#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/12/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος συνήθισε τις μίζες όπως «η γριά τα σύκα»

[caption id="attachment_239955" align="alignleft" width="600" caption="Διακρίνονται από δεξιά Κάντας, Σμπώκος, Τσοχατζόπουλος"][/caption]

 

Σε άλλες εποχές αν ακούγαμε για τα εκατομμύρια που δόθηκαν για μίζες για τα εξοπλιστικά, πιθανότατα να παθαίναμε εγκεφαλικό. Οι εφημερίδες θα είχαν επί μήνες πρώτο θέμα τον Κάντα, κι όχι αν θα γίνουν εκλογές τώρα ή το 2016, ούτε την αιθαλομίχλη που, πάντως, είναι κρίσιμο θέμα.

Κι όμως, σήμερα ο Κάντας και οι αποκαλύψεις του περνάνε στο… ντούκου. Να είναι το πνεύμα των Χριστουγέννων που μας κάνει να είμαστε πιο… χαλαροί. Ή μήπως έχει «μάθει η γριά στα σύκα»; Πράγμα που σημαίνει ότι μήπως επί χρόνια οι μίζες σφύριζαν σαν σφαίρες πάνω από τα κεφάλια μας κι εμείς συνηθίσαμε τόσο πολύ που πιστεύουμε ότι είναι κάτι φυσιολογικό;

«Έπαιρνα τόσες μίζες που δεν τις θυμάμαι», είπε ο Κάντας κι εμείς τον κοιτάμε σα χαζοί. Εμείς που δεν έχουμε να πληρώσουμε την εφορία, που δεν πάμε να πληρώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας, που καθυστερούμε τη δόση του δανείου γιατί το αφεντικό μας καθυστερεί το μισθό.

Εμείς που δεν έχουμε ούτε να αγοράσουμε κοτόπουλο αντί για γαλοπούλα ακούμε για 14 εκατ. ευρώ σε λογαριασμό, για 600.000 ευρώ που έπεσαν στο τραπέζι, για άλλα 2 εκατ. ευρώ και κάνουμε ότι δεν έχει γίνει τίποτε. Λες και είναι ψεύτικα λεφτά από τη Μονόπολη.

Πραγματικά λεφτά είναι, δικά μας χρήματα που κάποιοι τα έπαιρναν με τη σέσουλα. Έφτιαξαν ένα σύστημα που έμοιαζε με «ρουφήχτρα» εκατομμυρίων, έγιναν ζάμπλουτοι κι εμείς βράζουμε στο ζουμί μας.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε δύο πράγματα:

Το πρώτο είναι ότι οι αποκαλύψεις για τις απίστευτες μίζες που δόθηκαν αφορούν κυρίως την περίοδο που το «σημιταριό» έκανε κουμάντο στη χώρα. Δεν ξέρουμε αν οι Πασόκοι ήταν τόσο απρόσεκτοι. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι ο Ακης και τα «ψυχοπαίδια» του έτρωγαν με χρυσά κουτάλια.

Το δεύτερο είναι ότι όλοι αυτοί που διαχειρίστηκαν και διαχειρίζονται τις αμυντικές δαπάνες της χώρας «πουλούσαν» πατριωτισμό την ώρα που έβαζαν ολόκληρο το χέρι στο βάζο με το μέλι.

Ενώ δηλαδή ο Ακης και η παρέα του μας μιλούσαν για το αμυντικό δόγμα της Ελλάδας, για την ισχυρή ασπίδα με σκοπό την αντιμετώπιση του εχθρού εξ ανατολών, τελικά ο εχθρός ήταν μέσα στο σπίτι μας. Πιο μεγάλο κακό μας έχουν κάνει όλοι αυτοί οι μιζαδόροι που καταχράστηκαν εκατομμύρια ευρώ παρά ο προαιώνιος εχθρός εκ Τουρκίας.

Και σήμερα, που ο Κάντας «κελαηδάει» όλοι εμφανίζονται έκπληκτοι, ωσάν να μη γνώριζαν τίποτε. Οι δημοσιογράφοι έχουν συγκλονιστεί από τις αποκαλύψεις. Ποιοι, οι ίδιοι δημοσιογράφοι και τα μέσα ενημέρωσης που ήξεραν ότι οι έμποροι όπλων κάνουν καθημερινά βόλτες σαν τα κοράκια γύρω από το Πεντάγωνο. Που ζητούσαν ραντεβού με τον υπουργό έναντι αμοιβής, που οι βαλίτσες πήγαιναν κι έρχονταν στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας.

Επ’ αφορμή των αποκαλύψεων του Κάντα μήπως πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν όλοι να είναι υποκριτές; Δημοσιογράφοι, βουλευτές, υπουργοί, όλο το σύστημα. Διότι και τους εμπόρους όπλων γνωρίζουν, και τους μεσάζοντες και αυτούς που τα «άρπαζαν» επί χρόνια. Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να συγκρίνει κάποιος μεγαλόσχημος τον βίο που διάγει ένας πρώην γραμματέας εξοπλισμών με τα εισοδήματά του; Ομοίως και για το πώς ένας υπουργός δεν είχε παντελόνι να φορέσει και ξαφνικά εμφανίζεται με βίλες, κότερα, ταξίδια σε πολυτελείς προορισμούς και ακριβά αυτοκίνητα.

Και τι να πούμε άραγε για ορισμένους δημοσιογράφους του ρεπορτάζ άμυνας που έχουν γίνει πάμπλουτοι; Με τι, με το μισθό τους; Όλα αυτά δεν μπορεί να τα ελέγξει ο κ. Θεοχάρης που θέλει να πάρει τα σπίτια των φτωχών;

Ξέραμε και ξέρουμε, λοιπόν, ότι γίνεται μεγάλο φαγοπότι με ότι έχει σχέση με δημόσιο χρήμα. Με τα εξοπλιστικά, με το ΕΣΠΑ, με τις προμήθειες στα νοσοκομεία. Διότι ακόμη και σήμερα που η χώρα βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού κάποιοι κάνουν «δουλίτσες». Ίσως όχι τόσο ακριβές όπως τα εκατομμύρια του Ακη και του Κάντα, αλλά όταν ο μισθός έχει φτάσει 400 ευρώ το να παίρνει από μια δουλειά 5-6 εκατομμύρια ε, δεν το λες και μικροδουλίτσα.

Λένε ότι στην Ελλάδα υπάρχει ατιμωρησία και έχουν δίκιο. Κάποια στιγμή, όμως, έρχεται το πλήρωμα του χρόνου και οι λιγότεροι έξυπνοι πιάνονται στη φάκα. Αρκεί να θέλει και το πολιτικό σύστημα να κινήσει τις διαδικασίες. Ας προσέχουν, λοιπόν, όσοι πιστεύουν ότι ο κόσμος θα κάνει το… κορόιδο μια ζωή. Οι φυλακές έχουν θέσεις για όλους. Και για το σύστημα ΠΑΣΟΚ και για το σύστημα ΝΔ και για τα περιφερόμενα και ανεξέλεγκτα λαμόγια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 25/12/2013 09:38:57

    Σημασία έχει πως μέσα στο παίγνιο της διαφθοράς εδώ και 40 χρόνια είναι οι ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ.
    Οπότε να μην μυξοκλαίνε σαν τη χήρα στο κρεβα΄τι πως τάχα μου δεν τα βγάζουν πέρα...
    Α! Και μία συμβουλή προς όλους τους στρατιωτικούς: ΜΗ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΟΥΝ. Κιχ να μη βγάλουν. Καθώς ήταν ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ μέχρι τη μύτη μέσα στα σκατά. Για να μην αρχίσω τα σενάρια περί "συνεννόησης" με τους "συναδέλφους" τους από την άλλη πλευρά του Αιγαίου ώστε να δημιουργούνται "τεχνητές κρίσεις" και και να τρομάζουν ο λαουτζίκος ώστε να προκύπτει η ανάγκη για αγορές εξοπλισμών προς όφελος των μιζαδόρων...γκέ-γκε;
    Απ'ότι φαίνεται, ένας από τους εχθρούς, βρισκόταν εντός των πυλών...ήταν ένας από τους "λύκους".
    Όπως και πέρυσι ΔΕΝ ΘΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...θα ήταν γελοίο...

    • fantomas avatar
      fantomas @ Τί να λέμε; 25/12/2013 10:04:45

      μου αρέσει η απολυτότητα σου!!!
      Εσύ, ο Πάγκαλος με το ‘’μαζί τα φάγαμε’’ !! και ο Παπανδρέου με το ‘’λεφτά υπάρχουν’’
      Και οι τρις μας οδηγείτε !!!
      Χα χα χα,,,,,,

    • οτι ναναι avatar
      οτι ναναι @ Τί να λέμε; 25/12/2013 10:44:07

      ανοητε ανθρωπακο , τι σχεση εχουν μερικα κομματοσκυλα γαλοναδες που ηταν χωμενοι στα εξοπλιστικα μαζι με τα πολιτικα αφεντικα τους δεξια και πασοκια με την μεγαλη μαζα των στρατιωτικων ? οση εχεις εσυ και το μισος σου με την λογικη και την πατριδα , μηδεν ... οσο για τα σεναρια επιβεβαιωνουν την αθλιοτητα της σκεψης σου , το δικο μου σχολιο κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εμφανιστει αντιθετα απο το χονδροειδεστατα βλακωδες δικο σου

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τί να λέμε; 25/12/2013 12:55:21

      Μηπως παιρνεις ναρκωτικα; Συγγνωμη, μερα που ειναι αλλατι ρεσιταλ ανοησιας και τερατολογιας ειναι αυτο; Συνςννοουνται οθι δικοι μας στρατιωτικοι με τους απεναντι και προκαλουν τεχνητες κρισεις για να φοβαται ο "λαουτζικος"; Θα πρεπει να ντρεπεσαι για την υβρη που απηθυνες στις Ενοπλες Δυναμεις. Πχ, οι πιλοτοι μας, αναμεσα τους αυτοι που επεσαν στο καθηκον ενω αναχαιτιζαν τους γενοκτονους τραμπουλους, δεν εχουν σχεση με μιζες. Κι αν καποιοι αλλοι τα κονομησαν, σιγουρα δεν μοιραστηκαν τις μιζες με τον Σιαλμα 'η τον Ηλιακη. Οι ελαχιστοι, αποστρατοι κατακαονα, που γινανε υπαλληλοι και διαμεσολαβητες των εμπορων οπλων και συνεργοι των Ακηδων, ειναι η απειροελαχιστη εξαιρεσηη. Το συνολο σχεδον των στελεχων, με λαικη καταγωγη, σαρξ εκ της σαρκος του λαου, εκτελει την αποστολη του με τα μεσα που εξασφαλιζει ο φορολογουμενος, γυριζοντας ολη την Ελλαδα, με συνθηκες συχνα στα ορια της αξιοπρεπειας κι εξακολουθουν να την εκτελουν επαξοια, παρα το οτι τους εχουμε αδικησει καταφωρα. Ο Ακης, ο Καντας κι οι συν αυτους κατακλεψαν στην ουσια και τους μισθους των στελεχων, αφου η χωρα οδηγηθηκε και από την δικη τους λεηλασια στην αναγκη για περικοπες και σε παραπλευρες αδικιες, που πρεπει να επανορθωσουμε, αποκαθιστωντας ενας αξιοπρεπες επιπεδο διαβιωσης για τους στρατιωτικους και μεσα για την αποστολη τους.

      • yiannos avatar
        yiannos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 25/12/2013 18:30:33

        Σιγά τις Ένοπλες Δυνάμεις κύριε πολιτευτά. Όταν χρειάστηκε να πολεμήσουν κλάσανε κόκα κόλα.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ yiannos 26/12/2013 19:29:51

          Να διιαβάσεις λίγη Ιστορία. Δεν θα σου πέσει η διαδικτυακή μαγκιά.
          Κι αν εννοείς την Κύπρο, ο Κουρούπης, ο Μαντζουράτος, ο Κοϊμτζίδης, ο Γλεντζές, ο Σταυριανάκος, ήταν Αξιωματικοί άλλου στρατού;
          Απλά οι χουνταίοι εν Αθήναις την ίδια ώρα που τους εγκατέλειπαν, χαριεντιζόντουσαν με την αστική δεξιά αλλά και με την πανηγυρίζουσα αριστερά, αν δεν το θυμάσαι.
          Και διαχρονικά πολέμησαν περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο ευρωπαϊκό στρατό. Πήγαινε τώρα να πιείς μια κόκα κόλα.

    • nikos87 avatar
      nikos87 @ Τί να λέμε; 25/12/2013 14:24:13

      ωπα ρε μεγαλε! ακου λεει: //κιχ να μην βγάλουν//
      Ρε άντε πήγαινε να.............................κάνεις καλά χριστούγεννα. Ετσι απλά.

    • Grigoris avatar
      Grigoris @ Τί να λέμε; 25/12/2013 14:56:48

      Αγαπητέ ¨τι να λέμε¨ εγώ θα σου ευχηθώ καλά Χριστούγεννα και ταυτόχρονα θα σε παρακαλέσω καταρχήν να ψάξεις την καταγωγή σου και τις οικογενειακές σου (ΣΥ)ρίζες, γιατί όπως φαίνεται κουβαλάς γονίδια του Εφιάλτη. Το ότι μπορείς και υψώνεις το δακτυλάκι σου (μας κατατρώμαξες αδελφέ,πού να κουνηθούμε), το οφείλεις εσύ και η παρέα σου σ΄αυτούς που χαράμισαν τη νιότη τους και σ΄αυτούς που ξημεροβραδιάζονται μακριά από τις οικογένειές τους και χωρίς...υπερωρίες, για να δείξουν στους απέναντι ότι θα πληρώσουν πολύ ακριβά, αν τολμήσουν κάποια απερισκεψία. Αλλά εσύ αδελφέ το θεωρείς ¨παιχνίδι¨, σαν αυτό που έγινε στην Κύπρο το 74. Και οι αγνοούμενοι, τα θύματα, οι νεκροί πιλότοι, όλα είναι μέρος του παιχνιδιού που στήσαμε για να παίρνουν τις μίζες οι ξύπνιοι, οι οποίοι... τις μοίραζαν αφιλοκερδώς και απλόχερα σε όλους τους στρατιωτικούς και τις παρέες τους. Φίλε μου ή βαθιά νυχτωμένος είσαι ή τρολάκι. Πάντως μην ανησυχείς ακόμη δεν κλαιγόμαστε για τους μισθούς και τις συντάξεις, που μας πετσοκόψανε κατά 65%. Ακόμη τα καταφέρνουμε. Ακόμη και οι χήρες των 13 συμμαθητών μου πιλότων και αυτές καταφέρνουν να κρατάνε το κεφάλι ψηλά, έστω και με άδεια στομάχια. Μην ανησυχείς, εσύ συνέχισε να ζεις στην ευδαιμονία της ασχετοσύνης σου και της μεμψιμερίας σου. Μόνο σταμάτα να ποτίζεις με φαρμάκι και μάλιστα τέτοιες μέρες, αν τελικά ποστεύεις και σ΄αυτές.

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Τί να λέμε; 25/12/2013 17:46:45

      Απάντηση σε όλους:
      Εμένα ο πάππος μου καταδικάστηκε σε θάνατο από τους ΕΛΑΣΙΤΕΣ στο Γράμμο...συμπολεμιστής του ανθρώπου του οποίου το επώνυμο χρησιμοποίησε ο Καραμανλής ως ψευδώνυμο αργότερα για να το σκάσει σαν ποντικός...πού να τα ξέρετε αυτά;;;;
      Έκτοτε από το 1949 και μετά, είμαστε όλη η οικογένεια δίπλα στο στράτευμα. Εώς το 1981....
      Εσάς άθλιοι αριστεροδεξιοί Κολωνακιώτες καταδικάστηκε κανείς από τους προγόνους σας σε θάνατο από ΕΛΑΣΙΤΕΣ στο Γράμμο;
      Ε, λοιπόν, οι σημερινοί στρατιωτικοί δεν τιμούν τα γαλόνια τους.
      Από το 1981 και έκτοτε είναι μέσα στις μίζες, στα ρουσφέτια, στο γλύψιμο...νεοδημοκράτες και πρασινοφρουροί...
      Όπως έλεγε και κάποιος πολεμιστής του γράμμου: "Στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων και γάϊδαρο να βάλεις, θα φτάσει στρατηγός..."
      Κανένα έλεος για δαύτους.
      Και αυτή τη φορά μη περιμένουν ούτε μια στάλα αίμα από εμάς τους απογόνους των πολεμιστών του Ζέρβα...βγάλτε τα μόνοι σας πέρα...πάθαμε και μάθαμε...
      Όσο αφορά το ΣΥΡΙΖΑ; ΤΟΝ ΧΕΖΩ ΠΑΤΩΚΟΡΦΑ ΚΑΙ ΔΑΥΤΟΝ...
      Τον πατριωτισμό σας να τον πουλάτε αλλού...στο Κολωνάκι κύριοι...ΟΛΟΙ ΣΑΣ...

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ Τί να λέμε; 25/12/2013 18:55:02

        http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1930193
        "Το μεγαλύτερο σκάνδαλο έχει γαλόνια"...
        Πολύ θα ήθελα να δω εισαγγελείς ΣΕ ΚΑΘΕ στρατόπεδο...απ' το μικρότερο ως το μεγαλύτερο...Απ'τον Έβρο ως την Κρήτη....και δεν αναφέρομαι καν στα εξοπλιστικά που αφορά το χοντρό πακέτο...αναφέρομαι σε ΟΛΕΣ τις προμήθειες και τα έργα των στρατοπέδων από το 1981 και εντεύθεν...ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 1981 ΚΑΙ ΕΝΤΕΥΘΕΝ...αλλάξαμε φιλαράκια οι Έλληνες...δεν έχετε αντιληφθεί τί έχει συμβεί στον πάτο της κοινωνίας...

        • fantomas avatar
          fantomas @ Τί να λέμε; 26/12/2013 17:01:23

          Τί να λέμε;
          Δεν θα σου ξανα απαντουσα,,,,, διοτι πιστευω οτι το ποιο σωστο πραγμα σε τετοιες αποψεις ειναι να τις λοιδωρεις,,,, οπως εκανα ποιο πανω.
          επειδη ομως πιστευω οτι δεν αξιζεις μονο ψυχιατρικης εξετασεις ,,,,,,,
          θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι καποιοι (αναμεσα τους και εγω ως εφεδρος ) εκανα το χρεος μας ,,,,,, τον Μαι του 1987 και την βραδια στα ιμια,,,, και καθε φορα που χρειαζετε,,,, ενω εσυ ειμαι σιγουρος οτι εχεις το διαβατηριο ετοιμο για πασα χρηση !!!!

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ fantomas 26/12/2013 18:28:03

            @fantoma:
            Τρία πουλάκια κάθονταν ...εισαγγελείς σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΩΝ από το 1981 και εντεύθεν...για έλεγχο ΟΛΩΝ των προμηθειών-έργων σε όλα τα στρατόπεδα....όποιος δεν έχει κάνει λαμογιά ΔΕΝ έχει να φοβηθεί τίποτε...έχεις να πεις τίποτε γι'αυτό;

            ΥΓ. και οι στρατιωτικοί ένστολοι πολίτες είναι. Πέραν αυτού τίποτε περισσότερο...Με το φόρο μου τους πληρώνω. Αυτό διάλεξαν να κάνουν, οπότε μη τους υπερεκτιμούμε...ένα επάγγελμα είναι κι αυτό...οκ;

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ Τί να λέμε; 26/12/2013 19:06:39

            Στο αμερικανικό ναυτικό τρεις ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ναύαρχοι, μεταξύ αυτών και ο επικεφαλής της NCIS, ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ μέσα στο 2013 επειδή τα έπαιρναν από εργολάβους: http://www.washingtonpost.com/world/national-security/two-admirals-face-probe-in-navy-bribery-scheme/2013/11/08/d2dc063a-48d8-11e3-bf0c-cebf37c6f484_story.html
            Μέχρι σήμερα, μόνο μέσα στο 2013, το αμερικανικό ναυτικό ΑΠΕΛΥΣΕ δεκαέξι ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ για διάφορυς λόγους, μεταξύ αυτών και για ΔΙΑΦΘΟΡΑ...εδώ στην Ελλάδα πότε θα τα δούμε αυτά; Είναι όλοι τους αγγελούδια; Τα ωραία παραμύθια με τα οποία είχε υπνωτισθεί ο λαός τελειώσανε. Με την κρίση ΟΛΟΙ θα γνωριστούμε καλύτερα. Προκαλώ να ξεκινήσει έλεγχος και στις προσωπικές περιουσίες ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΟΙΚΗΤΩΝ...με αρχή από τα ΜΕΓΑΛΑ στρατόπεδα, π.χ. τους ναυστάθμους....κανένα πρόβλημα με αυτό;

          • fantomas avatar
            fantomas @ Τί να λέμε; 26/12/2013 23:23:21

            Πες μας τι πινεις και δεν μας δεινεις? (ελεγε το παλιο ασμα που ταιριαζει απολυτα στην περιπτωση σου!)
            Ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχουν στρατιωτικοι επιορκοι?
            Ολοι που αντιδρουν απεναντι σου ειναι στην φασιστικη νοοτροποια οτι επειδη υπαρχει ενας ή δυο ή εκατον δυο επιορκοι,,,,, εσυ τους βαζεις ολους σε ενα παρανομαστη!!!
            Για τον λογο αυτο εισαι φαιδρος!!!
            Οσο για το διαβατηριο,,,, ουτε κουβεντα!! το εχεις ετοιμο μαζι με την βαλιτσα? ετσι?

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ fantomas 27/12/2013 01:14:58

            Ρίχνεις δίχτυα αλλά δεν με πιάνεις. Νομίζεις ότι ενδιαφέρει τον κοσμάκη αν εγώ πίνω και δεν δίνω ή αν έχω έτοιμα το διαβατήριο ή αν είμαι φασίστας; Εισαγγελείς σε όλα τα στρατόπεδα από το 1981 και εντεύθεν. Το δέχεσαι ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

          • fantomas avatar
            fantomas @ fantomas 27/12/2013 08:49:01

            Η εισαγγελεια ειναι στο κτηριο 12 (εαν θυμαμε καλα) της οδου Ευελπιδων. Εφοσον εχεις στηχεια οτι ΟΛΟΙ οι στρατιωτικοι ειναι ετσι οπως λες μπορω να αναλαβω και συνυγορος (λογο ιδιοτητας) εαν ομως εισαι κοτουλα,,,,, και λες αυτα που λες διοτι εχεις αναγκη ψυχιατρικης παρακολουθησης,,,, να σου συστησω εναν καλο ψυχιατρο στο Δαφνη !!
            Το δέχεσαι ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τί να λέμε; 26/12/2013 19:25:20

        Τελικά σίγουρα κάτι παίρνεις και την "ακούς" άσχημα. Σε συμπονώ.

        • Τί να λέμε; avatar
          Τί να λέμε; @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 26/12/2013 19:54:35

          Και με λίγο περισσότερο γκουγκλάρισμα βρίσκεις και άλλα για ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ αξιωματικούς που απελύθησαν:
          π.χ. για το 2012: http://www.stripes.com/news/navy/navy-commanders-relieved-of-duty-in-2012-1.168999

          και εδώ: http://www.stripes.com/search-7.269?q=admirals+bribery&x=15&y=11

          Στην Ελλάδα όμως "παίρνουμε χάπια" και την "ακούμε" αν τολμήσουμε να πούμε πως οι δικοί μας αξιωματικοί δεν είναι όλοι τους αγγελούδια...
          Εσένα ΔΕΝ σε λυπάμαι καθόλου. Τους Έλληνες φορολογούμενους λυπάμαι...

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ Τί να λέμε; 27/12/2013 09:42:16

            @fantoma:
            "...Εφοσον εχεις στηχεια οτι ΟΛΟΙ οι στρατιωτικοι ειναι ετσι οπως λες..."
            1. Μου θυμίζεις έντονα το Σημίτη...τα ίδια ακριβώς έλεγε όταν κάποιοι τολμούσαν να πουν για μυρωδιές σκανδάλων..."εφόσον έχετε στοιχεία"...κλπ. και μετά μας προέκυψαν τα μπουμπούκια του Σημιτισμού...ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ...

            2. Δεν είναι έτσι όλοι οι στρατιωτικοί. Εφόσον ελέγχθηκαν οι γιατροί του Κολωνακίου, εφόσον υπήρξαν δεσποτάδες που μπήκαν στη φυλάκα, γιατί να μην ελεγχθούν μέσω ΣΔΟΕ και οικονομικών εισαγγελέων, οι διοικητές μονάδων...οι στρατιωτικοί είναι και αυτοί μέρος της κοινωνίας...δεν θα μπορούσαν να γλυτώσουν από το να βάλουν το δάχτυλο στο μέλι...ε, ας εκδιωχθούν αυτοί οι οποίοι το έκαναν...ή μήπως κάνει τζίίίζ να τους ακουμπάμε με το φόβο πραξικοπήματος;;; Ή μήπως θα τους πέσει το ηθικό; Αηδίες. Αυτά τελειώσανε.

            3. Μου κάνει εντύπωση η συνεχής επιχειρηματολογία ΣΑΣ σχετικά με ψυχανάλυση κλπ..ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙΤΕ; Κανένα άλλο επιχείρημα; Μου θυμίζετε τον Κουτσόγιωργα με το "δε δικαιούστε δια να ομιλείτε"...Όποιος ΣΑΣ πάει κόντρα τον λέτε τρελό.
            Είμαι τρελός επειδή λέω αυτό που υποψιάζεται ΟΛΗ η κοινωνία; Πως δηλαδή, δεν είναι δυνατόν να έχουμε παγκοσμίως τους πλέον αφιάφθορους στρατιωτικούς και κανείς να μην εχει πιαστεί με το δάχτυλο στο μέλι; Ε, να μπούμε στο βιβλίο Γκίνες...

            4. Επόμενος στόχος κατά της διαφθοράς πρέπει να είναι ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ...εν ενεργεία και απόστρατοι...

  2. mourouzis2005 avatar
    mourouzis2005 25/12/2013 09:41:26

    Δυστυχως τα καναλια παιζουν πρωτη μουρη το Λιαπη και τα απληρωτα τελη του (που ειναι 1500 ευρω ολα κι ολα) αλλα δε λενε τιποτα για τα εκατομμυρια του Καντα αφου πολυ απλα... ειναι μπλεγμενοι κι οι ιδιοκτητες των ΜΜΕ.. Οπως και πολλοι γνωστοι δημοσιοκαφροι!

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/12/2013 09:44:32

    Μόνο με Κωνσταντοπούλου πρωθυπουργό και Κασσιδιάρη Αξιωματική αντιπολίτευση θα γίνει εντός 6 μηνών πραγματική κάθαρση.Και οι δύο αυτοί αποτελούν τον εφιάλτη για βενιζέλο και άλλους ......πολλούς.

    • kritwn avatar
      kritwn @ ΠΕΛΙΑΣ 25/12/2013 14:13:11

      Προτιμώ να εναποθέσω τις ελπίδες μου για κάθαρση στη Δικαιοσύνη, που έχει και θεσμικό ρόλο εξάλλου, παρά στους κάθε μορφής τηλεαστέρες πολιτικούς. Αλλά αυτή είναι η κατάντια του έλληνα. Έχει χάσει τόσο πολύ την εμπιστοσύνη του στους θεσμούς που θεωρεί πως άνθρωποι σαν τον Κασιδιάρη αποτελούν οποιασδήποτε μορφής ελπίδα. Πιο χαμηλά δεν γίνεται.

  4. τάσος avatar
    τάσος 25/12/2013 11:51:48

    Το ορθό σχόλιο κάτω από τη φωτό είναι:

    Διακρίνονται από δεξιά Κάντας, Σμπώκος, Τσοχατζόπουλος. Η ομάδα πετάει.

  5. MCA avatar
    MCA 25/12/2013 15:02:16

    Καλημέρα και χρόνια πολλά. Τελικά θα μάθουμε και ποιοί άλλοι τα πήραν και για πόσα χρήματα μιλάμε;
    Αυτοί που τα δίνουν και οι εταιρίες που αντιπροσωπεύουν, θα μείνουν στο απυρόβλητο;
    Πάντως στα ΄΄κρίσιμα΄΄ πόστα κανένας δεν τοποθετείται τυχαία. Πρέπει να είναι άτομο εμπιστοσύνης, ΄΄ικανό΄΄ να ανταπεξέλθει στον ΄΄φόρτο΄΄ των καθηκόντων του.

  6. Eva avatar
    Eva 25/12/2013 18:53:39

    Ποιόν κατηγορούμε που οι αποκαλύψεις περνάνε στο ντούκου, όπως λέτε?
    Το λαό?
    Δε νομίζω.
    Ο ταλαιπωρημένος λαός περιμένει. Βουβός μεν αλλα περιμένει.

    Μεγάλωσα με τα λόγια του Ανδρέα στ αυτιά-τελη 80 -προς υπουργό του
    -Ε'ιπαμε να πάρεις ένα δωράκι, αλλά οχι 500 εκατομμύρια δραχμές.

    Και ΔΕΝ συνηθισα τις μίζες.
    Και περιμένω δικαιοσύνη. Ακόμα.

    Η γνωστή παροιμία: Καλόμαθε η γριά στα σύκα-
    αφορά αυτούς που καλομάθανε με τα Δωράκια.
    Όχι εμένα.

  7. κανενας avatar
    κανενας 25/12/2013 23:35:34

    http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Poems&act=details&poem_id=67146

  8. κανενας avatar
    κανενας 25/12/2013 23:38:31

    ΧΑΡΑΚΙΡΙ ΑΛΑ ΓΚΡΕΚΑ

    Στο...που λέγεται αμύνης,
    - εθνική επιταγή-,
    δυό γνωστοί.. εθνοπατέρες,
    έγιναν υφυπουργοί.

    Αγρυπνούσαν,στις επάλξεις,
    να 'μαστ' ασφαλείς εμείς,
    και,...τιμήθηκαν για τούτο,
    με παράσημο τιμής.
    ------------------
    Απ'τους δυό,ο ένας,κάνει,
    κάποια μέρα,...χαρακίρι!
    Χαρακίρι...αλά Γκρέκα...
    Πήδησ' απ' το παραθύρι!

    Δεν μπορούσε να αντέξει...
    πως...κοιμώντανε ορθός,
    και,...τη μίζα πήρ' ο άλλος,
    και,...την έχασε αυτός!!!

  9. tassos.κ avatar
    tassos.κ 26/12/2013 19:51:48

    Χρόνια Πολλά
    Εγώ επιμένω στο ίδιο τροπάριο.... Για την (ν)τροπολογία που ψήφισαν οι κυβερνητικοί τι έχει να μας πεί ο Φαήλος; Ποιός την πρότεινε και γιατί ακολούθησαν τα "πρόβατα" (βουλευτές) και πήγαν "μονοκούκι; Θα μας πει κανείς; Πού είναι ο Στουρνάρας και η ευαισθησία του που θέλει να "μαζέψει" χρήμα;

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 26/12/2013 20:21:33

    Κοινωνία που δεν τιμωρεί καρρέει.
    Ας λοιπόν αποφασίσουμε τι θέλουμε την τιμωρία και το Κράτος Δικαίου ή την κατάρρευση. Δλδ. την πλήρη. Η τρέχουσα είναι μόνο δείγμα κατάρρευσης.