#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2011 23:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος χάνεται, αλλά ο Γιώργος βλέπει ..."αχτίδες φωτός"



«Τίποτε δεν έγινε τυχαία». Αυτή η φράση που είπε ο πρωθυπουργός στο συνέδριο του Εconomist, κάνοντας την ανασκόπηση των τελευταίων 18 μηνών, αποτυπώνει την πραγματικότητα. Ότι έκανε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για την Ελλάδα και την οικονομία δεν έγινε τυχαία, έγινε με σχέδιο. Η καταστροφή της, η χρεοκοπία και η απαξίωση της χώρας έγινε με σχέδιο. Φανταστείτε δηλαδή να μην είχαν κάνει και προγραμματισμό.

Ο Γ. Παπανδρέου για ακόμη μια φορά προσπάθησε να μας κάνει να πιστέψουμε διαφορετικά από αυτά που βλέπουμε. Την ίδια στιγμή που οι σύμμαχοί του τον εγκαταλείπουν, ο Γιούνκερ μιλά για πρώτη φορά για αναδιάρθρωση, οι Ευρωπαίοι διώχνουν κακήν κακώς τον Παπακωνσταντίνου από τις Βρυξέλλες και του λένε «έλα μόλις αποφασίσεις τι θες να κάνεις», ο πρωθυπουργός βλέπει «αχτίδες φωτός», ότι η χώρα βγαίνει από την ύφεση.

Τι να πούμε εμείς. Ότι τα φώτα που βλέπει ο κ. Παπανδρέου, είναι όπως έχουμε ξαναγράψει, το τρένο που έρχεται στο τούνελ.

Ο κ. Παπανδρέου επιβεβαίωσε ότι θα πρέπει να ληφθούν νέα μέτρα και κυρίως η αποχώρηση από το Δημόσιο τομέα 150.000 υπαλλήλων. Με συνταξιοδοτήσεις, εθελούσιες εξόδους και φυσικά με απολύσεις που θα γίνουν μέσω… ΑΣΕΠ όπως προανήγγειλε και ο Γ. Ραγκούσης.

Για το έλλειμμα είπε ότι μειώθηκε 5 μονάδες αλλά ξέχασε να πει ότι πάλι στο 10% θα είναι φέτος. Μίλησε για μεταρρυθμίσεις αλλά έχει ξεχάσει να πει τι έγινε με το άνοιγμα των επαγγελμάτων (δεν έχει γίνει απολύτως τίποτε).

Προανήγγειλε περικοπές σε επιδόματα και φοροαπαλλαγές καθώς και σε πωλήσεις εταιρειών όπως τα κρατικά πακέτα στον ΟΤΕ, στη ΔΕΗ, στον ΟΠΑΠ, στην ΕΥΔΑΠ και στα λιμάνια.

Απέρριψε το σενάριο της αναδιάρθρωσης όταν όλοι στην Ευρώπη είναι σίγουρο ότι θα γίνει και τέλος μίλησε για το μείζον θέμα των ημερών. Την εθνική συνεννόηση την οποία χαρακτήρισε και ως “εθνική αναγκαιότητα”. Εκείνη τη στιγμή, μάλιστα σταμάτησε να μιλά αγγλικά και μίλησε στα ελληνικά θέλοντας προφανώς να τον καταλάβουν οι υπόλοιποι πολιτικοί αρχηγοί. Ως γνωστόν όμως, τα ελληνικά δεν είναι το φόρτε του, οπότε μάλλον χαμένος πήγε ο κόπος του. Όπως υπογράμμισε: «οι εμπειρίες των τελευταίων ετών, η σκληρή πραγματικότητα των συνθηκών δεν επιτρέπουν ωραιοποιήσεις ή ελπίδες σε μαγικές συνταγές. Απαιτούν σοβαρή και υπεύθυνη στάση, επιμονή και αφοσίωση εκ μέρους όλων. Αυτό πρέπει να εκφραστεί και να μεταδοθεί από όλους: την κοινωνία, τους επιχειρηματίες, τους κοινωνικούς εταίρους και τους πολιτικούς ηγέτες».

Με τον τρόπο αυτό προανήγγειλε και σειρά επαφών με πολιτικούς αρχηγούς, επιχειρηματίες και κοινωνικούς εταίρους προκειμένου να τους πείσει να συναινέσουν.

Σε γενικές γραμμές επρόκειτο για μια ακόμη ομιλία κατά την οποία ενώ νομίζεις ότι λες πολλά στην ουσία δε λες τίποτε. Όχι κάτι ασυνήθιστο για τον κ. Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 17/05/2011 23:51:51

    Aπό τα σύννεφα στα οποία πετάει λογικό είναι να βλέπει αχτίδες οι υπόλοιποι στο έδαφος μαυρίλα που θα φέρει μπουρίνι βλέπουμε.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/05/2011 23:53:19

    Εντύπωση δεν σας κάνει το γεγονός ότι ο Ραγκούσης αναγγέλλει, και ο ΓΑΠ επιβεβαιώνει, αθρόες απολύσεις απο το δημόσιο, και οι συνδικαλισταράδες του ΠΑΣΟΚ κάνουν τουμπεκάκι ψιλοκομμένο; Μήπως -λέω, μήπως- γιατί έτσι... αποκτούν νέο λόγο ύπαρξης;

    • xmmm avatar
      xmmm @ Αυριανιστής 18/05/2011 00:47:02

      +++!!!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/05/2011 23:59:29

    Για τον Βαν Γκο, λένε ότι είχε temporal lobe epilepsy precipitated by the use of absinthe in the presence of an early limbic lesion.

    Η Ιωάννα της Λωραίνης δεν είχε τέτοια προβλήματα, απλά της μιλούσε ο Αρχάγγελος Μιχαήλ.

    Και πρέπει να χαίρεται που φτηναίνει το ρεύμα και αυξάνονται οι θέσεις εργασίας με την Πράσινη Ανάπτυξη

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 18/05/2011 00:05:40

      Η χρήση φταίει, που έρχεται και επικάθεται σε κάτι οργανικό.

  4. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 18/05/2011 00:00:23

    Απόψε φάνηκε ξεκάθαρα ότι ένας από τους βασικούς στόχους του μεσοπρόθεσμου προγράμματος είναι η διάλυση του συστήματος υγείας και του εκπαιδευτικού συστήματος, για να μπορέσουν στην συνέχεια να πουληθούν πιο εύκολα.
    Αν, όπως είπε παγώσουν οι προλήψεις τα επόμενα χρόνια, σχολεία και νοσοκομεία εκ των πραγμάτων θα διαλυθούν,
    ακολουθεί την γνωστή συνταγή διάλυσης.

  5. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2011 00:07:20

    Θα συμφωνήσω με το GAP πως τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτή τη ζωή.
    Όπως τυχαίο δεν θα είναι να οδηγηθεί στο Δικαστήριο γι' αυτά που προκάλεσε στους Έλληνες με το σχέδιο του.
    Αιτιότητα.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Orestios 18/05/2011 00:36:05

      Και μονο που βλεπει κανεις, ακομα και ΓΡΑΜΜΕΝΗ εστω κι εδω μεσα φιλε ΤΗ λεξη "ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ" διπλα σε ονοματα οπως Στρος Καν, παπανδρεου, παπακωνσταντινου, ραγκουση κτλ...... ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ!!!!!!!!!

      Απο αυτο και μονο να καταλαβουν, ολοι οσοι διαβαζουν αυτο το μπλογκ, ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΨΥΧΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ που εχει προκαλεσει αυτη η συμμορια!!!!!!!!!

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ Kostas D 18/05/2011 10:08:01

        Ὄχι μόνο ψυχικό..., ἀλλά καί οἰκονομικό καί κυρίως ΕΘΝΙΚΟ!
        Πολύ σωστά Ὀρέστιε!

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Orestios 18/05/2011 11:25:33

      Και βεβαια θα επρεπε να καταλαβαινει ο ΓΑΠ οτι μεσα σε αυτα τα πλαισια δεν θα μπορουσε ποτε να...συναινεσει ο Σαμαρας !

  6. skopelosnews avatar
    skopelosnews 18/05/2011 00:08:30

    ειμε σίγουρος πως παίρνει κάτι αυτός ,δώσε ρε Γιωργάκη και σε εμάς να δούμε λίγο φως !

  7. Θετταλός avatar
    Θετταλός 18/05/2011 00:24:50

    Φυσικά και δεν έγινε τίποτα τυχαία, ούτε το κάψιμο των δασών, ούτε το κάψιμο των πόλεων, ούτε οι ψήφοι των μεταναστών, ούτε λεφτά υπάρχουν, ούτε μαζί τα φάγαμε, ούτε μνημόνια, ούτε περικοπές, ούτε φπα, ούτε ξεπούλημα, ούτε απολύσεις.
    Το μόνο τυχαίο είναι πως ζούμε σ΄ αυτή την όμορφη χώρα μαζί με πολιτικούς που βλέπουν αχτίδες φωτός, όταν όλοι βλέπουν "αχτίδες σκότους"

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/05/2011 00:39:23

    Να του σκασει η βομβα στα χερια σαν τον Ξηρο να τελειωνουμε!!!
    Αυτο τον φοβιζει και εκβιαζει και ενας Θεος ξερει τι εχει πει εξω για τη συνεναιση !!! και πηραν φορα τα χαρτογιακα και μας τη λενε λες και ζουμε στο μεσαιωνα!! και σπερνουμε στις φυτειες τους.

    ΑΥΤΟ Δε θελει. Να μας Χρεοκοπησει και επισημα!!ως Παπανδρεου !!!
    Ενω μας εχει χρεοκοπησει απο υπογραφης Μνημονιου και Δανειακης #1 ΚΑΙ οταν δεν πηρε τα 25 περσυ το Γεναρη !!... θελει συνενοχους !! η μαμα του ειπε.. ¨θα σε κλεισω εξω απ το σπιτι. δωσε τη μπομπα στο Σαμ" !!!....

    Οταν μαθουμε τι εχει πει σε ΕΕ για την συνεναιση μην πεσετε απ τα συννεφα !
    Διχασμενο και εκδικητικο ειναι.-

    ΠΠ

    • xmmm avatar
      xmmm @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/05/2011 00:48:04

      ++

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/05/2011 01:22:36

      ΠΠ
      Στο τέλος τα λες όλα.
      Υπάρχει εκδικητικότητα.
      Βλέποντας το αυτό ένας ξένος αρπάζει την ευκαιρία να κερδίσει.
      Σου λέει: "αφού ο Πρωθυπουργός έχει τέτοιες απόψεις για την χώρα και τους Έλληνες (τους μισεί κατά βάθος), γιατί να μην πετύχω τους στόχους μου και να κερδίσω?"

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 18/05/2011 10:06:19

        Ακριβως !!!

        ΠΠ

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/05/2011 01:26:04

      Οι Καραμανλήδες τελείωσαν, οι Μητσοτάκηδες επίσης, καιρός να τελειώσουν και οι Παπανδρέου. Άλλωστε για τα μεταπολεμικά χάλια της Ελλάδας φέρουν το 80% της ευθύνης με πρώτη και κύρια την ευθύνη για τον εμφύλιο και αμέσως επόμενη την ευθύνη για τη χούντα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ anonymous 18/05/2011 09:07:28

        Πες τα ρε φίλε, τα φωνάζω εδώ και καιρό.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/05/2011 01:59:21

      ΠΠ δεν το βλεπω να μαθαινουμε..
      Ενας μιλησε (μαλλον κατα λαθος) και παραθεριζει στο Rikers island.
      Λευτερια στον αγωνιστη Ντομινίκ!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ rally monkey 18/05/2011 10:05:43

        Αν τους τραβηξεις μια αγωγη για προσβολη της Χωρας σου και της Δημοκρατιας θα σου πω εγω αν μαθουμε !

        ΠΠ

  9. tsar avatar
    tsar 18/05/2011 07:12:08

    "Η Ελλάδα πεθαίνει. Έκανε τον κύκλο της.
    ...
    Μα αν είναι να πεθάνει, να το κάνει γρήγορα, γιατί η αγωνία κρατάει πολύ και κάνει πολύ θόρυβο."

    http://www.youtube.com/watch?v=pjlJh0zA2pE&feature=player_embedded

    "Δεν άντεξες ρε Θανάση να την βλέπεις να πεθαίνει και έφυγες..."

    • effie B. avatar
      effie B. @ tsar 18/05/2011 08:40:36

      καταπληκτικη σκηνη...
      αλλα δεν θα κανουμε σε κανενα τη χαρη να πεθανουμε...
      ειμαστε ο σπορος που δεν πεθαινει!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ tsar 18/05/2011 09:20:52

      Επι τέλους, ταινία του Αγγελόπουλου όπου οι ηθοποιοί μιλάν.
      Σιγά μην πεθάνουμε.
      Η μαγιά μας εδώ και χιλιάδες χρόνια έχει πιεί αθάνατο νερό.
      Οι ριζες μας είναι βαθιά χωμένες σε τούτα τα χωματα που μόνο γαιολογικά φαινόμενα τις ξερριζώνουν.
      Οι ψυχές των προγόνων είναι ο αέρας που χαϊδεύει τρυφερά τα βουνά και μαστιγώνει τις θάλασσές μας,
      Στα κύματα βλεπουμε τις πατημασιές του Οδυσσέα
      Και το μαστίγιο του Ποσειδώνα.

      ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ.

  10. kiki avatar
    kiki 18/05/2011 07:40:20

    @ Πορτα-Πορτα,
    Ποσα ξερεις
    Διχασμενο και Εκδικητικο ειναι,
    και αρα επικινδυνο, πολυ επικινδυνο

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 18/05/2011 10:05:01

      λυπαμαι το Φακτωρα.... θα τα ελεγα αλλιως, οπως ειναι !

      ΠΠ

  11. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 18/05/2011 08:24:48

    ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ ΤΟ 1922 ΠΗΓΑΝ ΟΙ 6. ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΓΟΥΔΙ , ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΚΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ? ΠΡΩΤΟΣ ΤΟ GAP. ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 18/05/2011 09:13:53

      Το πρόβλημα ήταν ότι στο Γουδί πήγαν οι λάθος 6. Αυτή τη φορά δε θα κάνουμε το ίδιο λάθος.

  12. Μνημων avatar
    Μνημων 18/05/2011 13:20:46

    Τ ΟΠ ΓΚΑΝ Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΝΩΣΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΞ ΑΛΛΟΥ Η ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΙΝ ΣΟΥ .

  13. Μνημων avatar
    Μνημων 18/05/2011 15:11:03

    ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ .ΑΡΑ Η ΛΥΣΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΙΣΘΕΝ ΟΛΟΤΑΧΩΣ .