04/10/2009 15:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος δεν έχει πάει ακόμα να ψηφίσει

Σε εκλογικό τμήμα το Γκυζη στις 5 μμ είχαν ψηφίσει 277 απο τους 500. Το ίδιο και σε άλλα της Α΄ Αθηνών.

Στο Κουκάκι (Α΄ Αθηνών) στις 4 μμ απο τους 550 εγγεγραμμένους είχαν ψηφίσει 250 άτομα.

 Παρόμοιο κλίμα μας μεταφέρουν και από πολλές περιοχές της Ελλάδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Edo avatar
    Edo 04/10/2009 16:24:29

    'Η εγώ μεγαλώνω και γίνομαι υποχόνδριος ή σε αυτή τη χώρα του απόλυτου μπάχαλου ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Γιατί εγώ αλλοιώς θυμάμαι ότι γίνονταν μάχες στα εκλογικά κέντρα παλιότερα και οι εκλογικοί, ο καθένας για το κόμμα του, προσπαθούσε να προασπίσει κάπως τη διαδικασία.

    Πήγα να ψηφίσω πριν από λίγο λοιπόν, σε κέντρο της Α Αθήνας (858) και τι είδα; Η εκλογική αντιπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ, μια ηλικιωμένη κυρία, με το καρτελάκι του ΠΑΣΟΚ στο πέτο της, να δίνει το μάτσι με τα ψηφοδέλτια. Επάνω επάνω ήταν το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ. Και ακολουθούσαν τα υπόλοιπα ως εξής. Μετά του ΠΑΣΟΚ, ΜΛ ΚΚΕ, ΝΔ, ΚΚΕ μλ, ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΟΑΚΚΕ, ΕΕΚ, ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ, κάποια άλλα και κάπου στο τέλος μαζί με τους Οικολόγους του Βεργή, οι ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ.

    Δεν ξέρω αν η δικαστική αντιπρόσωπος ήταν ενήμερη, αν και την είδα ότι ήταν στον κόσμο της. Πάντως, η αντιπρόσωπος του ΚΚΕ, αντί να κοιτάει τη διαδικασία, είχε πιάσει ψιλή κουβεντούλα με κάποιες άλλες τύπισες. Εντάξει, δεν λέω, συχνά βάζουν όπως να ναι τα ψηφοδέλτια, αν και φαντάζομαι ότι πρέπει να μπαίνουν κατά σειρά δύναμης (κυβέρνηση, αξ.αντιπολίτευση, κ.ο.κ.). Δεν το κάνουν. Μα καλά, δεν μπορούν να πούν στην κυρία του ΠΑΣΟΚ τουλάχιστον να μην φοράει το καρτελάκι της;

  2. Nick avatar
    Nick 04/10/2009 16:28:54

    Διαφορά 7% και όλο και περισσότεορι αρνούνται να ψηφίσουν στα exit poll.

    Νταξ, και εγώ είμαι αστροανύτης...

  3. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 04/10/2009 16:29:24

    σε πολλα εκλογικα τμηματα της αχαιας υπαρχει μονο ενας δικαστικος αντιπροσωπος και ο γραμματεας. Ψηφοδελτια δινει κατ εντολην του δικστικου ο πανταχου παρων εκπροσωπος του ΠΑΣΟΚ... Χρειαζονται και σχολια????

    • Edo avatar
      Edo @ Μαυρη Αντιδραση 04/10/2009 16:33:46

      @Μαυρη Αντιδραση
      Να τα μας, τα ίδια και στην Αχαΐα! Είδες οι ΠΑΣΟΚοι, τι καλά οργανωμένοι είναι, εν αντιθέσει με το μπάχαλο της ΝΔ

  4. Edo avatar
    Edo 04/10/2009 16:32:14

    Εκτίμηση αποτελεσμάτων (έως τώρα) από ΠΑΣΟΚ.

    5% η διαφορά με τη ΝΔ. Στις 154 έδρες το ΠΑΣΟΚ με σχεδόν 42%.
    ΚΚΕ 8,1, ΛΑΟΣ 5, Συριζα 4. Δεν μπαίνουν οι Οικολόγοι.

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Edo 04/10/2009 16:55:42

      Noμίζω πώς αυτή ειναι η πιό λογικη πρόβλεψη..
      Ειναι η ίδια που έχει αναφερθεί απο την αρχή της εβδομάδας ,βάσει της Κοινής Λογικής.
      Αν επιβεβαιωθεί ,απλά θα καταλάβουμε πώς έχουμε φάει πολύ μούφα και γιά τις διαφορές τού 10% αλλά και γιά το κλεισιμο της ψαλιδας στην μονάδα...
      Ειπαμε άλλο οι επιθυμίες τού καθενός και άλλο η πραγματικότητα.

  5. Edo avatar
    Edo 04/10/2009 16:36:07

    Η αποχή σίγουρα θα είναι μεγάλη, αν και σαφώς χαμηλότερη από τις Ευρωεκλογές.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2009 16:39:54

    με συγγχωείτε κύριοι και κυρίες. Είναι μια ηλιολουστη μέρα. Τα φύλλα έχουν αρχίσει και αλλάζουν χρώμα. Το κυνήγι έχει ανοίξει. Προσωπικά θεωρώ ότι όποιος και να βγει θα είναι μια από τα ίδια, κυρίως γιατί δεν υπάρρχουν πολλά λεφτά γιά πέταμα ή για φάγωμα. Οι Πασόκοι πιστέυουν ότι έχουν κάτι να προτείνουν. Φυσικά και δεν τους πιστεύω. Οι Νεοδημοκράτες λένε συσπειρώσου για να κην χάσουμε πολύ. Σίγά μην ασχοληθώ. Να ψηφίσω Σύριζα ή ΚΚΕ για να ψηφίσω κάτι αντίθετο? Ναι σαν παρά φύσιν κλπ. Οικωλόγους και τέτοιους ψιλοπληρωμένος δεν ακουμπάω. Αρα καλά κάνω και κάνω βόλτες, δεν έχω τύψεις, δεν θα πανηγυρίζω αν κερδίσω, ουτε μου καίγεται καρφάκι αν χάσω, δεν βλέπω ποδόσφαιρο.

    Μην μου λέτε για νοθεία, δεν σας πιστεύω. Βαρεμάρα, ναι. Πασόκοι ορεξάτοι επίσης.

    Μην αγοράζετε εφημερίδες, μην βλέπετε ελληνική τηλεόραση, και να χλευάζετε όσους το κάνουν.

  7. petrak avatar
    petrak 04/10/2009 16:42:16

    Ρε παιδιά, μην ακούτε τι λένε και τι διαρρέουν.
    Ο κόσμος ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ στα exit polls ή δίνει λάθος στοιχεία.

    Πάντως, αφού βγαίνει το ΠΑΣΟΚ, γιατί ο αριστερός στις 2,5 ώρες που του απομένουν να μην ψηφίσει ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και Οικολόγους-Πράσινους ;

    Πιστεύω ότι ο κόσμος θα πάει πιο μαζικά στις κάλπες την τελευταία στιγμή, ως αντίδραση στα exit polls και στους βαρώνους των ΜΜΕ, για να μη ξέρουν τι θα ψηφίσει. Σήμερα προστατεύουμε τη Δημοκρατία και στο Σύνταγμα από το "κρυφοφασισμό" των ΜΜ αποχαύνωσης και τα "τσιράκια" τους ( μεγαλοδημοσιογράφους, μεγαλομπλογκερς ). Ας τους κρατήσουμε σε αγωνία, ας διαρρέουν ότι θέλουν. Ο λαός θα νικήσει τα συμφέροντα, τα εξωθεσμικά κέντρα.

  8. βαγγελης avatar
    βαγγελης 04/10/2009 16:49:40

    θεωρω οταν λες ο λαος θα νικησει τα συμφεροντα εννοεις οτι δεν θα ψηφισει ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΛΑΟΣ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ . Διοτι ολοι αυτοι δεχονται επιχορηγησεις απο το κρατος, προβαλονται απο τα ΜΜΕ παρα πολυ , εχουν βουλευτες που εχουν συγκριτικα μεγαλους μισθους σε σχεση με το μεσο πολιτη, συμφωνουν στις απολαβες και τις συνταξεις τους, στηριζουν τους δικους τους συνδικαλιστες κλπ κλπ....
    Αρα συμφεροντα εχουν ολοι αυτοι και ειδικα η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ειναι ενα με τα συμφεροντα εδω και χρονια, οχι να παρουσιαζεται τωρα το ΠΑΣΟΚ η η ΝΔ οτι εχουν αποστασιοποιηθει...στα λογια.... Ας το αποδειξουν με την πολιτικη τους...

    • petrak avatar
      petrak @ βαγγελης 04/10/2009 16:58:59

      Αγαπητέ,
      το πως προβάλλονται τα κόμματα από τα ιδιωτικά κανάλια, τους μεγαλοδημοσιογράφους και τα μεγάλα μπλογκ είναι ξεκάθαρο και ορατό. Όλα στηρίζουν ένα πρόσωπο, που ο μέσος Έλληνας πολίτης κατανοεί ότι θα είναι υποχείριό τους, αφού πχ τον "εξαφάνισαν" για μια βδομάδα, για να μη μιλάει και κάνει γκάφες !!! Αυτός θα είναι αύριο "πρωθυπουργός" της χώρας ; Αυτός θα σώσει την οικονομία σε 100 μέρες από τη παγκόσμια κρίση ; Τι θα λένε τους επόμενες μήνες όσοι τον ψήφισαν παρασυρμένοι από τα γνωστά διαπλεκόμενα ;

      • βαγγελης avatar
        βαγγελης @ petrak 04/10/2009 17:06:02

        δεν διαφωνω στο οτι δειχνει λιγος (βεβαια στην πραξη θα φανει εαν βγει το ποσο λιγος η οχι ειναι). Και μακαρι να ηταν αλλος ο πιθανος πρωθυπουργος. ΑΛΛΑ ο ΚΚ εχει αποδειξει ΗΔΗ οτι ειναι αποτυχημενος και ψευτορητορας οπως αλλοτε ο Ανδρεας ... Και να πω οτι εκανε και τιποτα αξιολογο ο ΚΚ που θα τον θυμομαστε....Απλα ολοκληρωσε η ξεκινησε καποια εργα που καθυστερουσε το ΠΑΣΟΚ. Κατα ταλλα χρεωσε και αυτος πολυ την ελλαδα, παρηγαγε ΚΑΙ αυτος σκανδαλα, υποταχθηκε (αιγαιο) στην τουρκια, εμεινε στασιμος στα σκοπια (δεχτηκε και το αεροπλανο 'μακεδονια') και γενικως ηταν μια απο τα ιδια με το παλαιο ΠΑΣΟΚ. Οχι πως το ΠΑΣΟΚ αλλαξε, απλα ελπιζουμε ΑΝ βγει να εχει αλλαξει (εγω προσωπικα αμφιβαλλω) . ΑΛλα οχι και να θελουμε παλι τον ΚΚ που ειναι πολυλογας και τπτ παραπανω.... αν ειναι να βαλουμε το Μαρκο Σεφερλη ή τον Μητσικωστα να κανουν σοου...

  9. Petros avatar
    Petros 04/10/2009 16:54:53

    Να θέσω και έναν άλλο προβληματισμό.

    Διαπιστώνεται, λένε, μεγάλη αποχή, τουλάχιστον μέχρι τις 3 μμ.

    Άρα, εκ των πραγμάτων τα στοιχεία που διαρρέουν είναι αναξιόπιστα. Και από που συνάγεται ότι αυτοί που δεν ψήφισαν ακόμα είναι ενός κόμματος ; Έχει γίνει εκτίμηση και σταθμίσεις ; Πιστεύω ότι είναι ένα από τελευταία τεχνάσματα των βαρώνων να παρασύρουν το εκλογικό σώμα, είτε τους αναποφάσιστους, είτε να λεηλατήσουν την Αριστερά και τον Κώστα Καραμανλή ( δεν λέω για Νέα Δημοκρατία, γιατί έδωσε και δίνει μόνος τους την εκλογική μάχη ). Μένουν άλλες δύο ώρες να δούμε εάν ο ελληνικός λαός, τελικά, κέρδισε ή όχι την μάχη της Δημοκρατίας και της αξιοπρέπειας και του Συντάγματος, που σαφέστατα παραβιάζεται και σήμερα από άνομα εκδοτικά, οικονομικά και εξωελλαδικά κέντρα χειραγώγησής του.

    Αλλά το ερώτημα μένει. Δίνεται στην Αριστερά ( ΣΥΡΙΖΑ και Οικολόγοι-Πράσινοι ) η ΕΥΚΑΙΡΙΑ να παίζει ενεργό ρόλο στα πολιτικά πράγματα από αύριο πρωί. Αν την πετάξει και αυτή την ευκαιρία ο αριστερός χώρος, τότε είναι άξιος της τύχης του...

  10. provato avatar
    provato 04/10/2009 17:28:14

    Να ψηφίσει ή να ... ΄΄ψωνίσει΄΄;

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/10/2009 18:14:18

    Και σε μένα στο 80, έτσι τα έδωσαν. Εγω φυσικά ψηφισα αυτο που ήθελα.

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/10/2009 18:22:22

    Κάθε ντενεκές δημοσίευσε πρόβλεψη και γκαλλοπ.

    Εδώ λοιπόν οι καλές προφητείες, από τον Κάλχα του είδους.

    Κατά την προσφιλή τακτική των οιωνοσκόπων αφού διαβάσαμε σηκωτοπλέμονα ζώων, κοκορέτσια και σπληνάντερα, ζητήσαμε την επιφοίτηση του Απόλλωνα.

    Ο θεός υπήρξε καλός μαζί μας.
    Ιδού τι μαρτυρεί μέσα από τα δάκτυλα ενός ταπεινού υπηρέτη του :

    George owes us, 40 στο πηλήκιο
    Και τότε μόνος και τώρα μόνος, 37 και το λουρί της μάνας
    Αλέκα και Γαρυφαλλιά, 7,5 και (στης Πάργας) τον ανήφορο
    Σε ποιον Ψινάκη να πιαστώ μπουμπούκο να περάσω, 5, να τ' αφήσω κύριος ;
    Πίσω από τις λέξεις, 3,5 και το μουστάκι του Κουβέλη
    Χρυσογέλα Κυρία μου, γέλα καλή μου, 2,6 και μια μαργαρίτα
    Ανταρσίες πάσης φύσεως και πισωμπρος Μ-Λ, 0,4
    Κουτσοί, στραβοί και ο Άγιος Παντελεήμονας, 2.
    Και του χρόνου, Βοήθειά μας, 2.

    Σε μία ώρα, το σεβασμό ή τον καγχασμό σας στο Θεό.

    Αλλά οι πονηροί θα είδαν ότι οι διατυπώσεις καλύπτουν κάθε ενδεχόμενο.
    Αν π.χ. ο ανελλήνιστος πάρει πάνω από 40 σημαίνει ότι παίρνει από το "Βοήθειά μας".
    Αν πάρει κάτω από 40, το πηλήκιο ήταν στραβά.
    Αν ο μόνος πάρει πάνω από 37 το λουρί της μάνας ήταν μακρύ.
    Αν πάρει κάτω από 37 πήγαν στον Άγιο Παντελεήμονα.

    • gnik avatar
      gnik @ Προφήτης 04/10/2009 18:35:57

      Έγραψες όπως πάντα !!

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Προφήτης 04/10/2009 18:51:10

      μακράν το καλύτερο.....και τα καλύπτει κι όλα .... ένα λάθος, όχι σε μιά ώρα, θέλει 3-4 να ξεκαθαρίσει τοπίο με τα σπληνάντερα

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ Προφήτης 04/10/2009 20:00:21

      Σεβαστέ Συνάδελφε:
      Ασπαζόμενος τα προβλεπόμενά σου, πλην όμως, ως διαθέτων πέραν των γηγενών Θεών καλώδιο και με Βούδα (υποκλινόμενος έμπροσθεν Ερυθρού Φωτός Αεικροτούντων Κυμβάλων Τεμένους Τσι Ρι Σαν) θα επιμείνω και μετά τα έξιτ πολς:
      Αυτοδυναμία για ΓΑΠ, όχι.
      Μπορεί να είναι οδυνηρά μικρό το ποσό που θα λείψει, αλλά ας αναλογιστούν οι φίλοι σχολιασταί και επισκέπται τα όσα ανεπτύχθησαν εδώ, περί διαλύσεως δικομματισμού και διασπάσεις των συστατικών του μερών, από το θέρος σωτηρίου έτους 2008.
      Επί πλέον "επίτευγμα" της υπερεξουσίας: Η καταρράκωσις του εκλογικού σώματος.
      (Οι διαισθητικοί ας ερμηνεύσουν τα Σύμβολα 21 και 39 του Μαντείου I GING).
      Η Χάρις της Παναχράντου και Αειπαρθένου μετά πάντων Ημών.

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/10/2009 20:22:31

    Μποτίλια, ο κόσμος στις εκλογές αγοράζει ελπίδα.
    Κι ο Καρ. έπαιξε Οικονομία, δηλ. τσέπη, χωρίς να αφήσει ελπίδα.
    Ίσως ηθελημένα.

    Μη ξεχνάς ότι 30 χρόνια τώρα έχει επισυμβεί εκπασοκισμός του πνεύματος του ελληνικού λαού.
    Μία δήλωσε στο Reuters ότι "ψήφισε ΠΑΣΟΚ επειδή θέλει αλλαγή".
    Πολύ πιθανόν τον Αύγουστο του 2004 να παρακολουθούσε εκστασιασμένη στην τηλεόραση το θέαμα της χρεωκοπίας της. Αδιαμαρτύρητα.
    Αλλά τώρα οργίσθηκε και θέλει αλλαγή.

    Στο 4 % : ΠΑΣΟΚ 43,11 - ΝΔ 36,66
    Και οι μεγάλες πόλεις δεν περιλαμβάνονται.

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ Προφήτης 04/10/2009 20:33:03

      Σχετικά με τα αποτελέσματα μπορούμε να μιλήσουμε μόνο όταν το καταμετρηθέν ποσοστό αφήνει περιθώρια βεβαιότητος.
      Θεωρώ τα αποτελέσματα των εκλογών προαποφασισμένα - πάντοτε - από την κοινωνική μηχανική.
      Δεν διστάζω να τοποθετηθώ κατηγορηματικά, έστω και εάν οι ενδιάμεσες εντυπώσεις αντιφάσκουν.
      Η προεκλογική επιχειρηματολογία του ΚΚ. είχε προφανείς αιτιάσεις, αναλογιζόμενοι την ποιότητα του εκλογικού αποτελέσματος και τα όρια που υπήρχαν για να εξασκήσει πολιτική στο συγκεκριμένο περιβάλλον.

    • βαγγελης avatar
      βαγγελης @ Προφήτης 04/10/2009 20:34:07

      κοιτα, αλλαγη θα υπαρχει σιγουρα. Το αν θα ειναι θετικη η αρνητικη κανεις δεν το ξερει. Το σιγουρο ειναι πως δεν θα συνεχισει ο ΚΚ να θεωρει πως ολα βαινουν καλως και οτι ο λαος αντεχει αλλη κοροιδια. Αν ο ΓΑΠ αποδειχτει μια απο τα ιδια θα αφησει κ αυτος συντομα το ονομα του στην ιστορια σαν μια μικρη παρενθεση οπως ο προκατοχος του.