#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2011 21:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος πληρώνει την ανικανότητά τους (έρχονται και ...νέα μέτρα !!!)



Μια ακόμη βόμβα μας ετοιμάζουν από την κυβέρνηση και μας αποδεικνύουν την αποτυχία της πολιτικής τους, σύμφωνα με δημοσίευμα του πρακτορείου Reuters το οποίος επικαλείται πηγές μέσα από την κυβέρνηση.

Όπως αναφέρει τηλεγράφημα του πρακτορείου, το έλλειμμα του προϋπολογισμού για το 2011 και 2012 θα τεθεί εκτός του στόχου που έχει τεθεί από την ΕΕ και το ΔΝΤ Το έλλειμμα το 2011 θα φτάσει το 8,5%, έναντι στόχου 7,6%, ενώ για το 2012 το πρακτορείο εκτιμά ότι το έλλειμμα θα φτάσει το 6,8% του ΑΕΠ, έναντι αρχικού στόχου 6,5%.

Την ανικανότητά τους λοιπόν να στρώσουν τα οικονομικά της χώρας, παρά τις θυσίες του κόσμου, θα τις πληρώσουμε με νέα μέτρα, που θα ανακοινωθούν μετά το υπουργικό σήμερα ή αύριο. Με νέες εισφορές, και με ένα φορολογικό νομοσχέδιο που θα πλήξει τα μικρομεσαία στρώματα. Και φυσικά με απολύσεις για να μειωθούν δήθεν οι δαπάνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2011 21:30:01

    Οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και η ΝΔ κοιμάται:

    -αν μέχρι 31/12/2011 30.000 άτομα μπουν σε εφεδρεία (43.000 στην απογραφή ήταν πάνω από 60 μόνο στο στενό δημόσιο τομέα δεν μιλάμε ΔΕΚΟ και λοιπές δυνάμεις...) σημαίνει ότι η ωραία κυβέρνηση ακόμα και με το 1/10 να τηρήσει (που δεν τηρεί) θα βολέψει με το ΑΣΕΠ βεβαίως βεβαίως 3.000 άτομα από ...πίνακες στο Δημόσιο από το ευρύτερο Δημόσιο...
    Λες και με το 1/5 έχουν φύγει από το 2009 125.000 υπάλληλοι για τους 25,000 νέους...

    -αν τα 5,000 Νομικά πρόσωπα γίνονταν 1,000 και με μείωση 30% των επιχορηγήσεων και μεταβιβαστικών πληρωμών τότε από τις 30,000+ Γκρούεζες που είναι Πρόεδροι και στα ΔΣ θα είμαστε στο 7% του ΑΕΠ από φέτος...

    ...βέβαια θα είχαν πρόβλημα οι εκάστοτε καρέκλες οπότε ας δημιουργήσουμε άνεργους και έφεδρους.

    Αλλά ας βάλουμε καμία έκτακτη φορολόγηση ακόμα ...έκτακτα έκτακτα

  2. provato avatar
    provato 02/10/2011 21:30:45

    Ένα - ακόμα- ερώτημα πλανάται πάνω από τη χώρα.

    Τελικά ποιοι είναι πιο ανίκανοι;

    Η κυβέρνηση του μνημονίου και οι βουβουζέλες της ;

    Ή οι τροικανοί και λοιποί, που πιστεύουν (;!) πως η αποδεδειγμένη -πρακτικά και διαχρονικά - ανικανότητα των κυβερνώντων, σε συνεργασία βέβαια με τους ίδιους τους τροικανούς, θα ΄΄θεραπευθεί ΄΄ (μπεεεεεε... ) με τα όποια ΄΄νέα μέτρα΄΄.

    Ρε που μπλέξαμε ...

  3. RYaN avatar
    RYaN 02/10/2011 21:56:59

    Ο στόχος είναι σε απόλυτα ποσά ελλείμματος, όχι σε ποσοστά. Έτσι το 7,6% προκύπτει χωρίς να έχει υπολογιστεί η επιπλέον ύφεση. Με τις νέες εκτιμήσεις για την ύφεση γίνεται 8,1%.
    Οπότε πάλι παραμένει διαφορά 0,4%, αλλά τουλάχιστον είναι μικρότερη...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ RYaN 03/10/2011 08:07:58

      Μικρή ή μεγάλοι, λόγω της ανικανότητάς τους αλλά και της διατεταγμένης υπηρεσίας που έχουν αναλάβει, πάλι ο απλός κοσμάκης θα την πληρώσει την λέζα! Αυτό είναι το ζουμί!

  4. The Saint avatar
    The Saint 02/10/2011 22:16:48

    Oταν καταλάβουμε όλοι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ΚΑΜΜΙΑ ανικανότητα κανενός, αλλά απλά γιά την εκτέλεση ενός σχεδίου πολυ καλά οργανωμένου, που στόχο έχει την εξόντωση του λαού, και το ξεπούλημα της χώρας στα διεθνή και ντόπια οικονομικά κοράκια, τότε ΙΣΩΣ δούμε καμμιά αντίδραση της προκοπής.

    Βαυκαλιζόμαστε, (γιατί άραγε) με δήθεν "λάθος" πολιτικές, με δήθεν "ανίκανους" κυβερνώντες, προσπαθώντας κάθε φορά που αναρτάται ένα θέμα με τις μέρες και τα έργα τους να τα "λύσουμε" χρησιμοποιώντας τους συνήθεις "καφενειακού τύπου" μικροκομματικούς συσχετισμούς και ενώ δεν μας βγαίνει η "εξίσωση" εξακολουθούμε να στρουθοκαμηλίζουμε... (γιατι άραγε)

    Κύριοι και κυρίες, καταλάβετε ότι πρέπει να αποβάλλουμε απο πάνω μας τον ατομικισμό που μας έχει διαποτίσει το σύστημα ΠΑΣΟΚ, και να δούμε πιό πέρα απο τη μύτη μας.
    Να σταματήσουμε να βλέπουμε τα πάντα πίσω απο τις κομματικές μας πλερέζες, και να σκεφτούμε ότι ο στόχος τους (άσχετα με τα μέτρα που ελήφθησαν χθές, λαμβάνονται σήμερα, και αυτά που θα ληφθούν αύριο, άσχετα με το αν το δικό μας το σπίτι, η δική μας "κατσίκα" έχει πάθει χειρότερα ή όχι απο "των άλλων") είναι ένας, μοναδικός, και ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ, και δεν είναι άλλος -επαναλαμβάνω- απο τη φυσική και ψυχολογική εξόντωσή μας, και η -συνεπαγόμενα- εύκολη παράδοση της χώρας μας και του τεράστιου πλούτου της, στους μόνιμους παγκόσμιους εγκληματίες, τους "Σόρος" του πλανήτη.
    Οι "παρελάσεις" πρέπει να σταματήσουν, και στη θέση τους να μπούν πραγματικά ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ κινητοποιήσεις!
    Πρέπει ΑΜΕΣΑ να βγούμε όλοι μας απο τα "αβγά" και να πολεμήσουμε το matrix που μας έχουν υποβάλλει...
    ΟΛΟΙ μας όμως! Γιατι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ένα συνήθη εχθρό! Εχουμε να κάνουμε με ΤΗΝ παγκόσμια συνομωσία εναντίον του ανθρωπινου γένους, και ένας Neo ΔΕΝ φτάνει!
    Θα μας καταντήσουν χειρότερα απο την Αργεντινή, καθώς πλέον έχουν την εμπειρία απο αυτήν και το σχέδιο που εφαρμόζουν είναι πολύ πιό σατανικό...

    ΕΠ'ΩΜΟΥ!! ΟΛΟΙ!! ΣΗΜΕΡΑ! Αυριο θα είναι αργά...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ The Saint 02/10/2011 22:29:44

      έτσι μπράβο.
      Η Τρόικα το άλλοθι είναι για τις σκοπιμότητες ορισμένων.

    • popolaros avatar
      popolaros @ The Saint 02/10/2011 22:31:28

      Ο τζέφρις έκανε την εξής σοβαρή μακακία.
      Ξεκίνησε μια χαρά να παίζει το παιχνίδι των νεοταξίτων και των αμερικάνων.
      Τους τελευταίους μήνες όμως παίζει άγρια στο άλλο μαγαζί με τους γερμανούς.
      Θα φάει ξύλο και από τους δυο.
      Είναι η μοίρα όσων πατάνε σε 2 βαρκούλες.
      Τώρα, για εμάς...εμείς το έχουμε συνηθίσει.

      • madprof avatar
        madprof @ popolaros 03/10/2011 17:30:54

        Δεν θα αναφερθώ στο γνωστό γνωμικό "όταν μαλώνουν τα βουβάλια την πληρώνουν τα μυρμίγκια" γιατί εδώ έχουμε ένα αποδεδειγμένα κρετίνο και το ασκέρι των Λησταρχοσυμμοριτοχαφιεδοσίλογων και τα γιουσουφάκια του κόντρα στα βουβάλια! Οπότε οι πολίτες είναι δεδομένο τι θα υποστούν.

        • madprof avatar
          madprof @ madprof 03/10/2011 17:49:50

          Συμφωνώ απολύτως με τον Α. Τσίπρα που μιλά για το Τ10 και για τα όσα σοβαρά καταγγέλει τον υποτιθέμενο πρωθυπουργεύοντα και την παρέα του και δεν του απαντά επίσημα κανείς, εκτός των άλλων σοβαρών για διαμεσολαβητή και dealer της δημόσιας περιουσίας με τους ξένους και ντόπιους νταβατζήδες. Οι προτάσεις του Σύριζα να πληρώσουν οι έχοντες και κατέχοντες απάτριδες ραντιέρηδες – μεγαλοεπιχειρήσεις – μεγαλοεφοπλιστές είναι απολύτως λογικές, ειλικρινείς και πρακτικά άμεσα εφαρμόσιμες, αν υπάρχει κυβέρνηση εθνικού συμφέροντος και όχι ασκέρη δοσίλογων - διαπλεκόμενων και Μόνο!

    • RYaN avatar
      RYaN @ The Saint 02/10/2011 22:47:07

      h**p://blogs.wsj.com/marketbeat/2011/09/19/greek-finance-ministry-sends-oddly-cheery-e-mail/
      See my comment: 8:00 am September 20, 2011

      Όταν ξεκίνησε η κρίση, η eurobank έκανε μία μελέτη που έδειχνε τους 5 λόγους για τους οποίους η Ελλάδα δε θα γινόταν Αργεντινή.
      h**p://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=38003147
      Μέσα σε 1,5 περίπου χρόνο έχει ήδη ξεδοντιαστεί το μεγαλύτερο μέρος από αυτούς τους λόγους και κάποιοι ευελπιστούν ότι μέχρι το 2014 θα έχουν καταρίψει και τους υπόλοπους!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ The Saint 02/10/2011 23:09:02

      Σημαντικό αυτό που γράφεις για τον ατομικισμό...ποδοπατάμε τους συνανθρώπους για να επιβιώσουμε μέσα στο σύστημα πασόκ..είναι πολύ ύπουλοι κι όσο νωρίτερα το αντιληφθούμε τόσο καλύτερα για μας και τη χώρα μας...

  5. popolaros avatar
    popolaros 02/10/2011 22:24:58

    Δεν τους παρακαλουθώ πλέον, ούτε αυτούς, ούτε τα μέτρα τους.
    Κάτι έχω πάθει τελευταία και γελάω όταν τους ακούω να μου κάνουν μπουυυυυυυυ.
    Ίσως αντιλήφθηκαν, ότι τα νέα μέτρα κάθε βδομάδα, είναι ένας σίγουρος τρόπος να πέσουν γρηγορότερα και να γλυτώσουν.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/10/2011 22:25:09

    Είναι επικίνδυνοι ερασιτέχνες ή επικίνδυνοι επαγγελματίες (δολοφόνοι). Σε κάθε περίπτωση, πρέπει ο ΓΑΠ να φύγει από τη μέση, είναι η εγγύηση της εξαθλίωσής μας.

  7. Απόστολος avatar
    Απόστολος 02/10/2011 22:38:39

    Ενα μέτρο , 1800 ευρώ ταβάνι για όλους , από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας μέχρι τον τελευταίο που πληρώνεται από το Δημόσιο και ΑΠΕΛΑΣΗ των Τροϊκανών απόψε.

    Αυτή η ηλιθιότητα του Υπουργικού Συμβουλίου που νομίζει ότι κοροϊδεύει τους δανειστές θα μας καταστρέψει.

    Δεν πρόκειται να μας συμβεί τίποτα χειρότερο από αυτά που ετοιμάζουν συνεχίζοντας να διαπραγματεύονται , δηλ. να εκτελούν τις εντολές του.

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/10/2011 22:41:14

    Τα νέα και τα ακόμα πιο νέα μέτρα θα είναι αναπόφευκτα όσο υπάρχει μία τέτοια είδους οπερετική κυβέρνηση και όσο δεν παίρνουμε εμείς πρωτοβουλία ως χώρα. Ποια πρωτοβουλία; Να θέσουμε επιτέλους ανοιχτά το θέμα της επιστροφής στη δραχμής...

  9. ORIMA avatar
    ORIMA 02/10/2011 23:39:55

    Θέλω να θυμίσω σε όλους/ες ότι ό,τι τραβάμε και θα τραβήξουμε έχουν σκοπό να κάνουν το χρέος ΒΙΏΣΙΜΟ. ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΛΕΊΨΟΥΝ. Ακόμα και όταν τελειώσουν όλα θα χρωστάμε τα (λίγα) μαλλιοκέφαλά μας για ένα σχεδόν άπειρο διάστημα και τότε θα ξαναβγούμε να ΞΑΝΑΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ !

  10. Xartografos avatar
    Xartografos 03/10/2011 00:59:05

    Πώς το είχε πει ρε παιδιά εκείνη η εξαφανισμένη σιγανοπαπαδιά ;
    ..."Τα μέτρα αρκούν. Αν χρειαστούν νέα μέτρα θα παραιτηθώ"

  11. JOHN avatar
    JOHN 03/10/2011 09:08:36

    Μαζυ με τη χωρα χρεωκοπησε και το σαπιο πολιτικο συστημα.Σε καθε περιπτωση η διεθνης ιστορικη εμπειρια αποδεικνυει οτι αυτα τα δυο πανε πακετο,αλληλοπαρασυρονται.Καποιοι μουρμουριζουν λιγο περισοτερο απο τα εδρανα της βουλης παιζουν θεατρο μαλωνουν και μαλιστα χρησιμοποιουν και ¨Γαλλικο λεξιλογι勤και τελος καποιοι γραφικοι επαναστατουν απειλουν αλλα ¨μυστηριοδως¨βαζουν χειροφρενο και σταματουν μολις φθασουν στο στοχο,κι εδω μιλαμε για παγκοσμια πρωτοτυπια,κατι σαν τσιρκο δηλαδη!