#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο καταμερισμός εργασίας των ΜΑΤ και ο Τζιμ Μόρισον




Ο αρμόδιος Υπουργός είδε αντάρτικο πόλης. Ασφαλώς.  Και αυτοί που φόραγαν μάσκες φαρμακείου ήταν γιατροί. Αντάρτικο χειρουργείου.

Αποκλειστικό ρεπορτάζ του Antinews, βρήκε πληροφορίες  για τις τρεις πιο «μάχιμες», πιο σκληρές  διμοιρίες των ΜΑΤ . Και οι τρεις αναπτύχθηκαν στο Σύνταγμα, ασπίδα στη ψήφιση του μεσοπρόθεσμου και του «σοσιαλιστικού υπαρξισμού».

Όμως η βασική τους ενασχόληση πριν την κατάληψη της πλατείας από τους Αγανακτισμένους ήταν άλλη. Στον καιρό της εξειδίκευσης και των λίγων «περιστατικών», η εργασία καταμεριζόταν ως εξής:

Η μία διμοιρία, «κεντροαριστερής  κομματικής καταγωγής», κατοικοεδρεύει στον Άγιο Παντελεήμονα και ασχολείται με μετανάστες και Χρυσή Αυγή.

Η δεύτερη, των επιλεγομένων «ακροδεξιών αντιλήψεων», έχει «χρεωθεί» τους «αναρχικούς»  των Εξαρχείων  σε αποκλειστικότητα.

Η τρίτη, των μεγαλύτερων σε ηλικία ματατζήδων, έχει εξειδικευτεί στους συνδικαλιστές (;;;).

Αυτές οι τρεις μονάδες  αποτελούν τη δύναμη κρούσης της αστυνομίας, ήταν οι μονάδες που, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, έριξαν το πολύ ξύλο, άνευ λόγου και αιτίας,  στους διαδηλωτές την προηγούμενη Τετάρτη.

Μία μονάδα που σε αντίθεση με τα ΜΑΤ, είχε πολύ καλή εικόνα στην κοινωνία, καθώς ασχολείται με το καθημερινό έγκλημα, είναι η ομάδα ΔΙΑΣ. Η εικόνα αυτή εν πολλοίς τσαλακώθηκε. Έστω κι αν αληθεύει η πληροφορία ότι δύο μέλη της ΔΙΑΣ χτυπήθηκαν από κάποιους, η αντίδραση τους ήταν ανώριμη και βιαιότατη. Η εικόνα δεκάδων αστυνομικών με μηχανάκια να εφορμούν στο άοπλο πλήθος και να διαφεύγουν πετώντας χημικά, εξόργισε τους ειρηνικούς διαδηλωτές.  Στην Πλάκα και το «ιστορικό τρίγωνο» τα έκανε μπάχαλο η ΔΙΑΣ. Στην πλατεία και τους γύρω μεγάλους δρόμους είχαν αναλάβει τα ΜΑΤ…



Κι αφού στη ΔΙΑΣ την είδαν «Riders on the Storm», σας πληροφορούμε ότι τέσσερις δεκαετίες συμπληρώνονται από τον μυστηριώδη θάνατο του Τζιμ Μόρισον στο Παρίσι. Ο εμβληματικός τραγουδιστής του μεγαλύτερου ίσως ροκ συγκροτήματος όλων των εποχών και ασυμβίβαστος ποιητής βρέθηκε νεκρός στην μπανιέρα του διαμερίσματός του σε ηλικία 27 ετών, στις  Ιουλίου 1971. Δεδομένου ότι ποτέ δεν έγινε νεκροψία, το μυστήριο για τις συνθήκες του τέλους του τροφοδότησε μισή τουλάχιστον ντουζίνα θεωριών συνωμοσίας.

Στο μέτρο που η οικονομική κρίση ευνοεί την έντονη αμφισβήτηση θεσμών (όπως η πολιτική, η δικαιοσύνη, η αστυνομία) και του ρόλου που στην πραγματικότητα διαδραματίζουν, το μικρό αλλά διαχρονικό έργο του χαρισματικού Τζέιμς Ντάγκλας Μόρισον είναι ίσως  πιο επίκαιρο από ποτέ. Ιδίως για τη γενιά των Ελλήνων που μεγαλώνουν και ανδρώνονται με κύρια συναισθήματα, την οργή και την ανασφάλεια …

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 04/07/2011 11:14:35

    JAMES DOUGLAS MORRISON
    1943 - 1971
    ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 04/07/2011 11:20:40

    Και γιατί παρακαλώ αμαυρώθηκε η φήμη της ομάδας ΔΙΑΣ? Έπρεπε να αφήσει τους ...αναρχοσυμμορίτες, που τρώγανε το γιουβετσάκι τους στου Μπαιρακτάρη, ασύδοτους?

    • καποιος avatar
      καποιος @ ΙΩΝΑΣ 04/07/2011 15:11:57

      η ΔΕΛΤΑ ήταν οχι η ΔΙΑΣ, οχι οτι η ΔΙΑΣ αποδειχθηκε καλυτερη

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/07/2011 11:49:52

    Κι όμως, ο Jim Morisson μετεμψυχώθηκε και ζει μέσα από τους Black Angels!
    Για του λόγου το αληθές δείτε και κυρίως ακούστε:
    h..p://www.youtube.com/watch?v=ex8jxCuO7mI&feature=share

    • blue nile avatar
      blue nile @ Strange Attractor 04/07/2011 12:08:54

      Το Phosphene dream των Black Angels ανήκει σίγουρα στα πέντε καλύτερα της προηγούμενης χρονιάς...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/07/2011 11:50:22

    h__p://www.youtube.com/watch?v=ex8jxCuO7mI&feature=share

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/07/2011 11:56:50

    Καλημέρα, η διμοιρία που επιχειρεί μέσα στην πλατεία και κατάφερε συντριπτικό πλήγμα στο κεφάλι του παιδιού στο βίντεο είναι όλοι Έλληνες;
    h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=S20_JuaX8gg

    Διάβασε την ενδιαφέρουσα ανάλυση του Μποτίλια στο Πέλαγος επ' αυτού (EuroGendFor)

    Κινούνται στο χώρο πολύ διαφορετικά από τα Ελληνικά ΜΑΤα (πολύ πιο συντεταγμένα και "μετρονομημένα") ιδίως κατά την αποχώρησή τους από το σημείο. Συνεννοούνται με κινήσεις του χεριού του αρχιδιμοιρίτη.

    Διάβασε και ένα ενδιαφέρον σχόλιο ενός σχολιαστή που φαίνεται ότι γνωρίζει κάποια πράγματα περισσότερα:
    "Η διμοιρία δεν είναι απλά ματ. Η κίνηση τους καλύπτει 360 μοίρες. Αυτό είναι μια τακτική μάχης των σωματοφυλάκων ΒΙΠ. Η κίνηση είναι συντονισμένη και μετακινούνται αλληλοκαλυπτόμενοι στο χώρο. Απαιτεί εξιδικευμένη και στοχευμένη εκπαίδευση που θεωρώ ότι ξεφεύγει από τα πλαίσια των απλών ΜΑΤ (χωρίς βέβαια να γνωρίζω το περιεχόμενο της εκπαίδευσης τους). Η συμπεριφορά αλλά και ο σωματότυπος μου θυμίζει Βορειοευρωπαίους αλλά πρόσωπο δεν φαίνεται."

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 04/07/2011 14:11:37

      Πω, πω, τί βρίσκεις βρε αλλενάκι!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/07/2011 14:35:39

        Ο Μποτίλια διατείνεται ότι η ψυχρή παρουσία, το λευκό δέρμα στους βραχίονες, τα τόσα πολλά ανοιγμένα κεφάλια χτυπημένα με το γκλομπ ανάποδα "δείχνει" γερμανούς.

        Και τα ελληνικά ΜΑΤ βαράνε, αλλά αυτό το πράγμα έχει περάσει σε άλλο επίπεδο.
        Το λέει όλος ο κόσμος, ακόμα και αιγύπτιοι, που ας σημειώσουμε είχαν 400 νεκρούς. Εν τούτοις ποτέ με καλυμμένα πρόσωπα!

        Ο Μποτίλια παραθέτει και άλλα βιντεο όπου είναι σαφώς τα ελληναράδικα ΜΑΤ (τύπου ψιλομπουλουκηδόν) όπου διακρίνεις μια "επικοινωνία" με τους διαδηλωτές, έστω και στο επίπεδο της αντέγκλησης, της εξύβρισης και της φραστικής αντιπαράθεσης.

        Άλλωστε τα ελληναράδικα ΜΑΤ και τον στέλεχος του Ανταρσία τον έχουν βάλει στην άκρη και δεν τον κακομεταχειρίζονται (σχετικά) μετά τη σύλληψή του.
        Τον οδηγούν πέρα υποβαστάζοντας τον, ίσως στο φυλάκειο της Βουλής;

        Ετούτοι διαφέρουν και είναι πάντα αμίλητοι. Γιατί άραγε; Δεν ξέρουν τη γλώσσα; Έχουν ποτιστεί με κάτι;
        Τι είδους εκπαίδευση έχουν λάβει αν είναι Έλληνες; Το χρώμα του δέρματός τους είναι κατάλευκο όπως βορειοευρωπαίων.

        Ελληνικά ΜΑΤ Ιούνιο μηνα θα είχαν πιο σκούρους βραχίονες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/07/2011 14:44:49

        h**p://axinosp.blogspot.com/2011/07/blog-post_594.html

        Παρουσία ΝΑΤ0ϊκών δυνάμεων που έχουν δράσει στο Κ0σ0βο και στο ΙPAK αναμεμειγμένοι με τα ΜΑΤ;

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ αλλενάκι 04/07/2011 15:30:46

      Αλλενάκι,
      σε ευχαριστώ για την μόνιμη συναγωνιστική αλληλεγγύη.
      Από όσα γνωρίζω η γερμανία δεν συμμετέχει στην Eurogendfor, υπάρχουν όμως αρκετές βόρειες χώρες που συμμετέχουν (μαζί με χώρες του ευρωπαϊκού Νότου).
      Δεν ήθελα ακόμη να θέσω αυτό το ζήτημα εδώ, παρόλο που για την ορθότητα της άποψής μου είμαι πεισμένος, μέχρι να ολοκληρωθεί μια πλήρης τεκμηρίωση, η οποία δεν θα επιτρέπει υπεκφυγές.
      Περιμένω ματαίως να ακούσω μια αξιόπιστο μαρτυρία, η οποία να λέει, ότι κάποιος - έστω και ένας - από τους μασκοφόρους ένστολους επιτιθέμενους είπε κάτι στα Ελληνικά.
      Οι ενδείξεις είναι βέβαια ισχυρότατες και ματαίως αναμένω κάποιον εδώ και δυο ημέρες που θα μπορούσε να με διαψεύσει, προσκομίζοντας κάποια στοιχεία.
      Επειδή δεν συμμετέχω στα γεγονότα και αξιολογώ το υλικό εξ αποστάσεως, είμαι προσεκτικός.
      Εάν προκύψει μια τεκμηρίωση, η οποία δεν επιτρέπει περιθώρια αμφιβολιών, μοιραία θα πρέπει τότε να μας απασχολήσουν και οι συνέπειες.
      Όμως, "ουδέν κρυφόν υπό τον Ήλιον"...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Μποτίλια στο Πέλαγος 04/07/2011 16:08:43

        Μποτίλια, είμαστε οι Έλληνες και αυτοί.

        Ή, οι Έλληνες και οι "άλλοι".

        Ποιοι είναι σε αυτούς τους "άλλους" ουδόλως με απασχολεί.

        Και οι "ελληνες" που είναι μέσα στους "άλλους" άλλοι είναι κι αυτοί!

  6. __f avatar
    __f 04/07/2011 12:08:00

    Παιδία με τα μηχανάκια δεν είναι η Δ; Εγώ προσωπικά δεν είδα πουθενά δικάβαλες μηχανές (ΔΙΑΣ) να εμπλεκονται μόνο Δ και Ζ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ __f 04/07/2011 12:28:44

      h**p://www.youtube.com/watch?v=TbgaZaX0YW4&feature=player_embedded

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/07/2011 14:14:02

    Θεωρώ ότι ο στίχος από τη σειρά trueblood ταιριάζει μια χαρά...
    i want to do bad things with you...

  8. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 04/07/2011 14:22:12

    Η κοπελιά είναι πολύ πιό αντράκι από όλους αυτούς τους κάφρους.....

    • Dora avatar
      Dora @ Dee Jay Stelios 06/07/2011 17:54:04

      Εκ του ασφαλους αντρακι,ετσι?Ηξερε οτι δεν θα την χτυπουσαν.Οχι αυτην.

  9. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ avatar
    ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ 04/07/2011 14:26:08

    ok.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/07/2011 15:53:47

    Άχ πώς κάνει μπάμ ότι πολλοί σχολιαστές δεν πάνε σε γήπεδα και τα πέριξ τους...
    Το 2010 - 2011, με Μπέους και Μάκαρους αόρατο στήριγμα από teflon πίσω από τους hoolis, ήταν μια εξαιρετική περίοδος προετοιμασίας για τα MAT.
    Τώρα, μετά από τόση προπόνηση, δουλεύουν με αυτοματισμούς. Κι εσείς ψάχνετε...πολιτικές προτιμήσεις και μεταγραφές από Σκανδιναβία και Σλέσβιγκ-Χολστάιν! "Βραζιλιάνοι" και "Αργεντίνοι" έχουν γίνει.
    Ένα παλιό σχετικό βιβλίο του Παζολίνι είναι πάντως must, πιά.

  11. Dora avatar
    Dora 06/07/2011 17:52:30

    Ωραιος ο Μορισον.

    Αυτος ηθελε τον κοσμο και τον ηθελε τωωωωωωωωραα.Ηθελε να τον αλλαξει, ενω ουτε τον εαυτο του δεν μπορουσε ν'αλλαξει ο δυστυχης...

    Εγω βλεπω κοσμο και δεν ξερω που να κρυφτω πια....

    Αλλα ωραιος ηταν....Ας συγχωρεσει ο Θεος την ψυχη του.