#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2011 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Λαυρεντιάδης, ο κ. Κολλίντζας και η "Δημοκρατική Συμμαχία"



Όπως διαβάζουμε στο διαδίκτυο (22/6) «συνάντηση με αντιπροσωπεία της τρόικας είχαν ο ευρωβουλευτής της Δημοκρατικής Συμμαχίας Θεόδωρος Σκυλακάκης και το στέλεχος του κόμματος Τρύφων Κολλίντζας, προκειμένου να ενημερώσουν για το εναλλακτικό μεσοπρόθεσμο που παρουσίασε η Ντόρα Μπακογιάννη και υιοθετήθηκε από την Κ.Ο. των Ευρωπαίων Φιλελευθέρων Δημοκρατών».

Ερώτημα: Είναι ο ίδιος Τρύφων Κολλίντζας, πρώην Διευθύνων Σύμβουλος της Proton Bank, του οποίου, όπως γράφουν η “Ελευθεροτυπία” και το “Βήμα” , απαγορεύτηκε κάθε κίνηση των λογαριασμών του;

Προς Θεού, δεν υπαινισσόμεθα τίποτα κακό, αλλά καλόν είναι να διευκρινισθεί το θέμα.

Όπως επίσης διαβάζουμε στο Διαδίκτυο "ο κ. Λαυρεντιάδης έκανε την εμφάνισή του στο επιχειρηματικό προσκήνιο το 2003 με την είσοδο της εταιρείας του, της Νεοχημικής, στο χρηματιστήριο ...Ξαφνικά, το 2005 πακέτα μετοχών της εταιρείας άρχισαν να μεταβιβάζονται σε ξένους θεσμικούς. Η συνεργασία του κ. Λαυρεντιάδη με το χρηματιστή κ. Μ. Βάρσο της Merit άρχισε να αποδίδει καρπούς..."

Ερώτηση (επειδή δεν ασχολούμεθα με το κοσμικό ρεπορτάζ): O κ. Μ. Βάρσος μήπως είναι ο ίδιος με τον ομώνυμο γαμπρό της κ. Ντόρας Μπακογιάννη , σύζυγο της θυγατέρας της κ. Αλεξίας Μπακογιάννη;

Προς θεού και πάλι δεν υπαινισσόμεθα τίποτα κακό, αλλά καλόν είναι να διευκρινισθεί κι αυτό το θέμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 31/07/2011 19:39:09

    Άκρως συμπτωματικές συγκυρίες. Υπάρχουν και άλλες, βέβαια.

  2. Καρανίκας Χρήστος avatar
    Καρανίκας Χρήστος 31/07/2011 20:00:08

    Καλές εἶναι οἱ ἐρωτήσεις σας, ἀλλὰ θυμηθείτε ὅτι ὁ ἐπιτυχημένος "ἐπιχειρηματίας" εἶχε ἀνταλλαγὲς καὶ μὲ τὴν Carlyle. Κάτι λέει αὐτό; Μήπως οἱ ἀποκαλύψεις ἔχουν σχέση μὲ τὶς τόσες ἀνατροπὲς στὸ ἀμερικανικὸ σύστημα, λόγῳ χρέους, καὶ τὴν ἐπίσκεψη τοῦ πρωθυπουργεύοντος ἀντιπροέδρου στὶς Ἡνωμένες Πολιτεῖες; Θυμηθεῖτε ὅτι ἡ πρόεδρος τῆς Δημοκρατικῆς Συμμαχίας εἶχε ταχθεῖ ὑπέρ τῆς ἀντιπυραυλικῆς ἀσπίδος, ὡς ὑπουργὸς Ἐξωτερικῶν, εἶχε ἀποδοκιμασθεῖ ὡμὰ ἀπ' τὸν πρωθυπουργό της, τὸν Κώστα Καραμανλῆ, καὶ ἡ διαπλοκὴ τὸ πέρασε τότε στὰ μικρὰ γράμματα. Δὲν εἶχε ἁπλώσει τότε τὸ διαδίκτυο.

  3. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 31/07/2011 20:22:12

    Καί μιά πού θέτεις ερωτήματα ,να σου προσθέσω και εγώ ένα,για τον κ. Κολλίντζα.....δεν ρωτάς ποιός ο ρόλος του στην εποχή τού Γιάννου και Σημίτη επί χρηματηστηρίου...και άν τό προεκτείνεις λίγο μήπως βρείς και τίποτα πού αφορά την Αγία οικογένεια και νύν βουλευτή της ΝΔ;;;
    Λέω τώρα....

  4. TAKHS avatar
    TAKHS 31/07/2011 21:14:48

    Α ρε καρπαζιες που χαθηκανε

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 31/07/2011 21:21:50

    Μπράβο antinews που τους ξεσκεπάζεις!!!!!!!!!!
    Προς θεού και πάλι δεν υπαινισσόμεθα τίποτα κακό, αλλά καλόν είναι να διευκρινισθεί κι αυτό το θέμα.

  6. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 22:28:19

    Πολλές συνωνυμίες .....όλα τα καλά χαρτιά στο τραπέζι.http://goo.gl/fb/8IHGd

  7. Kargia avatar
    Kargia 31/07/2011 23:23:23

    Για τον Κολλίτζα ας ρωτήσετε το ποιόν του στην ΑΣΟΕΕ. Καθηγητής, από αυτούς που λυμαίνονται τον χώρο και βγάζουν και στους άλλους το κακκό όνομα. Για να φανταστείτε ο τύπος ήταν ένα χρόνο διευθυντής της Proton χωρίς να έχει πάρει άδεια από το Τμήμα του και φυσικά πληρώνωντας ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρίς να πατάει.

  8. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 01/08/2011 00:31:54

    Τελικά, όποια πέτρα κι αν σηκώσεις....!
    Κατά τα λοιπά, απλές συνωνυμίες!!!
    Ουδεμία σχέση, το πολύ-πολύ ίσως "συμμαθητές"!

  9. Pluto avatar
    Pluto 01/08/2011 01:17:52

    Ο ίδιος ο Μανώλης Βάρσος είναι ο γαμπρός καί ο χρηματιστής. Πού είσαι νιότη πού έδειχνες πως θα γινόταν άλλος....

  10. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 01/08/2011 02:07:36

    Η Proton Bank ειναι αυτη που αποροφησε την Omega Bankτου Χασδαι Καπον, αντιδημαρχου οικονομικων της Θεσσαλονικης του Μπουταρη που εξελεγη με την βοήθεια της Ανιεςρης Συμμαχιας; Και στην οποία Proton εχει μετοχες και η Pereaus Bank στην οποια ειναι στελεχος ο γιος του Στεφανου Μανου, υπουργου... ιδιωτικοποιήσεων επί Μητσοτάκη τοτε που η Πειραιως ιδιωτικοποιήθηκε κοψοχρονιά;

    Δεν υπαινισσομαι τιποτα κακο. Απλα μερικες φορες σκεπτομαι τι μικρος που ειναι ο κοσμος...

  11. Tassos avatar
    Tassos 01/08/2011 10:10:02

    Ολη η σαπίλα σε αυτή τη χώρα προέρχεται από τα 2 μεγάλα τζάκια του κέντρου : Μητσοτάκηδες, Παπανδρέηδες. Και τα κολλητήρια τους από τη δεξαμενή της κεντροαριστεράς. Λεπροί, χαμένα κορμιά, βδέλλες καταστρέψατε την Ελλάδα.

  12. michel platini avatar
    michel platini 01/08/2011 16:03:59

    ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙΡΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΤΖΑΚΙΑ.

  13. Β.Κ avatar
    Β.Κ 02/08/2011 01:10:23

    Είναι μεγάλο ερώτημα γιατί ΤΩΡΑ αυτή η "αποκάλυψη" όταν εδώ και χρόνια οι παροικούντες εν τη Ιερουσαλήμ μιλούν για ξεπλύματα, offshores, περίεργες συναλλαγές, εγκλωβισμούς μικρομετόχων και κόντρα ΑΜΚ μετά... Η δουλειά με την Carlyle μια χαρά δεν έγινε κ.α, τώρα το θυμήθηκαν...Επίσης τι έγινε κόπηκε η διαφήμιση (γενναία ποσά ομολογουμένως δεξιά κ αριστερά) και τώρα βγαίνουν όλα; Η αλεπού ο Μπρεζίνσκι δηλαδή τι είναι κάνας τυχαίος; Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όταν τσακώνονται τα βουβάλια την πληρώνουν τα βατράχια και η σφαγή μεταξύ των "βαρώνων" έχει αρχίσει για τα καλά...να αρπάξουν και το τελευταίο κομμάτι γης και τη τελευταία εταιρία της προκοπής.....