#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2008 16:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης και η V+O

 Χθες το βράδυ, ακούσαμε διάφορα φοβερά και τρομερά στην εκπομπή του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου για το σκάφος που αγόρασε απο τον πρώην υπουργό Εθνικής Άμυνας Σπήλιο Σπηλιωτόπουλο, ο βουλευτής Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης. Όπως και για κάτι οικόπεδα στην Μύκονο. Δεν τον ρώτησε όμως κανείς για την εταιρεία V+O. Ποια είναι αυτή; Η V+O ιδρύθηκε το 2000 από τον Θωμά Βαρβιτσιώτη (γιο του Ευρωβουλευτή της Ν.Δ., Γιάννη Βαρβιτσιώτη και αδελφό του Μιλτιάδη) και τον Ιωάννη Ολύμπιο. Επί κυβέρνησης Καραμανλή σάρωσε στην κυριολεξία την επικοινωνιακή αγορά με εταιρείες από όλους του κλάδους του επιχειρείν. Όποιος επιχειρηματίας ήθελε να περάσει στην «κοινή γνώμη» (της …ΝΔ)  την πολιτική του, ή να διεκδικήσει μέρος της πίτας των κρατικών προμηθειών δεν είχε παρά να αναζητήσει τις υπηρεσίες της V+O. Αν τώρα κάποιος νόμιζε ότι έτσι  θα εξασφάλιζε και τις υπηρεσίες όλης της οικογένειας Βαρβιτσιώτη, θα έκανε προφανώς λάθος. Το περιστατικό που ακολουθεί είναι άσχετο με τη διαπλοκή: Η V+O είχε αναλάβει και την επικοινωνία του ομίλου του «γαλάζιου» επιχειρηματία Κ. Λούη, της εταιρείας Louis που έχει χρεωθεί δύο νεκρούς τουρίστες στο ξενοδοχείο στην Κέρκυρα και άλλους δύο στο ναυάγιο στην Σαντορίνη. Δηλαδή η V+O είχε πελάτη τον Λούη όταν αυτός γιγαντώθηκε στην Ελλάδα, ενώ την ίδια περίοδο τομεάρχης Ναυτιλίας της ΝΔ ήταν ο Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης. Τώρα ο κ. Μιλτιάδης ασχολείται και με τα όπλα, ως πρόεδρος της Επιτροπής Εξοπλισμών της Βουλής.

Και δεν ξέρω γιατί, αλλά θυμήθηκα κορυφαίο στέλεχος της ΝΔ που κατέχει και σήμερα υψηλή κυβερνητική θέση που έλεγε πριν απο το 2004 σε ομήγυρη επικοινωνιολόγων του κόμματος: «Εάν είχα στα χέρια μου το δημόσιο κορβανά θα κρατούσαμε την εξουσία για 30 χρόνια».  Όπως αποδείχθηκε το σχέδιο ήταν απλό: Βάζουμε χέρι στα τεράστια κονδύλια που προορίζονται για τη διαφήμιση και γενικότερα την επικοινωνία του κυβερνητικού έργου, γιγαντώνουμε δύο – τρεις εταιρείες συμβούλων και επικοινωνιολόγων και μοιράζουμε κατά το δοκούν αφειδώς χρήμα σε εφημερίδες, κανάλια, ραδιόφωνα - είτε άμεσα (με διαφήμιση) είτε έμμεσα (με εγγραφή στα pay roll) των υπουργείων δημοσιογράφων που είναι διατεθειμένοι να δουλέψουν για την εκάστοτε κρατική εξουσία. Πανεύκολο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DKool avatar
    DKool 22/02/2008 18:49:20

    για Βαρβιτσιώτη δέστε κι αυτό

    http://pea-kyanea.blogspot.com/2008/02/blog-post_6139.html

  2. Captain avatar
    Captain 22/02/2008 21:08:55

    Για να πούμε και του στραβού το δίκιο ο Τριανατφυλλόπουλος έχει εμμονή με τον Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη.
    Πιστεύεις ότι δεν είναι στημένες οι αναφορές?
    Τα παίρνει ο Μάκης να παίζει Μιλτιάδη?
    Πιστευεις πως κάτι δεν έχει πάρει ο Μάκης για να ...παιζει Βαρβιτσιώτη?
    Αυτά ψάξε γιατί σκύλος που γαυγίζει δεν δαγκώνει.
    Στον χώρο των blogs θα πρέπει να είμαστε kαι δίκαιοι.

  3. Chris avatar
    Chris 22/02/2008 21:12:00

    Ο Βαρβιτσιώτης ήταν ο μόνος που πριν από καιρό νοιάστηκε για τους πολίτες της β'Αθηνών.
    Ακολούθησε κανείς?
    Το porche cayman που έχει ο Μάκης κάνει 200.000 ευρώ!!!!!!!!!!!
    Και μετά μας λέει για τον Βαρβιτσιώτη?

  4. Chris avatar
    Chris 22/02/2008 21:17:31

    Μάκη εσύ και ο Νικολιτσόπουλος έχετε - είχατε τάσεις για αυτοκτονικό ιδεασμό?
    Γιατί το λέω?

    Φαντάρος έχεις πάει?
    Δήλωσες τάσεις αυτοκτονίας?
    Ο Ζαχόπουλος είναι πιο Μαγκας από σένα.Αυτος πήδηξε..

    Όσο για τον Βαρβιτσιώτη...εκτός του ότι δεν θα πρέπει να δείχνει φορτωμένος ΕΣΥ ΜΆΚΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Ο ΜΑΚΑΚΑΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΕΣΥ...ΜΑΖΕΥΤΗΚΕΣ ΧΘΕΣ....?
    ΜΑΚΗ ΑΣΕ ΤΟ ΘΕΜΟ ΗΣΥΧΟ...

  5. Ναύτης avatar
    Ναύτης 22/02/2008 21:24:30

    οΒαρβιτσιώτης έχει καραβάκια...να τα χαιρεται...
    Έλα όμως που και ο μάκαρος τα χει ζηλέψει και που το πάει που το φέρνει για την οικογένεια λέει..
    Συμφωνώ με τους παραπάνω ότι κάτι βρωμάει εδώ...Ζουγκλα τα χει κάνει ο Μάκης και θα χάσει τη μπάλα σε λίγο.
    Το σίγουρο είναι ότι έτσι που παίζει Βαρβιτσιώτη ...θα του μείνει κουσούρι...
    Τι άλλο να πω? Παραπάνω έχει ΘΕΜΑ

  6. nikos avatar
    nikos 22/02/2008 21:26:19

    VARVITSIOTIS!!!
    Άλλη φάρα κι αυτή. Βαρωνία.
    Ίσως όχι τόσο επικίνδυνη όσο το
    ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ (Αυτοί δεν παίζονται!!, Τα θέλουν όλα για όλα!).

    Ήθελα νάξερα πoιός τους ψηφίζει και τι προσδοκούν απ' αυτούς.;

  7. Αιγαλεώτης avatar
    Αιγαλεώτης 22/02/2008 21:51:39

    Ο Μητσοτάκης είναι το μεγαλύτερο λαμόγιο!
    Η οικογένεια Βαρβιτσιώτη έχει κάνει μόνο πλοιάρια?Ρε παιδιά κάτι δεν μου κολλάει και εμένα.Όλοι έχουν και στην τελική από οτι είπε ο Βαρβιτσιώτης είναι όλα δηλωμένα.Τώρα τα θυμήθηκε ο Μάκης?Αυτος πρέπει να κριθεί με με αυστηρότητα.Έρχεται ο νομος Χατζιγάκη!Μάκη πες αλεύρι...

  8. poseidonios avatar
    poseidonios 22/02/2008 22:11:31

    Το άρθρο είναι κλεμένο η' δεν λέει πηγή.ΤΟ βρήκα ακριβώς ολόιδιο στο aegeantimes.gr ....
    Mazikη παραπληροφόρηση η' πληρωμένα συμβόλαια?
    Και τα΄λέω όλα αυτά γιατί δεν έχει πηγή.
    Με αυτά τα δεδομένα δικαιώνεται ο Βαρβιτσιώτης που φωνάζει ότι είναι στημένη η συμφωνική στοχοποίησή του!!!

  9. Factorx avatar
    Factorx 22/02/2008 22:30:10

    Poseidonios, στείλε μας διευθυνση να σου στείλουμε τα τευχη του Αντί που τα έχουμε γράψει έδω και μήνες. Σε λίγο περισσότερα στοιχεία.

  10. fapes avatar
    fapes 22/02/2008 23:42:58

    κάνετε 2 χιλιάδες φύλλα και κάματε και ολόκληρη φασαρία για την παύση χρηματοδότησης σας άμεσα η' έμμεσα...
    Ρε σεις είστε του συστήματος...
    Poseidonie μαζι σου και όχι μόνο εγώ...

  11. stakaman avatar
    stakaman 22/02/2008 23:46:16

    afiste ton varvitsioti kai peite zhthmata me ousia...emena den me apasxolei to skafos...klemmmena ta xei?ola ap oti eipe ta xei katathesei sthn forologikh toy dhlwsh.Mou fainetai oti kai eseis filoi ths zouglas eiste...katalavainoume

  12. stakaman avatar
    stakaman 22/02/2008 23:51:10

    Πεινάτε , σας κοψανε το χρήμα και φωνάζετε!
    Απλό είναι.Ε,δικιο εχετε και εσεις αλλά με δυο χιλιαρικα δεν κάνεις χωριό.Με τον Βαρβιτσιώτη πάτε να πείτε ένα πράγμα με λάθος τρόπο.Δεν διακρίνω κάτι μεμπτό...προσωπική μου άποψη

  13. Factorx avatar
    Factorx 23/02/2008 00:39:12

    Πρός όλους τους αυθορμήτως προσελθέντες υπερασπιστές του Μίλτου: Το όνομα Litton σας λέει τίποτα;

  14. ΤΟΧ avatar
    ΤΟΧ 23/02/2008 11:00:19

    Ρε Μίλτο, γράψτα όλα σ΄ ένα κείμενο και στείλτα όλα με ένα ψευδώνυμο !... Τα στέλνεις λίγα - λίγα και με διαφορετικά ονόματα για να φαίνονται πολλά ; Δεν ψωνίζεις...

  15. sotiris avatar
    sotiris 23/02/2008 11:10:26

    Φίλε ΑΝΤΙ και ΟΧΙ blog.anti.gr
    Και μόνο η πραξη σας για την δημιουργία του μπλόκ μου επιτρέπεις να πώ ότι φωνάζει απο μόνη της.
    Τι δουλειά έχετε στα μπλόκ;
    Θέλετε ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ να εκμεταλευτείτε τον χώρο των μπλόκς όπως και τόσοι άλλοι δημοσιογράφοι που μπήκαν στον χώρο μας ;
    Τα μπλόκς είναι ένα μέσο να εκθέτει ο απλός πολίτης την σκέψη του και δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτά οι δημοσιογράφοι. Αυτοί έχουν το μέσον τους για να εκθέτουν την απόψεις τους.
    Η κατηφόρα της δημοσιογραφίας δεν έχει τελειωμό.
    Εχετε καταντήσει ΚΑΙ εσείς (λυπάμαι) τον χώρο μας πεδίο εκμετάλλευσης.
    Σας κόψανε κάποια χρήματα από την κρατική διαφήμιση (κακώς)και βγαίνετε και κάνετε τον ρομπέν των Δασών.
    Παρακολουθώ το μπλόκ σας και δεν έχω δει ΑΠΟΨΕΙΣ.
    Ειδησιογραφικό δελτίο μου θυμίζει.
    Αφήστε την είδηση και καταπιαστείτε στην ανάλυση της και στην έκθεση των απόψεων σας .
    Για το θέμα του post θα συμφωνήσω με κάποιους εκ των ανωτέρω ότι στην χώρα μας έτσι όπως την έχετε οι δημοσιογράφοι καταντήσει επικρατεί ο ΓΚΕΜΠΕΛΙΣΜΟΣ.
    Είναι πολύ εύκολο για τον καθένα να το κάνει. Οπως είναι αντίθετα πολύ ΔΥΣΚΟΛΟ στον καθένα να κάνει ρεπορτάζ και Δημοσιογραφία.
    Το ξαναλέω ότι προσωπικά λυπάμαι γιατί το μπλόκ έρχεται σε αντίθεση με το περιοδικό ΑΝΤΙ το όποιο έχει και άλλη θεματολογία.
    Και θα κλείσω τε τα λόγια της "Τζίνα Πολίτη".
    Τα πολλά λόγια ειναι φτώχια και ο ελληνικός λαός δεν τρώει πλέον κουτόχορτο, ούτε αέρα κοπανιστό.
    Το μεν κουτόχορτο ακρίβυνε πολύ , ο δε αέρας μπούκωσε στη μόλυνση( ΑΝΤΙ τευχος913 σελ.9).
    Φιλικά τα λέω όλα αυτά γιατί είμαι φίλος σας επι πολύ καιρό.

  16. χαζός avatar
    χαζός 23/02/2008 11:37:17

    "Χθες το βράδυ, ακούσαμε διάφορα φοβερά και τρομερά στην εκπομπή του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου για το σκάφος που αγόρασε απο τον πρώην υπουργό Εθνικής Άμυνας Σπήλιο Σπηλιωτόπουλο, ο βουλευτής Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης. Όπως και για κάτι οικόπεδα στην Μύκονο."
    Ρε παιδιά γιατί εγω αισθάνομαι χαζός που δεν τα κατάλαβα;;;;;;;
    1)Για το σκάφος. Δεν έχει ο καθένας δικαίωμα να αγοράσει ένα σκάφος; Υπάρχει κάτι παράνομο; Δηλαδή εγω με την ίδια λογική περί τρομερών και φοβερών να αρχίσω να λέω για τον Τσίπρα και την μηχανή του που στοιχίζει 8.000Ευρώ; Και επειδή το παπί μου κάμει 699Ευρώ μου φταίει ο Αλέξης;
    2) Για τα οικόπεδα. Αυτή η αγορά , νόμιμη όπως παραδέχεται και ο Τριανταφυλόπουλος , έγινε το 2000 και πρίν γίνει καν βουλευτής ο άνθρωπος.
    Τον κατηγορεί ότι κέρδισε πουλώντας τα πολλά λεφτά (νόμιμα και δηλωμένα ). Δηλαδή τι κάνουμε όλοι μας ; Το κέρδος δεν έχουμε υπόψιν μας σε μια επένδυση;
    Που είναι τα ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ;
    Και επί της ουσίας τώρα .
    Αυτό δεν είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΤΥΠΟΣ;
    Δηλαδή εδώ έχει βουίξει ο τόπος για τα λαμόγια(διάλογοι Θέμου - Μακή , μόνοι τους τα είπανε ) και εσείς τους αβαντάρεται ;
    Kάτι ΥΠΟΠΤΟ συμβαίνει στην χώρα του ελλαδιστάν.

  17. ALEX avatar
    ALEX 28/02/2008 12:54:56

    Φίλοι εγώ μένω Γλυφάδα και έχω να σας πω τα εξής: 1)Πολύ μου αρέσει που βλέπω τον κ. Βαρβιτσιώτη να κυκλοφορεί με το ποδήλατό του στη Γλυφάδα 2)Το τρομερό σκάφος δεν είναι πάνω απο 12 μέτρα δηλαδή είναι για ημερήσιες εκδρομές και για ψάρεμα,πού είναι το κακό?(Του Μάκη πόσα μέτρα είναι????).Και επειδή τελευταία έχω αρχίσει και πονηρεύομαι σχετικά με τις ειδήσεις και τα σκάνδαλα πού μας πασάρουν διάφοροι δημοσιογράφοι και δήθεν bloggers πολύ θα ήθελα να επεμβαίνει ένας εισαγγελέας όταν αποδεικνύεται ότι τα δήθεν σκάνδαλα ήταν μόνο κατ'εντολήν δημοσιεύματα για να πέσει λάσπη σε συγκεκριμένους ανθρώπους.Έτσι μπας και μάθουμε και εμείς απο που τελικά έρχεται το χαρτζιλίκι για τα κατ'εντολήν δημοσιεύματα.