#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ.Καμίνης έκανε κιόλας την Κωνσταντινούπολη ... Istanbul









Διαβάζουμε στην σελίδα του Δήμου Αθηναίων



17-01-2011: “Συνάντηση Δημάρχου Γιώργου Καμίνη με τον Δήμαρχο της Istanbul κ. Kadir Topbas”

Τον Δήμαρχο του Μητροπολιτικού Δήμου της Istanbul κ. Kadir Topbas θα δεχθεί αύριο στις 11 το πρωί στο Δημαρχιακό Μέγαρο της πλατείας Κοτζιά ο Δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης.



Ο κ. Topbas ηγείται πολυμελούς αντιπροσωπείας του Μητροπολιτικού Δήμου της Istanbul και επισκέπτεται την Αθήνα στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο ιστορικών Δήμων.



http://www.cityofathens.gr/node/12894

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 16:36:25

    Σε καμινι θα ψηθει.. αρχισε τις ομορφιες??..!! Επισημη ξεφτυλα. Τριβεται κ αυτος στη γλιτσα? ή στην γκλιτσα?

    ΠΠ

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 19:55:59

      Γιά κέρασμα λουκούμι αμυγδαλωτό στα Πατήσια δεν τολμά να πάει.
      Η λουκουμόσκονη Πατησίων κάθεται στον λαιμό. Προκαλεί δυσκαταποσία..

    • Mind Trap avatar
      Mind Trap @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 22:51:37

      @ΠΠ
      στο Γκλέτσο τρίβεται. Θα του τις κατεβάσει τις μπάρες ο Γκλέτσος!!

  2. Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
    Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 17/01/2011 16:44:33

    http://www.youtube.com/watch?v=nc_9lJntgrU εξαιρετικά αφιερωμένο στην δημαρχάρα...

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/01/2011 16:45:38

    Το φέσι πότε θα το βάλει? Στα επίσημα εγκαίνια του τεμένους?

  4. Orestios avatar
    Orestios 17/01/2011 16:49:08

    Οι αχρείοι Αθηναίοι με την εκλογή τους έδειξαν πως πίσω από τα όμορφα πλάνα και τις δυθιραμβικές εξαγγελίες του δημάρχου κρύβεται ένας απείρου ταλέντου γελωτοποιός.

  5. Wolf avatar
    Wolf 17/01/2011 16:52:37

    Αρχίσαμε...
    Ρε Καραμήτρο, που πας?
    Μαζέψουυυυ!!!

  6. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/01/2011 16:53:12

    Πατριδογνωσίας μαθήματα για πολίτες, πολιτικούς και δημαρχαίους...
    h--p://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6%C3%A7ek

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 16:58:00

    Εις την Πόλη - Istanbul. Οι βλαχάντεροι, οι αγράμματοι, οι ξένοι και τουρκόσποροι έτσι την ξέρουν. Εις Νίκαια, εις την Πόλη και λοιπά. (και συγγνώμη από τους βλάχους)

    Σε λίγο θα αρχίσω να μιλάω για στόχαστρα και crosshairs, και θα με κυνηγάνε... χαχαχάαα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 17/01/2011 17:00:36

      Την βλαχιά (με την κακή έννοια) δεν μπορεί να την κρύψει ακόμη και ο Δήμαρχος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 17/01/2011 17:12:31

      σταυρόνημα πέστο και είσαι μια χαρά...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ archaeopteryx 17/01/2011 17:12:33

      Εαν είχαμε ξύπνιους πολιτικούς θα έλεγαν OK τουρκαλάδες ιστανμπουλ θέλετε να τη λέμε; Ειστηνπόλιν θα τη λέμε.

  8. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 17/01/2011 17:00:24

    Όπως προφητικά είχε πει ο Φαήλος Ζαμπίτ Καμίνης.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/01/2011 17:18:40

    Καμπουλ ειχε αποκαλεσει την Αθηνα ο ΜιχαLeaks.
    Toν μπουλ...

    ΠΠ

  10. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/01/2011 17:29:42

    Ξεφτίλα. Πλέον, αναμένουμε και τον Μπουτάρη να κάνει την Θεσσαλονίκη... Σελανίκ! (Όπου να'ναι θα εμφανιστούν και τα πρώτα σχόλια από τις γνωστές προοδευτικάτζες, να μας καταγγέλουν επί... εθνικισμώ!)

  11. Έρεβος avatar
    Έρεβος 17/01/2011 17:39:53

    Και μιας και μιλάμε για δημαρχαιους κάτι άλλο, "ακούγεται" ότι κάτι πρασινοδήμαρχοι επι τη ευκαιρία της εκλογής τους έχουν κάνει κάτι πολύ χλιδάτες δεξιώσεις.

    Μήπως δεν πήραν είδηση ότι οι δήμοι τους είναι μπατιρημένοι ή ξέχασαν ότι σήμερα ο κόσμος κάνει το σκατό του παξιμάδι για να ζήσει;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Έρεβος 17/01/2011 18:51:25

      Το έχουν πάρει είδηση, αλλά δεν τους ενδιαφέρει.

  12. parsifal avatar
    parsifal 17/01/2011 17:52:18

    Ετοιμαστείτε για την επίσημη δικαιολογία αυτής της ξεφτίλας : Λόγω ICAO το λέμε "Ισταμπούλ" στα αεροδρόμια (και στα Σπάτα βεβαίως) Οπότε ? Τι σας πειράζει να το...γενικεύσωμε ?

  13. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/01/2011 18:50:32

    Για τον "Καμίνη".
    Έβγαζαν έναν πνιγμένο ποντικό από ένα πιθάρι λάδι και κάποιος φώναξε: "σιγά να μην στάξη η ουρά του ποντικού!".
    Ο Συνήγορος του ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ, είπε την Κων/πολη ...Ισταμπούλ!!!
    Να γελάσω τώρα ή να το κάνω μετά από μερικά λεπτά;!

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/01/2011 19:06:16

    Για τη Πόλη και το μαρμαρωμένο βασιλιά μου μίλησε η αγράμματη γιαγιά μου. Πριν 55 χρόνια. Και για τη Πόλη των πόλεων μίλησα και εγώ στα παιδιά και στους στρατιώτες μου. Και αύριο θα μιλήσω στον εγγονό μου. Γιατί έτσι πρέπει. Γιατί το οφείλω στην ιστορία μου... και όχι βεβαίως για αλυτρωτικούς λόγους.

    Το ποιος είναι ο Κομίνης και σε τι πιστεύει το γνωρίζαμε. Έχουμε όμως να δούμε και άλλα. Και ίσως πολύ χειρότερα.

  15. Νικήτας avatar
    Νικήτας 17/01/2011 19:29:36

    Η μάνα του γένους , η Αγιά Σοφιά , στην Κωνσταντινούπολη .
    Ο δικέφαλος αετός πάνω στα τείχη , στην Κωνσταντινούπολη .
    Το μολών λαβέ του τελευταίου αυτοκράτορα , στην Κωνσταντινούπολη.
    Το πάλι με χρόνια με καιρούς ..

    Για τους Έλληνες ισταμπούλ δεν υπάρχει .
    Ούτε συνήγορος τους υπάρχει .
    Ούτε υπήρξε ποτέ .

  16. λέων avatar
    λέων 17/01/2011 19:50:38

    Γνωρίζεται ποιός είναι υπεύθυνος για όλα αυτά? Ένας κακός πρώην δήμαρχος ονόματι Κακλαμάνης.Αυτός ευθύνεται για όλους αυτούς που πρέπει εμείς να ανεχτούμε (Καμίνηδες και όλη τη φάρα του).Μιά δημαρχία κάκιστη επί ημερών του που επέτρεψε την λερναία ύδρα να βγάλει πλοκάμια.

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/01/2011 19:59:49

    Aπορώ που μερικοί εκπλήσσονται.....

  18. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 17/01/2011 20:02:03

    Νομίζω τον παρεξηγείται τον φανατικό οπαδό του Αετού Λαχόρης. Αν ήταν να έρθει ο δήμαρχος του Βελιγραδίου, του Λονδίνου ή ό,τι άλλο βάζει ο νους σας, τι νομίζετε πως θα έλεγε ? Μα φυσικά "με τον Δήμαρχο της Beograd κ. Τάδε" ή "με τον Δήμαρχο του London, κ. Τάδε".

    Αραγε, αν ερχόταν ο Βαρθολομαίος, θα τον υποδεχόταν σαν Πατριάρχη της Ιστανμπούλ ?

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ Βούρδουλας 17/01/2011 21:39:46

      Μπορεί και Δήμαρχο της Σόλουν (Θεσσαλονίκης) ή Δήμαρχο του Ντεντέαγατς (Αλεξανδρούπολη)

  19. ierofantis avatar
    ierofantis 17/01/2011 20:10:30

    Για να δούμε, θα φέρει κανένας πατριώτης δημοτικός Σύμβουλος το θέμα στο Δημοτικό Συμβούλιο, ή θα το κάνουν όλοι αβαβά;

    Και κάτι ακόμη για την Δημαρχάρα μας...

    Αν ο Οικουμενικός Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, αποφασίσει να κάνει επίσκεψη στην Αθήνα, θα τον αποκαλέσει ο Jester που έχουμε για Δήμαρχο, Οικουμενικό Πατριάρχη Ιστανμπούλ...;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ierofantis 18/01/2011 03:18:29

      +1000

  20. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 17/01/2011 20:29:32

    Πως εχουμε μπλεξει με αυτους τους απατριδες διεθνιστουληδες κοσμοπολιτες δεν μπορω να καταλαβω...Total 1% , κανει και καλο στη σιλουετα...

  21. ευτυχια avatar
    ευτυχια 17/01/2011 21:37:34

    Τι ξεφτίλες είναι αυτοί οι γύφτοι-θαυμαστές του Κεμάλ που εξέλεξε η αποχή στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη? Α ρε Χαρούλα, Τάσο και Μαρία, την άλλη φορά θα σας δέσω και θα σας σύρω στις κάλπες. Αει στο καλό!

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 17/01/2011 21:42:03

    Aπόψε στις 9:30μ.μ. στον Alter στην εκπομπή Ν. Χ’νικολάου «Πρόσωπο με Πρόσωπο» με θέμα τη Λαθρο-μετανάστευση, καλεσμένη η πονόψυχη της κυβέρνησης του μεσονυκτίου, Αννα-Νταλάρα-Ραγκούση (ιδέ συναυλία Αγ.Παντελεήμoνα - «Μisa Criolla») http://bit.ly/gx1OvO

    Ενημέρωση ότι, κανένας Ελληνας ή Λάθρο των Πατησίων, δεν συμμετείχε στη «σύμπραξη». Επιλεγμένους άγνωστους κουβάλησαν με πούλμαν και τους άδειασαν στον ναό..

  23. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 17/01/2011 21:47:21

    Ισταμπούλος που πάει χαμένος.

  24. Β-Λητος avatar
    Β-Λητος 17/01/2011 22:02:23

    Διάβαζα στο βιβλιο του ιγνατίου για τον απόρρητο φάκελο του Αντρέα στην Σια!
    Εκείνο λέει που δεν του συγχώρεσαν οι Αμερικάνοι είναι ότι άφησε την Αμερικανική του ταυτότητα! Αρνήθηκε την ιδιότητα του Αμερικανού πολιτη και επέστρεψε στα πάτρια!
    Ο καμίνης Δεν τό τόλμησε! Εχει και το Αμερικανικό του διαβατήριο, που στο κάτω κάτω κανείς δεν ξέρει αν δεν το χρειαστεί! Μετά τα Τυνησιακά, ολα είναι πιθανά!
    Αλήθεια η οικογένεια του Γιωργάκη, τί διαβατήρια έχει;Τις κρατάει ο νικολάκης ο Αντρίκος και η μαμά τους τις καβάντζες;

  25. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 17/01/2011 22:07:50

    Η ακριβης μεταφορα τη τουρκικης instabul ειναι Ε ισταμπουλ με διαλυτικα στο ι -συγνωμη γαι την αγνοια χρησης του πληκτολογιου- Υπ οψιν της νεας Δημοτικης Αρχης, για μελλοντικη χρηση.

  26. Kommenos avatar
    Kommenos 17/01/2011 22:31:49

    Aνέτρεξα στην πηγή και διάβασα τα εξής:
    Στο δελτίο τύπου του Δήμου Αθηναίων αναφέρεται συγκεκριμένα επί λέξει: «Τον Δήμαρχο του Μητροπολιτικού Δήμου της Istanbul κ. Kadir Topbas θα δεχθεί αύριο στις 11 το πρωί στο Δημαρχιακό Μέγαρο της πλατείας Κοτζιά ο Δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης. Ο κ. Topbas ηγείται πολυμελούς αντιπροσωπείας του Μητροπολιτικού Δήμου της Istanbul και επισκέπτεται την Αθήνα στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο ιστορικών Δήμων».

    Δεν θα σας μιλήσω με σιγουριά, ίσως και να κάνω λάθος, αλλά όσοι δεν δεχτείτε αυτά που λέω, αποδείξτε ότι έχετε εσείς δίκιο.

    Συμβαίνει πολλές φορές από παράδοση, εθνικισμό, άλυτα διμερή προβλήματα, μία χώρα να ονομάζει μια πόλη ή περιοχή έτσι και μια άλλη να την ονομάζει αλλιώς:

    Η Ελλάδα διατηρεί την ονομασία Κωνσταντινούπολη, όπως ήταν το ιστορικό όνομα της πόλης και η επίσημη ονομασία της μέχρι το 1923. Από το 1923 η επίσημη κυβέρνηση της Τουρκίας την ονόμασε Istambul και η ονομασία αυτή επικράτησε διεθνώς, ενώ η διεθνής κοινότητα μόνο σε ιστορικά βιβλία συνεχίζει να την αποκαλεί Κωνσταντινούπολη, εμείς δε την αποκαλούμε Κωνσταντινούπολη, μόνον όμως όταν απευθυνόμαστε σε Έλληνες.

    Από το 1923 και μετά ποτέ σε επίσημο έγγραφο, ρηματική διακοίνωση, διμερή συμφωνία η Ελλάδα δεν αποκάλεσε την πόλη Constantinople, αλλά πάντοτε Istambul, είτε απευθυνόταν σε Τούρκους είτε απευθυνόταν σε Ιρλανδούς είτε σε Ινδούς. Την Κομοτινή μας οι Τούρκοι συνεχίζουν να την αποκαλούν όταν απευθύνονται στους ομοεθνείς τους στην Τουρκία ως “Γkιουμουλτζίνα”. Έστω και αν οι Τούρκοι στις εφημερίδες τους και στην τηλεόρασή τους αναφέρονται στο προξενείο τους στη Θράκη ως Γενικό Προξενείο Γκιουμουλτζίνας, εντούτοις πάντοτε όταν αλληλογραφούν με την Ελλάδα με ρηματικές διακοινώσεις είτε προφορικά σε οποιαδήποτε επαφή, αναφέρουν την επίσημη (κατά την Ελλάδα)ονομασία "Γενικό Προξενείο Κομοτινής".

    Έρχεται ο Καντάφι στην Ελλάδα, δεν τον προσφωνούμε ως Πρόεδρο της Λιβύης, έστω και αν τον αποκαλούμε έτσι στο δελτίο ειδήσεων. Τον αποκαλούμε ως Πρόεδρο της Μεγάλης Τζαμαχιρίγια, γιατί έτσι το αποφάσισε αυτός.

    Ο Δήμαρχος λοιπόν της Κωνσταντινούπολης αφού θα επισκεφθεί την Αθήνα, προσκεκλημένος προφανώς από τον κ. Καμίνη είναι λογικό να προσφωνηθεί με τον τίτλο του που είναι “Δήμαρχος της Ισταμπούλ”. Υπάρχουν ένα σωρό πιστοποιητικά από εκκλησίες της Κωνσταντινούπολης που έχουν γράψει στον τίτλο τους “Της Σταμπούλ” (δεν ξέρω για ποιο λόγο). Έτσι λοιπόν να μην το παίρνουμε το πράγμα τόσο εθνικιστικά. Δηλαδή οι προκάτοχοι του Καμίνη τι έκαναν, προσφωνούσαν τον Δήμαρχο “Dear Mayor of Constantinople”. Δεν θα γινόταν ποτέ ξανά διμερής επαφή.

    Με τις ίδιες ακραίες λογικές, κάποτε, επειδή η Ελλάδα δεν είχε αναγνωρίσει την μετακίνηση της πρωτεύουσας του Ισραήλ από το Τελ Αβιβ στα Ιεροσόλυμα (κυρίως για τον βίαιο τρόπο που έγινε και με την κατάσχεση της παλαιστινιακής γής, όχι για άλλο λόγο), τα αναγνωστικά των Σχολείων μας, που δεν τα είχε λογοκρίνει η κα Δραγώνα (όπως θα λέγατε). Έγραφαν ότι η Ελλάδα αναγνωρίζει ως πρωτεύουσα του Ισραήλ το Τελ Αβίβ (διαφορετικό είναι το θέμα που βρίσκονται οι ξένες πρεσβείες ). Είναι σαν να λέμε ότι οι Τούρκοι δεν αναγνώρισαν τη μεταφορά της πρωτεύουσας από το Ναύπλιο στην Αθήνα, και να αναγνώριζαν μόνο το Ναύπλιο ως νομιμη πρωτεύουσα της Ελλάδας.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Kommenos 17/01/2011 23:09:58

      Αλλά, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, στο Ελληνικό Δελτίο τύπου, που προφανώς απευθύνεται σε Έλληνες, ώφειλε να διατυπώνεται ως "Κωνσταντινούπολη" όπως και στο Τουρκικό, σίγουρα αναφερόταν η Ελλάδα ως YUNANISTAN και στο Αγγλικό GREECE (το "Ελλάς" δεν θα γινόταν καν αντιληπτό). Το ότι στα Αγγλικά αναφέρεται η Λευκωσία σαν NICOSIA δεν προκαλεί διπλωματικό επεισόδιο.
      Και, εν πάσει περιπτώσει, ας απολυθεί κάποιος γραμματέας για το Δελτίο Τύπου, για να πάψω να το θεωρώ ιταμότητα.

      • Kommenos avatar
        Kommenos @ ΠΗΛΕΑΣ 17/01/2011 23:38:12

        Αυτές είναι ονομασίες, νομίζω, που έχουν συμφωνηθεί στον Παγκόσμιο Οργανισμό Τυποποίησης.

        Η Κύπρος πάντα ως ανεξάρτητο Κράτος διατηρούσε τη διεθνή ονομασία "Airport of Nicosia" (τότε βέβαια που λειτουργούσε το αεροδρόμιο της Λευκωσίας, δηλαδή μέχρι το 1974).

        Όταν εσύ πας στο δικό μας αεροδρόμιο "Ελευθέριος Βενιζέλος" και κοιτάξεις τις αναχωρήσεις για την Κωνσταντινούπολη, τι θα δεις γραμμένο "ISTANBUL" ή "CONSTANTINOPLE".

        Και αν στο αεροδρόμιο ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ χρησιμοποίεται η διεθνής ονομασία "ISTANBUL" αυτό είναι μειδοσία. Και αν είναι μειοδοσία τότε γιατί δεν στρέφεστε εναντίον όλων των μεταπολεμικών κυβερνήσεων που επέτρεπαν αυτό;

        • ευτυχια avatar
          ευτυχια @ Kommenos 17/01/2011 23:59:24

          Προφανώς αστειεύεσαι- το ίδιο πράγμα είναι το Διεθνές Αεροδρόμιο όπου διακινούνται ταξιδιώτες που δεν είναι καθόλου υποχρεωμένοι να ξέρουν την Ιστορία σου, αλλά εσύ είσαι υποχρεωμένος να τηρείς τους Διεθνείς ομοιόμορφους ταξιδιωτικούς κανόνες ώστε τουλάχιστον να ξέρουν για πού πετάνε και το ίδιο είναι ο Ελληνας Δήμαρχος της Αθήνας? Και για να μην κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας (ή καλύτερα πίσω από τόνους θολοκουλτούρας και ψευτοδιλημμάτων) ο λόγος για τον οποίο προσφωνούν την Κωνσταντινούπολη, Ισταμπουλ ο Δήμαρχος Αθηνών και οι συνεργάτες του είναι οι κανόνες τυποποίησης? 'Η είναι η πρωτοφανής ενδοτική και ραγιαδιστική συμπεριφορά της Κυβέρνησης του Μνημονίου και των παρατρεχάμενων που μας ξεφτιλίζει στα πέρατα της Οικουμένης? Θυμηθείτε και την σκηνή με την Μέρκελ και το παζάρι του Παρθενώνα.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ ευτυχια 18/01/2011 17:28:24

            Ευχαριστώ. Με έβγαλες από τον κόπο να απαντήσω, μιας και διατύπωσες επακριβώς τις σκέψεις μου.

      • Ανέστης avatar
        Ανέστης @ ΠΗΛΕΑΣ 17/01/2011 23:54:33

        Ποιος γραμματέας ν' απολυθεί, φίλε μου, ο Καμπύλης, ο υπεύθυνος του γραφείου Τύπου του Δήμου το έγραψε! Ψάξε λίγο το όνομα και θα καταλάβεις και τι βιολί βαράει ο νεοσσός και πού θα το πάει αντάμα το Duo Cam.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kommenos 18/01/2011 03:16:54

      Χρειαζόμαστε πάντα τον αστυνομικό του political correct.
      Βρε αϊ σιχτίρ

  27. Β-Λητος avatar
    Β-Λητος 17/01/2011 23:42:58

    http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul_(Not_Constantinople)#The_Four_Lads_original_version
    Για να δείτε πώς οι Φίλοι και Συμμαχοι από το 1953 παρήγγηλαν και τραγουδι να προπαγανδίσει ότι το πως θα λέγεται πλέον η Κωνσταντινούπολη ,
    "ειναι δουλειά των τουρκων και μόνο!"
    Why did Constantinople get the works?
    That's nobody's business, but the Turks!

    http://vimeo.com/6746927
    δείτε κι ένα βιντεάκι με του Γιγαντες που το κατάφεραν!
    κι αυτό!
    http://www.youtube.com/watch?v=Gi0Rt0slfy4&feature=related

    και τα στιχάκια που συνοδεύουν το νεοΜαρς!

    Istanbul was Constantinople
    Now it's Istanbul, not Constantinople
    Been a long time gone, Constantinople
    Now it's Turkish delight on a moonlit night

    Every gal in Constantinople
    Lives in Istanbul, not Constantinople
    So if you've a date in Constantinople
    She'll be waiting in Istanbul

    Even old New York was once New Amsterdam
    Why they changed it I can't say
    People just liked it better that way

    So take me back to Constantinople
    No, you can't go back to Constantinople
    Been a long time gone, Constantinople
    Why did Constantinople get the works?
    That's nobody's business but the Turks

    Istanbul (Istanbul)
    Istanbul (Istanbul)

    Even old New York was once New Amsterdam
    Why they changed it I can't say
    People just liked it better that way

    Istanbul was Constantinople
    Now it's Istanbul, not Constantinople
    Been a long time gone, Constantinople
    Why did Constantinople get the works?
    That's nobody's business but the Turks

    So take me back to Constantinople
    No, you can't go back to Constantinople
    Been a long time gone, Constantinople
    Why did Constantinople get the works?
    That's nobody's business but the Turks

    Istanbul

    Παρτα λίζα και κάντα κορνίζα....
    Τωρα δα το άκουσσα και το είδα μια χαρά να κολλάει!!

  28. Kommenos avatar
    Kommenos 18/01/2011 00:00:44

    ΕΒΑΛΑ ΤΟ GOOGLE ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΤΗ ΛΕΞΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

    Δοκιμάστε ένα νέο πρόγραμμα περιήγησης με αυτόματη μετάφραση.

    Κάντε λήψη του Google Chrome



    Από:
    Ελληνικά

    Σε:
    Αγγλικά


    Μετάφραση κειμένου ή ιστοσελίδας Κωνσταντινούπολη

    Δυνατότητα φωνητικής πληκτρολόγησης

    ΑκύρωσηΑκρόαση
    Φωνητική ανάγνωση
    Μετάφραση από Ελληνικά σε Αγγλικά

    Istanbul
    Ακρόαση
    Λεξικό
    1. ουσιαστικό
    1. Istanbul

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Kommenos 18/01/2011 00:06:51

      πω πω νταλκααααάς ...
      καλά λέν΄ότι τα συμφέροντα είναι συναισθηματικής φύσεως ...

      εντυπωσιακά αναβαθμισμένες οι παρεμβάσεις του δημαρχείου στα μπλογκ...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Kommenos 18/01/2011 02:20:27

      Ναι μωρέ, αποφάσισαν να σταματήσουν τα σούργελα του πενηντάρικου, τζίμηδες & σία, και να στείλουν καλλίφωνους τραγουδιάρηδες.

  29. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/01/2011 01:57:56

    h**p://www.youtube.com/watch?v=002pHUNNVBY

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/01/2011 02:15:05

    Οι βρομοπασόκοι αμέσως μόλις αναλαμβάνουν εξουσία "θωπεύονται" με βρομοτούρκους.
    Τυχαίο;
    ΓΑΠ : 3 ημερών πρωθυπουργός =στην Κωνσ/λη
    λαθροκαμίνης : 10 ημερών δήμαρχος, στις 9 του μακαρίτη έβαλε Τούρκο στο σπίτι

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Προφήτης 18/01/2011 02:32:32

      Ομως η σοφή λαϊκή παροιμία, τους προειδοποιεί:
      "Tον τούρκο φίλεψέ τον, τον κώλο φύλαξέ τον".

  31. Sun avatar
    Sun 18/01/2011 15:26:19

    Πότε πρόλαβε να τον καλέσει το Τούρκο ο εθνομηδενιστής, πρώην υπεύθυνος της ανεξάρτητης αρχής για τα προσωπικά δεδομένα (είναι για μπάτσες ο γελοίος). Ο συντάκτης της ανακοίνωσης του δήμου είναι ο επίσης γνωστός καθεστωτικός δημοσιογραφίσκος Καμπύλης. Πολύ καλά έκανε ο Νίκος Μιχαλολιάκος της Χρυσής Αυγής που ανέδειξε το θέμα και τους μούντσωσε και έφυγε...Εύχομαι να έχει και συνέχεια

  32. Κ. Δήμος avatar
    Κ. Δήμος 19/01/2011 22:31:32

    Πραγματικά απορώ με τα συμπλέγματα που κατατρύχουν την ελληνική κοινωνία και "διανόηση" και που αναγάγουν τέτοια ζητήματα σε θέματα υψηλής ιδεολογικής αντιπαράθεσης. Tο πράγμα είναι απλό: η πόλη για τους Έλληνες ονομάζεται Κωνσταντινούπολη και αυτό το όνομα χρησιμοποιείται. Και ο λόγος επίσης απλός: ονομάζεται στα ελληνικά Κωνσταντινούπολη και όχι "Ιστανμπουλ" για τον ίδιο λόγο που λέμε "πάω στο Λονδίνο", και όχι "στο Λόντον", λέμε Βερολίνο και όχι Μπερλίν, Βελιγράδι και όχι Μπέογκραντ, Μόναχο και όχι Μιούνχεν, Μαδρίτη και όχι Μαντρίντ, Δουβλίνο και όχι Ντάμπλιν, Αλγέρι και οχι Ιλζίρ, Δαμασκό και όχι Ντιμάσκ κλπ. Τουτέστιν, όλες οι παραπάνω πόλεις έχουν συγκεκριμένη αναφορά στην ιστορική μας μνήμη και επομένως συγκεκριμένη γλωσσική απόδοση. Δεν μπορούν λοιπόν κάποιοι, στο όνομα της "προοδευτικίλας" τους , να σβήνουν τη σημασία που η Κωνσταντινούπολη έχει στο συλλογικό θυμικό μας. Δεν αντιλαμβάνομαι τι "εκσυγχρονισμό" εκπροσωπεί το να αρχίσουμε ξαφνικά να αποκαλούμε την πόλη "Ιστανμπούλ"; Εκτός του να "φτύνουμε" για μια ακόμη φορά τη γλώσσα και τη μνήμη μας. Αναρωτιέμαι τι κόμπλεξ κουβαλάνε αυτοί που είχαν την έμπνευση να γράψουν "Ισταμπούλ" στο εν λόγω δελτίο τύπου.

  33. η Dimi avatar
    η Dimi 20/01/2011 10:17:20

    Eάν ο νυν δήμαρχος αθηναίων ήταν «Καλείν» Ελλην (Εμείς να τον αποκαλούμε Ελληνα), αντί του νυν «καλείσθαι» (αποκαλεί εαυτόν έλληνα) (Ισοκράτης εδαφ.50 «Πανηγυρικός»), αυτή τη «συνεργασία» στις 17/1/2011 στην Αθήνα, θα είχε ήδη ακυρώσει («πονάει» το Ονομα), ο ίδιος ο τούρκος «δήμαρχος του μητροπολιτικού δήμου». Αυτό βεβαίως, δεν συνέβη.

    Αντιθέτως, εντός 48 ωρών, υλοποιήθηκε ακόμα ένα από τα 22 Μνημόσυνα (5/2010), κατά της Ελληνικής Κυριαρχίας και Τσέπης. Συγκεκριμένα:

    «Απόβαση στην Αθήνα από τον Τούρκο βασιλιά των κουλουριών.
    «Εκλεισε» μαγαζί (με ενοίκιο 26.000€) στην Ομόνοια και ψάχνει άλλα..»
    ~Εφημερίδα «δημοκρατία» Τετάρτη, 19/1/2011.

    Eτσι έρχονται και «κουμπώνουν» μία μία, οι τραγικές ιστορίες αποδόμησης της Ελλάδας. Τις οποίες λυσσαλέα απεργάζονται, οι σύγχρονοι «καλείσθαι» μισέλληνες «προοδευτικοί» της νεο-αταξίας.

    Παγκοσμίως Αναγνωρίσιμη, Μία και Μοναδικη:
    Η Κωσταντινουπολη = Η ΠΟΛΗ του Μέγα Κωσταντίνου !!!

    Και πριν 1000 χρόνια (658 π.Χ.) ο Ελληνας αρχηγός των Μεγαρέων αποικιστών ονόματι Βύζας, ξεκίνησε από τα Μέγαρα, πέρασε το Αιγαίο, έφτασε στην Τροία, διέσχισε τα Δαρδανέλια και τη θάλασσα του Μαρμαρά φθάνοντας τελικά, στον Εύξεινο Πόντο.

    Και πριν ξεκινήσει για το μακρύ ταξείδι, ο Βύζας ρώτησε το Μαντείο των Δελφών: «Που να ιδρύσω τη νέα μου αποικία;» Και η απάντηση του Μαντείου ήταν: «Απέναντι από τους Τυφλούς!».

    Φθάνοντας στον Βόσπορο ο Βύζας, συνειδητοποίησε την έννοια του Χρησμού. Στην ασιατική ακτή απέναντι από τη «στεφανωμένη με λόφους» τριγωνική χερσόνησο, εκεί όπου τελειώνει η Ευρωπαϊκή Γη, άλλοι Ελληνες είχαν ήδη κτίσει μία πόλη, τη Χαλκηδόνα.

    Και θα πρέπει να ήταν όντως τυφλοί, εφόσον δεν είχαν συνειδητοποιήσει τη Στρατηγική Μοναδικότητα του τοπίου, το οποίο εκτεινόταν απέναντί τους, κυριολεκτικά μπροστά στα μάτια τους!

    Εκεί, το 667 π.Χ., ο Βύζας οικοδόμησε την ΠΟΛΗ του, την οποία ονόμασε Βυζάντιο. Μέχρι την εποχή, που ο Μέγας Κωνσταντίνος την έκανε Πρωτεύουσά του. Πρώτα με το όνομα «Νέα Ρώμη» ή, «Δεύτερη Ρώμη».

    Γιά να γίνει αργότερα,
    Η Κωνσταντινούπολη = Η ΠΟΛΗ του Μέγα Κωνσταντίνου !!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ η Dimi 20/01/2011 10:53:40

      Dimi, "καλώ" σημαίνει "φωνάζω,καλώ,προσκαλώ" και "καλούμαι" σημαίνει "ονομάζομαι,καλούμαι,λαμβάνω όνομα".
      Αν δεν πιστεύεις εμένα , άνοιξε ένα λεξικό της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, για να πεισθείς.

      Η ιστορική αναφορά είναι ορθή.
      Επίσης το νυν διεθνές όνομα της Κωσταντινούπολης, Instanbul, πολύ πιθανόν να προέρχεται από το ελληνικότατο "Εις την Πόλιν" καθώς μαρτυρείται συχνά στις πηγές και ο τουρκικός όρος "Istanbol".