#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2011 13:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κύριος Σταύρος θέλει εκλογές…



Τον δρόμο προς τις κάλπες και προς ένα (ΔΟΛιο) ξεκαθάρισμα της κατάστασης δείχνει στον Γ. Παπανδρέου ο Σταύρος Ψυχάρης. Λίγες ώρες μετά την διαπίστωση του Ε. Βενιζέλου (παρόντος του πρωθυπουργού) για έλλειψη «ικανότητας πολιτικής διεύθυνσης της χώρας» (και όσα τραγελαφικά συνέβησαν στο Μαξίμου με την εσπευσμένη κλήση του για να «διορθώσει» την εικόνα που δημιουργήθηκε), ο ισχυρός άνδρας του ΔΟΛ (με άρθρο του στην ηλεκτρονική έκδοση του «Βήματος») δείχνει να παίρνει το νήμα από εκεί που το άφησε ο υπουργός Πολιτισμού.

Αποδέχεται δηλαδή την περιγραφή της προβληματικής κατάστασης και δίνει ως λύση στον πρωθυπουργό την προσφυγή στις κάλπες, αλλιώς θα υπάρξει λύση «ανωμαλίας». Στο άρθρο του ο Στ. Ψυχάρης θυμίζει ότι το 1965 «ξέσπασε πολιτική κρίση που έμελλε να σφραγίσει τη χώρα. Η άρνηση του ανωτάτου άρχοντος να λύσει το πρόβλημα με διάλυση της Βουλής και διενέργεια εκλογών είχε καταστροφικές συνέπειες. Επί δύο σχεδόν έτη ο δημόσιος βίος διεσύρθη και η πολιτική ζωή κατέστη στίβος εξευτελισµού θεσµών και προσώπων. Το Κοινοβούλιο έγινε θέατρο χυδαίων «παραστάσεων» και τα υπουργικά χαρτοφυλάκια κατέστησαν ανταλλάξιµα αγαθά προς διανοµήν στους επίορκους πολιτικούς αποστάτες. Δεν ήθελαν τις εκλογές επειδή προέβλεπαν το αποτέλεσµά τους. Και µε την πολιτική που ακολούθησαν οι αρνητές της απλουστέρας των δηµοκρατικών διαδικασιών, της προσφυγής στις κάλπες, οδήγησαν τη χώρα σε επικίνδυνες ατραπούς µε κατάληξη τη δικτατορία των συνταγµαταρχών του 1967....».

«Αν η οδός προς τις κάλπες µένει κλειστή, ανοίγουν περάσµατα για τους νεκροθάφτες της Δηµοκρατίας...», προσθέτει και καλεί τον ΓΑΠ «να αποφασίσει πώς και πότε θα υλοποιήσει τη δήλωσή του ότι θα δώσει τη µάχη µε όσους θέλουν να τον ακολουθήσουν – αφήνοντας «εκτός τρένου» τους (πόσους;) λοιπούς».

Ο Στ. Ψυχάρης εμφανίζεται επιφυλακτικός στις κυβερνήσεις συνεργασίας αμφισβητώντας «αν η εποχή µας αντέχει ή επιβάλλει απροσδόκητα σχήµατα κυβερνητικής συνεργασίας δοκιµασµένα στο παρελθόν (περίπτωση Θ. Σοφούλη - Κ. Τσαλδάρη)».

Τώρα το ότι οι εκλογές μπορεί να αποτελέσουν κόλαφο για τον ΓΑΠ, είναι κάτι που δεν πειράζει καθόλου, μα καθόλου τον Στ. Ψυχάρη!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 11/05/2011 13:21:20

    Δυστυχώς, αυτοί οι άνθρωποι (και εννοώ ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς των τελευταίων 25-30 χρόνων, οι πολιτικές τους και η συμπεριφορά τους) δικαίωσαν την χούντα του '67 που μιλούσε για διαφθαρμένους. Απλά κάναμε ένα μεγάλο κύκλο.

    • α.β avatar
      α.β @ Νίκος 12/05/2011 20:36:33

      10000000000000000000000000

    • α.β avatar
      α.β @ Νίκος 12/05/2011 20:36:33

      10000000000000000000000000

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 13:26:33

    αν εχει πολυκομματικη Βουλη ποιον θα πρωτοσπρωχνει ?? χαχαχαχαα
    ολοι στις κατλσες.

    ο Μπενυ και ο Καϊλας με τη Μαρθα/Αννα Βουρτση ειναι πολυ προβληματοισμενοι με την διακυβερνηση της Χωρας !! αχχαχααα σαν τα ποντικια οταν βουλιαζει ο Τιτανικος του ΠΑΣΟΚ.. ξεπηδανε στη θαλασσα !!
    Μονο που η συγκεκριμενη θαλασσα ΚΑΙΕΙ !!! Ζεματαει !!

    ΠΠ

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/05/2011 13:27:53

    Ένα ριμέικ τού "παραιτηθείτε, κύριε Πρόεδρε"...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 13:28:03

    ο κυρ Σταυρος ανοιγει τις πορτες με τους αγκωνες !!! δε θελει ν αφηνει αποτυπωματα !! χαχαχαα πατς στο πατς..

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 14:12:05

      χι χι χι

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 14:23:50

      Ικανό τον έχω να έχει καταστρέψει τα δακτυλικά του αποτυπώματα για να μην αφήνει ίχνη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 14:39:38

      Με τα σάλια που αφήνει δεν εχει βρεί λύση όμως.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/05/2011 13:30:38

    Χα! Ο κυρ-Σταύρος δείχνει τα δόντια του, επειδή δεν παίρνει το δάνειο. Σου λέει, δεν έχω άλλο τρόπο να το πάρω.

    Πολλά τα ενδεχόμενα:

    1) Μόλις το πάρει, αν το πάρει, θα ξαναγίνει "καλό παιδί".

    2) Επενδύει στη "δοκιμασμένη" λύση Βενιζέλου, που αποφάσισε να ανακτήσει τα ηνία της αμφισβήτησης από το Λοβέρδο. Τον έχει και φάτσα κάρτα στην πρώτη ανάρτηση της σελίδας σημειώνοντας ως τίτλο-φαρμάκι: "Βενιζέλος: Δεν έχουμε πολιτική κατεύθυνση".

    3) Οι ξένοι έτσι κι αλλιώς αποφάσισαν να τελειώσουν τον ΓΑΠ και ο κυρ-Σταύρος πήρε πειθήνια τη "γραμμή".

    4) Κλείνει το μάτι στο Σαμαρά, μπας και του δώσει αυτός το δάνειο (;). Προξενεί εντύπωση το ότι δεν δείχνει να του πολυαρέσουν τα "απροσδόκητα" σχήματα κυβερνητικής συνεργασίας, όταν ένα σωρό παπαγαλάκια του Μνημονίου τα προωθούν.

    Τι από όλα αυτά συμβαίνει; Μπορεί και όλα μαζί, αλλά κάποια από αυτά πρέπει να συμβαίνουν.

    Επειδή πιθανότατα συμβαίνει και το "4", δεν πρέπει να ξεχνάμε:

    α) ότι όλοι αυτοί είναι ορκισμένοι εχθροί του Σαμαρά, που επειδή φαίνεται ότι δεν μπορούν να τον αποφύγουν, αρχίζουν σιγά σιγά τώρα να τον γλείφουν.

    β) ότι είναι πολιτικοί χαμαιλέοντες που επιβίωσαν στην κατοχή και στη Χούντα

    γ) ότι με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναγυρίσουν στο φυσικό, νεοταξικό τους χώρο.

    δ) ότι ο Λαμπράκης οργάνωσε το πραξικόπημα στην Κύπρο το 1974. Άρα είναι πολύ μεγαλύτερο δόντι και πολύ μεγαλύτερος προδότης από όσο φαίνεται. Πιθανότατα, περισσότερο από τον Ιωαννίδη, που στο κάτω κάτω πλήρωσε το έγκλημά του, ενώ ο Λαμπράκης έγινε ρυθμιστής του μεταπολιτευτικού καθεστώτος. Τυχαίο;

    Δεν γίνεται Νέα Μεταπολίτευση δίνοντας άφεση αμαρτιών στον ΔΟΛ για όσα έκανε κατά της χώρας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 11/05/2011 13:46:22

      Έτσι.
      Με το τέλος της Μεταπολίτευσης τελειώνουν και τα παράσιτα ΔΟΛ, ΜΟΛ και δεν συμμαζεύεται.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Επώνυμος 11/05/2011 15:20:49

      Θυμιζω οτι αρκετοι εδω μεσα προτιμουσαν ΓΚΑΠ απο τον Βενιζελο στις εσωκοματικες του ΠΑΣΟΚ.
      Ηταν λεει εκτος διαπλοκης ο Γιωργακης.
      Πολυ θα ηθελα να ακουσω την αποψη τους τωρα.
      (Δικαιωθηκε και μια φορα ο Μητσοτακης που ελεγε "δεν μπορει το παιδι").

  6. jkr avatar
    jkr 11/05/2011 13:36:15

    3) Οι ξένοι έτσι κι αλλιώς αποφάσισαν να τελειώσουν τον ΓΑΠ και ο κυρ-Σταύρος πήρε πειθήνια τη “γραμμή”.
    Διαλέγω το 3!

  7. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 11/05/2011 14:09:53

    Κι όμως φαίνεται οτι η μόνη λύση "σωτηρίας" από το σημερινό τραγικό αδιέξοδο είναι η προσφυγή στην κάλπη, σωστά το μυρίστηκε ο κυρ Σταύρος.

  8. lampropoulos avatar
    lampropoulos 11/05/2011 14:22:52

    καλα κανει ο κυριος σταυρος και θελει εκλογες..η ΝΔ γιατι τις φοβαται?????????

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ lampropoulos 11/05/2011 14:51:32

      έχεις μήπως σκεφθεί το ενδεχόμενο ο κυρ Σταύρος να έχει περισσότερες πληροφορίες από εμάς για το σημερινό τάιμινγκ? Λες να ζητάει αυτοκτονίες?

  9. nasos avatar
    nasos 11/05/2011 15:14:26

    ας πει κάποιος σ'αυτό το ερείπιο τον Ψυχάρη πως η Δημοκρατία στη χώρα μας δεν κινδυνεύει διότι ο λαός μας έχει πλέον ωριμάσει αρκετά
    αυτό που κινδυνεύει είναι η ''Δημοκρατία'' των Ψυχάρηδων,των Μπομπολαίων και των λοιπών καρχαρίων,που ανδρώθηκαν επί Μεταπολίτευσης με όπλο τα ''δημοκρατικά'' τους διαπιστευτήρια
    βρέχει μετεωρίτες και κάτι δεινόσαυροι σαν τον ΔΟΛ βαίνουν προς εξαφάνιση,τα κολπάκια με τον υστερικά φιλόδοξο Μπένυ θα τους γυρίσουν μπούμερανγκ,οι είλωτες ξύπνησαν πια και ξέρουν ποιοί είναι οι πραγματικοί εχθροί τους

  10. ασχ avatar
    ασχ 11/05/2011 15:40:24

    οι σύμβουλοι του ΓΑΠ ,που τους πληρώνουμε εμείς ,και η παρέα του απέτυχαν και μας βούλιαξαν ακόμη περισσότερο .Τώρα τον πήρανε χαμπάρι και οι δανειστές ότι είναι μόνο για δημόσιες σχέσεις,ποδήλατο,κανό και παρλαπίπες και σκέφτονται ότι με αυτό το νούμερο θα χαθεί η μπάλλα και έτσι άρχησαν τα όργανα.
    Σκεφθείτε ότι οι του ΔΝΤ κάλεσαν τους προέδρους των δικηγορικών συλόγων να μιλήσουνε αυτοί αντί της κυβέρνησης και οι πρόεδροι τους φτύσανε......
    Χάος την πλήρωσαν οι μισθωτοί και ότι συνατξιούχοι και οι φορείς με τους μεγαλονταβατζήδες αρνούνται να χάσουν τα κεκτιμένα.

  11. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 11/05/2011 15:50:03

    Επώνυμος και ασχ σωστοί. ΕΓΚΡΊΝΩ

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 11/05/2011 17:53:39

    Και ο Κυρ.Σταυρος αλλα και ο "Αριστερος" κ.κ.Καφετζοπουλος (χθες απο την εκπομπη του Λαζοπουλου), δηλωσαν την "φοβια" οτι δεν θελουν να ξαναβρεθουν μπροστα σε κατασταση Νεας Χουντας!!!!Ωραιο το νεο "εφευρημα" με τον ανυπαρκτο "δρακο"...Ποιος μαλακας θα ξαναβαλει τα στηθια του μπροστα για να βρεθει στα καγκελα, και τα λαμογια να επανελθουν ΩΣ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ??? (Και αν ΟΧΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ) σιγουρα τα καλοθρεμμενα στις εσπεριες παιδια τους???Βριθουν απο κουτοπονηρια ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.Ετοιμα να ξαναρημαξουν την Πατριδα, αρκει να βρεθουν αδαεις-χαζοφιλοτιμοι.

  13. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/05/2011 19:22:43

    Η διαχρονική εθελοδουλία και υποτακτικότητα της εθνικά και κοινωνικά Ανάξιας ( όπως ακριβώς την περιγράφει ο ¨νόμος για τους δοσιλογισμό¨ το 1945 ) πολιτικής ηγεσίας του τόπου ( της Αριστεράς συνιστώσας της δημοκρατίας ¨μας¨ συμπεριλαμβανομένης ) οδήγησε στην διάλυση , την κοινωνική αποσύνθεση της χώρας και σήμερα βρισκόμαστε στα πρόθυρα εμφυλίου πολέμου και όχι επανάστασης.

    Ο κ. Ψυχάρης ¨διαισθάνεται¨ η μάλλον απειλή με δικτατορία. Δεν ενδιαφέρει τι λένε και διαπιστώνουν οι διάφοροι ¨Σταθμάρχες¨ για τις εξελίξεις στην χώρα ,

    Όμως είναι γεγονός ότι όταν ψηφίστηκε ο Γεώργιος Παπανδρέου της Μαργαρίτας με τις μεθόδους της προεκλογικής απάτης ( και μετά από ¨ειδικές επιχειρήσεις¨ , φωτιών , πυρκαγιών και ¨εξεγέρσεων¨ ) όλα τα κυρίαρχα Μ.Μ.Ε.της Γερμανίας σχολίασαν τελείως αρνητικά και επιθετικά την εκλογή του ¨φιλοαμερικάνου¨ πρωθυπουργού , γιου , όπως έγραφαν του Ανδρέα και του ¨Πασοκ της διαφθοράς¨. Με λίγα λόγια ήταν ξεκάθαρο ότι το Δ΄ Ράιχ δεν έβλεπε με καλό μάτι την εκλογή του , στα πλαίσια του ανταγωνισμού με τον ¨άλλο¨ , τον Αμερικάνικο ιμπεριαλισμό .

    Λίγο αργότερα η ¨Γερμανό -Αγγλοσαξωνική -Αμερικάνικη παράταξη¨ του γερμανικού κεφαλαίου¨ ( η οποία ανταγωνίζεται την ιδιαίτερα ενισχυμένη μετά το 1990 ¨Κέντρο-Ευρώ-Ασιατική του παράταξη ) ¨τα βρήκε¨ προσωρινά με τον Γ.Π. στα πλαίσια της Χρηματοπιστωτικής επίθεσης του Δ.Ν.Τ. για την διάσωση των πιστωτικών κεφαλαίων όλης της συμπαράταξης. Του πρόσφεραν και ¨τέθριππο άρμα¨ στα πλαίσια της υπόσχεσης να προτιμήσει τα προϊόντα τους στις ¨εναλλακτικές μορφές ενέργειας¨ και να τους πουλήσει ¨στην ανάγκη¨ δημόσια περιουσία και δημόσια γη .

    Τώρα όμως και πάλι διαπιστώνουν ότι είναι ¨πολύ Αμερικάνος¨ και ότι η χώρα βρίσκεται στα ¨πρόθυρα εμφυλίου πολέμου¨ και ψάχνουν για πιο ελεγχόμενες Κέντρο-Ευρωπαϊκές - Σοσιαλδημοκρατικές λύσεις. Ο Κ. Σημίτης ξόφλησε στην εφεδρεία. Τον Άκη τον ξόφλησαν.

    Η κ. Ντόρα πρέπει επίσης να περιμένει... ώσπου να ωριμάσουν οι συνθήκες για μια ¨Ελλάδα της Αξιοκρατίας¨ , των ¨πεφωτισμένων¨... , «πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος»

    Και μένει το άλλο άλογο που είχαν προτιμήσει ανεπιτυχώς το 2007 να προωθήσουν.

    Ο κ. Βαγγ. Βενιζέλος , ¨πνευματικό παιδί¨ του μακαρίτη ¨ευνομούμενου σοσιαλδημοκράτη¨ , Γερμανολάτρη της ¨Γερμανικής Συνταγματικής Μεταρρύθμισης στην Ευρώπη¨, μακαρίτη Κ. Τσάτσου. Τότε μάλιστα , στις εσωκομματικές προκριματικές εκλογές του 2007, στις οργανώσεις του ΠΑΣΟΚ -Γερμανίας είχε πλειοψηφήσει η υποψηφιότητα του κ. Β. Βενιζέλου.

    Να τον πουλάει άραγε και η ¨πρώτη του πατρίδα¨ και το Εβραϊκό λόμπι τον Γιώργο Παπανδρέου της Μαργαρίτας ; Δεν θα έχουν πρόβλημα εάν οι ανάγκες το απαιτούν , αλλά δεν νομίζω, Μέχρι τώρα καλά εκτέλεσε την υπηρεσία του.

    Όλες οι ¨μεγάλες δημοκρατίες¨ του ιμπεριαλισμού υποστηρίζουν τους προσωρινούς τοποτηρητές τους , ενώ παράλληλα ετοιμάζουν την ¨διάδοχη κατάσταση¨ και δεν διστάζουν να πουλήσουν τους συνεργάτες του. Σαν να λέμε ο ¨καπιταλισμός δεν έχει αδιέξοδα¨ , δεν είναι καθόλου δογματικός.

    Όπως για παράδειγμα και κατά την διάρκεια των στρατιωτικών δικτατοριών στην Ευρώπη. Από τη μία τις υποστήριζαν ενεργά με στρατιωτική βοήθεια και άλλα συστήματα καταπίεσης και από την άλλη προετοίμαζαν την ¨διάδοχη κατάσταση της δημοκρατίας¨ , τα γνωστά πρόσωπα , τους υπότροφους των διαφόρων ιδρυμάτων και ινστιτούτων...¨ Είναι θέμα "timing" για όλους αυτούς.

    Εντωμεταξύ γίνονται απεργίες και διαδηλώσεις , όχι για να ανατραπεί η κυβέρνηση Παπανδρέου , αλλά για να ωριμάσει ¨η ταξική συνείδηση των εργαζομένων¨ , για να αλλάξει ¨ αυτή η πολιτική¨ στον ¨δρόμο για τον σοσιαλισμό¨ με την ¨πολυεθνική μας εργατική τάξη...¨ .

    Δύο εκατομμύρια μετανάστες - πρόσφυγες που ήρθαν ( ¨εισήλθαν¨) στην χώρα με την θέληση και τα μέτρα όλων των κομμάτων της αστικής τάξης ( της αστικής τάξης που έχουν όμως σαν βάση , την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων εργαζομένων και την Συμφωνία όλων των κομμάτων της κοινοβουλευτικής και εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς ( όπου οι ¨αριστεριστές¨ είναι ¨πιο αριστεροί¨ επειδή ζητούσαν ¨περισσότερους μετανάστες¨ ) . Τους ¨υποδέχτηκαν¨ με βαθειά φιλανθρωπικά συναισθήματα για να κατασκευαστεί η ¨Μεγάλη Ελλάδα¨ του Αεροδρομίου των Σπάτων , της Ολυμπιάδας και των αυθαίρετων βιλών στις βουνοκορφές και τις παραλίες της χώρας .

    Όμως η βασική αιτία ήταν για να μπορέσει η ¨παραγωγική αστική μας τάξη¨ να ανταπεξέλθει στις ¨απαιτήσεις των καιρών¨ , στην παγκοσμιοποίηση ¨για την συμπίεση του κόστους εργασίας¨ και την υπερσυσσώρευση κεφαλαίων για το Χρηματιστήριο Αθηνών.

    Επειδή συμβαίνει το κεφάλαιο ¨να μην έχει πατρίδα¨ , όπως και για βασικές συνιστώσες της Αριστεράς ¨οι εργάτες δεν έχουν πατρίδα¨ ( πατρίδα του εργαζομένου είναι ¨εκεί που μπορεί να εργάζεται¨ ) επιτράπηκε να διαλυθεί η Ελλάδα , εκτός των άλλων , και με την συνδρομή των μεταναστών.

    Ανθρώπων δηλαδή που ¨εξ ορισμού¨ δεν έχουν ¨κοινωνικούς σκοπούς και ιδεολογία ¨ , αλλά ανάγκες ¨ατομικής επιβίωσης¨( τα πρώτα 30-40 χρόνια της ζωής τους στις ¨νέες τους πατρίδες¨ , και στα επόμενα ¨ανάγκες προσωπικής επιβεβαίωσης¨ δηλαδή να γίνουν προνομιούχοι σε βάρος των άλλων , ΝΟΜΟΣ ).

    Μεσολαβεί όμως μια περίοδος ανέχειας που τους ¨επιβάλλει¨ μια ¨κατανοητή¨ αντικοινωνική συμπεριφορά και εγκληματικότητα. Σε αυτή την περίοδο βρισκόμαστε , ας κάνουμε λίγο υπομονή.

    Εκτός των άλλων διαπιστώνεται επίσης καθημερινά όλο και πιο πολύ ότι ο ελληνικός υπόκοσμος ( ¨παιδιά του λαού¨ που δεν αντέχουν την αδικία¨ επειδή ¨σύστημα τους απέκλεισε από την νομή των αγαθών¨ ) είναι ολοένα και πιο ¨αντιρατσιστικός¨. Συνεργάζεται με τους ¨άθλιους των αθλίων¨ του Β. Ουγκώ.

    Τέλεια δηλαδή εξυπηρετείται ( τουλάχιστον μέχρι τώρα ) η αστική μας τάξη ΚΑΙ το ¨παρακράτος του ελληνικού υπόκοσμου¨ από το ¨φαινόμενο της μετανάστευσης¨ .

    Το δε ¨ΠΑΜΕ¨ και άλλες ¨αριστερές οργανώσεις¨ καταγράφουν ¨κάποια δεκάδες μέλη παραπάνω¨ στο δρόμο για την σοσιαλιστική αλλαγή στην Ελλάδα και την ¨παγκόσμια επανάσταση που θα καταργήσει τα σύνορα¨... Και όπως ήδη ακούγεται και κάποιες ¨ακροδεξιές - ¨εθνικιστικές¨ οργανώσεις¨ καταγράφουν επίσης κάποια μέλη από ¨λευκούς μετανάστες¨ της άριας φυλής των ¨Γερμανό - Ινδό- Ευρωπαίων¨ ...

    Όμως ¨ας μην είμαστε ρατσιστές¨ , πέρα από το γεγονός ότι υπάρχει πάντα ¨μια σχέση θύτη - θύματος , δηλαδή το θύμα προκαλεί τον θύτη δολοφόνο ...( λένε οι κοινωνιολογίζοντες ¨αριστεροί ¨ ) , όπως διαπίστωσαν οι κ.κ. Κούλογλου , Ιοί και άλλοι με σύστημα προπαγανδιστές του συστήματος ¨απ΄τα αριστερά¨ , ¨και οι Έλληνες κάποτε στην Αμερική...¨. Πέρα από το γεγονός ότι οι ιστορίες αυτές με τους ¨Έλληνες εγκληματίες μετανάστες¨ δεν είχε την έκταση ( και καμία με αυτό που ζούμε σήμερα ) που ισχυρίζονται , δεν μας λένε , ¨οι αριστεροί¨ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ;;; ( ένα ερώτημα που ίσως να μην το καταλαβαίνουν φίλοι ¨δεξιοί¨ αναγνώστες¨ , αλλά το απευθύνω ιδιαίτερα σε ¨αριστερούς¨ που θέλουν ¨αλλαγή και επανάσταση στην Ελλάδα με τους μετανάστες¨ ).

    Διαδήλωσε και χθες ενάντια στην στυγερή δολοφονία , την αύξηση της εγκληματικότητας και την αύξηση των ¨ανεξέλεγχτων ρευμάτων προσφύγων¨ στην Ελλάδα !

    Που ; Μα στην Καλλιθέα για να καταγγείλει την βεβήλωση ενός ¨ιδιωτικού μουσουλμανικού προσευχητηρίου σε μια γειτονιά από φασίστεςόμ ¨ .

    Και βέβαια τα πογκρόμ ενάντια σε ανθρώπους και οι βεβηλώσεις με ¨αγκυλωτούς σταυρούς¨ , έστω και παράνομων ναών , είναι μια όχι μόνο καταδικαστέα πράξη, αλλά πρέπει και να αντιμετωπίζεται . Αλλά το timing παίζει ρόλο και με αυτό η Αριστερά δεν ποτέ μια καλή σχέση. Η ¨προ¨ ή ¨μετά ¨...

    Πέρα από το γεγονός ότι δεν πρέπει σε κανέναν να επιτρέπεται να ιδρύει ¨ιδιωτικούς ναούς¨ στις γειτονιές. Οι ¨αριστεροί¨ που διαμαρτύρονται πολλές φορές για τις ¨ενοχλητικές καμπανοκρουσίες ορθόδοξων εκκλησιών τις Κυριακές... φαίνεται πως έχουν άλλη άποψη για ¨ναούς στις γειτονιές¨... Ίσως να αποτελεί επίσης μια ¨προοδευτική¨ θέση για την σύγχρονη ρυμοτομία και τις ¨χρήσεις γης ¨ στις μεγαλουπόλεις....

    ΤΕΛΟΣ , τα ¨συμψηφίσαμε¨. Κάντε μόκο , διότι ¨έρχονται οι νύχτες των κρυστάλλων¨ ( που τις ζούμε ήδη με την ¨μνημονιακή¨ στάση της ¨Παγκόσμιας Διακυβέρνησης για...την Κλιματική Αλλαγή¨ απέναντι στους ¨απατεώνες Έλληνες¨) και ως γνωστόν ο ¨Λαός των , ¨κατά επιθυμία¨, Ελλήνων ήταν πάντα φασίστας¨. Μέσα μέσα από αποικιοκρατικούς πολέμους και ...γενοκτονίες στην νεότερη ιστορία του συγκροτήθηκε μετά το 1821 ...¨ .

    Φαίνεται πως είναι ώρα λοιπόν η ¨ιστορία να πάρει εκδίκηση¨ με τα ¨Κομιτάτα¨ των Αμερικανό-Γερμανοτσολιάδων ...

    Πάντως μετά από την πολυπόθητη ¨πτώση των τειχών¨ , όταν αποφασίστηκε να περάσουμε από τον ¨ψυχρό στον θερμό πόλεμο¨ , οι ¨Εξ -Αμερικής¨ προείδαν ένα νέο ¨πόλεμο των πολιτισμών και των θρησκειών¨ σαν σκέψη και πρόταση να ξεπεραστούν οι ¨ταξικοί πόλεμοι¨...

    Η διαπίστωση αυτή βέβαια απορρίφθηκε τότε ¨μετά βδελυγμίας¨ από δεξιό-αριστερούς , αλλά σήμερα στα πλαίσια της ¨Νέας Μέσης Ανατολής¨ , το ζούμε ήδη στην Ελλάδα και ¨κλαίμε απαρηγόρητα¨ για την ¨άνοδο του φασισμού...¨

    Η πολιτική του ¨διαίρει και βασίλευε¨ , με ¨Δουβλίνο ΙΙ ¨ , ¨Αμερικανικές εκθέσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων ¨ και την παραδοσιακή ¨Γερμανική Πολιτική Προστασίας των Μειονοτήτων ¨ , ήταν και είναι η κλασική και μέχρι σήμερα αναλλοίωτη τακτική επιλογή του ιμπεριαλισμού .

    Να δούμε τι θα γίνει τελικά . Από τα διδάγματα της ιστορίας είμαι αισιόδοξος , από τα μέχρι τώρα όμως πραγματικά δεδομένα , όχι.

  14. Aeroporos avatar
    Aeroporos 11/05/2011 20:52:42

    Κοιτάξτε, αυτά τα άτομα (είδος Ραμολί-είδος πατσοκοιλιάς) κυβερνούν την Ελλάδα τόσα χρόνια και εμείς τους χειροκροτάμε . Κρίμα !!!!!!!!!!! Θεέ μου!!!!!!!

  15. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 11/05/2011 23:37:13

    ...Στο άρθρο του ο Στ. Ψυχάρης θυμίζει ότι το 1965 «ξέσπασε πολιτική κρίση που έμελλε να σφραγίσει τη χώρα....

    Τι μου θυμίζεις τώρα...

    Τότε δεν είναι, που οι διαδηλωτές αγριεμένοι με τους αποστάτες (λέγε με Τακη Μητσο) βάλανε φωτιά και κάψανε το ΔΟΛιο συγκρότημα στην Χ. Λαδά; Λέτε νάχει επανάληψη; Γουστάρω...

  16. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar