#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2013 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κύριος Διώτης ή μας δουλεύει ή κάτι κρύβει



Χθες, είδα ειδήσεις για πρώτη φορά μετά από μέρες!

Εντύπωση μου έκανε η κατάθεση του πρώην Διοικητή του ΣΔΟΕ κ. Διώτη ο οποίος αν δεν απατώμαι είναι και πρώην εισαγγελικός λειτουργός!

Η απλοϊκή εκδοχή που μας σερβίρισε για γεγονότα, παραλείψεις και πράξεις υψίστης σημασίας για την χώρα, δεν συνάδει με το υψηλό αξίωμα που κατείχε και την προηγούμενη επαγγελματική του εμπειρία.

Ο κύριος Διώτης ή μας δουλεύει ή κάτι κρύβει. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπήρξε τόση ανικανότητα και τόση αφέλεια σε τόσο υψηλά κυβερνητικά κλιμάκια.

Η όλη περιρρέουσα ατμόσφαιρα πάντως που αφορά την λίστα Lagarde, τα στικάκια και την διαχείρισή τους, ο πολιτικός λόγος που ακούμε από πρώην Υπουργούς, Βουλευτές και Στελέχη Διοίκησης και οι δικαιολογίες και ακριτομυθίες παραπέμπουν ευθέως σε συνοικιακό κομμωτήριο και ας με συγχωρήσουν οι συμπαθείς κομμώτριες ανά την χώρα για τον παραλληλισμό.

Η παραδοχή δε του Διοικητή του ΣΔΟΕ πως δεν ήταν σε θέση να αντιγράψει (!!!) ένα απλό αρχείο σε στικάκι – USB, και ζήτησε προς τούτο την βοήθεια φιλικού του προσώπου, απεικονίζει με τον εναργέστερο τρόπο την παθογένεια του δημόσιου τομέα που μας έφερε σαν χώρα σε αυτή την τραγική κατάσταση.

Περισσότερα, επί αυτού του θέματος γράψαμε παλαιότερα στο antinews αλλά υπάρχουν πολλά ανησυχητικά σημάδια πως δεν διαφαίνεται σύντομα αλλαγή πλεύσης όσον αφορά τις τοποθετήσεις στελεχών στην δημόσια διοίκηση. Ελπίζω σύντομα να διαψευστούμε παρ’ όλα αυτά! Όπως λένε, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία….

Akenaton   

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 16/01/2013 11:38:48

    Αγαπητέ "Ακένατε" θα μου επιτρέψεις να πω πως και μας δουλεύει και μας κρύβει κάτι. Όπως ΟΛΟΙ τους.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Νίκος Αργεάδης 16/01/2013 14:54:17

      Έκαναν κατευθείαν κλικ στο άρθρο με σκοπό να σχολιάσω ακριβώς αυτό. Μα νομίζω ότι το σχόλιο αυτό είναι στα χείλη όλων!

      Και ο άνθρωπος αυτός ήταν εισαγγελέας! Το ποιόν του είναι δυστυχώς ενδεικτικό του επιπέδου των δικαστικών λειτουργών μας. Πιστεύει ότι μπορεί να μας δουλεύει κατάμουτρα. Σίγουρα δεν ξεκίνησε να το πιστεύει τώρα τελευταία...

  2. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 16/01/2013 12:11:18

    Διοικητης του ΣΔΟΕ και ομολογει οτι δεν εχει ιδεα απο υπολογιστες! Αναρωτιεμαι αν υπαρχει αλλη τετοια περιπτωση σε οποιαδηποτε τριτοκοσμικη χωρα του κοσμου.Η απολυτη γελοιοποιηση ενος Ευρωπαικου συγχρονου υποτιθεται κρατους! Και μετα λεμε γιατι φτασαμε στη καταστροφη!

    • sagini avatar
      sagini @ Γιαννης Κ 16/01/2013 15:17:51

      Οχι μονο δεν εχει ιδεα απο υπολογιστές , αλλα δεν γνωριζει ουτε το yes απο ξένη γλωσσα . Ειχε μηδέν προσόντα για επικεφαλης μιας υπηρεσιας σαν το ΣΔΟΕ , ηξερε ομως τον Χρυσοχοιδη σαν εισαγελεας , απο τότε με την 17 νοεμβρη . Ομως τα ιδια ισχυουν με τους επόμενους μεχρι και σημερα. Φέρανε ενα υπάλληλο απο την ΔΟΥ Μεσηνης , με καμοια εμπειρια σε διωκτικη υπηρεσία , που και αυτος εχει αγνοια απο υπολογιστες και δεν γνωριζει καν Αγγλικα . Μηδεν προσόντα . Πως αυτος θα διαχειριστεί τοσες μεγαλες υποθέσεις του ΣΔΟΕ σήμερα ? Η γελιοποίηση συνεχιζεται .

      • parsifal avatar
        parsifal @ sagini 16/01/2013 22:39:00

        Σωστός ! Η saga των κολλητών και των συντοπιτών συνεχίζεται ! Και που να δείς σε κάτι αλλα μαγαζιά, εξίσου σοβαρά με το ΣΔΟΕ...

  3. Τρίπους avatar
    Τρίπους 16/01/2013 12:24:01

    Απίστευτες ιστορίες για αγρίους, αν έχεις μια σταλιά αξιοπρέπεια δεν λες τέτοιες αρλούμπες. Αυτός ο απίθανος τύπος ήταν εισαγγελέας και μετά διοικητής του ΣΔΟΕ.

  4. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 16/01/2013 12:25:39

    Ο Διώτης, αντιγράφοντας τα αρχεία από στικάκι σε στικάκι, ήθελε να δώσει ένα απτό παράδειγμα για το μέγεθος της ανθρώπινης βλακείας. Άλλη λογική εξήγηση δεν βρίσκω.

    Βέβαια υπάρχει και το συνομοσιολογικό σενάριο, το στικάκι που παρέλαβε από τον Παπακωνσταντίνου, να ήταν παγιδευμένο με εκρηκτικά και γι’ αυτό το κατέστρεψε.

    Το ανατρεπτικό τέλος αυτής της κωμωδίας θα είναι να κατηγορηθεί μόνο ο Διώτης για πειρατεία ψηφιακού υλικού.

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 16/01/2013 12:43:05

    Μας δουλεύει κρύβοντας.
    Νομίζει μάλλον, ότι η δουλειά του είναι να κρύβει.

  6. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 16/01/2013 12:49:01

    Αν δεν αναλάβουν την διαχείριση του μαγαζιού οι εξαποδώ, και μας ενοχλούν οι κατοχικές δυνάμεις του ορθολογισμού, είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχόμαστε την κατοχή εκ μέρους των βλακών.
    Ακόμη και οι έξυπνοι πρέπει να παριστάνουν τους βλάκες με περικεφαλαία αν θέλουν να κρατηθούν στο σύστημα.
    Αυτός ο τύπος ήταν που έπιασε την δεκαεφτά νοέμβρη...Να γελάσουμε ή να κλάψουμε τώρα?
    Χωρίς ντροπή παριστάνει τον ηλίθιο , διαλαλεί την ανικανότητα του, υπογράφει την ανεπάρκεια του χωρίς φόβο.
    Ξέρει ότι δεν θα τον πειράξει κανείς...Και δεν θα χαθεί ποτέ...

    Αυτη είναι η ελλάδα μας...Ενας θίασος σκιών...

    Αν δεν αναλάβουν το μαγαζί οι γερμανοί ,με δικούς τους υπέυθυνους στον ΣΔΟΕ, ανεξαρτήτως εθνικότητας, αρκεί να πιάνουν τους αιώνιους κλέφτες του γελλαδιστάν μας, δεν θα γίνει τιποτε.
    Δεν θα παραγραφεί το αδίκημα ,αλλά φοβάμαι ότι θα αθωωθούν λόγω βλακείας στο δικαστήριο..Δεν θα το πούν έτσι, όμως θα λείπουν στοιχεία, η πργματογνομοσύνη δεν θα μπορεί να αποδείξει ότι εδν πετάει ο γάιδαρος, τα κίνητρα λείπουν, η βλακεία είναι ανίκητη,οπότε...
    Υποκλιθείτε κύριοι.
    Εξ άλλου ποιός μπορεί να μας διαβεβαιώσει ότι δεν πρόσθεσαν οι γάλλοι τα τρία ονόματα για να εμπλέξουν τους άδολους και άσχετους με τους κομπιότορες υπουργούς και εισαγγελείς μας?
    Μπορεί τα διαβολομηχανήματα αυτά με το αντιχριστιανικό 666 να έφτιαξαν μόνα τους την παραποίηση...

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 16/01/2013 13:01:20

    Ανέκδοτο της ημέρας
    -Εσείς πότε μάθατε ότι κυκλοφορούν αντίτυπα του σιντί της λίστας Λαγκάρντ?
    -Όταν πήρε πλατινένιο δίσκο

  8. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 16/01/2013 15:35:11

    Μια υπόθεση που ¨ αντιγράφεται" , μετα κ ρ ύ β ε τ α ι , και βγαίνει στα τηλεοπτικα παράθυρα μαζί με τηλεοπτικές διαφημίσεις , ειναι σίγουρο οτι " δ ι α γ ρ α φ ε τ α ι "

  9. vgk avatar