#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 15:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Μπουτάρης, η υψηλή πολιτική και τα σκουπίδια

Τα παράπονά μου στον Δήμαρχο



Η πρόσφατη εκλογική νίκη του Μπουτάρη έφερε μια φρέσκια πνοή στην … ερωτική «φτωχομάνα». Ο «σιτεμένος» χίπης, με τη κοσμοπολίτικη μπον βιβέρ attitude, ήταν ότι πρέπει για δήμαρχος μιας πόλης που δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει, αλλά που σαν τη Μαντάμ Σουσού, ζει το όνειρο!.  Μιας πόλης που βαυκαλίζεται να πιστεύει ότι είναι «συμπρωτεύουσα» της Ελλάδας και πρωτεύουσα των Βαλκανίων. Άσχετα αν οι περισσότεροι ξένοι της είναι Τσετσένοι και Γεωργιανοί, και κάθε άλλο παρά γείτονες Βαλκάνιοι. Μιας πόλης που αποτελεί δήθεν καλλιτεχνικό κέντρο, με διάφορους  μεσόκοπους «διανοούμενους», «σκηνοθέτες», και «ηθοποιούς»με σκουλαρίκια και τατουάζ, που συχνάζουν ολημερίς  στα καφέ του κέντρου, διαβάζοντας την Ελευθεροτυπία και συζητώντας για τον Κουροσάβα, άσχετα αν στη πόλη έχει να γυριστεί ταινία από την εποχή του … Βουτσά.

 

Καλοί οι γάμοι των ομοφυλοφίλων, καλά τα ανοίγματα στη «φίλη» Τουρκία, καλή και η υψηλή πολιτική. Όμως, αν δεν κάνω λάθος, η δουλειά του δημάρχου είναι στη πραγματικότητα πολύ πιο πεζή. Μοναδική του αρμοδιότητα είναι τα πάρκα και τα σκουπίδια. Ίσως και τα τραπεζοκαθίσματα. Έτσι δεν είναι;

Οπότε τι με νοιάζει εμένα για την αδελφοποίηση μας με την Σόφια, ή την αγαστή πολιτιστική συνεργασία με τα Σκόπια, ή ακόμη και για τη πολυπολιτισμική θεώρηση του μέλλοντος της πόλης στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης, και άλλα παρόμοια μεγαλόστομα φληναφήματα,  όταν δεν μου μαζεύουν τα σκουπίδια μπροστά από το σπίτι μου;

Τι να τα κάνω τα ανοίγματα προς τη βαλκανική ενδοχώρα, όταν δεν βρίσκω άνοιγμα να περάσω από τα βουνά σκουπιδιών;

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Διότι  σύμφωνα με τα δημοσιεύματα του τοπικού τύπου, «χωρίς πετρέλαιο έμειναν τα απορριμματοφόρα του Δήμου Θεσσαλονίκης τις τρεις τελευταίες μέρες, καθώς η εταιρεία πετρελαιοειδών που προμηθεύει τον κεντρικό δήμο «έκλεισε τις κάνουλες», λόγω χρέους ύψους 700.000 ευρώ, που δεν έχει εξοφληθεί ακόμη στην εταιρεία. Την ίδια ώρα, σημαντικές ελλείψεις προσωπικού παρατηρούνται στον τομέα της καθαριότητας, καθώς έληξαν οι συμβάσεις 800 εργαζομένων και συνταξιοδοτήθηκαν άλλοι 75. Το αποτέλεσμα ήταν οι κάδοι να ξεχειλίσουν από σκουπίδια…».

Τόσο καλά. Και παρόλο που ο νέος δήμαρχος μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής, αν και μου θυμίζει κατάλοιπο άλλων εποχών, καλά θα ήταν να πάψει να ασχολείται με τα «μεγάλα» ζητήματα του πλανήτη και της κοινωνίας, και να στρωθεί στη δουλειά. Στα πάρκα, στα σκουπίδια, και στα τραπεζοκαθίσματα. Αυτές είναι οι αρμοδιότητες του δημάρχου. Τα άλλα, τα υψηλά νοήματα δηλαδή, ας τα αφήσει στον …. Καστανίδη, ως αρμοδιότερο επί της αερολογίας.

Και στο κάτω κάτω, αν δεν θέλει να το κάνει, ας παραιτηθεί κι ας πάει για βουλευτής. Που ξέρει, μέχρι και υπουργός μπορεί να γίνει. Οι άλλοι δηλαδή που έγιναν είναι καλύτεροι; Εκτός κι αν δεν τον συγκινεί η ιδέα του να πάει «από δήμαρχος, κλητήρας».

 

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 20/03/2011 15:58:22

    Έτσι είναι φίλε μου: από την εποχή Ατσαλάκωτου με τους "γαμπρους" που περιφερόνταν πέριξ των καφέ ης Αριστοτέλους, φτάσαμε στους πολυπολιτισμικούς του Stretto, με την δήθεν επανάσταση και κουλτούρα, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ιδιο, για να πάω στο ιατρείο μου στην Αγ. Σοφία περνάω πάλι από πεντε λόφους σκουπίδια, 23 αφρικανοπακιστανούς πωλητές και 34 διπλοπαρκαρισμένα..
    Και πολύ φοβάμαι ότι πλέον είναι χειρότερα τα πράγματα..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιωργος Χ 20/03/2011 16:31:26

      Ε, όχι και καφέ πολυπολιτισμικών το Στρέτο. Γκέι καφέ ήταν πάντα.

  2. blue nile avatar
    blue nile 20/03/2011 16:41:03

    Πέστα Strange ...
    Mένω στο κέντρο και η διαφορά είναι εμφανέστατη ...
    Προχθές γυρνούσαμε από μπαρότσακα και προσπαθούσαμε να μετρήσουμε τα βουναλάκια από σκουπίδια στη Μητροπόλεως...
    Εντάξει και μένα συμπαθής μου είναι ο γείτονας μου ο μπαρμπα-Γιάννης ας του δώσουμε λίγο χρόνο να μάθει τα κατατόπια αλλά να ξέρει ότι η καθαριότητα ήταν από τα λίγα θετικά σημεία του Παγεωργόπουλου...
    Όσο για το Stretto τι να πω... ωραίο καφέ αρκετοί από τους πελάτες είναι ψιμυθιωμένοι αλλά... ψιλά γράμματα... μου θυμίζει κάτι αυτό το μέρος από τα ανυπέρβλητα στέκια της πόλης μας είκοσι με τριάντα χρόνια πριν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ blue nile 20/03/2011 16:43:23

      Κι άλλο χρόνο θέλει ο παππούλης?
      Έλεος δηλαδή.
      Τ'οσα χρόνια τί έκανε?
      Έπινε καφέ στο στρέτο?

  3. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 20/03/2011 16:42:39

    Όλα και όλα τι είνα αυτά που λέτε για τον δήμαρχο της καρδιάς μας;Έφερε νέα πνοή στη πόλη,δίνει νέα ώθηση στην εκγύμναση μας.Νέα αθλήματα δημιουργεί κ προωθεί ο Μπου,πρώτον για να μπούμε στα σπίτια μας πρέπει να κάνουμε τάκλιν στους αρουραίους.Δεύτερον για να βολτάρεις στην Τσιμισκή ή στο Λευκό πύργο πρέπει να κάνεις υπερπήδηση σεντονιών με λαθραία προιόντα που πουλάνε εξωτικοί μαύροι και πακιστανοί.Τρίτο άθλημα είναι το σλάλομ ανάμεσα σε τριπλοπαρκαρισμένα αμάξια που κλείνουν όλες τις διαβάσεις.Τέταρτον άρση τραπεζοκαθισμάτων απο τα πεζοδρόμια για να περάσεις.Πέμπτον διαγωνισμός παστώματος στα λεωφορεία.Γιάννη αφού λύσεις το Μακεδονικό,φέρεις τούρκους,εβραίους,γκέυ,φέρε στην πόλη και τους Ολυμπιακούς αγώνες,έτοιμοι είμαστε με τόσα έργα και ιδέες.Το καλύτερο άθλημα όμως θα είναι η ρίψη σάπιων ζαρζαβατικών και γιαουρτιών σε κάτι ανύπαρκτους.....Χικ

  4. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2011 16:44:16

    Πόσο πιο χαμηλά θα πέσει η Θεσσαλονίκη με κυβερνήτη τον Μπουτάρη?

    • juliet avatar
      juliet @ Orestios 20/03/2011 20:20:52

      @Οresti,δεν είμαι απο Θεσ/κη μέρια ,κατανοώ τι σημαίνει βρώμικη πόλη ,θα με συγχωρέσετε, όλοι εσείς, αν σας αφιερώσω το ακόλουθο:
      ''τα γηρατειά ειναι ένας νυχτερινός ταξιδιώτης:η γη είναι αόρατη πια γι΄αυτά,ανακαλύπτουν μόνο τον ουρανό''

  5. Tasos avatar
    Tasos 20/03/2011 16:49:35

    Έχουμε πήξει στο σκουπίδι, ενώ τα καταστήματα πληρώνουμε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ (περισσότερα από το ρεύμα σε κάθε λογαριασμό της ΔΕΗ, παρ' ότι θερμαίνω το ισόγειο κατάστημα/γραφείο με Air Condition).

    ΜΙΑ ΛΕΞΗ: ΞΕΦΤΙΛΑ!

  6. irida avatar
    irida 20/03/2011 16:56:59

    Κι η Θεσσαλονίκη δεν ξεφεύγει από το χάλι των άλλων ,μεγαλουπόλεων. Φασαρία, συνωστισμός, σκουπίδια, βρωμιά και δυσωδία γενικώς. Είναι θέμα αντανακλαστικών κι αντίληψης κάποια πράγματα. Η σοφία που φέρνει ο χρόνος αφαιρεί και νου(όχι πάντα). Η ιεράρχηση προτεραιοτήτων είναι το ζητούμενο αλλά ποιος νοιάζεται σε αυτή τη χώρα και την πόλη ειδικότερα; Όλα είναι σημεία των καιρών και δείγμα της κατάντιας μας. Ευτυχώς πια δεν ζω στο κέντρο κι είμαι στην Καλαμαριά. Πραγματικά δεν χρειάζεται να κατεβαίνει κανείς κέντρο. Δεν βρίσκεις πια παρά ελάχιστους έλληνες..όχι πως στην καλαμαριά είναι καλύτερα!! Με κάτι άτοκα δάνεια απέκτησαν όλοι σπιτάκι εδώ..ενώ εμείς οι μ@@@@@@ς πληρώνουμε ένα σωρό τόκους!! Άλλο θέμα αυτό. Τον Μπουτάρη θα τον λουστεί η πόλη θέλοντας και μη. Ας το φάει να δει τη γλύκα που χει..Το πολύ πολύ αν της προσφέρει τζάμπα κανά ξινόμαυρο να έχει καλύτερη χώνεψη!!

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ irida 20/03/2011 17:07:37

      Μια χαρά είναι το κέντρο απο άποψη παραμονής Ελλήνων,μην λέμε τρελά πράγματα.Στο κέντρο της πόλης μένουν φραγκάτοι που το προσέχουν δεν θέλουν να γίνει Ομόνοια και άγιος Παντελεήμονας....Πάνε μια βόλτα απο Πολίχνη,Σταυρούπολη,Φοίνικα εκεί γίνεται ο κακός χαμός.Σ' αυτό το σημείο η Σαλονίκη δεν συγκρίνεται με Αθήνα,το κέντρο μας διατηρείται ακμαίο και ελληνικό

      • irida avatar
        irida @ Μαύρος Ιάκωβος 20/03/2011 17:13:10

        Δεν είπα πως είναι Ομόνοια κι Άγιος Παντελεήμονας αλλά έχει μεγάλη πυκνότητα ξένων κι αυτό γιατί έχει παλιά σπίτια με χαμηλό ενοίκιο. Πέρνα από Κασσάνδρου και δες.Κατέβα Ιασωνίδου, γενικά προς Αγίου Δημητρίου κλπ...ξέρεις την πόλη. Τα ξαναλέμε μετά,έζησα στο κέντρο 8 χρόνια και ξέρω τι λέω. Μέχρι να γίνει Άγιος Παντελεήμονας έχουμε δρόμο..

        • Μαύρος Ιάκωβος avatar
          Μαύρος Ιάκωβος @ irida 20/03/2011 17:23:39

          Δεν διαφωνώ σε οτι λές έζησα εκεί κ τα ξέρω.Η καμάρα η κατεξοχήν φοιτητική περιοχή έχει μαζέψει πολύ σαρα και μαρα τώρα τελευταία.Αγίου Δημητρίου έχει αλλοδαπά,αλλά όχι οτι δεν ακούς και ελληνικά.Δεν τίθεται μέτρο σύγκρισης με το αίσχος της Αθήνας.Ίσως βέβαια τώρα με τον John να τα δούμε και αυτά,πρώτα θα λύσει όμως τα ελληνοτουρκικά και το Μακεδονικό.Ο Νταβούτογλου δεν ξεχνάει τους φίλους του ποτέ....

          • anonymous avatar
            anonymous @ Μαύρος Ιάκωβος 20/03/2011 19:03:52

            Μόλις γύρισα από την Σαλονίκη δεν νομίζω ότι ισχύουν όλα αυτά και η καθαριότητα υποφερτή μου φάνηκε και δεν υπάρχουν πολλοί μετανάστες στο κέντρο

      • loretta avatar
        loretta @ Μαύρος Ιάκωβος 20/03/2011 19:05:04

        λες κεντρο να ξεκαθαριζεις και τους δρομους στους οποιους ζουν ακομα ελληνες..!!
        δηλ τσιμισκη παραλια μητροπολεως μεχρι αγιας σοφιας και αγγελακη..!!
        απο και και πανω...δηλ αγιου δημητριου κασανδρου κτλ ειναι αλβανισταν...βουλγαρισταν...ρωσοποντιοι..σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο....κτλ κτλ .και μονον ελληνικα δεν ακους..!!

        συνεπως...το κεντρο θαναι ωραιο για πολυ λιγο ακομα...και θα ακολουθησει την λογικη ολων των μεγαλων ευρωπαικων πολεων.

        απλο παραδειγμα νεα παραλια μεχρι και η βασ ολγας και η βασ.γεωργιου ζουν ελληνες .Στους πανω δρομους παραλληλα... και πισω απο αυτες τις περιοχες δεν τολμας να περασεις βραδι....!!

        • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
          Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ loretta 21/03/2011 13:16:22

          Κουκλα εχεις απολυτο δικιο.
          Γι αυτο το λογο ειμαι διατεθειμενος να σε συνοδευω,παντου.

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ Μαύρος Ιάκωβος 20/03/2011 22:44:20

        Συνταξιούχοι και φοιτητές . Ο κυρ Γιάννης είναι φοβερός .Φοράει και σκουλαρίκι . Απ' τ' αφτί του άρχισε η αναβάθμιση της πόλης μας . Ακολουθούν τα βουνά των σκουπιδιών στο κέντρο της πόλης που διαλύεται και καταστρέφεται , με τα καταστήματα να κλείνουν το ένα μετά το άλλο .Θα ολοκληρώσει το ιστορικό του έργο με τις αδερφοπαρελάσεις και τους τούρκους τουρίστες . Για να γράψω και κάτι πιο σοβαρό . Δηλαδή θα έρθουν οι τουρίστες γιατί δήμαρχος είναι ο κυρ Γιάννης και όχι ο Γκιουλέκας;;;

      • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
        Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Μαύρος Ιάκωβος 21/03/2011 13:11:17

        Εχεις παει ποτε στην Πολιχνη Ιακωβε;
        Η συνοικια αυτη ειναι απο τις ομορφοτερες του νομου.

        • Μαύρος Ιάκωβος avatar
          Μαύρος Ιάκωβος @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 21/03/2011 16:58:43

          Έχω παίξει άπειρες φορές μπάλα φίλε στην Πολίχνη και τη ξέρω,την έχω περπατήσει και βράδυ οπότε έχω προσωπική άποψη.Πάντως βράδυ δεν βγάζεις βόλτα το παιδί σου εκεί,για να λέμε την αλήθεια

          • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
            Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Μαύρος Ιάκωβος 21/03/2011 20:45:42

            Θα διαφωνησω μαζι σου φιλε.
            Αυτα που λες δεν ισχυουν.
            Μπορει να επαιξες εκει μπαλα,και να εκανες και καμια τσαρκα το βραδυ,αλλα η αποψη σου εινα παρ'ολ'αυτα ειναι
            υποκειμενικη.
            Εγω εκει γεννηθηκα εκει μεγαλωσα και εκει ζω.
            Ε,κατι παραπανω θα γνωριζω....
            Νασαι καλα.

  7. gr.ioannis avatar
    gr.ioannis 20/03/2011 17:27:58

    Επι Παπαγεωργοπουλου....ηταν διαφορετικη η Θεσσαλονικη? Δεν νομιζω!!!!!!!!!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ gr.ioannis 20/03/2011 18:03:03

      Με αυτό το σκεπτικό να μη κάνουμε εκλογές ποτέ, αλλά να έχουμε έναν ισόβιο δήμαρχο, αφού δεν αλλάζει τίποτα.
      Εξίσου σκληρή κριτική είχα σκήσει και στους προηγούμενους:
      h__p://www.antinews.gr/2009/04/29/6202/

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 20/03/2011 18:33:55

        Εξίσου σκληρή κριτική είχαμε ασκήσει και στους προηγούμενους:

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ gr.ioannis 21/03/2011 00:29:45

      Καλώς μας τελείωσε ο Παπαγεωργίου . Πόσο έπρεπε να κάτσει σαν δήμαρχος; 100 χρόνια; Ο κυρ Γιάννης ήρθε με πολλές προσδοκίες και αέρα ανανέωσης αλλά τελικά να μου το θυμηθείς θα βγεις πολύ χειρότερος από τον Παπ. Βέβαια οι εκλογές ήταν ανάμεσα σε Γκιουλέκα - Μπουτάρη.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/03/2011 19:32:33

    Παιδιά, για να λέμε την αλήθεια, από την ώρα που το Μνημόνιο και η διακυβέρνηση ΓΑΠ στρίμωξε τα πράγματα με τους συμβασιούχους, τα πράγματα έχουν χειροτερέψει γενικώς στην καθαριότητα κλπ. Οι λάθρο έκαναν πάρτυ με τα σεντόνια και από πιο πριν. Όταν πρωτοβγήκε ο Μπουτάρης είχαν γίνει κάτι επελάσεις της Δημοτικής Αστυνομίας μαζί με ΕΛ.ΑΣ. και είχαν στριμωχτεί για λίγο καιρό. Αυτά όμως... λαστ μανθ. Τώρα ξανά τα ίδια... Κι εδώ τελειώνουν τα θετικά... Από την ώρα που βγήκε ο Μπουτάρης έχουμε λάσκα όλο το κέντρο στο θέμα του παρκινγκ, φρίκη με τα σκουπίδια, όχι μόνο τώρα που δεν έχουν πετρέλαιο τα απορριματοφόρα (!), αλλά και πριν που τα μάζευαν πλέον έχουν τη φρικαλέα συνήθεια να αφήνουν και μια δόση σκουπίδια πάνω στο δρόμο μετά που βάζουν τον κάδο πάνω στο απορριματοφόρο και έχουν βρωμίσει όλοι οι δρόμοι...

    Αφήστε, μιλάμε ότι ο Ατσαλάκωτος θα λείψει πάρα πολύ από τους επικριτές του...

  9. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/03/2011 20:35:45

    Μα καλά ποιός περίμενε κάτι διαφορετικό από έναν 75χρονο παππού;
    Αντί να κάθεται να παίζει με τα εγγόνια του και να διηγείται ιστορίες έρωτα και μαστούρας ,μας έκατσε στο σβέρκο και είμαστε υποχρεωμένοι να τον ανεχθούμε για 4 χρόνια.
    Ο Θεός να μας λυπηθεί ......................

  10. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/03/2011 22:46:16

    Τουλάχιστον τον Μπουτάρη υπάρχει καλή πιθανότητα να τον ξεφορτωθούν οι Θεσσαλονικιοί πριν ολοκληρώσει την τετραετία (με τις συνήθειες που έχει). Οι Αθηναίοι όμως θα λουστούνε Καμίνη και πρόοδο...

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/03/2011 23:52:20

    Ιδού τα χάλια μας
    h__p://www.youtube.com/watch?v=hIN7Be99jGU

  12. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 21/03/2011 00:55:17

    Kaτα αρχην ο κος Δημαρχος δεν ειναι 75 ετων . Δευτερον η ηλικια δηλωνει κυριως τι χρ. διαστημα διενυθη απο την αφετηρια χωρις να ειναι γνωστον ποσο απομενει-ανιατη δαιταραχη και αυαταπατη της τριτης ηλικιας ισχυουσα κυριως για το θηλυ φυλον.Τριτον και κυριωτερον ο νεος δημαρχος εχει με σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθει.Στο κατω κατω κρατηστε οσον χρεασθει τα σκουπιδια σπιτια σας η επιστρεψατε στα χωρια σας. Και εμεις ανθρωποι ειμεθα εδω στην Υπαιθρο.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ αν.βορινος 21/03/2011 20:56:53

      Συγνώμη δεν είναι 75 χρονών.
      Είναι του 42' γεννηθείς.
      Μόλις 69.Έφηβος δηλαδή..................

  13. Αρκουδιάρης avatar
    Αρκουδιάρης 21/03/2011 01:00:09

    Μαλλον σκουπιδιαρη θελετε και οχι ηγετη.
    Καστανίδη ακους; Να ετοιμαζεσαι.

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Αρκουδιάρης 21/03/2011 13:21:57

      Ωραιος !

  14. Ermippos avatar
    Ermippos 21/03/2011 01:17:00

    Α ρε χάσαμε αυτήν την τίμια φωνή του Κακλαμάνη!

  15. xriteo avatar
    xriteo 21/03/2011 17:32:28

    Μα που τα βλεπει τα σκουπιδια!!!!!χικ-χικ

    • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
      Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ xriteo 21/03/2011 20:35:42

      Εσυ πιο ωραιος!