#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2008 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Καραμανλής και η συνωμοσία του σύμπαντος

(Ανανεωμένο). Όπως επισημάναμε χθες ο κ. Κ. Καραμανλής, στην ομιλία του στην ΚΟ της ΝΔ, συνέδεσε τις αποκαλύψεις για τα σκάνδαλα με την επίσκεψη του στην Μόσχα, τη συνάντηση με τον Πούτιν και τις ενεργειακές συμφωνίες που υπέγραψε με την Ρωσία (διάβασε εδώ). Το θέμα αυτό απασχόλησε και τη χθεσινή συζήτηση στη Βουλή, χωρίς όμως να δοθούν οι απαραίτητες εξηγήσεις εκ μέρους του Πρωθυπουργού. Ο κ. Γ. Παπανδρέου είπε μεταξύ άλλων για το θέμα αυτό απευθυνόμενος στον κ. Καραμανλή: «…υπαινιχθήκατε ότι πίσω από την υπόθεση Ζαχόπουλου υπάρχει ξένος δάκτυλος …Το συνδέσατε μάλιστα με τις ενεργειακές συμφωνίες της Ελλάδας με τη Ρωσία. Τι εννοείτε κύριε Πρωθυπουργέ, για πείτε μας; Ήθελαν δηλαδή κάποια ξένα συμφέροντα να εκβιάσουν την Κυβέρνηση; Για τους Ρώσους μιλάτε; Για τους Αμερικανούς μιλάτε; Για ποιους μιλάτε…». Ο κ. Γιώργος Καρατζαφέρης επεσήμανε ότι αν η κυβέρνηση αποφάσισε να μπει στο ενεργειακό παιχνίδι με την Ρωσία και οι ΗΠΑ, επειδή δεν το θέλουν, δημιούργησαν το σκάνδαλο Ζαχόπουλου,  τότε το θέμα είναι σοβαρό. «Αν ο πρωθυπουργός φέρει αποδείξεις θα το ψηφίσω με τα δυο μου χέρια» είπε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, αλλά πρόσθεσε ότι «αν δεν έλθουν αποδείξεις τότε μιλάμε για επικοινωνιακά τρικ».

Φυσικά εξηγήσεις και απαντήσεις δεν δόθηκαν ακόμα, τουλάχιστον από όσα γνωρίζουμε εμείς. Έτσι, όμως, επικοινωνιακά, το Μαξίμου καταφέρνει το στόχο του, να δημιουργηθεί δηλαδή η εντύπωση ότι «κάτι σοβαρό τρέχει για να το λέει και ο πρωθυπουργός». Για το σκάνδαλο των υποκλοπών που έθαψε άρον άρον η κυβέρνηση μπορούσαμε κι εμείς να το πιστέψουμε. Και τον Ζαχόπουλο, όμως, πράκτορες τον έβαλαν να πηδήξει από το μπαλκόνι; Με το ζόρι τον ανάγκασαν να κάνει εξωσυγικό σεξ και μετά τον έγραφαν; Σχέδιο σκοτεινών μυστικών υπηρεσιών ήταν το σκάνδαλο των ομολόγων; Έχει μήπως σχέση και εκείνη η ξανθιά κατάσκοπος; Αυτή παγίδεψε τους κουμπάρους με τα γάλατα;

(ΣΣ. Στην πρώτη εκδοχή του post αυτού, παραλείψαμε να αναφέρουμε την παρέμβαση του κ. Παπανδρέου, πράγμα το οποίο σπεύσαμε να διορθώσουμε. Φυσικά δεν το κάναμε από πρόθεση, επειδή δεν είμαστε παραλήπτες ούτε των πρακτικών της Βουλής, ούτε των κειμένων των ομιλιών και των δηλώσεων του προέδρου του ΠΑΣΟΚ. Και δεν το προσέξαμε στις σημερινές εφημερίδες, επειδή αν το έχουν αναφέρει δεν του  έδωσαν καμία σημασία. Σε κάθε περίπτωση, η παράλειψη αυτή δεν αλλοιώνει το γεγονός ότι πρώτοι επισημάναμε το σοβαρό αυτό ζήτημα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Underdog avatar
    Underdog 29/03/2008 16:52:52

    Factor x
    Δεν έχει σχέση με το θέμα αλλά δεν ήξερα πως θα μπορούσα να στο πω.
    Παίρνοντας αφορμή από την εικόνα που συνοδεύει το θέμα και έχοντας παρατηρήσει ότι αρκετές φορές χρησιμοποιείς αφίσες από κινηματογραφικές ταινίες, ερωτώ πως κάποιος θα μπορούσε να σου στείλει οπτικό υλικό ( αφίσες από ταινίες , φωτογραφίες , γελοιγραφίες, πίνακες ζωγραφικής) , να τα βάλεις στο αρχείο σου και να τα χρησιμοποιείς όποτε εσύ κρίνεις.
    Η αισθητική των εικόνων, που εσύ γενικά προσέχεις,
    είναι το 50% .
    Βέβαια εγώ προσωπικά θα επιθυμούσα οι χρήστες του μπλογκ να είχαν τη δυνατότητα να ποστάρουν και εικόνες. Το βρίσκω όμως "επικίνδυνο" γιατί κυκλοφορούν πολλοί κακοπροαίρετοι

  2. ataksias avatar
    ataksias 29/03/2008 17:00:46

    Γράφετε: "Μέχρι στιγμής ήταν η μοναδική πολιτική αντίδραση σε όσα επιχειρεί να πει ο Πρωθυπουργός για τη λαίλαπα της σκανδαλολογίας των τελευταίων μηνών...", αναφερόμενος στα όσα είπε ο κ. Καραμανλής στη σύσκεψη της Κ.Ο. της Ν.Δ. Προφανώς δεν θα ακούσατε τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ στην ομιλία του εχθές το βράδυ στη Βουλή. Για το λόγο αυτό σας παραθέτω το σχετικό απόσπασμα από τα πρακτικά της Βουλής:

    "...Και μάλιστα ένα ακόμα να σας ρωτήσω γιατί στη χθεσινή σας ομιλία στους Βουλευτές σας υπαινιχθήκατε ότι πίσω από την υπόθεση Ζαχόπουλου υπάρχει ξένος δάκτυλος. Το ακούσατε κύριοι Βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας. Εσείς ήσασταν εκεί. Το συνδέσατε μάλιστα με τις ενεργειακές συμφωνίες της Ελλάδας με τη Ρωσία. Τι εννοείτε κύριε Πρωθυπουργέ, για πείτε μας; Ήθελαν δηλαδή κάποια ξένα συμφέροντα να εκβιάσουν την Κυβέρνηση; Για τους Ρώσους μιλάτε; Για τους Αμερικανούς μιλάτε; Για ποιους μιλάτε;
    Και εδώ προκύπτουν δύο εκδοχές: Ή έχετε συγκεκριμένα στοιχεία τα οποία υποχρεούστε να αποκαλύψετε και τώρα …
    (Χειροκροτήματα από την πτέρυγα του ΠΑ.ΣΟ.Κ.)
    … ή η Κυβέρνηση βρίσκεται πραγματικά σε παράνοια!"

    Ελπίζω να γνωρίζετε (και είναι προς τιμήν σας αυτό) ότι οι αναγνώστες σας έχουν και κρίση και γνώσεις και δεν "καταπίνουν" εύκολα ό,τι τους σερβίρει όποιος κι αν είναι αυτός.

    Ευχαριστώ
    αταξίας

    Υ.Γ. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά διακρίνω μια αλλαγή στον τρόπο γραφής και στο κριτήριο επιλογής των θεμάτων-ποστ. Νομίζω πως είναι λίγο πιο... ελαφρά; Νομίζω ότι στο ύφος γίνεται και στη γλώσσα γίνονται κάποιες εκπτώσεις; Μακάρι να κάνω λάθος.
    α

  3. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2008 17:01:58

    ΣΤΕΙΛΤΑ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΟ faxtorx@otenet.gr

    ΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΟΡΑΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ

  4. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2008 18:04:03

    ataksias : Ευχαριστούμε για την επισήμανση. Πρόκειται περί σοβαρής παράλειψης που σπεύσαμε να διορθώσουμε. Όπως όμως επισημαίνουμε και στο Post δεν το κάναμε από πρόθεση, επειδή δεν είμαστε παραλήπτες ούτε των πρακτικών της Βουλής, ούτε των κειμένων των ομιλιών και των δηλώσεων του προέδρου του ΠΑΣΟΚ. Πράγμα που δεν συμβαίνει με εσάς. Άσχετα από αυτό το λάθος είναι δικό μας.
    Τώρα για τα άλλα, για την θεματολογία μας και τον τρόπο γραφής, είσαι ο πρώτος που μας το λες. Περιμένω λοιπόν συγκεκριμένες παρατηρήσεις και όχι αφορισμούς

  5. JJ avatar
    JJ 29/03/2008 18:09:36

    Εγω θα το εθετα ποιο ωμα. Μηπως προκειται να ξαναδουμε εκεινη την διαφημηση του ΟΠΑΠ που σας ακυρωθηκε ξανα στο περιοδικο σας;

  6. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 20:06:38

    μερικές καλοπροαιρετες παρατηρησεις για το στυλ κτλ.
    1. Ο FacrorX δεν ειναι ενα ατομο ειναι συλλογική ταυτοτητα οπως εχει δηλωθει. Αυτο δεν πρεπει να το ξεχνα κανεις. Υπαρχουν διαφορετικές προσσεγίσεις και στυλ γραφής. Διαβαστε για παραδειγμα την προηγούμενη version του συγκεκριμένου πόστ- καμια σχεση
    2. Η πολυφωνία δεν ειναι κακό πράγμα - το αντιθετο μαλιστα. Συνεισφερει στη συζήτηση και κανει το blog πολυ πιο ζωντανό και ενδιαφέρον . Θα ήταν ισως καλύτερα από πολλες απόψεις κατα τη γνωμη μου αυτή η πολυφωνία να κατοχυρωθεί και σε επίπεδο υπογραφων. Δεν βλέπω το λόγο του κοινου nick απο τη στιγμή που όλα τα γραφομενα δεν καλυπτουν όλους τουσ γραφοντες. Ειναι προτιμότερη η προσωπικη υπογραφή από την αποσυρση σχολίων εκ των υστέρων ή ανασκευων επι το ηπιοτερο.

  7. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 20:09:06

    http://www.blog.anti.gr/?p=1502
    η προηγουμενη version

  8. ataksias avatar
    ataksias 29/03/2008 20:15:07

    Factorx:
    Αν και δεν μ' αρέσει ο διάλογος μέσω σχολίων, οφείλω να σας πω ότι δεν έχω το προνόμιο η Βουλή να μου στέλνει τα πρακτικά των συνεδριάσεών της (αν τα θέλει κάποιος πολύ εύκολα τα βρίσκει εδώ: http://www.parliament.gr/ergasies/main.asp), ούτε βεβαίως ο Γιώργος Παπανδρέου μου αποστέλλει τις ομιλίες του. Τυγχάνει δε να έχω και τηλεόραση και να παρακολουθώ τις συζητήσεις στη Βουλή.

    Θα προσπαθήσω να βρω το χρόνο ώστε να τεκμηριώσω την αλλαγή ύφους που είπα, σε ορισμένα posts. Θέλω να είμαι αυστηρός μαζί σας επειδή θεωρώ ότι το blog σας είναι ένα από τα πιο αξιόπιστα, νηφάλια και ψύχραιμα ιστολόγια που "κυκλοφορούν". Ασχέτως αν διαφωνώ σε αρκετά απ' όσα γράφεται. Εξάλλου είναι πολύ δύσκολο να "απεξαρτηθώ" από το ΑΝΤΙ, όντας χρόνια πολλά αναγνώστης τού... χάρτινου.

    jj:
    Ο ΟΠΑΠ, πιστεύω, οφείλει να επιστρέψει την καταχώρισή του στο ΑΝΤΙ. Επίσης ο κ. Χατζηεμμανουήλ πρέπει κάποτε να καταλάβει ότι ο κάθε Οργανισμός που διορίζεται επικεφαλής, δεν είναι χωράφι του παππού του.
    α

  9. Frixos13 avatar
    Frixos13 29/03/2008 20:35:13

    jj: Πρέπει να είναι κανείς εντελώς τυφλός και προκατειλημμένος για να λέει τετοιες ανοησίες.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/03/2008 20:52:22

    Factor, ευχαριστώ.

  11. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 21:11:54

    Ενα μήνα πριν.δεν περιμενα να αλλαξει η εικονα τοσο γρηγορα....
    Η συγκυρία σήμερα είναι πάλι ευνοική για την Αριστερα. Το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται σε οικτρή κατάσταση , ο ΣΥΡΙΖΑ έχει έναν πραγματικά ικανο ηγέτη (ήρεμα τον Αλαβάνο εννοώ) και τα ΜΜΕ πανισχυρα όσο ποτέ άλλοτε δεν γουστάρουν τον Παπανδρέου , τρέχα γύρευε γιατί. και ξαφνικά διαβάζω στα μπλόγκσ και στις εφημεριδες σχόλια και πανυγηρικούς ιαχές του τυπου ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑ , ανοιγματα στην εκκλησία και γονυκλησίες στα κανάλια και σαστίζω!!!! Ποιός αριστερος πόλος και πράσινα άλογα , πολιτική πλατφόρμα και κουραφέξαλα!!! Το στοίχημα είναι να γίνουμε ρυθμιστές λένε οι συντροφοι του συνασπισμού δευτερο κόμμα !!!! Γουάου!!!!!! Ξεβράκωτο πολιτικά , με 735 τέσεις και 82 συνιστώσες αλλα δεύτερο κόμμα!!! Και μετά οι Πασοκοι έκοντες άκοντες θα μας ψηφίσουν και..... βλέπουμε. Ετσι όμως δεν συγκροτείς τίποτε. Οσοι ηρθαν τσατισμένοι από το ΠΑΣΟΚ μπορει να γυρίσουν σπίτι τους ο ΔΟΛ και ο Μπόμπολας απέχουν πολύ από την ιδεολογική συνέπεια της Αυγής και το ολον εγχειρημα εξαρτάται πολύ μα πολυ από τις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ και αυτές συντροφοι είναι απρόβλεπτες.
    Ο κόσμος που ψηφιζε ΠΑΣΟΚ και κοινωνικά και πολιτικα χαρακτηριστικά έχει και συναισθηματικό δεσμό με το χώρο. Με επικοινωνιακές κινήσεις μόνο , χωρίς πρωτοβουλιες πολιτικές και χωρίς την συγκρότηση μιας πολιτικής και διεκδικιτικής πλατφόρμας δεν γινεται τίποτα.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/03/2008 21:15:16

    Κύριοι,

    Μην ομφαλοσκοπούμε.

    O πρωθυπουργός (καλός, κακός, ξινός -- δεν έχει σημασία) είπε ότι ενδέχεται να υπάρχουν ξένα παιχνίδια πίσω από όλη την τρέλλα της τελευταίας τετραετίας, tactician - ξεtactctician.

    Η μας παραμυθιάζει, ή μας περνάει μέρος του δικού του αδιεξόδου. Φυσικά και δεν έσπρωξαν οι ξένοι τον Ζαχόπουλο (και μένα όταν με πιάσαν κώτσο κάποτε, δεν ήξερα που να κρυφτώ όταν το κατάλαβα).

    Φυσικά και βολέυονται οι απανταχού ξένοι πονηροί είτε από «περίεργους» πρωθυπουργούς, ή «περίεργους/ες» ΥΠΕΞ ή Γενικούς Γραμματείς γιατί είναι εκβιάσιμοι. Θεωρεί κανείς σας τον Σημίτη εκβιάσιμο; Τον Ανδρέα; Την Ντόρα; τον Σαμαρά; τον Τσίπρα;

    Αφήστε τα περί "στυλ" και εστιαστείτε: είναι η χώρα εκβιάσιμη; Δεν σας κάνει εντύπωση με πόση ευκολία εμφανίζονται κασέττες και ντιβιντί, για κάθε χρήση, για κάθε χάχα, παπά, δικηγορίσκο κλπ; Η ΕΥΠ τα κάνει; δεν ήξερα ότι έχουμε ελληνική δημόσια υπηρεσία τόσο καλή!

    Και εάν (και μόνο εάν) υπάρχει έστω και η ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ξένος δάκτυλος που κάνει την δουλείτσα του, δεν κυττάμε τα χάλια μας, και να μαζέψουμε τα του οίκου μας; Ή είμαστε διαλυμένοι ραγιάδες που ντρεπόμαστε που είμαστε αυτό που είμαστε και ζητάμε καταξίωση σε ακριβά ρολόγια;

    Κανένας άνθρωπος με όραμα -- μη εκβιάσιμος -- εκεί έξω πουθενά; (ή να αλλάξουμε εθνικότητα;)

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/03/2008 21:25:15

    Τον συμπαθώ τον ΓΑΠ αλλά ακόμη και αν πιστεύει ότι ο Καραμανλής είναι ξεφτιλισμένος και άχρηστος, η απάντησή του, όπως την διαβάζω σε αυτό το blog είναι φτηνή και εξυπνάκικη και δεν μου αρέσει.

  14. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 29/03/2008 21:32:26

    Δε νομίζω να εννοεί κανείς ότι έβαλε κανείς τον Ζαχόπουλο να πέσει, άλλο είναι το νόημα. Ότι ο Ζαχόπουλος έπεσε για άλλο λόγο (επειδή εκείνες τις μέρες θα έβγαινε στο γυαλί απόσπασμα του dvd και θα καταστρεφόταν η καριέρα και η προσωπικότητά του) και το θέμα τράβηξε επί μακρόν για τρεις μήνες με συνεχείς βολές για πολιτικές βολές και ευθύνες (θυμάστε που λέγανε στην αρχή για αποχαρακτηρισμούς; τους ξέχασαν όλοι μαζικά κάποια στιγμή όλους αυτούς;) με στόχο την πρόκληση της μέγιστης ζημίας.

    Αυτό, υποθέτω, είναι το νόημα πάνω κάτω.

    Εξάλλου, όπως λέμε ότι το καλύτερο ψέμμα είναι δεμμένο με (μισή) αλήθεια, έτσι και η μεγαλύτερη ζημία προκαλείται σε ένα υπαρκτό θέμα που καταφέρνει κανείς να το αποκλίνει και να το διογκώσει σε διαστάσεις.

    Το ίδιο έγινε επί εξάμηνο το 2005 με τα λεγόμενα εκκλησιαστικά σκάνδαλα. Πήραν ένα παλιό (και γνωστό στους εκκλησιαστικούς κύκλους) θέμα του Αττικής με τις βίλες και τα δις, πήραν ένα επίσης παλιό (και επίσης γνωστό σε όλους) θέμα με την εκλογή Ειρηναίου (την οποία υποστήριξε στέλνοντας ανθρώπους εκεί όχι ο Χριστόδουλος, αλλά το ΥΠΕΞ και η ΕΥΠ η ίδια), πήραν ένα ακόμη υπαρκτό παραδικαστικό κύκλωμα με την εμπλοκή ενός περίεργου χαμηλόβαθμου κληρικού, και αναμασούσαν τα ίδια και τα ίδια για έξι μήνες με προφανή σκοπό να πλήξουν ένα και μόνο ένα πρόσωπο.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/03/2008 21:44:30

    Σαφής είσαι Τηλέμαχε, αλλά «λέγανε», «ξέχασαν», «πήραν», «να πλήξουν»... Αυτός ο γ' πληθυντικός με παιδεύει... Ποιοί, γιατί, ερήμην μου, ερήμην σου, για να περνάει η ώρα, αντί για όπιο;