#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2010 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παμπούκης ξέρει από Σόλωνα και Σεισάχθεια;



Διαβάσαμε στο Βήμα της Κυριακής για το υπουργικό συμβούλιο όπου ο Χάρης Παμπούκης παρουσίασε τον κώδικα δεοντολογίας των υπουργών. Το «ρεπορτάζ» (ακόμη και μια σκόπιμη διαρροή έτσι λέγεται τώρα) έγραφε ότι ο κ. Παμπούκης με αποφθέγματα του Θουκυδίδη, του Ηράκλειτου, του Πλάτωνα και άλλων αρχαίων παρουσίασε τους κανόνες που θα πρέπει να τηρούν τα μέλη της κυβέρνησης. Να μην παίρνουν ακριβά δωράκια, να προσέχουν τη συμπεριφορά τους και άλλα τέτοια.

Εκείνο που μας έκανε εντύπωση ήταν η αρχαιοελληνική ευρυμάθεια του κ. Παμπούκη ο οποίος χρησιμοποιώντας τους μεγάλους κλασσικούς έδωσε το όραμά του για μια δίκαιη κοινωνία και διακυβέρνηση.

Το πρόβλημα, όμως, στη σημερινή συγκυρία είναι ότι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι χρησιμοποιούνται επιλεκτικά. Μήπως ο κ. Παμπούκης ή κανένας άλλος φιλομαθής της κυβέρνησης γνωρίζουν και τον Σόλωνα; Γνωρίζουν για την περίφημη Σεισάχθεια, δηλαδή την αναδιανομή του πλούτου μέσα από σειρά μέτρων ελάφρυνσης των βαρών των φτωχών Αθηναίων; Ο αξιομνημόνευτος νόμος της Σεισάχθειας αποτίναξε από τους ώμους των αδυνάτων το βάρος των χρεών και φόρτωσε τους έχοντες και κατέχοντες της εποχής.

Το ΠΑΣΟΚ ξέχασε να διαβάσει Σόλωνα και αποφάσισε να κάνει ακριβώς το αντίθετο με τα μέτρα διάσωσης της οικονομίας. Αύξηση των βαρών, αγωνία για το αύριο, φόβος για την καθημερινή επιβίωση. Αντίθετα, τράπεζες, επιχειρήσεις, χρυσοκάνθαροι με υπέρογκους μισθούς και «μαύρα» έμειναν για ακόμη μια φορά στο απυρόβλητο. Και θα μείνουν αφού και οι φορολογικές αλλαγές που θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες θα έχουν μονόπλευρο χαρακτήρα.

Μήπως λοιπόν δεν είναι αργά και ο κ. Παμπούκης διαβάσει και κανέναν άλλο κλασσικό και βγούμε από το αδιέξοδο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/03/2010 12:38:12

    Ας μας απαντήσει πειστικά πως το όνομα του βρίσκεται στα ημερολόγια του Χριστοφοράκου όπως και πολλών άλλων.

  2. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 09/03/2010 12:44:10

    Σεισάχθεια, βεβαίως, αλλά όχι και για το λαό, αυτοί είναι οι λεγόμενοι "χρήσιμοι ηλίθιοι" που έχουν μόνη χρησιμότητα την ψήφο.
    Να μην τρελλαθούμε κιόλας.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ μας δουλεύουν 09/03/2010 12:52:53

      Μα τη σεισάχθεια την έκανε ήδη ο Αλογοσκούφης!
      Και φόρους χάρισε στους προλεφτάριους (παράνομη επιδότηση το λέει η Κομισιόν) και τον ΣΔΟΕ κατήργησε προς τέρψιν των "ευφυών" και σε άλλες "αναδιανομές" διέπρεψε!
      Δώσαμε, δώσαμε!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ μας δουλεύουν 09/03/2010 13:21:56

      stgm, έχεις δίκιο. Ειδικά η διάλυση του ΣΔΟΕ ήταν η απόλυτη καταστροφή.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ μας δουλεύουν 09/03/2010 14:56:53

      Ετσι όπως λειτουργούσε το ΣΔΟΕ τίποτα δεν θα γίνονταν πάει γράφει και μετά τα έσβηναν. Ασε που όποιος σήκωνε κεφάλι τυχαία του έρχονταν επισκέψεις 2-3 φορές το χρόνο.

  3. ataktos avatar
    ataktos 09/03/2010 13:01:10

    Στην ....ομορφιά του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα.... από τον Κουτσογιωργα ...

  4. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 09/03/2010 13:01:29

    Κουίζ γιά δυνατούς λύτες :Γιατί κι αυτός,όπως τ'αφεντικό του όπως κι ο...Εντρεπεκλής,έχουν μικρότερο το ένα τους μάτι;

  5. klausewitz avatar
    klausewitz 09/03/2010 13:45:32

    Mή ματαιοπονείτε!
    Αναφέρεστε σε κλασσικό εκπρόσωπο πλουτοκρατίας...!
    Τη ...δουλειά του κάνει,με ή χωρίς αρχαία αποσπάσματα!

  6. TASSOS avatar
    TASSOS 09/03/2010 15:03:50

    Όλοι οι ξενόφερτοι χρησιμοποούν την ιστορία μας για άλλοθι των απερίγραπτων πράξεων τους. Το απενοχοποιημένο κόμμα της υποτίμησης της δραχμής, του Χρηματιστηρίου, του Κτηματολογίου καιτων κοινοτικών επιδοτήσεων χρησιμοποεί το 2010 αρχαίους Κλασσικούς. Ήμαρτον!!!

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/03/2010 15:10:33

    Τουλάχιστον νά εφήρμοζαν αναλόγως μερικά,καί νά μη τά αποστήθιζαν γιά τό θεαθείναι τοίς ανθρώποις!
    Θά μπορέση όμως νά κάνη διάλογο μέ τόν Γεωργιάδη!Ο Τσίπρας θά μπορέση νά τούς παρακολουθήση;Ο ΓΑΠ όμως θά χρειασθή μεταφραστή.

  8. Hase avatar
    Hase 09/03/2010 15:52:00

    Αυτο το "Να μην παίρνουν ακριβά δωράκια" που κολλαει παιδες; Δηλαδη δεν ειναι σχετικο; Αν εχει καποιος πολλα φραγκα τι ειναι το φτηνο δωρακι; Και γιατι να παιρνουν φτηνα δωρακια οι υπουργοι;
    Καποτε ο μεγαλος ειχε πει για καποιον "ε πηρε και ενα δωρακι" Τα ιδια κανουν και οι παμπονηροι παμπουκηδες και στο τελος θα τους ξαναφτυσουμε.
    Α ρε Μητσο μαλακα.

  9. ti na pei kaneis avatar
    ti na pei kaneis 10/03/2010 09:43:38

    δηλαδή το σεμνα και ταπεινά με άλλα λόγια ......
    Ελεος