#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2009 15:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Βγενόπουλος θέλει να μας φέρει «ΦΩΣ»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Helmut avatar
    Helmut 23/06/2009 15:46:13

    Μου θυμίζει την ρήση "What's good for General Motors is good for the country".

    Κατά τα άλλα, μετά την "Ολυμπιακή", το "Φως". Ούτε επίτηδες να το έκανε ο Παναθηναϊκός Βγενόπουλος...

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2009 15:46:37

    πεφωτιστήκαμε!

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΤΣΙΜΙΣΚΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΤΣΙΜΙΣΚΗΣ 23/06/2009 15:55:14

    Η ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ...ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.

  4. donaE avatar
    donaE 23/06/2009 15:58:20

    Δηλαδη ...η χωρα και η MIG ειναι ενα? Τον ειχα για πιο εξυπνο οχι να καρφωνεται ετσι.

  5. Δροσούλα avatar
    Δροσούλα 23/06/2009 16:06:20

    Προφανώς ετοιμάζεται να μπει στον κλάδο της υγείας, αλλά για να μπει θέλει να αποκαταστήσει τον ανταγωνισμό πρώτα για να μην πάθει ότι έπαθε η Γιάννα.

  6. αχβαχ avatar
    αχβαχ 23/06/2009 16:09:31

    Θα μας κάτσει στο σβέρκο

  7. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 23/06/2009 16:19:25

    Αυτός ο λαός πολλές φορές έφερε με την ψήφο του και τους ώμους του τα διάφορα “αστεράκια” που του καθίσαν στο σβέρκο ....
    έλεος με τα φώτα τους ...
    Ευλογημένοι να είστε ...

  8. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 23/06/2009 16:20:08

    Επιχειρηματικά, δεν έχει σχέση με το Ρόκο ο Βγενόπουλος.

    Οι δραστηριότητές του επεκτείνονται σε πολλούς τομείς. Δεν έχει άδικο. Αν πάει καλά η οικονομία, θα πάει καλά κι εκείνος. Αν δεν έχει ο άλλος να φάει, σιγά μην κάνει ιδιωτική ασφάλεια, πάει διακοπές, αγοράσει αφειδώς από σούπερ-μάρκετ. Αυτά δεν έχουν σχέση με ψηφιακές παροχές και λαχεία.

    Όσο για το σύστημα με τα φάρμακα, είναι απλό. Επιχειρηματίας είναι, όχι η Αγία Ελεούσα, να καλύψει τα πάντα. Ο τομέας της υγείας είναι άμεσα συνδεδεμένος με την καταναλωτική δραστηριότητα. Αν το κράτος εξοικονομεί χρήματα από τη σπατάλη στα φάρμακα και τα διαθέσει καλύτερα, ώστε να βελτιωθεί η υγεία των πολιτών, η ευζωία και η αύξηση του προσδόκιμου θα δημιουργήσουν περισσότερους καταναλωτές.

    Δεν έχετε πιάσει το πνεύμα του Βγενόπουλου. Δεν είναι ο Άγιος Παντελεήμονας, ούτε όμως επίδοξος Μπερλουσκόνι. Το συμφέρον της εταιρείας του κοιτάει και το κάνει με το σωστό τρόπο. Εμείς έχουμε μείνει επιχειρηματικά στο '60, όταν ο κόσμος προχωράει.

  9. F avatar
    F 23/06/2009 16:21:38

    Μόνο που η μονάδα πληροφορικής της MIG (SingularLogic) είναι αστείου επιπέδου, γι' αυτό ψωνίζει από αλλού υπηρεσίες που δεν μπορεί να προσφέρει...

  10. αντί avatar
    αντί 23/06/2009 16:21:38

    Να και ο Μπερλουσκόνι!

  11. Greco avatar
    Greco 23/06/2009 16:25:45

    ισχυρη αστικη ταξη ειναι ο μονος δρομος για το μελλον της ελλαδος...αλλα υγιης,οπως στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες.Σε αυτη τη περιπτωση πραγματι το συμφερον της,συμβαδιζει με της χωρας και των πολιτων


    οχι τζαμπατζιδικη και λαμογιστικη,οπως συνηθησαμε τοσες δεκαετιες...Παρτε παραδειγμα μερικους "αριστερους" προς πειραια μερια,εχθροι του καπιταλισμου βεβαια,που πινουν ομως νερο στο ονομα του Σωκρατη γιατι τους εδωσε μαμ

    αν ο ανθρωπος ειναι "καθαρος"και εχει ορεξη για προτασεις,τοτε ορτσα!

    και ας γκρινιαζουν μερικοι,εθνικο σπορ ειναι αλλωστε...

  12. Περιπτεράς avatar
    Περιπτεράς 23/06/2009 16:29:12

    Αν ο Βγενόπουλος είναι τόσο εντάξει παλικάρι, γιατί κυκλοφορεί με ένα μικρό ιδιωτικό στρατό, που τώρα το καλοκαίρι μοστράρει τα αυτόματα μέσα από τα ανοιχτά παράθυρα των συνοδευτικών;

    Τι φοβάται, τους πολίτες;
    Αφού έχει κοινά συμφέροντα με αυτούς, έτσι δεν είναι;

  13. Lavazza avatar
    Lavazza 23/06/2009 16:34:10

    Γιατί άδικο έχει όσον αφορά την διαφάνεια στης προμήθειες του δημοσίου;;;

    Ο Καραμανλής άδικο είχε όταν μιλούσε για "επανίδρυση" του Κράτους;;;

    Οι ορολογίες και οι σκέψεις είναι σωστές.

    Απλώς ζητείται λοχίας να τις εφαρμόσει (γιατί οι πιλιτικοί είδατε όλοι πόσο τις εφάρμοσαν ειδικά μετά το 1981...).

  14. δημος . avatar
    δημος . 23/06/2009 16:52:29

    Lavazza- τέκνο μου έχεις δίκαιο αφού σε αντέχει και ο factorx ακόμα και δεν σε σβήνει όπως έμενα τον άτακτο χαχαχαχ

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/06/2009 17:17:30

    Δε κατάλαβα , έχει ακουστεί ποτέ από το στόμα κανενός το αίτημα για απόλυτη ιντερνετική διαφάνεια σε όλους τους δημόσιους διαγωνισμούς και δεν το πήραμε χαμπάρι?

    Ο άνθρωπος είπε αυτό που σιγοψιθυρίζουν όλοι οι νοήμονες πολίτες σ αυτή τη μικροαστική χώρα και όλοι οι βλαμμενοκαημένοι αρχίσανε να φοβούνται μήπως τους φάει την αργομισθία ο Βγενόπουλος όταν γίνει πρωθυπουργός!

    Λες και είναι κανένας μαλάκας ο Βγενόπουλος να αφήσει τα υπερ-λούσα του για να τρέχει να παρακαλάει τη Μέρκελ και τον Σαρκοζύ !

    Ο Φιλαλήθης μια χαρά τα είπε , το πρόβλημα είναι ότι χρειαζόμαστε άλλη μια εικοσαετία μέχρι να καταλάβουμε τι σημαίνει σύγχρονα οργανωμένο κράτος.

  16. δημος . avatar
    δημος . 23/06/2009 17:23:00

    Greekpoliticalreview – πες το λιανά και άπλα μην γίνεσαι οπορτουνιστής εδώ ....όλα είναι απλά

  17. M avatar
    M 23/06/2009 17:33:08

    F - τι σημαίνει η SingularLogic ειναι αστείου επιπεδου και ψωνίζει από αλλού?

    Γιατι με το επίπεδο "ξέρω εγώ τι σου λέω φιλαράκι ναούμ", όλοι αυθεντίες εχουν γίνει τελευταία...

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/06/2009 17:33:51

    πες τα μόνος σου , μουγκός ή κουλός είσαι ?

  19. δημος . avatar
    δημος . 23/06/2009 17:39:23

    Greekpoliticalreview – η Ρόζα Λ. έχει απαντήσει παλιά ψάξε και διάβασε .

  20. koinos_nous avatar
    koinos_nous 23/06/2009 17:48:06

    για πεστε για πεστε

  21. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/06/2009 18:12:09

    Ρόζα λένε την αδελφή μου κι αυτή λέει ότι αν δεν λες αυτό που θες στα ίσα μη το λες καθόλου...

  22. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/06/2009 18:19:16

    Μέχρι πριν από λίγο καιρό, η «γατοσύνη» του, η «a la Garry Kasparov» τακτικές του, ο επιχειρηματολογικός τσαμπουκάς στον τρόπο που αναπτύσσει τις θέσεις του και η αποτελεσματικότητα των κινήσεών του, με ενέπνεαν τα μέγιστα. Τελευταία όμως, έχει αρχίσει να τον φοβάται κι εμένα το μάτι μου. Δεν ξέρω τι να νιώσω και τι να πω πλέον για το φαινόμενο «Βγενόπουλος». Το θέμα είναι όλοι μας να προλάβουμε να σχηματίσουμε σωστή εικόνα και να έχουμε κατασταλάξει μέσες-άκρες σε κάποιους βασικούς άξονες για την περίπτωσή του, πριν βρεθούμε προ τετελεσμένων.

  23. zaza avatar
    zaza 23/06/2009 18:19:28

    Ο Βγεννό έχει απόλυτο δίκιο και επιτέλους ας δωρίσει κάποιος κάτι πρακτικό στην χώρα μας χωρίς να βρίσκεται στο έλεος της χρεωκοπείας όπως κάνανε άλλοι μεγάλοι 'ευεργέτες'.

    Ο Βγεννό δεν εξασκεί δραστηριότητες άμεσες με το κράτος τύπου άλλων νταβατζίδων δεν μπορεί να χαρακτηριστεί 'κρατικοδίαιτος' επιχειρηματίας.

    Τολμά και λέει μία αλήθεια, η υλοποίηση της οποίας θα αποφέρει κέρδος στο κράτος αλλά και στην εταιρεία του (από την συντήρηση του λογισμικού, ενδυνάμωση της φήμης και πελατείας κλπ.), γιατί όχι αυτό αποτελεί win-win solution.

    Μπερλουσκόνι δεν θα τον χαρακτήριζα πρώτα από όλα γιατί μόνο γελοίος δεν είναι και κατα δεύτερον έχει απορρίψει την οποιαδήποτε πολιτική εμπλοκή του, δεν είναι βλαξ ο άνθρωπος ούτε τόσο εξασφαλισμένος σαν τον Ιταλό ώστε να του λείπει μόνο πλεον η πολιτική δόξα.

  24. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 23/06/2009 19:42:20

    Παίδες, αν δείτε σε τι επίπεδο γίνονται καταναλωτικές έρευνες έξω, θα πάθετε πλάκα. H MIG κάνει τα στοιχειώδη που απαιτούνται στον 21ο αιώνα, γι' αυτό πάει καλά όταν οι άλλοι πατώνουν.

    Γίνονται διάφορες ατυχείς συγκρίσεις τελευταία. Ο ΛΑΟΣ θα φέρει τον Χίτλερ, ο Βγενόπουλος τον Μπερλουσκόνι κ.λπ. Φαίνεται καθαρά η παθογένεια του ελληνικού κράτους, που θεωρείται από τους πολίτες του ως ξεχωριστή οντότητα.

    Αν κοιτάμε εμείς να είμαστε σωστοί, κάθε μέρα, τίποτε κακό δεν θα συμβεί.

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/06/2009 19:43:07

    αν εκπροσωπεί το γκρίζο χρήμα, επιτέλους, να πάρει και την εξουσία. Δεν θα χρειάζεται να λαδώνουν οι πελάτες του, θα κυβερνουν απ'ευθείας.

  26. no_name avatar
    no_name 23/06/2009 19:51:37

    ...καποιοι που γράφουν σχόλια, μάλλον δεν γνωρίζουν ότι η MIG ελέγχει το νοσοκομείο 'Υγεία' και το μαιευτήριο 'Μητέρα'.

  27. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2009 20:08:40

    @26: η μνήμη είναι πτητική (volatile)

    και ο αλουμινάς της γωνίας που θέλει να αναλάβει την τοποθέτηση των κουφωμάτων της εφορίας στη γειτονιά του θα σου πει ότι το καθεστώς των υποβολής προσφορών πρέπει να διέπεται από διαφάνεια

    o ιδιώτης επιχειρηματίας είναι ελεύθερος να προγραμματίζει τις κινήσεις του, αρκεί αυτές να μην προπαγανδίζονται γλοιωδώς και διθυραμβικά από πανστρατιά φερέφωνων

    τι να σου κάνει η εξυπνάδα όταν πάρει μπροστά η μηχανή της αλαζονείας και της έπαρσης

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/06/2009 21:02:06

    Το είχα γράψει και άλλοτε, πολύ πριν την ΟΑ κλπ. Ο τύπος μου θυμίζει κάτι από 666 ή από αντίχριστο. Δεν ξέρω. Παρα είναι καλός ή έτσι μου φαίνεται; Μήπως είναι οφ;

  29. έκπληκτος avatar
    έκπληκτος 23/06/2009 21:11:40

    Εάν δεν κάνω λάθος ο Παπανδρέου πρότεινε πέρυσι 'η και νωρίτερα όλες οι κρατικές συμβάσεις να ανεβαίνουν στο Ιντερνέτ. Μήπως προτείνει κάτι διαφανέστερο ο κ. Φωτεινός? Δεν νομίζω. Απλά ντόρο κάνει, μετά τα γάλατα και τα γιαούρτια στήνει σιγά σιγά το σκηνικό του λαικού ήρωα για να μας προκύψει ΗΓΕΤΗΣ. Μάλλον σε λάθος χώρα ασκείται, ας πάει καλύτερα δυτικότερα στην Ιταλία.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/06/2009 21:24:22

    το ότι ελέγχει τα δύο νοσοκομεία δεν είναι κρυφό. Το ότι οι ελέγχοντες τα νοσοκομεία είναι μπιζιναδόροι επίσης είναι γνωστό. Ο Καψαλάκης, που τουλάχιστον ήταν γιατρός, και έφερε την τομογραφία στην χώρα, προφανώς φοβόταν την μαφία αυτή...

  31. μάνυ λόντερερ avatar
    μάνυ λόντερερ 23/06/2009 21:25:30

    μαντέψτε τι δουλειά κάνω...

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/06/2009 22:17:41

    Στην Ελλάδα όταν λέμε διαφάνεια στις προμήθειες του Δημοσίου, εννοούμε να αγοράζει με αναθέσεις το κράτος από εμάς?
    Γιατί μπερδεύομαι...
    Αν γίνεται δημόσια διαβούλευση στους διαγωνισμούς, που δεν γίνεται, θα μιλήσουμε και για τις προδιαγραφές των προκηρύξεων? για το κόστος σε αντίστοιχες δουλειές στο εξωτερικό?
    ή θα έχουμε διαφάνεια μαθηματικών τύπων, εκπτώσεων και υπεργολαβιών?

  33. anetos avatar
    anetos 24/06/2009 08:44:12

    @F Says:
    June 23rd, 2009 at 4:21 pm
    Μόνο που η μονάδα πληροφορικής της MIG (SingularLogic) είναι αστείου επιπέδου, γι’ αυτό ψωνίζει από αλλού υπηρεσίες που δεν μπορεί να προσφέρει…

    οντως ετσι ειναι , μια σειρα πο συγχωνευμενες /πονεμενες ιστοριες/εταιριες(logic/DIS/pcs κλπ κλπ ) με παροχημενη τεχνολογια , ουτε να "συγχωνευσουν" την τραπεζα του δεν μπορουν ....ειναι της πλακας στην κυριολεξια ....

  34. lypon avatar
    lypon 24/06/2009 11:17:19

    Θα πρέπει μόνο να πω οτι όλα τα λεγόμενα από τον κ. Βγενόπουλο ακούγονται ωραία και πιτσιλωτά ...από όσους δεν έχου σχέση με το αντικείμενο.

    Ο άνθρωπος έκανε ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ δηλώσεις, γιατί σαφώς προαλείφεται για είσοδο στην πολιτική. Και έκανε δηλώσεις ανέφικτες μεν, πιασάρικες δε.

    Αν νομίζετε οτι η έκθεση των διαγωνισμών στο Ιντερνετ θα φέρει διαφάνεια, προφανώς δεν έχετε συνειδητοποιήσει το μέγεθος της διαφθοράς και της εξαπάτησης.

    Αλλά είπαμε, ωραία ακούγεται...

  35. Under-Uber avatar
    Under-Uber 24/06/2009 12:15:43

    Ν' αρχίσω απο το τέλος;
    Γράφετε: "Κατά τα άλλα δεν συμφωνούμε με εκείνους που λένε ότι ο κ. MIG επέλεξε να κάνει αυτές τις δηλώσεις την ημέρα που βυθιζόταν η ναυαρχίδα του Τρίτου Πόλου". Η ειδοποίηση με email του Βγενόπουλου ήρθε στα δημοσιογραφικά γραφεία απο την περασμένη Παρασκευή. Απο που κι ως που θα έπρεπε να ήξερε ο χριστιανός οτι η Γιάννα θα έβαζε λουκέτο στο μαγαζί της Δευτέρα πρωί; Και τι έπρεπε δηλαδή να κάνει; Να ακυρώσει την συνέντευξη τύπου επειδή έκλεισε ο Ε.Τ;
    Ατυχέστατος (και ύποπτος!) ο παραλληλισμός Βγενόπουλου με Κόκκαλη και Ιντρακομ. Απο που κι ως που; Ο Βγενόπουλος ουδέποτε διεκδίκησε ενα ευρω απο το δημόσιο ενω ο Κόκκαλης έκανε δουλειές ΜΟΝΟ με το δημόσιο. Εκτός κι αν εκλαμβάνετε το εγχείρημα της Ολυμπιακής ως "δημόσιο" οπότε καλό ειναι να κάνετε ενα κρύο ντους και να συνέλθετε μια που σφίξανε οι ζέστες...

  36. araxtos avatar
    araxtos 24/06/2009 14:20:26

    @ anetos
    Εχω διαβασει σε αρθρα οτι η Singular εχει προχωρημενο συστημα πληροφορικης για τον υγιειονομικο τομεα.
    Δε νομιζω να ειναι της πλακας, το συστημα τουλαχιστον.
    Απο πληροφορικη δεν σκαμπαζω γρι, κουβεντα να γινεται..

  37. tetoios avatar
    tetoios 24/06/2009 14:24:18

    @ araxtos
    Οτι θελουν λενε φιλε. Η μεγαλυτερη εταιρεια ειναι σε ΙΤ συστηματα.
    Σε καμια τρωγλη θα δουλευουν αυτοι και μας δουλευεουν.

  38. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 24/06/2009 15:23:53

    Γνωρισα τον Αντρεα Βγενοπουλο οταν εκανε τις δημοσιες σχεσεις για τη ναυτιλιακη εταιρια των Μαρτινων, οταν ηταν ακομα εγκατεστημενοι στον Πειραια. Οι εντυπωσεις μου απο τοτε Ηταν ενας μετρημενος, συμπαθεστατος, ευγενης, ειλικρινης και ευαισθητος ανθρωπος.
    Δεν μπορω να αντιληφθω τι ακριβως κρυβεται κατω απο την αμφισβητηση των αποτελεσματων που μπορουν να προκυψουν απο την εμφανιση ολων των κρατικων διαγωνισμων στο Ιντερνετ. Επειδη θα αποκλεισθουν "πονηροι" οροι των διακηρυξεων, αφου ο πασα ενας θα μπορει να τις διαβασει και οι ειδικευμενοι (δεν μιλαω για τους εμπλεκομενους επιχειρηματιες) θα ειναι σε θεση να τους εντοπισουν και να ακολουθησει γενικο κραξιμο; Θυμαμαι, το 1981, ενας δημοκρατικος πολιτης, απο τους πλεον ειδικους στον τομεα των φαρμακων, ειχε προσφερθει να προσφερει τις γνωσεις του, αλλα τα λαμογια που δεν ηθελαν εξυγιανση αλλα να τα "οικονομησουν" τον απεπεμψαν και φυσικα ο τομεας, κυριολεκτικα, οργιασε, οπως ολοι γνωριζουμε.
    Η συγκεκριμενη προταση Βγενοπουλου ηδη αρχισε να υποσκαπτεται υπογειως και αυτο μας δειχνει ξεκαθαρα οτι καποιοι δεν θελουν τετοιους νεωτερισμους, που θα δινουν στον καθενα που μπορει να διαβασει πεντε αραδες, το δικαιωμα να βλεπει, να καταλαβινει και να αντιδρα. Το Ιnternet, παρτε το χαμπαρι, ειναι η τεραστια δυναμη που χρειαζονταν οι απλοι ανθρωποι να κανουν τοσο μεγαλα, σαν αυτα που γινονται αυτη τη στιγμη στο Ιραν. Κι' αφηστε τον οποιοδηποτε Βγαινοπουλο, που δεν ζει απο τις δοσοληψιες με το Δημοσιο, να καταθεσει και τις ιδεες, και τις προτασεις του, γιατι θα υπαρξει και κερδος και για μας τους απλους πολιτες.

  39. bruce waine avatar
    bruce waine 26/06/2009 02:35:53

    Χα! Ο Βγενόπουλος δεν ζει από τις δοσοληψίες του με το Δημόσιο; Και τα 200 εκατ. ευρώ που έβγαλε από τη μεσιτεία του στην ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ τι ήταν; Ή μήπως τα έβγαλε με επιχειρηματική "μαγκιά"; Αν δεν ήθελαν ο Καραμανλής και ο Αλογοσκούφης θα τα είχε βγάλει ποτέ; Και τα δομημένα που πούλησε η Marfin στο Ταμείο Ξενοδοχοϋπαλλήλων με το πιο εξωφρενικό τίμημα της παγκόσμιας αγοράς τι ήταν; Αν δεν είχε γίνει ο θόρυβος με τα δομημένα δεν θα είχε κάνει χρυσές δουλειές και με άλλα ταμεία; Και το έργο ΗΦΑΙΣΤΟΣ του υπουργείου Οικονομικών που πήρε η Singular με απευθείας ανάθεση από τον Αλογοσκούφη τι ήταν; Ιδιωτική δουλειά; Και οι δουλειές της Singular στην κάλυψη των εκλογών και την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία τι είναι; Ιδιωτικές; Μην έχετε ψευδαισθήσεις: και ο Βγενόπουλος για το εύκολο κρατικό χρήμα πηγαίνει. Απλώς ως τώρα δεν του άφηναν πολλά περιθώρια οι μεγάλοι και μόλις τα τελευταία χρόνια καταφέρνει να μπει στο σύστημα.