13/10/2008 19:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος των ιδεών κι εμείς

Φίλος αναγνώστης μας υπενθύμισε ένα παλιό αίτημα και άλλων φίλων. Να ανοίξουμε μια ξεχωριστή κατηγορία όπου ο καθένας (και εμείς) θα μπορεί να παρουσιάζει θεωρητικά, ιδεολογικά , ιστορικά, πολιτισμικά κλπ κείμενα και ντοκουμέντα που θα διευρύνουν τον προβληματισμό όλων μας και θα μας φέρνουν σε επαφή με το παγκόσμιο γίγνεσθαι.

Το πρόβλημα ήταν τεχνικό (αναγκαστικά δουλεύουμε με wordpress) κι έτσι το πρόβλημα ήταν ότι στην κεντρική σελίδα θα υπήρχε υπερφόρτωση κειμένων. Οι τεχνικοί μας όμως (θεοί, όλε κλπ) βρήκαν λύση και από σήμερα λειτουργεί η κατηγορία Ο κόσμος των ιδεών (όχι και τόσο καλός τίτλος). Αντικαθιστά την (ξεπερασμένη) «Γράψτε την άποψή σας» αλλά αφήνουμε ένα post με όσα σχόλια έχουν ήδη μπει εκεί.

Περιμένουμε λοιπόν τις δημιουργίες σας. Μέχρι η καινούργια κατηγορία να αποκτήσει δική της οντότητα θα αναγγέλλουμε κάθε άρθρο από την κεντρική σελίδα - και βλέπουμε.

Δεν σας κρύβω πάντως ότι η αλλαγή αυτή γίνεται στο πλαίσιο του έντονου εσωτερικού προβληματισμού για το πώς πρέπει να προχωρήσουμε, δεδομένης και της ανταπόκρισης στο site αυτό, αλλά και των δυνατοτήτων που ανοίγονται στο δρόμο της εναλλακτικής πληροφόρησης

Ήδη έχουμε καταλήξει σε ορισμένες ιδέες, αλλά πριν προχωρήσουμε περιμένουμε οπωσδήποτε και τις δικές σας απόψεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTANTON avatar
    NTANTON 13/10/2008 20:11:34

    Ευχαριστούμε , καλή αρχή.

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 20:12:11

    Διπλοθεσιτες ενωθειτε !

    ΠΠ

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 20:40:06

    Κανετο “shop in a shop” ! να πληρωνουμε και νοικι !

    Βαλε 1Ε το μηνα, διοδια στον καθενα. Φ-ΑΚΤΩΡΑ ! εγω θα πληρωνω ! Αν δεν χορηγησεις τοι σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει !

    ΠΠ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 20:40:47

    χαμός! Να φτιάξεις κατηγορίες. Δεν μπορούμε να μπερδεύουμε πολιτικοαμπελοφιλοσοφίες με «άλλα». Μια σελίδα με τίτλο «μοναχικές ψυχές»;

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 20:41:51

    Παλι σε δουλειες μας βαζεις Φακτωρα !!!

    Μπραβο !!!

    ΠΠ

  6. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 20:43:59

    Κάλά δεν μπορείτε να καταλάβετε οτι δεν βάζουμε τα σχίια στις "απόψεις". Δουλειά να χουμε να μεταφέρω σχόλια. Το καταργω. Ουτως ή αλλως εχει καιρό να ανεωθεί

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 20:44:01

    Δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα ΠΠ. Σκέψου πόσοι πικραμένοι ψάχνουμε να εκφραστούμε! €1 το μήνα είναι λίγα! 20 λεπτά το σχόλιο, €5 για περίεργους, σε κάθε ανάρτηση ένας διαγωνισμός στο τέλος, ο πιο ανεπιθύμητος κερνάει μπύρες.

  8. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 20:44:39

    Μη εισενέγγεις ημάς εις πειρασμόν

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 20:45:41

    σου είπε κανεις factorx ότι μας κόβει; Μην το βάζεις κάτω, είναι καλή ιδέα, υπομονή!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 20:46:21

    σουβλάκια και μπύρες;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/10/2008 21:03:17

    σιγα τον πειρασμο Φξ. Ψηφοφορια κ λαικη εντολη μη χεσω...
    Κανε το!!

    ΠΠ

  12. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 21:09:49

    Τι έγινε; Ανασφάλειες; Θέλετε στοργή και προδέρμ;

  13. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 21:22:16

    Θελω να γινω Μετοχος στο Μετοχι-ΑΝΤΙ σεβασμιωτατε.

    χαχαα ειναι κι ενας γνωστος μας στον Αλτερ-Φξ !!!! ( ασχετο )

    ΠΠ

  14. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/10/2008 21:36:38

    Η ιδέα είναι πολύ παραγωγική, πρωτότυπη και υπογραμμίζει την κοινωνική αίσθηση ευθύνης, την ελεύθερη βάση προώθησης του προβληματισμού αλλά και την πρωτοτυπία και διάθεση πειραματισμού, που χαρακτηρίζουν αυτή τη σελίδα. Το Antinews προτίθεται με αυτό τον τρόπο, να κάνει χρήση του κύρους και της εμβέλειας, που έχει οικοδομήσει με καθόλου ευκαταφρόνητη προσπάθεια, θέτοντάς τα στην υπηρεσία όσων αναζητούν ένα συγκεκριμένο και αποτελεσματικό βήμα διαλόγου, προβολής απόψεων και ζύμωσης.
    Η ισόποση προσφορά χώρου σε κάθε ενδιαφερόμενο, από την πλευρά καταξιωμένων ηλεκτρονικών συντακτών - ακτιβιστών, καταργεί τα στερεότυπα διευθυντών και διευθυνομένων, επαϊόντων και συνοδηπορούντων, αμφισβητώντας στην πράξη εκείνα τα μοντέλα, που αποτελούν αντανάκλαση της εξουσιαστικής νοοτροπίας, στους χώρους της εναλλακτικής διαδράσης.
    Με αυτή την έννοια, μια τέτοια πρωτοβουλία βάζει επάξια τις βάσεις για μια νέα διαδικτυακή αγορά, Αθηναϊκού τύπου.
    Πέρα από την όποια πραγματοποίηση της πρωτοβουλίας και τις προοπτικές επιτυχίας που μπορεί αυτή να έχει, η ιδέα και μόνο, αξίζει ένα μεγάλο Εύγε.

  15. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 13/10/2008 21:40:57

    FACTORX – ποιος πληρώνει της υπερωρίες εδώ ;;;

  16. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 21:41:10

    Πορτα Πορτα: ααυτα τα λές επειδή δεν μπορείς να γράψεις σοβαρό άρθρο. Τι το πέρασες, Ζύμωση στην πλατεία; Περιμένων πλατφόρμα

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 21:52:24

    ααααα
    αν ειναι να χασεις κι εσυ το χιουμορ σου Φξ.... ;)

    παω στον Αρχαιο στο δικυκλο τροχοσπιτο ! χαχαα

    Επιμενω στο να μπουν "διοδια" 1Ε το μηνα ! Τα εσοδα προς επενδυσεις στο μπλογκ, και δεν θα ζητησουμε τα πεπραγμενα τελος τους Ετους...

    Απλα θα βαλεις λιστα "χορηγων" τιμης ενεκεν. Οπως στις εκκλησιες !

    ΠΠ

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 21:57:09

    ΠΠ -ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

  19. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 22:07:15

    Εχετε δίκαιο. sorry. το αποσύρω Δεν κατάλαβα καλά το σχόλιο του φίλου του άτακτου, του δημοσθένη ντε. Φταίει η μέση μου΄. Πιάστηκα. Θέλω μασαζ. Λέω να πάρω κανένα τηλέφωνο στη Μύκονο. Τωρα που μείναν άφραγκα τα γκόλντες μπους έπεσαν και οι τιμές απο τις μίς ελλάς

  20. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 22:12:15

    μπαααα οι τιμες αυτες δεν πεφτουν !

    Εχω παρει τα στατιστικα απο κατι Βουλευτες ! χαχαχα

    Πολυκατοικιες χτιζουν ( κατα συμβουλων των γκολντεν μποιζ)..

    Αρχαιε, τετρακαβαλο μας παιρνει το δικυκλο?

    ΠΠ

  21. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/10/2008 22:12:33

    Μπράβο FactorX

    χαίρομαι και εγώ με την σειρά μου, βλέποντας την προσπάθειά σου σαν κέντρισμα για δημιουργία. Που ξέρεις; καμιά φορά βγαίνουν απο τέτοιες δημιουργίες αρχές για πορείες άγνωστες μέχρι σήμερα.

    Επι του παρόντος ρωτώ, άν θα παρέχεται η ευχέρεια να μπορούν να περάσουν στα κείμενα και κάποιες φωτογραφίες. Και επειδή τουτο γίνεται συνήθως με κάποιες προϋποθέσεις, αλλά παράλληλα είναι και εξαιρετικά επίκαιρο μετά απο τις καταλήψεις πολλών σχολείων απο ανήλικα που διαμαρτύρονται, γιατι άραγε; Μήπως μπορούν αυτά να διορθώσουν τον κόσμο και να τον σώσουν απο το κράχ;

    Εδώ τα θέλω τα πιτσιρίκια. Να σκεφθούν άν, καλά κάνουν τις καταλήψεις ή, μήπως θα έπρεπε να κάνουν αναλήψεις; Και προτού καταλήξουν σε ... περισπούδαστα και φιλοσοφημένα συμπεράσματα, θα τα έπαιρνα μαζί μου σ'ενα ταξίδι στην Πίνδο, σ'ενα χωριουδάκι, που ακούει στο όνομα Δίλοφο και βρίσκεται πίσω απο την Πεντάλοφο της Κοζάνης και δίπλα στον δρόμο που έφτιαξε ο Μεταξάς με καλντιρίμι για να μπορούν οι γυναίκες της Πίνδου να μεταφέρουν χειμωνιάτικα μέσα στο πυκνό δάσος με τις αρκούδες όπλα και μάλλινα για τους πατεράδες και τους παππούδες αυτών των τσογλαναρέων που πολέμησαν για το ΟΧΙ, ενώ αυτά είναι χαμένα στο ίσωμα και κανένας γονιός δέν βγάζει το ζωνάρι για να αρχίσει να ισιώνει το στραβό του το τριαντάφυλλο όπως οι βέργες που βλέπουμε να κρατούν τις τριαναφυλλιές στα παρτέρια με λουλούδια.

    Στο Δίλοφο λοιπον, ένα χωριουδάκι που 9 μήνες το χρόνο κοιμάται, γιατί τα παιδιά του βρίσκονται στην ξενητειά και διαπρέπουν εκεί, επειδή και καθώς γεννήθηκαν σε μία ΜΟΝΑΔΙΚΗ γωνιά της Ελλάδος όπου σε ένα σχολείο διαστάσεων 5Χ5 λιθόκτιστο και ξυλόπηκτο ΕΜΑΘΑΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

    Να δούν οι Έλληνες επιγενόμενοι και σήμερα ακόμα με μυαλό κουκούτσι ότι, στο εθνικό αυτό μνημείο υπάρχει στην είσοδο ένα κομμάτι μάρμαρο χωρίς περισσότερη επεξεργασία, όπου επάνω του έχει χαραχθεί 1943-1947 και απο κάτω ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΑΘΑΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Εκεί όπου ποτέ δέν διανοήθηκε κανείς να κάνει κατάληψη τις μέρες του εμφυλίου, όπου και μόνο η διαδομή σπίτι-σχολείο μπορούσε να σήμαινε και την διακοπή όχι μόνο απο τα γράμματα αλλά και και απο την ζωή.

    Αυτήν την φωογραφία θα ήθελα να βάλω στο παρόν κείμενο. Δέν ξέρω όμως πώς.

    Ευχαριστώ

    ΠΕΛΙΑΣ

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 22:18:48

    άνετα 4 στο δίκυκλο, αλλά Π-Π δεν είναι όπως παλιά, θα μας αφήσουν και μας βλέπω τους δύο μας μόνο ευλογημένε

  23. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 22:23:20

    θα πουμε οτι τις παμε για ψωνια, μη μασας !


    ΠΠ

  24. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 13/10/2008 22:23:41

    Τίτλος, "Έκθεση Ιδεών"!

    Αλλά εγώ γιατί δεν κατάλαβα πως λειτουργεί τώρα;
    Μόνη μου μπερδεύτηκα ή με βοηθήσατε;

  25. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/10/2008 22:26:30

    archaeopteryx - μπα .
    γιατι μονο δυο ,
    ειμαστε δυο
    ειμαστε .........

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 22:27:12

    πανέξυπνη! Κάποιος φούρνος θα γκρεμίσει...

  27. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 22:29:03

    24. εξυπνηπαν
    ειναι που βλεπεις τον "κοσμο" σαν "εκθεση" καλη μου ! Μην ανησυχεις. Life is a stage.. ect ect..

    ΠΠ

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/10/2008 22:29:17

    Ένας μπροστά ένας μπροστά
    κι οι άλλοι πίσω ακολουθούν
    με τη σιωπή κι ακολουθεί
    το ίδιο τροπάρι το γνωστό

    Βαράνε δυό βαράνε τρείς
    βαράνε χίλιοι δεκατρείς
    πονάς εσύ πονάω κι εγώ
    μα ποιός πονάει πιό πολύ
    θα 'ρθεί καιρός να μας το πεί

    πόσος καιρός πέρασε...πριν τα golden boys

  29. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 13/10/2008 22:35:10

    Ave
    archaeopteryx και σε όλους σας,

    αλλά μάλλον έχασα κάτι ή το μυαλό μου.

    Κάποτε πήγα σινεμά τον ανηψιό μου, αλλά πήραμε το έργο από το τέλος, όπου πλέον η πρωταγωνίστρια αλεπού είχε μεγαλώσει.
    Το είδαμε κι απ' την αρχή μετά, όλο. Στο τέλος ρώτησα το παιδάκι αν κατάλαβε το έργο.
    Κάι πήρα την απάντηση: ένα μόνο δεν κατάλαβα, αφού η αλεπού ήταν μεγάλη μετά πως ξανάγινε αλεπουδάκι?

    Και ορκίζομαι εδώ ήμουν!

  30. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 22:36:43

    @ΠΕΛΙΑΣ. και φωτογραφίες και όλα όπως εδώ. Γιατί δεν μπαίνεις για να δεις. Δεν αλλάζει τίποτα. Προστίθεται απλως μια κανούργια κατηγορία και ακολουθούν κι άλλες

  31. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 13/10/2008 22:36:55

    ΠΠ

    Παγκάρι ιδεών, σου κάνει?

  32. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 22:39:29

    πας να μας μπλεξεις ευλογημενη !

    Να δω τον Φξ σε βιντεο να μαζευει τις ιδεες στο ρασσο? χαχααααα

    αλλο αλλο

    ΠΠ

  33. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 13/10/2008 22:58:25

    Καλά ντε,
    φεύγω να τα πείτε με την ησυχία σας!

  34. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/10/2008 23:17:42

    που πας?? μεινε !

    ΠΠ

  35. Factorx avatar
    Factorx 13/10/2008 23:37:53

    Απ όλα έχουμε. Ακόμα και θεωρητικό κείμενο του μπαμπά της Μάρας. οχι παίζουμε

    http://www.antinews.gr/?p=3856

  36. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/10/2008 00:19:53

    Προχώρα Factor.
    Μέσα και σε αυτό που προτείνει ο Αρχαιοπτέρυξ περί τού ευρώ.Μια χαρά το ακούω να ενισχύεται η προσπάθεια τούς Φιλοξενούντος..
    Βάλε και εγγυητή τής συνδρομής μας τον Αλογοσκούφη και θα φύγουμε πλούσιοι κάποτε απ΄εδώ μέσα.!!!!!!
    Αντε πάντα τέτοια ανοίγματα .
    Και μιά πρώτη πρόταση..
    Κριτική απόσους πήγαν και είδαν φέτος την περίφημη(λέμε τώρα) Mήδεια τού Βασίλιεφ...
    Προβλέπω θέαση μεγαλύτερη και απο το Σκοπιανό.

  37. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/10/2008 05:00:30

    Νόμισμα με πρόσωπο γυναίκας στην Τουρκιά
    Στην Τουρκιά ξέσπασε δημόσιος διάλογος με την ευκαιρία κυκλοφορίας από 1 Ιανουαρίου νομίσματος 50 λιρών με το πρόσωπο Fatme Aliye που απεβίωσε το 1939 .

  38. wilo avatar
    wilo 14/10/2008 10:58:33

    χωρις διόδια. Με κατηγορίες.

  39. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/10/2008 18:43:05

  40. ΠΕΛΙΑΣ avatar