#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο καιρός αλλάζει



Καταρρακτώδεις βροχές προκαλούν πρωτοφανείς πλημμύρες στο Πακιστάν, ενώ χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, η Ρωσία καίγεται ολοσχερώς. Τα δυο αυτά φαινόμενα είναι συνδεδεμένα με μια μεγάλης κλίμακας ατμοσφαιρική κυκλοφορία, η οποία δημιουργεί ιδιαίτερα μεγάλη βαρομετρική πίεση πάνω από τη Ρωσία. Ένα άλλο σημείο σύνδεσης είναι και το γεγονός ότι αποτελούν στοιχεία αυτού που οι επιστήμονες χαρακτηρίζουν ως υπερθέρμανση του πλανήτη.

Ο βασικός λόγος που εμφανίστηκαν τα συγκεκριμένα καιρικά φαινόμενα έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του jet stream (αεροχειμάρρου), ενός ισχυρού ανέμου, σε μεγάλο υψόμετρο,  που ταξιδεύει με κατεύθυνση ανατολική και επηρεάζει τον καιρό. Η υψηλή πίεση επάνω από τη Ρωσία είναι ιδιαίτερα έντονη και επίμονη, δημιουργώντας ένα εμπόδιο στην ομαλή κυκλοφορία της ατμόσφαιρας. Παράλληλα δημιουργεί άλλα φαινόμενα, που χειροτερεύουν τη κατάσταση. Τα σύννεφα δυσκολεύονται στο σχηματισμό τους, οπότε και λείπει η βροχή. Κάτω από έναν καθαρό ουρανό, η επιφάνεια του εδάφους θερμαίνεται και χάνει την υγρασία της. Και καθώς όλα στεγνώνουν, ανάβουν φωτιές οι οποίες εξελίσσονται σε πυρκαγιές, που εξαπλώνονται ταχέως. Η άπνοια κρατά τον καπνό κοντά στο έδαφος, επιδεινώνοντας τις δυσάρεστες συνέπειες για την ανθρώπινη υγεία. Τα αιωρούμενα μικροσωματίδια θερμαίνουν την ατμόσφαιρα ακόμη περισσότερο.

Ο ρωσικός καύσωνας είναι έντονος. Πιο καυτός και από οποιαδήποτε άλλη καταγεγραμμένη εποχή. Σύμφωνα με το Βασιλικό Μετεωρολογικό Ινστιτούτο της Ολλανδίας, η Ρωσία ζει θερμοκρασίες τέτοιες, που παρουσιάζονται μια μόνο φορά σε κάθε 400 χρόνια. Μερικές περιοχές μάλιστα, έχουν θερμοκρασίες τέτοιες, που εμφανίζονται κάθε χίλια και πλέον χρόνια.

Σύμφωνα με τον Dr van Oldenborgh, δεν υπάρχει άμεση ιστορική σύνδεση μεταξύ του ρωσικού καύσωνα και των μουσώνων στο Πακιστάν. Ο επικεφαλής όμως της βρετανικής μετεωρολογική υπηρεσίας Peter Stott, σημειώνει πως η υψηλή ατμοσφαιρική πίεση της Ρωσίας εξασθενεί το jet stream στα νότια, προκαλώντας αύξηση του υγρού αέρα των μουσώνων στο νότο. Την ίδια ώρα, ψυχρός αέρας μπαίνει σε μεγάλο ύψος στη περιοχή, προερχόμενος από μέρη της Σιβηρίας πέρα από τον καύσωνα. Η μίξη ψυχρού με θερμό αέρα δημιουργεί ισχυρές καταιγίδες, μετατρέποντας την ατμοσφαιρική υγρασία σε βροχή.

Τέτοιου είδους καιρικά συμβάντα είναι δύσκολο να προβλεφτούν σε εποχική βάση. Τα μοντέλα πρόβλεψης λειτουργούν όταν υπάρχει φυσιολογική κίνηση της ατμόσφαιρας. Όταν παρουσιάζονται εμπόδια, δημιουργούνται πολλά μη γραμμικά φαινόμενα, με δυσανάλογα αποτελέσματα, δυσχεραίνοντας τη πρόβλεψη.

Σε έναν κόσμο όπου το φαινόμενο του θερμοκηπίου αυξάνεται συνεχώς, οι τροπικές περιοχές απλώνονται, κάτι που έχει ήδη παρατηρηθεί. Οι αεροχείμαρροι τόσο στο βορρά όσο και στο νότο αλλάζουν τη πορεία τους. Αυτό οδηγεί σε εμπόδια στην ομαλή κυκλοφορία της ατμόσφαιρας. Κάτι, που όσο ο πλανήτης θερμαίνεται, θα γίνεται όλο και πιο συχνά.

Οι καταρρακτώδεις βροχές και η χιονόπτωση είναι σήμερα πολύ πιο συχνά φαινόμενα από ότι πριν 50 χρόνια. Αυτό είναι αναμενόμενο για έναν πλανήτη που θερμαίνεται. Ο ζεστός αέρας μεταφέρει περισσότερο νερό, το οποίο μετατρέπεται σε βροχή με τις κατάλληλες συνθήκες. Σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, οι μουσώνες της Ινδίας και του Πακιστάν σημειώνουν μεγαλύτερη βροχόπτωση του κανονικού. Κανένα όμως φαινόμενο δεν μπορεί να αποδοθεί άμεσα στην υπερθέρμανση της γης. Ούτε καν ο ακραίος καύσωνας της Ρωσίας. Όλα όμως ταιριάζουν με τις προβλέψεις, οι οποίες είναι απαισιόδοξες.

(The Economist)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 13/08/2010 07:24:33

    μετατοπίζονται οι πόλοι της γης (ένα φαινόμενο που περιγράφεται στη μυθολογία με την κλοπή του άρματος του ήλιου από τον φαέθωνα) και το πρώτο πράγμα που επηρεάζεται στη γη είναι οι κλιματολογικές συνθήκες.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 13/08/2010 07:34:19

      ο αστερισμός του υδροχόου θα είναι ο κυβερνήτης της γης για τα επόμενα 2600 χρόνια και ο βόρειος μαγνητικός πόλος της γης θα ευθυγραμμιστεί προς τα εκεί. μέχρι τώρα μας κυβερνούσε ο αστερισμός των ιχθύων (ο ιησούς πάνω στο γαϊδουράκι - "πόλος" στα αρχαία ελληνικά το συμπαθές αυτό ζώο). ελπίζω η εποχή του υδροχόου να είναι καλύτερη. και φυσικά θα απαλλαγούμε από τον υ-ιό του κρόνου, τον ιησού. μια πρώτη κίνηση των νεοταξίτων ανθρομποτακίων είναι να βγει ο σταυρός από τις σημαίες και η κατάργηση σιγά σιγά του χριστιανισμού.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ αναρχοδεξιός 13/08/2010 09:50:47

        πῶλος, εξού και πωλίον, πωλάριον, πουλάρι

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 14/08/2010 05:34:55

        Θραξ, το ίδιο λέμε πούλια πουλάρι. αν και κάπου διάβασα "επί πόλου καθήμενος" θα το ψάξω μπορεί να λέω και βλακείες

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αναρχοδεξιός 13/08/2010 12:09:54

      Φταίει άραγε ο Θεός που έφτιαξε στραβό τον κόσμο και ο "Υιός υου Κρόνου"(!), ή φταίνε οι "υπεράνθρωποι νεοταξίτες";
      Το σίγουρο είναι ότι εμείς οι άνθρωποι είμαστε αθώοι: Κάθε πρωί τραβάμε με δύναμη το συνειδησιακό μας καζανάκι.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ Ο Θείος 14/08/2010 05:36:10

        κανείς δε φταίει. και σίγουρα δε φταίνε οι άνθρωποι. απλά έτσι είναι. εκτός αν χρωστάμε από άλλες ζωές κάτι.

  2. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 13/08/2010 07:37:45

    νεοταξιτών

  3. Rotheler avatar
    Rotheler 13/08/2010 08:12:34

    To HAARP φταίει για όλα.

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ Rotheler 13/08/2010 11:56:59

      Ναι!
      Αυτό και η σέξι θεία Λόλα!
      "...όταν ήμουνα μικρούλης
      κι έφευγε ο θείος Ρούλης..."

      • Il marinero avatar
        Il marinero @ Il marinero 14/08/2010 00:07:43

        Julius, κατέχεις κάτι από ΙΟΝΟΣΦΑΙΡΑ για να κουβεντιάσουμε?
        Διάδωση, Διεθνείς ΡαδιοΤηλεπικοινωνίες, Loran C, Δορυφορική πλοήγηση-GPS, σου λένε κάτι ή είναι "άγνωστες λέξεις"?
        Η ύπαρξη του HAARP είναι η αιτία για να υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα!
        Όχι όμως "δια πάσαν νόσον και πάσα μαλακίαν"!!!

      • Julius avatar
        Julius @ Il marinero 14/08/2010 09:35:19

        Η γνωση χρειαζεται ανταλλαγη αποψεων για να προχωρησει παραπερα και οχι κομπασμους και "εξυπναδες".
        Το να αμφισβητεις τις γνωσεις καποιου που δεν τον γνωριζεις,
        (και με τετοιο υφακι), δειχνει -επιεικως- επιπολαιοτητα.

      • Il marinero avatar
        Il marinero @ Il marinero 14/08/2010 10:48:52

        Julius, όταν σαν πηγές πληροφόρησής σου, μου αναφέρεις το youtube και το internet, επέτρεψέ μου να έχω ένα "υφάκι".
        Είδικά την στιγμή που οι δικές μου πηγές είναι τα πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας και παρακολούθησης της ΙΟΝΟΣΦΑΙΡΑΣ, τα πάρα πολλά βιβλία, οι σχετικές κατασκευές εργαλείων μελέτης και ίσως ένας τρόπος ζωής!
        Σου επαναλαμβάνω και πάλι, με υφάκι αν θες, ότι αν θες το κουβεντιάζουμε παρακάτω!

        "...ερευνες και αποψεις σκεπτομενων ανθρωπων..." είναι και αυτές του "καθηγητή" ΠωςΤονΛένε με την Θεωρία της Μαυρης Αθηνάς.
        Κι αυτός "ερευνά κα σκέπτεται"!

  4. rage@40 avatar
    rage@40 13/08/2010 11:03:00

    παρακαλώ πολύ δωστε και κανα στοιχείο.
    αλλιως μπορω κι εγω να πω ότι φταίει η καταστροφική δραστηριότητα των ανθρώπων που αυξάνει τη μέση θερμοκρασία της γης

    • Julius avatar
      Julius @ rage@40 13/08/2010 12:51:41

      Ερευνησε για HAARP στο Youtube και θα τα δεις ολα.
      Βεβαια αυτο προυποθετει ανοιχτο μυαλο και ερευνητικο πνευμα.

      • Il marinero avatar
        Il marinero @ Julius 13/08/2010 14:12:35

        Ε, αν το λέει το youtube...πάσα αρχή παυσάτω!.
        Αν ίσχυαν όλες αυτέ οι βλακοθεωρείες του youtube θα είχε γίνει χαμός στις Παγκόσμιες ΡαδιοΤηλεπικοινωνίες από τον άκρατο ιονισμό της Ιονόσφαιρας από το σύστημα HAARP!
        Θα είχαν τρελαθεί τα GPS και θα "παραπλέαμε τις Δαλματικές Άλπεις και θα πέρναμε παράλλαξη από το Μοντ Μπλάνκ"!
        Αντί να κοιτάς ...βιντεάκια στο youtube δεν κάνεις καλύτερα μια αναζήτηση στο google για την Ιονόσφαιρα και τον ρόλο της!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/08/2010 11:54:40

    Η διάγνωση είναι σωστή και ο ασθενής τινάζει αργά - αργά τα πέταλα.
    "Κανένα όμως φαινόμενο δεν μπορεί να αποδοθεί άμεσα στην υπερθέρμανση της γης. Ούτε καν ο ακραίος καύσωνας της Ρωσίας. Όλα όμως ταιριάζουν με τις προβλέψεις, οι οποίες είναι απαισιόδοξες"!
    Αριατοτέλης και Κάντ θα αυτοκτονούσαν μαζί και ταυτοχρόνψς, βλέποντας πόσο έχει εξελιχθεί η λογική σκέψη στον 21ο αιώνα.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/08/2010 12:24:41

    "καθώς όλα στεγνώνουν ανάβουν φωτιές"
    Σιγά την αυτανάφλεξη.

    Αν ήταν έτσι η Ελλάδα θά έπρεπε να καιγόταν 6 μήνες το χρόνο.
    Οι φωτιές ανάβουν από ανθρώπινο χέρι, είτε εξ αιτίας απροσεξίας είτε σκόπιμα.

  7. lakis avatar
    lakis 13/08/2010 16:12:29

    Ο Καραμανλής φταίει για τον καιρό...
    Αίσχος!!!

  8. mas doulevoun psilo gazi avatar
    mas doulevoun psilo gazi 13/08/2010 18:56:36

    http://el.wikipedia.org/wiki/Haarp
    http://en.wikipedia.org/wiki/High_Frequency_Active_Auroral_Research_Program

    http://www.e-telescope.gr/el/energy-and-environment/241-haarp

    http://www.enouranois.gr/sygrafeis/lantos/indexlantoskyp.htm

  9. Julius avatar
    Julius 13/08/2010 19:21:22

    Εισαι απλοικος και τα βλεπεις απολυτα. Εκτος απο "βιντεακια",
    στο Youtube υπαρχουν ερευνες και αποψεις σκεπτομενων ανθρωπων, που το χρησιμοποιουν για τη δημοφιλια του.
    Οσο για το HAARP, μαλλον εσυ χρειαζεται να ανατρεξεις στο Google.

  10. anonymos avatar
    anonymos 14/08/2010 01:38:10

    Ολα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν