#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2010 12:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κόσμος αποδοκιμάζει τα κυβερνητικά στελέχη, όπου τα βρίσκει



Ασυγκράτητος ο κόσμος, δεν παύει να αποδοκιμάζει τα κυβερνητικά στελέχη, όπου τα βρίσκει.

Την οργή των πολιτών και μάλιστα στην "πασοκοκρατούμενη" Κρήτη, δοκίμασε εις διπλούν ο υπουργός Απασχόλησης Ανδρέας Λοβέρδος.

Τα κανάλια για άλλη μια φορά δεν έπαιξαν τίποτα, αναδεικνύοντας την απόλυτη ταύτισή τους με την κυβέρνηση του μνημονίου! Αρχικά, την οργή του κόσμου εισέπραξε ο υπουργός στο χωριό Κουνάβος του Ηρακλείου, όπου παραδόθηκαν είκοσι εργατικές κατοικίες.

Εκεί, εκατοντάδες παριστάμενοι γιούχαραν τον Ανδρέα Λοβέρδο, ενώ και ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Ηρακλείου Γιώργος Σκουλατάκης του τα "έψαλλε" δημοσίως, εκφράζοντάς του την αγανάκτησή του για τα μέτρα της κυβέρνησης.

Αργότερα, νέο κτήριο του ΙΚΑ στο Ηράκλειο (περιοχή Εσταυρωμένου), ο Ανδρέας Λοβέρδος, στη διάρκεια (κομματικού χαρακτήρα) φιέστας για την υποδοχή του, τα άκουσε από κόσμο που έτυχε να βρίσκεται εκεί και αντιλήφθηκε την παρουσία του.

Αποτέλεσμα της κατάστασης που δημιουργήθηκε, ήταν ο κ. Λοβέρδος να εγκαταλείψει το κτίριο από την πίσω πόρτα. Μάλιστα, κάποιος εκτόξευσε κατά του υπουργού ένα αναψυκτικό.

Κι όλα αυτά στο "πράσινο" Ηράκλειο! Φανταστείτε αλλού…

Παντού τους κράζουν!

Όμως, την οργή του κόσμου γνώρισε από πρώτο χέρι και ο υφυπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Νίκος Σηφουνάκης (γνωστός για τη ρητορική του κατά του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου αλλά και τον έντονο αντικληρικαλισμό του γενικότερα), στην Ερεσό της Λέσβου, όταν αποφάσισε να εμφανιστεί στη ΝΔ Λέσβο.

Αποτέλεσμα, να εγκαταλείψει άρον-άρον την κωμόπολη, πριν πάρουν μεγάλη έκταση οι καθ’ όλα αυθόρμητες αποδοκιμασίες. Την προηγούμενη Πέμπτη, έγινε δέκτης αποδοκιμασιών από πολίτες ο υφυπουργός Τουρισμού Γιώργος Νικητιάδης, ο οποίος είχε την ατυχή έμπνευση να εμφανιστεί στο θέατρο του Λυκαβηττού σε εκδήλωση για τον εορτασμό των γενεθλίων του Μίκη Θεοδωράκη. Όταν ο Αλέξης Κωστάλας ανακοίνωσε στους θεατές την παρουσία του υφυπουργού, ακολούθησε πανδαιμόνιο, καθώς οι αποδοκιμασίες ήταν καθολικές.

"Τελειώνει" το ΠΑΣΟΚ

Στο ΠΑΣΟΚ, όσοι δεν πετούν στα σύννεφα, γνωρίζουν ότι το πολιτικό τέλος του μεταλλαγμένου κόμματός τους είναι πολύ κοντά.

Εξάλλου, κορυφαίοι υπουργοί έχουν με δηλώσεις τους προειδοποιήσει ότι η πτώση του ΠΑΣΟΚ, θα σηματοδοτήσει και την οριστική περιθωριοποίησή του.

Οι εκλογές της 7ης Νοεμβρίου θα σημάνουν την απαρχή της απαλλαγής μας από την κυβέρνηση της Νέας Τάξης, που από την πρώτη μέρα της εκλογής της και στο όνομα της παγκόσμιας διακυβέρνησης, δεν έχει παύσει να συσσωρεύει φρικτά δεινά στον τόπο, υπονομεύοντας την εθνική μας κυριαρχία (αλήθεια, πόσο γρήγορα ξεχάστηκε το σύνθημα "Η Ελλάδα στους Έλληνες"…) και βυθίζοντας τον μέσο πολίτη στην απόγνωση και στη δυστυχία.

Την οργή του κόσμου, που βλέπει σε καθημερινή βάση να του στερούν όλα όσα αγωνίστηκε επί δεκαετίες για να κατακτήσει, δεν είναι εύκολο να την σταματήσει κανείς.

http://gianniotis.blogspot.com/2010/08/blog-post_3858.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KLE avatar
    KLE 12/08/2010 13:00:22

    ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 12/08/2010 13:04:32

    "Στο ΠΑΣΟΚ, όσοι δεν πετούν στα σύννεφα, γνωρίζουν ότι το πολιτικό τέλος του μεταλλαγμένου κόμματός τους είναι πολύ κοντά.

    Εξάλλου, κορυφαίοι υπουργοί έχουν με δηλώσεις τους προειδοποιήσει ότι η πτώση του ΠΑΣΟΚ, θα σηματοδοτήσει και την οριστική περιθωριοποίησή του."

    Μακάρι!!!!Sooner than later...
    Αλλά να προλάβουν να πέσουν και τίποτα ψιλές...όχι μόνο κονσερβοκούτια.

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/08/2010 13:07:00

    Το ΠΑΣΟΚ αποτελείται από άκρα αριστερά ανάρχες κλπ κατά 20%. Αυτοί κυβερνάνε. Οι πρώην εσωτερικάκηδες. Έχουν καπελώσει και τους παλιούς κεντρώους που έχουν εξαφανιστεί. Δεν πρόκειται να διαλυθούν διότι έχουν το διάολο μέσα τους να ασχολούνται με τα κοινά και να επιβάλλουν στους άλλους πως θα ζήσουν.

    Επί της ανάρτησης τώρα θα έλεγα ότι υπάρχει ένα γενικότερο κλίμα αποδοκιμασίας των πολιτικών. Δεν είναι μόνο τα οικονομικά. Είναι το ότι εστράφησαν με τις πράξεις τους κατά της ίδιας της υπόστασης και της ύπαρξης του Ελληνικού λαού.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ anonymous 12/08/2010 13:21:10

      Σωστό αυτό που γράφεις. Οι παλιοί του ΚΚΕ εσ. και του ΕΚΚΕ, μεταλλαγμένοι νεοφιλελεύθεροι τώρα και με το χρίσμα του ΠΑΣΟΚ, κατέχουν όλα τα πόστα. Ενα 3% (και με το ζόρι), όλο από την Άκρα Αριστερά, πρώην τιτοϊκοί, μαοϊκοί και τροτσκιστές, ρυθμίζουν τη ζωή μας. Με τον ακτιβισμό που τους διακρίνει και με τη δήθεν διανόηση που πουλάνε, είναι σχεδόν αδύνατο να τους συναγωνιστεί ένας κεντρώος ή ένας δεξιός.

      • manolis avatar
        manolis @ ΒΙΣ 12/08/2010 17:06:39

        Μην πέφτεις στην λούμπα της μοιρολατρίας. Οποιοσδήποτε, δεξιός κεντρώοος και πατριώτης μπορεί να συναγωνιστεί τους μεταλλαγμένους νεοφιλελεύθερους πρώην ΕΚΚΕ αρκεί να μην φοβάται να δηλώνει αυτό που πιστεύει. Η δήθεν δύναμή τους είναι μια φούσκα που στηρίζεται σε ένα λάιφ στάιλ που προσπαθούν να συντηρούν τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης, όμως λόγω της υποκρισίας τους, το κάνουν άτεχνα και ο κόσμος σιγά-σιγά έχει αρχίσει να το καταλαβαίνει.

        Μην φοβάστε, απλά υπερασπιστείτε την αλήθεια.

      • s54elas avatar
        s54elas @ ΒΙΣ 12/08/2010 19:04:08

        δεξιος .. κεντρωος .. και πατριωτης .. και να στηριχτεις πανω σε αυτους; .. μα τι λες (ρε), (συγνωμη αλλα δεν μπορεσα να το αποφυγω) .. οροι-ταμπελες που δεν σημαινουνε τιποτα .. κατασκευασματα του συστηματος .. για να βαυκαλιζονται ..οι πληβιοι .. συνονθυλευματα σκετα .. μεσαια ταξη .. βολεψακηδες .. εξ ορισμου .. που τωρα απειλειται η βολεψη τους .. και εξανιστανται .. που αει στο παρελθον αποδειξαν .. μολις που φτιαχναν καπως τα πραγματα .. ξεχναγανε τις συμμαχιες .. και επιδιδονταν στον απο το συστημα ορισθεντα ρολο τους .. να τρωνε ο ενας τον αλλο .. μπαινοντας σε ενα σταδιο μεταμορφωσης .. σε ολων των ειδων τα ψαρια .. μικρα μεγαλα .. χανους σαρδελες γαυρους και αθερινες .. και πολλα λαυρακια ..και κατι λιγους καρχαριες .. καθως ως γνωστον δεν ευδοκιμουν στα ελληνικα νερα .. να καταβροχθιζουν κατα συρροη και κατα βουληση..

        εχουν λαιφ σταιλ ..λεει ο αλλος ..και τους προτιμουν τα ΜΜΕ .. δεν ξερω τι λαιφ σταιλ εννοει ο κυριος .. και γιατι τα ΜΜΕ να τους προτιμουν .. αλλα γιατι να απορει κανεις .. τα ΜΜΕ θελουν να πουλησουν την πραμματεια τους .. τις αηδιαστικες τους διαφημησεις .. τους χρησιμοποιουν σαν δολωμα .. για να προσελκυσουν κοροιδα .. να πεσουν στην φακα τους .. για να παρουν οτι αχρηστο υπαρχει στην αγορα .. τεμεναδες κανουνε

        δεν ειναι κανενα λαιφ σταιλ .. ειναι το τι ανθρωποι πρεσβευουν στην σημερινη μας κοινωνια .. που το λεγομενο λαιφ σταιλ δινει στοιχεια .. για την μοιρα και τις προσδοκιες ολων των ανθρωπων .. να αποφυγουν τον εκχυδαισμο της υποστασης τους .. που τοσο αδρα παρουσιαζουν οι παλιες ταινιες της φινος .. ο εμπαιγμος ανθρωπου προς ανθρωπον στις κοινωνιες του προσφατου παρελθοντος .. σε σκεψεις και πραξεις .. παραδειγμα προς αποφυγην ..

        'Μην φοβάστε, απλά υπερασπιστείτε την αλήθεια.' ..ακους εκει .. αληθεια .. ποια αληθεια; .. βρηκαμε μια φραση και την πιλατευουμε στο επακρο .. κρυβουμε την απειρη αγνοια μας στον κορφο της .. γλυφιτζουρι σκετο ..

    • trellakias avatar
      trellakias @ anonymous 12/08/2010 18:32:02

      Δηλαδή οι αριστερά ανάρχες κλπ είναι αυτοί που ολοκλήρωσαν το σχέδιο για την υποδούλωση της χώρας στο σοσιαλιστικό ΔΝΤ; Μαριονέτες των πέρα του ατλαντικού προστατών μας είναι, που ήθελαν την απομάκρυνση από τον ρωσσικό παράγοντα, πουλημένα τομάρια που άλλες εποχές θα είχαν την τύχη των γνωστών προδοτών του έθνους: στο ΓΟΥΔΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/08/2010 13:08:50

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΛΟΒΟΤΟΜΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

    ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ, ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΣΕΠΗ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ.

    • evangelos avatar
      evangelos @ αλλενάκι 12/08/2010 14:12:37

      +1000

  5. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 12/08/2010 13:14:46

    Μα καλά δε χαίρεστε?
    Ο Λοβέρδος θα "προτιμήσει" αλλοδαπούς (παλιννοστούντες τους αποκάλεσε) αλλά και χρήστες ουσιών (εξαρτημένους, όπου θα κρίνουν οι ίδιοι στο υπουργείο ανάπτυξης οτι αποτελεσματικά έχουν απεξαρτηθεί, τους αποκάλεσε) για να επιδοτήσει την ανάπτυξη.
    Ολα πάνε καλά. Ζήτω το ΠΑΣΟΚ και η ανάπτυξη του.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/08/2010 13:17:31

    Σκεφτείτε όμως πόσο προβάλλονται αυτά τα επεισόδια από τα σαπροκάναλα και τις φυλλάδες της διαπλοκής, και πόσο εκείνα τύπου Σιούφα...

    Αν ο ίδιος ο κόσμος δεν εκπαιδευτεί ώστε ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ τα καθεστωτικά ΜΜ"Ε", το παιχνίδι είναι χαμένο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Αυριανιστής 12/08/2010 13:22:50

      Θυμάστε το σκάνδαλο με την "είδηση" τής συνάντησης Καραμανλή - Ερντογάν στα εγκαίνια τού Μουσείου τής Ακρόπολης που έγινε σε χλιαρό κλίμα;

      Για ποια αξιοπιστία μιλάμε; Εγώ νομίζω ότι ο κόσμος μπορεί να βλέπει πολλή τηλεόραση, αλλά δεν πιστεύει αυτά που ακούει.

      • σταμ avatar
        σταμ @ Στέργιος 12/08/2010 19:08:50

        65 ευρο να γεμισω σημερα το φιατ

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 12/08/2010 15:33:27

    ΔΕ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΑΡ' ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ!!!
    Πρέπει η ιστορία να επιστρέψει στην οικογένεια Παπανδρέου αυτό που έκανε στην Ελλάδα τη δεκαετία του '60. Ο Μητσοτάκης, οι Παπανδρέου, ο Καραμανλής παίζανε πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη μας και το μόνο που καταφέρανε ήταν να μας βάλουν στο γύψο. Και τώρα και πάλι τα ίδια. Οι ίδιες τρεις οικογένειες με τα λάθη τους και τις παραλείψεις τους κατάφεραν και πάλι να μας βάλουν στο γύψο!
    Ο Καραμανλής δεν αποκαλύπτει το παρασκήνιο, η Μητσοτάκη πάσχει από αρχηγισμό και ο Παπανδρέου καταστρέφει τα πάντα μόνο και μόνο για να επιβιώσει πολιτικά!
    Όπως πάντα όμως ένας Παπανδρέου με εμπρηστική διάθεση τα τελευταία χρόνια οδήγησε την πατρίδα στην ξενοκρατία!!
    Ένα είναι το σύνθημα λοιπόν! Το ίδιο που οι παπανδρεϊστές φώναζαν στην καμένη Αθήνα το 1965 εναντίον της Φρειδερίκης.
    ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ. ΠΑΡ'ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ!!!!!!!!

  8. deldio avatar
    deldio 12/08/2010 16:05:09

    Πασόκοι λεχρίτες ταγματασφαλίτες.

    • Μisha avatar
      Μisha @ deldio 12/08/2010 18:39:09

      Γκιοργκάκη , μαλλιά, γερμανοτσολιά

  9. SoToS avatar
    SoToS 12/08/2010 16:24:05

    Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ μέσα στον Κορυδαλλο...
    Παλιό αλλά διαχρονικό ...

  10. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 12/08/2010 16:29:51

    Πασόκοι λέρες πασοκοχολέρες

  11. SoToS avatar
    SoToS 12/08/2010 17:04:48

    Πασοκοι μπορείτε να πα να...
    Ζητώ η 28 Οκτωβριου...

  12. Μisha avatar
    Μisha 12/08/2010 17:13:19

    ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΡΕ ΧΟΝΤΡΕ ΤΗΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΤΤΑΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕΣ ΚΑΙ ΕΦΕΡΕΣ ΤΟ ΓΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΑΓΑΡΙΤΑΣ

    Αυτό το σύνθημα φωναζε μια ομάδα αυτοοργανωμένων μεσηλικων σε μια από τις προσφατες διαδηλώσεις...

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αποδοκιμάζονται οι κατοχικοί όσο θα έπρεπε.
    Η τρόικα κυκλοφορεί ανενόχλητη, ο ΓΑΠ κι οι υπουργοί του φυλάγονται αλλά δεν κρύβονται όπως θα έπρεπε.

    Μας κάνουν τη ζωή κόλαση, αν δεν αντιδράσουμε όπου τους βλέπουμε είναι ικανοί να μάς στείλουν και σε κάτεργα ή να μας πουλήσουν για ανταλλακτικά.


    Νέα Εθνική Αντίσταση -Νέος ανένδοτος αγώνας χωρίς καμμια αναβολή, χωρίς κομματικές ταμπέλες, χωρίς αχρείαστους διχασμούς.

  13. Κικη avatar
    Κικη 12/08/2010 17:44:33

    Δικιο εχει ο Μισα,Νεος ανενδοτος χωρις αναβολες,χωρις διχασμους,και γρηγορα.
    Τωρα ειδα την λιστα των στελεχων της ΕΡΤ επι Παναγοπουλου,τα μπονους που εχουν δοθει,και μετα μου λετε γιατι τους κραζουν ολους και απο τα δυο κομματα.Και οι προηγουμενοι δεν φταινε,και δεν πρεπει να τους κραζουμε ,γιατι αφου και αυτοι φταινε,τετοιες μασα μπουκες,ποιος τις εκανε ο συνταξιουχος,που ποτε δεν μπορουσε να παρει αυξηση,ενω αυτοι με την δηθεν προσφορα περναν κατι μπονους ΝΑ.Κραξιμο ,και για τον Σιουφα,

  14. JOHN avatar
    JOHN 12/08/2010 18:12:17

    Οι μασκες επεσαν.Οπως και ν αυτοαποκαλουνται η αληθεια ειναι μια,εχουμε να κανουμε με συγχρονους γενιτσαρους!!

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 12/08/2010 18:31:02

    Έξω οι νεοΤσολάκογλου επαίτες....

  16. Dimi avatar
    Dimi 12/08/2010 21:24:58

    27/6/10: Nίκος Σηφουνάκης: «Ενδέχεται ν' αλλάξει η σημαία μας»

    Tι είπε πάλι o προδότης; που μαζί με τον άλλο αετό Φλωρίδη, είχαν εισηγηθεί την αφαίρεση της Ελληνικής Ιθαγένειας από τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος, Χριστόδουλο; Την οποία Ελληνική Ιθαγένεια όμως, συλλήβδην «χαρίζουν» στους τριτοκοσμικούς ΛΑΘΡΟ-μετανάστες, γιά ψηφοθηρικούς λόγους υπέρ ΤΟΥΣ;

    Προκαλούμε τους νεοταξίτες γίγαντες, να τολμήσουν. Να κάνουν Δημοψήφισμα γιά τον Σταυρό και την Ελληνική Σημαία. Και τότε θα δούν πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος!.. Εμείς, προκαλούμε. Αυτοί, τολμούν;

    - Δημοσιογράφος ALPHA: «Kύριε Σηφουνάκη, επιμένω: Θα καταργηθεί ο Σταυρός από τη Σημαία μας;»

    - Nίκος Σηφουνάκης: «O,τι θέλει ο λαός θα γίνει. Ακούστε να δείτε κάτι. Οταν το ψηφίζει ο λαός όχι όταν το κατεβάζει μιά φορά στο.. συλλαλητήριο.»?? (νευρικά γελάκια)..

    - Δημοσιογράφος ALPHA: «Μα δεν μού απαντάτε. «Ο,τι θέλει ο λαός», πως μεταφράζεται; Θα ψηφίσουμε γιά το αν θέλουμε να κατεβάσουμε τον Σταυρό μας, από την Σημαία μας;»

    - Nίκος Σηφουνάκης: «Δέστε. Το ΠΑΣΟΚ το 1981, βασική του διακήρυξη, μιά από τις βασικές κυβερνητικές του διακηρύξεις ήταν ο διαχωρισμός της εκκλησίας από το κράτος. Κάτι που έχει γίνει στη Ρωσία, στην Ιταλία, παντού».

    - Δημοσιογράφος ALPHA: «Kύριε Σηφουνάκη, ενδέχεται να αλλάξει η Σημαία μας;»

    - Nίκος Σηφουνάκης: «Bεβαίως. Βεβαίως. Βεβαίως.»

    **

    Ο Αρχιστράτηγος Κολοκοτρώνης, ο Μακρυγιάννης κι όλοι oι Οπλαρχηγοί, δεν απελευθέρωσαν την Ελλάδα από την 400χρονη Οθωμανική χολέρα, γιά να μάς έρθουν σήμερα τα αιρετικά ασπόνδυλα τσουτσέκια και να πολεμούν με λύσσα την Πατρίδα και την Ορθόδοξη Πίστη μας.

    Την Ορθόδοξη Πίστη μας, που οι Ελληνες Ηρωες διατήρησαν Ζωντανή!, που προστάτεψε στις δύσκολες ώρες και το Ελληνικό Εθνος και τη Ζωή των βαρειά δοκιμαζόμενων Ελλήνων.

    «Φυλάξτε την Πίστη σας και Στερεώστε την, διότι όταν επιάσαμε τα άρματα, πρώτα είπαμε ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ και έπειτα ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ.»
    ~Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

    *

    «Εγώ Αδελφέ, γνωρίζω τους μεγαλυτέρους μου, όσοι δουλεύουν διά Πατρίδα και Θρησκεία, δι αυτά οπού εσηκώσαμε τα άρματα.

    Εγραψα γυμνή την αλήθεια, να ιδούνε όλοι οι Ελληνες ν’αγωνίζωνται διά την Πατρίδα τους, διά την Θρησκεία τους, να ιδούνε τα παιδιά μου και να μπαίνουν σε φιλοτιμία και να εργάζωνται εις το καλόν της Πατρίδας τους, της Θρησκείας τους, και της Κοινωνίας.
    ~Απομνημονεύματα Μακρυγιάννη προς Κολοκοτρώνη

    *

    17 Μαρτίου, 1821 Ορκος Μανιατών:

    “Oρκίζομαι εις το Ονομα του Παντοδύναμού μας Θεού, εις το Ονομα του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και της Αγίας Τριάδος, να χύσω και την υστέραν ρανίδα του αίματός μου, υπέρ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ.

    Ορκίζομαι, να μη βλέψω εις τα όπισθεν εάν δεν αποδιώξω τον εχθρόν της Πατρίδος και της Θρησκείας μου.

    Ορκίζομαι, «Ταν ή επί Τας» και «Νίκη ή Θάνατος» υπέρ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ.»

    *

    Απρίλιος 1823: Oι Παραστάτες των Επαρχιών στη Β’ Εθνοσυνέλευση στο Αστρος, έδωσαν τον ακόλουθο Ορκο:

    «Ορκίζομαι εις το Αγιον Ονομα της Τρισυποστάτου Θεότητος και εις την γλυκυτάτην Πατρίδα, πρώτον μεν ίνα ελευθερωθή το Ελληνικόν Εθνος ή, με τα όπλα εις τα χείρας να αποθάνω Χριστιανός και Ελεύθερος.»

    *

    Απρίλιος 1826: Tρίτη Εθνοσυνέλευση

    «Ο λαός της Ελλάδος έλαβε τα όπλα και δεν ζητεί διά των όπλων παρά την Δόξαν και την Λαμπρότητα της του Χριστού Εκκλησίας, η οποία μετά του Ιερού αυτής Κλήρου κατεδιώκετο και καταφρονείτο.»

    ***

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Dimi 13/08/2010 07:07:35

      δεν έχω πρόβλημα να βγει ο σταυρός από τη σημαία. εξάλλου είναι απόφαση της εε να βγει από όλες τις σημαίες των μελών της (ελβετία, σουηδία, αγγλία κλπ). βέβαια αυτοί δεν έχουν "λαούς παρωδίες" όπως λέει ο χάρρυ κλυν τον δικό μας και μάλλον θα αντιδράσουν. ο σταυρός είναι γκαντεμιά. για όσους είναι χριστιανοί, θα έπρεπε να αποτελεί σύμβολο ατίμωσης του θεού τους κι όχι να σταυροκοπιούνται. οι ρωμαίοι σταύρωναν τους εγκληματίες και τα αποβράσματα.
      όσο για το πασοκ δύσκολα θα φύγει από την εξουσία. μόλις πέσουν τα πρώτα φράγκα από τους πάτρονές του, ο "ηρωικός" ελληνικός λαός- κωμωδία θα ξεχάσει πολύ εύκολα.

      • Dimi avatar
        Dimi @ αναρχοδεξιός 13/08/2010 13:21:34

        @ αναρχοδεξιός
        Κάνετε συγκρίσεις ανόμοιων μεγεθών. Επειδή ούτε η Ελληνική Σημαία με τον Σταυρό του Ορθόδοξου Χριστιανισμού, ούτε η Ελληνική Ιστορία (αρχαία, νεοτέρα και σύγχρονη) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ σχέση με τις σημαίες και την ιστορία των χωρών της ΕΕ, στις οποίες αναφέρεσθε.

        Επειδή ο Mineiko-Bilderberg των 24 Μνημοσύνων της Ελληνικής Κυριαρχίας:

        - Διέσυρε παγκοσμίως κι εγκλώβησε με δόλο την Ελλάδα στα πλοκάμια του ΔΝΤ.

        -Υποχρέωσε τους Ελληνες σε ανούσιες θυσίες

        -Υποθήκευσε το μέλλον αγέννητων γενεών Ελλήνων

        - Προκάλεσε κατάθλιψη, ανήκεστο βλάβη κι εξαθλίωση στο Πανελλήνιο

        - Απεμπόλησε κάθε Εθνικό Δικαίωμα, και.. και..

        Την Παρασκευή, 28 Μαϊου 2010, στην Πλατεία Κολοκοτρώνη.

        Aναρχικοί, αναγκάστηκαν να γράψουν στη βάση του αγάλματος με τον έφιππο Αρχιστράτηγο Θεόδωρο Κολοκοτρώνη:

        «ΒΟΗΘΑ ΓΕΡΟ!
        Να βρεθεί κάποιος σαν και σένα, να βάλει στήθος και πλάτη και ν’αποτινάξει τον ζυγό. Πρέπει να είναι αποφασισμένος όπως κι εσύ, να δώσει τα πάντα γιά του Χριστού την Πίστη την Αγία και της Πατρίδος την Ελευθερία.»

        Μιά επίσκεψή σας στον χώρο, ίσως, λέω ίσως, να σάς πείσει. Επειδή, από τα γραφόμενά σας, δεν φαίνεται ν’ανήκετε στον «ηρωϊκό» ελληνικό λαό που ειρωνεύεσθε. Δικαίωμά σας. Αυτό που ΔΕΝ δικαιούσθε όμως, είναι ν’αποκαλείσθε «Ελληνας».

        Και κάτι ακόμα. Αν είσασταν σκέτος «αναρχικός» θα ήταν ίσως, πιό τίμιο. Αυτό το «αναρχοδεξιός» όμως, υποδηλοί, μία από ολίγη..

        Φιλικά,
        η Dimi

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 10:11:23

        Προσπαθώ να βρω μία πρόταση στο σχόλιο σου που να μην δικαιολογεί από εγκλεισμό έως ευθανασία.

      • Misha avatar
        Misha @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 11:07:39

        Aναρχοδεξιέ,
        ένα από τα κόλπα της Νέας Τάξης για να επιβάλλει την παγκοσμιοποίηση του χειρότερου είναι και η new age κουλτούρα μέσα στην οποία εντάσσεται και η αναβίωση ως φάρσα κάποιων παγανισμών σαν τον δικό σου.

        Το δόλωμα του νεοπαγανισμού το βλέπουμε, βλέπουμε και τη φάκα της αποσύνθεσης της πολιτισμικής ομοιογένειας της Ελλάδας που κρύβεται από πίσω.

        Γι αυτό αφήνουμε την κυρα Αφροδιτούλα να επιδεικνύει τα κάλλη της στα μουσεία όπου βρίσκεται,και γιορτάζουμε με πείσαμ την Υπέρμαχο Στρατηγό του Γένους μας, Αυτή που μας παραστέκει σε κάθε προσωπικό και συλλογικό καημό.

        Καλή Παναγιά σε όλους

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 13:31:52

        ποιο γένος μας ρε παιδιά? αυτό που ψηφίζει πασοκ. έλεος.
        τι είναι ο χριστιανισμός δεν είναι μια μετάλλαξη ρωμαϊκού τύπου του παγανισμού και της ειδωλολατρίας? ποια είναι η Υπέρμαχος Στρατηγος δεν είναι η Άρτεμις-Αθηνά? δες την ταινία "οι μύστες του άβαλον" και θα καταλάβεις πώς κάποιοι μυημένοι έσωσαν πολλά στοιχεία από την ελληνική κοσμοαντίληψη μέσα στην παγκοσμιοποιημένη θρησκεία που εππέβαλε η νέα τάξη της εποχής των ρωμαίων. είναι γελοιότητα να αντιμαχόμαστε τη νέα τάξη προσκολλημένοι στις επιταγές της νέας τάξης άλλων εποχών.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 14:06:00

        Σε λίγο θα έρθει και κανένας Κνωσίτης να κατηγορεί εσένα για την νέα τάξη πραγμάτων του 1000π.χ. που επέβαλλε το 12θεο και εκδίωξε τη λατρεία της Μητέρας Γης.

        Να έρθει να δέσει η μεικτή Δρομοκαιτίου.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 14:11:02

        Άν είχα βιοτεχνία με ζουρλομανδύες, θα είχα ξεσκιστεί στο χρήμα αυτή την εποχή. Κυκλοφορεί πολλή τρέλλα γύρω.

      • Misha avatar
        Misha @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 14:42:08

        Oι μύστες του Κάβαλον, οι Μαγισσες του Σάλεμ και ο Χάρρυ Πότερ σαν όργανα κατανόησης του κόσμου...
        και τα μυαλά στο μπλέντερ του παιδοφάγου Κρόνου

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 18:58:15

        οκ ο ιησούς ήταν ο υιος του θεού και ήρθε μας λύτρωσε και μετά τη σταύρωσή του αναστήθηκε. αφού βεβαίως ανέστησε το λάζαρο, έκανε ένα καρβέλι χιλιάδες φραντζόλες, περπάτησε πάνω στο νερό και θεράπευσε δαιμονισμένους και παράλυτους. ναι είναι απόλυτα λογικά όλα αυτά. οκ εγώ ο τρελλός δεν μπορώ να τα καταλάβω εσείς οι λογικοί ξέρετε καλύτερα χαχαχα. τώρα όπου νά 'ναι θα ξανάρθει. μετανοείτε λέμε!

  17. Dimi avatar
    Dimi 12/08/2010 21:29:36

    "Τα κανάλια για άλλη μια φορά δεν έπαιξαν τίποτα, αναδεικνύοντας την απόλυτη ταύτισή τους με την κυβέρνηση του μνημονίου!"

    Γνωρίζει κανείς το ποσοστό συμμετοχής των ΜΜΕ στο "δάνειο" του ΔΝΤ;

  18. Nick avatar
    Nick 12/08/2010 22:13:19

    "Ο κόσμος θα τους σιχαθεί (τους πολιτικούς) και θα τους κυνηγήσει."

    Γέροντας Παΐσιος, λίγο πριν κοιμηθεί εν Κυρίω.

  19. rage@40 avatar
    rage@40 12/08/2010 23:37:27

    πολλα από αυτά είναι ψέμματα.
    Αλλά και αρκετά είναι αλήθεια.
    Όπως αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των πολιτών είναι απηυδισμένοι και δεν ασοχλούνται. Και πως οι νεοι έχονυ καταστεί απολιτίκ πρόβατα που η σχέση που έχουν με την πολιτική είναι τα πάρτυ των σχολών, οι εκδρομες στη μύκονο και το βύσμα που παλεύει να βάλει ο μπαμπάς για το στρατό ή για ένα στέιτζ ή για μια θέση σε τίποτα γκούντις, ή καρφούρ.
    Ετσι κι αλλιώς όλοι αυτοί οι βουλευτάδες έχουν φροντίσει για αυτό. Ιδιωτικές παραλίες, πάρτυ ιδιωτών που έχουν πάρε δώσε, αμαξάρες με φιμέ τζάμια, τώρα ένα γιαουρτάκι που και που δεν τους λέει και τίποτα.
    Δεν γίνεται τίποτα έτσι. Εκτός αν αρχίσουμε τις φάπες από τον μητσοτάκη. Αλλα βλέπεις όλοι τον σέβονται τον δράκουλα, κι αν τους ρωτήσει γιατί, δεν ξέρουν και τι να σου πουν...

  20. Σαλονικιός avatar
    Σαλονικιός 13/08/2010 00:04:03

    @rage@40: Τα εζησες τα γεγονότα με τα Σκίπια, η στα διηγήθηκε η ...Ντόρα; Και μόνο απο αυτό που γραφεις για τον Σαμαρα κρινω την αντικειμενικότητά σου. Και η μια και μοναδικη αλήθεια ειναι οτι τον ανάγκασε ο Μητοτάκης να παραιτηθεί απο την κυβέρνηση, επειδή ήθελε, όπως αποειχθηκε τελικα, να φτάσουμε στο σημερινό αδιέξοδο.

    Οσο για την δηθεν "κοινωνικη κριτικη σου" εμενα τουλαχιστον θυμιζει νεοταξιτικες πρακτικες απαξιωσης του λαού

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Σαλονικιός 14/08/2010 14:02:33

      "Δεν θα επιστρέψω, συνεπώς, στη Ν.Δ. και αν ακόμη αλλάξουν οι πολιτικές συνθήκες, έστω και αν με καλέσουν για να γίνω αρχηγός της".
      Συνέντευξη Σαμαρά στον Αντώνη Καρκαγιάννη, Καθημερινή Κυριακής 4 Ιουλίου 1993.
      Ογκόλιθος συνέπειας αποδείχθηκε και αυτός.

  21. Mitsos avatar
    Mitsos 13/08/2010 01:12:27

    Αυτό είναι! Θέλατε ΠΑΣΟΚ ε; Φάτε τώρα και το ψυγείο στους μισθούς και το δούλεμα! Και εξηγω :
    1. Όταν ο κόσμος αγώνιζεται για ενα μεροκάματο, αυτοί να ξεκουράζονται επί 20ημέρου στα νησιά κάνοντας κανό, ποδήλατο και "σύρε και έλα".
    2. Βάζουν τους αστυφύλακες να διώχνουν τα μμε μην τους βγάλουν φώτος και ξεφτυλιστούν πειρισσότερο.
    3. Κόβουν μισθούς, αυξάνουν χρόνια υπηρεσίας.
    4. Τα πληρωμένα μμε τα κρύβουν όλα, ενώ όπως θα θυμάστε πέρσι για τη γκόμενα του Ζχόπουλου μας πρίζανε 6 μήνες.
    5. Βάζουν τα πληρωμένα μμε να επιτίθονται προς τους εργαζόμενους κατηγορώντας τους οτι αυτοί φταίνε για την κατάντια της χώρας και όχι όσοι τα αρπάζουνε.
    6. Στερέψαμε απο έλληνες σύμβουλους. Προσλαμβάνουμε κολλητούς αποτυχημένους, αφού οι δικοί μας είναι άχρηστοι και τα σκάμε χοντρά για τις "λύσεις" χαχαχαχα που θα μας δώσουν.
    7. Ξυπνάτε ρε ζώα όπως και ψηφίστε αυτούς που πρέπει.

  22. anwnumos avatar
    anwnumos 13/08/2010 13:41:37

    ΠΑΣΟΚ ψήφιζα,αλλά τώρα είμαι ο μεγαλύτερος αντίπαλος του.
    Να φύγουν οι προδότες από τη χώρα όλοι τους όσοι ψήφισαν το μνημόνιο.
    ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ. είναι ακόμα ποιο μεγάλοι προδότες.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ anwnumos 13/08/2010 19:50:47

      @Dimi
      κι εγώ αν ανήκα σε κάποια στοά μπορεί κάποια μέρα να με έκαναν άγαλμα. μη μιλήσουμε για την ελλ επανάσταση που ήταν μέρος του σχεδίου για διάλυση της οθωμανικής αυτοκρατορίας της οποίας ο κρατικός μηχανισμός αποτελείτο από έλληνες, κάτι σαν το πασοκικό παρακράτος ή τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία που μετεξελίχθηκε σε βυζάντιο. κάτι μυαλά σαν κι εσένα δημιούργησαν αυτό το προτεκτοράτο που λέγεται γκραικία και ντρέπομαι να λέω ότι είμαι έλληνας για να σου που την αλήθεια. η αναρχία δεν έχει πλαίσια. μπορείς να είσαι ότι θέλεις. το αναρχοδεξιός είναι σε αντιδιαστολή με το "αναρχοκουμμουνιστής" που απεχθάνομαι. προσπαθώ να αποσυνδέσω την αναρχία από την αριστερά που την έχει καπελώσει. θα μου πεις με ένα ψευδώνυμο δεν κάνεις τίποτα οκ. και μη μιλήσω τώρα για τις προδοσίες της δεξιάς που είναι γνωστές στους πιο πολλούς θαμμώνες εδώ.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 05:43:00

        έγραψα 3 απαντήσεις στο/στη Dimi γιατί κα΄τι έπαθε ο υπολογιστήρ και δεν μου τις έδειχνε

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 05:43:23

        2

  23. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 13/08/2010 19:42:29

    να σου πω την αλήθεια, ντρέπομαι να λέω ότι είμαι έλληνας.
    όσο για το γέρο του μοριά τον σέβομαι, αλλά κι εγώ αν ήμουν μασώνος και με προωθούσε η στοά μου έτσι μπορεί να γινόμουν κι εγώ άγαλμα μια μέρα. μη μιλήσουμε και για την επανάσταση του '21 που ήταν μέρος του γενικού σχεδίου των άγγλων για διάλυση της οθωμανικής αυτοκρατορίας επειδή ο κρατικός μηχανισμός ήταν καθαρά ελληνικός (κάτι σαν το πασοκικό παρακράτος). ο χριστιανισμός μας οδήγησε στην παρακμή(αλλά βέβαια αυτά έχουν να κάνουν με ειμαρμένες και ιστορίες που αγγίζουν την επ. φαντασία για τους άσχετους). η πραγματικότητα είναι πλαστή κι όλα αυτά που μου λες μου φαίνονται πολύ μαίηνστρημ καταστάσεις για να τα δεχτεί ο φτωχός μυαλός μου. εμείς έχουμε το σταυρό και οι τούρκοι έχουν το πανάρχαιο σύμβολο της θεάς Αφροδίτης. και το πιο τρελλό από όλα είναι ότι το έχουν χαράξει στον πενταδάκτυλο για να μας θυμίζουν (οι τούρκοι!) ποιας θεας είναι το νησί. αποτινάξτε τους σταυρούς από πάνω σας μπας και δούμε μια άσπρη μέρα. όλη αυτή η καταστροφή μόνο αναγέννηση θα φέρει, να μου το θυμηθείς. έχω αρχίσει και πιστεύω πως καλώς γίνονται όλα αυτά.

  24. KM avatar
    KM 14/08/2010 01:36:24

    Ο Σηφουνάκης είναι σαν την Τζούλια: αρέσκεται να σοκάρει και είναι καλός στην διαχείριση χρημάτων.