#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2013 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο "καταληψίας των θρανίων" καλεί σε επανάσταση



Για άλλη μια φορά η Αριστερά επιχειρεί να οικειοποιηθεί την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Όπως τότε έτσι και σήμερα χρησιμοποιεί τον αγώνα άλλων για αλλαγή ως δικό της επίτευγμα. Και στο κόλπο αυτό δεν θα μπορούσε να μείνει πίσω ο κ. Τσίπρας. Άλλωστε, ο ίδιος χωρίς αγωνιστικές καταβολές (με εξαίρεση κάτι καταλήψεις στα θρανία) αλλά και χωρίς ένσημα στην πραγματική ζωή, έχει μεγάλη ανάγκη από οικειοποίηση αγώνων που έκαναν άλλοι.

Το χειρότερο απ’ όλα ωστόσο, όπως φάνηκε στις δηλώσεις του μετά την κατάθεση στεφάνου στο Πολυτεχνείο είναι ότι επιμένει να εξομοιώνει τη Χούντα με τη σημερινή κυβέρνηση. Το κάνει σκόπιμα θέλοντας να εκβιάσει τα δημοκρατικά αντανακλαστικά του λαού κι έστω κι αν δεν του βγαίνει πρόκειται για μια ανιστόρητη και άκρως προσβλητική στρατηγική.

Ο κ. Τσίπρας βρέθηκε για άλλη μια χρονιά σε ένα χώρο που ο ίδιος, αν ζούσε τότε, θα έτρεμε από το φόβο του να πλησιάσει. Ή στην καλύτερη περίπτωση θα χαρακτήριζε «προβοκάτορες» τους έγκλειστους του Πολυτεχνείου. Είπε λοιπόν ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ: «Παρά τα 40 χρόνια που κύλησαν, η εξέγερση του Πολυτεχνείου παραμένει ζωντανή στη συνείδηση της ελληνικής κοινωνίας και το μήνυμα της λαϊκής ενότητας και της αντίστασης για δημοκρατία, ζωή και αξιοπρέπεια είναι πιο επίκαιρο από ποτέ στους κοινωνικούς αγώνες του σήμερα. Ίσως γιατί σήμερα, όπως και τότε, είναι ώριμο και διάχυτο το αίτημα στην κοινωνία για μια μεγάλη αλλαγή και για απαλλαγή από το καθεστώς της καταστροφής, της συρρίκνωσης της δημοκρατίας και της διάλυσης της κοινωνικής συνοχής. Και όταν κάτι είναι επίκαιρο και ζωντανό στην κοινωνία και όταν ένα αίτημα είναι υπαρκτό, βρίσκει αργά ή γρήγορα δυναμικούς τρόπους να εκφραστεί. Πρέπει, όμως, να είμαστε πιο έμπειροι από αυτή τη συλλογική γνώση και συνείδηση. Τίποτα δεν θα μας χαριστεί. Όλα θα τα κατακτήσουμε με αγώνες».

Όπως και τότε, λοιπόν, που είχαμε Χούντα, έτσι και σήμερα, μας λέει ο Τσίπρας, να ανατρέψουμε το καθεστώς. Και δεν ντρέπεται να τα λέει όλα αυτά. Και δεν είναι καθόλου τυχαία η αναφορά του στο «όπως και τότε» ή στο «καθεστώς».

Μια ανιστόρητη αξιωματική αντιπολίτευση είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη διότι διχάζει το λαό. Ακόμη και η… κακή κυβέρνηση που θα παραδώσει σε μια αριστερή κυβέρνηση (όπως ονειρεύεται ο κολοσσός της πολιτικής Θ. Τζάκρη σε άρθρο της) είναι εκλεγμένη από τον ελληνικό λαό. Δεν είναι Χούντα, δεν είναι καθεστώς. Και θα κριθεί στις κάλπες κ. Τσίπρα, όχι σε εξεγέρσεις στα πεζοδρόμια.

Αν λοιπόν ο ΣΥΡΙΖΑ με την τακτική του να προκαλεί εθνικούς διχασμούς, χωρίζει το λαό σε μνημονιακούς και μη (σα να λέμε αντιστασιακούς και μη), θα το βρει μπροστά του. Είναι εύκολο να λες ανοησίες όταν είσαι στην αντιπολίτευση, αλλά μια κυβέρνηση είναι όλων των Ελλήνων. Ας προσέχει, επομένως, ο κ. Τσίπρας πως μιλά κι ας καταλάβει επιτέλους: Η Χούντα δεν τελείωσε το ’73, τέλειωσε όμως το ’74. Κι όταν εξισώνει τη σημερινή κυβέρνηση με την Επταετία τότε κι εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα να λέμε ότι ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσή Αυγή είναι διαφορετικά άκρα αλλά είναι τόσο όμοιοι, σαν σιαμαία αδερφάκια που το ένα κοιτάζει αριστερά και το άλλο δεξιά. Που έχουν ωστόσο τις ίδιες κακές συνήθειες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/11/2013 19:24:44

    Γνήσιος θρασύς.
    Αν έχει στοιχείωδες πολιτικό θάρρος να μας πει τα δημόσια έργα που πήρε η τεχνική εταιρεία "Σκαπανεύς ΑΤΕ" επί Δικτατορίας.
    Για να δούμε πόσο θράσος χρειάζεται να προκαλείς ενώ η οικογενειακή τεχνική εταιρεία υπήρξε προνομιακός εργολήπτης επί Χούντας.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Κώστας ΜΠ 16/11/2013 20:42:47

      Αν ίσχυε αυτό θα το είχα χρησιμοποιήσει ήδη από τη ΝΔ και θα το είχαν αναφέρει περισσότερο έγκυρα ΜΜΕ και εφημερίδες συντηρητικού προσανατολισμού.

      • Eva avatar
        Eva @ CHRIS 16/11/2013 21:43:24

        Σιγά το επιχείρημα, τι να χρησιμοποιήσει δηλ η ΝΔ?
        Κι άλλοι πολλοί αριστεροί στη χώρα έχουν χρήματα απο την οικογένεια, ο μόνος είναι?

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Eva 17/11/2013 19:31:10

          Το πρόβλημα δεν είναι ότι κληρονόμησε οικογενειακό χρήμα (και πρέπει να σταματήσει αυτού του είδους η μικροπρέπεια-καλά έκανε και έχει κληρονομια, δεν μας πέφτει λόγος) αλλά τι έχει κανει ο ΙΔΙΟΣ πέραν από το να σιτίζεται από το δημόσιο πρυτανείο και να το έχει κάνει καρριέρα, όπως και οι υπόλοιποι, Τζιτζικώστηδες κ.α.
          Γι΄αυτό θα πρέπει η θητεία των βουλευτών) να περιορίζεται στα 8 χρόνια (2 θητείες) μόνο. έτσι θα εθαρυνθεί η ανανέωση και θα περιοριστεί κάπως η οικογενειοκρατία και η πολιτική ως ...ανεπάγγελτη καρριέρα..

          • Eva avatar
            Eva @ Νίκος Αργεάδης 18/11/2013 06:35:10

            Ίσως να χρειάζεται και κανένα ένσημο ως προυπόθεση για να εκλεγείς βουλευτής.
            Και δεν ε'ιναι μόνο θέμα οικογενειοκρατίας,
            τζακιών κλπ.
            Με τον σύριζα, στην περιφέρεια, έχουμε σήμερα βουλευτές (και βουλευτίνες), που μπήκαν στο ψηφοδέλτιοαπο το πυθενά -τυχαία λόγω γνωριμίας- και εξελέγησαν με την σημαία του αδιόριστου και άνεργου(ΜΟΝΟ).

            Σημ. Παλαιότερα είχαν κάνει προσπάθειες να διοριστούν μεσω άλλων κομμάτων αλλά δεν έκατσε.

  2. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 16/11/2013 19:37:52

    Εφόσον ο Τσίπρας είναι τόσο γελοίος και ασήμαντος (και δεν λέω εγώ ότι είναι μέγας πολιτικός), γιατί κάθε τρεις και μια αυτός ο χώρος ασχολείται μαζί του? Απλώς αναρωτιέμαι ποιος κερδίζει στο τέλος.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 16/11/2013 20:21:37

    Να δω πότε θα ξυπνήσουμε. Μιλάμε για τον αρχηγό του κόμματος που διαδέχθηκε σε νοοτροπία το πασόκ. Δηλαδή μιλάμε για το διάδοχο του ΓΑΠ. Που συνδιαλλέγεται και με τον Καμμένο κατά τον ίδιο τρόπο που ο ΓΑΠ το έπαιζε κομμουνιστής όταν εναντιωνόταν στην ιδιωτικοποίηση του ΟΛΠ και έμπαινε πρώτος στις πορείες με τη γροθιά υψωμένη. Μιλάμε για ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ των ΗΠΑ. Ας τα πούμε έξω από τα δόντια κάποτε. Και αν κάποιος πει ναι βρε παιδί μου αλλά και ο Σαμαράς υποτακτικός της Μέρκελ κατάντησε, ας περιμένει λίγο την κατάληξη των διαπραγματεύσεων και ας το συνδυάσει με την επίσκεψη Πούτιν τον Μάρτιο και σε λίγες μέρες του υπουργού άμυνας της Ρωσίας ταυτόχρονα με την άσκηση με βολή των S300 που δεν τόλμησε ούτε ο Καραμανλής να κάνει...

  4. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 16/11/2013 21:31:58

    εδω ο κυριος Τσιπρας σε συνεντευξη το 1990
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1ladXmxclg

    • George avatar
      George @ Ταξιδιωτης 17/11/2013 07:17:00

      Οπως πχ στα Αγγλικά που δεν χρειάζονται τώρα που τέλειωσε ο frozen war :-)

  5. blue nile avatar
    blue nile 17/11/2013 01:58:04

    Εντάξει ο Τσίπρας είναι ότι είναι...
    Είναι ανυπόφορο να προσπαθεί να εκμεταλευτεί το κάθε τι για λίγους ψήφους.
    Όμως όταν μιλάει για χούντα πόσο άδικο έχει άραγε;
    Στις προηγούμενες εκλογές η η νίκη της κυβέρνησης βασίστηκε σε έναν παραπλανητικό εκβιασμό: Ευρώ και μέτρα ή δραχμή.
    Ακόμα και τώρα αυτός ο εκβιασμός εξασφαλίζει μια στοιχειώδη ανοχή στην κυβέρνηση...
    Δεχτείτε το κακό για να μην έρθουν χειρότερα.
    Όμως χωρίς αλήθεια δεν μπορεί να λέμε ότι υπάρχει δημοκρατία.
    Η ολόσωστη άποψη του ότι ναι μεν μπορούν να μας βγάλουν από την ευρωζώνη αλλά αμέσως μετά η ευρωζώνη θα διαλυθεί αποσιωπήθηκε ή λοιδωρήθηκε μεθοδικότατα..
    Γιατί κατευθείαν μια τέτοια παραδοχή μας βγάζει από το ρόλο του θύτη και μας μετατρέπει σε δυνητικούς θύτες...
    Θύτες και αυτόχειρες μαζί αλλά πάντα θύτες.
    Ακόμα και ο Σαμαράς παραδέχθηκε ότι υπάρχει δημοκρατικό έλλειμμα.
    Προς τιμή του και ας ξεκινούσε από διαφορετική λογική.
    Τέλος επανέρχομαι στον Τσίπρα...
    Είναι πολύ θλιβερό να μιλάει για δικτατορία όταν το καλύτερο δεκανίκι στην κυβέρνηση της το προσφέρει ο ίδιος με την ασχετοσύνη και τις παρλαπίπες του.

  6. yellow avatar
    yellow 17/11/2013 08:28:08

    Θα πρέπει να καταλάβει ο Τσίπρας ότι το Πολυτεχνείο δεν ανήκει σε αυτόν!
    Ανήκει και σους Πλεύρη, Βορίδη, Γεωγιάδη ...

    • Eva avatar
      Eva @ yellow 18/11/2013 06:38:47

      Και οπωσδήποτε στην αντιπρύτανη του ΕΜΠ κ. Τόνια Μοροπούλου
      που τέλη του 80, είχε συνεργασίες με τον κ. Κοσκωτά.

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/11/2013 15:53:12

    Επαναστατης του γλυκου νερου και της οικειοποιοησης αλλοτριων εργων .Τζαμπα μαγκας της dolce αριστερας . Σε κατι τετοιους ριχναμε καρπαζιες οταν τολμουσαν να μιλησουν στα γεγονοτα της Νομικης .Βρε ουστ παραχαρακτες της ιστοριας σερβιτοροι δημοκρατικης δηθεν ευαισθησιας, δουλοπρεπεις αριστεριστες του Σταλινικου μοντελου των γκουλαγκ , που με το πρωτο μπαμ αρχιζετε τις κλαψες και τα παρακαλια για ευνοικη μεταχειριση παντου σε οτι εχει να κανει με τον δημοσιο κορβανα . Δραπετες της αμιλλας ,του ανταγωνισμου και της αξιολογησης .Παρασιτα της Πασοκικης κληρονομιας & λαμογιας.Ουστ και παλι ουστ λεχριτες !

  8. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 18/11/2013 01:00:39

    Το παιδι που σπουδασε με σκονακια ? Το παιδι με τα μπερμερυ? Το παιδι της ευπορης οικογενειας που κανει 2 μηνες διακοπες τον χρονο με τα δικα μας λεφτα? Το παιδι που οταν του κανουν μπαμ.. θα παει να κατοικησει στο Λονδινο?
    Το παιδι που δεν εχει τρεξει ακομα οικογενειακο προυπολογισμο θα γινει πρωθυπουργος ? Το παιδι με ενσημα 0? Φτανει πια!!!!!! Το οφειλουμε στα παιδια μας να παψουμε να ψηφιζουμε καμενους και βλαμμενους χωρις Τσιπ(ρ)α. Ας δουλεψουν οι αρχηγοι Τσιπροκαμενοι , ας γραψουν κανενα ενσημο, ας μας πεισουν για την γνωση τους , ας μαθουν τουλαχιστον αγγλικα, ας μπουν σε μεσα ΜΜΜ για να πανε στην δουλεια τους, ας γεννησουν σε κρατικα νοσοκομεια, ας κυκλοφορησουν σε φτωχογειτονιες, ας στειλουν τα παιδακια τους σε δημοσια σχολεια, ας υπηρετησουν στα συνορα μακρυα απο το φουστανι της μανας τους, ας πανε σε καμια λαικη και τοτε ισως να το ξανασκευτουμε. Μεχρι τοτε ας σεβαστουν καποιους σαν τον Αδωνη η τον Σαμαρα. Ας μαθουν πως και ποσο δουλευουν αυτοι. Ποσες διακοπες εκαναν τα τελευταια χρονια. Ο κοσμος τους εχει ηδη αξιολογησει. Πολυ λαπουτεν, πραντα, μπερμερυ και μαγκια!!!! Ο κοσμος εχει αξιολογησει επισης και τους πανγνωστες δημοσιογραφισκους της συμμοριας της δραχμης..