#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2011 19:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Βενιζέλος μας τιμωρεί επειδή η κυβέρνησή του είναι ανίκανη !!!

[caption id="attachment_117397" align="alignnone" width="600" caption="σκίτσο Π. Ζερβός στην "Ελευθεροτυπία""][/caption]

Ο κ. Βενιζέλος είπε, σήμερα, το αδιανόητο: Ότι θα αυξήσει το Φ.Π.Α. στα είδη εστίασης, από το 13% στο 23%, επειδή δεν λειτουργούν οι εισπρακτικοί μηχανισμοί του κράτους !!!. Δηλαδή, όπως πολύ σωστά ανακοίνωσε ο αρμόδιος τομεάρχης της ΝΔ Ιωάννης Βρούτσης, ύστερα από 20 μήνες στην εξουσία, ο κ. Βενιζέλος τιμωρεί ολόκληρη την κοινωνία και την πραγματική οικονομία για την ανεπάρκεια του κράτους και την ανικανότητα της κυβέρνησης.

Ξέρει ότι, αυξάνοντας κατά 77% τον Φ.Π.Α., δεν πρόκειται να αυξηθούν, αλλά, αντίθετα, θα μειωθούν τα φορολογικά έσοδα, διότι θα προκαλέσει πολύ μεγαλύτερη μείωση της ζήτησης.

Ξέρει ότι, με την απόφασή του, θα πλήξει τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, θα αυξήσει τα λουκέτα και θα αφανίσει χιλιάδες θέσεις εργασίας, τροφοδοτώντας ακόμη περισσότερο την έκρηξη της ανεργίας.

Ξέρει, ακόμη, ότι η αύξηση του Φ.Π.Α. στην εστίαση θα είναι καταστροφική για τον κλάδο, θα αποτελέσει άλλο ένα πλήγμα στον Τουρισμό και θα έχει σοβαρότατες επιπτώσεις στο σύνολο της Οικονομίας.

Για αυτό προφανώς  αναγνώρισε δημοσίως  ότι αυτό που κάνει “δεν είναι ούτε δίκαιο ούτε λογικό, αλλά προσωρινό"!!!

O  …δυστυχής,  από τότε που ανέλαβε Υπουργός Οικονομικών όλο άδικα, παράλογα και προσωρινά μέτρα ανακοινώνει.

Θα πρέπει να ταλαιπωρείται πολύ!

Αρχίζω και τον λυπάμαι!

Δεν δοκιμάζει, έστω μια φορά, να πάρει μέτρα δίκαια, λογικά και μόνιμα;

Θα είναι καλύτερα για όλους μας.

Και δεν θα χρειάζεται να μας …δουλεύει τόσο άγρια…

 Όφις

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vildanden avatar
    vildanden 10/08/2011 19:19:15

    Προφανώς, ο Βενιζέλος γνωρίζει πλέον ότι η ιστορία δε θα τον θυμηθεί ως "δίκαιο" ή "λογικό", το "προσωρινό" όπως πάει το έχει σίγουρο, οπότε προσπαθήσει να μας πείσει για το "αναγκαίο".

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/08/2011 19:30:14

    "δεν λειτουργούν οι εισπρακτικοί μηχανισμοί του κράτους"
    Αν ισχύει αυτό τότε συνεπάγεται ότι και οι επικεφαλείς που τοποθέτησε το πασοκ όταν ανέλαβε δεν εκτελούν τα καθήκοντα τους .
    Σ΄αυτούς θα υπάρξει έλεγχος για την ανικανότητα τους ή θα συνεχίσουν να παίρνουν παχυλούς μισθούς διευθυντών υπηρεσιών και γγ υπουργείων;
    Βέβαια η αιτία για το χάλι των εσόδων είναι διαφορετική και απλή :
    "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΚΡΥ"

  3. Enzo avatar
    Enzo 10/08/2011 19:47:23

    Βενιζελος Ιζνογκούντ, "Θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη"

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/08/2011 20:41:55

    Για να κάνω τον ηλίθιο συνήγορο του διαβόλου: αφού οι εισπρακτικοί μηχανισμοί του Κράτους δεν λειτουργούν κόψτε τα ΔΙΒΕΤ - ΔΕΤΕ ....και μερικές εκατοντάδες εκατομμυρίων € θα εξοικονομήσετε και κίνητρο θα δημιουργήσετε αν γίνουν πχ ανταποδοτικά με σχέση επίτευξης στόχων - καταβολή ...όπως ήταν οι λόγοι που νομοθετήθηκαν ...αν θυμάται κανένας.
    Το να βγαίνει όμως ο στρατηγός και να λέει δεν με υπακούσει ο στρατός που επέλεξε τότε είναι λίγο ...γλαφυρό.

    Κατανοώ βέβαια ότι σε ένα χώρο για τον οποίο η ..πρόσβαση στα τέλη της δεκαετίας του ΄90 είχε τιμή πώλησης (δημοσιεύματα έντυπου τύπου ...αν τα θυμάται κανείς) είναι λίγο δύσκολο να θιχτούν πελάτες.

    ΥΓ

    ...σε τελική ανάλυση αν δεν με απατά η μνήμη μου πρόσφατα νομοθετήθηκε ότι ο Υπουργός στο συγκεκριμένο χώρο μπορεί να τοποθετεί τους επικεφαλής εκτός γενικών κανόνων...ας αλλάξει λοιπόν τμηματάρχες και προϊσταμένους.

  5. ιεραξ avatar
    ιεραξ 10/08/2011 20:44:06

    Θεωρώ επιτακτικό και επιβεβλημένο,να στοχοποιηθεί και να αποδομηθεί ο Βενιζέλος ακόμα περισσότερο.Να αναδειχθεί ο κενολόγος,φλύαρος,αλαζονικός και φίλαρχος χαρακτήρας του ανδρός.Αφορμές δίνει καθημερινά.Αν παρατηρήσετε το υποτελές, αμήχανο και ραγιάδικο ύφος του όταν χαιρετά τους ξένους θα αντιληφθείτε οτι ΄΄είναι ικανός για όλα΄΄.....
    Να απαξιωθεί ο δικολαβίστικος και απεραντολόγος τρόπος με τον οποίο προσπαθεί να περάσει επικοινωνιακά και κουτοπόνηρα την Προδοσία που συντελείται στην Πατρίδα μας
    Μόνο ετσι θα δημιουργηθούν οι προυποθέσεις πλήρους απαξίωσης ΚΑΙ της επόμενης μέρας για το ΠΑΣΟΚ, καθώς ελλείψει αδιαφιλονίκητου φαβορί οι υπόλοιποι δελφίνοι θα φιλονικούν και ο κόσμος θα τους περιγελάει.
    (Οσο για τον ΓΑΠ, αυτός πολιτικά απέθανε αλλά δεν ετάφη ακόμη.....)
    Και στην συνέχεια να αρχίσει το τιτάνιο έργο τού Αντώνη Σαμαρά για την εθνική ανασυγκρότηση, έχοντας την πολιτική υπεροπλία και την κοινωνική αποδοχή.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ιεραξ 10/08/2011 23:11:18

      Πιο εύστοχους και σωστούς χαρακτηρισμούς γι΄ αυτόν τον υπερεκτιμημένο Φούσκα , δεν έχω ξαναδιαβάσει!!!!!!!Συγχαρητήρια!!!!!!

    • madprof avatar
      madprof @ ιεραξ 11/08/2011 11:35:40

      Το όλο σύστημα έχει αποδομηθεί. Το καθεστώς στηρίζεται από μικρόνοους που ελπίζουν πως με μια αλλαγή προσωπείου θα υπάρξει τι; Τα χείριστα έρχονται. Ο κοινωνικός αυτοματισμός κοχλάζει. Η κοινωνία αργά αλλά σταθερά διαλύεται. Καλαμιές στον βοριά της φτώχιας και της εξαθλίωσης θα μας καταντήσουν. Και υπάρχουν αφελείς που ακόμη στηρίζουν το σάπιο και διεφθαρμένο σύστημα εξουσίας και τους φορείς του που ευθύνονται για την Νέα Εθνική Προδοσία της περιόδου '96-'11.
      Η Αγιαστούρα και η χλεύη των πολιτών είναι τα Μόνα μέσα για να δείξουν οι πολίτες την αντίθεσή τους στο φαύλοφασιστοκαθεστώς.
      ΥΓ. Σε μία χώρα που δεν λειτουργεί η Δημοκρατία, η απόδωση Δικαιοσύνης και άρα η Κάθαρση επαφίεται στους Πολίτες.

      • φρουρος avatar
        φρουρος @ madprof 12/08/2011 10:12:41

        Δεν νομιζω οτι με αλλαγη προσωπων θα υπαρχει αποτελεσμα.
        θελουμε και νεα προσωπα,νεο κοσμο ακομα και ηλικιακα, και κυριως θελουμε νεες λογικες.
        το παρον συστημα ειναι για πεταμα στον καλαθο των αχρηστων και θα πρεπει να αντικασταθει συνολικα.
        Επισης δεν κανει κακο να σκεφτουμε τους πολιτες ποιο ενεργους στα πλαισια της αμεσης δημοκρατιας μεσω δημοψηφισμαστων.
        το παραμυθι "τωρα δεν υπαρχει χρονος" ειναι ακυρο./

  6. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 10/08/2011 20:49:00

    Ειμαστε ευτυχεις που τετοια μετρα τα παιρνει το πασοκ εαν συνεβαινε κατι αναλογο επι κυβερνησεων επαρατου κατηραμενης Δεξιας θα ειχε καει ακομη και η θαλασσα .Τωρα ουδεις διαμαρτυρεται ουτε καιγονται τα αυτοκινητα μας τα μαγαζια και τα σπιτια μας. Αρα παμε καλα και στο γκρεμο να πεσουμε αρκει αυτο να συμβει με το Πασοκ ευχαριστημενοι θα ειμαστε.

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ αν.βορινος 10/08/2011 23:32:07

      η καλυτερη εκδοχη ειναι αυτη.....

  7. sawas avatar
    sawas 10/08/2011 20:49:29

    Απορία: Τώρα είναι ανίκανη? Πριν (τελευταία 30 χρόνια) τι ήταν?

    Σύντομο ανέκδοτο: Δίκαιο φορολογικό!!!!

  8. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 10/08/2011 21:29:10

    Μήπως θυμάται κανείς το μέτρο με την συλλογή αποδείξεων του φωστήρα του Παπακωνσταντίνου ; Για το γεγονός ότι στη φορολογία εισοδήματος μέχρι στιγμής οι ΔΟΥ είναι 50-70% κάτω σε σχέση με το 2010 σε εισπράξεις φταίνε οι εισπρακτικοί μηχανισμοί ; Μιλάμε για εκατομύρια ευρώ.
    Ξέρει κανείς πόσα εκατομύρια ευρώ είναι αυτά που έχουν χαθεί ; Πειραματίζεται ο άχρηστος υπουργός κάνει τη μ........α ενώ τον έχουν προειδοποιήσει όλοι που γνωρίζουν το θέμα , χάνονται εκατομύρια για το κράτος και μετά φταίνε οι εργαζόμενοι και οι φανταστικές λευκές απεργίες , ενώ ο ίδιος ανταμοίβεται απο τον Πρωθυπουργό για την προσφορά του και παίρνει άλλο υπουργείο για να πειραματιστεί πάλι και να το προκόψει όπως πρόκοψε το προηγούμενο.
    Αυτά που γίνονται σε αυτή τη χώρα δεν τα χωράει ο νους του ανθρώπου !!!!

  9. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 10/08/2011 21:41:08

    ιεραξ σωστος.
    ειναι ενα φασιστακη ο τουρκογλου που ομοιο δεν εχει η πολιτικη σκηνη.
    οι ψηφοφοροι του πασοκ πρεπει να το θαψουν πολιτικα , στην καθημερινοτητα και στις εκλογες.
    ας παει να δουλεψει στην επιχειρηση του πεθερου του.
    εμαθα και οικονομικα τωρα, οποτε ποιος τον πιανει...
    λογικο δεν ειναι ενας συνταγματολογος να ειναι υπουργος οικονομικων;;;;;;;;;;;
    μπραβο γαπ.
    τον τελειωσες πολιτικα τον υποτιθεμενο αερολογο αντιπαλο.

  10. thanos avatar
    thanos 10/08/2011 21:59:31

    Η επικοινωνιακή πολιτική της κυβέρνησης έχει ¨μπολιάσει¨ όλους σας.
    Δεν μπορεί κανείς να διανοηθεί ότι οι υπάλληλοι του κράτους δεν χαράσσουν πολιτική, αλλά εφαρμόζουν την πολιτική της κυβέρνησης?
    Όταν μια κυβέρνηση αυξάνει τους φόρους πάνω από ένα ποσοστό, τότε η καμπύλη των εσόδων γίνεται αρνητική.
    Πως είναι δυνατόν να φταίνε μετά η υπάλληλοι για την ανεπάρκεια άλλων.
    Παράλληλα έχει ήδη γίνει μια μείωση στις αποδοχές τους της τάξης του 20 με 25% και σχεδιάζεται μία ακόμη αντίστοιχη.
    Όλα τα ανωτέρω (κ πολλά άλλα) με οδηγούν στη σκέψη ότι δεν είναι ανεπάρκεια κυβερνητική όλες οι αποφάσεις μέχρι τώρα, αλλά ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ που οδηγούν τη χώρα κ τους Έλλενες στον καιάδα κ έβαλαν φωτιά σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο

    • The Saint avatar
      The Saint @ thanos 10/08/2011 23:03:20

      "Όλα τα ανωτέρω (κ πολλά άλλα) με οδηγούν στη σκέψη ότι δεν είναι ανεπάρκεια κυβερνητική όλες οι αποφάσεις μέχρι τώρα, αλλά ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ που οδηγούν τη χώρα κ τους Έλλενες στον καιάδα κ έβαλαν φωτιά σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο"

      Α μπράβο! Είσαι ένας απο αυτούς που το έχουν "πιασει" το νόημα...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ The Saint 11/08/2011 00:11:28

        Σωστά!

  11. O saligaras avatar
    O saligaras 11/08/2011 04:28:23

    Mr Venizelos take this advice,
    "It's better to be silent and let them think you a fool,
    than to open your mouth and remove all doubt."

  12. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 11/08/2011 09:08:15

    Το απόλυτο τίποτα σε XXL συσκευασία.

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/08/2011 09:44:33

    Μα η λογική του Βενιζέλου είναι κρυστάλλινη:
    Ο εστιάτορας ή ο ιδιοκτήτης καφετέριας που δεν δίνει αποδείξεις τώρα που ο ΦΠΑ είναι 13%, θα δίνει όταν αυτός φτάσει στα 23%.
    Ράβδος στη γωνία, άρα βρέχει.

    • juliet avatar
      juliet @ ΒΙΣ 11/08/2011 11:57:53

      Και όμως έχει λογική,αυτός που κάθεται την πληρώνει...δαιμόνιο μυαλό το τύπος,Τούρκος είναι και είναι πονηρός ο μπαμπέσας.

  14. Tsetsenos avatar
    Tsetsenos 11/08/2011 12:23:19

    Σχολιο απο εκλεκτο αναγνωστη σε αλλο φορουμ.

    "Ολημερίς το χτίζανε, το βράδυ γκρεμιζόταν...". Και πάλι καλά, με τέτοιο μαστροχαλαστή επικεφαλής! Ο άνθρωπος προσπαθεί να εφαρμόσει τα ανεφάρμοστα και να παραγάγει αποτέλεσμα! Είναι σαν να σκοτώνεις κάποιον με την πεποίθηση ή την ελπίδα ότι στη συνέχεια θα μπορέσεις να τον αναστήσεις! Και βέβαια η ελπίδα της αναστάσεως είναι ευγενής και αξιέπαινη. Η χρησιμοποίηση όμως της αναστάσεως ενός ανθρώπου που ευθύνεσαι για τον θάνατό του προκειμένου να αποκομίσεις βραχυπρόθεσμο προσωπικό πολιτικό όφελος όχι μόνο αξιέπαινη δεν είναι, αλλά αξιοκατάκριτη και ακόμη χειρότερη: συνιστά σκύλευση...

    Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι ένα πρόγραμμα χωρίς λογική, χωρίς συνοχή, χωρίς εφαρμογή βασικών παραμέτρων του (φοροδιαφυγή, αναδιοργάνωση κρίσιμων δημόσιων υπηρεσιών, εκκαθάριση υποθέσεων κατάχρησης δημοσίου χρήματος που βοούν και όζουν), χωρίς έρμα και κατεύθυνση, αποτελεί σκύλευση του πτώματος της χώρας. Μάλιστα δεν περίμεναν καν τον θάνατο του ασθενούς για να επιδοθούν στο μισητό από θεούς και ανθρώπους έργο της σκύλευσης. Το πράττουν ήδη. Και το πράττουν επί δικαίων και αδίκων, μέσω της γενικής φορολογίας... Επί εκείνων που "τα έφαγαν" και, "ποτέ από χρέος μη κινούντες", δεν έχουν τώρα κανένα πρόβλημα να επιστρέψουν μέρος των "χωνεμένων" και επί εκείνων που καθόλο το διάστημα του Δείπνου των άλλων αγωνίζονταν να επιβιώσουν στην άκρη του τραπεζιού ως Πτωχολάζαροι...

    Το έτι χειρότερο είναι ότι τη ληστρική πολιτική της σκύλευσης αναλαμβάνει μέγιστος πολιτικός ανήρ που, μη έχοντας κανένα άλλο περιθώριο ανάδειξης, δεν θα διστάσει να πράξει οτιδήποτε θα τον καθιστούσε κύριο της ημέρας στο στοιχειωμένο σπίτι που λέγεται Ελλάς. Ο άνθρωπος είναι διπλά και τριπλά κατάπτυστος όταν εξισώνει το άδικο, το παράλογο και το αναγκαίο και επιμένει μάλιστα να προσωποποιεί το αποτέλεσμα αυτής της πρωτοφανούς εξίσωσης. Αντί να δώσει λύσεις, όπως επιτάσσει ο θεσμικός ρόλος του, επέλεξε άπαξ την "τελική λύση": την προσωπική κεφαλαιοποίηση της πτώχευσης. Μετά και τα νέα μέτρα τα παντελόνια θα ράβονται χωρίς τσέπες και οι νεόπτωχοι θα έχουν δει το φως το αληθινόν: θα θεωρούν πλέον εχθρό του Λαού όποιον έχει να φάει. Κι αυτή η εξίσωση επί τα χείρω, αυτή η ομαδική ρίψη στον λάκκο των λεόντων της εθνικής μας αθλιότητας, θα αποκρύψει τεχνηέντως τη μόνη αδιαμφισβήτητη αλήθεια της εν εξελίξει κρίσης: ότι η έξοδος της τραγωδίας δεν συνοδεύτηκε από το έλεος και η νέμεσις κρατήθηκε με χορευτική δεινότητα και επιδεξιότητα μοναδική μακριά από τη σφαγή των αμνών...

    Χαίρετε και αγαλλιάσθε, κύριοι της κυβέρνησης και λοιποί Σαρδανάπαλοι του συστήματος! Άξιος ο μισθός σας!

    Ιουλιανος

  15. Σίμος avatar
    Σίμος 11/08/2011 17:16:51

    Ο βενιζέλος κατάφερε το ακατόρθωτο. Να θεωρείται χειρότερος ακόμη και από αυτόν τον Τζέφρυ. Σε λίγο δεν θα ασχολείται κανένας με τον ΓΑΠ

  16. Ταραχή avatar
    Ταραχή 11/08/2011 23:30:31

    Το μόνο λογικό δίκαιο και μόνιμο μέτρο που μπορούν να πάρουν είναι να παραιτηθούν.Όσο καθυστερούν τόσο χειρότερα για όλους μας.

  17. nick avatar
    nick 11/08/2011 23:34:39

    αλλα ελευθερωνουν τα ...νναρκωτικα :D :D :D :p

    πασοκισταν...