#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2009 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος φοβάται να κυκλοφορήσει το βράδυ

 Αποκαλυπτικά είναι τα στοιχεία που παρουσιάζει έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Παντείου σχετικά με την εγκληματικότητα: 3 στους 4 κατοίκους του κέντρου της Αθήνας φοβούνται να κυκλοφορήσουν το βράδυ, ενώ 7 στους 10 κατηγορούν τα ΜΜΕ ότι υπερβάλλουν τα γεγονότα.

Εξίσου αποκαλυπτικά και τα στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ. για το έγκλημα το α' δίμηνο του 2009, τα οποία παρουσιάζει Το Βήμα του Σαββάτου: το πρώτο δίμηνο του 2007 είχαν σημειωθεί 409 ληστείες, ενώ το πρώτο δίμηνο του 2009 σημειώθηκαν 768 τέτοιου είδους αδικήματα.

Το πρώτο δίμηνο του 2007 είχαν σημειωθεί 8.648 κλοπές και διαρρήξεις, ενώ το 2009 το αντίστοιχο διάστημα 12.817 επιδρομές σε σπίτια, καταστήματα και γραφεία.

Ποσοστό περίπου 80% αυτής της εγκληματικότητας αφορά την Αττική.

Σχετικά με την εικόνα στην Αττική, η έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Παντείου, την οποία δημοσιεύει η Ελευθεροτυπία του Σαββάτου, δείχνει ότι το 75,7% των κατοίκων του κέντρου φοβούνται να κυκλοφορήσουν το βράδυ.

Περίπου ένας στους τρεις (27,2%) θεωρεί ως πρώτο παράγοντα ανασφάλειας την έλλειψη αστυνόμευσης, ενώ το 17,5% ενοχοποιεί τους αλλοδαπούς.

Τέλος, τουλάχιστον 6 στους 10 κατοίκους δεν έχουν καθόλου καλή γνώμη για τη λειτουργία της Δικαιοσύνης, αφού πιστεύουν ότι οι δικαστές επηρεάζονται από πολιτικούς ή λόγω προσωπικών σχέσεων με κατηγορούμενο ή θύμα.

Όταν αστυνομικοί γίνονται ληστές…..

Αστυνομικός ήταν επικεφαλής σε συμμορία που διέπραξε 25 ληστείες σε τράπεζες και δημόσιους οργανισμούς, με συνολική λεία 370.815 ευρώ και 5.187 δολάρια ΗΠΑ. Πρόκειται για 41χρονο υπαρχιφύλακα, που υπηρετεί στο Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας, παντρεμένο με δυο παιδιά, στο φάκελο του οποίου όπως ανακοινώθηκε το Σάββατο από τον διευθυντή της Ασφάλειας Γιάννη Δικόπουλο, δεν υπήρχε τίποτα μεμπτό.

Ο αστυνομικός και οι τέσσερις συνεργοί του, όλοι Έλληνες 42, 41, 40 και 33 ετών, συνελήφθησαν χθες σε σπίτι στη Νέα Χαλκηδόνα, λίγη ώρα μετά από ένοπλη ληστεία που διέπραξαν στο υποκατάστημα της ProBank στη διασταύρωση Αγίας Βαρβάρας 4 και Πραξιτέλους στο Παλαιό Φάληρο, απ' όπου άρπαξαν συνολικά 21.415 ευρώ και 565 δολάρια ΗΠΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αριστείδης avatar
    Αριστείδης 25/04/2009 16:08:20

    "Ο κόσμος φοβάται να κυκλοφορήσει το βράδυ".
    Μάλλον λάθος κάνει η έρευνα.
    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/04/2009 17:35:00

    Καταρρέει και ο μύθος περί της "ανεξάρτητης" και "αδέκαστης" Ελληνικής!!!! δικαιοσύνης. Επιτέλους. Ανθρωπάκια είναι που ευλογάνε μια ζωή τα γένια τους (μισθολογικά) και όταν ασχοληθείς μαζί τους αποδεικνύονται όπως εκείνος ο αδέκαστος με τη μεζούρα που τώρα είναι μέσα....

  3. AnonymOs avatar
    AnonymOs 25/04/2009 19:00:16

    A, KAI MHN ARXISOUN OI RATSISTES OTI TAXA FTAINE OI METANASTES, 8EOS FYLAXEI! AFTA PANTA GINONTAN, APLA TWRA PARATHREITAI MIA MIKRH AFXHSH THS TAXHS TOU 1000 %. PROFANWS LOGW TWN KAKWN MPATSWN, TI ALLO?

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 25/04/2009 19:15:48

    Ειναι μερικοι,που μπορουν να σκεφτονται μονο με δυο χρωματα.Ασπρο,μαυρο.
    Υπαρχουν ομως και ενδιαμεσα.
    Την εγκληματικοτητα βαρεος τυπου,την εφεραν στην Ελαδα,οι Αλβανοι.Period.
    Mεχρι τοτε,αυτα τα γεγονοτα,ηταν σπανιότατα,και υπηρχαν ακομη οι μνημες των εκτελεσεων, για αδικηματα τυπου,ληστειας μετα φονου.
    Με την ελευση των Αλβανων,ολα αλλαξαν,και το καλασνικωφ,μπηκε στην ημερησια διαταξη,ενω και οι φονοι,εγιναν κατι το συνηθες.
    Μετα βεβαια,ακολουθησαν και οι Ελληνες.Γιατι,αυτοι θα μενανε πισω;
    Ετσι,φτασαμε ως εδω.
    Απο δω και περα,ο Θεος να βαλει το χερι του,γιατι αλλος,αποκλειεται να το κανει,απο τη στιγμη που δεν τολμαει,ουτε να βαλει μπρος καμια καμερα,μπας και τσακωσουμε κανεναν.

  5. AnonymOs avatar
    AnonymOs 25/04/2009 19:45:59

    ma oi an8rwopoi hr8an na mas...gonimopoihsoun. kai to kanoun kala!

  6. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 21:29:21

    Έρευνα του 2006, βγάζει η Ελευθεροτυπία. Επίκαιρη δηλαδή.

  7. ΣΤΕΛΛΑ avatar
    ΣΤΕΛΛΑ 25/04/2009 23:46:57

    ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟ ΦΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΘΕΑΣΗΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΤΕ ΕΙΔΗΣΕΙΣ.

  8. Orestios avatar
    Orestios 25/04/2009 23:49:20

    @ 7
    Αυτό ξαναπέστο

  9. zapata avatar