13/02/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος τι λέει για την απόφαση του Σαμαρά;

Αγαπητοί φίλοι του Αntinews


Είμαι από αυτούς που εως και χθές το βράδυ σκεφτόμουν πολύ σοβαρά  να διαγραφώ από την Ν.Δ μετά από την απόφαση του Προέδρου να στηρίξει το μνημόνιο.


Σήμερα με πιο καθαρή σκέψη χωρίς φυσικά να έχω αλλάξει άποψη σημειώνω τα παρακάτω:




Είναι  διαφορετικό να είσαι Αρχηγός μιας μεγάλης παράταξης εξουσίας ( τα αριστερά κόμματα είτε το θέλουμε είτε όχι δεν είναι κόμματα εξουσίας ) και διαφορετικό να είσαι Βουλευτής.
Εμείς οι ίδιοι επιλέξαμε να είμαστε ψηφοφόροι αυτής της μεγάλης παράταξης , δεν μας το επέβαλε κανείς με το ζόρι.
Κάνοντας μια βόλτα  σήμερα το πρωί σε στέκια δεξιών ( και σκληρών μάλιστα) διαπίστωσα ότι η πλειοψηφία συμφώνησε με τις επιλογές του Προέδρου.
Δεν πρέπει όμως σε καμιά περίπτωση να λιθοβολούμε σε αυτό το site αυτούς που ψήφισαν ΟΧΙ. Και το ΝΑΙ και το ΟΧΙ ήταν μια δύσκολη απόφαση. Οπως επίσης διαφωνώ κάθετα με τα παρόν και τις απουσίες., γιατί στην Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα ( κ. Μ.Κεφαλογιάννη)
Διαφώνησα πολλές φορές  internetika με πολλούς αρθρογράφους του antinews, όπως επίσης και με τον φίλο μου τον Φαήλο, όμως και σε αρκετά συμφωνώ.
Ακουσα προσεκτικά τον Πρόεδρο αυτές τις ημέρες και στην κοινοβουλευτική ομάδα  και στην Βουλή , και παρατήρησα ότι  ζοριζόταν πολύ , δεν του έβγαινε εύκολα το ΝΑΙ στο μνημόνιο ( σε αντίθεση με το μπουλντόκ τον Βενιζέλο που μιλούσε λες και ήταν ο Σόιμπλερ), και τον δικαιολογώ σε πολλά σημεία για τις αποφάσεις του.

Κλείνοντας θα πω  μόνο δύο λέξεις . Να έχετε εμπιστοσύνη στον Πρόεδρο.


  ΣΗΜ: Για όσους πούν ότι οι απόψεις μου είναι  κωλοτούμπες λέω μόνο το εξής: εάν ήμουν Βουλευτής θα ψήφισα ΟΧΙ


 makis p

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nestrom avatar
    nestrom 13/02/2012 13:07:39

    Αν θέλουμε τυφλή πίστη σε μια ανώτερη δύναμη, χωρίς να την αμφισβητούμε, υπάρχει και ο Ιησούς.
    Ο Σαμαράς είναι αρχηγός κόμματος ή ιδρυτής θρησκείας?
    Μας καλεί να του έχουμε εμπιστοσύνη με το επιχείρημα ότι "ξέρει αυτός"?

    • irida avatar
      irida @ nestrom 13/02/2012 13:08:53

      Σωστός!!!

      • flou avatar
        flou @ irida 13/02/2012 13:14:50

        Ντροπή και στους δυο σας!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ flou 13/02/2012 13:18:10

          Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή φίλε μου σε αυτήν την κρίση, ακόμα και του τρολλ.

    • Flat avatar
      Flat @ nestrom 13/02/2012 13:11:25

      Βρε συ τρολάκια νέτστρομ, από πού και πότε μας ξεφύτρωσες εδώ μέσα σταζόντας χολή για τον Σαμαρά αλλά και για κάποιους συσχολιαστές;
      Που σε βρήκαμε εσένα; Ντοράκι είσαι;

      • nestrom avatar
        nestrom @ Flat 13/02/2012 13:42:38

        Εσύ είσαι σεκιουρητάς του site?
        O Φάκτορας δεν κάνει κουμάντο?
        Σέβομαι το γεγονός οτι αναρτά σχόλια αντίθετα με την άποψή του. Αν θέλει με κόβει αυτός, εσύ τι ασχολείσαι?

        • Flat avatar
          Flat @ nestrom 13/02/2012 13:50:12

          δεν θέλω να σε κόψουν αλλα αναρωτιέμαι για το πόσο καραγκιόζης μπορεί να είσαι, και από που ξεφύτρωσες ξαφνικά.

          • nestrom avatar
            nestrom @ Flat 13/02/2012 14:48:45

            Μην αναρωτιέσαι, γιατί όντως αποδεικνύεις ότι δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο καραγκιόζης μπορεί να γίνει κανείς.

        • irida avatar
          irida @ nestrom 13/02/2012 14:26:07

          Μερικοί θα μείνουν με το σύνδρομο της...Ντόρα εδώ μέσα. Τέτοια στενομυαλιά και κόλλημα!! Ήμαρτον. Σε ό,τι με αφορά δεν ντρέπομαι για τίποτα. Άλλοι θα πρεπε. Νομίζω. Η άποψή μου παραμένει ίδια.

          • Ραβινος avatar
            Ραβινος @ irida 13/02/2012 15:20:12

            Κρατα την αποψη σου κι εμεις την δικη μας με μια διαφορα οτι οι αποψεις με βαση το συναισθημα δεν μπορουν να ''κινησουν'' ουτε εναν κοκο αμμου ενω με βαση την λογικη μπορουν να ''κινησουν'' βουνα !Αυτο εκανε ο Σαμαρας χθες και του το χρωσταμε !Καθομαι και σκεπτομαι εαν μπορουσαμε να κανουμε μια δοκιμη πτωχευσης ετσι για ενα μαθημα για τους στενομυαλους και αρριβιστες να δουμε τοτε ποσοι σιγουροι για τις ιδεες τους θα τις ετρωγαν αμασητες μπροστα στην πεινα και την μιζερια της φτωχειας !

          • irida avatar
            irida @ Ραβινος 13/02/2012 15:30:52

            Ασφαλώς ο καθένας κρατά την άποψή του. Αλίμονο. Συμφωνώ για το συναίσθημα και τη λογική. Εδώ όμως δεν τίθεται ένα τέτοιο θέμα. Τώρα θυμήθηκε τη λογική ο Σαμαράς; Ξέρεις τι λέει ο κόσμος σήμερα γι αυτόν; Έκανες μια βόλτα; Κάνε και θα δεις. Δε με αφορά. Εμένα μ αφορά που όλοι αυτοί που μ έφεραν σε αυτό το σημείο τς πείνας(κοντεύει), της ξεφτίλας, της απαξίωσης ....προσπαθούν, τάχα να με σώσουν!!! Αυτό δεν το αντέχω.Από κανένα.
            Για τα υπόλοιπα έρχεται η ώρα των εκλογών-αν στο μεταξύ δε γίνει τίποτα θεαματικό- και θα πει ο καθένας τη γνώμη του. Με άλλα κριτήρια αυτή τη φορά. Να κάνει μια παράταξη λάθος στη στρατηγική της δεν είναι λάθος. Μεγαλύτερο λάθος είναι να μην το βλέπει.

          • Tassos avatar
            Tassos @ irida 13/02/2012 15:39:28

            Εσύ έκανες? Γιατί εναν που να λέει ότι έπρεπε να βυθίσει την χώρα στην εξαθλίωση εγώ δεν βρήκα. Εκτός αν είσαι χρυσοκάνθαρος του Δημοσίου οπότε πάω πάσο.

          • nestrom avatar
            nestrom @ irida 13/02/2012 15:58:33

            Irida, είσαι αντράκι..ειδικά σε σχέση με κάποιος άλλους εδώ μέσα που βαφτίζουν το ψάρι κρέας (για να το γυρίσω στο θρησκευτικό πάλι). Σου εύχομαι δύναμη και νομίζω ότι αυτή η κρίση θα βλάψει περισσότερο τους φαύλους για αυτό έχουν πανικοβληθεί.

          • irida avatar
            irida @ nestrom 13/02/2012 16:05:24

            Σ ευχαριστώ, αγαπητέ μου! Είναι ο τρίτος καλός λόγος π' ακούω δω μέσα τόσο καιρό που καταθέτω την προσωπική μου γνώμη. Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα, και σε όλους φυσικά, γιατί έρχονται δύσκολα.
            Η διάθεσή μου είναι κριτική με σκοπό εποικοδομητικό. Δεν είμαι κομματικό φερέφωνο κανενός, αν και κατηγορήθηκα και γι αυτό εδω. Σέβομαι την κάθε άποψη,αλλά κρατώ τη δική μου. Όπως κρατώ και τις συμπάθειές μου!

          • loretta avatar
            loretta @ nestrom 13/02/2012 18:37:03

            Βεβαια υπαρχει και μια αλλη λογικη που λεει οτι αν δεν εχω εγω προσωπικα να χασω τιποτα (λεφτα..ακινητα..επιχειρηση,κτλκτλ) καλυτερα το οχι...!!

            Εσεις τι λετε?

          • PayneK avatar
            PayneK @ Ραβινος 13/02/2012 15:38:00

            Υπαρχουν προφανως αρκετοι που και τοτε θα επιχαιρονταν για την καταστροφη της μεσαιας ταξης και το ολοκληρωτικο χασιμο των οικονομιων τους ,δεν εχω την παραμικρη αμφιβολια.
            Το κ.κ.ε θα ειχε προσφορο εδαφος να ενισχυσει την εκλογικη του πελατια με ορδες εξαθλιωμενων,τα ακρα θα ενισχυονταν γενικα, ενω την χωρα θα λεηλατουσαν συμφεροντα του εξωτερικου αλλα και εγχωρια κορακια εχοντας τα χρηματα τους σε τραπεζες του εξωτερικου.Οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδαρια,οπως και να το δεις ..

          • Ιοκαστη avatar
            Ιοκαστη @ PayneK 13/02/2012 21:11:02

            βρε κακό που πάθαμε με όλους αυτούς που ενέσκηψαν ξαφνικά!
            κρίμα και σήμερα είχα πολλη δουλεια!
            έχασα το fun!!
            δυόμιση βάρδιες η δόλια...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ nestrom 13/02/2012 14:42:30

      Με το επιχείρημα ότι τεκμήρια πατριωτισμού από το Σαμαρά δεν περιμένουμε να πάρουμε τώρα. Τα γνωρίζουμε.

      Ειδικά όχι τώρα, που από άκρα αριστερά ως άκρα δεξιά, όλοι 'πατρίδα μου' αναφωνούν.

      Τα πεπραγμένα του καθενός μαρτυρούν τι εννοεί με τη λέξη πατρίδα...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ victoria (true) 13/02/2012 21:07:42

        Ὅταν ἐμεῖς οἱ Δεξιοί μιλούσαμε γιά Πατρίδα μᾶς ἀποκαλοῦσαν ἐθνικιστές. . .τώρα ἡ λέξη Πατρίδα ἔχει γίνει πολύ trendy!!!

    • loretta avatar
      loretta @ nestrom 13/02/2012 18:33:54

      οχι αγαπητε αλλα σιγουρα ξερει πολλα περισσοτερα απο οτι ξερει ο καθε απλος ψηφοφορος και ανενημερωτος βουλευτης...που δηλωνει οτι δεν διαβασε το μνημονιο πριν το υπαγραψει!

      Γιαυτο ...δες το λιγο πιο ψυχραιμα και σε βαθος.

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ loretta 13/02/2012 21:13:54

        γι' αυτό σε παω με τα 1000 βρε Loretta, γιατι είσαι καθαρόαιμο παντσερ!!!!

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ nestrom 13/02/2012 20:05:57

      Αγαπητοι μου κρυπτοσυνομιλητες ,δημοκραταροι που στα 38 χρονια της μεταπολιτευσης φτιαξατε μια δημοκρατια που με τρομαζει και δεν τολμω να πω αυτο που θελω με πληρες ονοματεπωνυμο . Μια δημοκρατια που μολις καποιος σας πει πως δεν γουσταρει τον τροπο που σκεφτεσθε τον στελνετε στον αγυριστο. 38 χρονια εκσυγχρονιστικης πορειας .Μια πορεια εκφυλιστικη της συνειδησης μας ,των ηθων και εθιμων ,του θεσμου της οικογενειας ,της ΠΙΣΤΕΩΣ και ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ. Στη θεση των συμβολων τοποθετησατε φωτογραφιες πολυτελων αυτοκινητων , ζωγραφισμενους κωλους ,πουρα ΑΒΑΝΑΣ ,espresso ,μαγκιες που τις δωσατε τον μανδυα των business . ΑΕΡΑ -ΠΑΤΕΡΑ που ελεγε κι ενας καλος μου φιλος .
      Και ξαφνικα οταν ηλθαν οι εκπροσωποι των Δανειστων θελετε, των νταβατζηδων ,μαζι σας και μας ειπαν με ΥΦΟΣ ¨ τι συμβαινει ρε αλανια ; πως κατορθωνεται απο το πρωι εως το βραδυ να εχετε γεματες καφετεριες και ουζερι και στο καπακι για να βρεις καλο τραπεζι το βραδυ πρεπει να εισαι ¨ΑΡΧΟΝΤΑΣ " ; ΚΑΙ τοτε ,
      ω του θαυματος ξυπναει ο Νεοελληνικος ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ, (αλλη εφευρεση της γενιας μας,
      Λες και υπαρχει πατριωτισμος νεος και παλιος. Ενας ειναι και εκδηλωνεται ετσι ή αλλιως αναλογα με τις προκλησεις που δεχεται η ΜΗΤΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ ]. ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ ΜΑΣ .Μα ζεις με δανεικα ;ΟΧΙ .ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ,ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΣΑΣ ΔΩΣΑΜΕ . Αγαπητοι κρυπτοσυνομιλητες ας σοβαρευτουμε .Εχουμε διαλυσει τα παντα γιατι η ευμαρεια τυφλωνει και δυστυχως δεν υπαρχει ΗΔΟΝΗ χωρις ΟΔΥΝΗ .ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ την οποια και παραμερισαμε για να μην πω κατι χειροτερο. ΘΕΛΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΔΟΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ . Η ΜΑΓΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΚΟΣΤΟΣ .....ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΠΡΑΒΟΙ ΠΟΥ ΄΄ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΄΄ τους ψευτομαγκες ...

  2. Vassilis Triantafyllidis avatar
    Vassilis Triantafyllidis 13/02/2012 13:12:56

    TON IOYNIO ELA NA TA KSANAPOUME....GIATI ME AYTA POY YPEGRAPSAN APLA, DEN VGENEI STA XARTIA TO APOTELESMA POY THELOUN.

  3. sapore avatar
    sapore 13/02/2012 13:14:34

    θα μπει κανείς από όλους όσοι θεωρούν ότι καλώς έπραξε ο ΑΣ στον κόπο να μου απαντήσει στο αυτονόητο: πραγματικά πιστεύετε ότι μετά από τη χθεσινή ψήφιση του νομοσχεδίου έχουμε αποφύγει τη χρεωκοπία;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ sapore 13/02/2012 13:17:15

      Όχι. Κανείς δεν το λέει αυτό. Την καθυστερήσαμε.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ sapore 13/02/2012 13:17:46

      Όχι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έπρεπε να πάμε κατ’ευθείαν στην χρεωκοπία.

      • avanti avatar
        avanti @ Kώστας Θ. 13/02/2012 13:19:12

        Ενώ τώρα θα πάμε μέσω Θήβας? Καλό!

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ avanti 13/02/2012 13:33:17

          Πάμε προς Θήβα πρώτα και βλέπουμε.. Μπορεί και να γλυτώσουμε. Δεν είναι καλύτερα έτσι;

          • sapore avatar
            sapore @ Kώστας Θ. 13/02/2012 14:04:35

            νομίζω ότι το επιχείρημά σας εναι ασθενέστατο. πέραν τούτου όμως, σε τι θεωρείτε ότι διαφέρει αυτό που λέτε τώρα με όσα λέει εδώ και καιρό το ΠΑΣΟΚ; σε τίποτα!

          • PayneK avatar
            PayneK @ sapore 13/02/2012 14:25:23

            Εσυ δεν κατανοεις οτι το ΠΑΣΟΚ οτι λεει γινοταν πιστευτο και επηρεαζε τις καταστασεις.Μια ιδιομορφια κακοηθης ,πρωτα με τα λεφτα υπαρχουν και μετα με τους "τιτανικους" και το βουλιαζουμε εφερε το Δ.Ν.Τ και τρομοκρατησε τους εταιρους. Και επειδη δεν εφταναν ολα αυτα φαινεται πεταξε και το μπαλακι του δημοψηφισματος να προκαλεσει χαος, μπας και χρεοκωπησουμε πιο γρηγορα.
            Η Ν.Δ τι επρεπε να πραξει ,να του πει προχωρα, παμε δραχμη και ατακτη υποχωρηση?

          • sapore avatar
            sapore @ PayneK 13/02/2012 14:35:08

            σε ό,τι λες για το πασοκ, προσυπογράφω και συμφωνώ απόλυτα. κατά τη γνώμη μου όμως δεν έπρεπε ουδέποτε ο σαμαράς να μπει στο κάδρο μαζί τους. έπρεπε ΗΔΗ να έχουν γίνει εκλογές. και επίσης δεν πιστεύω μόνο ότι η χρεωκοπία είναι βέβαιη παρά τα νέα μέτρα, πιστεύω και το αντίθετο, οτι δηλαδή ίσως, αν δεν ψηφίζονταν να υπήρχε και μία ελπίδα. και πλέον αγανακτώ περισσότερο με το σαμαρά απ' ότι με τον γαπ. ξέρεις γιατί; γιατί τον σαμαρά τον πίστεψα και εγώ και πάρα πολλοί άλλοι.

          • PayneK avatar
            PayneK @ sapore 13/02/2012 15:55:41

            Απο που συναγεται οτι και ενα οχι θα ισοδυναμουσε με ελπιδα, αυτο δεν καταλαβαινω.
            Απο την ακαμπτη σταση των Γερμανων,που την βλεπουμε τοσο καιρο,η απο μια ευρωπη που αδυνατει να αντιληφθει τις αδυναμιες τις και αφηνει το Δ.Ν.Τ να καθοριζει τις πολιτικες της?
            Καταλαβαινω τους συναισθηματισμους και την απογοητευση αυτη την χρονικη στιγμη,αλλα
            πρεπει να αλλαξουμε τους συσχετισμους και την σελιδα συνολικα στην Ε.Ε και σιγουρα δεν θα το κανουμε φευγοντας απο αυτην.

    • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
      ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ sapore 13/02/2012 13:20:38

      Ναι, αλλά με μια προϋπόθεση.
      Ότι την επόμενη μέρα θα διαχειριστεί την δύσκολη κατάσταση, ο Α. Σαμαράς μόνος του με αυτοδυναμία.
      Κόθε άλλη εναλλακτική λύση διακυβέρνησης θ΄αποτύχει.

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 14:58:41

        Αυτοδυναμία;;;;;

        Αν καταφέρει και μπει έστω ο ίδιος στην Βουλή, θα είναι αιτία για να χτυπήσουν οι καμπάνες των εκκλησιών, για μια εβδομάδα ασταμάτητα.

        Για την ΝΔ δεν το συζητώ.

        Εντάξει, αποφύγαμε την ολέθρια χρεοκοπία. Ας πεθάνουμε της πείνας τώρα.

        • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
          ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ Πεπόνης 13/02/2012 16:25:24

          Το χθεσινό ήταν ένα πισώπλατο μαχαίρι στον Σαμαρά, αλλά και στην επικείμενη αυτοδυναμία όπως ερχόταν.
          Ακριβώς αυτόν τον αέρα της αυτοδυναμίας φοβήθηκε το ¨σύστημα¨και έσπευσε ν΄αμυνθεί.
          Τώρα στο χέρι του λαού και στην μεγαλύτερη προσπάθεια του Σαμαρά εναπόκειται, πως θα χειριστεί την εικόνα και την άλλη πρόταση της ΝΔ.
          Το θέμα είναι πιο ουσιαστικό, πέρα από την εικόνα.
          Το θέμα είναι, οτι η εποχή άλλαξε και οτι πολιτικό προσωπικό ¨παλιάς κοπής¨δεν αντέχει μέσα στις δυσκολίες και αναγκαιότητες των στιγμών.

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 17:28:26

            Έχεις δίκιο, αλλά δεν παίζει ρόλο. Την ώρα που εμείς μιλάμε, εκατομμύρια άνθρωποι δεν ξέρουν τι να πρωτοπληρώσουν: Χαράτσι ή σούπερ μάρκετ. Άλλοι πάλι ετοιμάζονται για το εξωτερικό. Κάποιοι ζουν ήδη στο πεζοδρόμιο, μέχρι χτες σοβαροί άνθρωποι. Όλοι οι Έλληνες σκυθρώπιασαν. Είναι γεμάτοι ως επάνω με οργή. Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα που μιλάμε, γράφουμε, διαπραγματευόμαστε, βάζουμε κόκκινες γραμμές. Σε λίγο θα ξεπεράσουν και τον φόβο, τότε θα δούμε πράγματα που δεν τα έχει ξαναζήσει η χώρα.

            Δεν τα εύχομαι όλα αυτά, και θα ήταν εντελώς άδικο να μου το προσάψει κάποιος. Η απλή ανάγνωση της πραγματικότητας τα λέει.

            Οι περισσότεροι έχουν την βεβαιότητα ότι βρισκόμαστε σε πόλεμο. Στον πόλεμο επιτρέπονται όλα.

            Αν δεν γίνει κάτι και μάλιστα σύντομα, θα ξεπεράσουμε οριστικά το σημείο όπου δεν υπάρχει πλέον επιστροφή.

            Επίσης, ας σταματήσει το "τι προτείνεις". Δεν είμαι πολιτικός, δεν παίρνω 10.000 ευρώ μισθό, δεν έχω άμεση και σε βάθος πληροφόρηση, δεν είναι η δουλειά μου να προτείνω, ακόμη και αν προτείνω κάτι δεν θα εισακουσθεί, δεν είναι η ευθύνη μου να βγάλω το φίδι από την τρύπα, δεν έχω δικαίωμα υπογραφής και ψήφου, πέραν της μιας φοράς κάθε τέσσερα χρόνια, που πια δεν ξέρω καν αν εξακολουθεί να αποτελεί δικαίωμα μου.

          • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
            ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ Πεπόνης 13/02/2012 18:20:28

            Έχεις δίκιο, είναι υπαρκτοί όλοι αυτοί οι κίνδυνοι, αλλά εγω τουλάχιστον δεν βλέπω άλλο φως στον ορίζοντα, εκτός από την εκλογική λύση που θ΄αναδείξει τον Α. Σαμαρά και μάλιστα το γρηγορότερο. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος που μπορεί να διαχειριστεί αυτή την κατάσταση.

    • κωστης θεσνικη avatar
      κωστης θεσνικη @ sapore 13/02/2012 13:33:34

      ΣΙΓΑ ΡΕ ΕΞΥΠΝΕ ΕΣΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙς ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕς.. ΕΣΥ ΘΑ ΥΠΕΓΡΑΦΕς Ο,ΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΨΗΦΙΖΟΤΑΝΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΧΘΕς ΒΡΑΔΥ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΠΗΓΕς ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΗΜΕΡΑ? ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕς ΘΑ ΕΒΛΕΠΕς ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ.. ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΑΝ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΤΑΝΕ..

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ κωστης θεσνικη 13/02/2012 15:01:48

        Όποιος έχει ακόμη έστω και τρεις δεκάρες στην τράπεζα είναι επιεικώς αφελής.

        (Εννοώ πως έχει πολύ μακριές κομματικές αφέλειες μπροστά στα μάτια του και αδυνατεί να δει τι συμβαίνει....)

    • Clayton Frost avatar
      Clayton Frost @ sapore 13/02/2012 14:06:41

      Σε εισαγωγικά τι είπε χθες ο Σαμαράς στη Βουλή:
      "Επί δυόμισι χρόνια η χώρα κατηφόρισε προς το γκρεμό. Τώρα έφτασε στο χείλος του γκρεμού. Τι περιμένατε εγώ να πω; Εδώ που τα φέρατε, πέστε στο γκρεμό να τελειώνουμε; Μα δεν θα πέσουν μόνο αυτοί που μας έφεραν ως εδώ… Θα πέσει όλη η χώρα! Άρα τι πρέπει να κάνω; Να κρατήσω τη χώρα να μην πέσει! Να κάνω λίγα βήματα μακριά από το άκρη του γκρεμού, να κερδίσω χρόνο, να αντιστρέψω την πορεία. Με τη σημερινή μας απόφαση κάνουμε λίγα βήματα μακριά από την άκρη και κερδίζουμε χρόνο. "
      Έχεις δει πιο ντόμπρα και ξεκάθαρη εξήγηση; Ούτε υποσχέσεις, ούτε "θα", ούτε ταξίματα, ούτε τρίχες κατσαρές. Προσπαθεί να διασφαλίσει χρόνο, ώστε να διεκδικήσει τη μόνη ευκαιρία να αποφύγουμε τη χρεωκοπία. Κάθε άλλη ερμηνεία είναι εκ του πονηρού -τρολλάρισμα και δη αποτυχημένο τρολλάρισμα.
      ΌΜΩΣ: εγώ θέλω να προσθέσω και κάτι ακόμα. Σε περίπτωση χρεωκοπίας (εξαιρετικά πιθανή ακόμα, καθώς μόνο λίγα βήματα κάναμε απομακρυνόμενοι από το γκρεμό), ΠΟΙΟΣ θα προτιμούσαμε να διαχειριστεί την τύχη της χώρας και την κρίση που θα επακολουθήσει αναπόφευκτα για κάποιους μήνες -μέχρι να ξαναβρούμε την ισορροπία μας;
      -ο Παπαντρέου;
      -ο Βενιζέλος;
      -ο Παπαδήμος;
      -η αριστερά της φωτιάς;
      -κανένας "επαναστάτης του facebook";
      -ο Πολέμαρχος του Θεού;
      -κάποια άλλη αόριστη προσωπικότητα που θα σκάσει ως μεσίας;
      Εγώ για τον εαυτό μου έχω την απάντηση στο ερώτημα αυτό. Ο καθένας βέβαια δικαιούταν ελεύθερα να κάνει τις επιλογές του...

      Υ.Γ.: το σημαντικότερο από τη χθεσινή ομιλία του Σαμαρά ήταν ότι δεν έταξε τίποτα, εκτός από σκληρή δουλειά, με την ελπίδα ν' αποφύγουμε την καταστροφή. Το μόνο το οποίο σαφώς υποσχέθηκε είναι και το μόνο που πραγματικά μπορεί να εξασφαλίσει: απόδοση δικαιοσύνης για την καταστρτοφική πορεία της χώρας τα τελευταία δύο χρόνια. Ελπίδα και Δικαιοσύνη. Τίποτ'άλλο!
      Clayton Frost

      • Tassos avatar
        Tassos @ Clayton Frost 13/02/2012 15:41:33

        Τον Καμμένοπεριμένουν να τους σώσει καθήμενο όχι σε θρόνο αλλά σε Wartburg.

        • loretta avatar
          loretta @ Tassos 13/02/2012 18:39:56

          xaxa ρε συ τασο δεν παιζεσαι!!

      • Anonymous avatar
        Anonymous @ Clayton Frost 13/02/2012 19:43:42

        Η χρεωκοπία, αγαπητέ, ΔΕΝ είναι γκρεμός. Μην ξεχνάς, η 5η μας χρεωκοπία θα είναι.

        Δε λέω οτι είναι εύκολο πράγμα, κάθε άλλο. Θα υπάρξουν συσσίτια για αρκετό διάστημα, ανάμεσα σε άλλα δεινά. Αλλά εκεί μας οδηγάνε και χωρίς χρεωκοπία, στα συσσίτια. Και μάλιστα χωρίς προοπτική ανάκαμψης.

        Η απέραντη κουταμάρα του Σαμαρά είναι οτι υπόγραψε το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ των ασημικών της χώρας

        • Clayton Frost avatar
          Clayton Frost @ Anonymous 13/02/2012 23:04:29

          Το ερώτημα στο οποίο απαντώ ΔΕΝ είναι το αν μας συμφέρει η χρεωκοπία, αλλά το αν το χθεσινό νομοσχέδιο την αποτρέπει μετά βεβαιότητας.
          Από εκεί και πέρα, θεωρώ άστοχη τη σκέψη σου, ήδη από τη στιγμή που ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ τη χρεωκοπία. Βρίσκεις τα συσσίτια εύκολη ιστορία, έτσι; Άρα αποδέχεσαι και ότι θα υπάρξουν. Για να δούμε, λοιπόν...
          1. Για να υπάρξουν συσσίτια, θα έχει προηγηθεί εξάντληση των αποθεμάτων από τα καταστήματα. Τι θα γίνει στα καταστήματα τις πρώτες μέρες της χρεωκοπίας, το υπολογίζεις; Γιατί θα σε βλέπω να παίρνεις μπροστά μου το τελευταίο γάλα και θα σου δαγκώνω το λσρύγγι.
          2. Αντίστοιχα με τη διακίνηση χρήματος. Ευρώ θες; Ναι, θα βγάζεις max 10 τη μέρα από το λογαριασμό σου. Ξέρεις τι θα γίνει με τον πρώτο που θα χρειαστεί 10 ευρώ και 10 λεπτά; ΠΟΛΕΜΟΣ. Από την άλλη, θες δραχμές; Ωραία, παίξε με τα εκατομμύρια δραχμές, τη στιγμή που εγώ που έχω κρυμμένα ευρώ στο στρώμα μου θα αγοράζω ΠΡΙΝ από εσένα γάλα και πες μου αν δε θα θολώσει το μάτι σου.
          3. Καύσιμα. Χαχαχα!!! Τίποτα άλλο.
          4. Ιατρικά μηχανήματα: χάλασε ο αξονικός του νοσοκομείου Ιωαννίνων. Θέλουμε ανταλλακτικό. Να το παραγγείλουμε; Και να πληρώσουμε προκαταβολικά; Με τι λεφτά; Και σε τι νόμισμα;
          5. Φάρμακα: Ρε, οι διαβητικοί θέλουν ινσουλίνες. Παράγουμε στην Ελλάδα; ΟΧΙ ("εθνικά υπερήφανο", έτσι;)! Να τους δώσουμε ινσουλίνες στο συσσίτιο; Χαχαχα!!! Ποιά άλλη επιλογή μένει; Ο ΘΑΝΑΤΟΣ! Εις Θάνατον, λοιπόν. Και τους καρκινοπαθείς; Και αυτούς. Και οι ανάπηροι; Και αυτοί. Και πόσοι άλλοι, έτσι; Α, και τα ζευγάρια που επιχειρούν εξωσωματική, ούτε που να το σκέφτονται. Τα φάρμακα είναι ακριβά και εισαγωγές δεν παίζουν...
          Λοιπόν, επειδή πολύ εύκολη τη βρίσκουμε την χρεωκοπία, πολύ πατριωτικά τα συσσίτια και πολύ λα βι ε μπελ την επιστροφή στη δραχμή, για να σοβαρευτούμε λίγο: ευθύνη για την καταδίκη του εαυτού σου μπορείς να πάρεις. Απόφαση ομως για την καταδίκη ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟ άλλων, καθώς και για την καταστροφή της πατρίδας ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ να λάβεις.

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/02/2012 13:16:33

    Από τις πιο νηφάλιες απόψεις που γράφτηκαν. Κανείς δεν ήθελε αυτό το ΝΑΙ. Είναι ίσως ακόμα και εξευτελιστικό. Αλλά δυστυχώς είναι η πιο ρεαλιστική απάντηση, κι ας μην είναι η πιο αρεστή στη συνείδησή μας. Και συμφωνώ και με το θέμα των διαγραφέντων βουλευτών, δυστυχώς όμως πιστέψανε πως οι ψηφοφόροι τους θα τους δεχτούν πιο εύκολα με ένα ΟΧΙ και ψήφισαν καιροσκοπικά. Εμπιστοσύνη στον πρόεδρο... απλά.

    • franc avatar
      franc @ TopGunZ 13/02/2012 14:33:29

      Αγαπητέ TopGunZ, άλλη μια φορά θέτεις τον δάκτυλο επι τον τύπον των ήλων:
      " δυστυχώς όμως πιστέψανε πως οι ψηφοφόροι τους θα τους δεχτούν πιο εύκολα με ένα ΟΧΙ και ψήφισαν καιροσκοπικά."

      Αρα άξια η τιμωρία τους αφού δεν κατάλαβαν πια οτι οι ψηφοφόροι δεν είναι πια πελάτες τους που περιμένουν διορισμό...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 13/02/2012 23:05:19

      Δυστυχώς η πίστη στον ηγέτη τέλειωσε όταν φάνηκε το "νίπτω τας χείρας μου" ως λύση στον ορίζοντα...

  5. avanti avatar
    avanti 13/02/2012 13:18:12

    Και κάτι ακόμη, με την διαγραφή των βουλευτών του το ΠΑΣΟΚ χάνει την δεδηλωμένη, τι γίνεται περαιτέρω ? Θα μας πει κάποιος ή λόγω εκτάκτων αναγκών απαιτούνται έκτακτα μέτρα άρα και κατάργηση του συντάγματος?

  6. αχιλλεας avatar
    αχιλλεας 13/02/2012 13:20:03

    Ειναι δυσκολο να πεις ενα ναι ή ενα οχι στο χθεσινο ερωτημα. Ομως ειναι ευκολο οταν επι δυο χρονια εχεις προετοιμασει τον Ελληνικο λαο εναντιον του μνημονιου, με τα λογικα επιχειρηματα. Οταν ηγεισαι μιας πατριωτικης παραταξης και οταν γνωριζεις οτι τους εχεις πεισει. Για να παρεις την αντιθετη αποφαση καταλαβες οτι δεν τους επεισες. Ο προεδρος εκανε το μηραιο λαθος.Να μη πιστεψει στην αποφαση του Ελληνικου λαου. Κριμα,για τον ιδιο , κριμα για την παραταξη, κριμα για τα λαικα στρωματα του λαου και οχι για τους εχοντες, κριμα για την Ελλαδα.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ αχιλλεας 13/02/2012 13:31:34

      Έχεις δίκιο. Κι εγώ "συνέλλαβα" εχτές κατά την διάρκεια της ομιλίας του στη Βουλή τον αριστερό του μηρό να τον έχει σε λάθος θέση. Ήταν όντως μηραίο το λάθος του!

  7. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 13/02/2012 13:20:08

    Σε κανέναν μας δεν αρέσει το "Ναι σε όλα" της χθεσινής ψηφοφορίας.
    Σκεφτείτε όμως πως θα αντιδρούσαμε εμείς οι ίδιοι αν είχε καταψηφιστεί το νομοσχέδιο. Αυτή την στιγμή θα είχαμε κάνει ουρές σε σούπερ μάρκετ, βενιζινάδικα, τράπεζες. Μόνοι μας θα προκαλούσαμε την κατάρρευση.

    Δυστυχώς δεν είμαστε πλέον ο λαός που θα σταθεί ηρωϊκά απέναντι στους ξένους και τα συμφέροντα των αγορών, έχουμε γίνει πολύ φλούφληδες.

    Εδώ που τα λέμε ούτε μια συγκέντρωση της προκοπής δεν μπορούμε να κάνουμε. Ας συγκεντρώνονταν 1 εκατομμύριο αποφασισμένοι άνθρωποι στο κέντρο της Αθήνας και θα βλέπαμε τότε. Ούτε το νομοσχέδιο θα πέρναγε ούτε οι κουκουλοφόροι θα καίγανε την Αθήνα.
    Αλλά όπως είπα έχουμε γίνει φλούφληδες, μόνο να γκρινιάζουμε ξέρουμε.

    • Zbigniew Brzezinski avatar
      Zbigniew Brzezinski @ Κλεόστρατος 14/02/2012 02:41:14

      και ποιός σου είπε οτι δεν μαζεύτηκε 1 εκατομμύριο κόσμος χτές στην Αθήνα;;;;;

      Από την τηλεόραση ενημερώνεσαι;

  8. man8os avatar
    man8os 13/02/2012 13:20:20

    Χτες Η ΝΔ εχασε το 25% της κοινοβουλευτικης της δυναμης. Ποιος θα περιμενε κατι τετοιο?Πρεπει να γινει κατι για αυτο. Καλο ειναι να μην διαγραφουν απο τη ΝΔ οριστικα ανθρωποι που δεν ηθελαν να κανουν κακο στον προεδρο.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ man8os 13/02/2012 13:21:45

      Σωστό.

    • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
      ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ man8os 13/02/2012 13:22:22

      Αλλά ... τι ήθελαν να κάνουν;

      • man8os avatar
        man8os @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 13:38:40

        Να το παιξουν μαγκες ηθελαν.
        Φακτορα, εγω προτεινω να μην ειναι υποψηφιοι οσοι καταψηφισαν, αλλα να τους δοθει η δυνατοτητα να βοηθησουν στην προεκλογικη εξτρατεια και να συμμετεχουν, ωστε να τους δοθει η ευκαιρεια να συγχωρεθουν για το λαθος τους.

        • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
          ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ man8os 13/02/2012 13:59:59

          Οι μαγκιές πληρώνονται. τι .. τζάπα μάγκες;

      • k. avatar
        k. @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 13:44:31

        να ευθυγραμμιστούν με την συνείδηση τους ίσως.. παράξενο θα ήταν;;

        • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
          ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ k. 13/02/2012 14:06:34

          Tι τους έλεγε ¨ακριβώς¨η συνείδησή τους; Να χρεοκοπήσουμε άμεσα;
          Aυτά είναι παραμύθια, εδώ φαίνονται πόσο ¨μικροί¨είναι σε σχέση με την κρισιμότητα της κατάστασης.
          Στην μεγάλη κρίση, ουδέν κακόν αμιγές καλού. Η κρίση ξερνάει τους ανεπαρκείς και τους δόλιους.

          • k. avatar
            k. @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 14:17:59

            αυτοί όπως φαίνεται είναι μοιρασμένοι. οι δόλιοι με το πασόκ θα έλεγα. αλλά και οι ανεπαρκείς το ίδιο κακό κάνουν. εσύ πως ακριβώς πείστηκες πως θα χρεοκοπήσουμε άμεσα και τί ακριβώς θα σήμαινε αυτό; πως δε θα είχαμε να πληρώσουμε την δόση του μαρτίου; πόσο ήταν και γιατί ενα πρόγραμμα εσωτερικού δανεισμού δε θα την κάλυπτε επαρκώς;

          • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
            ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ k. 13/02/2012 14:29:01

            αν είσαι τζογαδόρος και ρισκάρεις για τον εαυτό σου έχεις δικαίωμα να κάνεις οτι γουστάρεις.
            Άν όμως επωμίζεσαι μία ολόκληρη χώρα, δεν τζογάρεις. Είναι ανήθικο να το κάνεις, γιατί είσαι σαν τον χαρτοπαίκτη που αν τα χάσει όλα, μετά αυτοκτονεί.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ k. 13/02/2012 14:12:29

          Μάθαμε τώρα τη συνείδηση και την κάναμε σφεντόνα. Εκτός από τη συνείδηση (άσχετα αν πρόκειται για καιροσκοπισμό) υπάρχει και η υπευθυνότητα.

          • franc avatar
            franc @ TopGunZ 13/02/2012 14:44:26

            Ξέχασες το σημαντικώτερο: υπάρχει και η ικανότητα και η ευφυία.
            Αν δεν τά 'χεις αυτά, μένεις με τη "συνείδηση",όπως η καημένη η μάννα μου που έβγαλε μόνο την Α' Δημοτικού μιας και τότε είμασταν πτωχευμένοι...Ομως δεν έγινε ποτέ βουλευτίνα παρόλο που είχε πολύ περισσότερη συνείδηση απ' τους διαγραφέντες.

      • Α.Τ. avatar
        Α.Τ. @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 13:56:25

        Να εκφράσουν αυτό που αισθάνεται αυτή τη στιγμή όλος ο ελληνικός λαός
        Επίσης δεν ξέρω αν έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι για τους βουλευτές να υπερασπιστούν στην περιφέρεια τους, στο καφενείο τα μέτρα που ψηφίστηκαν τα ξημερώματα

        • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
          ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ Α.Τ. 13/02/2012 14:01:04

          αν δεν μπορούν να εξηγήσουν δεν κάνουν για τη θέση του βουλευτή.

          • A.T. avatar
            A.T. @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 14:07:47

            Tι να εξηγήσουν καλη μου απλη σκεψη
            ότι μηνιαιος μισθος εγινε 500 ευρω όταν τα ενοικια δεν είναι κάτω από 350 -400;
            Εσυ περνάς με 100 ευρώ το μήνα, όχι πες μου περνάς;

          • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
            ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ A.T. 13/02/2012 14:13:32

            Να εξηγήσουν οτι ο Σαμαράς δεν λέει οτι είναι καλό το μνημόνιο, λέει οτι αποφύγαμε την άμεση χρεοκοπία και οτι οταν θα γίνει κυβερνήτης, τα πράγματα θ΄αλλάξουν, γιατί πρώτα απ΄ολα έχει την πρόθεση να τ΄αλλάξει, όχι όπως το ΠΑΣΟΚ, που ούτε την πρόθεση είχε, ούτε την ικανότητα.

          • PayneK avatar
            PayneK @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 16:18:43

            Ετσι ακριβως,αλλες ηταν οι πραγματικες προθεσεις του ΠΑΣΟΚ και ειδικα του ΓΑΠ,που καλο θα ηταν λοιπον να αρχισουν να βγαινουν επιτελους στην φορα.. ο νοων νοειτο.

          • anideos avatar
            anideos @ A.T. 13/02/2012 19:29:19

            Ο κατωτερος μισθος δεν σημαινει πως θα παιρνεις 500 το μηνα αλλα πως δεν θα παρεις κατω απο αυτον.
            Αν ο εργοδοτης σου σε χρειαζεται και εισαι ο καταληλος για τη δουλεια θα παρεις και 1200.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ man8os 13/02/2012 13:33:00

      Γιατί το ΠΑΣΟΚ τι έχασε; Οι 24 βουλευτές του που διεγράφησαν τι ήταν; Πασατέμπος;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Χαλκιδέος 13/02/2012 15:55:16

        Κολοκυθόσποροι

    • loretta avatar
      loretta @ man8os 13/02/2012 18:56:28

      Για στασου βρε Μανθο...μεχρι χτες ολοι εμεις η βαση του κομματος θελαμε νεο αιμα νεα προσωπα...!! Ε ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ!! ανοιξε ο δρομος....τι κλαιγομαστε???

      Ας προσεχαν ολοι αυτοι που εχουν γινει βασιλικοτεροι του βασιλεως ..και σε πληροφορω οτι με στεναχωρησε πολυ η σταση ολων αυτων....δεν το περιμενα σε τετοιο βαθμο για μερικους.

      Παρα ταυτα αγαπητε τα κομματα ειναι ζωντανοι οργανισμοι και εχουν συνεχεια.

      Γιαυτο ας σταματησει η κλαψα και παμε παρακατω.

  9. samarikos avatar
    samarikos 13/02/2012 13:23:01

    factorx καλή εξήγηση έδωσες με το κείμενο σου,είχες και εσύ τις αμφιβολίες σου το μόνο που μπορώ να επισημάνω

  10. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 13:25:29

    Ποιά είναι η απόφαση του λαού;

  11. kostis avatar
    kostis 13/02/2012 13:25:29

    και ομως εμενα περισσοτερο απο ολα τα επιχειρηματα του προεδρου με επεισε η τελευταια λεξη του στη δευτερολογια προς την Κ.Ο. που την ειπε σχεδον βουρκωμενος.."ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΗΤΕ ΜΕ". Στα δυσκολα εμπιστευεται καποιος ΑΝΘΡΩΠΟ και οχι θεωριες, προβλεψεις η σεναρια.. Το μελλον θα δειξει..

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ kostis 13/02/2012 13:34:42

      Εμένα μου άρεσε πιο πολύ που είπε "κι όσοι έφταιξαν θα πληρώσουν. Να είστε σίγουροι γι' αυτό"! Μιλάμε το μπράβο που του είπα πρέπει αν ακούστηκε σε 4 οικοδομικά τετράγωνα. Άντε να γίνει Πρωθυπουργός να καθήσει τα λαμόγια του ψηλού αγοριού στο σκαμνί!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Χαλκιδέος 13/02/2012 15:21:22

        Μήν τό δέσεις καί πολύ.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/02/2012 23:10:05

          Στο "αν γίνει πρωθυπουργός" νομίζω αναφέρεσαι. Το άλλο δε μπαίνει σε συζήτηση. Τους το χρωστάει για την καταστροφή της Πατρίδας του!

  12. epi avatar
    epi 13/02/2012 13:26:49

    Τί σχιζοφρενικά διαβάζουμε; Αν ήσουν βουλευτής θα είχες διαγραφεί αφού θα ψήφιζες ΟΧΙ, αλλά θα είχες εμπιστοσύνη στην απόφαση του Αρχηγού σου που καλώς σε διέγραψε! Τι να πω; Ξεπερνά την λογική μου.

  13. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 13/02/2012 13:28:15

    Δηλαδή σου είναι δύσκολο να είσαι Νεοδημοκράτης και χριστιανός; Ή μήπως είσαι Νεοδημοκράτης άθεος και ξαφνικά σου ήρθε η θεία φώτιση να βγεις από την Νέα Δημοκρατία και να γίνεις χριστιανός; Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

    ΝΑΙ ο Σαμαράς ξέρει τι του γίνεται. Έτσι πιστεύω. Ένας θεολόγος ή ένας παπάς ΙΣΩΣ να μην ξέρει τι του γίνεται... Τόσο απλά! Αν ο Σαμαράς κάνει λάθος, ιδού οι εκλογές. Θα το αποδείξει. Ειδάλλως, ας τον φάει το μαύρο σκοτάδι.

  14. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 13:28:18

    Εδώ μιλάμε για τον ορισμό του Βοναπαρτικού συνδρόμου. Ο Μαρκόπουλος, ο Καμμενος, η Τσαμπίκα, η Κουντουρά πιστεύουν ότι θα σώσουν την Ελλάδα. Χτυπάνε πισώπλατα τον Σαμαρά την ώρα που κάνει την τελική έφοδο γι'αυτοδυναμία. Αλλά από τέτοιους φαιδρούς τύπους είναι γεμάτα τα πολιτικά νεκροταφεία.

  15. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 13/02/2012 13:29:36

    Να πας στο καλό. Χαρήκαμε που σε είδαμε...

  16. franc avatar
    franc 13/02/2012 13:36:50

    Το πρόβλημα με την πολιτική είναι οτι σε καταστάσεις σαν τη σημερινή, η πολιτική μετατρέπεται σε παρτίδα πόκερ ή σκακιού για πολύ δυνατούς παίκτες-πρωταθλητές που όχι μόνο ο θεατής αλλά και ο μέσος παίκτης αδυνατεί να παρακολουθήσει. Οταν ο ηγέτης είναι υποχρεωμένως να μπλοφάρει αλλά με τέτοιο τρόπο που ο αντίπαλος (πχ. πρωταθλητής Ευρώπης) δεν θα καταλάβει τίποτε, όχι μόνο δεν μπορεί να ενημερώσει ολα τα στελέχη του αλλά δεν πρέπει να το κάνει.
    Οταν ο Σόιμπλε μπλοφάρει και δεν είσαι σίγουρος αν το κάνει για να βρεθείς "οικειοθελώς" εκτός Ευρώ φορτώνοντάς σου τις ευθύνες για τις συνέπειες ή το κάνει απλώς για να σε αναγκάσει να πείς ναι για να μην βρεθεις εκτός Ευρώ και εισπράξει αυτός τις συνέπειες, ποιόν και πώς ενημερώνεις και πόσο, και τί κάνεις στην πράξη?

  17. makis p avatar
    makis p 13/02/2012 13:38:00

    epi επαναλαμβάνω , άλλο Πρόεδρος άλλο βουλευτής .
    Δυστυχώς η ευτυχώς στα κόμματα εξουσίας έτσι είναι.

  18. dionisis avatar
    dionisis 13/02/2012 13:40:15

    Κλεόστρατος,ησουν χτες στο κεντρο της Αθήνας να δεις ποσο κοσμο ειχε;δυστυχως ή ευτυχώς ειχε παρα πολυ κοσμο οσο δν μπορεις να φανταστεις που ελεγε ΟΧΙ στο μνημονιο 2 και τον οποιο κοσμο δν αφησαν ποτε να φτασει εξω απο το Συνταγμα...Γιατι απο τις 6 το απογευμα αρχισαν τα κατευθυνομενα επεισοδια για να αδειασει το κέντρο της Αθήνας,να ψηφισουν το μνημονιο 2 οι βουλευτες μονοι τους,τα καναλια να ασχολουνται μονο με καταστροφες και φωτιες και κανεις να μην ασχοληθει μ ολο αυτον κοσμο π ηρθε απο παντου για να πει ΟΧΙ.....Και για να κλεισω δν μπορουμε πλεον να εχουμε ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ απο τους πολιτικους π μας εφεραν ως εδω...Μονο ψευτικες υποσχεσεις και κωλοτουμπες.....

    • Γ ΣΠΥΡΟΥ avatar
      Γ ΣΠΥΡΟΥ @ dionisis 13/02/2012 20:30:41

      Οι πολιτικοι μας έφεραν εδώ, dionisis, γιατί εμεις καθώς μας οδηγούσαν "απουσιάζαμε" ή "βολευόμαστε" . Αν στο παρελθόν είχαμε μειωμένο καταλογισμό και "ξεγελαστήκαμε" σήμερα γιατί έχουμε πλήρη και ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως πάλι αύριο θα "ξανατραβήξουμε" το χαρτί του ανευθυνου ξεγελασμενου;

  19. ASLAN avatar
    ASLAN 13/02/2012 13:41:09

    ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΥΜΑΓΔΟ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ.
    ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΕΤΑΣΟΥΡΕΑΛ ΕΠΟΧΗ.
    ΚΡΙΜΑ ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΚΕΤΑΛΗΝ ΑΚΡΙΣΙΑΣ[ΚΑΤΑ ΓΙΑΝΝΑΡΑ]ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ.
    ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

  20. franc avatar
    franc 13/02/2012 13:44:29

    Nαι είναι γκαστρωμένο αυτό το site...Tι θα βγάλει άραγε?

  21. avanti avatar
    avanti 13/02/2012 13:47:17

    Να κάνουν και 100 μετάνειες κάθε μέρα για τρία χρόνια για να εξιλεωθούν.

  22. evarethika avatar
    evarethika 13/02/2012 13:50:46

    Εγω αν ημουν βουλευτης,θα δηλωνα την παραιτηση μου αμεσως οταν καταλαβαινα οτι εχω αρχηγο τον κιμ ιλ σουνγκ.....
    Εκει στην Β.Κορεα υπαρχει κομματικη πειθαρχια,αποτελεσματα 80%-90%,
    ομαδικοι θρηνοι και ομαδικες χαρες....οκ εδω εχουμε την διαγραφη και οχι την εξαφανιση-εξοντωση.....Αλλα που ξερετε τι μας επιφυλασσει το μελλον?

    Φιλοι εχω παθει πλακα,νομιζω οτι ζω αλλου.....
    ΕΛΕΟΣ....

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ evarethika 13/02/2012 21:38:21

      Λάθος!!!!!!!
      Στην Β. Κορέα δεν υπάρχει κομματική πειθαρχία 80-90%
      Υπάρχει υποταγή 100%
      Διαφωνίες δεν υπάρχουν...
      Μην γράφετε ότι σας κατέβει....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Χαρίλαος 13/02/2012 23:11:22

        Πως θα περάσουμε τις απόψεις μας χωρίς διαστρέβλωση;

  23. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/02/2012 13:51:01

    Κοματική πειθαρχία = έλλειψη δημοκρατίας = παραβίαση του Ελληνικού Συντάγματος

    • Clayton Frost avatar
      Clayton Frost @ ΠΕΛΙΑΣ 13/02/2012 14:17:44

      Ατεκμηρίωτο και άστοχο. Κομματική πειθαρχία συνεπάγεται κομματική ποινή. καμία κοινοβουλευτική κύρωση δεν επιβάλλεται. Καμία δημοκρατία δεν παραβιάζεται. Πουθενά δεν έρχεται σε αντίθεση με το Σύνταγμα.
      Να σε ρωτήσω όμως κάτι; Όλα εκείνα τα παληκάρια που ψήφισαν όχι, προκρίνοντας ξεκάθαρα τη χρεωκοπία από το υπό κρίση σχέδιο νόμου, θεωρούσαν ότι το κόμμα τους συμφωνούσε με μια μοίρα για τον τόπο ακόμα χειρότερη από τη χρεωκοπία, έτσι; Και ήθελαν ειλικρινά να παραμείνουν σε αυτό το κόμμα; Γι' αυτό και το "τζάμπα μάγκες" ήταν 100% ακριβές!
      Clayton Frost

  24. Jimakos avatar
    Jimakos 13/02/2012 13:54:00

    To ΠΑΣΟΚ θα τους ξαναμεζέψει, αφού είναι σε εκκρεμότητα το θέμα της νέας ηγεσίας. Ο Σαμαράς πώς θα το κάνει αφού δήλωσε οτι δεν θα τους βάλει ούτε για υποψήφιους βουλευτές; Μπορεί στην ουσία να είχε δίκιο με την ψήφιση, αλλά επικοινωνιακά πήρε ΜΗΔΕΝ.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Jimakos 13/02/2012 15:44:10

      Ολοι αυτοί είναι Παπανδρεϊκοί, εχθροί του Βενιζέλου. Ο Βενιζέλος αλληλομισείται πχ με τον Καστανίδη.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Jimakos 13/02/2012 15:51:31

      Τα πολυσυλλεκτικά κόμματα ΄με την πολυφωνία τους δε βοηθούν το στόχο της επίλυσης προβλημάτων. Αντί να ψάχνουμε να διαιωνίσουμε το σκορποχώρι της παλιάς ΝΔ, καλύτερα να επενδύσουμε στην ενδυνάμωση της ιδεολογίας, με την ελπίδα να βοηθήσει αυτό στην κατανόηση των προβλημάτων και των τρόπων αντιμετώπισής των.

    • stfvas avatar
      stfvas @ Jimakos 13/02/2012 17:25:58

      Σ Ω Σ Τ Ο Σ !!!!!. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν Δ, ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ .ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ,ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΝΤΡΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ .

  25. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 13/02/2012 13:55:13

    Ο Αντώνης Σαμαράς προειδοποίησε οτι κάποιοι (ντόπιοι και ξένοι) σχεδιάζουν την λεηλασία της χώρας.

    Πριν πολλά πολλά χρόνια ο ίδιος πολιτικός μίλησε για την ανάγκη ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.Η ανταμοιβή του πολιτικού συστήματος για αυτόν ήταν 11 χρόνια εξορία.

    Τώρα όλοι αναγνωρίζουν αυτή την ανάγκη.

    ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ εμπόδιο για την ακύρωση της λεηλασίας τη χώρας είναι ι ισχυρή ,ισχυρότατη οσο ποτέ άλλοτε στην σύγχρονη ιστορία ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ να κυβερνήσει ο Αντώνης Σαμαράς.


    Την ώρα που η Αθήνα καιγόταν και ο κάθε κομματάρχης πολιτικολογούσε για το κόμμα του ,εκείνος μιλούσε για ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.

    Αυτός που θέλει την ενότητα του λαού ,θέλει και την προκοπή του.

    (Οι ανίσχυρες πολιτικές δυνάμεις εξυπηρετούν μόνο τους φεουδάρχες της εργασίας και του κεφαλαίου και όχι την προκοπή των πολλών απλών ανθρώπων).

    Ήρθε η ώρα των πολλών απλών ανθρώπων.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 13/02/2012 14:26:59

      Ακριβώς. Κι ας περνιούνται για πολλοί οι μειοδότες της καταστροφής της χώρας με τους ψευτοεπαναστατισμούς τους

    • k. avatar
      k. @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 13/02/2012 15:03:04

      ήρθε και πέρασε αυτή η ώρα. καλύτερα έτσι, δίχως αυταπάτες.

  26. stef avatar
    stef 13/02/2012 14:00:41

    Η πατρίδα και η δημοκρατία, έχει ανάγκη απο σκεπτόμενους πολίτες.
    Αν ο ένας βάζει επιχειρήματα και ο άλλος θέτει θέμα εμπιστοσύνης,
    δεν μπορεί να γίνει έτσι δημιουργική συζήτηση.
    Τώρα επί της ουσίας, ο Σαμαράς αδυνατίζει πολιτικά με αυτή την απόφαση.
    στις εκλογές θα υπάρξει μεγαλύτερη κατανομή ψήφων δεξιά και αριστερά.
    Αυτοί που θέλουν και μετεκλογικά λύση Παπαδήμου, θα είναι πιο ισχυροί,
    διότι ο Σαμαράς θα είναι πιο αδύναμος.
    Επιπλέον προσωπικά θεωρώ ότι το Πασοκ με 130 βουλευτές , με την Νεα Δημοκρατία στους 62, θα ζητήσει παράταση της κυβέρνησης Παπαδήμου και
    θα τον στήριξει μόνο του. Θα βρεί τους 151 για αυτή την δουλειά και τον Καρατζαφέρη ξανά (νέα κωλοτούμπα).
    Σκοπός τους είναι να μείνει ο Παπαδήμος μέχρι το 2013 και θα τα καταφέρουν, γιατί ο λαός απογοητεύθηκε με την στήριξη του μνημονίου.
    Εβλεπα τον ΓΑΠ να μιλά χθές και μου ερχόταν εμετός.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως την καταλαβαίνω.
    Αν θέλει ο Αντώνης Σαμαράς να γυρίσει την κατάσταση, πρέπει να βγάλει ένα πολυ σημαντικό λαγό απο το μανίκι. Τόν έχει; θα τον βρεί;

  27. BILLD avatar
    BILLD 13/02/2012 14:09:18

    ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΑΣ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΙΚΗ ΙΣΧΥ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ BILLD 13/02/2012 23:13:02

      Αυτό είναι που μετράει! Δεν τελείωσε τίποτα γιατί πιθανότατα το PSI δε θα προχωρήσει, το χρέος θα κριθεί μη βιώσιμο και είναι άκυρα τα χθεσινά...

  28. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 13/02/2012 14:11:30

    Σήμερα, ένας παλιος νεοδημοκράτης μου είπε: Και το οχι κακό ήταν γιατί δεν ξέρουμε που θα έβγαινε και το ναι κακό είναι γιατί δεν ξέρουμε που θα βγεί.
    Πιστεύω όμως ότι η ΝΔ ψήφισε το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ.

  29. ΜΔ avatar
    ΜΔ 13/02/2012 14:12:52

    Υποθετική ερώτηση προς τους αρθρογράφους/σχολιαστές:
    Αν δεν είχε υπάρξει η πρόθεση για το εκτρωματικό δημοψήφισμα του ΓΑΠ, η μεταβατική κυβέρνηση "ειδικού σκοπού" κτλ κτλ, και είχε έρθει προς ψήφιση το μνημόνιο από το ΠΑΣΟΚ, ηΝΔ και ο ΑΣ τι θα ψήφιζαν?
    Φιλικά

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΜΔ 13/02/2012 16:01:08

      Οι υποθετικές ερωτήσεις είναι για αρθρογράφους.
      Οι αποφάσεις για το μέλλον της χώρας είναι για σοβαρούς πολιτικούς.

    • Απροσάρμοστος avatar
      Απροσάρμοστος @ ΜΔ 13/02/2012 16:31:25

      Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανέις....Και μόνο την αρχή του ερωτήματός σου να κρατήσεις θα δεις ότι πιθανόν να οδηγηθείς σε άλλα συμπεράσματα. Αν λοιπόν ο χαζός δεν έλεγε για δημοψήφισμα θα ήσουν σε αυτήν την κατάσταση; Θα σε πίεζαν απ' έξω τόσο πολύ γιατί θα είχες χάσει την αξιοπιστία σου όταν άλλα συμφωνείς την μία και άλλα ανακοινώνεις την άλλη; Θα είχες φτάσει σε τόσο οριακό σημείο; Το θέμα είναι ότι οι αποφάσεις παίρνονται αξιολογώντας τα πραγματικά στοιχεία και όχι υποθέσεις.

      • ΜΔ avatar
        ΜΔ @ Απροσάρμοστος 13/02/2012 16:56:09

        Υποθετικά μου ζητάς και εσύ να αξιολογήσω την κατάσταση που θα είχε δημιουργηθεί αν δεν υπήρχε προκύψει αυτό το έλλειμμα αξιοπιστίας από τις κινήσεις του χαζού... Θεωρώ λοιπόν και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν θα μας είχαν πιέσει τόσο πολύ, όχι όμως ως προς τα δημοσιονομικά/εργασιακά μέτρα του μνημονίου, αλλά ως προς τα... παρελκόμενα (επιτροπεία, χρονοδιαγράμματα αποφάσεων, υπογραφές κτλ.) Για τα πρώτα δεν πιστεύω ότι θα είχε αλλάξει κάτι.
        Αυτό που θέλω να αναδείξω είναι ότι, παρά το προφανώς σωστό της απόφασης στήριξης του μνημονίου από τον ΑΣ με βάση τα πραγματικά στοιχεία που προέκυψαν, κάτι δεν πήγε σίγουρα καλά με τους...τακτικούς ελιγμούς της στρατηγικής. Και αυτό φαίνεται από το πρόβλημα αποδοχής της σωστής του απόφασης από πολλούς.
        Φιλικά

  30. christof avatar
    christof 13/02/2012 14:13:49

    Το ΝΑΙ σημαινει ευρω σαν νομισμα της χωρας .Το ΟΧΙ σημαινει δραχμη διαλεξτε συναγωνιστες Το διλημμα ειναι απλο και για μας και για τους βουλευτες .Διαλεξτε ΤΩΡΑ.

    • sapore avatar
      sapore @ christof 13/02/2012 14:22:59

      ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ; ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΒΡΙΖΑΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ Ως ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΟ;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ sapore 13/02/2012 16:03:27

        επειδή το ΠΑΣΟΚ δεν εννοούσε τίποτε απ' όλα αυτά, στόχος του ήταν μόνο να παίρνει τα λεφτά των δόσεων για να ταϊζει το αδηφάγο τέρας που δημιούργησε.

        • Δεν έχει σημασία avatar
          Δεν έχει σημασία @ δρόμος 13/02/2012 23:20:18

          Ήμαρτον με αυτή την καραμέλα. Έχει σημασία γιατί κόβουν τους μισθούς; Επειδή ο ένας το εννοεί αλλά ο άλλος όχι; Δηλαδή 490 Ευρώ πασοκικά είναι χειρότερα από 490 Ευρώ νεοδημοκρατικά; Επειδή οι πρώτοι δεν το εννοούν και οι δεύτεροι το εννοούν; Ανοησίες.

          Μήπως το καλοκαίρι θα είναι ακόμη λιγότερα ή και καθόλου ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩ;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ sapore 13/02/2012 16:48:21

        Τότε το δίλημμα αυτό ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτο γιατί υπήρχε τρόπος και χρόνος να αποφύγουμε την συντεταγμένη χρεοκοπία. Τώρα απλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Ζούμε την ψυχολογική ματαίωση της συλλογικής επιθυμίας για άμεση απαλλαγή από το πρόβλημα. Όμως θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με την αλήθεια και όχι με φαντασιώσεις. Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν. Εδώ που φτάσαμε και κυρίως μας έφτασαν οι λάθος επιλογές του ΠΑΣΟΚ και της αριστερόστροφης ελίτ που κυβερνάει ουσιαστικά τα τελευταία 30 χρόνια οι λύσεις θα είναι μακροχρόνιες και επώδυνες. Χρειαζόμαστε ηγέτη δυνατό που να εμπνέει ελπίδα και να δουλέψει πολύ χαλώντας προνόμια, κατεστημένα και εμπόδια. Ο Σαμαράς είναι εντάξει. Απέδειξε ότι έχει και τόλμη και δύναμη και όραμα και επιμονή και μπορεί να εμπνεύσει.

  31. ΔΙΑΥΓΑΣΗ avatar
    ΔΙΑΥΓΑΣΗ 13/02/2012 14:14:06

    Ηταν ενας Γερμανος, ενας Γαλλος και ο.... makis p.

    Αυτα που γραφεις φιλε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!

  32. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 13/02/2012 14:18:51

    Το ζήτημα είναι αν ο Α.Σ. με την ψήφιση του μνημονίου έκανε ένα τακτικό ελιγμό αποφυγής της άτακτης χρεωκοπίας με τα γνωστά καταστροφικά αποτελάσματα ,με σκοπό να κερδίσει χρόνο για μια συντεταγμένη χρεοκοπία εντός του Ευρώ, όμως και την ελπίδα σε απότερο χρόνο η Ευρώπη να αναγκασθεί να κόψει χρήμα βλέπε Ευροομόλογο ,η σύρθηκε στην ψήφιση κάτω από απειλές της Μέρκελ και Σαρκοζί όπου τα αποτελέσματα για την χώρα μας θα είναι καταστροφικά ,διότι λογικό είναι κάτω από εκβιασμούς πολιτική δεν μπορείς να παράγεις .
    Πιστεύω οι απορίες μας θα λυθούν σύντομα Μάιο ,Ιούνιο όταν θα έλθουν ξανά τα καλόπαιδα της Τρόικας με τις απιτήσεις της ντόπιας σαπίλας βλέπε κρατικοδίαιτο κεφάλαιο (ΣΕΒ-ΕΛΙΑΜΕΜΠ) και την αντίδραση Σαμαρά με το δεδομένο ότι θα είναι Πρωθυπουργός με τουλάχιστον 155 Βουλευτές .
    Παρηγοριά όλων των παραπάνω είναι οι εξαγωγές της χώρας μας για το 2011 οι οποίες ανήλθαν στα 22 δισεκατομύρια .Ηγέτη που θα δώσει ελπίδα στους έλληνες χρειάζετε η Ελλάδα ,να φύγει ο΄τρόμος από μέσα μας θέλουμε ,για να βγάλουμε τα χρηματά μας από τα σεντούκια και τις τράπεζες να κινήσουμε την οικονομία .
    Και κάτι βασικό ας αγοράζουμε όλοι μας όσοι τουλάχιστον μπορούμε Ελληνικά προιόντα και ιδιαίτερα τα τοπικά των περιοχών που διαμένουμε ,έτσι θα δώσουμε μια επιπλέον ώθηση στην παραγωγή μας ,φανταστείτε στα 250 ευρώ που δίνει μια μέση Ελληνική οικογένεια στα Σ.μάρκετ την εβδομάδα αντί από αυτά που εως σήμερα τα 200 ήταν σε εισαγώμενα προιόντα ,τώρα αντίστροφα τα μίσά έστω να πήγαιναν σε Ελληνικά προιόντα ,τι όφελος θα υπήρχε στην οικονομία και ιδιαίτερα στην ανεργία.

  33. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/02/2012 14:26:48

    Οι Γερμανοί θέτουν μετ' επιτάσεως το θέμα του μεσεγγυητικού λογαριασμού (escrow account - SCREW GREECE -Account) για τον οποίο έχει πεί ότι έχει πρόβλημα, διότι πρόκειται για επιβολή έμμεσης εποπτείας (σ.σ. καθόλου έμμεση, αμεσότατη).

    Τι θα κάνει; Θα το δεχθεί ΚΑΙ αυτό; Προφανώς, ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ...

    Ο ορισμός του escrow account από το zerohedge, σε ελεύθερη απόδοση:
    “…In one year this headline will be appearing in all insolvent countries (pretty much all of them), who will have PLEGDED all of their sovereign assets as cash collateral, promptly used up by creditors to pay their interest payments using “escrow accounts” which make the debtor nation merely a fund flow intermediary with a seasonally unadjusted beggar-to-population ratio of 100%”…

    "σε ένα χρόνο από τώρα η επικεφαλίδα αυτή θα αφορά όλες τις πτωχευμένες χώρες (βασικά είναι όλες...), που θα έχουν ΕΝΕΧΥΡΙΑΣΕΙ όλα τα περιουσιακά τους στοιχεία έναντι εγγυήσεων cash collaterals, οι οποίες εγγυήσεις θα χρησιμοποιηθούν αμέσως απο τους δανειστές τους για την πληρωμή των τόκων ΤΟΥΣ μέσω "μεσεγγυητικών λογαριασμών" οι οποίοι λογαριασμοί μετατρέπουν το ΕΘΝΟΣ-ΧΡΕΩΣΤΗ σε ΤΑΜΕΙΟ ΡΟΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ προς το ΔΑΝΕΙΣΤΗ, με αναλογία ΕΠΑΙΤΩΝ προς ΠΛΗΘΥΣΜΟ 100%"

    Για την ποινικοποίηση της ιδιοκτησίας μέσω των φόρων τι έχει να πει ο κος Σαμαράς στη χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκατοίκησης στον κόσμο;

    Όλος ο πλανήτης έχει αντιληφθεί ότι οι Επικυρίαρχοι θέλουν το οικόπεδο χωρίς τους κατοίκους του.
    Αυτό είναι το νόημα του Μνημονίου ΙΙ.
    Η Παλαιστίνη, η Σερβία, η Νιγηρία, θα είναι οάσεις μπροστά σε αυτό που έχον σχεδιάσει για τους ΕΛΛΗΝΕΣ.
    Το συγκρίνω με Ναγκασάκι + Εβραϊκό Ολοκαύτωμα μαζί.

    Το ΝΑΙ στο Μνημόνιο ΙΙ είναι ΝΑΙ στην Ελληνική Εθνοκτονία.

    • avanti avatar
      avanti @ αλλενάκι 13/02/2012 14:49:34

      Καλημέρα Αλλενάκι, στου κουφού την πόρτα, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η χώρα σώθηκε! ναι σώθηκε από την χρεοκοπία! ή μάλλον έκανε μερικά βήματα προς τα πίσω από τον γκρεμό. Τι να πει κανείς, όσο δε για τους όρους του μνημονίου κουβέντα. Είναι πολύ πιθανόν να επαληθευτείς και να είναι η Ελλάδα το νέο ολοκαύτωμα του 21ου αιώνα, εκτός και εάν άλλα δραματικά γεγονότα στην περιοχή - πόλεμος στο Ιράν / Μέση Ανατολή - αλλάξουν τα δεδομένα.
      Το ΠΑΣΟΚ από χθες έχει χάσει την δεδηλωμένη και ούτε γι αυτό γίνεται καμμία κουβέντα - δεν ενοχλείται κανένας!!!! Την επόμενη κυβέρνηση θα την ορίσει & ορκίσει ο Σόιμπλε να μου το θυμηθείς.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ avanti 13/02/2012 16:56:51

        Θα περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει με τον "μεσεγγυητικό" λογαριασμό.
        Η Μέρκελ το θέτει ως ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ πάντως για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για το PSI OPS...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 13/02/2012 16:09:22

      αλλενάκι, η απαισιοδοξία δεν μας ταιριάζει! ειδικά σε σένα ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 13/02/2012 17:06:45

        Δρόμε μου, δεν έχω απαισιοδοξία.
        Χτες κατάλαβα ότι οι Έλληνες έχουν αποφασίσει τι θέλουν.
        Και δεν θέλουν το ΝΑΙ στο Μνημόνιο.

        Όμως, επειδή εδώ έχει παρεμβατικότητα, θέλω να πω ότι οι ύμνοι ποτέ δεν έκαναν καλό σε κανένα ηγέτη.
        Ας επιχειρήσει να αναμιχθεί μια φορά με τον κόσμο στις εκδηλώσεις undercover με έμπιστους ανθρώπους του για να έχει τον παλμό από πρώτο χέρι και ίσως αλλάξει άποψη.
        Διαφορετικά, θα καταποντισθεί, αλλά το θέμα είναι ότι θα πάρει κι'εμάς μαζί...
        Δεν επιχείρησε ποτέ "κάθοδο στον κόσμο του".
        Χτες ήταν 200.000 άνθρωποι όλοι μικρο-μεσαία τάξη, αντιλαμβάνεσαι εσύ τι σημαίνει αυτό.

        Τώρα διαβάζω ότι τα CDS λέει που θα ενεργοποιηθούν περιέχουν και το ιδιωτικό χρέος και ίσως γι'αυτό τρομοκρατήθηκαν οι αρχηγοί και έκαναν πίσω με ΝΑΙ.

        Χώρα αποικία, χώρα που έχει πουληθεί, είναι δυνατόν ποτέ να νομίζουν οι αφελείς της κάτοικοι και πολιτικοί αρχηγοί ότι ορίζουν τις ιδιοκτησίες τους;

        Το χρέος μας έχει αλλάξει χίλια χέρια όπως οι επιταγές και αύριο χρωστάει κάποιος ένα σπίτι στην Εθνική και έρχεται ο κλητήρας από κάποιο hedge fund να το κατάσχει.

        Λοιπόν;

        ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ.

        • Χαρίλαος avatar
          Χαρίλαος @ αλλενάκι 13/02/2012 21:34:52

          @ αλλενάκι
          Εάν σου πω ότι κάνεις λάθος μην με παρεξηγήσεις...
          Φυσικό είναι, κυρίως παρασυρόμενοι από τις δηλώσεις του προέδρου, οι περισσότεροι είμασταν κατά του μνημονίου...
          Εννοώ για τους νεοδημοκράτες.
          Επίσης φυσικό είναι πολλοί άλλοι να είμασταν κατά του μνημονίου, απλά και μόνο γιατί το έφερε ο γαπ και το πασοκ.
          Ο γέγονεν, γέγονεν...
          Με πιο νηφαλιότητα τώρα ας σκεφθούμε τα δεδομένα που υπήρχαν πριν από ενα χρόνο, και πριν από ένα μήνα.
          Ήταν ίδια? Η απάντηση είναι ΟΧΙ!
          Και αν πάρουμε την περίπτωση που έλεγε χθές ΟΧΙ, τα μπινελίκια που θα άκουγε θα ήταν τα ίδια και κατά την γνώμη μου 10 φορές χειρότερα.
          Σήμερα που πήγα στο σωματείο των συνταξιούχων συναδέλφων (ναυτικών) για καφέ, διεπίστωσα μια ανακούφιση, έστω συγκαταβατική, και κυρίως από τους πιο νέους από μένα. Μην σου πω ότι οι πιο ανακουφισμένοι ήταν περισσότερο οι αριστερίζοντες... (κομμουνιστές δεν έρχονται)
          Μόνο μπράβο δεν είπαν του ΑΣ... Απεναντίας οι πιο επικριτικοί ήταν οι... δεξιείζοντες, όπως και σ' αυτό το site.
          Και εγώ που εδώ και ένα χρόνο έχω γράψει ότι περιμένω η σύνταξή μου να φτάσει στα 600 ευρώ από τα 1820 ευρώ που έπαιρνα πρίν ένα χρόνο, και σήμερα έχω χάσει γύρω στα 4.5 χιλιάρικα τον χρόνο, αισθάνθηκα και γώ μια ανακούφιση, έστω προσωρινή όπως λένε πολλοί... Και περιμένω, όπως και ο περισσότερος κόσμος, κάτι να αλλάξει. Το κακό είναι ότι υπάρχουν εκατομμύρια χειρότεροι από μένα, και υπήρχαν πολλοί από αυτούς χθες στο σύνταγμα, αλλά είδα και πολλούς πολύ πιο βολεμένους από μένα... αλλά ΔΕΝ ήταν το τουλάχιστον 1 εκατομμύριο που περίμενα να δώ...
          Ίσως αν ήταν τόσοι πολλοί δεν θα υπήρχε και χώρος για να δράσουν οι κουκπουλοφόροι στο κέντρο... Και να πώ και την αλήθεια, φοβήθηκα και έφυγα πολύ νωρίς... ελπίζω ο φόβος για τους κουκουλοφόρους να ήταν η αιτία που δεν μαζεύτηκε περισσότερος κόσμος...
          Τώρα υπομονή και περίσκεψη.
          ΥΓ.
          Περιμένοντας τα χειρότερα, αισθάνομαι ανακουφισμένος όταν δεν έρχονται... αλλά είμαι και προετοιμασμένος!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 14/02/2012 14:29:22

          Eίθε αγαπητοί μου Δρόμε και Χαρίλαε να επαληθευθείτε εσείς και να διαψευσθώ εγώ.

  34. avanti avatar
    avanti 13/02/2012 14:33:20

    Μικρότερος θάνατος, μεγαλύτερος θάνατος. Μερικοί εδώ ακόμη δεν μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχουν ψηφοφόροι της ΝΔ που και μόνο στην ιδέα ότι η ΝΔ συνυπάρχει στην ίδια κυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ αρρωσταίνουν. Θα το καταλάβουν κάποιοι ή θα φυλλοροεί η παράταξη και θα σφυρίζουν αδιάφορα?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ avanti 13/02/2012 15:58:48

      Τα φυλλοβόλα, φυλλοροούν.
      Τα αειθαλή, ανθίζουν.

      Αν συνεχίσουμε να σκεπτώμαστε σαν "ψηφοφόροι", πεθάναμε.

  35. Μακεδών avatar
    Μακεδών 13/02/2012 14:35:37

    Όσοι ψήφισαν εχθές όχι έχουν τους λόγους τους

    Οι της αριστεράς γιατί πιστεύουν μέχρι θανάτου στον κομμουνιστικό παράδεισο του Στάλιν,του Μάο,του Πολ ποτ και άλλων σφαγέων. Ήθελαν διακαώς την χρεοκοπία γιατί πιστεύουν πως είναι ο μόνος τρόπος να πάρουν την ρεβάνς του εμφυλίου.Η ίδια η καπετάνισσα παπαρηγα μίλησε για πόλεμο που έρχεται και άλλα κωμικοτραγικά ενώ ο καπετάν τσιπρας κατάστρωνε σχέδιο πρότασης συμφιλίωσης μεταξύ κομμουνιστών αφού ξέρει καλά πως σε περίπτωση εμφυλίου το ΚΚΕ θα υπερισχύσει απέναντι τους και θα τους στείλει είτε στο εκτελεστικό απόσπασμα είτε στην καλύτερη περίπτωση σε γκουλακ. Πρώτα αυτούς θα φάνε και μετά τους δεξιούς.

    Οι της Ν.Δ. γιατί μετά από την χθεσινή τελική ταφόπλακα στην ρεμούλα και το ρουσφέτι ξέρουν πως από εδώ και στο εξής τέρμα τα ρουσφέτια, το lifestyle, οι διορισμοί, η κουτάλα και οι λαμογιες οπότε δεν έχουν κανέναν λόγο να συνεχίσουν την ''ενασχόληση τους με τα κοινά''.Οι ψηφοφόροι τους τους ψήφιζαν αποκλειστικά για τα παραπάνω οπότε τώρα χωρίζουν οι δρόμοι τους.Ο κύριος Γκιουλέκας ας ζητήσει πρώτα μια συγνώμη για το κατάπτυστο ψηφοδέλτιο που κατέβασε στην Θεσσαλονίκη γεμάτο γόνους (π.χ. Ανθή Σαλαγκουδη), πλουσιοπαιδα, φοιτητοπατερες και λαμογια με αποτέλεσμα να χάσει από τον μέγα... Μπουτάρη.

    Οι του ΠΑΣΟΚ γιατί κατάλαβαν πως τελείωσε ο ''χρυσός αιώνας'' του ΠΑΣΟΚ και αποφάσισαν να κάνουν μια ηρωική έξοδο. Από εδώ και πέρα θα απολαύσουν αυτά που απέκτησαν τόσα χρόνια κλέβοντας τον ελληνικό λαό.

    Όσον αφορά τον Ελληνικό λαό η μεγαλύτερη μερίδα του δεν μπορεί να πιστέψει πως τελείωσε ο ''σοσιαλιστικός παράδεισος'' που εγκαθίδρυσε ο Ανδρέας Παπανδρέου (και δυστυχώς συνέχιζε να συντηρεί η ΝΔ όταν ερχόταν στην εξουσία) οπότε τώρα κάνει σαν το κακομαθημένο παιδί που του έκοψαν τα παγωτά γιατί έχει αμυγδαλίτιδα.

    Ο Αντώνης χάρη μας κάνει και ασχολείται μαζί μας οπότε ας σταματήσουν κάποιοι να τον λοιδορούν.

    Ας αναλάβουν αυτοί άμα θέλουν για να κάνουν την Ελλάδα ''Δανία του νότου'' μέσα σε 100 ημέρες.Στην ανάγκη ας ζητήσουν την συνδρομή του Γιωργάκη που το κατάφερε.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Μακεδών 13/02/2012 15:45:51

      Εύγε!

    • avanti avatar
      avanti @ Μακεδών 13/02/2012 15:50:08

      Δηλαδή αποκλείεις το ενδεχόμενο να διάβασαν το μνημόνιο ΙΙ και να είπαν δεν το ψηφίζω γιατί αφενός είναι ανεδαφικό και αφερέρου δεσμεύει τους Ελληνες τρεις - τέσσερις γεννιές μετά? Μόνο το σενάριό σου παίζει? Με τα μυαλά που έχουμε είναι σίγουρο ότι και θα χρεοκοπήσουμε και δούλοι θα γίνουμε, να είσαι βέβαιος.

      • Απροσάρμοστος avatar
        Απροσάρμοστος @ avanti 13/02/2012 16:40:38

        Τα 30ετή δανεια του Αντρίκου δεν δέσμευαν 3 και 4 γεννεές μετά......Τότε δεν διαπίστωσα να έχουν αντιδράσει πολλοί γιατί φυσικά τότε όλοι είχαν ελπίδα να συμμετάσχουν στη μάσα.....Σαν 25χρονος απλά σας λέω ότι λίγο πολύ η γεννιά μου έχει καταλάβει ότι τα δανεικά και την καλοπέραση των πατεράδων μας θα την πληρώσουμε εμείς και τα παιδιά μας (αν καταφέρουμε να κάνουμε εκεί που μας έφεραν)

        • avanti avatar
          avanti @ Απροσάρμοστος 13/02/2012 17:00:44

          Αυτόν γιατί τον αναφέρεις τώρα, δεν φτάνει αυτό που περνάμε? Το Ελληνικό κράτος πάντα δανειζόταν, το πράγμα ξεχείλωσε με το ευρώ, όπου και πάλι οι κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ δανείστηκαν χωρίς κανένα μέτρο και πρόγραμμα για το τι θα γίνει μετά, το θέμα είναι τι γίνεται τώρα και πως θα βγούμε από την μέγγενη των δανειστών με το λιγότερο κόστος για την κοινωνία, νομίζω αυτό ενδιαφέρει όλους μας.

    • Kst avatar
      Kst @ Μακεδών 13/02/2012 15:55:43

      Οταν θα αρχισουν να ερχονται οι πρωτοι λογαριασμοι (ΔΕΗ, φορολογικες δηλωσεις κλπ) και οι περικοπες των μισθων και των συνταξεων αμφιβαλλω αν θα μπορει ο κοσμος να τα βγαζει περα με τα χρηματα που θα παιρνει. Το θεμα για μενα βιοποριστικο και οχι πολιτικο.

      Εγω εξακολουθω να ανηκω στην δεξια παραταξη και σημερα και αυριο και για πολλα χρονια ακομη γιατι πιστευω στην ιδεολογια αυτη. Δεν συμφωνω ομως με χαρακτηρισμους οπως "σωτηρας", "αξιος" κλπ. Δεν πιστευω πως ο Σαμαρας κατορθωσε κατι χθες. Κατορθωσε να μας δωσει παραταση ζωης (με δανεικα παλι και μεχρι τον Ιουνιο που θα αρχισουν νεες διαπραγματευσεις), αλλα εγω θα χρησιμοποιησω τις λεξεις αυτες οταν πραγματικα αποδειξει οτι μπορει να κανει την Ελλαδα αυτοδυναμη και παραγωγικη χωρα, κι οχι υποτελη στα ¨θελω" και τα εκβιαστικα διλημματα των εταιρων της. Οπως εχω ξαναπει, το να παιρνεις τα δανεικα δεν ειναι κατορθωμα. Το να ορισεις οικονομικο μοντελο, να φερεις αναπτυξη και διαρθρωτικες αλλαγες ειναι το κατορθωμα.

      Ας μην ξεχναμε οτι η σωτηρια της χωρας ειναι η σωτηρια των πολιτων της. Αμα οι πολιτες της ζουν εξαθλιωμενοι και ταπεινωμενοι δεν σωζεις την χωρα ουτε κανεις καλο στο προφιλ της.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Μακεδών 13/02/2012 16:52:53

      Μακεδών είσαι πρώτος. Μπράβο

  36. PANOS avatar
    PANOS 13/02/2012 14:36:10

    Ο πραγματικός ηγέτης στα δύσκολα φαίνεται κι ο Αντώνης Σαμαράς είναι πραγματικός ηγέτης. Νομίζετε ότι με ελάφρά τη καρδία στήριξε το μημόνιο 2; Έβαλε όμως πιο πάνω απ' όλα την πατρίδα μας. Εγώ τον άκουσα στις ομιλίες του και μ' έπεισε. Όλοι μαζί πρέπει να στον στηρίξουμε ΤΩΡΑ και να βοηθήσουμε για τη εκλογική νίκη της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ με αυτοδυναμία. Η μόνη λύση για την χώρα μας. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα πρυτανεύει η λογική και θα δικαιολογήσουμε την απόφαση του Αντώνη Σαμαρά.

  37. panpan1890 avatar
    panpan1890 13/02/2012 15:00:51

    Ενας τροπος υπαρχει για να εξιλεωθει ο Σαμαρας . Ειδικο δικαστηριο για παπανδρεου παπακωνσταντινου και αλλους . Καμια συνεργασια μετεκλογικα με βενιζελο .

  38. irida avatar
    irida 13/02/2012 15:43:47

    Προφανώς θύμωσες πάρα πολύ με όσα τρέχουν τελευταία. Έκανα φυσικά και βρίζουν όλους, ειδικά όμως όσους κάναν τούμπες και γαργάρες! Αν δεν μπορείς να το δεις,,,δικό σου θέμα..

  39. Ηλίας avatar
    Ηλίας 13/02/2012 15:44:00

    Δεν ξέρω αν όσοι επιτίθεσθε κατά του Σαμαρά για το ΝΑΙ που είπε, μπορέσατε να διακρίνετε πίσω από τις γραμμές της ομιλίας του. Μετρήσατε πόσες φορές είπε "να κερδίσουμε χρόνο"; Πάνω από 7. Ξέρετε γιατί; Η χρεωκοπία της Ελλάδας - ή εν πάση περιπτώσει κάποιας μορφής πιστωτικό γεγονός - είναι πάρα πολύ πιθανή. Αν αυτή η χρεωκοπία εναποτεθεί στους ώμους των Ελλήνων αρχηγών εφ' όσον θα έλεγαν ΟΧΙ, και δη του Σαμαρά, η πολιτική που μας επιβάλλεται εδώ και χρόνια θα βγει λάδι και όσοι ξερογλείφονται στην ιδέα της εκμηδένισης της εθνικής μας κυριαρχίας θα έχουν κάνει πολλά βήματα πιο κοντά στον στόχο τους. Αν όμως η χρεωκοπία δεν αποφευχθεί παρά το ΝΑΙ και παρά την εφαρμογή αυτής της πολιτικής, το πρόβλημα θα πάρει τις σωστές του διαστάσεις και κανείς σώφρων άνθρωπος δεν θα τολμήσει να υπερασπιστεί τη συγκεκριμένη πολιτική. Το πρόβλημα δηλαδή είναι: ποιος θα κατηγορηθεί για την ενδεχόμενη αποτυχία της επιβαλλόμενης πολιτικής; Ο Σαμαράς ή η Μέρκελ; Αν καθυστερήσουμε τη χρεωκοπία έχοντας πει προηγουμένως ΝΑΙ, η ευθύνη είναι στη Μέρκελ. Αν έρθει τον Μάρτιο με τη λήξη του ομολόγου των 14 δισ. και μετά από ένα ΟΧΙ των Ελλήνων αρχηγών, η ευθύνη είναι στον Σαμαρά. Γι' αυτό μάλλιασε η γλώσσα του να επαναλαμβάνει ότι πρέπει να κερδίσουμε χρόνο. Αυτό, σε συνδυασμό με τη διαφαινόμενη αποτυχία αυτής της πολιτικής όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στις υπόλοιπες χώρες του ευρωπαϊκού νότου, διαμορφώνει ένα ευμενέστερο περιβάλλον για αλλαγή πολιτικής και στροφής προς την ανάπτυξη, είτε θέλουν οι δανειστές μας είτε δεν θέλουν. Προσπαθήστε να ερμηνεύσετε την ομιλία του Σαμαρά και θα δείτε ότι προς αυτήν την κατεύθυνση οδηγείται.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ηλίας 13/02/2012 16:54:28

      Με κάλυψες απόλυτα

  40. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/02/2012 15:56:40

    Προς Clayton Frost:
    Πως ερμηνεύεται το άρθρο 60 του Συντάγματος (δεν είμαι νομικός αλλά όχι και αγράμματος) ; Η διαγραφή που ακολούθησε μόνο με απόφαση του αρχηγού , τι σχέσει έχει με την ελεύθερη βούληση των βουλευτών;

  41. βασιλης avatar
    βασιλης 13/02/2012 16:00:47

    Την Ντορούλα γιατί ρε παιδιά την διέγραψε ?

    • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
      ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ βασιλης 13/02/2012 16:32:41

      H Nτορούλα ήθελε να κάνει καριέρα μόνη της, δεν έπρεπε να της δώσει μια ευκαιρία;

  42. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 13/02/2012 16:06:17

    Μετά και την ψήφιση του μνημονίου 2 το μόνο που έμεινε είναι να δηλώσει κάποιος από την Ν.Δ. ότι μπήκες πάτος στο βαρέλι!!!!!!!!

    • Α avatar
      Α @ ΑΝΤΩΝΗΣ 13/02/2012 16:36:11

      το μόνο που μπορεί να σου πει κάποιος είναι να βγάλεις το βαμβάκι από τ΄αυτιά και να ακούς τι είπε στις 3 ομιλίες του ο Σαμαράς. Αν είσαι καλοπροαίρετος:

      • taxi driver - second class avatar
        taxi driver - second class @ Α 13/02/2012 17:10:15

        διαβάζουμε τις ομιλίες αλλά παρακολουθούμε και τις πράξεις.

      • ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
        ΑΝΤΩΝΗΣ @ Α 13/02/2012 17:58:05

        Όταν το ακούσεις θα έχει και συνέχεια. Θα ειπωθεί ως η ευκαιρία για να αρχίσει η ανάπτυξη τώρα που δεν πάει παρακάτω. Με λίγα λόγια πολλά κοινά σημεία μεταξύ δύο φίλων. Και δύο κομμάτων. Έτσι ξαφνικά?

        Υ.Γ. Το σχόλιο σου είναι τραγικό αυτόκλητε υπερασπιστή.

        • Α avatar
          Α @ ΑΝΤΩΝΗΣ 13/02/2012 18:39:20

          Ποιες πράξεις;
          Ούτε για πάτο στο βαρέλι είπε ο Σαμαράς, ουτε οτι το μνημόνιο είναι ευκαιρία.
          Αντίθετα είπε οτι είναι πολύ κακό. Αλλά αποφεύγεις τον ακαριαίο θάνατο, κερδίζεις χρόνο μήπως τυχόν αλλάξουν και οι συσχετισμοί στην ΕΕ, μήπως αλλάξει τακτική η ΕΕ και εκδώσει ευρωομόλογο, μήπως μπορέσεις και ανακάμψεις.
          Για να έχουμε μια πιθανότητα να σωθεί η χώρα, πρέπει πρώτα να υπάρχει.
          Ξεχάσατε οτι μέχρι χθες εδώ μέσα κάποιοι έλεγαν να πει το ¨περήφανο¨ΟΧΙ.
          Αυτοί λοιπόν είναι που δεν αντέχουν καμμιά μείωση στο μισθό τους και θ΄αντέχανε μια παύση πληρωμών μετά από το ¨περήφανο¨ΟΧΙ;
          Υ.Γ. λάβε υπόψιν οτι είμαι αυτοαπασχολούμενος μς μηδέν δουλειά , με οικογένεια και 3 παιδιά φοιτητές σε άλλη πόλη.

  43. perastikos avatar
    perastikos 13/02/2012 17:04:53

    perastikos είπε:
    12/02/2012 στις 11:42 pm
    Αρχισα να γινομαι κριτικός με τον Σαμαρα λίγες εβδομάδες μετα την συγκροτηση της μεταβατικης και οσο εβλεπα οτι αφηνε προς τα πισω την ημερομηνια των εκλογων και χαμηλωνε τους αντιμνημονιακους τόνους… εδειχνε να στογγυλευει τις απόψεις του γυρω απο αυτο το ζητημα.
    Για να ειμαι ειλικρινης, με την ομιλία του με προβληματισε. Με εκανε να επανεξετάσω την κριτικη μου σταση. Ητανε ξεκαθαρος, μεστός, αποφασιστικός και προσυλωμένος στον στόχο. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οι συχνες αναφορες του περι ανεξελεγκτης χρεωκοπίας… εδειχνε σαν να εννοούσε κατι περισσοτερο απ’ οτι εκ πρώτης οψεως φαινοτανε. Ισως και ο ιδιος να μην πιστευει οτι μπορεί να διαβούμε τον Ρουβικωνα αλλά τουλάχιστον πιστευει οτι υπο την πρωθυπουργία του θα μπορούσαμε να προετοιμαστούμε καλυτερα για να την αντιμετωπίσουμε… Το θέμα ομως ειναι μηπως το τιμημα της εγκρισης της δανειακης και των ορων που την συνοδεύουν, αποδειχτεί πολυ βαρύ και ασηκωτο για να το αποβάλλουμε οταν ελθει η ωρα να την κάνουμε?

  44. lellos avatar
    lellos 13/02/2012 17:15:32

    Επέλεξα να είμαι ψηφοφόρος αυτής της μεγάλης παράταξης , δεν μου το επέβαλε κανείς με το ζόρι, αλλά δεν δέχομαι την αθλιότητα του πρώτου ενικού...

  45. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 13/02/2012 17:17:27

    Προσπαθώ να καταλάβω τα εξής:
    α) κατά το μνημόνιο 1 δεν κινδυνεύαμε από χρεωκοπία αλλά κατά το μνημόνιο 2 κινδυνεύουμε; Δηλαδή ποιες επιλογές είχαμε (ή δεν είχαμε) τότε και ποιες τώρα;
    β) στο μνημόνιο 1 διαγράφτηκαν αυτοί που ψήφισαν ναι και στο μνημόνιο 2 αυτοί που ψήφισαν όχι;
    γ) το μνημόνιο 1 υποθήκευε τη χώρα αλλά το μνημόνιο 2 όχι; Ή μήπως δεν υπήρχαν επιλογές;

    Αν μπορέσει να μου απαντήσει κάποιος καλόπιστα στα παραπάνω, να καταλάβω και εγώ ξεκάθαρα ποια είναι η θέση του Σαμαρά, γιατί πραγματικά είναι λεπτές οι διαφορές.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Δεν έχει σημασία 13/02/2012 17:34:55

      Επέτρεψέ μου να σε βοηθήσω, όπως το καταλαβαίνω με το φτωχό μου μυαλό.

      Μνημόνιο 1:

      ΠΑΣΟΚ = αν πεις όχι, θα χρεοκοπήσεις.
      ΝΔ = αν πεις ναι, σε λίγο καιρό θα είμαστε για χρεοκοπία.

      Ποιος επιβεβαιώθηκε;

      Μνημόνιο 2:

      ΠΑΣΟΚ = αν πεις όχι, θα χρεοκοπήσεις.
      ΝΔ = αν πεις όχι, θα χρεοκοπήσεις τώρα. Μπορεί να χρεοκοπήσεις και με ναι, σε λίγο, αλλά άσε με να το παλέψω.

      Ποιον θα ακούσεις;

      • koinos_nous avatar
        koinos_nous @ victoria (true) 13/02/2012 22:09:43

        Απλα πριν θα δαγκωναν μονο τους πασοκους τωρα θα δαγκωσουν και τους δεξιους οταν θα χρεωκοπησουμε και επισημα.

    • Giwrgos P avatar
      Giwrgos P @ Δεν έχει σημασία 13/02/2012 17:39:59

      Ο αγαπημένος μου όρος στη θεωρία της επικοινωνίας, ονομάζεται cognitive dissonance (γνωστική ασυμφωνία). Περιγράφει εκείνη την κατάσταση όπου μια ισχυρή ενόχληση προκαλείται απο αντίθετες πεποιθήσεις στο συνειδητό του ίδιου ατόμου. Το άτομο έχει την τάση να συμπληρώνει τα 'κενά' μεταξύ των δύο πεποιθήσεων με τη προσθήκη νέων δεδομένων ώστε αυτή η παραφωνία να αποκτήσει συνοχή και να 'ηρεμήσει' το άτομο απο την έντονη δυσφορία που νοιώθει. Ο όρος αποδίδεται στον Leon Festinger (1956) για το βιβλίο του, When Prophecy Fails, το οποίο εξιστορεί τα γεγονότα μίας κοινότητας, λατρευτών των UFO's, και την αναμενόμενη αποκάλυψη που θα σήμαινε το τέλος του κόσμου, κάποια δεδομένη χρονολογία. Παρότι η χρονολογία παρήλθε, και τίποτα κακό δεν συνέβη στον κόσμο, συνέχισαν ως λατρευτές και μέλη της κοινότητας αυτής.
      Η θεωρία αυτή έχει μελετηθεί εκτενώς στην κοινωνική ψυχολογία, με κυριότερες εφαρμογές της στο μάρκετινγκ και τις πολιτικές επιστήμες. Κατα παράφραση, εάν ο αντι-μνημονιακός πρόεδρος, γίνει ξαφνικά υπερ-μνημονιακός, για να αποκτήσει συνοχή ο διαξιφισμός ιδεών, στο συνειδητό του μέσου ψηφοφόρου, πρέπει να 'εμφυτέψουμε' πληροφορία συνοχής . Τα υπόλοιπα θα τα κάνει ο ίδιος ο ψηφοφόρος γιατί ώς άτομο έχει έμφυτη την τάση αποφυγής της δυσφορίας και του πόνου. Στην περίπτωσή μας, η πληροφορία αυτή είναι "τότε ήταν αλλοιώς", και "να κερδίσουμε χρόνο" όπως πολύ εύστοχα επισήμανε φίλος προηγούμενα, το οποίο αναφέρθηκε πάρα πολές φορές, για να προβληθεί έντονα στο συνειδητό κάθε καλόπιστου ψηφοφόρου.

      καλό απόγευμα.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Giwrgos P 13/02/2012 18:38:52

        Η ανοχή προκύπτει πράγματι από το πόσο πιστεύεις και εμπιστεύεσαι κάποιον. Όσο πιο πολύ, τόσο μεγαλύτερη ανοχή.

        Aν σε κοροϊδεύει αυτός ο κάποιος, έχεις πρόβλημα.
        Αν δεν σε κοροϊδεύει όμως, δεν έχεις.

        (πολιτική + ψυχολογία!)

        • Giwrgos P avatar
          Giwrgos P @ victoria (true) 13/02/2012 18:47:42

          Αλήθεια φίλη Victoria, εσύ σε ποιά κατηγορία κατατάσεις τον εαυτό σου,
          σε αυτούς που έχουν πρόβλημα
          ή σε αυτούς που δεν έχουν!

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Giwrgos P 13/02/2012 19:49:41

            Φυσικά έχω πιστέψει τόσο σε ανθρώπους που το άξιζαν (δεν είχα πρόβλημα), όσο και σε ανθρώπους που δεν το άξιζαν (είχα πρόβλημα και πλήρωσα το τίμημα).
            Δεν σου έχει τύχει;

            Όσο μεγαλώνω, προσπαθώ να διακρίνω με πολλή προσοχή ποιοι το αξίζουν και ποιοι όχι.

            Δυστυχώς δεν είμαι γεννημένη να ακολουθώ τον πιο 'ασφαλή' δρόμο, δλδ να μην εμπιστεύομαι ποτέ κανέναν. Εσύ;

          • Giwrgos P avatar
            Giwrgos P @ victoria (true) 13/02/2012 20:22:32

            ξαναδες σε παρακαλω πιο προσεκτικα
            την ερωτηση μου.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Giwrgos P 13/02/2012 20:27:23

            Είναι σαφές πού κατατάσσω τον εαυτό μου.

            Η ιστορία θα δείξει αν έχω δίκιο, ή αν πλανώμαι.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ victoria (true) 13/02/2012 21:01:21

            Τι δεν καταλλλαβαίνεις;

            Προφανώς πιστεύω πως δεν έχω πρόβλημα, γιατί προφανώς θεωρώ ακόμα πως αξίζει αυτός που εμπιστεύομαι.

  46. m avatar
    m 13/02/2012 17:20:20

    Σήμερα το πρωί πήγα στην τράπεζα να βγάλω λεφτά.

    Στο ΑΤΜ υπήρχε ένα κολλημένο χαρτί και έλεγε: "Το ΑΤΜ δε λειτουργεί. Λεφτά δεν υπάρχουν". Μένω στο Ίλιον και όλες οι τράπεζες εκτός από 2 δεν εξυπηρετούσαν μέσω ΑΤΜ.

    Μέχρι και σήμερα ήμουν μπερδεμένος για το αν ο Σαμαράς έπραξε σωστά....

    Προσωπικά...το πρωί πείστηκα...

  47. Giorgous avatar
    Giorgous 13/02/2012 17:25:14

    Ο αγαπημένος μου όρος στη θεωρία της επικοινωνίας, ονομάζεται cognitive dissonance (γνωστική ασυμφωνία). Περιγράφει εκείνη την κατάσταση όπου μια ισχυρή ενόχληση προκαλείται απο αντίθετες πεποιθήσεις στο συνειδητό του ίδιου ατόμου. Το άτομο έχει την τάση να συμπληρώνει τα 'κενά' μεταξύ των δύο πεποιθήσεων με τη προσθήκη νέων δεδομένων ώστε αυτή η παραφωνία να αποκτήσει συνοχή και να 'ηρεμήσει' το άτομο απο την έντονη δυσφορία που νοιώθει. Ο όρος αποδίδεται στον Leon Festinger (1956) για το βιβλίο του, When Prophecy Fails, το οποίο εξιστορεί τα γεγονότα μίας κοινότητας, λατρευτών των UFO's, και την αναμενόμενη αποκάλυψη που θα σήμαινε το τέλος του κόσμου, κάποια δεδομένη χρονολογία. Παρότι η χρονολογία παρήλθε, και τίποτα κακό δεν συνέβη στον κόσμο, συνέχισαν ως λατρευτές και μέλη της κοινότητας αυτής.
    Η θεωρία αυτή έχει μελετηθεί εκτενώς στην κοινωνική ψυχολογία, με κυριότερες εφαρμογές της στο μάρκετινγκ και τις πολιτικές επιστήμες. Κατα παράφραση, εάν ο αντι-μνημονιακός πρόεδρος, γίνει ξαφνικά υπερ-μνημονιακός, για να αποκτήσει συνοχή ο διαξιφισμός ιδεών, στο συνειδητό του μέσου ψηφοφόρου, πρέπει να 'εμφυτέψουμε' πληροφορία συνοχής. Τα υπόλοιπα θα τα κάνει ο ίδιος ο ψηφοφόρος γιατί ώς άτομο έχει έμφυτη την τάση αποφυγής της δυσφορίας και του πόνου.

    καλό απόγευμα.

  48. Αληθινά Ερωτήματα avatar
    Αληθινά Ερωτήματα 13/02/2012 18:13:07

    Ερωτήματα:
    1) ΄Από όσους απλούς ανθρώπους είδατε σήμερα σας εξέφρασαν μεγάλο παράπονο για την εξέλιξη; Προσωπικά απαντώ .Όχι
    2)¨Ήταν χαρούμενοι για τις διαγραφές η Νδημοκράτες; Προσ. Οχι
    3)Θέλουν να είναι πάλι υποψήφιοι οι διαγραφέντες; Προσ.Οχι
    3)Μιλήσατε με έναν γνωστό σας ,στέλεχος τράπεζα ,τι τον απαιτούσαν οι πελάτες αν ψηφιζόταν το ΟΧΙ;Πρ. απαντώ.Το πρωί ,πριν ανοίξουν,έπρεπε να τους ετοιμάσουν σεβαστό ποσόν!
    4) Αυτοί που θα έχουν επιπτώσεις από την ψήφιση τι σας έλεγαν; Πρ.Χάλια μαύρα

  49. mv avatar
    mv 13/02/2012 18:24:08

    Πολύ σωστή η απόφαση του Σαμαρά να ψηφίσει "ναι". Στην αρχή μούδιασα, αλλά στην συνέχεια έκανα δεύτερες σκέψεις, όπως και πολλοί άλλοι.

    Τα προβλήματα είναι άλλα, και είναι τα εξής :
    -- Δεν έχει άφθαρτα και ικανά στελέχη για να κυβερνήσει
    -- Δεν αναφέρει τίποτα για τα χρήματα που βρίσκονται στο εξωτερικό, και ούτε ζητάει πόθεν έσχες. Αυτό είναι απαράδεκτο για τον απλό κόσμο που πρέπει να τα βγάλει πέρα με την ανεργία και τα χαράτσια. Τα 300 εκατομμύρια που έψαχναν να βρουν, θα μπορούσαν να καλυφθούν με ένα μηδαμινό φόρο σε όλα αυτά τα χρήματα. Αν δεν αποφασίσει ότι πρέπει να πληρώσουν και όσοι φυγάδεψαν αμέτρητα χρήματα έξω, δεν πρόκειται να εισακουστεί πέρα από το στενό κομματικό ακροατήριο.
    -- Δεν προσφέρει κάποιο όραμα, ούτε κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο για έξοδο από την κρίση.

    • Giwrgos P avatar
      Giwrgos P @ mv 13/02/2012 19:08:07

      Φυσικά και ήταν σωστή, αλλά και να καταψήφιζε το ίδιο σωστός θα ήταν.

  50. Giorgous avatar
    Giorgous 13/02/2012 18:36:54

    Σε συνέχεια όσων ανέφερα παραπάνω, ο σκοπός της διχογνωμίας είναι καθαρά συσπειρωτικός - ψηφοθηρικός, κρατώντας διπλή στάση έχουμε πολλαπλά οφέλη χωρίς να θίγεται το 'επι της αρχής' γιατί αυτό γεφυρώνεται την κατάλληλη στιγμή . Με απλά λόγια ο Σαμαράς ήταν ΠΑΝΤΑ υπερ-μνημονιακός.

  51. Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
    Γ.ΣΠΥΡΟΥ 13/02/2012 18:39:34

    Γενναία απόφαση που εξυπηρετει το συμφέρον τη χώρας.

  52. anideos avatar
    anideos 13/02/2012 19:20:27

    Αυτο το σεναριο φιλε Μανθο δεν πρεπει να παιχτει.
    Οποιος χτες δεν ακανε αυτο που του ζητησε ο προεδρος ειναι πια παρελθον.
    Θα ηταμν εντιμο και καλητερο μετα την ΚΟ προχτες να παρουν τηλεφωνο τον Σαμαρα και να του πουν οτι δεν θα ψηφισουν.
    Μαγαλη απωλεια δεν θα ειναι ο Καμμενος που σαν υπουργος πολυ σωστα πουλησε το λιμανι στους κινεζους και τωρα συνομηλα με τον Καζακη.
    Ακομα και ισως πιο συμαντικο ειναι πως η ολη αντιμνημονιακη σταση της ΝΔ με επιχειρηματα και σωστες θεσεις δεν ηταν ουτε επιλογες του Ζωη, ουτε του Γκιουλεκα, ουτε της Βοζενμπεργκ.
    Κανεις τους δεν εβγεναι ολους αυτους τους μηνες στην κοινωνια να στηρηξει τις θεσεις της ΝΔ. Ολοι κρυμενοι πισω απο το Ζαπειο ενα και δυο λες και ηξεραν τι ελεγε ο Σαμαρας σ αυτο (βαζω στοιχειμα πως καποιοι απο αυτους ουτε καν το διαβασαν) οποτε βρησκαν βημα ρηχναν ενα Ζαπειο και καθαρηζαν.
    Αυτη η ΚΟ της ΝΔ ειναι η κοινοβουλευτηκη ομαδα του ΚΚ που εχασε με 10+% τις εκλογες, η ΚΟ που δεν ξερω κατα ποσο ειχε αλλαξει απο τις εκλογες του 2007 αλλα το 2009 ειχε απομονοσει αλλον εναν αρχηγο της παραταξης αφηνοντας τον μονο του στον προεκλογικο αγωνα του 9, αντιμετωπο με το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
    Ισως να ειναι τραβηγμενο αλλα αυτοι που αφησαν τον Καραμανλη να χασει με την ανυπαρκτη προεκλογηκη τους εκστρατεια το 9 προσδοκοντας την μικροτερη δυνατη απωλεια και την επανεκλογη τους. Καποιοι απο αυτους χθες, αφησαν και τον Σαμαρα προσπαθωντας να περισωσουν καποιες φρουδες ελπιδες.
    Τις ελπιδες πως αν το νεο μνημονιο δεν αποδωσει αυτοι θα μπορουν να καυχιουνται πως εγω ειπα ΟΧΙ,
    αρα μπορειτε να με ψηφισετε.
    Η μεγαλη παραταξη της ΝΔ εχει μια μεγαλη ευκαιρια να ανανεωθει και να γηνει η μηχανη στην πολιτικη της Ελλαδας μεσα απο την ΑΛΗΘΕΙΑ και την ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

  53. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 13/02/2012 19:25:00

    Ο Αντώνης κλήθηκε να διαχειριστεί ένα ναυάγιο, που δεν το προκάλεσε. Αντίθετα τους προειδοποιούσε, φωνάζοντας από την αρχή του ταξιδιού, πως με τη ρότα που έχουν διαλέξει το καράβι το πάνε κατευθείαν στο βράχο.

    Μετά τη μοιραία και αναπόφευκτη σύγκρουση κλήθηκε δήθεν να βοηθήσει, γιατί ο σκοπός των υπαιτίων ήταν να τον βάλουν στο κάδρο με τους ένοχους και εκείνος αποφάσισε να προτείνει, βάσει του δικού του σχεδίου διάσωσης, να μην επιχειρηθεί το ξεκόλλημά του από το βράχο, γιατί είναι αυτός που το κρατάει ακόμα στην επιφάνεια.

    Και όσο θα συμβαίνει αυτό και θα κερδίζεται ο πολύτιμος χρόνος, υπάρχει ελπίδα να φθάσει η διάσωση. Αν αποδειχθεί πως έχει δίκαιο, αναρωτιέμαι τί θα έχουν να του πουν τότε, οι όψιμοι επικριτές του;

  54. Giwrgos P avatar
    Giwrgos P 13/02/2012 20:44:34

    Καθόλου σαφές,
    δεν με ενδιαφέρει ποιο κόμμα υποστηρίζεις, καθαρά προσωπική σκοπιά σου,
    Η ερώτησή μου, και δεν μπορεί να γίνει ποιό σαφής, είναι αν ανήκεις σε αυτούς
    που έχουν πρόβλημα ή σε αυτούς που δεν έχουν!

  55. Giwrgos P avatar
    Giwrgos P 13/02/2012 20:53:21

    καλό! ποιά θα ήταν η εναλλακτική ιστορία σου άμα δεν το ψήφιζε χθες το βράδυ?

    • Giwrgos P avatar
      Giwrgos P @ Giwrgos P 13/02/2012 21:08:53

      Γιατί σίγουρα μέχρι πρόσφατα θα είχες άλλη μια σωστή θεωρία, μέχρι να σκαρφιστείς την ακόμη πιό σωστή που μόλις μας ανέπτυξες.

  56. Κρίμα avatar
    Κρίμα 13/02/2012 21:11:21

    Πολλά σχόλια, πολύ μπλα-μπλα, πολλές ερμηνείες. Έκανε σωστά ο ΑΣ, όχι δεν έκανε. Ήταν έντιμοι οι αρνητές, όχι ήταν τζάμπα μάγκες, έκαναν πράξη την αντιμνημονιακή ρητορική του αρχηγού, όχι πρέπει να πειθαρχούν σε ό,τι λέει ο αρχηγός κλπ. κλπ.
    Συγγνώμη αλλά όλα αυτά είναι απλά bull-shit.
    Τα αναμφισβήτητα είναι ότι:
    - ο βασικός μισθός πλέον είναι της πείνας
    - κι άλλοι θα χάσουν τη δουλειά τους
    - το μημόνιο δεν επιδέχεται καμμία διαπραγμάτευση (Μέρκελ σήμερα)
    - η τιμή του ρεύματος αυξάνεται, κρίσιμοι πόροι (νερό, ενέργεια, υποδομές, κλπ) περνούν στα χέρια ιδιωτών
    - ...
    Τώρα απλά το βουλώνουμε και κολυμπάμε. Τρώμε ό,τι βρούμε, νάναι καλά οι ξένοι που επιχειρούν στο λιανεμπόριο που μας προμηθεύουν με ό,τι σκ@τολόγημ@ παράγεται απανταχού. Τους άνεργους "you just kill them" όπως λένε και οι νεοφιλελευθεροι. Θερμαινόμαστε με φουφούδες κλπ. κλπ.

    Όσο για τους αρχηγούς και τα στελέχη αυτοί θα δίνουν το ρυθμό στους κωπηλάτες της γαλέρας και θα ενδυναμώνουν το "πατριωτικό συναίσθημα".
    Ζήτωσαν επιλογές μας.
    Ζήτωσαν οι αρχηγοί μας.

  57. Giwrgos P avatar
    Giwrgos P 13/02/2012 21:14:48

    Ειλικρινά χαίρομαι για σένα Victoria, γιατί το μόνο που συναντάω γύρω μου είναι μιζέρια, ανθρώπους με κομμένα φτερά και όνειρα, και είναι ευτύχημα που κάποιοι, όπως και συ, δεν αντιμετωπίζουν δυσκολίες και νοιώθουν απο κάθε άποψη γεμάτη και παραγωγική τη ζωή τους.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Giwrgos P 13/02/2012 22:28:09

      Αγαπητέ Γιώργο, στη ζωή υπάρχουν δυο ειδών άνθρωποι.
      Αυτοί που πιστεύουν πως η ελπίδα ήταν τελικά το μεγαλύτερο κακό από το κουτί της Πανδώρας και αυτοί που πιστεύουν πως ήταν το καλύτερο που βγήκε από εκεί. Ανήκω στο δεύτερο είδος, γιατί αν η ζωή με φέρει στο πρώτο δεν θα ξέρω πώς να την αντιμετωπίσω. Ο κυνισμός δεν με βοηθάει, αν και μερικές φορές τον καταλαβαίνω απόλυτα.

  58. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 13/02/2012 21:53:39

    Οι παππούδες μας έλεγαν...
    Ουδέν κακόν αμιγές καλού!
    Παππούς ών κι' εγώ το παραφράζω λιγάκι...
    Ουδέν κακόν αμιγές μισού καλού!...
    Αναφέρομαι στην διαγραφή στελεχών του κόμματος που δεν θα τους χαρακτήριζα τζαμπα μάγκες, αυτός ο προσδιορισμός αξίζει μόνο στούς πασόκους.
    Αφού λοιπόν έγινε μια μικρή εκκαθάριση, περιμένω και την... υπόλοιπη από τους ... ούληδες γενικώς, ούτως ώστε το κόμμα να πάει καθαρό στις εκλογές...
    Κάτι μαιντανούς βγάζω σπιθούρια που τους βλέπω να κάνουν δηλώσεις...
    Για να γίνει πάλι σωστή η ρήση των νέων παππούδων.

    • Giwrgos P avatar
      Giwrgos P @ Χαρίλαος 13/02/2012 23:19:10

      Χαρίλαε πρέπει να είσαι πολύ αισιόδοξος άνθρωπος, για να βλέπεις την διάλυση του κόμματος ως ξεσκαρτάρισμα.

  59. Giwrgos P avatar
    Giwrgos P 13/02/2012 22:58:02

    Victoria, ο πιό ασφαλής δρόμος δεν είναι αυτός για τον οποίο δεν εμπιστεύεσαι κανέναν, (όπως είπες σε προηγούμενο σχόλιο) αλλά αυτός για τον οποίο θα δώσεις την εμπιστοσύνη σου σε αυτούς που το αξίζουν. Κανένας δεν πορεύεται μονάχος σε αυτή τη ζωή, είμαστε κοινωνικά όντα, αποζητούμε την ασφάλεια της ομήγυρης. Η ανάγκη αυτή είναι πανίσχυρη, τόσο ισχυρή όσο και η ανάγκη να χορτάσουμε την πείνα μας.

  60. Giwrgos P avatar
    Giwrgos P 13/02/2012 23:22:41

    και φυσικά ο χαρακτηρισμός "τζάμπα μάγκες" ανήκει μόνο στους πασόκους, αφού a-priori δεν είναι νεοδημοκράτες

  61. Costas avatar
    Costas 13/02/2012 23:23:13

    Στην Ισλανδία βίωσαν την... χρεωκοπία που φοβόμαστε!
    Στην Ελλάδα σήμερα όλη μέρα ΜΜΕ και πολιτικοί παρουσιάζουν εικόνες από εμπάργκο τροφίμων φαρμάκων και καυσίμων και το αποκαλούν χρεωκοπία. Τερατολογούν για να στηρίξουν Σαμαρά ΓΑΠ και τραπεζίτες.

    Ας δούμε τι συνέβη σε μια πραγματική πολύ πρόσφατη χρεωκοπία σε ευρωπαϊκό έδαφος.

    Ας το διαβάσουμε το παρακάτω άρθρο σαν βιβλίο οδηγιών manual χρεωκοπίας....


    Η ιστορία ή οποία αποκαλύφθηκε από ένα ιταλικό ραδιοφωνικό σταθμό για την συνεχιζόμενη επανάσταση στην Ισλανδία είναι ένα χαρακτηριστικότατο παράδειγμα για το πόσο λίγο τα δικά μας Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης μας ενημερώνουν πραγματικά ή όχι για τα γεγονότα στον κόσμο.

    Το 2008, κατά την έναρξη της «κρίσης», η Ισλανδία κυριολεκτικά πτώχευσε. Από τότε αυτό το ελάχιστα γνωστό μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης «έχει χαθεί από τα ραντάρ της ενημέρωσης».

    Κατά την διάρκεια που οι ευρωπαϊκές χώρες, η μια μετά την άλλη, απειλούνται από την πτώχευση, η οποία (η πτώχευση) απειλεί την ύπαρξη του Ευρώ, το πέσιμο της οποίας θα έχει ανεξέλεγκτες συνέπειες για όλο τον κόσμο, το τελευταίο πράγμα που θα ήθελαν οι Μερκελοσαρκοζύ και τα τσιράκια τους ανά τον κόσμο είναι να γίνει η Ισλανδία παράδειγμα για άλλες χώρες.
    Ας δούμε γιατί.

    Η Ισλανδία (πληθυσμός 320 χιλιάδες) ήταν μια από της πλουσιότερες χώρες του κόσμου. Το 2003 με την τελική επικράτηση του νεοφιλελεύθερου καθεστώτος όλες οι τράπεζες ιδιωτικοποιήθηκαν και, με στόχο την προσέλκυση ξένων επενδύσεων, οι τράπεζες αυτές προσέφεραν το ονλαϊν-μπάνκινκ και με την συνδρομή του χαμηλότερου δυνατού κόστους οι τράπεζες αυτές έδειχναν μεγάλα ποσοστά κερδών.

    Οι λογαριασμοί, οι οποίοι ονομάστηκαν IceSave, προσέλκυσαν πολλούς μικρούς Βρετανούς και Ολλανδούς επενδυτές. Αλλά παράλληλα με την αύξηση των επενδύσεων αυξανόταν και το εξωτερικό χρέος των τραπεζών.

    Το 2003 το χρέος της Ισλανδίας ήταν ίσο με το 200% του ΑΕΠ, ενώ το 2007 είχε φτάσει στο 900%. Στην Ελλάδα σήμερα είναι στο 160% Η παγκόσμια οικονομική κρίση του 2008 έκανε το τελικό χτύπημα. Οι τρεις βασικές τράπεζες της Ισλανδίας ( Landbanki, Kapthing και η Glitnir) πτώχευσαν. Η κρόνα έχασε 85% της αξίας της έναντι του Ευρώ.

    Στο τέλος του χρόνου η Ισλανδία κήρυξε πτώχευση.

    Η κρίση οδήγησε την Ισλανδία, με την διαδικασία της άμεσης δημοκρατίας, στην αποκατάσταση των κυριαρχικών δικαιωμάτων των Ισλανδών μέσον του νέου συντάγματος. Αλλά αυτό επιτεύχθηκε με μεγάλο πόνο.

    Να πως έγινε αυτό.
    Ο πρωθυπουργός της σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης συνασπισμού Γκέιρ Χόρντε βρισκόταν σε διαπραγματεύσεις για την παροχή δανείου ύψους 2.1 δισεκατομμυρίων δολαρίων, στο οποίο (στο δάνειο) η Βρετανία και η Ολλανδία πρόσθεσαν ακόμα 2.5 δισεκατομμύρια.

    Η διεθνής οικονομικοί κύκλοι πίεζαν την Ισλανδία για δραστικά μέτρα. Το ΔΝΤ και η ΕΕ ήθελαν να πάρουν το πιο πάνω χρέος «πάνω τους» με επιχείρημα ότι αυτός ο τρόπος είναι ο μόνος για να μπορέσει η Ισλανδία να ξεπληρώσει την Βρετανία και την Ολλανδία.

    Οι συνεχόμενες διαμαρτυρίες και ταραχές ανάγκασαν την κυβέρνηση να παραιτηθεί. Οι πρόωρες εκλογές του Απριλίου του 2009 ανέδειξαν στην κυβέρνηση έναν αριστερό συνασπισμό το οποίο καταδίκασε το νεοφιλελεύθερο οικονομικό σύστημα, αλλά αμέσως παραδόθηκε στις απαιτήσεις των δανειστών και έπρεπε -η Ισλανδία- να επιστρέψει συνολικά τρία και πλέον δισεκατομμύρια Ευρώ. Έπρεπε ο κάθε Ισλανδός τα επόμενα 15 χρόνια να πληρώνει 100 Ευρώ κάθε μήνα. Έπρεπε δηλ. ο λαουτζίκος να θυσιαστεί για χρέη κάποιον ιδιωτών προς κάποιους άλλους ιδιώτες. Αυτό ήταν η σταγόνα η οποία υπερχείλισε το ποτήρι.

    Αυτό που συνέβη ήταν πρωτοφανές. Η γνώμη ότι οι Ισλανδοί πρέπει να πληρώνουν για τα λάθη των οικονομικών μονοπωλίων, ότι το σύνολο της χώρας πρέπει να πολιορκείται για αποπληρωμή ιδιωτικών χρεών, άλλαξε την σχέση μεταξύ πολιτών και πολιτικών θεσμών, γεγονός το οποίο τελικά οδήγησε την πολιτική ελίτ της Ισλανδίας να πάρει μέρος του εκλογικού σώματος.

    Ο πρωθυπουργός Όλαφ Ραγκνάρ Γκρίμσον αρνήθηκε να επικυρώσει τον νόμο το οποίο ανάγκαζε τους πολίτες να σηκώσουν τα βάρη των Ισλανδών τραπεζιτών και συμφώνησε να συγκαλέσει δημοψήφισμα.

    Φυσικά η διεθνής κοινότητα αύξησε την πίεση στην Ισλανδία. Η Βρετανία και η Ολλανδία απειλούσαν με σκληρή καταστολή η οποία θα οδηγούσε σε απομόνωση της χώρας. Όταν η Ισλανδία ετοιμαζόταν για δημοψήφισμα, το ΔΝΤ απειλούσε την χώρα να στερήσει οποιαδήποτε βοήθεια. Η Βρετανική κυβέρνηση απειλούσε να παγώσει τις καταθέσεις και τις αποταμιεύσεις των Ισλανδών.
    Όπως έλεγε ο Γκρίμσον: «Μας έλεγαν αν δεν δεχθούμε τους όρους τους, θα γίνουμε η Κούβα του Βορρά. Ναι, αλλά αν συμφωνούσαμε θα γινόμασταν η Αϊτή του Βορρά».
    Στην Ελλάδα οι επιλογές είναι Ρουμανία στο ευρώ και Αργεντινή εκτός.

    Στο δημοψήφισμα του Μαρτίου του 2010 το 93% των Ισλανδών ψήφισαν κατά των πληρωμή των χρεών. Το ΔΝΤ πάγωσε τους δανεισμούς αμέσως. Αλλά η επανάσταση (για την οποία δεν έγραψε κανένα από τα ΜΜΕ, περιλαμβανομένου και του Euronews) δεν πτοήθηκε.

    Με την υποστήριξη των οργισμένων πολιτών η κυβέρνηση ξεκίνησε έρευνες για αστικές και ποινικές ευθύνες κατά των υπευθύνων για την οικονομική κρίση. Το Ιντερπόλ εξέδωσε διεθνές ένταλμα σύλληψης για τον πρώην πρόεδρο της τράπεζας Kaupthing Σιγκιζμούντ Έϊναρδσον. Αλλά και πολλοί τραπεζίτες, εγκατέλειψαν εσπευσμένα την χώρα.

    Όμως οι Ισλανδοί δεν σταμάτησαν εκεί: αποφάσισαν να υιοθετήσουν νέο σύνταγμα, το οποίο θα απαλλάξει την χώρα από την δύναμη της Διεθνής οικονομίας και των εικονικών νομισμάτων.

    Για να γραφτεί νέο σύνταγμα ο Λαός της Ισλανδίας εξέλεξε 25 άτομα μεταξύ 522 ενήλικων, οι οποίοι δεν ανήκαν σε κανένα από τα πολιτικά κόμματα του κατεστημένου. Οι αντιπρόσωποι αυτοί έπρεπε να είχαν προταθεί τουλάχιστον από 30 άτομα. Το έγγραφο γράφτηκε μέσα από το διαδίκτυο. Οι πολίτες μπορούσαν να κάνουν προτάσεις και σχόλια, βλέποντας με τα ίδια τους τα μάτια την διαμόρφωση του συντάγματος. Το σύνταγμα το οποίο τελικά γεννήθηκε μέσα από συμμετοχή των πολιτών, θα παρουσιαστεί στο κοινοβούλιο προς έγκριση μετά από τις επόμενες εκλογές.

    όσοι φοβούνται την χρεοκοπία ας ρίξουν μια ματιά στην Ισλανδία όπου μια μικρή χώρα με δύναμη και με σαφήνεια διακηρύσσει ότι ο Λαός τους είναι κυρίαρχος….

    Αυτός είναι ο λόγος που η Ισλανδία δεν είναι στις ειδήσεις.

    Σήμερα η Ισλανδία των ψαράδων χωρίς τον ορυκτό πλούτο, την Βιομηχανία και τον Γεωργικό τομέα που έχουμε εμείς, έχει ανάπτυξη 3.1% και ανεργία 6.9% το 2011.

    Η Ελλάδα έχει 7% ύφεση και 21% ανεργία

  62. Giwrgos P avatar
    Giwrgos P 13/02/2012 23:30:10

    Eυχαριστώ πολύ για το άρθρο, πραγματικά τους είχα ξεχάσει εν τελώς.

  63. TARAMAS avatar
    TARAMAS 14/02/2012 01:50:24

    Και λίγα λες, τόχω πει ξανά, οι εραστές της χρεοκοπίας, είτε είναι πολύ ανόητοι, είτε (νομίζουν ότι) θα κερδίσουν κάτι από αυτή. Είναι σαν το σέρφερ που λέει ότι δε φοβάμαι το τσουνάμι, θα καβαλήσω το κύμα με τη σανίδα μου.

  64. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 14/02/2012 02:23:02

    Makis p,
    με χαλασε αυτο που ειπες ότι αν ησουν βουλευτης θα ψηφιζες όχι
    (γιατί αν είχες πειστεί ότι είναι καλύτερο για την πατρίδα απ ό,τι το ναι?)
    αλλά μου αρέσει αυτό που λες να έχουμε εμπιστοσύνη στον πρόεδρο.....
    ελπίζω να το βασιζης καπου σωστα αυτο και να το λες κι όχι έτσι αερα......
    αντε καληνυχτα και περαστικα σε όσους έχουν γριππη......

  65. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 14/02/2012 02:35:43

    Διαβασα το αρθρο για την Ισλανδια και έχω τις εξης αποριες.....
    Ολο τον καιρο που γινονταν αυτες οι διεργασιες, πως τα πέρναγαν αυτοί οι ανθρωποι, δηλαδή από φαι, λεφτά, πετρελαιο κλπ κλπ, καθημρινες αναγκες.....
    και ακόμη σκέφτομαι μηπως επαιξε ρολο που ηταν τοσο λιγοι και τα καταφεραν αυτα? εμείς τοσοι που ειμαστε πού να συννενοηθούμε μεταξύ μας???/

  66. αγθ avatar
    αγθ 14/02/2012 07:03:40

    Επαινώ σε, για όσους νομίζουν ότι (θα) εξακολουθούμε να τρώμε κουτόχορτο "κερδίζοντας χρόνο" - μόνο και μόνο για να έχει τις ισορροπίες το "σύστημα"... αποσιωπόντας τεχνηέντως τη Μια και Σημαντικότερη Παράμετρο: μια Χώρα είναι οι Πολίτες της! Αυτό ακριβώς διατρανώνουν οι μακρινοί Ισλανδοί (αν και όχι μόνο αυτοί...), και φυσικά για αυτό είναι "στη σκιά"!

  67. juliet avatar
    juliet 14/02/2012 09:27:28

    Πειθαρχία έχουνε και τα κεφάλια κάτω....εμείς είμαστε αρχομάνεις
    και τα κεφάλια πάνω.Ολοι αρχηγοί ,όλοι πρώτοι ,όλοι ''έξυπνοι'' ,όλοι κοκοράκια......η νόνα μου έλεγε όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι αργεί να ξημερώσει.
    Μη παρεξηγηθώ, εννοείτε κάτω από την εξουσία εντίμων και Ελλήνων , όχι πουλημένων ...υπερφίαλων ατομιστών ανθελλήνων.

  68. δρόμος avatar
    δρόμος 14/02/2012 10:48:08

    ξέρεις, αλλενάκι, βρίσκω απολύτως φυσιολογικό και αναμενόμενο το ότι οι άνθρωποι δυσανασχετούν όταν υποβαθμίζονται οι συνθήκες της ζωής τους - όμως, με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ, το χρέος είναι πάντα εκεί, και θεωρώ ότι θα είναι πιό εφικτό να το αποπληρώσουμε χωρίς χρεωκοπία. Ο χαρακτήρας που μου διαμόρφωσε η ανατροφή μου δεν μου επιτρέπει να σκεφθώ να τη σκαπουλάρω λέγοντας "άλλοι πήραν τα δάνεια, εγώ δεν χρωστάω τίποτε". Ας πρόσεχα, όταν απείχα συνειδητά από τη διαμόρφωση της κοινής γνώμης...

  69. δρόμος avatar
    δρόμος 14/02/2012 11:02:14

    νομίζω ότι συγκρίνετε ανόμοια μεγέθη - χρέος 3 δις. με χρέος 300 δις. δεν μπορεί να έχουν τον ίσιο τρόπο αντιμετώπισης!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 14/02/2012 11:02:38

      (ίδιο)

  70. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/02/2012 14:50:44

    +100000 Χαρίλαε.