#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2009 11:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Μανώλης και η επανίδρυση της ΝΔ

Η επανίδρυση της ΝΔ είναι ένα σοβαρότατο θέμα το οποίο, ανεξάρτητα από τις πολιτικές αντιλήψεις του καθενός, αφορά και επηρεάζει άμεσα την πολιτική ζωή του τόπου. Με την άνοια αυτή έχουμε επανειλημμένως αναφερθεί σ΄ αυτό και παλαιότερα (Εκλογές, συνέδριο, ή ... επανίδρυση;) και πρόσφατα (Τα δύο πολιτικά σενάρια του (κοντινού) μέλλοντός μας).

Τι βλέπουμε όμως τις τελευταίες ημέρες να γίνεται; Ένα τόσο σοβαρό θέμα να συνδέεται με την περίπτωση ενός γραφικού κατά τα άλλα βουλευτού της ΝΔ, του κ. Μανώλη και το Μαξίμου να πανικοβάλλεται μήπως πάει στον Καρατζαφέρη και μείνει με 150 βουλευτές, όπως λένε τουλάχιστον τα ΜΜΕ. Αφορμή η περίφημη επιστολή για την δημιουργία ενός νέου κεντροδεξιού κόμματος που έστειλε ο βουλευτής Αργολίδος στον κ. Καραμανλή. Η επιστολή εστάλη χθες, με την δημόσια πρόταση του κ. Μανώλη, να διαλυθεί η ΝΔ και να δημιουργηθεί νέο κόμμα της  Κεντροδεξιάς με τη συμμετοχή του ΛΑΟΣ.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο κ. Μανώλης παραπέμπει στον Κωνσταντίνο Καραμανλή και τις κινήσεις που έκανε στις δεκαετίες του '50 και του '70, όταν διέλυσε τον Εθνικό Συναγερμό για να δημιουργήσει την ΕΡΕ και, μετά την πτώση της δικτατορίας, τη Ν.Δ.

Αν ο κ. Μανώλης εκπροσωπούσε κάποια συγκεκριμένη τάση στη ΝΔ, ή λειτουργούσε εξ΄ ονόματος κάποιου «δελφίνου» θα μπορούσε κανείς να ασχοληθεί σοβαρά μαζί του. Οι πληροφορίες μας όμως λένε ότι ενεργεί έτσι επειδή φοβάται ότι δεν θα πριμοδοτηθεί από τη ΝΔ και δεν θα εκλεγεί πάλι βουλευτής αφενός και αφετέρου επειδή τόσα χρόνια έχει «εθισθεί» στην προβολή των καναλιών και του αρέσει να γίνεται «πρώτο θέμα».

Μπορεί και να κάνουμε λάθος και ο κ. Μανώλης να λειτουργεί ως λαγός κάποιου, ή κάποιων.  Ότι κι αν συμβαίνει πάντως το θέμα θα επανέρχεται συνεχώς κι εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα πρέπει ο ίδιος ο κ. Καραμανλής να αναλάβει πρωτοβουλίες και να θέσει τα πλαίσια της συζήτησης για την ανανέωση ή τον επαναπροσδιορισμό της ΝΔ.

Θυμηθείτε κι αυτά:

Ο Μανώλης εγκαινίασε το σφαγείο της διαδοχής

Ο Γιάννης Μανώλης και ο πόλεμος του νερού

Η κυβέρνηση προκαλεί τον Μανώλη 

Με νεότερη δήλωσή του ο βουλευτής Αργολίδας της ΝΔ, Γιάννης Μανώλης, διαψεύδει ότι προτίθεται να κατέλθει υποψήφιος με το ΛΑ.Ο.Σ. στις επόμενες εκλογές, διαβεβαιώνοντας παράλληλα ότι δεν τίθεται θέμα σταθερότητας της κυβέρνησης.

Όποιος το επιθυμεί, μπορεί να άρει την εμπιστοσύνη του προς την κυβέρνηση και να αναλάβει την ευθύνη απέναντι στον τόπο, δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος σχολιάζοντας τις κινήσεις του Γ.Μανώλη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 16/06/2009 11:36:52

    Έναν πεθαμένο μπορεί να αναστήσει μόνο η Ντοκτορ Νατασσα

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 16/06/2009 11:45:37

    Η Νέα Δημοκρατία μέχρι πρόσφατα ήταν μία μάζωξη παραγόντων σε συσκευασία κόμματος.
    Τώρα σκίστηκε και η σακκούλα.

  3. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 11:52:24

    Τα μάζεψε:

    Με νεότερη δήλωσή του ο βουλευτής Αργολίδας της ΝΔ, Γιάννης Μανώλης, διαψεύδει ότι προτίθεται να κατέλθει υποψήφιος με το ΛΑ.Ο.Σ. στις επόμενες εκλογές, διαβεβαιώνοντας παράλληλα ότι δεν τίθεται θέμα σταθερότητας της κυβέρνησης.


    «Τα γνωστά παπαγαλάκια επιχειρώντας να απαξιώσουν τις πολιτικές μου θέσεις με κατηγορούν ότι θα είμαι υποψήφιος με το ΛΑΟΣ στο νομό Αργολίδας. Δηλώνω κατηγορηματικά ότι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. Ας σταματήσουν, λοιπόν, τις αθλιότητες όσοι διαρρέουν σενάρια περί συνωμοσίας», υπογραμμίζει ο κ. Μανώλης και ξεκαθαρίζει:

    «Δηλώνω, επιπλέον, ότι με τις αποφάσεις μου, για τις οποίες έχω ενημερώσει τον πρωθυπουργό, δεν τίθεται κανένα θέμα σταθερότητας της κυβέρνησης».

  4. ataktos avatar
    ataktos 16/06/2009 12:00:09

    δηλώνω ότι έχω “πιστέψει ” την διαψεύσει του χαχαχαχ

  5. αχβαχ avatar
    αχβαχ 16/06/2009 13:09:26

    Μπορεί να του παίρνουν την έδρα στα καλά του καθουμένου αλλά ο άνθρωπος είναι ανεκδιήγητος. Με τους επικοινωνιακούς μικροεκβιασμούς του κάθε τόσο που τους παίρνει πίσω την κατάλληλη στιγμή δείχνει ποιο είναι το ποιόν των βουλευτών και της λειτουργίας του πολιτικού συστήματος. Τα πάντα χτίζονται με νταβατζηλίκια και εκβιασμούς από την κορυφή μέχρι τον τελευταίο οπαδό κάθε κόμματος.

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/06/2009 13:30:39

    Μα βασει του Συνταγματος,οι βουλευτες,εχουν γνωμη,ανεξαρτητα απο κομματα ,ξερεις.
    Και μπορει αρα,μια χαρα,και να ανεξαρτητοποιηθει,οσο και να προσχωρησει,οπου γουσταρει.Αμα νομιζει,οτι αυτοι που τον ψηφισαν,δεν το κακοβλεπουν.

  7. Aγγούρι avatar
    Aγγούρι 16/06/2009 13:32:13

    Στην κατάσταση που έχουν έρθει όσο εκβιάζουν περισσότερο τον Καραμανλή τόσο περισσότερο κερδισμένοι βγαίνουν στο τέλος.

  8. stathis avatar
    stathis 16/06/2009 13:45:19

    Αγαπητέ κ. Μανώλη,

    Με δύο τρείς - μέρες καθυστέρηση, συνέχισε την ίδια τακτική και μετά θα σου φταίνε τα "Παπαγαλάκια" των ΜΜΕ!
    Ποιός τα "ταϊζει" κ. Βουλευτά;
    Τόσα χρόνια στο Κοινοβούλιο δεν έμαθες ακόμη πως λειτουργεί το σύστημα της προπαγάνδας και της παραπληροφόρησης;
    Δεν μπορείς τις όποιες ανησυχίες σου, τις οποίες έχουμε όλοι μας, να τις μεταφέρεις στα "όργανα του κόμματος ( Κοινοβουλευτική ομάδα, Κεντρική Επιτροπή, η με επιστολή σου στον Πρωθυπουργό κλπ)", ώστε να μην δίνεις εσφαλμένες εντυπώσεις και δημιουργείς προβλήματα στην παράταξη;
    Στη πολιτική, γνωρίζεις πάρα πολύ καλά ότι έχει σημασία πότε λες το κάθε πράγμα.
    Αυτά έμαθες τόσα χρόνια στον Συνδικαλισμό;
    Εκτός εάν είσαι... κατευθυνόμενος από τα γνωστά κέντρα, που δεν θέλουμε να το πιστεύουμε!

    empros/stathis

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 13:54:33

    Να με συμπαθάτε. Ο Μανώλης έχει διαχρονικά μια συνεπή στάση υποστήριξης αιτημάτων που χαρακτηρίζουν τη "Λαϊκή Δεξιά" και τα χαμηλά στρώματα.
    Αυτά σε συνθήκες νεοφιλελευθερισμού
    θεωρούνται ουσιαστικά "εκτός νόμου".

    Το ότι είναι πολιτικός και κάνει ταρζανιές ή το ότι οι θέσεις του πολλές φορές μοιάζουν να μην έχουν θέση στον πολιτικό χώρο που ανήκει κομματικά είναι έτερον εκάτερον.
    Βρέστε μου έναν που είναι συνεπής. Ο Σημίτης έκανε 30 χρόνια υπομονή σε έναν πολιτικό χώρο που μισούσε. Η Μαργαρίτα έγραφε σε επιστολή στον κανακάρη "Giorgo fuck him kai ta alla pasokakia".
    Ύβριζε αυτούς έκαναν την οικογένειά της εξουσία.

    Ο Μανώλης λοιπόν, χωρίς να είναι άγιος, μάλλον είναι από τους καλούς και σίγουρα καλύτερος από τον καραγκιόζη Ψαριανό, τον μόνιμα μεθυσμένο Κοροβέση, τον Καστανίδη με τα βοϊδομπιμπίκια, και το κνώδαλο Φεβρωνία.

    Το πως αποδίδονται δηλώσεις, το πως λειτουργούν πολλοί δημοσιογράφοι και το πόσο ψάχνουν αφορμές πριονίσματος του Καρ. τα πασοκοκρατούμενα ΜΜΕ δεν επιδέχεται ανάλυση.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 13:57:24

    Διευκρινίζω ότι σέβομαι το παρελθόν του Κοροβέση. Αλλά μιλάω για το παρόν.

  11. αχβαχ avatar
    αχβαχ 16/06/2009 14:02:00

    Ποια συνεπή στάση βρε Προφήτη; Είναι γνωστός ο ρόλος αυτών των "φιλολαϊκών" είτε επί ΠΑΣΟΚ είτε επί ΝΔ. Συγκρατούν τους αγανακτισμένους θιγόμενους οπαδούς εντός του κόμματος. Η δουλειά είναι προγραμματισμένη και απολύτως εγκεκριμένη. Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι ότι ο Μανώλης κάνει την ίδια δουλειά για πάρτη του (ή όχι μόνο;).

  12. tiramola avatar
    tiramola 16/06/2009 14:03:23

    Ωστε ο πολιτικός κολοτουμπα Μανώλης είναι καλός και ο Κοροβέσης μπεκρής...
    Αυτός που μέχρι τις 12 το βράδυ στα κανάλια δήλωνε ότι δεν θα ψηφίσει και την άλλη μέρα το πρωί ψήφισε...
    Είναι σίγουρα ο καταλληλότερος για να μιλήσει για ανασυγκρότηση της κεντροδεξιάς....

    Προφήτη αυτοί θα φάνε και ξύλο στο τέλος...
    Θυμήσου το , Τρίτη 16/06/2009 Τιραμόλα

  13. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 16/06/2009 14:03:27

    Ο Μανώλης κάνει το παν για να μειωθεί η πιθανότητα ανάληψης της αρχηγίας της ΝΔ από την Ντόρα. Το να φύγει από τη ΝΔ είναι αυτογκόλ στον στόχο που θέλει να πετύχει. Μη μασάτε.

  14. Aγγούρι avatar
    Aγγούρι 16/06/2009 14:09:23

    Ο Μανώλης μου θυμίζει αυτό που λένε σκυλί που γαυγίζει δέν δαγκώνει.
    Ψυχούλα ο άτιμος, τα κάνει άνω - κάτω αλλά η σωτηρία της κυβέρνησης ιερός σκοπός πάνω απόλα, σε 3 μέρες δέν τον θυμάται κανένας μέχρι να επανέλθει.

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 14:10:57

    αχβαχ το ΠΑΣΟΚ, ως κόμμα, φρενάρησε σχεδιασμένα τον ριζοσπαστισμό της κοινωνίας και εισήγαγε σκληρό νεοφιλελευθερισμό.
    Τι ρόλο έπαιξε;
    Τον ιστορικό ρόλο της σοσιαλδημοκρατίας, την συγκαλυμμένη κυριαρχία του κεφαλαίου.
    Βγάζω φλας αριστερά και στρίβω δεξιά.
    Ο ρόλος ενός μεμονωμένου βουλευτή, του Μανώλη, σε "χάλασε";

  16. tiramola avatar
    tiramola 16/06/2009 14:14:44

    Το πρόβλημα είναι Τηλέμαχε ότι 5,5 χρόνια τώρα μασάμε σκατά...
    Παρασκήνια , σκάνδαλα , ανακριτές , εισαγγελείς , Καραμανλικοί , Μητσοτακικοί , λαική δεξιά , κεντροδεξιά , ακροδεξιά , κουμπάροι , off shore , ηγούμενοι και τα κέρατά τους τα τράγια....

  17. αχβαχ avatar
    αχβαχ 16/06/2009 14:19:59

    Δε διαφωνώ σ' αυτά Προφήτη (αν και υπερβάλλεις αποκαλώντας το ΠΑΣΟΚ σοσιαλδημοκρατικό-σιγά τα ωά). Λέω μόνο ότι ο "νεοφιλελευθερισμός με ανθρώπινο πρόσωπο", ελληνική πατέντα και αντιγραφή του "σοσιαλισμού με ανθρώπινο πρόσωπο", καλύπτεται κατά το δεύτερο μέρος της στην καθημερινή πολιτική ζωή από τύπους της λαϊκής δεξιάς σαν τον Μανώλη. Όπως ακριβώς οι αριστεροί του ΠΑΣΟΚ, απ' τη δεκαετία του 80 ακόμη, όχι μόνο επί εκσυγχρονισμού.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 14:20:48

    "Λαέ, ο αγώνας σου δικαιώνεται. Οι βάσεις φεύγουν".
    Ανδρέας Παπανδρέου, 1983

    Την ΙΔΙΑ ημέρα που υπέγραφε την ΠΑΡΑΜΟΝΗ των βάσεων, με τον Μπαρτόλομιου.
    Ο ορισμός του πολιτικού-κωλοτούμπα.
    Και, το ΠΡΟΤΥΠΟ όλων των σημερινών "κωλοτούμπηδων".

    Τιραμόλα, να τούς δείρουμε. Καμιά αντίρρηση. Αλλά όλους.
    ΥΓ Πες μου την προσφορά του βουλευτή Κοροβέση, όχι του αγωνιστή.
    Πήγε βουλευτής γιατί δεν κόλλαγε ΤΕΒΕ και θάμενε χωρίς σύνταξη.

  19. polygnostis avatar
    polygnostis 16/06/2009 14:27:27

    Χρυσοχοίδης και Μανώλης..... την ίδια σχολή βγάλλανε?????????

  20. tiramola avatar
    tiramola 16/06/2009 14:29:15

    Να μου πεις πρώτα εσύ την προσφορά της βουλευτού Μπακογιάννη , όχι της αγωνίστριας , και από που θα έβγαζε σύνταξη αν δεν ασχολείτο με την πολιτική....

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 14:41:10

    Από αυτά που έκλεψε ο πατέρας της.

    Από τα ίδια που πήρε αποζημίωση η Μαργαρίτα για να δώσει το διαζύγιο στον Ανδρέα.

  22. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 16/06/2009 14:48:21

    Μας κούφανες τώρα.

  23. Periodos broxwn avatar
    Periodos broxwn 16/06/2009 15:27:57

    μακάρι να κάνουν επανίδρυση... αλλά σαν αυτήν που κάνανε στην Ελλάδα... να δούνε την γλύκα.....

  24. Hase avatar
    Hase 16/06/2009 15:29:59

    Τιραμολα!
    Ως συνηθως στα σχολια σου ξεχνας το αλλο 50%. Ειπες για ΚΚ ειπες για Μητσο και για ολους τους δεξιους αλλα για τους δικους σου ..γαραγαρα και συ ετσι;

  25. tiramola avatar
    tiramola 16/06/2009 15:37:22

    @Hase...
    Δεν φταίει κανένας άλλος , εγώ φταίω που κάνω αγώνα για την ενωμένη αριστερά...

  26. koinos_nous avatar
    koinos_nous 16/06/2009 15:52:23

    @tiramola 16
    "Το πρόβλημα είναι Τηλέμαχε ότι 5,5 χρόνια τώρα μασάμε σκατά…"
    Ενω πριν μασούσαμε κανελογαρίφαλο και ευωδιαζαμε?

  27. koinos_nous avatar
    koinos_nous 16/06/2009 15:53:20

    Η επειδη ο Χρησταρας ο Κιτσος και ο "μπομπο" δεν εγραφαν τιποτα ηταν ολα μια χαρα?

  28. Hase avatar
    Hase 16/06/2009 15:58:50

    Τιραμολα
    Δεν καταλβαινω τι αγωνα κανεις. Τωρα τον κανεις;;
    Η αριστερα ειναι πεθαμενη. Σε ολη την Ευρωπη επικυριαρχησε η δεξια. Ο καπιταλισμος κερδισε κατα κρατος, και η αριστερα ειναι ακομη παγιδευμενη στα τοσα ουτοπικα που πιστευε και πιστευει. Οι πολιτικες της μαλλον ηταν τελειως λαθος. Λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι ειναι.
    Προσπαθηστε να τιθασσευσετε τον Παγκαλο τουλαχιστον αντι να κανετε αγωνα για το καλο της αριστερας.

  29. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 16/06/2009 16:20:20

    Ο Μανώλης δεν θα κατέβει με το ΛΑΟΣ, γιατί το ΛΑΟΣ δίνεται αντιπαροχή. Θα κατέβει με το νέο σχήμα.

    Εκτελούνται έργα.

  30. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 16/06/2009 16:20:51

    @28 Hase στην Ευρώπη μπορεί να επικυριάρχησε η δεξιά στην Ελλάδα έπιασε πάτο.
    Γιατί μήπως κάνει τίποτε στραβά εδώ?

  31. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 16/06/2009 17:29:05

    Αδερφια Ελληνες, ας μην τσακωνομαστε μεταξυ μας για τα σκατα. Ολοι τους ειναι ιδιοι, Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, Συριζα, ΛΑΟΣ, κοροιδευουν ασυστολα ολους τους Ελληνες, δεξιους, κεντρωους, αριστερους. Αντι, λοιπον να τσακωνομαστε μεταξυ μας γι' αυτους, να τους μαυρισουμε ολους γιατι εφεραν τη χωρα και τους Ελληνες πολιτες στο σημερινο χαλι. Μαυρο στους 297 της Βουλης που χρειαζονται τον σταυρο μας. Και σε ολους τους¨"γονους", δηλαδη και σ' αυτους που μας εχουν καθισει ηδη στο σβερκο, Γιωργακη Παπανδρεα, Ντορα Μητσοτακη, που εχει ξαναπαντρευτει αλλα εξακολουθει να διατηρει και να καπηλευεται το επιθετο του δολοφονημενου απο τους "αγωνιστες" της 17ης Νοεμβρη Παυλου Μπακογιαννη), Βαρβιτσιωτη, την Καλαματιανη υφυπουργο παρα τη υπουργαρα Φανη Παλλη-Πετραλια (δεν θυμαμαι το επιθετο της) και οσους νεους απο τη φαρα των πολιτικων θα επιχειρησουν να μας καθισουν κι' αυτοι στο σβερκο.

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/06/2009 17:37:29

    Δεν καταλαβαίνω, έχουμε ελευθερία και δημοκρατία, υποτίθεται. Αν δεν σου αρέσει η παραλία το κουβαδάκι σου και δρόμο.
    Το να βγαίνει κάποιος Βουλευτής και να μην διατυπώνει διαφορετική άποψη, αλλά να θέλει διάλυση του κόμματος που τον στεγάζει,τότε: ανοίγει την πόρτα και φεύγει, παραιτείται, ή το βουλώνει.
    Δεν θέτει ο εν λόγω κύριος θέμα λειτουργιών ή δομών, διαφορετικότητα απόψεων και αντιλήψεων, θέμα αρχών θέτει.
    Να μην παρεξηγηθούμε πάλι και αρχίσουν ορισμένοι υπό κομματικών γυαλιών να μιλούν: η συγκεκριμένη περίπτωση είναι ενός βουλευτή που εκτός από έλεγχο παράγει και νομοθετικό κυβερνητικό έργο και θέλει διάλυση του κόμματος που στηρίζει ο ίδιος, για τη διακυβέρνηση της χώρας.
    Έλεος ή ψυχίατρος ...κατά τον ιδρυτή

    ΥΓ

    διαγραφή ή ανεξαρτητοποίηση ή παραίτηση... διαφορετικά χλευάζουμε έννοιες όπως κοινοβουλευτική δημοκρατία, πράγμα χειρότερο από την άνοδο ακροδεξιών παραφυάδων....

  33. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 16/06/2009 21:26:51

    Γκούχου, γκούχου
    Ο Μανώλης δέν ήταν αυτός που όταν έβγαινε στα τηλεπαράθυρα με τον Άδωνη Γεωργιάδη του ΛΑΟΣ μόνο που δέν πλακωνόταν στις γροθιές μαζί του, τώρα πώς μας ζητάει συνεργασία με το ίδιο κόμμα?