οι βουλευτές θα πράξουν το καθήκον τους με γνώμονα το συμφέρον του έθνους.

Όπως έδειξε όμως η πρόσφατη ...περιπέτεια του Πολυνομοσχεδίου στην Βουλή και όπως αφήνουν να υπονοηθεί με καθημερινές δηλώσεις τους βουλευτές όλων των κομμάτων είναι πολύ δύσκολο να περάσουν νέα σκληρά μέτρα από την Βουλή ( Δεν πρόκειται να περάσει από την Βουλή το νέο Μνημόνιο).

Σε ό,τι αφορά το PSI ο Πρωθυπουργός τόνισε ότι έχει γίνει σημαντική πρόοδος στις βασικές οικονομικές παραμέτρους και πρόσθεσε ότι επιδίωξη είναι να υπάρξει συμφωνία μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

Σε ερώτηση για τον 13ο και τον 14ο μισθό ο κ. Παπαδήμος ανέφερε τα εξής: «Η κυβέρνηση έχει και κόκκινες γραμμές, αλλά όταν μία διαπραγμάτευση βρίσκεται σε εξέλιξη οι συγκεκριμένες θέσεις δεν είναι λογικό να αναφερθούν δημόσια».

Συνολική συμφωνία για την Ελλάδα έως το τέλος της εβδομάδας επιθυμεί η Ε.Ε.

Την ανάγκη να καταλήξει σε συμφωνία η Ελλάδα έως το τέλος της εβδομάδας, τόσο με τους ιδιώτες ομολογιούχους για την απομείωση του ελληνικού χρέους, όσο και με την τρόικα για το νέο δανειακό πρόγραμμα, εξέφρασαν σε κοινή συνέντευξη Τύπου, λίγο μετά από τη λήξη των εργασιών της Συνόδου, ο πρόεδρος της ΕΕ, Χέρμαν Βαν Ρόμπεϊ και ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο.

Ο Χέρμαν Βαν Ρόμπεϊ ανέφερε ότι το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο εξέφρασε την ικανοποίησή του για την πρόοδο που έχει σημειωθεί στις διαπραγματεύσεις για την απομείωση του ελληνικού χρέους.

Κάλεσε παράλληλα τους υπουργούς Οικονομικών της Ευρωζώνης να κάνουν «όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την υλοποίηση» της συμφωνίας με τις τράπεζες «και την υιοθέτηση» του νέου προγράμματος για το οποίο έχουν δοθεί υποσχέσεις στη χώρα «έως το τέλος της εβδομάδας».

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της Κομισιόν ζήτησε από όλα τα πολιτικά κόμματα της Ελλάδας να δεσμευθούν «με ξεκάθαρο τρόπο» για την εφαρμογή του νέου προγράμματος.

Το ενδεχόμενο να επιτευχθεί αυτή την εβδομάδα μια αρχική συμφωνία για το νέο πακέτο διάσωσης της Ελλάδας η οποία θα συζητηθεί τον επόμενο μήνα σε μία έκτακτη σύνοδο των ηγετών της Ευρωζώνης, υποστήριξαν αξιωματούχοι της Ευρωζώνης και του ΔΝΤ σύμφωνα με την Wall Street Journal. Ωστόσο, σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πηγές,  η τελική συμφωνία για το psi βρίσκεται εν αναμονή, καθώς επίκειται η νέα έκθεση του ΔΝΤ για την βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους

Άτομα που γνωρίζουν την εξέλιξη των συνομιλιών, δηλώνουν πως η συγκεκριμένη έκθεση αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στην εβδομάδα. «Έτσι οι ομολογιούχοι θα έχουν μια καθαρή εικόνα για την κατάσταση της Ελλάδος», πρόσθεσαν οι ίδιοι.

Η συμφωνία μεταξύ της Ελλάδας και των ιδιωτών ομολογιούχων θεωρείται προαπαιτούμενη για ν’ ανοίξει ο δρόμος για το νέο πακέτο βοήθειας της Ελλάδας.

Στο μεταξύ το Bloomberg  αναφέρει ότι οι ιδιώτες πιστωτές προτίθενται να δεχτούν ένα μεσοσταθμικό επιτόκιο της τάξεως του 3.6% για τα νέα 30ετή ομόλογα.

Υπενθυμίζουμε, ότι μέχρι τις 23 Ιανουαρίου, οι διεθνείς πιστωτές ήθελαν το μεσοσταθμικό να κυμαίνεται στο 4.25%. Ένα ποσοστό που θα ισοδυναμούσε με απώλειες περίπου 69%  σε σχέση με την καθαρή παρούσα αξία του ελληνικού χρέους.

(Πηγές: ΕΤ, Ναυτεμπορική, WSJ, Bloomberg)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 30/01/2012 20:37:19

    Τα ίδια δεν έλεγαν και την προηγούμενη εβδομάδα; Από εβδομάδα σε εβδομάδα το πάνε, κατά τα άλλα, "είμαστε κοντά σε συμφωνία για το PSI"...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Nick 30/01/2012 21:43:41

      Σωστά,τελικά κανείς δεν ξέρει τι γίνεται.Μάλλον είμαστε κοντά στο να δεχθούμε οτι δεν υπάρχουν περιθώρια διαπραγμάτευσης,μόνο περιθώρια συμφωνίας.

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ Ιωάννης33 31/01/2012 06:15:33

        θα το δούμε...

  2. Απόστολος avatar
    Απόστολος 30/01/2012 23:25:08

    Θα τα υπογράψουν και, μετά, θα μας πούνε ότι δεν διαβάσανε τους όρους γιατί ήταν απασχολημένοι Χ,Ψ,Ζ,... , και είχαν εμπιστοσύνη στο (αν)αρμόδιο υπουργό;

  3. Orestios avatar
    Orestios 31/01/2012 01:32:58

    Tomorrow and tomorrow and tomorrow.................

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Orestios 31/01/2012 13:47:39

      Domani, forget domani. . . Trust ΑΣ!

  4. karenin avatar
    karenin 31/01/2012 01:37:03

    Αν ρίξετε μια ματιά στα ξενα σάιτ θα διαπιστώσετε ότι απο πουθενά δεν προκύπτει κλίμα τελεσιγράφων. Αντίθετα η κατάσταση φαίνεται πιο ηρεμη απο τις προηγούμενες μέρες.

    • factorx avatar
      factorx @ karenin 31/01/2012 01:41:25

      ασε να δουμε τι θα γίνει

      • karenin avatar
        karenin @ factorx 31/01/2012 01:48:20

        Απλά το αναφέρω για να μην κατηγορηθείς για κατασκευή είδησης και πρόκληση πανικού.....

        • factorx avatar
          factorx @ karenin 31/01/2012 01:56:36

          !!! καλό

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ karenin 31/01/2012 01:45:12

      τα ιδια και στα CDS ..χαλαρότης..61-66% , ενώ ήταν 69%-φεύγα...

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ karenin 31/01/2012 02:27:33

      Πράγματι και εγώ δεν βλέπω τέτοιο κλίμα
      βλέπω όμως μεγαλύτερη ταχύτητα εξελίξεων....
      Τα τελεσίγραφα ίσως προκύπτουν από το γεγονός ότι αν δεν είναι όλα έτοιμα στις 13/2/12 ...... το σύστημα δεν προλαβαίνει να αντιδράσει.....
      Με άλλα λόγια διάφοροι αναλυτές δηλώνουν ότι αν συμφωνήσουν πχ στις 20/2/12 ...
      τα λεφτά δεν θα είναι εδώ στην ώρα τους οπότε .... μετά τις 13/2/12 είτε συμφωνήσουν είτε όχι το ίδιο κάνει!

  5. makis avatar
    makis 31/01/2012 02:00:36

    Γλυτώσαμε τον ξένο επίτροπο.......... έρχονται tα νέα μέτρα... http://shar.es/ftK76

    • anarxikos avatar
      anarxikos @ makis 31/01/2012 03:52:46

      Μα τι να τον κάνουν τον επίτροπο; Αφου έχουν ήδη τον Παπαδήμο (τρικομματικής στήριξης μάλιστα)

  6. Orestios avatar
    Orestios 31/01/2012 02:40:50

    Στην μεταμεσονύκτια έκτακτη συνέντευξη τύπου του Παπαδήμα επιβεβαιώνεται το: τα καμώματα της νύχτας τα βλέπει η μέρα και γελά.

  7. Orestios avatar
    Orestios 31/01/2012 02:43:50

    Κάποια προβλήματα στις συζητήσεις για το PSI, λέει ο Παπαδήμος.
    Ούπς!!!

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ Orestios 31/01/2012 08:18:50

      Δεν δέχεται η ΝΔ το Αγγλικό Δίκαιο ή μήπως όχι;

  8. Fanis avatar
    Fanis 31/01/2012 08:09:40

    Αρα την 19/2/2012 δεν θαχουμε εκλογες!!
    (παρ ολιγο να το ..ξεχασω/πιστεψω!!!)

    Α! Πουσαι ρε μακαριτη Ιωαννη Μεταξα,να στησεις κρεμαλες για τους πιγκουινους που μας δουλευουν ψιλο γαζι !!
    και νομιζουν οι αγυρτες οτι τα μασαμε...

    Α! σιχαμενοι..
    Η προσφορα μου ισχυει:
    Εθελοντης και αμισθι/αφιλοκερδως για τον χειρισμο γκιλοτινας/καταπακτης και οτι αλλο προσφορο μεσο ..καθαρισμου/απολυμανσης/ξεβρωμισμα..

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2012 08:32:52

    Φυσικα και θα τα ψηφισει και θα πει και ενα τραγουδι.

  10. franc avatar
    franc 31/01/2012 08:48:34

    To ανέκδοτο με το Χότζα, τον Κατή και τα ζώα το ξέρετε υποθέτω.
    Ε, λοιπόν αυτή τη φορά οι "εταίροι" μας θα φανούν μεγαλόψυχοι. Θα μας βγάλουν απο τα μέτρα τον 13ο και 14ο μισθό (Για να τους κόψουν σε κάποιο επόμενο πακέτο αργότερα) και δεν θα μας στείλουν τον επίτροπο. Ετσι "δεν θα υπάρχουν νικητές και ηττημένοι" και το σχέδιο Μερκελ θα προχωρήσει, σύμφωνα και με τη δ΄φλωση Παπαδήμου: "Με τους πολιτικούς αρχηγούς βρισκόμαστε σε απόλυτη σύγκλιση για τη συνέχιση των διαπραγματεύσεων και τις θέσεις που θα υποστηρίξουμε. "
    H Mέρκελ το είπε: Προβλέπεται Μαραθώνιος. Χρήμα θα τυπωθεί μόνο άν τα Ιταλικά σπρέντς φτάσουν τα Πορτογαλικά...

  11. the mechanic avatar
    the mechanic 01/02/2012 10:31:53

    Δεν πρέπει να ψηφιστεί τίποτα. Ό,τι ψηφίζεται πλέον είναι εις βάρος του Ελληνικού λαού.