06/09/2008 02:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Βουλγαράκης «μετράει ώρες» στην κυβέρνηση

Προσωπική πρωτοβουλία του πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή αναμένουν πλέον όλοι στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να εκτονωθεί το βαρύ πολιτικό κλίμα των τελευταίων ημερών και να πάρει μια ανάσα η κυβέρνηση.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η πρωτοβουλία θα αφορά τον κ. Βουλγαράκη, ο θα απομακρυνθεί από την κυβέρνηση «εντός των προσεχών 48 ωρών», υποστήριζαν αργά χθες το βράδυ καλά πληροφορημένες πηγές. Ορισμένοι μάλιστα ισχυρίζονται ότι ο κ. Βουλγαράκης θα τεθεί εκτός κυβέρνησης ακόμα και πριν από την αποψινή ομιλία του κ. Καραμανλή στα εγκαίνια της ΔΕΘ.

Δεν γνωρίζουμε φυσικά πόσο ανταποκρίνονται αυτές οι πληροφορίες στην πραγματικότητα. Τις μεταφέρουμε όμως ως ενδεικτικές του κλίματος που επικρατεί στη Θεσσαλονίκη αυτές τις ώρες.

Το πιο πιθανό πάντως, είναι ο κ. Ρουσόπουλος να ζητήσει την παραίτηση του κ. Βουλγαράκη «για να διευκολύνει τον Πρόεδρο», Έτσι και θα διασωθούν τα προσχήματα (όσο μπορεί να γίνει αυτό τέλος πάντων) για τον κ. Βουλγαράκη και θα διευκολυνθεί ο κ. Καραμανλής να κερδίσει λίγο χρόνο, για τον ανασχηματισμό και τα άλλα σχέδιά του. Πάντως το κλίμα είναι ήδη πολύ βαρύ και κατά τη γνώμη μας δύσκολα αντιστρέφεται πλέον.

Ενδεικτικά για το τι μέλλει γενέσθαι είναι αφενός το άδειασμα του κ. Βουλγαράκη από τον πρόεδρο της Βουλής, Δημήτρη Σιούφα, που δήλωσε αναρμόδιος να παρέμβει προς την κατεύθυνση που του ζήτησε με την επιστολή του ο κ. Βουλγαράκης, να σταματήσει δηλαδή τις επιθέσεις που δέχεται από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ. Και αφετέρου οι δηλώσεις του Μιχάλη Λιάπη που προανήγγειλε ουσιαστικά τον ανασχηματισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/09/2008 02:30:19

    Να παραιτηθει,να τον διευκολυνει...Μα ποσο θα μας δουλευουν τελος παντον!

    Ο Βουλγαρακης την εχει δει αρεστος στον λαο. Δεν εχει και αδικο...Ετσι οπως καταντησαν την ελληνικη κοινωνια καναλαρχες,Κωστοπουλοι,Κουλουρηδες,Καμμενοι,Γιακουματοι,Μαντεληδες και Σια ομοια βοιδοκεφαλη εχει η νεολαια μας για προτυπο!!!
    Που να ιδρωσει αυτι αρμοδιου!!! Η λεξη αρμοδιος με την χροια της ελληνικης πραγματικοτητας ειναι ανεκδοτο απο μονη της....

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/09/2008 04:52:36

    Ηρεμα γιατρε...

    Παρε κανα χαπι...Σωστα τα περισσοτερα που λες αλλα δεν χρειαζεται να κυριευσεις τον κυβερνοχωρο!

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 06/09/2008 05:02:45

    Χαζέ του χωριού ,

    λυπάμαι που το λέω αλλά για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη την ελληνική κοινωνία μπορεί να την έσπρωξαν σε ... Κλικ-αδόρικα πρότυπα ορισμένοι αλλά τη μεγαλύτερη μερίδα του λέοντος για τα χάλια μας την έχουμε εμείς και μόνο εμείς ως άτομα διακριτά (individuals ρε παιδί μου για πιο sic) .

    Κάποια στιγμή πρέπει πια αυτός ο λαός να καταλάβει ότι το κεφάλι που λειτουργεί τις νευρώσεις είναι το πάνω κι όχι το κάτω ...

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/09/2008 06:18:27

    Όταν όμως κάνεις δεν σε υποχρεώνει να δουλέψεις το πάνω , δύσκολη δουλεία είναι και το κάτω και τότε το ρίχνεις στο DVD @ TV .

  5. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 06/09/2008 06:41:59

    Έχεις μπει φίλε σε ιντερνέτ καφέ ,εκεί να δουν τα ματάκια σου ανεξέλεγκτη κατάσταση .Τα παιδάκια 10-18 χρονών βλέπουν μόνο παιχνίδια βίας και στο ιντερνέτ κυριαρχεί η τσόντα . Ελάχιστοι ενημερώνονται και επικοινωνούν σωστά .Σκέτη φρίκη . Τα λεφτά των μπαμπάδων πέφτουν και οι κομισάριοι εισπράττουν .

  6. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2008 06:52:42

    Ούτε σωστές επενδύσεις ο Αλογομουρης δεν πραγματοποιεί δεν βλέπετε γύρο σας την τελευταία του επιδότηση που είναι σε οπτικές ίνες(ξεπερασμένη τεχνολογία ποια ) ,όταν όλος ο κόσμος τα έχει εγκαταλείψει και στράφηκε στους δορυφόρους με εξαίρεση πάλι το Αγ. Όρος .Κατά τα αλλά το ψάρι δεν βρωμά από το κεφάλι το πάνω

  7. ataktos avatar
    ataktos 06/09/2008 07:26:14

    factorx –και για να κλείσω την μάπα μου για σήμερα .Ποιος είναι ο λόγος που μέχρι τώρα δεν έχεις σηκώσει το θέμα που έθεσε προχθές ο Αλεκος Α. δηλ. για πρόωρες εκλογές .Είναι ταμπού για τα διαπλεκόμ.. ΜΜΕ ,γ αυτό μας πασέρνουν της χχχχ. Αλλά το βλογς σου είναι ανεξάρτητο και βλέπει τη γίνεται γύρο και πρέπει να πρωτοστατεί . .

  8. λαμπρος avatar
    λαμπρος 06/09/2008 07:57:58

    ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΤΟΠΕΔΙ ΚΑΝΕΙ ΜΠΙΖΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΛΕΒΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ ,ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΕΣΦΥΓΜΕΝΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΠΑΦΤΩΧΟΥΣ ΑΣΚΗΤΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΘΕΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΑΙΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥΣ.
    ΝΤΡΟΠΗ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΟΣ.

  9. saska avatar
    saska 06/09/2008 08:22:35

    Έξω απο το νάτο
    Εξω οι βάσεις του Θανάτου
    Έξω απο την ΕΟΚ και το τελευταίο
    Έξω οι καλόγεροι κι μοναχοι απο το Αγιο Όρος !
    Τι μου θυμίζει ; Τι .....

  10. Xase avatar
    Xase 06/09/2008 08:37:49

    Γιατρε εχεις καμια αλοιφη για τα πρηξιματα. Μας εχεις πρηξει με το ιδιο φωναχτο σχολιο σε ολες τις αναρτησεις.

  11. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/09/2008 09:34:31

    ..τελικά και οι γιατροί θέλουν τον Γιατρό τους

  12. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/09/2008 09:58:43

    και να μην ξεχνάμε τα Σεπτεμβριανά σήμερα

    Φακτορα αν θες αφησε το λινκ

    http://www.sansimera.gr/archive/articles/show.php?id=169&feature=Ta_Septemvriana

    και αυτό

    http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul_Pogrom

  13. Factorx avatar
    Factorx 06/09/2008 11:21:53

    ataktos6. Σου το εχω ξαναπεί, να είσαι πιο εμβριθής. Οχι να πεταμε αρλούμπες και όποιον πάρει ο χάρος; Σε αμφιθέατρο της Νομικής το 1973 είμαστε; Δες εδω για Αλαβάνο. Αντε πρωί, πρωί


    http://www.antinews.gr/?p=3283

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/09/2008 11:36:27

    4 greekpoliticalreview

    Εισαι μεσα. Απολυτως!

  15. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/09/2008 11:41:23

    Επίσης για σήμερα καλό είναι και αυτό το ποστ

    http://pontosandaristera.wordpress.com/2008/09/05/7-9-2007/

  16. mavros avatar
    mavros 06/09/2008 12:06:40

    για κατσετε δηλαδη. Εαν τον παρετήσει θα δούμε ασπρη μέρα; Αν τον βάλει φυλακή ίσως...

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/09/2008 12:11:10

    ...& έτσι θα μπει άλλο ένα πρόβλημα κάτω από το χαλί.
    Το θέμα δεν είναι να φύγει ο Βουλγαράκης αλλά να γίνει δομικός ανασχηματισμός.
    Θα φύγει ο κ Σουφλιάς?
    Θα φύγει ο κ Παυλόπουλος?
    Θα φύγει ο κ Αλογοσκούφης?
    Το να τους πηγαίνει γύρω γύρω λες και το Υπουργικό Συμβούλιο παίζει τις μουσικές καρέκλες, τα ίδια άτομα από το 2004 - 2008 δεν σημαίνει τίποτα.
    Απλά θα περιμένουν το επόμενο σκάνδαλο.

    :_)

    ΥΓ

    Ας βάλει στη κυβέρνηση λοιπόν όσους δεν έχουν διατελέσει έως σήμερα ΠΟΤΕ Υπουργοί ή Υφυπουργοί ....θα είναι σίγουρος ότι δεν έχουν υπογράψει τίποτα.
    Ας δώσει στον Σαμαρά το ΥΠΟΙΟ πχ έχει μια διαφορετική πρόταση, που την έχει καταθέσει, νομίζω και έξω.
    Ας δώσει στον Μανώλη το Απασχόλησης, στον Τατούλη το Υγείας, κλπ να κριθούν όσοι φωνάζουν.
    Να κάνει εκλογές?
    Ξεχνάτε ότι πολλοί το θέλουν είτε για λόγους παραγραφής είτε για προσωπικές φιλοδοξίες είτε για αναδιανομή της τράπουλας, σε όλα τα κόμματα.
    Εκτός αν κάποιο από τα πέντε κοινοβουλευτικά κόμματα έχει καταθέσει προτάσεις (ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ όχι ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ) και λύσεις για την καθημερινότητα και δεν το θυμάμαι.

    Εκτός αν αντικαταστήσουμε:

    Αλογοσκούφη -> Χριστοδουλάκη

    Στυλιανίδη -> Αλαβάνο

    Χηνοφώτη -> Χρυσοχοίδη

    Βουλγαράκη -> Διαμαντοπούλου

    Μπακογιάννη -> Τσίπρα

    κλπ και λυθούν τα προβλήματα, λες και πρόβλημα είναι τα πρόσωπα και όχι οι δομές / λειτουργίες / ιδέες των κομμάτων που τα μέλη τους έχουν μετατραπεί σε χειροκροτητές.

    Αν δεν δημιουργηθεί κάτι νέο, θα συνεχίσουμε να σκυλεύουμε πολιτικά πτώματα.

  18. mavros avatar
    mavros 06/09/2008 12:40:09

    ναι μεν αλλά... εαν δεν πάει κανεις τους φυλακή...δώρο άδωρο, που λεν και στο χωριό μου. Δεν αλλάζουν οι δομές με απλές αλλαγές προσώπων. Τα πρόσωπα τα αλλάζουν οι δομές...

  19. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 06/09/2008 12:55:34

    “Ο κ. Βουλγαράκης «μετράει ώρες» στην κυβέρνηση”

    Αν δουμε αλλιως τον τιτλο, ο Βιλγαρακης "μετραει ωρες"... αλλα τι μετραει? τα $$$ μετραει και θελει πολλες ωρες.

    "Μετραει ωρες τα $$ στην Κυβερνηση"

    ΠΠ

  20. Xase avatar
    Xase 06/09/2008 12:57:16

    Ιθαγενη φιλε μου, ποτε εγινε ενας σωστος ανασχηματισμος στην Ελλαδα και θα γινει και τωρα;;. Παντα ανακυκλωση γινοταν. Κανεις αποτυχημενος δεν απομακρυνοταν και οι ιδιοι αποτυχημενοι αλλαζαν καρεκλες και παλι απο την αρχη. Ενας ανασχηματισμος οπως λες πρεπει να ειναι δομικος. Τα συμφεροντα ομως στην Ελλαδα ( και οι φαμιλιες και οι φατριες), επιβαλλουν αυτους που τους εξυπηρετουν, και εμεις δεν προκειται να δουμε ασπρη μερα. Ειναι και το αλλο. Οι σημερινοι αρχηγοι, τουλαχιστον των μεγαλων κομματων ειναι ατολμοι, και θαλεγα και ανικανοι να διαχειριστουν σωστα κρισεις και εσωτερικες και εξωτερικες αφου ουτε στα δικα τους κομματα μπορουν να επιβληθουν και οι οι διαφορες τασεις και οι διαφοροι ομαδαρχες τους δημιουργουν συνεχως αλυτα προβληματα. Και αυτοι τα προβληματα τα δημιουργουν δυστυχως μονο απο προσωπικο συμφερον. Για δες τον Τατουλη, ποτε δεν μιλησε οταν ηταν "μεσα". Για θυμησου τον Παγκαλο. Και τον Κουλουρη, και πολλους αλλους απο το ενα και απο το αλλο κομμα, δεν τους θυμαμαι ολους. Ο Ανασχηματισμος θα δωσει μια διορια, αλλα δεν θα αλλαξει τιποτα.

  21. Theodore avatar
    Theodore 06/09/2008 13:00:58

    Εγω θα κανω μια αφελη ερωτηση.
    Με ποιο μηχανισμο, θα κυβερνησει, ο όποιος νικητης, των όποιων εκλογων;
    Αφου απο τους εργαζομενους στο Δημοσιο, η συντριπικη πλειψηφια, τα ξυνει, πως θα γινει κατι, οταν ταυτοχρονα, δεν εχουν και τα προσοντα, για να κανουν κατι;
    Οσο δε υπαρχει και η μονιμοτητα, τοσο το προβλημα, δε φαινεται να μπορει να λυθει ποτε.
    Καλο ειναι να χαιδευουμε αυτια, αλλα δουλεια δε γινεται ετσι.
    Η κατασταση αυτη, ταιριαζει γαντι, με τη φαμπρικα που εχουν στησει οι πολιτικαντηδες, για να κανουν τα ρουσφετια τους,αλλα διαλυει τη χωρα.

  22. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 06/09/2008 13:01:16

    17, Ιθαγενης.
    Εκτός αν αντικαταστήσουμε:

    1. Αλογοσκούφη -> Χριστοδουλάκη

    2. Στυλιανίδη -> Αλαβάνο

    3. Χηνοφώτη -> Χρυσοχοίδη

    4. Βουλγαράκη -> Διαμαντοπούλου

    5. Μπακογιάννη -> Τσίπρα
    ------------------------------------

    Με το 2. θα γυρισουμε στο κρυφο σχολιό. Θα ξεχασουμε τα Ελληνικα μας. ξεκαλτωτη Παιδεια. Γιδοβοσκοι ολα τα παιδια μας.

    Με το 5. εε καλα, θα κλαιμε απο τα γελια. Φανταζομαι τον Αλεξις in front of Κοντολιζα. Bondage το λιγοτερο, και θα του αρεσει! Μεχρι και Λεωφ. Γκρουεφσκι βλεπω αν εχουμε.

    Με τα 1,3,4 "Εφιαλτης στο δρομο με τις Κλεφτρες".

    ΠΠ

  23. potamiotis avatar
    potamiotis 06/09/2008 13:30:15

    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΟΥ Νο #151# ΟΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ ΟΥΤΕ ΠΑΥΛΙΔΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΗΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΤΑΤΟΥΛΗ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 27/9/08 ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟΥ Ο ΣΑΝΙΔΑΣ....

  24. The Economist avatar
    The Economist 06/09/2008 14:29:18

    Άν ο real estate manager των Πουτινιστών τραπεζιτών από την Κύπρο είναι Άλ Καπόνε, τότε ο Αλογοbroker ομολόγων της Morgan Stanley τί είναι;
    Ντίλλιγκερ;

  25. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/09/2008 15:08:57

    Γινεται να μπει ο Βουλγαρακης στο ιδιο κελι με τον Κουφοντινα?

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/09/2008 18:46:13

    @22 Theodore

    "...η συντριπικη πλειψηφια, τα ξυνει," έχω βαρεθεί να το ακούω.
    Εντάξει λοιπόν:

    τα ξύνουν οι πυροσβέστες?
    τα ξύνουν οι ιατροί / νοσηλευτικό προσωπικό με +50% κενό στις οργανικές θέσεις?
    τα ξύνουν οι δάσκαλοι?
    τα ξύνουν οι πιλότοι?
    τα ΚΕΠ? κλπ
    Στο Δημόσιο φίλε για να μάθεις, ένας καρδιοχειρουργός παίρνει τα μισά λεφτά από την καθαρίστρια της τουαλέτας του κ Αλογοσκούφη στο ΥΠΟΙΟ, για να μη πούμε για τις αμοιβές των δασκάλων.
    Στο Δημόσιο φίλε διοικούν / αξιολογούν / λειτουργούν κατά σειρά:
    -οι συνδικαλιστές της ΠΑΣΠΕ / ΔΑΚΕ / ΣΥΡΙΖΑ που καθορίζουν αμοιβές, προαγωγές, μετακινήσεις.
    -τα πολιτικά γραφεία
    -η κομματική ταυτότητα
    -έπονται τα τυπικά προσόντα / πτυχία / εργατικότητα κλπ.
    Με αυτή τη σειρά (ακριβώς) που παραπάνω αναφέρω, αν κάποιος ξεφύγει γίνεται του ...Ζορμπά (ή στην καλύτερη περίπτωση πας σπίτι σου).
    Στον ιδιωτικό τομέα, που κατά την γνώμη σου λοιπόν όλοι είναι εργατικοί και ευσυνείδητοι να σου θυμίσω: ΣΑΜΙΝΑ, ΡΙΚΟΜΕΞ, ΠΕΡΑΜΑ, Φοροδιαφυγή, Νταβατζήδες, "να σου κόψω απόδειξη", "το δικό μου αυθαίρετο θα γκρεμίσεις του μεροκαματιάρη?" κλπ
    Έχουμε λοιπόν τους Πολιτικούς που ψηφίζουμε, τον Ιδιωτικό Τομέα που μας αξίζει και το Δημόσιο που καθρεπτίζεται όλη η κοινωνία μας.
    Αν τώρα μου λες ότι υπάρχει μερίδα Δημοσίων Υπαλλήλων "που τα ξύνουν" / "τα πιάνουν" κλπ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα σου πω ότι υπάρχουν και ιδιώτες που "λαδώνουν" / "που δίνουν μίζα" / που "αδιαφορούν για όλα εκτός από το ΤΑΜΕΙΟ" κλπ.
    Όσο για την μονιμότητα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αν αλλάξουν οι κανόνες και η σειρά που σου ανέφερα παραπάνω. (ρώτα να μάθεις γιατί την θεσμοθέτησε ο Βενιζέλος την μονιμότητα, γιατί ήξερε τους ΕΛΛΗΝΕΣ "ΑΡΧΟΝΤΕΣ")

    ΥΓ

    1. Ένας ΔΥ που με πτυχίο ΑΕΙ, με πτυχίο Η/Υ, διαρκή επιμόρφωση, +20 χρόνια προϋπηρεσίας, αμείβεται ως υψηλόμισθος 1.300,00 € το μήνα ΣΥΝΟΛΙΚΑ (εκ των οποίων τα 71,00 € είναι επίδομα γάμου και 2 τέκνων)
    2. Τα παραπάνω σχόλια αφιερωμένα σε όσους δαιμονοποιόντας κοινωνικές ομάδες, (καθώς δεν πιστεύω στη συλλογική ευθύνη), δεν βλέπουν τη δική τους καμπούρα, όπως οι καμήλες.
    3. Όποιος θέλει να τα "ξύσει" υπάρχει και το ΑΣΕΠ για να έρθει στην παρέα για ξύσιμο.

  27. thanos avatar
    thanos 07/09/2008 08:21:27

    @10.saska Say
    September 6th, 2008 at 8:22 am

    Έξω απο το νάτο
    Εξω οι βάσεις του Θανάτου
    Έξω απο την ΕΟΚ και το τελευταίο
    Έξω οι καλόγεροι κι μοναχοι απο το Αγιο Όρος !
    Τι μου θυμίζει ; Τι …..

    Να σου πω..Σε βλεπω στο Δαφνι.