#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2010 11:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος χάνεται, αλλά η διαπλοκή … κτενίζεται



Η διαπλοκή της τέταρτης εξουσίας με επιχειρηματικά συμφέροντα και τράπεζες προοιωνίζεται άσχημα γεγονότα για τη χώρα, ειδικά σε μια χρονική στιγμή όπου είναι ευάλωτη. Τώρα είναι η ευκαιρία για ορισμένους  να ξαναστήσουν παιχνίδια εξουσίας και να πάρουν δουλειές.

Τα ερωτήματα είναι πάρα πολλά και αφορούν σχεδόν όλο τον θίασο των εκδοτών.

Η Μάνια Τεγοπούλου συγκρούεται με τους συντάκτες της και κάνει είδηση την ίδια της την εφημερίδα. Παράλληλα, ενώ παραπαίει οικονομικά, εντούτοις κάποιοι συνεχίζουν και δανείζουν την Ελευθεροτυπία.

Ο Θέμος Αναστασιάδης βρήκε 20 εκατ. ευρώ και τα δίνει στον Μπόμπολα για το Πρώτο Θέμα. Αν είναι τόσο εύκολο για έναν δημοσιογράφο να βρει τόσα χρήματα τότε τι να πει κανείς; Φαίνεται ότι στο Γαλατικό χωριό έχουν την κότα που κάνει χρυσά αυγά. Κι αν ευσταθούν οι πληροφορίες περί δανείου από την BNP Paribas,ή οποιασδήποτε άλλη ελληνική τράπεζα, ή επιχειρηματία η ερώτηση είναι απλή: Ποια είναι τα ανταλλάγματα για ένα τόσο μεγάλο δάνειο; Τι παιχνίδι θα παιχτεί μέσα από τις σελίδες της εφημερίδας; Μήπως η γαλλική τράπεζα κρύβει κάτι άλλο από πίσω;

Ο Γ. Μπόμπολας, στο μεταξύ, ενώ έχει υποχρεώσεις πάνω 220 εκατ. ευρώ συνεχίζει ακάθεκτος να στηρίζει τις εφημερίδες του. Μήπως τώρα που έχασε έργα 3,5 δις ευρώ στο εξωτερικό και τα δημόσια έργα στην Ελλάδα έχουν κολλήσει, δούμε πόλεμο κατά ορισμένων προσώπων μέσα από τις σελίδες των εφημερίδων του; Άλλωστε, η πίεση με δημοσιεύματα πάντα έφερνε αποτέλεσμα.

Ο ΔΟΛ ψυχορραγεί, ο Ψυχάρης έχει γίνει πρόεδρος σε όποιο σωματείο κάνει εκλογές, τα δάνεια τρέχουν, αλλά πάντα κάποιοι σπεύδουν να βάλουν πλάτη. Γιατί άραγε;

Κάποιοι άλλοι νεόκοποι, τέλος, επιχειρηματίες στα media, αγοράζουν προσφορές –CD, DVD έναντι υψηλών αμοιβών, ετοιμάζονται και για άλλες κινήσεις αλλά το κεντρικό ταμείον είναι μείον. Που βρίσκονται τα λεφτά και τι παιχνίδι παίζεται;

Αυτά κι άλλα πολλά στην ωραία ατμόσφαιρα της δημοσιογραφίας που φαίνεται ότι είναι τόσο βουτηγμένη στο βούρκο ώστε δεν βλέπει πλέον τι γίνεται στον κόσμο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 22/04/2010 12:08:58

    Με συγχωρείτε, αλλά θα το πώ όπως ακριβώς το αισθάνομαι: Τί γίνεται ρε γαμώ την πτάνα μου σε αυτήν την έρμη χώρα?

  2. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 22/04/2010 12:38:34

    Σε ένα συμφωνούν όλοι αυτοί των ΜΜΕ ,τα μετρά είναι σωστά, η κυβέρνηση του ΓΑΠ είναι ευλογία για τον τόπο, κι΄ άλλα πιό σκληρά μέτρα..είναι μονόδρομος.

  3. nasos avatar
    nasos 22/04/2010 13:43:09

    Φυσικά και στηρίζουν ΓΑΠ,γιατί ο ΓΑΠ ανοιγοκλείνει την κάνουλα της κρατικής διαφήμισης και των προμηθειών.
    Από την μεριά μου,σαν απλός Έλληνας πολίτης αισθάνομαι βαθύτατα προσβεβλημένος όταν ο κάθε εκδότης χρησιμοποιεί τα ευρώ μου και την αναγνωσιμότητα που του προσφέρω για να κάνει παιχνίδι με διεθαρμένους πολιτικούς,οπότε έχω πάψει να αγοράζω τις νταβατζοφυλλάδες,γλυτώνω έτσι ένα σωρό λεφτά,έχω και την συνείδησή μου ήσυχη.

  4. Eastrader avatar
    Eastrader 22/04/2010 13:49:51

    Εφημεριδα μπηκε στο σπιτι μου για τελευταια φορα το 2005.Απο τοτε μου εχουν λειψει μονο οταν εβαφα και αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω κατι μουσαμαδες και χαρτι κουζινας.

  5. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 22/04/2010 13:52:22

    Επίσης, έχουμε και άτομα που αντικαθιστούν την ελληνική σημαία της Βουλής...

    http://i41.tinypic.com/muy4yc.jpg

    http://www.facebook.com/pages/THELOUME-ALBANIKO-KOMMA-STEN-ELLENIKE-BOULE/113030252063511

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ

    ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΙΡΗΝΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

    ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ/ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΛΒΑΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΟΥ ΠΛΕΙΟΨΗΦΟΥΝ

    Georgios Antoniadis

  6. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2010 14:05:23

    Βάνε το Μεγκα να ακούσεις που σε επιβεβαιώνει …Δεν άργησε καθόλου

  7. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 22/04/2010 14:26:54

    Η ΒΝΡ δεν έπαιζε κάποιο ρόλο στην ιστορία της Ζήμενς;

  8. soulegas avatar
    soulegas 22/04/2010 14:52:48

    Το μοντέλο διακυβέρνησης της χώρας με μόνο σύμαχο στρατηγικό τα ΜΜΕ είναι δικιμασμένο και επτιτυχημένο στις ΗΠΑ στην περιοδο της προεδρίας Μπούς , εδώ εφαρμόζεται ένα πιστό αντίγραφο αυτής της πολιτικής μόνο που πλέον υπάρχουν και τα αδέσμευτα μπλόγκ που τους χαλάνε την δουλειά@!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ soulegas 22/04/2010 15:10:34

      Σωστός! Ετσι επιβλήθηκε ο Κοσκωτάς από τον μηχανισμό Μητσοτάκη!

  9. sicatcek avatar
    sicatcek 22/04/2010 15:11:33

    H BNP είναι η τράπεζα στην οποία ο Θέμος κατέθεσε τα γνωστά 5 εκατομμύρια ευρώ...

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ sicatcek 23/04/2010 10:34:03

      O οποίος έχαιρε ασυλίας από τον Αλογοσκούφη επί ΝΔ....

  10. BlueSky avatar
    BlueSky 22/04/2010 15:20:06

    Καλό θα ήταν να κατονομαστούν ποιά νταβατζοκάναλα χρωστούν στο κράτος και πόσα!

    • ataktos avatar
      ataktos @ BlueSky 22/04/2010 15:46:11

      Αυτά είναι ...κρατικά μυστικά ...υψίστης ασφαλείας …

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ BlueSky 23/04/2010 10:34:45

      Ολα αγαπητέ. Αλλα λίγο άλλα πολύ (όπως π.χ. το ΑΛΤΕΡ)

  11. anonymous avatar
    anonymous 22/04/2010 16:32:31

    Εγώ θα δώσω μια άλλη διάσταση: Μήπως μόνο 200.000 κόσμος έχει τα χρήματα να αγοράζει εφημερίδες; Μήπως τελικά ο κόσμος στην Ελλάδα έχει φτωχύνει τόσο πολύ;

  12. perastikos avatar
    perastikos 22/04/2010 17:49:28

    Bρε παιδιά αυτο το "Πρωτο Θεμα" απο της ιδρύσεώς του είχε μόνο ένα θετικό ισολογισμό. Ολοι οι αλλοι είχαν ζημίες. Απο που βρήκε ο Αναστασιάδης τα λεφτά οταν η ναυαρχίδα του είναι ζημιογόνος και δεν έχει μοιράσει ποτέ κέρδη? Και κάτι αλλο. Ο Μπόμπολας ξεκίνησε απο τα 35 αν θυμάμαι καλά. Πως έγινε και έπεσε στα 20? Μήπως ο Αναστασιάδης ήξερε πολλά και τον εκβίαζε οτι θα του τα έβγαζε στη φόρα? Σε λίγο στο συναφι αυτο θα τρώει ο ενας τις σαρκες του αλλου... Η συνέχεια θα είναι πολύ, μα πολύ ενδιαφέρουσα... Θυμηθείτε το...

  13. nasos avatar
    nasos 22/04/2010 18:05:24

    Επειδή είμαι Άπιστος Θωμάς και τα σπαραξικάρδια άρθρα του Θέμου,περί δημοσιογραφικής ανεξαρτησίας και γαλατικών χωριών μου φαίνονται κάπως ψιλογελοία,ερωτώ μήπως το θαλασσοδάνειο της BNP σχετίζεται με το παρακάτω διαμάντι της Γαλλικής Αεροναυπηγικής;
    http://en.wikipedia.org/wiki/Rafale

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 22/04/2010 18:11:06

    Eastrader,
    νά σοῦ δώσω μιά συμβουλή; χρησιμοποίησε μεγάλες ἐφημερίδες π.χ Καθημερινή,διότι ἔτσι τυλίγεις καλλίτερα τό ὁποιδήποτε ψητό κρέας στό φοῦρνο.
    Κάντο δεματάκι καί θά μέ θυμηθῆς.Κρατᾶ ὁλο του τό ἄρωμα καί παραμένει moist πού θά ἔλεγε καί ὁ ΓΑΠ στήν γλῶσσα του.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ Kὀριννα 22/04/2010 20:40:02

      Ευχαριστω,θα το δοκιμασω.Με free press εφημεριδες βεβαια.

  15. διμλεο avatar
    διμλεο 22/04/2010 19:12:48

    To xamilo epipedo fainete apo osous den diavazoun efimerides.Stin Ellada exoume poli vromia alla merikes efimerides mas ine poli kales.Elefterotypia,Vima,Kathimerini.Oti iparxei megali asxetila,ilithiotita,amorfosia,to vlepis stis apopseis ton politon stin Ellada-mia xora me poli xamilous deiktes anagnosimotitas efimeridon.Distixos...Xero ti apantisoun merikoi apo tora.Den peirazei,apopseis tetoies vouliazoun tin Ellada kai to zoume kathe mera.Ta idia peri poulimenon efimeridon lene kai anarxikoi kai oi fasistes kai oi stalinikoi..

    • nancy avatar
      nancy @ διμλεο 22/04/2010 19:37:24

      ΄Αλλος για τη βάρκα μααας...

  16. zame avatar
    zame 22/04/2010 20:01:37

    Σαφως και ειναι απαραίτητο να δημοσιοποιηθούν οι ισολογισμοί των ΜΜΕ.

    • ataktos avatar
      ataktos @ zame 22/04/2010 20:05:47

      για να αυτοκτονήσει δεν του επιτρέπει το θρησκευτικό δόγμα μας