26/03/2009 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Γ. Παπανδρέου και το τραινάκι του τρόμου

Όταν ο Κώστας Σημίτης παρέδιδε στον Γιώργο Παπανδρέου την ηγεσία πριν από πέντε χρόνια, πολλοί πίστευαν ότι δε θα γίνει ποτέ Πρωθυπουργός. Ας μην ξεχνάμε ότι ενώ η πορεία του Κώστα Καραμανλή προς την Πρωθυπουργία από το '97 έως το 2004 ήταν σχεδόν γραμμική και διαρκώς ανοδική (με δύο μόνο στραβοπατήματα, την οριακή ήττα στις εκλογές του 2000 και το φιάσκο Τζαννετάκου στην Υπερνομαρχία το 2002), η πορεία του Παπανδρέου, που συμπληρώνει σε λίγο 7 χρόνια στο stand by, θυμίζει roller coaster.

Σε αυτό το ιδιότυπο τραινάκι του τρόμου, ο κ. Παπανδρέου έχει ήδη - είτε αναπόφευκτα, είτε όχι - «καταφέρει» να χάσει 4 εκλογικές αναμετρήσεις (2 εθνικές εκλογές ΄04 και '07, Ευρωεκλογές ‘04 και δημοτικές) και κέρδισε μόνο αυτή που αμφισβητήθηκε εσωκομματικά από τον Ευάγγελο Βενιζέλο το 2007.

Σε αυτή τη γεμάτη σκαμπανεβάσματα πολιτική διαδρομή δεν ήταν δύσκολο, ίσως ακόμη και για τον ίδιο, αλλά πολύ περισσότερο για τους πολίτες, να ξεχάσουν ένα από τα πιο σημαντικά δεδομένα της ελληνικής πολιτικής σκηνή: ότι δηλαδή ο Γιώργος Παπανδρέου πρέπει να γίνει κάποια μέρα κι αυτός πρωθυπουργός.

Πιστεύω, επίσης, ότι θα συμφωνήσετε πως ο μοναδικός τρόπος για να γίνει ο κ. Παπανδρέου πρωθυπουργός ήταν να αποδομηθεί ο «καταλληλότερος». Κάτι που ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής φρόντισε να κάνει επιμελώς, είτε ακουσίως (σκάνδαλα και ανικανότητα της κυβέρνησής του) είτε εκουσίως (δηλώσεις ότι «είμαι κουρασμένος», «φεύγω» κλπ).

Α.Κ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stendoras avatar
    stendoras 26/03/2009 18:01:52

    Προχειρότατη και εμπαθής ανάλυση, τίποτα δεν ισχύει απ' όλα αυτά. Απο συνομωσιολογίες σε αυτόν τον τόπο άλλο τίποτα...

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/03/2009 18:11:12

    Μήπως και ο Καραμανλής δεν έγινε πρωθυπουργός απο την αυτοαποδόμηση και αποδόμηση του ΠΑΣΟΚ?
    Όσο για την γραμμική ανοδική πορεία του ΚΚ,αυτή σαφώς οφείλεται στη γραμική καθοδική πορεία του ΠΑΣΟΚ.
    Δυστυχώς για μας τους υπόλοιπους έλληνες,στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις αλλάζουν μόνο με κατάρευση, όπου συμπαρασύρουν και ολόκληρη τη χώρα.

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/03/2009 18:17:38

    Τι σοβαροφανείς χαζομάρες και "λογικοί" ακροβατισμοί -και σε αναρτηση!!!!

    -γιατί έπρεπε? ποιος το όρισε (οι αμερικανοι? η μοιρα? ο ισκιος του μπαμπα?)

    - ποιος αποδόμησε τον κωστάκη? ο σχολιαστής γράφει: ο μοναδικός τρόπος για να γίνει ο κ. Παπανδρέου πρωθυπουργός ήταν να αποδομηθεί ο «καταλληλότερος». Κάτι που ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής φρόντισε να κάνει επιμελώς, είτε ακουσίως (σκάνδαλα και ανικανότητα της κυβέρνησής του) είτε εκουσίως (δηλώσεις ότι «είμαι κουρασμένος», «φεύγω» κλπ).

    Δηλ η φυσιολογική διαδικασία απόρριψης εκ μέρους του λαού του καταλληλο-ανικανότερου και των παρωχημένων που τον περιστοιχίζουν ως υπουργοί παρουσιάζεται ως ..σχεδιασμός (των ..Ελ μήπως,των ιλουμινάτι?)
    Ο σχολιαστής εξομοιώνει το ακουσίως αποδομηθείς (δηλ την πλήρη ανικανότητα μιας κυβερνησης να ανταποκριθεί στα στοιχειώδη) με το εκουσίως αποδομηθείς (κάτι που θα σήμαινε υποταγή σε εντολές και σχεδιασμούς δυναμεων υπερτερων)

    Αν το εκουσιως είναι επειδή Καραμανλής βαρέθηκε, τοτε ακυρώνεται το ..επρεπε

    Φακτορα ...μας εχεις συνηθησει σε καλυτερα..

  4. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 26/03/2009 18:25:27

    Φακτορα δεν ειναι και ο καλυτερος σχολιαστης ουτε ο καλυτερος πολιτικος αναλυτης ο ΑΚ (Αλεξανδρος Κουμπεριωτης).Πολυ επιφανειακος και παρα πολυ ρηχος στα θεματα που προσπαθει να σχολιασει και πολιτικα να αναλυσει...
    Συμφωνω απολυτως με τον @5 αντικειμενικος.

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/03/2009 18:27:58

    επεξηγηση! το "αντικειμενικος" ηταν για αλλο ποστ και εμεινε κατα λαθος

  6. Swell avatar
    Swell 26/03/2009 18:28:54

    O ΓΑΠ θα γίνει πρωθυπουργός ελέω Καραμανλή, παρά το μειονέκτημα που έχει επειδή δεν τα καταφέρνει στις ξένες γλώσσες. Ακόμη δεν έχει μάθει ελληνικά!

  7. factorx avatar
    factorx 26/03/2009 18:46:30

    1. Πέρα αφορισμούς κλπ μπορείτε με στοιχεία να διαψεύσετε οτι "η πορεία του Παπανδρέου, που συμπληρώνει σε λίγο 7 χρόνια στο stand by, θυμίζει roller coaster...
    Σε αυτό το ιδιότυπο τραινάκι του τρόμου, ο κ. Παπανδρέου έχει ήδη - είτε αναπόφευκτα, είτε όχι - «καταφέρει» να χάσει 4 εκλογικές αναμετρήσεις (2 εθνικές εκλογές ΄04 και ‘07, Ευρωεκλογές ‘04 και δημοτικές) και κέρδισε μόνο αυτή που αμφισβητήθηκε εσωκομματικά από τον Ευάγγελο Βενιζέλο το 2007".

    2. εντελώς κατά τύχη άλλαξε η στάση των εκδοτικών συγκροτημάτων απεναντι στον ΓΑΠ αφου συνάντησε τον Σημίτη που εσεις οι ιδιοι κατακεραυνώνατα εδω μέσα;

    3. Τι έγινε ρε παιδια μεταξύ του "προδρε παραιτήσου" και της ¨ολικης επαναφορας" του ΓΑΠ απο το Βήμα;

  8. Factorx avatar
    Factorx 26/03/2009 18:50:40

    Ανακαλύψαμε επίσης χάρις στα τρία πουλάκια κλπ κλπ οτι οι πολιτικοί ηγέτες επιβάλλονται απο τον Λαό. Χα χα χαααααααα

  9. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 26/03/2009 19:15:56

    Βέβαια αν και όταν ο ΓΑΠ γίνει πρωθυπουργός θα περισσέψουν οι γλείφτες. Μήπως έχει κανείς αμφιβολία;

  10. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 26/03/2009 19:21:36

    Ο ΓΑΠ πηγε κοντρα στον ΔΟΛ και αυτο πληρωσε μεχρι τωρα. Ο ΔΟΛ ηθελε τον ΒΒ για προεδρο βλεπεις! Το ιδιο και ο Προπαγανδισιους.
    Αν ο ΔΟΛ δεν ειχε κρατησει τετοια σταση, δεν υπαρχει περιπτωση να ειχε αντεξει μεχρι σημερα αυτη η απαραδεκτη κυβερνηση της χουντοπαραταξης!

    Μηπως θυμαται κανεις τον ΚΑΚ να φωναζει "δεν υπαρχει επιτελους τσιπα??" απευθυνομενος στον τοτε "αρχιερεα της διαπλοκης"? Σημερα υπαρχει ΤΣΙΠΑ??

    Φακτορα, τι σε ενοχλει ακριβως? Ο ΓΑΠ θα γινει πρωθυπουργος και επειδη ακριβως ειναι αφελης μπορει να κανει και κατι που ξεφευγει απο αυτα που ξερουμε μεχρι σημερα.
    Με τον κουτοπονηρο ΚΑΚ δεν υπαρχει τετοια ελπιδα... μονο επιπροσθετη ξεφτιλα θα υπαρξει!

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/03/2009 19:22:20

    @φακτορ
    Μεγάλη κουβέντα….σηκώνει . ξεπερνάει τα όρια ενός ποστ
    Επιγραμματικά:
    1)έδειξα την λογική ανακολουθία του ποστ. αν ακουσίως ο Καραμανλής αποδομήθηκε λόγω ανικανότητας , δεν ισχύει το "έπρεπε"

    2) Οι ηγέτες δεν επιβάλλονται από τον λαό. Επιλέγονται από αυτόν μεταξύ των υπαρχόντων διαθεσίμων (Εχω ξαναγράψει ότι την δεκαετία του 70 ο κεντροαριστερός τύπος στήριξε Μαυρο. Ο Αντρέας τράβαγε από μόνος του και οι παραταξιακές εφημερίδες ακολούθησαν, την ανάγκην φιλοτιμίαν ποιούμενες . Επίσης πριν ενάμιση χρόνο το αυτό συνέβη εκ νέου. Λαμπράκης και Μπόμπολας | «πουσάρισαν» τον Βενιζέλο, και ο λαός του ΠΑΣΟΚ, περισσότερο από αντίδραση αν θες, επέλεξε τον ΓΑΠ για πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ)

    3) Ο Τσίπρας εκτινάχτηκε στα δημοσκοπικά ύψη όταν το ΠΑΣΟΚ έτρωγε τις σάρκες του. (το είχε πει τότε ο Λαλιώτης: Η άνοιξη του ΣΥΡΙΖΑ θα συνεχίζεται μόνο όσο συνεχίζεται το Φθινόπωρο του ΠΑΣΟΚ.)
    Η κλασσική αριστερή ανάλυση του φακτορα και ενίων άλλων –«υποψιασμένων» κατά δηλωσή τους- θεωρεί ότι τα συγκροτήματα ψήλωσαν τον Τσίπρα ,για να δώσουν μήνυμα στον Γιωργάκη, και στην συνέχεια τον κόντυναν αφού ο Γιωργάκης πήρε το μήνυμα . Το γεγονός ο Τσίπρας με τις αριστερίστικες παπάρες που έλεγε (λες και ήταν σε αμφιθέατρο απέναντι σε κνίτες και μαοϊκούς), να απογοήτευσε αυτόν τον κόσμο που είχε φύγει απογοητευμένος από το ΠΑΣΟΚ και είχε προστρέξει στον ΣΥΝ, δεν τους περνάει καθόλου από το μυαλό…
    4 ) Πέραν των μεθοδεύσεων υπάρχει ένα λεπτό υποδόριο ένστικτο αυτοσυντήρησης στους λαούς. Δεν επιλέγουν πάντα τον καλύτερο (για μας) αλλά αυτόν που πιστεύουν ότι είναι ο καλύτερος στην συγκεκριμένη φάση, για να τους οδηγήσει στην «έξοδο» . Αυτό έγινε με τον Σημίτη, το ίδιο με τον Καραμανλή. Ο Γιωργάκης είναι ‘αναπόφευκτος» (σε αυτό συμφωνούμε), γιατί δεν υπάρχει άλλος. Και δεν υπάρχει άλλος, όχι γιατί τον επέβαλλαν τα συμφέροντα, αλλά για τον ιδιο λόγο που είναι δελφίνος η Ντόρα, που εξελέγη υπερνομάρχης η Φώφη , βουλευτής ο γιος του Βαρβιτσιώτη, η κόρη του Καλατζάκου., ο αδελφός της Ντόρας, ο γιος του Κεδίκογλου, η κόρη του Κεφαλογιάννη κλπ κλπ
    Είναι η πολιτική υστέρηση του λαού.
    Αυτό δεν αναιρεί το σωστό ένστικτο για το ποιος αρχηγός, από τους δοθέντες, είναι καλύτερος σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/03/2009 19:27:28

    ΥΓ:
    δεν είχα δει τη νεα αναρτησή σου. Το Βημα απλώς ακολουθεί. τα ποσοστά που παιρνει ο γιωργάκης έκαναν το Βήμα να αλλάξει πορεία, και όχι η συναντηση με τον Σημίτη.
    Το ότι το Βήμα θα προσπάθησει να φέρει το γιωργάκη στα μέτρα του και υπο την επιρροη του , σαφως και θα γινει. αλλα αυτο είναι θέμα αλλης, μεταγενεστερης, φάσης.
    Εδω θαμαστε να τα κρινουμε

  13. Factorx avatar
    Factorx 26/03/2009 19:54:31

    @ρια πουλάκια καθονταν: τροφή για σκέψη. Η ΝΔ που "γκρεμίζεται" σημερα ειναι ίδια και απαράλλακτη, για να μην πω ...καλύτερη, απο τη ΝΔ πριν απο δυο ή τρία χρόνια. Τι άλλαξε και πέφτει σήμερα, ή δεν έπεσε στις προηγούμενες εκλογές (2007); Δεν είχε έλθει το πλήρωμα του χρόνου. Να φέρουν δηλαδή το Γιωργάκη στα μετρα τους και να λύσουν και τα θέματα διαδοχης στη ΝΔ. κατα τα άλλα ζήτω η λαικη βουληση

  14. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 26/03/2009 20:00:23

    φακτορα, σορρυ, αλλά παραμενω αμεταπιστος:

    Οταν έστελναν τον Αντρεα στο ειδικό, ο Προκόπης Παυλόπουλος, κατηγορώντας το ΠΑΣΟΚ για παρεκβάσεις, ελεγε στην τιβι:
    Μια ουλή στο πρόσωπο είναι μια ουλή, δυο είναι δυο ουλες. πεντε, ειναι πεντε ουλες και κάνουν ένα ασχημο πρόσωπο.
    Με εκατο ουλές όμως, δεν υπάρχει πλέον πρόσωπο..

    -Απλά οι ουλές γίναν 100 (σχηματικος ο αριθμος) στο προσωπο της ΝΔ. Στερεψε και η υπομονη του κοσμου

  15. marta avatar
    marta 26/03/2009 20:05:30

    Άσχετο, μιά ερώτηση... Όλο τον καιρό Γιωργάκη και Κωστάκη ακούω.... τον Βασιλιά γιατί τον έδιωξε ο ώριμος λαός? Για να μην κάνει χρήση κληρονομικού δικαιώματος που κάνουν άλλοι? Και γιατοί είχε προγόνους αλοδαπούς? Είμαι μικρή δεν θυμάμαι τα επιχειρήματα για πεστε τα ξανά να τα θυμηθούμε....

  16. perastikos avatar
    perastikos 26/03/2009 20:14:41

    marta...
    ...δεν ζητάς και λίγα. Να γράψουμε όλη την νεοελληνική ιστορία θες, απο 21 και δωθε...
    Τον εδιωξε γιατι παρενεβαινε και αλλοιωνε τη θέληση του λαού και το Σύνταγμα
    Είχε προγόνους αλλοδαπους γιατι τους φέραμε απο βασιλικούς οικους της Ευρώπης. Η Ελλάδα δεν ίχε βασιλικό οίκο για να εχει ντόπιο βασιλια.
    Αυτα εν -πολύ- ολιγοις

  17. perastikos avatar
    perastikos 26/03/2009 20:16:12

    επισης οι αλλοι δεν κάνουν καμια χρηση κληρονομικου δικαιωματος. ο λαός τους εκλέγει. Αλλο αν κακως τους εκλεγει

  18. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 26/03/2009 21:15:07

    Όποιος έχει εξοικειωθεί με την ποδηλασία, έχει πέσει, έχει ξαναπέσει, έχει γδάρει γόνατα, έχει ματώσει παλάμες, έχει μαγκώσει στην αλυσίδα μπατζάκια και δάχτυλα, έχει ''στο τσάκ'' γλιτώσει μοιραίες συγκρούσεις με ασυνείδητα τετράτροχα οχήματα, κάτι τέτοια ''τραινάκια του τρόμου'' τα μασάει καλύτερα απ' όσο η κατσίκα μασάει ταραμά. Τα χτυπήματα της ζωής τον έχουν ατσαλώσει. Γιατί είναι αλήθεια ότι δέχτηκε πολλά χτυπήματα. Και μάλιστα εξωαγωνιστικά. Ένα ζεϊμπέκικο πήγε να χορέψει ο άνθρωπος και του το έβγαλαν ξινό. Ακόμα και το τι λελούδια βάζει στις γλάστρες του σπιτιού του έλεγχαν τα κοράκια της ξένης και της ντόπιας αντίδρασης.
    Γι’ αυτό και πιστεύω ότι οι τέσσερις απανωτές ήττες του ήταν στην πραγματικότητα ηθελημένες. Ήθελε να βρει τρόπο να απαλλαγεί από τους ''καιροσκόπους με τα ρόλερ'' που είχαν γαντζωθεί στη σέλα του ποδηλάτου του (στην εικόνα αυτή, το ποδήλατο είναι συμβολική αναπαράσταση του κόμματος-κινήματος), και ήταν υποχρεωμένος να τους σέρνει κι αυτούς. Αυτοί αποτελούσαν το πραγματικό ''τραινάκι του τρόμου'', έτσι όπως ήταν πιασμένοι ο ένας πίσω από τον άλλον και στηρίζονταν στην μυϊκή δύναμη της λοκομοτίβας-αρχηγού για να φτάσουν άκοπα στο τέρμα και να γευτούν τα επινίκια. Τους ξωπέταξε όλους κακήν κακώς, υπακούοντας στις παροτρύνσεις του λαού, έτσι όπως συνοπτικά εκφράστηκαν από τον Καφετζόπουλο – ''Γιώργο, άλλαξέ τα όλα''. To ολοκαίνουργιο team του αποτελείται από ανθρώπους ιδεολόγους που λειτουργούν όχι ως βαρίδια αλλά ως προωθητικές τουρμπίνες.
    Όμως ούτε αυτό ήταν αρκετό Έπρεπε να αντιμετωπίσει και τα καρφιά που σκόρπιζε στο δρόμο του η διαπλοκή, ο ΔΟΛ, το ΜΟΛ, και η εφημερίδα ΓΚΟΛ, που έτρεμαν στην ιδέα ότι ο αρχηγός της Β' Διεθνούς θα έπαιρνε στα φιλολαϊκά του χέρια το τιμόνι της χώρας. Συνέφαγε δυο-τρεις φορές μαζί τους και τους δήλωσε ορθά-κοφτά ότι θα τους χτυπήσει χάμου σαν χταπόδια, έτσι και συνεχίσουν να τον ‘‘υποφώσκουν’’. (‘‘Υποσκάπτουν’’, ήθελε να πει, αλλά επίτηδες είπε ‘‘υποφώσκουν’’, για να τους προκαλέσει και πνευματική σύγχυση.)
    Επειδή όμως κανείς δεν μπορεί να έχει εμπιστοσύνη σε καπιτάλες, πήρε κι άλλα μέτρα Ενίσχυσε ιδεολογικά τις ζάντες του, αντικατέστησε τα λάστιχα με συμπαγές πρασινοαναπτυξιακό και ανθεκτικό στις πινέζες καουτσούκ, καθάρισε με το χνώτο του το καθρεφτάκι, ευχήθηκε ''καλό ραμαζάνι'' σε εχθρούς και φίλους και μπήκε με τις μπάντες στη στον υπέρ πάντων αγώνα, κραυγάζοντας ‘‘Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα’’.
    Ποιος τον πιάνει τώρα...
    Ιδιαίτερα όταν έχει ως αντίπαλο του έναν νωθρό, κουρασμένο, άσχετο με τα ποδήλατα και αγύμναστο χοντρούλη (ούτε ένα σουτ της προκοπής δεν καταφέρνει να κάνει), η νίκη του είναι κάτι παραπάνω σίγουρη.
    Άντε, και εις ανώτερα! Θέλουμε και την κούπα του ποδηλατικού γύρου της Γαλλίας!

  19. Orestios avatar
    Orestios 26/03/2009 22:16:16

    Πάντως τον GAP όταν τον χτυπούσαν αλύπητα τα media, τον είχε πονέσει η καρδιά μου. Ασχέτως των ελλειμάτων που έχει. Ήταν αήθες και το μόνο που εξυπηρετούσε η επίθεση ήταν τα συμφέροντα των mediaρχών.
    Σήμερα το έργο επαναλαμβάνεται. Με άλλα συμφέροντα. Το θέμα είναι πως ενώ τότε η ΝΔ απείχε, σήμερα ο GAP με οδηγό την μισαλλοδοξία του, την μικροπρεπεια του και την φιλαρχία του, γλύφει εκεί που έφτυνε. Καμία πολιτική αξιοπρέπεια. Χειρότερος και από όλες τις μεσημεριανατζούδες.

  20. potamiotis avatar
    potamiotis 26/03/2009 22:20:36

    Α.Κ. ΜΗ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΑΡΑΤΑΙ,ΤΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΜΑΣ ΑΜΟΛΑΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ "7 ΧΡΟΝΙΑ" ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΜΕ ΥΠΝΩΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕΣ...

  21. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2009 02:10:32

    Το GAP ξέμεινε στο Παρίσι και καθυστερεί να πάει στη Χιλή.
    Άρχισαν τα εκσυγχρονιστικά παρτάλια να μας ενημερώνουν για το ημερήσιο πρόγραμμα του GAP. Τι έφαγε, αν κατούρησε, αν ρεύτηκε, αν εκλα....., αν έχασε το ταξί, αν λάδωσε το ποδήλατο, τι ώρα κάνει pilates, από πιο μάγουλο τον φύλησε η γυναίκα του, τι του ευχήθηκε η μαμάκα του, τι χρώμα βρακί φορά.
    Ότι έκαναν με τον Ανδρέα όταν δεν τρεφόταν από το στόμα. Δεν καταλαβαίνουν ότι όλα αυτά είναι αρνητικά?

  22. thanos avatar
    thanos 27/03/2009 03:44:34

    27-Orestios Says:
    March 27th, 2009 at 2:10 am

    Ποσο ακομα θα ξεφτιλιζεις τον εαυτον σου?

  23. Orestios avatar
    Orestios 27/03/2009 09:10:25

    Πως και δεν ζήτησε από τον Σαρκοζύ να παραιτηθεί και να προκυρήξει εκλογές, αφού έχασε το τζάμπο?
    Δεν τον έχετε ικανό? Είχε να μιλήσει και στο Δείπνο. Κατάρα στη δεξιά!
    Περιμένουμε να δούμε τον διαγωνισμό καλύτερης γλώσσας από τις καρλότες-δημοσιογράφους.

  24. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 27/03/2009 10:11:13

    στην πολιτική δεν υπάρχουν ποτέ. Όσο αστείο ήταν να λέει κάποιος ότι ο ΓΑΠ δεν θα γίνει ποτέ πρωθυπουργός, άλλο τόσο είναι σήμερα να ισχυρίζεται κάποιος ότι είναι δεδομένο ότι θα γίνει. Όσο για την σχέση του με τα διαπλεκόμενα που τον εμπόδισαν, αυτό και αν είναι αστείο. Εδώ έγραφαν το 2004 ότι είχε ανατρέψει την πορεία της ΝΔ για την νίκη και τον υποστήριξαν πέρα απο κάθε λογική.
    Το παιχνίδι ουσιαστικά είναι στα χέρια του Καραμανλή. Η κρίση περιόρισε τα περιθώρια παλαιοκομματικών κινήσεων και κόλπων (ευτυχώς) και έχει έρθει ο καιρός της πραγματικής πολιτικής. Ας χάσει, αλλά ας αφήσει παρακαταθήκη διαρθρωτικές αλλαγές που έχει ανάγκη ο τόπος όπως ήταν η πώληση της Ολυμπιακής, η εκτίναξη της ευρυζωνικότητας, η σταδιακή συνειδητοποίηση του κοσμου ότι το τσάμπα πέθανε, το άνοιγμα σε Ρωσία - Κίνα. Δύσκολο είναι αφού το μεσαίο στελεχιακό δυναμικό του έχει πασοκοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό ενώ και στην κοινοβουλευτική του ομάδα έχει πολλά "καμάρια" αλλά δεν υπάρχουν πλέον άλλα περιθώρια για την χώρα. Ελπίζω να το έχουν καταλάβει και ο Καραμανλής και ο Παπανδρέου.