#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2011 10:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Δρούτσας τα ...σκέφτηκε αυτά;



Βγαίνει ξαφνικά, μες τον κακό χαμό, ο κ. Δρούτσας και ..πυροβολεί τους βουλευτές.

Όταν η κοινωνία βράζει και η κυβέρνηση κάνει περικοπές!

Και έρχονται νέα και επώδυνα μέτρα!

Θα έκανε κάτι τέτοιο με δική του πρωτοβουλία ο κ. Δρούτσας:

Χωρίς να έχει ενημερώσει και λάβει την άδεια του  Πρωθυπουργού;;

Αποκλείεται!

Επομένως;

Μάλλον, εν όψει των κρίσιμων ψηφοφοριών για το Μεσοπρόθεσμο, ο Πρωθυπουργός ανέθεσε σε ένα εκ των κολλητών του την βρόμικη δουλειά!

Να κάνει τον ταχυδρόμο και να στείλει μηνύματα!

Να μετρήσει και  αντιδράσεις!

Γιατί επί της ουσίας των λεγομένων του κ.Δρούτσα ελάχιστοι μπορούν να διαφωνήσουν, σε επίπεδο κοινής γνώμης.

Γιατί  αυτή ήταν η στόχευση!

Είπε και εκείνη την υπερβολή για τη διετή κοινοβουλευτική θητεία που δεν ισχύει πουθενά.

Αυτό μπορεί να το πάρει πίσω.

Από την άλλη, δεν αποκλείεται ο κ. Παπανδρέου να ετοιμάζει κάποια επικοινωνιακή αντεπίθεση με τολμηρή αναθεώρηση του Συντάγματος που θα αλλάξει εκ βάθρων το πολιτικό μας σύστημα.

Αυτή η αλλαγή τείνει πλέον να γίνει καθολικό αίτημα της κοινωνίας.

Έτσι, με τέτοιες αλλαγές, έρχονται σε δεύτερη μοίρα τα οικονομικά.

Έστω αλλάζει την ατζέντα.

 

Να υποθέσω ότι στην Συγγρού γνωρίζουν τι γίνεται και δεν θα καταληφθούν εξ απήνης...

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/06/2011 10:38:17

    (von) Droutsas, Παπακ, Μπιρμπίλενα, όλοι/ες εκ προσωπικοτήτων. Και έρχονται τα χειρότερα..

  2. Απορία avatar
    Απορία 02/06/2011 10:38:45

    Όσο θα κάνει αυτά ο κύριος Δρούτσας χρέη υπουργού εξωτερικών θα εκτελεί και επισήμως ο κύριος Νταβούτογλου;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Απορία 02/06/2011 10:49:54

      Καλό,καλό...

  3. Y. avatar
    Y. 02/06/2011 10:43:48

    Στη τολμηρή αναθεώρηση του Συντάγματος που ενδεχόμενα ετοιμάζει ο ΓΑΠ, γιατί ακόμη δεν βγαίνει η ΝΔ και ο Σαμαράς, να ανακοινώσουν τις δικές τους ανατρεπτικές προτάσεις (όπως αναφέρθηκε στην Κ.Ο.)?

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 02/06/2011 11:00:24

    Μπα, δεν νομίζω "Απορία". Ο Φον Δρούτσας δεν ε΄χει πάρει ακόμα το διδακτορικό του, είναι "βοηθός" του Νταβούτογλου.

  5. vildanden avatar
    vildanden 02/06/2011 11:12:52

    Συγνώμη τώρα, αλλά πιστεύει κανένας (όπως άκουσα τον κ. Τζαβάρα να λέει χθες) ότι οι "Αγανακτισμένοι" στο Σύνταγμα ενθαρρύνθηκαν εμμέσως πλην σαφώς από τα λεγόμενα του Δρούτσα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ vildanden 02/06/2011 11:27:26

      είπε τέτοια ανοησία ο κ. Τζαβάρας;

      • vildanden avatar
        vildanden @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 11:46:35

        Είδα (στο Άλτερ νομίζω) απόσπασμα ομιλίας του από το βήμα της Βουλής στο οποίο έλεγε ακριβώς αυτό. Το αναφέρει κι εδώ: http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/179238/stin-olomeleia-tis-voulis-oi-aganaktismenoi/

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ vildanden 02/06/2011 11:57:16

          δεν σε αμφισβητώ.
          Απορω...

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Κώστας Ροδινός 02/06/2011 13:44:13

        Το είπε και σε κάποιο τσοντοκάναλο... δεν θυμάμαι πιο γιατί διαολίστηκα και το άλλαξα... γυναίκα ήταν η παρουσιάστρια...

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 02/06/2011 11:14:17

    κ. Ροδινέ,
    Δείτε το βινετάκι της κριτικής του Τσίπρα στην Κυβέρνηση (ΝΕΤ)..
    Τα λέει έξω από τα δόντια ο μικρός..

    http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=71492&catID=1

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/06/2011 11:34:31

    Ξεπουληματιες, ζευγαρι ασσων στο στημενο ποκερ.

    ΠΠ

  8. Scarface avatar
    Scarface 02/06/2011 11:43:04

    Έτσι όπως το θέτεις Κώστα Ροδινέ, μπορεί και να μην έχεις άδικο.
    Ο Σαμαράς στο Ζάππειο ΙΙ μίλησε για το Σύνταγμα.
    Μπορεί να θελήσει να κάνει ρελάνς ο ΓΑΠ για αναθεώρηση ώστε να αλλάξει την ατζέντα και ο Δρούτσας να λειτούργησε ως λαγός!
    Και χθες κάπου διάβασα ότι και ο γνωστός δημοσιογράφος Γιώργος Βότσης μίλησε για αναθεώρηση του Συντάγματος άμεσα.
    Και αυτή τη στιγμή μιλάνε για αναθεώρηση στο Real fm, ο Χατζηνικολάου με τον Κυριάκο Μητσοτάκη.
    Όσο το σκέφτομαι του δίνω πιθανότητες του σεναρίου αυτού.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/06/2011 13:45:26

    Μεταξύ μας, το ισχύον Σύνταγμα (του "συμφώνου Μπέννυ- Πάκη") έχει τεράστιες "τρύπες". Σε πολλούς τομείς - στη ρύθμιση του πολιτικού συστήματος και στις λεπτές σχέσεις νομοθετικού - δικαστικού, σίγουρα. Βλέπε ευθύνες υπουργών, δικαιώματα και υποχρεώεις βουλευτών, βουλευτική ασυλία, παραγραφές κτλ
    Επίσης στους συνταγματικούς φραγμούς μεταξύ Δημόσιας και ιδιωτικής ιδιοκτησίας (υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα ως προς τον έλεγχο της φοροδιαφυγής).

  10. antikatathliptikos avatar
    antikatathliptikos 02/06/2011 20:02:36

    Δεν με απασχολούν οι δηλώσεις του Δρούτσα, αλλά του κ. Πρωθυπουργού, ο οποίος χθές μας ανακοίνωσε ότι οι αντιδράσεις των αγανακτισμένων στην Ευρώπη απευθύνονται στα εθνικά κοινοβούλια. Δηλαδή αυτός που ανήκει και δεν τον αφορούν οι αντιδράσεις.