#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Γιώργος στην γραμμή του κ. Μπάμπη

(Ανανεωμένο). Ώδινεν όρος και έτεκεν μυν το διάγγελμα Παπανδρέου προς τον ελληνικό λαό (ή μήπως μόνο προς τον Σαμαρά;). Μετά από τόση καθυστέρηση (ποιες άλλες υποχρεώσεις είχε άραγε ο πρωθυπουργός;), το μόνο που είχε να μας πει ήταν να συσταθούν κοινές ομάδες εργασίας για να συζητήσουν προτάσεις επί του μεσοπρόθεσμου προγράμματος που έχει ήδη ετοιμάσει!

Ποιο το αντικείμενο των προτάσεων, όταν οι στόχοι έχουν καθοριστεί και ποσοτικοποιηθεί; Πως θα είναι «δίκαιες» οι προτάσεις όταν δεν μπορεί να γίνει αναδιανομή του πλούτου γιατί έχει ήδη αποφασιστεί η πώληση της δημόσιας περιουσίας μπιρ-παρά; Διάλογο χωρίς να αμφισβητείται η πολιτική του ζήτησε ο άνθρωπος. Και προτάσεις μέσα στην δική του πολιτική που μπορεί να μην την έχει σκεφτεί. Αυτά είναι άλλοθι διαλόγου.

Είναι φανερό ότι ο πανικόβλητος πρωθυπουργός αναζητεί συνενόχους, γιατί ξέρει ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει. Του το λέει ο λαός που και σήμερα γεμίζει το Σύνταγμα αν και δεν υπάρχουν κανάλια που να τον κατευθύνουν – στον αέρα είναι τα «μνημονιακά κανάλια» της ΕΡΤ και του ΣΚΑΪ.

Τι είπε ο ΓΑΠ:

1) κάλεσε το ΠΑΣΟΚ να μην τον αδειάσει. «Καλώ και πάλι όλους, και μέχρι την ψηφοφορία, αλλά και μετά - κατά την εφαρμογή του προγράμματος αυτού -  να καταθέσουν κάθε χρήσιμη πρότασή τους».

2) κάλεσε τις ηγεσίες όλων των κομμάτων να συνεργαστούν διότι «με εθνική συνεννόηση μπορούμε να διαπραγματευτούμε - εκείνες τις λύσεις που προκρίνουμε - από κοινού με τους εταίρους μας».

Μήπως πρότεινε επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου, όπως λέει ο Αντώνης και όλη η κοινωνία; Όχι, απλώς «να δουλέψουμε με κοινές ομάδες εργασίας. Να επιλέξουμε ακόμα και πρόσωπα κοινής αποδοχής σε κρίσιμες θέσεις. Να επεξεργαστούμε κοινές προτάσεις». Δηλαδή να του δώσουμε τον πολιτικό χρόνο και την άνεση να σχηματίσει μία κυβέρνηση «με πρόσωπα κοινής αποδοχής», αλλά με εκείνον πρωθυπουργό! Η καρέκλα του δεν τίθεται στην διάθεση της αναζήτησης «εθνικής συνεννόησης»;

3) Αν κάνουμε αυτά που ζητά ο Γιώργος θα κερδίσουμε:

α) ότι έχουμε κάνει την «απαραίτητη υπέρβαση» που «που συμβολίζει την αλλαγή». Προσοχή να μη χαθούμε στους συμβολισμούς.

β) «Δείχνουμε τη σοβαρότητά μας απέναντι στους εταίρους μας». Αυτό, όντως, τον νοιάζει.

γ) «Οι αποφάσεις μας μπορούν να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια, να σπάνε αντιστάσεις μικροσυμφερόντων ή και μεγάλων συμφερόντων που δε μας θέλουν μαζί. Που δε θέλουν την αλλαγή». Δηλαδή «εγώ δεν μπορώ, ελάτε όλοι μαζί μου». Αλλά, άμα δεν μπορείς, άσε κάποιον άλλο που ξέρει και μπορεί.

δ) Στη σύνοδο κορυφής «η θέση μας θα είναι ακόμα ισχυρότερη». Αν δεν συμφωνήσουμε, η θέση του θα είναι αδύναμη; Ενδιαφέρον δίλημμα.

Η ουσία είναι ότι ο πρωθυπουργός έχει απωλέσει την λαϊκή εμπιστοσύνη. Και μεταφέρει το πεδίο της πολιτικής συζήτησης στους εντυπωσιασμούς γύρω από μία ψευδεπίγραφη συναίνεση και τις καμαρίλες της εξουσίας.

Ολόκληρο το διάγγελμα του ΓΑΠ έχει ως εξής:

«Στο Υπουργικό Συμβούλιο χθες πήραμε ομόφωνη απόφαση για το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα Δημοσιονομικής Στρατηγικής.

Πρώτη φορά έχουμε ένα συστηματικό και λεπτομερές χρονοδιάγραμμα για την οικονομική μας πολιτική.

Και σε αυτό το πρόγραμμα έρχεται να προστεθεί το σχέδιο μας στο οποίο περιλαμβάνονται μεγάλες αλλαγές.

Ένα ολοκληρωμένο σχέδιο για το μέλλον μας.

Αυτό το σχέδιο δεν είναι προϊόν μιας γραφειοκρατικής διαδικασίας.

Έγινε μετά από συστηματικές διαδικασίες διαβούλευσης και συνεννόησης με άλλα κόμματα, με την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ, με κοινωνικούς εταίρους.

Και περιλαμβάνει μεγάλες αλλαγές παντού.

Στο πολιτικό σύστημα, στην παιδεία, στην λειτουργία της δημόσιας διοίκησης.

Για να χτίσουμε ένα κράτος λειτουργικό.

Στο σύστημα πρόνοιας, στηρίζοντας τους πιο ευάλωτους, τους πιο αδύναμους, τους άνεργους.

Στην Ανάπτυξη, για την αλλαγή του παραγωγικού μας μοντέλου.

Την απελευθέρωση των υγιών δυνάμεων της πατρίδας μας.

Γι’ αυτό και καλώ και πάλι όλους, και μέχρι την ψηφοφορία, αλλά και μετά - κατά την εφαρμογή του προγράμματος αυτού -  να καταθέσουν κάθε χρήσιμη πρότασή τους.

Κάθε δίκαιη πρόταση που θα κατανέμει ακόμα καλύτερα τα βάρη αυτής της κρίσης ή τους όποιους καρπούς της ανάπτυξης:

- υπέρ των ασθενέστερων

- και ναι με μεγαλύτερες υποχρεώσεις στους έχοντες.

Κάθε έξυπνη πρόταση που θα δώσει γρήγορη ώθηση στην επένδυση και την ανάπτυξη.

Κάθε αποτελεσματική πρόταση που αξιοποιεί ακόμα καλύτερα τον πλούτο και τα φορολογικά έσοδα του κράτους.

Αρκεί οι προτάσεις αυτές να είναι εφικτές, να μας οδηγούν στον στόχο του νοικοκυρέματος της οικονομίας και του κράτους μέσα στο πλαίσιο των διεθνών μας υποχρεώσεων.

Καλώ ξανά τις ηγεσίες όλων των κομμάτων να συνεργαστούμε.

Υπάρχουν πολλές και σημαντικές συγκλίσεις.

Και με εθνική συνεννόηση μπορούμε να διαπραγματευτούμε - εκείνες τις λύσεις που προκρίνουμε - από κοινού με τους εταίρους μας.

Κοιτώντας το καθήκον και όχι το αποτέλεσμα της επόμενης κάλπης.

Να δουλέψουμε με κοινές ομάδες εργασίας.

Να επιλέξουμε ακόμα και πρόσωπα κοινής αποδοχής σε κρίσιμες θέσεις.

Να επεξεργαστούμε κοινές προτάσεις.

Πολιτικές, που μας οδηγούν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Και όχι που μας κάνουν να αποκλίνουμε από τους στόχους.

Όταν ξέρουμε ότι, το σημερινό κράτος έχει λυγίσει και θέλει δουλειά και νοικοκύρεμα πολύ, για να σταθεί στο ύψος των αναγκών.

Μπορούμε και πρέπει να αποδείξουμε ότι είμαστε σε θέση να υπερβούμε τα κομματικά τείχη. Όλοι μας, ο καθένας μας, να σταθούμε αλληλέγγυοι στους πολίτες.

Δουλεύοντας μαζί.

Πρώτον, έτσι κάνουμε υπέρβαση. Υπέρβαση απαραίτητη, που συμβολίζει την αλλαγή.

Παραμερίζουμε τις μικροκομματικές και ψηφοθηρικές αντιλήψεις. Βάζουμε πρώτα την Πατρίδα. Και αυτό και μόνο ελπίδα μπορεί να μας γεμίσει.

Δεύτερον, δείχνουμε τη σοβαρότητά μας  απέναντι στους εταίρους  μας.

Ότι είμαστε σοβαροί με τα δικά τους χρήματα που μας δανείζουν.

Σοβαροί με την προσπάθεια μας, για μια Ελλάδα που στέκεται στα πόδια της, δίχως επιτηρήσεις, δίχως δανεικά.

Ας δείξουμε όλοι την απαραίτητη στάση ευθύνης.

Και τρίτον, οι αποφάσεις μας μπορούν να έχουν  μεγαλύτερη διάρκεια, να σπάνε αντιστάσεις μικροσυμφερόντων ή και μεγάλων συμφερόντων που δε μας θέλουν μαζί. Που δε θέλουν την αλλαγή.

Ποιο είναι το χρονοδιάγραμμα που έχουμε μπροστά μας:

Είμαστε σε συνεχή διαπραγμάτευση όπως και τον Μάρτιο όπου πετύχαμε την επιμήκυνση και μείωση του επιτοκίου του δανείου των 110 δις.

Μπροστά μας έχουμε μια νέα, δύσκολη, σκληρή διαπραγμάτευση στην ΕΕ. Στην επικείμενη Σύνοδο Κορυφής, στο τέλος του Ιουνίου, εγώ θα κάνω όπως πάντα το καθήκον μου. Για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Ωστόσο, εάν η χώρα μας πάει στη διαπραγμάτευση με ένα πρόγραμμα ευρύτερα αποδεκτό, η θέση μας θα είναι ακόμα ισχυρότερη.

Θα αποτελούσε εγγύηση και για τους εταίρους μας.

Εγγύηση να επενδύσουν στην χώρα μας, να βάλουν πλάτη έως ότου νοικοκυρέψουμε το δικό μας σπίτι.

Ξέρω πολύ καλά τις δυσκολίες, την αγωνία, που περνά καθημερινά η ελληνική οικογένεια.

Την ανησυχία και ανασφάλεια.

Ξέρω επίσης ότι, είναι στο χέρι μας να βγούμε από την κρίση.

Να την κάνουμε την μεγαλύτερη ευκαιρία για αλλαγές σοβαρές στην χώρα μας.

Και δεν θα εγκαταλείψουμε τη μάχη στην μέση της διαδρομής.

Θα βγούμε από την κρίση και θα βγούμε πιο γρήγορα και θα μπούμε στην ανάπτυξη πιο αποτελεσματικά όσο δουλεύουμε μαζί, όλοι οι Έλληνες.

Γιατί ξέρω καλά πως μαζί μπορούμε και να τα καταφέρουμε.

Για το καλό της Ελλάδας. Για να εγγυηθούμε το αύριο των παιδιών μας.

Σας ευχαριστώ».

 



ΣΧΟΛΙΑ

  1. kopritis avatar
    kopritis 10/06/2011 19:09:40

    ΣΑΜΑΡΑ...ΕΚΛΟΓΕΣ...ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΤΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ.....ΕΛΕΟς ΠΙΑ

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2011 19:11:43

    Mια μαζική διαμαρτυρία μέσω twitter θα ήταν καταστροφική για τον Παπανδρέου

  3. Ένας avatar
    Ένας 10/06/2011 19:14:17

    «Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: Εγώ ζήτησα τεχνογνωσία. Από την αρχή άλλωστε όταν οι τροϊκανοί ζητούσαν διάφορα πράγματα εγώ τους έλεγα ότι είμαστε ανίκανοι να τα κάνουμε. Μετά άρχισαν… να το καταλαβαίνουν και αυτοί ότι είμαστε ανίκανοι.

    Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ: Έχω διαφορετική αντίληψη για τον ελληνικό λαό, δεν είναι ανίκανος ή άχρηστος.

    Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: (Σε έξαλλη κατάσταση) Είμαι πρωθυπουργός και να σέβεσαι αυτά που λέω. Να ανακαλέσεις.

    Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ: Έχω διαφορετική άποψη για τον ελληνικό λαό. Και η τεχνογνωσία κατ’ ουσίαν σημαίνει πολιτική υποταγή».

  4. dadelos avatar
    dadelos 10/06/2011 19:17:49

    Σε τρεις μηνες η τροικα ,για να δωσει την επομενη δοση , θα ζητησει να φυγει ο γιωργος παπανδρεου απο πρωθυπουργος

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/06/2011 19:20:04

    Το καναρίνι κελάηδησε και είπε: ΤΣΙΟΥ

  6. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 10/06/2011 19:23:07

    τα σχόλια πρέπει να γίνονται στα ΑΓΓΛΙΚΑ για να μπορεί να τα διαβάζει ολος ο κόσμος!!!

  7. remali avatar
    remali 10/06/2011 19:23:27

    καλα η μητερα του δεν τον συμβουλευει ωστε να ξυπνησει; δεν εχει αδερφια η συγγενεις;

  8. Κρης avatar
    Κρης 10/06/2011 19:26:20

    υπάρχει ακόμη στο twitter 8-9 posts απο την αρχη .
    h**p://imageshack.us/photo/my-images/684/tweet984.jpg/
    ( κανενα να τα διαβαζει δεν εχουν ? )

  9. kopritis avatar
    kopritis 10/06/2011 19:27:59

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑ

  10. Axis avatar
    Axis 10/06/2011 19:32:54

    Να πάμε σε εκλογές, να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς και αν θέλει τότε ο Γιωργάκης ας συναινέσει στην πολιτική της ΝΔ.

  11. kennan avatar
    kennan 10/06/2011 19:35:32

    Καπ καπ απ κατ, κάτι κάνει ΓΚΑΠ ΓΚΑΠ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ kennan 10/06/2011 20:06:47

      Αν έχεις συνεργείο σε χωριό αυτά ακούς, χαχαχα... Λες ο αξιαγάπητος χωριάτης του αστείου να παρέσυρε τον ΓΚΑΠ με το ποδήλατο του?

  12. Posidonas avatar
    Posidonas 10/06/2011 19:44:26

    Οταν ο Καραμανλης του ελεγε υπαρχη προβλημα και πρεπει να αντομετοπισθει, ολοκληρο το πασοκ φωναζε, λεφτα υπαρχουν. Που ειναι τα λεφτα κ. Παπανδρεου;
    Γιατι επεδείχθη οτι εισαι τοσο ανευθυνος; Τι εκρυβες, αφου γνωριζες την κατασταση; Τωρα ζητας συνευθυνη. Απο ποιους; Απο ενα συστημα που στο χτίσιμο του εισαι κι εσυ ενας απο τους μαστορους. Μια γενεα και πατριωτικη πραξη που θα μπορουσες να κανεις, ειναι να εμφανισθεις ενώπιον του λαου και να δηλωσης οτι απετυχες. Ο Τρικουπης ειχε την Ανδρεια και το ειπε. Εκεινος ειχε την Ελληνικη παιδεια και ηξερε να το εκφρασει...

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/06/2011 20:33:13

    Τους ψάχνει στο "Εχεις πακέτο".

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/06/2011 20:43:33

    "Ένα ολοκληρωμένο σχέδιο για το μέλλον μας".
    (Ο άνθρωπος που δεν μπορεί να βάλει δύο σκέψεις στη σειρά μιλά για ολοκληρωμένο σχέδιο για το μέλλον ΜΑΣ. Με ποιο δικαίωμα θρασύτατε;;;; Δεν θέλω να έχω το ίδιο μέλλον με εσένα!).

    Αυτό το σχέδιο δεν είναι προϊόν μιας γραφειοκρατικής διαδικασίας.
    (Αλλά του open.gov!!!)

    Έγινε μετά από συστηματικές διαδικασίες διαβούλευσης και συνεννόησης με άλλα κόμματα, με την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ, με κοινωνικούς εταίρους.
    (Με τη Μιράντα Ξαφά, τον Μπάμπη, τον Πορτοσάλτε, τη Ντόρα και άλλους κοιωνικούς εταίρους).

    Και περιλαμβάνει μεγάλες αλλαγές παντού.
    (Θα σας πάρω τα σπίτια, θα αναγκαστείτε να πουλήσετε ό,τι έχετε να πληρώσετε τους φόρους, θα πουλήσω ακόμα και το Θέμιδος Μέλαθρον).

    Στο πολιτικό σύστημα, στην παιδεία, στην λειτουργία της δημόσιας διοίκησης.
    Για να χτίσουμε ένα κράτος λειτουργικό.
    (Οπως το καταλάβατε μέχρι τώρα....)

    Στο σύστημα πρόνοιας, στηρίζοντας τους πιο ευάλωτους, τους πιο αδύναμους, τους άνεργους.
    (Εννοώ τους λάθρο φυσικά, αυτοί μόνο με ενδιαφέρουν).

    Στην Ανάπτυξη, για την αλλαγή του παραγωγικού μας μοντέλου.
    (Θα καλλιεργείτε ντομάτες στο μπαλκόνι για να ζήσετε, χεχε).

    Την απελευθέρωση των υγιών δυνάμεων της πατρίδας μας.
    (Εννοώ τους Πακιστανούς και τους Μπαγκλαντεσιανούς).

    Το "πατρίδα ΜΑΣ" κομμένο κύριε "Πρωθυπουργέ". Δεν έχουμε την ίδια πατρίδα!!! Να μιλάς καλύτερα για τη δικιά σου, όποια στα κομμάτια είναι. Πάντως από τούτο τον τόπο ΔΕΝ είσαι!

  15. megalos podilatis avatar
    megalos podilatis 10/06/2011 20:54:04

    Giorgos,

    Σε αποκαλώ έτσι γιατί δεν έχεις τίτλο, δεν είσαι πρωθυπουργός, δεν μπορείς να είσαι πρωθυπουργός γιατί είσαι υποτελής. Δεν έχεις ιδεολογία , ένας ιδεαλιστής είσαι ανάξιος και με φασιστικές τάσεις. Ξεπουλημένος έχεις πουληθεί στο λόμπι του Clinton! Θυμάσαι το ταξείδι πέντε μέρες πριν της εκλογές του 2009? Η μήπως το ξέχασες? Ως μέλλον πρωθυπουργός τότε όφειλες να καταστρώνεις τα σχέδια σου για τον τόπο σου την πατρίδα σου , αλλά απεδειξες ότι δεν είσαι ΕΛΛΗΝΑΣ γιατί σε ενδιέφερε να μην απογοητεύσεις τους φίλους σου στην άλλη άκρη του Ατλαντικού. Giorgos Ξεκίνησες εδώ και χρόνια έναν αγώνα για να ξεφτιλίσεις αυτόν τον τόπο που είναι η πατρίδα μου και όχι η δικιά σου! Δεν είμαστε ούτε τεμπέληδες ούτε διεφθαρμένοι. Μπορεί γύρω σου να υπάρχουν παράσιτα αλλά εμείς μια μερίδα μεγάλη, η μεγαλύτερη του Ελληνικοί Λαού είμαστε υπερήφανοι και απομακρυσμένοι από τα "δωράκια στον εαυτό μας" Εμείς οι απλοί Ελληνες και ίσως οι πραγματικοί Ελληνες δουλέψαμε και δεν πήραμε κρατικές θέσεις! Γύρω σου υπάρχουν άνθρωποι που ύστερα από μια θητεία σαν υπουργοί σύμβουλοι κλπ απέκτησαν τόσο χρήμα που δεν χρειάζεται να ξαναδουλεψουν! Giorgos , Εμείς οι Υπερήφανοι Ελληνες δεν θέλουμε να ξεπουληθεί η Πατρίδα μας αυτά που έχτισαν οι προγονοί μας με ίδρωτα και αίμα, Δεν θέλουμε να ξεπουληθούν οι υποδομές μας! Ξέρεις Giorgos Ναι τα πράγματα είναι δύσκολα δεν λέω αλλά ούτε το σπίτι στο Καστρί να βάλεις υποθήκη! Άλλωστε δεν είναι δικό σου αλλά εσύ ξέχασα δεν σε νοιάζει εδώ πας να ξεπουλήσεις ολόκληρη χώρα Giorgos θα σου έλεγα και άλλα, άλλα δεν αξίζει δεν σε θεωρώ άνθρωπο αλλά ένα υπάνθρωπο ον που τα έβαλε με τους συνταξιούχους! Giorgos αν πραγματικά θέλεις να κάνεις κάτι για την χώρα που γεννήθηκε ο πατέρας σου, κανε, πάρε την παρελάσουν σου και σε άλλο γυμναστήριο. Άφησε μας και θα ζήσουμε εμείς δεν θέλουμε να μας σώσεις!

    Υ.Γ. Θερμή παράκληση ας του το μεταφράσει κάποιος Ζήτω συγγνώμη αλλά δεν ξέρω αγγλικά!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ megalos podilatis 11/06/2011 00:05:53

      ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  16. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 10/06/2011 21:19:30

    Παλαια πασοκικη μεθοδος εμεις αποφασιζουμε εσεις συνυπογραφετε.
    Δηλαδη τωρα τι λες στην ουσια στονΑ.Σαμαρα αφου Α)απειλησα με την εκλογη προεδρου της Δημοκρατιας(σιγα μην χαναμε το κελεπουρι) και οδηγησα τον ανεκδιηγητο σε εκλογες Β)ειπα ενα στολο ψεματα ΄΄λεφτα υπαρχουν΄΄ ΄΄ντροπη,ντροπη,ντροπη΄΄κλπ-κλπ-κλπΓ)εκανα μυστικες συμφωνιες με Καν και Καν χωρις να ενημερωσω την βουλη Δ)υπεγραψα ενα επαχθες μνημονιο Ε)κατσικωσα τον τοπο μου για τα επομενα 100 χρονιαΣΤ)καιαλλα πολλα-πολλα που τους τελευταιους 21 μηνες εφαρμοσα σαν Μενγκελε στου κασιδι το κεφαλι,ελα τωρα Αντωνη να βαλεις πλατη να περασει το μεσοπροθεσμο.
    Προεδρε Αντωνη(επιτρεψε μου τον ενικο λογω συνομηλικιας)μην υποχωρησεις απο το ΟΧΙ σου καθολου,μην δωσεις ακομη μια πικρα στον κοσμο που πιστευει και ελπιζει σεσενα.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΨΕΜΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ>

  17. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 10/06/2011 21:31:06

    Η επόμενη στάση : Στου ΓΟΥΔΗ !!!!!!!!!!

  18. anonymous avatar
    anonymous 10/06/2011 21:33:14

    Και α και ου και Μπαμπη ΔΝΤ

    • jkr avatar
      jkr @ anonymous 10/06/2011 23:27:46

      kalo!

  19. geopan avatar
    geopan 10/06/2011 22:24:28

    «Όταν ανέλαβα οι αγορές δεν μας δάνειζαν, το ξέρετε. Δεν μας δάνειζε κανείς από κάποια στιγμή και μετά. Πήγαμε και πήγα εγώ και ζήτησα στήριξη από τους εταίρους μας. Τι είπαμε; Πολύ απλά. Δώστε μας χρήματα"
    Ρε παιδιά τι ψεύτης είναι αυτός;όταν ανέλαβε τα spreads ήταν στις 150 μονάδες και το επιτόκιο δανεισμού 1,5%.μας έδιναν 25 δις και εμείς παίρναμε τα 4 μόνο!γιατί συνεχίζει να ψεύδεται;γιατί κανείς δεν τον ξεμπροστιάζει;γιατί τον ανεχόμαστε τον τουρίστα;ως πότε;

  20. spiros1 avatar
    spiros1 10/06/2011 22:54:51

    Πέφτει στα γόνατα και παρακαλάει, αυτός που έχει απαξιωθεί.
    Άσκηση πίεσης προς τον λαό «πονάω, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα»! Ο ΓΑΠ έχει γίνει εκβιαστής.
    Διάγγελμα επι διαγγελμάτων. Διαβάζει από μια οθόνη τα ίδια και τα ίδια.
    Σαν κασέτα επαναλαμβάνει αυτά που λέει τους τελευταίους 4 μήνες. Παρακαλάει όλα τα κόμματα για «συναίνεση», να συναινέσουν στην φτωχοποίηση και στην εξαθλίωσή μας.

    «Ο πόνος είναι συγκυριακός, ζητώ από όλους συνεργασία και κατάθεση ιδεών, αυτοί που ψηφίζουν έχουν και δημοκρατική και πατριωτική συνείδηση, ποιος εκλεγμένος πρωθυπουργός θα έβγαινε με δίσκο στην Ευρώπη για να μαζέψει χρήματα; ας στο καλό, λέω με αυτούς που έχουμε στο κεφάλι μας, και εγώ θα ήθελα να τους φτύσω. οι συμπολίτες μας περνάνε δύσκολες στιγμές, είμαι κοντά τους, έχουν ένα δύσβατο δρόμο να διαβούν…. να σπάσουμε μικροσυμφέροντα και μεγαλοσυμφέροντα που δεν θέλουν την αλλαγή!».
    Εξαπατεί τον λαό, θέλει να μας πείσει ότι «η πτώχευση μας γίνεται για το καλό της πατρίδας»

    Ζητά «συναίνεση» για τα ποιο σκληρά μέτρα που έχουν ληφθεί σε αυτήν την χώρα. Είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με την πραγματικότητα.

  21. hristoz avatar
    hristoz 10/06/2011 23:07:44

    προσοχή στο κενό μεταξύ συρμού και αποβάθρας.
    Mind The ΓΑΠ.

  22. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 10/06/2011 23:13:33

    Ο Γιωργάκης ο Ψευτοθόδωρος.

    Κρίμα που δεν υπάρχει ένας Αλέκος Σακελλάριος σήμερα να γράψει το σενάριο.

  23. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/06/2011 23:22:03

    Κρεμάλες για τους πράσινους Τσολάκογλου!!

  24. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 10/06/2011 23:47:14

    Για το καλό των παιδιών μας ή για το καλό των παιδιών τους και της τσέπης τους;

  25. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 11/06/2011 00:09:34

    ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ?ΛΙΓΟ ΑΝΑΠΟΔΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ?

    • hristoz avatar
      hristoz @ ΕΛΛΑΣ 11/06/2011 00:54:05

      μα τα πράγματα είναι απλά. όλοι έχουν την υποχρέωση να συμφωνούν μαζί του. για το καλό του τόπου βεβαίως βεβαίως.

  26. NONOS avatar
    NONOS 11/06/2011 01:06:16

    Αυτοί ρε παιδιά δε κυβερνούν απλως διαχειριζονται μια κατασταση που αλλοι τους την επιβαλουν,αλλα δυστυχως εξελιπαν οι ηγετες απ αυτη τη δυσμοιρη χωρα και το πιο τραγικο ειναι πως ο Λαός ακόμη δεν εχει στην ουσία αντιληφθεί τη λαιλαπα που ερχεται βαφκαλιζόμενος οτι η Ευρωπη και η Αμερική θα τον ...υιοθετησουν και θα τον ταιζουν τζαμπέ για μια ζωή.
    Με δουρειο ιππο το οικονομικό προβλημα χωρις εμπλοκη στρατιωτικών δυναμεων αλλωνεται η χωρα και ο Ελληνας φοβισμένος,εκβιαζόμενος απο αγνωστα κεντρα δεν αντιδρα και δεχεται τα παντα αδιαμαρτυρητα ωσαν να εχει παθει τετραπληγικό σοκ. Δεν αρκουν οι αγανακτισμενοι, Ο Θοδωρακης και οι επιφανεις καθηγηταδες που ξυπνησαν αργα χρειαζεται εγερτηριο ψυχων χρειαζεται ηθικό χρειαζεται οραμα και προοπτική χρειαζεται αληθεια χρειαζεται εθνικη ομοψυχία και τελος χρειαζεται ΗΓΕΤΗΣ που να πιστευει στη σωτηρία της πατριδος και που η συγχρονη Ιστορία διδασκει πως και παλι η Δεξια Εθνικοφρων παραταξις( οπως μας αποκαλεσε ο αυγοβληθείς Πεταλωτης)
    θα βγαλλει τα καστανα απ τη φωτιά και θα σωσσει τη χωρα με τον Αντωνη Σαμαρα.

  27. εξολοθρευτης avatar
    εξολοθρευτης 11/06/2011 09:54:05

    Πως πανε οι προετοιμασιες στο Γουδι?
    Πρεπει να ειναι ετοιμο γιατι σε λιγες μερες θα εχει πελατες.....

  28. ΝΙΚ avatar
    ΝΙΚ 11/06/2011 11:55:37

    Ποιες περιστάσεις, αυτές που φτιάξατε εσείς, ταΐζοντας για δεκαετίες τα φυσικά και κομματικά σας παιδιά με δανεικά λεφτά στο όνομα του Ελληνικού Λαού που ορκιστήκατε να υπηρετείτε;
    Ποια Ελλάδα, αυτή που θα μείνει μετά το εμπορικό και Εθνικό ξεπούλημα; Την Ελλάδα των αμέτρητων μεταναστών που φέρνετε συνεχώς και προγραμματισμένα, ενώ παράλληλα ενθαρρύνετε την μετανάστευση των Ελλήνων στο εξωτερικό; Την Ελλάδα της ανεργίας, της εγκληματικότητας, της εξαχρείωσης, του μαύρου χρήματος, της διαφθοράς, της φοροδιαφυγής και της ασυνέπειας που καλλιεργείτε; Καταλαβαίνεις τι και ποιοι θα μείνουν τελικά;
    Ποια παιδιά μας, αυτά που δεν θα γεννηθούν ποτέ ή θα πεθάνουν λόγω των «περιστάσεων» που φτιάξατε τα σκέφθηκες; Ανατριχιαστικό επιχείρημα, θυμήθηκα κάποιον, του σιναφιού, που είχε πει κάποτε απειλητικά σε κάποιους αντιπάλους του: «Δεν έχετε παιδιά;»