27/06/2008 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Λέτσας και ο κ. Χριστοφοράκος

Ο εκπρόσωπος της Fairways, κ. Αλέξανδρος Λέτσας, ο οποίος (όπως κατέθεσε στον εισαγγελέα) άνοιξε λογαριασμό για να διοχετεύονται εκεί χρήματα της Siemens για τον πρώην Μιχάλη Χριστοφοράκο, απέφυγε να διευκρινίσει πως γνώρισε τον δεύτερο και με ποιο «θάρρος» αυτός του ζήτησε να ανοίξει λογαριασμό για τον ίδιο. Έτσι, περιορίστηκε να πει ότι είχαν «πολύ καλή φιλική και κοινωνική σχέση», ενώ τον άδειασε, λέγοντας ότι δεν ήξερε ότι ο λογαριασμός εξυπηρετούσε «παράνομες δραστηριότητες». Ο κ. Α. Λέτσας βέβαια, απέφυγε να πει ότι είναι γιός του Φρίξου Λέτσα, επικεφαλής της Siemens κατά τη Μεταπολίτευση. Με την ευκαιρία, το 1998, με την άνοδο του κ. Χριστοφοράκου στη θέση του διευθύνοντος συμβούλου της Siemens Hellas, ο ίδιος δήλώσε πως θεωρούσε απαράδεκτο να διαθέτει η πολυεθνική για τον εκάστοτε επικεφαλής της βίλα στην οδό Χελιδονούς στην Κηφισιά και πρότεινε την πώλησή της. Έντονες φήμες φέρουν τον Φ. Λέτσα να την αγόρασε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 27/06/2008 22:43:07

    Θέλω να δώ τώρα που όλοι "καρφώνουν" τον Χριστοφοράκο, τι θα κάνει αυτός. Θα πάει στον εισαγγελέα και θα πεί, "δεν ξέρω τι λένε αυτοί, το όνομά μου δεν υπάρχει σε κανέναν λογαριασμό, δεν έχω σχέση με τα μαύρα κονδύλια";

    Ενδιαφέρον. Καλά, τόσα χρόνια παρέα με την "αγία οικογένεια" και δεν έμαθε ο Χριστοφοράκος ότι η "φαμίλια" δεν πιάνει φίλους;

    Λύση όμως έχει. Να δώσει αυτός τα βαρβάτα στοιχεία. Διότι, τουλάχιστον βλάξ, δεν φαίνεται να είναι.

    Εκτός κι'αν έχει λάβει διαβεβαιώσεις κατά τις κρουαζιέρες που κάνει τελευταία με Γερμανούς και μη, ή στις συσκέψεις στο δικηγορικό γραφείο πάνω απο το Κολωνάκι, ότι θα τύχει ασυλίας. Ετσι όπως έχει ανοίξει ο τραχανάς πάντως, δύσκολα μπορεί να δώσει κανείς, όσο ισχυρός κι'αν είναι, υποσχέσεις.

    Με την ευκαιρία. Που είναι αυτή η "γάτα" ο Γιούνγκ (πρώην πρόεδρος Ζημενς, μετά ΔΣ Ιντρακόμ, Ρωσία, κ.ο.κ.); Είναι τόσο ήσυχος που κάνει διακοπές στην Πάρο;

  2. George avatar
    George 27/06/2008 22:50:08

    Το εισιτήριο που κλείστηκε στο όνομα του Χριστοφοράκου και λέγεται ότι προοριζόταν για σημερινό υπουργό, δεν έχει πιστωθεί. Θυμάστε, με τις "αγορές" του Κυριάκου; Είναι η ίδια περίπτωση. Εντονα όμως, ακούγεται για πλειάδα τέτοιων εισιτηρίων στη Ζημενς πολλών πολιτικών και όχι μόνον του τενίστα.

  3. ΕΒΙΤ avatar
    ΕΒΙΤ 27/06/2008 23:44:38

    ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ?
    ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΗΤΑΝΕ
    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ
    ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ
    ΔΕΝΔΡΙΝΟΣ
    ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΟΠΑΛΗΚΑΡΑ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ-ΚΟΝΤΟΝΑΤΣΙΟΣ
    Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥΡΓΕΛΑΣ
    Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΛΕΤΣΑΣ
    Ο ΝΤΑΝΙ ΝΤΕ ΒΙΤΟ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΙΝΙΚΟΛΟΓΟΣ
    ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΕΠΟΧΙΚΑ-ΑΝΑΛΩΣΗΜΑ
    ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΡΕΧΑΝΕ ΚΑΛΑ
    ΜΟΥ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ
    ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
    ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΔΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΝΣ ΑΛΛΑΞΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ?
    ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΑΛΑ
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΒΡΙΖΟΥΝ
    4 ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΔΙ
    ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΤΣΙΠΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΣΗΜΕΝΣ

  4. ΣΤΑΥΡΟΣ avatar
    ΣΤΑΥΡΟΣ 27/06/2008 23:52:16

    ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΕΒΙΤ
    ΤΣΙΠΑ 0
    ΚΑΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
    ΠΟΙΟΙ?
    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
    ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΟΠΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ
    ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΣΑΣ
    ΠΛΟΥΣΙΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ 4 ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ

  5. ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ avatar
    ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ 28/06/2008 00:00:10

    φΊΛΕ εΒΙΤ Έχεις σε κάτι απόλυτο δίκιο...γιατί δεν παραιτείται το Δ.Σ αλλά καθεται ακόμα μέσα στην εταιρεία και έχει και δικαίωμα να υπογράφει και να κάνει ότι γουσταρει??????

    αν υπάρχει κάποιος από όλους αυτούς που έχει τσίπα επάνω του θα πρέπει να παραιτηθει!!!!!!!

    αναμένουμε νέα σου...φτιάξε μας

  6. TATIANA avatar
    TATIANA 28/06/2008 00:08:35

    ΣΤΑΥΡΟΣ Says:
    June 27th, 2008 at 11:52 pm
    ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΕΒΙΤ
    ΤΣΙΠΑ 0
    ΚΑΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ
    ΠΟΙΟΙ?
    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
    ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΟΠΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ
    ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΣΑΣ
    ΠΛΟΥΣΙΟ ΥΛΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ 4 ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 28/06/2008 03:19:40

    Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ
    ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΑΥΡΗ ΚΑΒΑ.Ο ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ ΤΟΥ
    ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ?

  8. Le canard avatar
    Le canard 28/06/2008 19:03:53

    Καλά, ζωγραφίζουν οι τύποι! Μπορεί ο πολύς κόσμος να μην ξέρει πολλά από αυτά τα ονόματα, αλλά αυτή είναι η αλήθεια για τη Ζημενς. Μόνο και μόνο να κοίταζαν οι εισαγγελείς ορισμένα σχόλια που γίνονται στο μπλόγκ, θα είχαν ξετυλίξει -εάν βέβαια ήθελαν- γρηγορότερα το κουβάρι της μιζενς.

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/06/2008 01:15:30

    Le canard,

    να είσαι σίγουρος πως από δω ξεκινούν τη μέρα τους. Είτε θέλουν να συγκαλύψουν είτε να αποκαλύψουν, (χλωμό!). Και όχι μόνον οι εισαγγελείς, φυσικά...