#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 11:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος μουτζώνει τους βουλευτές για την προκλητική ατιμωρησία



Της Φωτεινής Πιπιλή

Ξέχασε να πει ο συνάδελφος Κώστας Τζαβάρας ότι ο κόσμος δε μουτζώνει τη Βουλή για τα βουλευτικά για παράδειγμα αυτοκίνητα, αλλά τη μουτζώνει-χωρίς να φταίμε οι νεώτεροι Βουλευτές-για τη προκλητική ατιμωρησία αυτών που όντως έκλεψαν, δηλαδή Υπουργών,”κολλητών” Υπουργών, Διοικητών ΔΕΚΟ, συνδικαλιστών, Νομαρχών, Δημάρχων και λοιπών, που διαχειρίστηκαν εκ της θέσεως τους Δημόσιο χρήμα, γιατί ο Βουλευτής εκ της θέσεως του δεν μπορεί να κλέψει για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν διαχειρίζεται χρήμα. Η ατιμωρησία δεν έχει να κάνει μόνο με τους εκπροσώπους της Εκτελεστικής εξουσίας. Κατά τη γνώμη μου, αυτοί που πρέπει επίσης να τιμωρηθούν από το λαό είναι και όλοι αυτοί, οι “συστημικοί” Υπουργοί, κομματικά μεγαλοστελέχη και λοιποί, που διορίζανε συρφετό κολλητών τους και ψηφοφόρων τους, αυτοί που δημιούργησαν, αυτό το δημόσιο “τέρας” που μας πνίγει όλους ακόμα και εμάς που δεν έχουμε κάνει ούτε ένα διορισμό!

 

Τζαβάρα, είμαι μαζί σου

Να παραδώσουν εδώ και τώρα όλοι τα κρατικά αυτοκίνητα !

Οι πρώην πρώην Πρόεδροι της Δημοκρατίας
Οι πρώην πρώην Πρωθυπουργοί
Οι πρώην πρώην Πρόεδροι της Βουλής
Οι Περιφερειάρχες
Οι Δήμαρχοι
Οι Αντιδήμαρχοι
Οι Πρόεδροι των Ανεξάρτητων Αρχών
Οι Γενικοί Γραμματείς
Οι Πρόεδροι όλων των ΔΕΚΟ
και φυσικά όλοι οι Βουλευτές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΥΛΟΣ avatar
    TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΥΛΟΣ 10/06/2011 12:09:21

    Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα,
    ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι,
    κούφιοι και οκνοί καταφρονάν τη θεία τραχειά σου γλώσσα,
    των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι …
    Και δημοκόποι Κλέωνες και λογοκόποι Ζωίλοι,
    και Μαμμωνάδες βάρβαροι,και χαύνοι λεβαντίνοι,
    λύκοι ώ κοπάδια οι πιστικοί και ψωριασμένοι οι σκύλοι
    κι οι χαροκόποι αδιάντροποι και πόρνη η Ρωμιοσύνη.
    Κωστής Παλαμάς

  2. TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΥΛΟΣ avatar
    TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΥΛΟΣ 10/06/2011 12:19:38

    «Ούκ εξ άλλης πολιτείας τυραννίς καθίσταται ή εκ δημοκρατίας»
    ΠΛΑΤΩΝ.

  3. Κρης avatar
    Κρης 10/06/2011 12:34:12

    από το ''net''

    Eχει ενδιαφέρον ένας νέος νόμος που δημοσιεύτηκε στην "εφημερίδα της κυβέρνησης" στις 29 Απριλίου (ΦΕΚ Τεύχος Α Ν. 97):

    Τροποποίηση του ν. 3126/2003 για την ποινική ευθύνη των Υπουργών και άλλες διατάξεις με το νόμο υπ' αριθ. 3961 (ΦΕΚ τεύχος Α Νο. 97 της 29-4-2011, Νόμος 3961, Άρθρο 5)

    Η παράγραφος 3 του άρθρου 10 του ν.3126/2003 αντικαθίσταται ως εξής:
    3. Κατά Υπουργού, εν ενεργεία ή μη, δεν επιτρέπεται... η έκδοση εντάλματος βίαιης προσαγωγής, σύλληψης και προσωρινής κράτησης.
    Επιτρέπεται η επιβολή περιοριστικών όρων , σύμφωνα με τα άρθρα 282 παράγραφοι 1, 2, 4 και 296 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 62 του Συντάγματος.

    Παλαιό άρθρο:3. Σε Υπουργό, εν ενεργεία ή μη, δεν επιτρέπεται βίαιη προσαγωγή, σύλληψη, προσωρινής κράτηση ή επιβουλή περιοριστικών όρων.

    Δηλαδή πραξικοπηματικά, ενδυναμώνουν την ασυλία τους καθώς απαγορεύουν ακόμη και τη σκέψη για έκδοση σχετικού εντάλματος!!!

    Καθένας θα ήθελε να μάθει ποιοί και πόσοι ψήφισαν αυτό το επαίσχυντο άρθρο.
    .....
    από το site του εθνικού τυπογραφείου
    h**p://www.et.gr/ > αναζητήσεις > Νόμοι και διατάγματα > αναζητηση 3961

    Άρθρο 5
    Η παράγραφος 3 του άρθρου 10 του ν. 3126/2003 αντι−
    καθίσταται ως εξής:
    «3. Κατά Υπουργού, εν ενεργεία ή μη, δεν επιτρέ−
    πεται η έκδοση εντάλματος βίαιης προσαγωγής,
    σύλληψης και προσωρινής κράτησης. Επιτρέπεται η
    επιβολή περιοριστικών όρων, σύμφωνα με τα άρθρα
    282 παράγραφοι 1, 2, 4 και 296 του Κώδικα Ποινικής
    Δικονομίας υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 62 του
    Συντάγματος.»

    h**p://bit.ly/klqmic
    ''ανοίγει αυτόματα το pdf''

    ?????????????????

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κρης 10/06/2011 13:05:00

      Α χα χα τρέμουν σαν ψάρια τα φυλασσόμενα ανθρωπάκια.

      Εμείς ματώνουμε κάθε μέρα μέσα στα ταξικής ποιότητας αυτοκίνητά μας, στις ταξικής ποιότητας γειτονιές μας, στα ταξικής ποιότητας νοσοκομεία μας, αντιμετωπίζουμε αλλοδαπούς εγκληματίες και παρόλα αυτά δεν τρέμουμε σαν τα ψάρια!
      Κυκλοφορούμε και συναθροιζόμαστε στις πλατείες!

      Το θέμα όμως είναι ΠΟΙΟΝ φοβούνται;

      Το λαό τον φοβούνται σίγουρα, ξέρουν ότι κομματάκια θα γίνουν αν πέσουν στα χέρια του, αλλά αυτός δεν θα πήγαινε με εντάλματα στα χέρια χα χα χα, θα εφάρμοζε συνοπτικές διαδικασίες, πατ κιουτ.

      Τον Στρατό τον ελέγχουν, δεν υπάρχει θέμα από εκεί.
      Βέβαια, παντού υπάρχει ένας αστάθμητος παράγοντας.

      Μήπως όμως φοβούνται το πραγματικό αφεντικό τους, τους ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ (διότι είναι πολλοί πλέον οι κατακτητές της πατρίδας μας) που θα τους ΑΠΟΣΥΡΟΥΝ ΑΓΑΡΜΠΑ όταν κάνουν τη ΒΡΩΜΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ;

      Η εικόνα του Στρος Καν στοιχειώνει τα όνειρά τους...

      Νόμος απαράβατος:
      Όσο πιο πολλές κακοποιές πράξεις έχεις διαπράξει τόσο πιο πολύ φοβάσαι.
      Και όσο πιο πολύ φοβάσαι τόσο πιο πολλούς μπράβους έχεις (νόμους ψηφίζεις, το ίδιο κάνει, οι νόμοι είναι οι μπράβοι του συστήματος).

    • sawas avatar
      sawas @ Κρης 10/06/2011 13:31:14

      Δεν το ειδα ακομη νομιζω πως εδω βρισκεται η απαντηση.

      Ενδιαφερον.....ο Τζαβαρας ειναι εισηγητης της ΝΔ

      h**p://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/Synedriaseis?met_id=02c308cf-927b-48df-8fdd-4a52ec7ea899

      εδω το βιντεο
      h**p://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#edb0bc09-e6bf-4fba-b428-d8b19fe9f879

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ sawas 10/06/2011 13:43:05

        Δεν ξέρω τι ακριβώς εισηγήθηκε επί του συγκεκριμένου ο κος Τζαβάρας, αλλά ξέρω τι εισηγήθηκε σε άλλο θέμα ο κος Δένδιας.

        Εισηγήθηκε εκ μέρους της ΝΔ πρόταση για την άρση των περιορισμών αγοράς γης και περιουσίας από ξένους υπηκόους (εκτός ΕΕ !!) στις παραμεθόριες περιοχές, με το αιτιολογικό να διευκολυνθεί η ανάπτυξη και ο τουρισμός.

        ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΞΗ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΥΠ. ΕΘΝ. ΑΜΥΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ !!!

        Και ήταν πολύ φειδωλό στις χορηγήσεις αδειών αγοράς γης από ξένους.
        Και πολύ καλώς έπραττε! Αυτός είναι ο ρόλος του.

        Τώρα η αρμοδιότητα θα περάσει στους διεφθαρμένους Δήμους και Περιφέρειες.

        Και μάλιστα εφαρμοζουν το εφεύρημα της "σιωπηλώς εικαζόμενης συναίνεσης" του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας.
        Δηλαδή η απόφαση θα τίθεται με εις γνώσι των αρμοδίων του Υπ.Εθν. Άμυνας - ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΛΕΩ ΕΓΩ... - αλλά αν παρέλθει μήνας και δεν αποφανθεί, θα "εικάζεται ότι συναινεί σιωπηλώς" στην πώληση της γής!
        Αυτό στη δική μου γλώσσα λέγεται ΦΙΜΩΣΗ!

        Αφορά δε ο νόμος τις παραμεθορίους σε Μακεδονία, Χαλκιδική, Νησιά Βόρειου Αιγαιου, Νησιά Ιονίου.

        Ο κάθε τούρκος επενδυτής και ο κάθε αλβανός και ο κάθε σκοπιανός θα μπορεί να αγοράζει γη στη Θράκη, στη Θεσπρωτία, στηΦλώρινα, στη Λέσβο, στη Χίο, στην Κέρκυρα και να αποκτά δικαιώματα επί Ελληνικής επικράτειας.

        Έτσι κόβονται κομμάτια από τις πατρίδες.

        Παρακαλώ αν δεν έχω καταλάβει καλά να με διαψεύσετε.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 10/06/2011 13:43:53

          Διότι απορούσε ο κος Ροδινός σε άλλη ανάρτηση "ποιος το ψήφισε αυτό" και "είναι πολύ σοβαρό θέμα"!

  4. TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠOΥΛΟΣ avatar
    TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠOΥΛΟΣ 10/06/2011 12:48:03

    “Η Αθηναϊκή Δημοκρατία ήταν η δικτατορία πενήντα χιλιάδων ομοτίμων πολιτών επί τριών εκατομμυρίων συμμάχων, μετοίκων και δούλων. Επί πενήντα χρόνια έτυχε οι 25.001 από αυτές τις πενήντα χιλιάδες να είναι άνθρωποι έξυπνοι. Βιολογικό φαινόμενο καταπληκτικό και ανεπανάληπτο στην ιστορία. Από την στιγμή που οι 25.001 έξυπνοι έγιναν 24.999, οι 25.001 ηλίθιοι έφεραν στην αρχή τον Κλέωνα, άνθρωπο στα μέτρα τους ακριβώς, κι η δημοκρατία ξαναβρήκε τον συνεπή εαυτό της”.
    Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ

  5. TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠOΥΛΟΣ avatar
    TAKΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠOΥΛΟΣ 10/06/2011 12:54:39

    “Είναι γνωστό ότι ο Πλάτων έλεγε ότι είναι καλόν τα άτομα που δεν έχουν εσωτερικό άρχοντα, να ευρίσκουν τουλάχιστον έναν έξω από αυτά. Σε ότι, λοιπόν, παρουσιάσθηκε ως “απελευθέρωση” εκείνου ή του άλλου λαού, για να απολαύσει την “δημοκρατική περίοδο”, που εξαφάνισε κάθε αρχή κυριαρχίας, αυθεντικής εξουσίας και τάξεως προερχομένης εκ των άνω, αντιστοιχεί σήμερα, σε ένα μεγάλο αριθμό ατόμων, μία “απελευθέρωση” που αποτελεί εξαφάνιση κάθε εσωτερικής “μορφής”, κάθε χαρακτήρος, κάθε ευθύτητος, με μία λέξη, η παρακμή ή η απουσία, στο άτομο, αυτής της κεντρικής δυνάμεως που οι Αρχαίοι αποκαλούσαν ΗΓΕΜΟΝΙΚΟΝ.”
    ΙΟΥΛΙΟΣ ΕΒΟΛΑ

  6. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 10/06/2011 12:58:45

    Σε κάθε περίπτωση, μαθήματα βουλευτικής...δεοντολογίας δεν μπορεί να παραδίδει ένα σεσημασμένο υποπροιόν του φαύλου συστήματος οικογενειοκρατίας που ταλάνισε και ταλανίζει την πολιτική ζωή της πατρίδας μας. Ο κ. Μητσοτάκης έχει λύσει όλα τα οικονομικά του προβλήματα και πουλάει λαικισμό εκ του ασφαλούς. Ο ίδιος μπορεί να παραδώσει το αυτοκίνητο του γιατί είναι βέβαιον ότι η Οικογένεια μπορεί να τον βολέψει με άλλα πέντε...Θα πρέπει να δούμε όμως το τάιμιγκ της περίεργης αυτής "παρέμβασης" Μητσοτάκη. Την ώρα που η κυβέρνηση κλυδωνίζεται απο εσωτερικές αναταράξεις και οδεύει προς αναγκαστική απόσυρση, ο Κυριάκος με μία ξεκούδουνη, δήθεν καινοτόμο πρόταση που ενσωματώνει πολλά στοιχεία από αυτά που κατα καιρούς έχει πεί ο Αντώνης Σαμαράς, επιθυμεί, όπως ακριβώς και η αδελφούλα του να καταστεί τιμητής του δημόσιου βίου! Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε... Και λίγα του είπαν Πιπιλή και Τζαβάρας. Τουλάχιστον αυτοί δεν βγήκαν να το παίξουν επαναστάτες εκ του ασφαλούς. Αν και θα μπορούσαν γιατί σε σχέση με τον Κυριάκο είναι και οι δύο λιγότερο συστημικοί. Κατά τη γνώμη μου ο κύριος Κυριάκος είναι σε διατεταγμένη αποστολή. Εχουν γνώσιν οι φύλακες;

  7. ataktos avatar
    ataktos 10/06/2011 13:07:27

    η οργή αυτού του λαού δεν εκτονώνετε με έναν ...ΑΚΗ

  8. Posidonas avatar
    Posidonas 10/06/2011 13:23:16

    Τα βουλευτικα αυτοκινητα ή οποια αλλη παροχη δινεται στους βουλευτες για την διευκόλυνση του εργου τους, δεν αποτελει διαφθορα ως εννοια και πραξη.
    Μεσα σε ενα πολυδαίδαλο και πολυνομικο κρατος, ειναι σχεδον αδυνατο να ορισθεί επακριβώς ο ορος διαφθορά. Εμεις οι πολιτες εισπρατουμε την διαφθορα γιατι το συστημα αυτοματα μας εκανε μερος του κεντρικου του αξωνα, αλλα οταν πρόκειται για τον διπλανό μας που ενεργει ως ενα μικρο γραναζι μεσα στο σύστημα εξαγριωνόμαστε γιατί ο διπλα απο εμας κανει το ιδιο, αλλα το γνωριζει μονο αυτος, μεχρι να προστεθει και ο επωμενος, και φτασαμε εδω που είμαστε.
    Οταν η διαφθορα παρει καθολικες διαστασεις, τοτε η Δημοκρατια που ολοι την προφερουμε ευκολα,οχι απλως νοσει, αλλα δεν υφισταται για να λειτουργησει παιδευτικα, και μονο στα μυαλα καποιων ρομαντικων και αργοτερα γραφικων λειτουργει. Καθε συνετη σκεψη χλευαζεται και λοιδορειται και παρατηρουμε εναν "αναχωρητισμο" των υγειων μυαλών,μη αντέχοντας τη σαπίλα.

  9. fotini avatar
    fotini 10/06/2011 13:46:22

    ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤ/ΝΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ...ΚΚΚΛΠ. ΘΑ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΤΙ ΔΝΤ ΘΑ ΨΥΦΗΖΑΝ ΒΓΑΖΟΥΝ 10.000ΧΛ. ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ Κ. ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΡΑΥΓΗ......ΚΑΙ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ .ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΑΠ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ

  10. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 10/06/2011 14:32:15

    [φώτο] Αγανακτήσαν και τα κοριτσάκια ρε και τα πήραν κρανίο! Μπράβο, μπράβο! Έτσι πρέπει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μπολιβάρ 10/06/2011 14:37:46

      χα χα χααα...!