#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 12:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κύβος ερρίφθη: εκλογές προκαλεί ο Σαμαράς



"Εθνική ανάγκη" χαρακτήρισε τις εκλογές, ο πρόεδρος της ΝΔ, εξερχόμενος του προεδρικού μεγάρου, μετά την συνάντησή του με τον κ. Παπούλια που κράτησε 2ο λεπτά.

Εξαπέλυσε επίσης σφοδρή επίθεση κατά του κ. Παπανδρέου, κατηγορώντας τον για τυχοδιωκτισμό και ότι προσπαθεί να διασωθεί με ένα διχαστικό δίλημμα που θέτει σε κίνδυνο την χώρα και την παραμονή της στην ΕΕ.

«Ο κ. Παπανδρέου, στην προσπάθειά του να διασωθεί, έβαλε ένα δίλημμα διχαστικό, ένα δίλημμα εκβιαστικό, που θέτει σε κίνδυνο το μέλλον μας και τη θέση μας στην Ευρώπη. Εξήγησα στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ότι η Νέα Δημοκρατία είναι αποφασισμένη να αποτρέψει πάση θυσία τέτοιους τυχοδιωκτικούς πειραματισμούς. Και μπορεί να το κάνει. Αυτή τη στιγμή, δεν έχουμε μπροστά μας απλά ένα αίτημα για εκλογές. Αυτή τη στιγμή, οι εκλογές αποτελούν εθνική ανάγκη. Και ο καθένας πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να κάνει το καθήκον του». δήλωσε.

Εισερχόμενος στο προεδρικό μέγαρο ο κ. Σαμαράς κατέστησε σαφές ότι θα αναλάβει πολιτική πρωτοβουλία που θα οδηγήσει σε εκλογές: «Κύριε Πρόεδρε, ήρθα να σας πω ότι σ’αυτές τις κρίσιμες στιγμές έχω την ιστορική ευθύνη, με κάθε τρόπο, να κάνω ό,τι απαιτείται προκειμένου η ευρωπαϊκή προοπτική και το μέλλον της χώρας μας να μην μπει σε περιπέτειες. Είναι πολύ σημαντικό αυτά τα σχέδια τα οποία υπάρχουν, τουλάχιστον εμάς, να μην μας βρουν συνεργούς.  Θα τα πούμε, κύριε Πρόεδρε» είπε.

Από τη συνάντηση του Σαμαρά με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας , το κλίμα που επικράτησε και άλλες πληροφορίες μας προκύπτουν πλέον τα εξής ενδεχόμενα:

- Είτε θα ρίξουν τον Παπανδρέου οι βουλευτές του στην Βουλή μην δίνοντας ψήφο εμπιστοσύνης.

- Είτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα αναλάβει πρωτοβουλία και θα οδηγήσει την χώρα σε εκλογές

- Είτε η Αντιπολίτευση θα προκαλέσει αυτή τις εκλογές, εξετάζοντας όλες τις δυνατότητες που της δίνει το Σύνταγμα, αλλά και επιβάλλει η κρισιμότητα των περιστάσεων.

Σε κάθε στιγμή, οι στιγμές είναι δραματικές και στο επιτελείο του Σαμαρά εξετάζονται αυτή την στιγμή  όλα τα ενδεχόμενα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περίεργος avatar
    περίεργος 01/11/2011 12:26:17

    ΑΡΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ περίεργος 01/11/2011 13:58:48

      ναι και μολις ερθει η ΝΔ στην εξουσια οι πασοκοι θα κατεβαζουν τα συνδηκατα στους δρομους ο καστανιδης θα ανεβει στην θεσσαλονικη και θα πλακωνεται με τα ματ και ο γιωργακης αν βρισκεται ακομα ελλαδα θα παει πειραια με μιχα για να ριξουν τους κινεζους στην θαλασσα με δακρυα στα ματια απο τα δακρυγονα τις κακιας πεθερας σορυ δεξιας ηθελα να πω

      • http://chomatery.blogspot.com avatar
        http://chomatery.blogspot.com @ Διηνεκης 01/11/2011 14:03:38

        αυτό δεν πρόκειται να συμβεί, διότι όλοι αυτοί θα είναι μέσα στο ελικόπτερο...

        • Διηνεκης avatar
          Διηνεκης @ http://chomatery.blogspot.com 01/11/2011 16:13:09

          σαν πολλοι δεν ειναι ουτε ολος ο στολος ελικοπτερων δεν τους χωραει

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ http://chomatery.blogspot.com 02/11/2011 00:44:01

          Στον Κορυδαλλό καλύτερα..

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Διηνεκης 01/11/2011 14:41:29

        Δεν θα γίνει αυτό. Το ΠΑΣΟΚ όπως το ξέραμε τελείωσε. Ευτυχώς

      • man8os avatar
        man8os @ Διηνεκης 01/11/2011 15:31:11

        Ειτε θα ειναι στο εξωτερικο, ειτε στη φυλακη, ειτε 2 μετρα κατω απο το χωμα.
        Δεν θα ξαναπροκαλεσει κανενα προβλημα το ΠΑΣΟΚ και τα συνδικατα του. Παμε για την βιαια επανιδρυση του κρατους.

        • Aίθρα avatar
          Aίθρα @ man8os 01/11/2011 18:47:39

          Μακάρι, αλλά διατηρώ επιφυλάξεις...

  2. Ratca avatar
    Ratca 01/11/2011 12:27:06

    AMHN

  3. george avatar
    george 01/11/2011 12:28:56

    Μπορεί η βουλή να λειτουργήσει και με 200; Νομίζω ναι. Χρειάζεται να παραιτηθούν και βουλευτές άλλων 2 κομμάτων...

    • Lampros avatar
      Lampros @ george 01/11/2011 12:35:30

      Το καλοβλέπει και ο Τσιπρας

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ george 01/11/2011 12:35:41

      Τσίπρας σίγουρα. Για Καρατζαφέρη παίζεται..

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/11/2011 12:55:52

        ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΡΧΗ...
        ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΗΝ "ΝΤΡΟΠΗ"!

      • markos avatar
        markos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/11/2011 13:29:43

        Ο Τσιπρας εχει πει πως θα το εκανε αν το εκαναν και αλλα κομματα αλλιως δεν εχει νοημα να το κανει μονο ο Συριζα

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ george 01/11/2011 12:39:11

      Για να οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές συνταγματολόγοι επισημαίνουν ότι πράγματι αν παραιτηθούν περισσότεροι από 80 βουλευτές προκηρύσσονται εκλογές.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 01/11/2011 12:28:58

    Ο Παπούλιας υπήρξε φίλος και συγχρηματοδότης του εμπόρου όπλων Χάλακ (έβαλαν χρήμα για τη βίλα της Αγράμπελης). Έκανε όλη τη βρωμικη δουλειά των Παπανδρέου. Έφτασε 83 και μυαλό δεν έβαλε. Να ξεκουμπιστεί από το Προεδρικό Μέγαρο.

    • of8almos avatar
      of8almos @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/11/2011 17:18:53

      Τι λες τώρα, ο πρόεδρος της καρατωμημένης δημοκρατίας μας που στα 14 έριξε μια πέτρα στους Γερμανούς "να πούμε" (έκφραση προέδρου μετά το κράξιμο)!
      Ε οχι, είσαι υπερβολικός

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/11/2011 12:35:13

    χμμμ... με ανησυχούν κάτι τέτοιες δηλώσεις γιατί δεν αναφέρουν το χρονικό ορίζοντα των "περιπετειών" που θέλουμε να αποφύγουμε και τα ψιλά γράμματα που εμπεριέχει η αποφυγή περιπετειών.

    Θέλω να αποφύγω περιπέτειες τον μήνα Νοέμβριο. Ή,
    Θέλω να αποφύγω περιπέτειες το ...2014 (ή από το 2014 έως το 2024)
    Θέλω να αποφύγω περιπέτειες και εκχωρώ αυτό ή το άλλο.

    Εγώ καλοί μου άνθρωποι είμαι ...μπερδεμένος, και δεν πρέπει να είμαι ο μόνος...

    Ωστόσο, το δημοψήφισμα για την δανειακή σύμβαση, από μόνο του, είναι μαϊμού. Αντ αυτού προτείνω να μας πει ο καθενας την δική του εκδοχή της αλήθειας, και των προτάσεών του και να κάνουμε ...εκλογές. Μπορεί κάποιος υποψήφιος να θέσει και το θέμα ταμπού είτε σαν μέρος των εκογών, είτε σαν δημοψήφισμα, είτε να το ρίξουμε ...κορώνα γράμματα.

    • Ανωνημος Ελληνας avatar
      Ανωνημος Ελληνας @ archaeopteryx 01/11/2011 14:05:03

      Για να πω την αληθεια ειμαι κι εγω πολυ μπερδεμενος ,,,Αρχιζω να πιστευω οτι το παιχνιδι παιζεται περα του Ατλαντικου κι με δυναμεις που εχουν καταστρωση ( το παιχνιδι) "Μονα Ζυγα Δικα μου"...ΗΠΑ (κι οτι κι οσους εκπροσωπει αυτη) προετοιμαζει την αναγεννηση-ανανεωση της Αυτοκρατοριας (με κυριο συμμαχο -εκτος απο τους γνωστους - την Μ.Β την αλλοτε ητημενη Γερμανια, με ρολο ηγεμονα μπαμπουλα ειδικοτερα στα Βαλκανια κι την Μεσσογειο - κι φυσικα με τους παλιους κι νεους συμμαχους τους Αραβες της Αφρικης κι Ασιας οπως αυτοι θα διαμορφωθουν. Οσο για μας , πολυ φοβαμαι οτι ειναι αργα απο την στιγμη που υοθετισαμε τον Δουριο Ιππο (ο νοών...νοείτω) . Απο την αρχη γνωριζαμε ποιος ειναι ακριβως κι τι εκπροσωπει ο γαπ..Εκτος Αν.,?

  6. Β.M. avatar
    Β.M. 01/11/2011 12:36:09

    Ο Σαμαράς οφείλει να προκαλέσει εκλογές και να εγγυηθεί την ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας. Οι περιστάσεις δίνουν μια από τις σπάνιες ευκαιρίες όπου το εθνικά υπεύθυνο ταυτίζεται με το πολιτικά ωφέλιμο.

    • john avatar
      john @ Β.M. 01/11/2011 14:11:05

      H "ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας" είναι η υποταγή των ευρωπαϊκών λαών στη Γερμανία ή κάνω λάθος?

      • B.M. avatar
        B.M. @ john 01/11/2011 14:56:05

        Δεν νοείται υποταγή στα πλαίσια ένωσης όπως είναι διαρθρωμένη η ΕΕ. Και δεν θεωρώ ενδεικτικό προθέσεων των Γερμανών τον τρόπο διαχείρισης της ελληνικής κρίσης καθώς ήταν συνεχώς αντιμέτωποι με κυβέρνηση που- στην καλύτερη περίπτωση- τους εξαπατούσε, αν δεν υπέσκαπτε σκοπίμως την προοπτική ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης.

      • μαρικα avatar
        μαρικα @ john 01/11/2011 18:45:37

        john,Εισαι υποταγμενος οσο θελεις να εισαι.Αναλογος τι αρχηγο εχει ο καθε λαος.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ john 02/11/2011 00:29:58

        'Οχι βέβαια. Πρέπει ο επόμενος πρωθυπουργός να πει ότι θέλει την ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ της Ελλάδας και ότι ΑΠΑΙΤΕΙ συμμετοχή στα κέρδη από όλο τον φυσικό πλούτο της Ελλάδας. Ορυκτό και μή.

        Και πάνω από όλα να είναι σοβαρός και όχι μαλάκας....

  7. Gregor avatar
    Gregor 01/11/2011 12:36:23

    Οτιδήποτε χρειαστεί προκειμένου να επιτευχθούν εκλογές και να αποφευχθούν περαιτέρω εγκλήματα. Ελλείψει πρωτοβουλιών από τον ΠτΔ που κατά τα φαινόμενα έχει αποδεχτεί το ρόλο της θεσμικής καρικατούρας, ο μόνος που μπορεί να σώσει αυτή τη στιγμήτη χώρα από την Πράσινη Καμόρα είναι ο ΑΣ.

  8. kp8 avatar
    kp8 01/11/2011 12:42:28

    Και ο θιγμένος τι απήντησε ? Πάλι δεν μίλησε ?

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 01/11/2011 12:45:02

    Στα μμε μιλάνε ότι αρκούν και 60 βουλευτές.
    Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα αν το πραγματοποιήσει ο Σαμαράς.
    Να δω όλους αυτούς που μιλούσαν για αδράνεια. Τώρα τι θα λένε; Ότι προκάλεσε εκλογές και προκάλεσε αστάθεια στη χώρα;!!!
    Άντε να δούμε τι θα ακούσουμε αυτές τις ώρες!!!!

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 01/11/2011 12:45:48

    τωρα ειναι η ωρα του σαμαρα. να παραιτηθουν ολοι οι βουλευτες της νου δου και να παμε σε εκλογες. οι ευγενειες και οι λαιτ ανακοινωσεις τελος. εδω προκειτε για τη σωτηρια της χωρας ,αν παμε σε δημοψηφισμα οποιο αποτελεσμα και να εχει θα ειναι καταστροφικο για τη χωρα.
    η ιστορια περιμενει τον σαμαρα. ειναι η ωρα να γραψει τη δικη του ιστορια, ετσι κανουν οι ηγετες.

  11. zio7 avatar
    zio7 01/11/2011 12:46:27

    πάση θυσία, πάση θυσία...

    • FM avatar
      FM @ zio7 01/11/2011 13:06:40

      Και το μπορεί

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ zio7 01/11/2011 19:13:19

      !!!

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 01/11/2011 12:49:35

    Ιαπετός το πέτυχες στο χθεσινό σου σχόλιο.

    Σωστά ερμηνεύεις τον Πρόεδρο.

  13. Nikolaos avatar
    Nikolaos 01/11/2011 12:51:04

    Νομίζω ότι τώρα ο λαός σε μεγάλο του μέρος περιμένει το Σαμαρά. Αν τον τιμήσει θα του ανταποδώσει την τιμή.

  14. Κωστας Ρ. avatar
    Κωστας Ρ. 01/11/2011 12:52:07

    Ο ΗΓΕΤΗΣ ΔΕ ΣΥΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!ΧΑΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ!ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΑΞΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ!!!

    • T-Rex avatar
      T-Rex @ Κωστας Ρ. 01/11/2011 13:01:11

      Ο σοφός λαός λέει: "από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί".
      Αυτό περιμένουμε μετ' ανυπομονησίας, κ. Ροδινέ.

  15. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 01/11/2011 12:52:10

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ .... ΓΟΥΝΑΚΙΑ !!!! (όπως λέει και ο Τράγκας)

  16. Σ.Θ.Κ avatar
    Σ.Θ.Κ 01/11/2011 12:57:47

    Μπράβο Αντώνη Σαμαρά. Ηρθε η ώρα για αντεπίθεση.

  17. andreas avatar
    andreas 01/11/2011 12:58:46

    Συνταγματολογος το πρωι στο ΑΛΤΕΡ ειπε πως χρειαζονται 80 βουλευτες να παραιτηθουν και αυτοματως παμε σε εκλογες.Αρκει λοιπον να παραιτηθει το κομμα της ΝΔ και μονο.ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

  18. Avanti avatar
    Avanti 01/11/2011 12:59:25

    Εάν κανένα από τα ανωτέρω τρία ενδεχόμενα δεν συμβούν, τότε ας μην ξεχνά ο ανθέλλην πρωθυπουργός ότι στις 17 Νοεμβρίου οι Ελληνες θα γιορτάσουν την επέτειο του Πολυτεχνείου και η ημέρα αυτή θα γίνει μιά διπλή επέτειος για τον Ελληνικό λαό ..... διότι είναι πέραν από βέβαιο ότι θα θελήσει να απαλλαγεί από τον φασισμό του ΓΑΠ και της παρέας του.

    • ΗΛΙΑΣ avatar
      ΗΛΙΑΣ @ Avanti 01/11/2011 13:06:42

      Εαν στις 17 Νοεμβρίου ο ΓΑΠ είναι ακόμη πρωθυπουργός θα καεί η Αθήνα. Η οργή του λαού (όπως είδαμε πρόσφατα) δεν συγκρατείται πλέον!!!

  19. Κώστας avatar
    Κώστας 01/11/2011 13:02:05

    Νιμίζω την λύση θα την δώσουν Σαρκοζι και Μερκερ
    Κώστας

  20. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 01/11/2011 13:02:23

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΧΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΚ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΓΚΑΙΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΑΜΕΡΙΚΗ!!

  21. Attilas avatar
    Attilas 01/11/2011 13:03:34

    Επιτέλους και μια ψήφος μου που ήταν για το καλό της Ελλάδας μας. ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ. Ισως υπάρχουν κάποιες ελπίδες να σωθεί η χώρα.

  22. Quid avatar
    Quid 01/11/2011 13:06:43

    Ας μην βιαστεί τόσο ο κος. Σαμαράς να προκαλέσει παραίτηση όλων των βουλευτών του. Είναι κίνηση που θα έχει πολλές απρόβλεπτες συνέπειες. Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα βήμα πριν από την οριστική διάλυση. Μια τέτοια κίνηση θα το κρατήσει ζωντανό. Ίσως θέλει λίγη, ελάχιστη ακόμα υπομονή.

  23. factorx avatar
    factorx 01/11/2011 13:10:35

    Μην βιαζόμαστε να μιλάμε για παραιτήσεις των βουλευτών της αντιπολίτευσης. Αν παραιτηθεί ένας βουλευτής μπαίνει αυτομάτως στην Βουλή ο αντικαταστάτης του. Καταλαβαίνετε λοιπόν τι έχει να γίνει και τι ...πακέτα και εκβιασμοί θα πέσουν. Μύλος. Ψυχραιμια, θα βρεθεί η λύση. Συνταγματικά όμως όλες οι προσπάθειες κατά την γνώμη μου πρέπει να επικεντρωθούν προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ factorx 01/11/2011 14:00:07

      Βέβαια Φάκτορα παραιτήσεις βουλευτών θα μπορούσαν να γίνουν μόνο με προσυνεννόηση με όλους τους ¨επιλαχόντες¨ των κομμάτων της αντιπολίτευσης ότι θα αρνηθούν και αυτοί να καταλάβουν τις ¨κενές θέσεις¨ του κενού κοινοβουλίου .

      Αλλά ανεξάρτητα από αυτή την διαδικασία , σίγουρα η βασική ευθύνη για τς παραπέρα πολιτικές εξελίξεις θα πρέπει να αποδοθεί στον πρόεδρο της ακόμα , ας πούμε , Ελληνικής Δημοκρατίας. Ο οποίος - ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ , θα μπορούσε , σύμφωνα με το , ας πούμε , ¨ισχύον¨ Σύνταγμα , θα μπορούσε να προκαλέσει εκλογές ( σεβόμενος την αρχή της Λαϊκή Ετυμηγορία για όλες τις κρίσιμες αποφάσεις που αφορούν το μακροχρόνιο μέλλον του ) είτε με την παραίτηση του από το αμφιλεγόμενο στην παρούσα ιστορική φάση ¨αξίωμα¨ , είτε με ένα ¨Διάγγελμα ¨ προς τον Λαό για ¨εντελώς έκτακτες περιστάσεις ¨ ( όπως προβλέπει το Άρθρο 44 , παρ. 3 του ¨ισχύοντος¨ ) . Ακόμα και εάν η συγκεκριμένη παράγραφος ορίζει πως μπορεί να απευθυνθεί στον Λαό με ¨διάγγελμα¨ με την ...¨σύμφωνη γνώμη του Προέδρου της Κυβέρνησης ....¨ , ο κ. Παπούλιας θα μπορούσε να δημοσιοποιήσει την πρόθεση του να απευθύνει Διάγγελμα προς το λαό και - εάν του αρνηθεί ο κ. ΓΑΠ θα είναι μια ακόμη σοβαρή αφορμή για να παραιτηθεί , προκαλώντας εκλογές.

      Επίσης ο Πρόεδρος της ....Δημοκρατίας έχει το θεσμικό , βάση του Άρθρου 40 , παρ. 2 του ¨ισχύοντος ¨ , δικαίωμα να ΑΝΑΣΤΕΛΕΙ , χωρίς την ¨σύμφωνη γνώμη πρωθυπουργού ¨ , ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ , είτε αναβάλλοντας την έναρξη , ΕΤΕ ΔΑΚΟΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥΣ ... , για λόγους που θα κρίνει ο ίδιος .

      Γεγονός που δεν σημαίνει βέβαια διάλυση της υπάρχουσας σύνθεσης της Βουλής και ¨ αυτόματα εκλογές ¨ , ΑΛΛΑ εάν προχωρούσε , βάση των ελάχιστων Συνταγματικών του ¨προνομίων ¨ , σε μια τέτοια ενέργεια ( αναστολή συνόδου της Βουλής ) σε μια κρίσιμη κοινοβουλευτική περίοδο που αξιοποιείται για να ψηφίζονται Αντιλαϊκοί νόμοι και να κυρώνονται ¨ διεθνείς , μη εθνικά συμφέρουσες , ανισοβαρείς συμβάσεις ¨ από μια ¨πλειοψηφία ¨ που έχει χάσει την ¨δεδηλωμένη ¨ της λαϊκής , όχι κατ΄ανάγκη κοινοβουλευτικής , πλειοψηφίας , τότε η κυβέρνηση θα ήταν αναγκασμένη ή να προχωρήσει στην πρόσκληση ¨διεθνών ειρηνιστικών δυνάμεων του ΝΑΤΟ ή της Ε.Ε. ¨ ( πράγμα καθόλου απίθανο για αντιεξουσαστές οπαδούς της συμμετοχικής δημοκρατίας ) Η΄ να προκηρύξει ¨ελεύθερες¨ - εκλογές ( να δούμε εάν θα μπορούσαν να διεξαχθούν ¨ελεύθερες και ανόθευτες ¨ εκλογές στην σημερινή Ελλάδα) .

  24. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 01/11/2011 13:14:49

    Δεν ξερω αν αυτο που ανακοινωσε ο τυχοδιωκτης ΓΑΠ χθες, σωζεται πλεον με καποιον τροπο στο εξωτερικο και την Ευρωπη, νομιζω πλεον οτι θα ξεκινησουν αμεσα να επεξεργαζονται σχεδια εξοδου της χωρας μας απο το ευρω, γινει δε γινει δημοψηφισμα και ανεξαρτητως του αποτελεσματος του...δεν μπορει μια ολοκληρη Ευρωπη να παρατηρει αμετοχη τα Χρηματιστηρια της και τις αγορες τις να κανουν βουτιες καθε φορα που ο οποιοσδηποτε ελληνας Πρωθυπουργος αρχιζει τα πυροτεχνηματα...λυπαμαι αλλα δεν νομιζω οτι πλεον θα ασχοληθουν μαζι μας...το τελευταιο ιχνος αξιοπιστιας που μας απεμεινε χαθηκε χθες...ο πρακτορας αυτος που λεγεται ΓΑΠ μας εχει ριξει σε δρομο που πραγματικα ειναι αμφιβολο αν εχει επιστροφη...και ειναι δρομος εκτος ευρω και Ευρωπης...ο ανθρωπος δεν εχει τη παραμικρη αντιληψη της τακτικης καταστασης σε επιπεδο γεωπολιτικων και οικονομικων ισορροπιων...θα εκτιμησουν το συστημικο κινδυνο απο την εξοδο της χωρας μας απο το ευρω και θα παρουν τα μετρα τους, κανοντας πλεον πλανο χωρις την Ελλαδα μεσα...
    Ειναι εξαιρετικη ατυχια για τη χωρα που σε αυτη τη συγκυρια είχε αυτον τον ανθρωπο για ηγετη...πραγματικα κριμα για την Ελλαδα και τους Ελληνες...

  25. popolaros avatar
    popolaros 01/11/2011 13:16:40

    Από το στόμα σου και στου θεού τ'αυτί.
    Ο ολίγιστος πρέπει να φύγει...είναι επικίνδυνος.
    Το ψάρι βρωμάει Πάντα από το κεφάλι!
    Επί 2 χρόνια είμαστε όλοι σε ένα τρελό λεωφορείο, με οδηγό τον τυχοδιώκτη και καιροσκόπο ΓΑΠ.

    Είναι ιστορικά εθνική ανάγκη να του αφαιρεθεί άμεσα η εξουσία από τα χέρια, πριν να είναι αργά.
    Ακόμα και με τη Τζούλια πρωθυπουργό θα είμασταν πιο ασφαλείς.

  26. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 01/11/2011 13:16:43

    Για όσους έχουν λίγο νιονιό.
    Η αποτροπή της προκήρυξης αυτού του δημοψηφίσματος με κάθε μέσο αποτελεί υψιστο εθνικό καθήκον.
    Ο ΑΣ το έχει καταλάβει πολύ καλά.
    Και θα το πράξει.
    Μπράβο Αντώνη.

  27. Ioannis avatar
    Ioannis 01/11/2011 13:17:59

    k. Proedre,

    Molis diavasa gia tin kinhsh sas , arxisa na elpizw oti kati kalo paei na ginei gia thn PATRIDA.
    prosexte, ean perasete to potami kai arxisei o polemos gia to kalo ths patridas, PREPEI NA EXETE SIGOURA TA NOTA SAS (ta kastra peftoun apo mesa - etsi epese kai h BASILEYOUSA) . Gia na ftasete stin NIKH prepri o ELLHNAS na katalavei GIATI polema, na toy dwsete to paradeigma oti panw apo OLA KAI OLOYS H PATRIDA - o polemos den teleiwnei mexri kai o teleytaios PRODOTHS na diavei thn porta ths FYLAKHS pros paradeigmatismo.

  28. Λάμπρος Παπαγεωργίου avatar
    Λάμπρος Παπαγεωργίου 01/11/2011 13:19:36

    Νομίζω ότι ο Αντώνης Σαμαράς θα πρέπει να επιδιώξει ένα γενναίο πολιτικό κάλεσμα προς τον ΣΥΡΙΖΑ τόσο την προηγούμενη και πολύ περισσότερο την επομένη των εκλογών τις οποίες θα πρέπει να τις απαιτήσει τώρα αμέσως μετά μανίας .Δεν έχει πια τον πολιτικό χρόνο να εφαρμόσει οποιοδήποτε σχέδιο ανάκτησης της αυτοδυναμίας (αν υπάρχει τέτοιο σχέδιο) . Η τακτική του ώριμου φρούτου είναι πολιτικά και ηθικά εγκληματική σε τούτους τους καιρούς.Το μοναδικό πολιτικό σχήμα που μπορεί να φέρει μια κάποια ελπίδα αυτή τη στιγμή είναι αυτό της ΝΔ και του ΣΥΡΙΖΑ με ταυτόχρονο κάλεσμα στους εχέφρονες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να το στηρίξουν . Τις όποιες πολιτικές διαφορές ας αφήσουμε να τις συζητήσουμε του χρόνου το Πάσχα .Διαφορετική πολιτική διέξοδος δεν υπάρχει .Όποιος ονειρεύεται ή και συμβουλεύει περι αυτοδυναμίας , έστω και σε δεύτερο γύρο, θα ξυπνήσει απότομα και μπορεί κάποιος άλλος να του χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο. Σε κάθε άλλη περίπτωση ο καθένας θα το χτυπάει μόνος του . Αν έχεις χρόνο , κ . Σαμαρά , σκέψου το κι αυτό .

  29. DrNo avatar
    DrNo 01/11/2011 13:21:12

    Αγαπητοί νομίζω σφάλετε και παρασύρεστε!
    Δεν στέκει να παραιτηθούν οι Βουλευτες της ΝΔ.
    Οι εκλογές θα γίνουν τότε στις περιφερειές τους και για τις θέσεις τους και μόνο (και όχι γενικές εκλογές).
    Από την άλλη θα το κάνει μόνιμη σημαία το ΠΑΣΟΚ οτι η ΝΔ οδήγησε τον τόπο σε αναταραχή και άρα είναι υπέυθυνη για ότι κακό συμβεί στο μέλλον!

    Τα σωστά και ρεαλιστικά σενάρια είναι:
    1. Παραίτηση Προέδρου Δημοκρατίας
    2. Κοινή γραμμή σύσσωμης της αντιπολίτευσης να μην συμμετάσχει ο λαός στο εκβιαστικό δημοψήφισμα , ωστε να καταστεί άκυρο!

    • emily avatar
      emily @ DrNo 01/11/2011 14:03:09

      Ακριβώς έτσι είναι,σ' αυτή την περίπτωση γίνονται εκλογές μόνο στις περιφέρειες των παραιτηθέντων.

  30. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 01/11/2011 13:23:10

    Αγαπούλα πάρτους και φύγε.

    • pilot avatar
      pilot @ Αλέξανδρος 01/11/2011 13:51:04

      καλοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!

  31. G.K. NEA MAKRI avatar
    G.K. NEA MAKRI 01/11/2011 13:23:40

    Και εγώ πιστεύω πως όλες οι προσπάθειες πρέπει να κατατείνουν στην παραίτηση του Παπούλια.Ενδεχόμενο μη ψήφου εμπιστοσύνης δεν υπάρχει(με βαριά καρδιά,με πρόβλημα συνείδησης,τελευταία φορά κτλ), ενώ η απόσυρση 1/5 βουλευτών με μη αντικατάστασή του από τους επιλαχόντες ναι μεν προκαλεί εκλογές αλλά σε κλίμα 1946 και 1965,δεν αντέχει η πατρίδα τόσο μίσος,πάθος και διχασμό. Ας μην βιαστεί ο Σαμαράς(ούτως ή άλλως δεν το πιστεύω) και σε δημοψήφισμα να φτάσουμε και ναι ή όχι να είναι το αποτέλεσμα και να θέλει ο ΓΑΠ να εξαντλήσει τετραετία. Είναι προτιμότερο να αναλάβεις διαλυμένο κράτος αλλά πάντως κράτος παρά εναν πλυθησμό σε κατάσταση αποσύνθεσης και εμφυλίου.

  32. GDM avatar
    GDM 01/11/2011 13:31:10

    Κατά πως φαίνεται ήρθαν οι ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!! Ο ΘΕΟΣ να μας φωτίσει όλους, ώστε, έστω κ αργά, να γυρίσουμε το ματς.... Ο κλήρος πέφτει στον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, όπως τότε που εμπόδισε την εκχώρηση της "Μακεδονίας μας"...! Είναι η ώρα της εθνικής αφύπνισης και ενότητας. Τέρμα στα διχαστικά διλήμματα.... ΏΡΑ ΓΙΑ ΠΡΑΞΕΙΣ...

  33. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 01/11/2011 13:36:20

    Εχει κι' αλλο, δυνατότερο όπλο στη φαρέτρα ο Σαμαράς:

    Να προειδοποιήσει , είτε τον Παπούλια , είτε με δημόσιο διάγγελμα, πως επειδή το δημοψήφισμα του ΓΑΠ είναι αντισυνταγματικό και καταστροφικό για τη χώρα, θα αναγκασθεί να πρόσφύγει στα άρθρα του Συντάγματος που αναθέτουν "την προσταρία του Συντάγματος στον Πατριωτισμό των Ελλήνων".

    Γιατί υπάρχει αυτή η πρόβλεψη ,αν οχι για να ενεργοποιηθεί σε τέτοιες περιπτώσεις?

    Η απειλή θα είναι αρκετή. Τόσο ο ΓΑΠ και η "οικογένεια" όσο και ο Παπούλιας ξέρουν ότι αυτό θα σημαίνει...ελικόπτερο.

    (και το ελικοπτερο χλωμό το βλέπω , απ' οτι ξέρω τα Mirage της Π.Α είναι ταχύτερα απο οποιοδήποτε ελικόπτερο διαφυγής...)

    • Pilot avatar
      Pilot @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/11/2011 13:54:32

      φιλε............. θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι ΔΕΝ πεταει ΚΑΝΕΝΑ δημοσιο ελικοπτερο !!!

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Pilot 01/11/2011 14:11:17

        Ναι μα υπάρχουν και τα ιδιωτικά των λαμόγιων,των ίδιων που πήγαιναν βόλτες τον...μπαμπά με τα κότερά τους!

        • ΑΡΚΑΣ avatar
          ΑΡΚΑΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/11/2011 00:33:39

          Σωστά!

  34. moutro avatar
    moutro 01/11/2011 13:36:32

    Ανεξαρτητοποιήθηκε η Μιλένα Αποστολάκη

  35. Quid avatar
    Quid 01/11/2011 13:37:42

    Πάντως χρειάζεται ύψιστη προσοχή, διότι η πρωτοβουλία του ΓΑΠ κρύβει πολλούς πολιτικούς κινδύνους για την αντιπολίτευση. Αν ξεπεράσει τον σκόπελο της ψήφου εμπιστοσύνης (δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο), τότε θα τεθεί πλειάδα ψευδοδιλημμάτων, τα οποία η αντιπολίτευση θα πρέπει να αντιπαρέλθει με επιδεξιότητα και χωρίς βιασύνη.

  36. andreas avatar
    andreas 01/11/2011 13:38:39

    Αεξαρτοποιηθηκε η ΜΙΛΕΝΑ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ τον ριχνει ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ απο το νοσοκομειο.

  37. A.E. avatar
    A.E. 01/11/2011 13:42:03

    Για να καταλαβω κι εγω η χαζη.....
    Το θεμα με το δημοψηφισμα ειναι οτι ολοι, εντος και εκτος Ελλαδας, γνωριζουν οτι ο κοσμος θα επιλεξει την επιστροφη στη δραχμη. Ωραια τοτε, εφοσον αυτη (πιστευουν οτι θα) ειναι η επιθυμια του κοσμου, γιατι να μη γινει; Δημοκρατια δεν εχουμε (λεμε τωρα!!); Ο λαος αποφασιζει δραχμη, ενταξει. Το θεμα ολων ειναι να διαλυθουμε εμεις, για να μην διαλυθει το ευρω;
    Και αν αποφασισουμε ευρω, και παλι ενταξει. Και στις δυο περιπτωσεις, μετα καθομαστε και υφισταμεθα τις συνεπειες της επιλογης μας. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο κακο να διαλεξουμε εμεις, για κατι που αφορα τις δικες μας ζωες.
    Ειναι πραγματικη απορια μου, οποιος θελει ας με βοηθησει να καταλαβω.

    • markos avatar
      markos @ A.E. 01/11/2011 13:47:22

      επιστροφη στη δραχμη ναι αλλα με διαγραφη του χρεους αλλιως με την υποτιμηση θα πληρωσουμε τα διπλα ισως και τριπλα σε συναλαγμα

      • john avatar
        john @ markos 01/11/2011 14:04:16

        Άρα πρέπει να ληφθεί απόφαση για δραχμή εφόσον ο λαός τη θέλει. Και αν την πάρει ο λαός, ακόμη καλύτερα. Θα ανοίξει ο δρόμος και για άλλες αποφάσεις όπως διαγραφή του χρέους όπως λέτε. Αλλά αν πέσει τώρα ο ΓΑΠ και έρθει ο Σαμαράς, αυτή η δυνατότητα χάνεται. Δεν θα γίνει δημοψήφισμα. Στην ουσία ο Σαμαράς, θα έχει σώσει τον ΓΑΠ και θα χαθεί και μια θαυμάσια ευκαιρία για να γλυτώσουμε από την ΟΝΕ.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ A.E. 01/11/2011 18:35:50

      To ερώτημα στο δημοψήφισμα (αν γίνει) δεν πρόκειται να είναι "ευρώ ή δραχμή" Αλλά αν υπογείως εξελιχθεί σε κάτι τέτοιο η απάντηση όλα δείχνουν ότι θα είναι ευρώ.
      Το δημοψήφισμα θα είναι λογικά "ΝΑΙ ή ΟΧΙ στη συμφωνία της27/10"
      Κι εκεί επειδή όπως γράφω στο χθεσινό "ΔΗΚΟΨΗΦΙΣΜΑ!!!" στο firiki2010 η απάντηση δεν θα μπορεί να είναι "Ηλίθιε έτσι που μας κατάντησες το κούρεμα με τις συνέπειες του είναι ανπόφευκτα αλλά τσακίσου από εδω γιατί θα τα κάνεις σκ... όρως τα έκανες μέχρι τώρα" τι θα συμβεί...;;; Θα συναθροισθούν στα ΟΧΙ ευρωπαϊστές που θα διαφωνούν με την πολιτική Παπανδρέου με ΣΥΡΙΖΑίους και ΚΚΕδες και στα ΝΑΙ ψήφοι ΠΑΣΟΚων και πολιτών που στην παρούσα κατάσταση θεωρούν τη συμφωνία το μικρότερο κακό. Τέτοιου είδους θέματα είναι πολύ σύνθετα για να απαντηθούν με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ
      Για τις ζωές μας μπορούμε μια χαρά να αποφασίζουμε και μέσω εκλογών διαλέγοντας πολιτικές ,κόμματα και μέσω προσώπων τις αποχρώσεις τους. Μην μου πείς ότι έχει σχέση ο Παπουτσής με την Διαμαντοπούλου ή ο Χατηδάκης με τον Μανώλη!

  38. Lynx avatar
    Lynx 01/11/2011 13:45:37

    Μόλις ανεξαρτητοποιήθηκε και η Αποστολάκη λόγω Δημοψηφίσματος!
    Οι Σημιτικοί (Γερμανοί) ξαναχτυπάνε!
    Μετά την κίνηση ΜΑΤ του ΓΑΠ, είναι η μεγάλη ευκαιρία της πλήρους και από μηδενικής βάσης διαπραγμάτευσης με τους Γερμανούς κυριολεκτικά στην γωνία..

    Ή θα δώσουν μια βιώσιμη και αξιοπρεπή λύση, ή θα διαλυθεί η ΕΕ!

  39. coyote avatar
    coyote 01/11/2011 13:49:45

    ..σας ειπα θα τον ριξουν οι ιδιοι οι πασοκοι.

  40. Lynx avatar
    Lynx 01/11/2011 13:56:13

    Οι εκ Γερμανίας ΠΑΣΟΚΟΙ για να ακριβολογούμε...
    Το Δημοψήφισμα ήταν πισώπλατη μαχαιριά στην Γερμανία.
    Ο ένας μαφιόζος μαχαίρωσε τον άλλον ίσως για εξιλέωση...
    Ίσως τελικά ο ΓΑΠ να ήταν θύμα και να μην άντεξε τον διασυρμό, ίσως πάλι να έπαιζε το παιχνίδι των Αμερικανών για να συμμαζευτεί η Γερμανία (με εμάς φυσικά ως πιόνια), ίσως ίσως ίσως....
    Το θέμα είναι ότι ως λαό μας συμφέρει πολύ η χτεσινή εξέλιξη, ένα πράμα σαν το κύκνειο άσμα του...
    Με ένα σμπάρο , 10 τριγώνια...

  41. periklis avatar
    periklis 01/11/2011 13:58:31

    Μπραβο Αντωναρα
    Αυτος ησουν και ΕΙΣΑΙ. Καποιοι ειχαμε λιγο ανησυχησει αλλα "μας εσβησες"
    Να εισαι Καλα. Και γερος. Θα χρειαστει.

  42. Tassos avatar
    Tassos 01/11/2011 13:58:59

    Είναι η μεγάλη ευκαιρία της Λαϊκής Δεξιάς να ηγεμονεύσει στην Ελλάδα για 50 χρόνια. Ο Σαμαράς πρέπει να φανεί αντάξιος της Χώρας, της προοπτικής της και της πολιτικής ιδεολογίας του (μας).

  43. Lynx avatar
    Lynx 01/11/2011 14:01:47

    Καλύτερο δώρο δεν θα μπορούσε να κάνει ο ΓΑΠ στον Σαμαρά!

  44. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/11/2011 14:07:12

    ΜΠΡΑΒΟ!!!!

  45. Νικήτας avatar
    Νικήτας 01/11/2011 14:11:50

    Χρειάζεται πίεση ο Παπούλιας μήπως και ξυπνήσει! Παπούλια παραιτήσου και βάλε την χώρα σε εκλογές!

  46. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/11/2011 14:13:37

    Ἐπιτέλους, ὑπεύθυνη στάση ἀντάξια τῶν περιστάσεων. Εἶναι ἐθνικὴ ἀνάγκη νὰ ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ τὸ δημοψήφισμα.

    Παιδιά, αὐτὸς ὁ ΑΣ θὰ μᾶς σώσει ἤδη ἀπ' τὴν ἀντιπολίτευση...

  47. πασχάλης avatar
    πασχάλης 01/11/2011 14:19:59

    Πεφτει η Χουνταρα τους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Επιτελους ...αντε γεια Τζεφρακο

  48. Lynx avatar
    Lynx 01/11/2011 14:31:30

    Όλα διαλύονται στις αγορές σήμερα
    θανάσιμη απειλή για την Ευρώπη λένε οι Ευρωπαίοι για το Δημοψήφισμα, οι Γερμανοί έχουν εξοργισθεί...
    Καλά, πίστεψαν οι Γερμανοί ότι θα βρεθεί πολιτικός που θα κάνει τους Έλληνες και τους νότιους, σκλάβους τους για φθηνά εργατικά χέρια;
    Στην Αμερική που έχουν 200 χρόνια ένωση, η κυβέρνηση μοιράζει τον πλούτο από τον Βορά στον Νότο, εδώ τι σόι ένωση θα είχαμε, με τους μισούς λαούς φτωχούς και τους μισούς λαούς πλούσιους;
    Το επεσήμανε ήδη ο Γκρήνσπαν ότι αυτό το σύστημα δεν πρόκειτε να δουλέψει!
    Νομίζω ότι ο Παπανδρέου στα τελευταία του έκανε το σωστό... θα το αναγνωρίσει η Ιστορία..

    Καιρός οι Ευρωπαίοι να αφήσουν τις Γερμανικές λύσεις υπερλιτότητας και να τα ξαναδούν όλα από μηδενική βάση.

  49. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/11/2011 14:34:20

    Σήμερα ή αύριο θα έχουμε ΡΑΓΔΑΙΕΣ εξελίξεις.Οι εθνικές εκλογές είναι πιο κοντά παρά ποτέ.

  50. arkas avatar
    arkas 01/11/2011 14:40:26

    O ανώτατος ανεύθυνος άρχων πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του!
    Να κινηθεί εν ανάγκη και εκτός των ορίων του στενού του συνταγματικού του ρόλου η χώρα τελεί πλέον σε κίνδυνο η ευρωπαική της προοπτική η ίδια της η επιβίωση!
    Δεν υπάρχει πλέον ούτε χρόνος ούτε περιβάλλον για ετικέτα και περιτολογίες, ο ανικανότερος πρωθυπουργός μετά τον Ανδρουτσόπουλο είναι το ίδιο επικίνδυνος και καταστροφικός, εάν οι βουλευτές του δεν έχουν τον πατριωτισμό και την γενναιότητα να μας απαλλάξουν από αυτόν, πρέπει ο Πρόεδρος να αναλάβει την διάσωση της χώρας άλλως θα είναι υπόλογος εσαεί ώς ο αρχηγός της χωράς που επέτρεψε την διάλυση της Ελλάδας και τότε φοβού την οργή του λάου θα ξεσπάσει οπουδήποτε.

  51. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/11/2011 15:08:45

    Και μια σκέψη : Καλά το ¨δημοψήφισμα¨ σαν ύστατη προσπάθεια σωτηρίας του Γ. Παπανδρέου και των συμβούλων του από την Ελληνοαμερικανική ¨ομογένεια¨, το απορρίπτουμε σαν πρόταση αλλοίωσης της λαϊκής βούλησης και ύστατη προσπάθεια διχασμού με κάλπικα διλήμματα , ΑΛΛΑ ...

    ΈΡνα δημοψήφισμα για την έγκριση των από το Μάη του 2010 ¨δανειακών συμβάσεων¨ με παραχώρηση δημόσιας περιουσίας και εθνικής κυριαρχίας , από μια μελλοντική Συνταγματικά νόμιμη κυβέρνηση , ας πούμε υπό τον κ. Α. Σαμαρά , δεν θα έπρεπε να γίνει , να προκηρυχθεί ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΗΣ ¨ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΑΣ ¨ , όπως το 1945 ;

    Και εννοώ τους συγκεκριμένους Γερμανούς , και όχι τον Γερμανικό λαό που υποφέρει -σχεδόν - το ίδιο , όπως όλοι λαοί της Ευρώπης , από τις χαραγμένες πολιτικές της άρχουσας τάξης του από το 1872 .

    Δεν ξέρω εάν κάνω λάθος , αλλά εκτιμώ πως τα 2/3 της λαϊκής βάσης της Ν.Δ. απέκτησαν με αφορμή τς αιτίες της πρόσφατης οικονομικής κρίσης νέες πολιτικές εμπειρίες και απόψεις . Μια από αυτές , η οποία εκφράστηκε και στος παλλαϊκές κινητοποιήσεις , είναι και θέληση για ¨διεύρυνση των δημοκρατικών θεσμών¨ προς την κατεύθυνση της ¨άμεσης δημοκρατίας¨ , σύμφωνα με τος αρχές της αρχαίας ¨Αθηναϊκής Δημοκρατίας¨ .

    Γεγονός που σημαίνει πως τουλάχιστον μετά από μια ¨επαναδιαπραγμάτευση¨ στην οποία αναφέρεται και ο κ. Σαμαράς , ο τελικός κριτής θα πρέπει να είναι ο λαός.

    Εννοώ πως ένα Δημοψήφισμα για κάθε σοβαρή απόφαση που αφορά το μέλλον όλων των Ελλήνων για πολλές δεκαετίες , θα πρέπει να μείνει σαν σταθερό παλλαϊκό δημοκρατικό αίτημα .

    Και η ΑΛΛΑΓΗ , όχι η απλή ¨αναθεώρηση¨ του Συντάγματος , σύμφωνα με τις απατήσεις της εποχής. Κυρίως το ¨Άρθρο 28¨ ( ¨παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας ¨ , υπερίσχυση διεθνούς νομοθεσίας , ¨ξένες στρατιωτικές βάσεις ¨ ) θα πρέπει να επαναδιατυπωθεί ριζικά , ώστε να εξασφαλίζεται η λαϊκή κυριαρχία , η εδαφική ακεραιότητα και η Αυτοδιάθεση των πολιτών της Ελλάδας, των μακροχρόνιων κατοίκων και δημιουργών της.

  52. karenin avatar
    karenin 01/11/2011 15:09:30

    Δηλαδή η εμμονή για εκλογές δεν βάζει σε κίνδυνο την δανειακή συμφωνία κορυφής, όταν σύσωμη η αντιπολίτευση την καταδικάζει, αλλά μόνο το δημοψήφισμα την υποσκάπτει;
    Ωραία και πάμε για εκλογές, χωρις η συμφωνία να έχει εγκριθεί από την βουλή, τι θα πράξει η ΝΔ, θα είναι κατά αυτής αλλά υπέρ της Ευρωπαικής πορείας της χώρας;
    Βασικό πιστεύω το πασοκ δεκάρα δεν δίνει για το δημοψηφισμα και για παραιτήσεις τύπου Αποστολάκη. Γνωρίζουν ότι οι εκλογές θα γίνουν σύντομα.
    Απλώς βρείκε το κύριο προεκλογικό επιχείρημα . Εμείς με το ναι κρατάμε την χώρα στο ευρώ, οι άλλοι με το όχι μας πάνε δραχμή και απομόνωση.
    Και τα πρώτα σημάδια δείχνουν ότι πέτυχαν τον στόχο τους.
    Σχετικά με τις αντιδράσεις των ξένων, το βράδυ θα ισχυρισθούν πως η απόφαση είναι καθαρά εσωτερικό θέμα της περήφανης χώρας μας.

  53. promitheas avatar
    promitheas 01/11/2011 15:17:04

    Δυστυχώς τις προκάλεσε χθες πρώτος ο ΓΑΠ αφήνοντας πίσω του αποκαϊδια, αυτος ακολούθησε.

  54. Stefanos avatar
    Stefanos 01/11/2011 15:33:24

    Τι έγινε με την Ε. Καϊλή? Ακούστηκε ότι έγινε ανεξάρτητη? Είναι αλήθεια?

  55. man8os avatar
    man8os 01/11/2011 15:34:41

    Δεν εχει νοημα να πω μπραβο.
    Ειναι αυτονοητο.
    Κυριε Σαμαρα διωξτε τους και κρεμαστε τους.

  56. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/11/2011 15:36:29

    Το θα "φύγει" είναι μια κουβέντα. Το θέμα είναι ότι βυθίζει τη χώρα στο χάος και εφαρμόζει μία διασκευή του μετα από μένα, το χάος. Η απόφαση για "δημοψήφισμα", αντί εκλογών, είναι τόσο ανόητη και καταστροφική, που δεν μπορώ να πιστέψω ότι οφείλεται πνευματική οκνηρία, ή ανεπάρκεια. Αν δεν μπορούσε να το σκεφτεί ο ίδιος, τουλάχιστον ο οποιοσδήποτε σύμβουλος με διψήφιο IQ μπορούσε να του το επισημάνει. Θέλει να αφήσει στα χέρια της αντιπολίτευσης μία απασφαλισμένη χειροβομβίδα.

  57. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/11/2011 15:37:44

    Κυκλοφόρησε η πληροφορία πως Μερεντίτη,Καϊλή,Αντωνίου,Βαρβαρίγος θα καταθέσουν επιστολές ανεξαρτητοποίησης.Δεν έχουν θεαθεί στο περιβάλλον της Βουλής.Ίσως παρουσιαστούν,κάποια στιγμή.Τα πάντα είναι πιθανά.Θα υπάρξουν εξελίξεις.

  58. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/11/2011 15:38:13

    ...οφείλεται σε πνευματική οκνηρία...

  59. pan avatar
    pan 01/11/2011 15:41:59

    το απόγευμα πέρα από την τηλεφωνική επικοινωνία με Μέρκελ,ο Σαρκοζί συγκαλεί συμβούλιο με πρωθυπουργό και υπουργούς οικονομικών,προυπολογισμού,ευρωπαικών υποθέσεων,εξωτερικών και διοικητή τράπεζας της Γαλλίας.Λόγω της σύνθεσης φοβάμαι ότι η μεγάλη βόμβα της ημέρας θα έρθει από Ηλύσια Πεδία και όχι από Μαξίμου.

  60. SATO avatar
    SATO 01/11/2011 15:43:25

    Η πιό μαύρη περίοδος της Μεταπολίτευσης τελειώνει και τυπικά σε λίγες ώρες. Από εδώ και πέρα, με τεράστια προσοχή σε μαθητευόμενους μάγους κάθε πολιτικού χρώματος (όλοι οι πολιτικοί χώροι έχουν από δαύτους) να μαζέψουμε ότι μπορούμε από τις μ....ες που κάναμε τα τελευταία 30 χρόνια. Καλές Εκλογές.

  61. Apatsi avatar
    Apatsi 01/11/2011 15:53:42

    Τί έγινε ρε παιδιά, που είσαστε όλοι εσείς που μας πρήξατε τα γκάγκαλα, με το μοτο ""γιατί δεν τον ρίχνει ο Σαμαράς, αφού έχει τη δύναμη?''' Ο αρχηγός σας ο κωλοτούμπας έπαθε έμφραγμα που ο Αντώνης έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει και μάλιστα έντιμα, έγκαιρα και με τρόπο νόμιμο, όχι σαν σαλτιμπάγκος της πολιτικής.
    Καθήκον μας πλέον να δώσουμε ικανή αυτοδυναμία διακυβέρνησης και κυρίως να αλλάξουμε όλα αυτά τα κωλόπαιδα που το παίζαν βουλευτές στην πλάτη μας, χωρίς να ξέρουν τί θα πεί μεροκάματο, ή τί θα πεί σημαία.
    Τέλος Νοεμβρίου. Πάμε.

  62. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/11/2011 16:02:10

    Παραιτείται,εκτός συγκλονιστικού απροόπτου,η ΛΑΟΜΙΣΗΤΗ καυβέρνηση Παπανδρέου απόψε το απόγευμα,σ'έκτακτη σύσκεψη του Υπουργ.Συμβουλίου.ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ,και επισήμως,τα γεγονότα.

  63. nimou avatar
    nimou 01/11/2011 16:10:54

    Όλοι δίπλα στο Σαμαρά τώρα. Εγώ που του κάνω πάντα σκληρή κριτική τώρα είμαι δίπλα του. Δεν έχουμε άλλη ελπίδα.

  64. Γ.Δ. avatar
    Γ.Δ. 01/11/2011 16:12:40

    τελικα οι ΝΔ/τες εχετε πολύ κοντη μνημη (χρυσοψαρου και κοντοτερη)

  65. T-Rex avatar
    T-Rex 01/11/2011 16:23:41

    "Εν αναμονή πολιτικής παρέμβασης Διαμαντοπούλου, Ραγκούση και Λοβέρδου" από το in.gr, έρχεται το βαρύ πυροβολικό.

  66. nik avatar
    nik 01/11/2011 16:25:44

    Eπιτέλους και μια λογική διαπύστωση. Η απάντηση είναι ότι ο λαός αυτός έχει ξεχάσει τι θα πεί δημοκρατία, ξέχασε επίσης και την πρόσφατη ιστορία του άρα μάλλον θα την ξαναζήσει. Συνήθησε στη νοοτροπία του φιλάθλου ανυπομονώντας να κερδίσει το κύπελλο των βολεμένων. Κατάλαβε λάθος τι σημάινει Ευρωπαική ένωση, είναι μια συμμαχία συμφερόντων, δεν είναι οι "προστάτιδες δυνάμεις". Αρκετοί πιστέυουν ότι το κράτος αυτό το έφτιαξαν ξένοι, να έρθουν πάλι λένε να μας φτιάξουν κράτος., να προσκυνήσουν όπως άλλοτε τον Μεγάλο Βεζίρη. Αν ήταν έτσι κύριοι, να μη γινόταν η επανάσταση του 21, να μένατε ραγιάδες, αυτό σας αξίζει!

  67. Derbederis avatar
    Derbederis 01/11/2011 16:35:52

    Τι κρίμα να μην υπάρχει το παλάτι, ε!; Και τα τανκς, που είναι τα τανκς!; Γελάει ο κόσμος...!

  68. nikos avatar
    nikos 01/11/2011 16:44:21

    ean vgei o samaras stis ekloges tha steilei kapoious fylakh h tha swpasei?

  69. nikos avatar
    nikos 01/11/2011 16:46:48

    giati ean de mpoun kapoioi fylakh o kosmos oute tha hsyxasei oute tha einai etoimos gia mia nea arxh, sklhrh men gia olous alla dikaih.

  70. Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος avatar
    Κωνσταντινόπουλος Γεώργιος 01/11/2011 17:05:35

    Μπράβο στον Αντώνη! Εκλογές τώρα! Κάτω η λαομίσητη κυβέρνηση!

  71. seven avatar
    seven 01/11/2011 17:07:40

    Καλησπέρα σε όλους
    Οι στιγμές είναι δύσκολες και οι αποφάσεις που καλείται να πάρει ο Α.Σ ακόμα δυσκολότερες. Ωραία όλα αυτά τα περί παραιτήσεως όλης της Κ.Ο της Ν.Δ.Τι θα γίνει όμως να δεν βγει με αυτοδυναμία ??Αν τώρα προτάσσεται το πατριωτικό - ιστορικό καθήκον της Ν.Δ , μετά από τις εκλογές όποιο και να είναι το αποτέλεσμα θα πρέπει να υπάρξει κυβέρνηση έστω και συνεργασίας. Το ερώτημα βέβαια έρχεται από μόνο του με ποιόν ??? και εδώ έρχεται το πατριωτικό - ιστορικό καθήκον - και με τον διάολο ακόμη θα πρέπει να γίνει κυβέρνηση .Ας είναι και με τον Καρατζαφέρη και την Μπαγκογιάννη .Η χώρα δεν αντέχει της ανοησίες του Τζεφρυ , αλλά δεν θα αντέξει και τις αλλεπάλληλες εκλογές.
    Και κάτι για το τέλος κατά την γνώμη μου πρέπει να κάνει διάγγελμα ο Α.Σ πριν πέσει ο (mind the) GAP ώστε να καταλάβουν όλοι τι προτίθεται να κάνει και γιατί. Να μπορέσει να μιλήσει στις καρδιές όλων των Ελλήνων - αναποφάσιστων ώστε να βγει κυβέρνηση αυτοδύναμη και να μην χρειαστούν τα παραπάνω. Να τους αφήσει να πέσουν μόνοι τους αλλά να τους πιέσει και να το καταλάβουν όλοι . Αν δεν πέσετε μόνοι σας θα σας ρίξω εγώ γιατί είστε επικίνδυνοι.

    Ευχαριστώ,

    • Agni avatar
      Agni @ seven 01/11/2011 19:38:47

      Κανένας φύρερ και καμία ακροδεξιά είτε νεοφασιστικού είτε νεοφιλελεύθερου τύπου!! αρκετή Χουντάρα φάγαμε στη μάπα..Θέλουμε Δημοκρατία,σεβασμό στα συνταγματικά και ανθρώπινα μας δικαιώματα!!Εκλογές στις Εκλογές μέχρι την αυτοδυναμία!!Οχι αν, η αυτοδυναμία είναι εδώ!!

  72. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/11/2011 17:13:17

    Έχω την πολυτέλεια να είμαι άσχετος με τα πολιτικά, αλλά στο τρίγωνο ΗΠΑ-Γερμανία-Κίνα, είναι σαφές ότι κάθε ζευγάρι προσπαθεί, θεωρητικά να "πηδήξει" τον τρίτο, πολύ μπούρου μπούρου για διάφορα σενάρια (μέχρι και ότι σκάβει τουννελ η Κίνα). Θεωρώ ότι το προνόμιο της παραπληροφόρησης και του αποπροσανατολισμού δεν το έχει αποκλειστικό, κανένας. Fog of war.

    Είμαστε σε ένα πολυτιμο οικόπεδο. Ή θα μας διαλύσουν και θα το "πάρουν" ή θα πάει, όπως ζητάω επιμόνως και βαρετά, το χρέος μας σε διψήφιο % του ΑΕΠ (κάτω των 50% πληζ). Προσωπικά, προτιμώ το δεύτερο.

    Και λίγη διαχείριση με βάση εθνικές προτεραιότητες. Δεν αντέχω άλλο μουλτι κούλτι (και δεν είμαι ...ρατσιστής).

  73. vasilis avatar
    vasilis 01/11/2011 17:57:29

    Den prepei o Samaras na askisei to dikaiwma paraitisis twn vouleutwn tou.ipomoni liges wres emeinan na figei enas anthrwpos pou tha ton thimomaste gia poli kairo. pou mas eipe katafora pseudi, pou pire apofasi monos tou na mas valei sto dnt xwris dimopsifisma k afou mas efere sto telma, eftase sto simeio na apeilisei ton elliniko lao me xreokopia. gt as min ethelotifloume o samaras tha prepei i na allaksei kati pros to kalitero apo ti simfwnia gia meiwsi tou xreous i na diaxeiristhei mia aneu proigoumenou katastasi me tin ellada exw apo to eurw. sigoura den to thelei kaneis, alla pleon ola einai pithana. EKLOGES, LOIPON, ME MIA NEA AUTODINAMI KIVERNISI, ALLA ME TI SIMMETOXI OLWN TWN POLITIKWN APOXRWSEWN. Einai eukairia, o samaras, alla k i ipoloipi kivernisi na einai kivernisi olwn twn ellinwn stin kiriolexia. gt ena komma den mporei mono tou na diaxeiristei k na ferei eis peras mia tetoia apostoli. K. Papandreou as se krinei o istorikos tou mellontos. Apla fige TWRA!

  74. firiki2010 avatar
    firiki2010 01/11/2011 18:15:04

    Τι ακριβώς συνδέει τη ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ;;;;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ firiki2010 02/11/2011 00:32:28

      'Ισως η συγκυβέρνηση??????

  75. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 01/11/2011 18:31:34

    Αμήν και πότε αδελφέ.

  76. firiki2010 avatar
    firiki2010 01/11/2011 18:43:58

    Γιατί να προκαλέσει εκλογές ο Σαμαράς; Καλύτερα δεν είναι τον ΓΑΑΠ να τον ρίξουν αφού τον έχουν προηγουμένως πλήρως απαξιώσει οι δικοί του;; Αν δεν το κάνουν το ξανασυζητάμε.

  77. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 01/11/2011 20:02:27

    Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ !!!!!!!!!!

  78. Agriemenos avatar
    Agriemenos 01/11/2011 23:40:06

    Να πω την αμαρτία μου δεν πολυκαταλαβαίνω τη λογική της ομαδικής παραίτησης των βουλευτών (της ΝΔ ή άλλων κομμάτων) από τα έδρανα της Βουλής για την πρόκληση εκλογών αφού το άρθρο του Συντάγματος που όριζε κάτι τέτοιο έχει καταργηθεί από την αναθεώρησή του το 1986! (όπως και το άρθρο που όριζε ότι ο Προέδρος της Δημοκρατίας μπορεί να διαλύσει τη Βουλή αν παρατηρήσει διάσταση μεταξύ λαϊκής βούλησης και κυβερνητικής πολιτικής). Συμφωνώ και επαυξάνω πως πρέπει να γίνουν εκλογές, αλλά αν θυμάμαι καλά σύμφωνα με το Σύνταγμα διεξαγωγή εκλογών μπορεί να γίνουν 1)με πρωτοβουλία του πρωθυπουργού (πρόωρες εκλογές) 2)αν καταψηφιστεί σε πρόταση εμπιστοσύνης ή υπερψηφιστεί πρόταση μομφής. Και ας κρατάμε κάποιες επιφυλάξεις για το τι θα γίνει την Παρασκευή (εγώ τουλάχιστον έχω, γιατί ενδεχομένως και τα ίδια τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ να μην αντέχουν το "σώσιμο" του Γιωργάκη).
    Και κάτι ακόμη, ακόμα κι αν παραιτηθούν οι βουλευτές της ΝΔ (ή και άλλων κομμάτων) και δεν αντικατασταθούν από τους επιλαχόντες βουλευτές τότε το πλέον πιθανό είναι να γίνουν εκλογές προς αναπλήρωση των κενών θέσεων του κοινοβουλίου (όπως είχε γίνει αν θυμάμαι καλά το 1990 για την κενή θέση του Τσοβόλα -δώσ' τα όλα), οπότε ούτε κι αυτό είναι λύση γιατί θα γίνουν εκλογές για τις 89 κενές θέσεις του κοινοβουλίου. Επίσης, αν παραιτηθούν πριν από την ψήφο εμπιστοσύνης τότε σύμφωνα με το Σύνταγμα αυτή παρέχεται με την απόλυτη πλειοψηφία των παρόντων βουλευτών (δηλαδή αν είναι 300 από 150+1, αν είναι 280 από 140+1, αν είναι 110 από 55+1 κοκ). Ευχαριστώ και ελπίζω οι επιτελείς του ΑΣ να τον ενημερώσουν ή δεν υπάρχουν συνταγματολόγοι στη Συγγρού???????

  79. στεφανοσ γραγας avatar
    στεφανοσ γραγας 02/11/2011 00:54:43

    τελικα ειναι πολυ περιεργα τα οσα συμβαινουν στο κομματικο πεδιο....Η ΝΔ ειναι ηξεις-αφιξεις.. αλλοι λενε παραιτηση βουλευτων αλλοι λενε αυτο δεν γινεται και ο Σαμαρας λεει θελω εκλογες παση θυσια..δηλαδη τι σημαινει παση θυσια...ζητησες την παραιτηση του Παπουλια ναι η οχι ???εδω ο Τσιπραςτου ταχωσε και εντος αιθουσας και εκτος καλωντας τον να τηρησει το Συνταγμα..εμεις τι λεμε τελικα...απορω...εχουμε γινει ανεκδοτο ξαφνικα με τα χαιδεματα στους πασοκους...επιτελους ανελαβε πρωτοβουλιες ανατροπης παση θυσια της κυβερνησης και οχι τη παση θυσια μη τελεση δημοψηφισματος...επιτελους..

  80. Reaper avatar