#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2010 10:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο καθένας προ των ευθυνών του



Αυτοί που υπέγραψαν το Μνημόνιο, μας λένε ότι τα μέτρα που περιέχει «δεν ταιριάζουν με την ιδεολογία τους, αλλά είναι απαραίτητα για τη σωτηρία της χώρας».

Τι μας λέει ακριβώς το ΠΑΣΟΚ;

Ότι για να σωθεί η χώρα, πρέπει να παραμεριστούν οι ιδέες του;

Αν αυτό λέει, μάλλον… δίκιο έχει!

Γιατί οι ιδέες του οδήγησαν στην καταστροφή…

Και αυτοί που προσχώρησαν σε αυτή τη λογική και ψήφισαν το Μνημόνιο, τα «εξαπτέρυγα» του ΠΑΣΟΚ, μας λένε ότι ήταν «πράξη ευθύνης» – τάχα –η ψήφος τους στη Βουλή.

Μπράβο τους!

Μόνο που το Μνημόνιο προέβλεπε ρητά σκληρά μέτρα και στο Ασφαλιστικό και στο Εργασιακό.

Κι αυτά δεν τα ψηφίζουν σήμερα τα «εξαπτέρυγα»!

Τι ακριβώς συνέβη;

-Δεν είχαν διαβάσει το μνημόνιο τότε κι άλλαξαν τώρα τροπάριο;

-Δεν το είχαν καταλάβει;

Νομίζουν ότι Πολιτική είναι φλύαρες δηλώσεις στα κανάλια, πλατειά χαμόγελα, φτηνές ατάκες και καιροσκοπικοί θεατρινισμοί πρώτης τηλεοπτικής προβολής;

Όμως, Πολιτική είναι να ξέρεις τι λες

Να ξέρεις τι ψηφίζεις,

να βλέπεις πέρα από το τώρα, στο αύριο

και στο μεθαύριο και στο αντι-μεθαύριο.

Να παίρνεις την ευθύνη γι’ αυτό που κάνεις.

-είτε στηρίζεις και βάζεις πλάτη στα δύσκολα

-είτε απορρίπτεις και συγκρούεσαι.

Να αναλαμβάνεις ευθύνες απέναντι στο λαό.

Και να παίρνεις ρίσκα, όταν χρειάζεται, για το καλό του τόπου.

Όχι να πηγαίνεις με τους πολλούς στα εύκολα και να… «τα στρίβεις» στα δύσκολα».

(Απόσπασμα από την ομιλία του Α. Σαμαρά στο 8ο Συνέδριο της ΝΔ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theag avatar
    theag 29/06/2010 11:07:35

    Με Παπακώστα(ημαρτον κυριε!), Πατριανακου και Μανωλη(ακομα παραιτειται αυτος;) δε πας πουθενα Αntonis.......

  2. nikos kriti avatar
    nikos kriti 29/06/2010 11:31:07

    ...ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΧΑΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ! ΛΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ(ΑΠΟΠΟΜΠΗ)ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΟΛΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ.
    ΑΣ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝ ΚΕΡΔΙΖΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΕΊΑ ΣΤΗΝ ΝΔ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΤΟ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΟΚΑ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΞΑΓΓΕΛΕΙ, ΕΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΙΤΛΟ: Κ.ΑΠ.ΕΞ
    (ΚΟΜΜΑ ΑΠΟΣΤΑΤΩΝ-ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΩΝ)

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ nikos kriti 29/06/2010 15:28:04

      ερώτηση : γιατί η εξεταστική επιτροπή δεν κάλεσε όλη την οικογένεια Μιτσοτάκη να εξηγήσει όλα τα αντικείμενα που είχε πάρει από την siemens και ξέχασε να τα πληρώσει; Να μου απαντήσει η εξεταστική επιτροπή της siemens, περιμένω

  3. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 29/06/2010 11:36:05

    Καλό είναι ο Αντώνης είναι να βρει νέα πρόσωπα και να καταστρώσει ένα αναπτυξιακό σχέδιο με άξιους οικονομολόγους της πατρίδας μας και να αποφύγει τους λαϊκισμούς. Χρειάζονται σοβαρές προτάσεις από άξιους τεχνοκράτες.

  4. socrates avatar
    socrates 29/06/2010 11:41:49

    Εάν ο Αντώνης Σαμαράς δεν ανανεώσει ΕΚ ΒΑΘΡΩΝ τη Νέα Δημοκρατία ΤΩΡΑ, οι νεοδημοκράτες θα νοιώσουν ακόμη μεγαλύτερη πίκρα από όση νιώθουν σήμερα οι πασόκοι.
    Αυτό λέει πολλά.

  5. αφισοκολλητης avatar
    αφισοκολλητης 29/06/2010 12:19:17

    να θυμισω οτι ο πρωθυπουργος που εδωσε το μεγαλυτερο ποτε ποσοστο στη ΝΔ -47% ..συμφωνει με τον ΓΑΠ

  6. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 29/06/2010 12:49:15

    ΠΑΝΔΩΡΑ: Στόχευσες εκεί που πονάει! Την πολιτική γύμνια της. Τσούζει πραγματικά.

  7. zackii avatar
    zackii 29/06/2010 14:00:24

    Ασ πάψουν όλοι να ασχολούνται με τη Ντόρα. Καταλαβαίνουμε φαντάζομαι την πίκρα της. Το κορίτσι αυτό μεγάλωσε σε μιά οικογένεια που την ετοίμαζε γιά πρωθυπουργό. Έκανε υπομονή με ένα ΚΚ που ήξερε τις αδυναμίες του αλλά -έχοντας πάρει και το μάθημα του Βενιζέλου και γνωρίζοντας το αμαρτωλό παρελθόν της οικογένειάς της- προσπάθησε να δείξει ότι κάνει υποταγή στον αρχηγό, και νομίζω ότι μέχρι το τέλος το έπαιξε σωστά. Όταν βγήκε ο Σαμαράς και καταλαβαίνοντας ότι τα περιθώριά της στένεψαν βγήκε στο αντάρτικο. Εντελώς ανθρώπινη αντίδραση. Μην ξεχνάτε όμως πόσοι βγήκαν στο αντάρτικο και μετά οι πρώην κατήγοροί τους τους έγλειφαν. Από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
    Γιαυτό ας επικεντρώσουμε την προσοχή μας στο τι μπορεί να κάνει η ΝΔ γιά να βγούμε από την κρίση κι αν πράγματι έχει εφαρμόσιμο σχέδιο ο κος Σαμαράς και κυρίως αν έχει τους ανθρώπους να το υλοποιήσουν. Γιατί καλά τα μεγάλα λόγια αλλά... Ας θυμόμαστε πάντα τον ΚΚ...που είχε την ευκαιρία να κάνει μεγαλύτερο όνομα από τον παππού αλλά την σπατάλησε.
    Αυτά.. και μεγαλύτερη φειδώ σε δηλώσεις και κυρίως αγιογραφίες...

  8. ANTAΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ avatar
    ANTAΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ 29/06/2010 14:00:44

    αδελφια μου βαστατε να φυγει η χουντα ειναι 14.00 και ο κοσμος εχει γεμισει τη πλατεια συνταγματος, Ελληνες, ελαχιστοι μεταναστες

    ο κοσμος προσερχεται απο τις 11.00 ασταματητα απο ολες τις μεριες κατα κυματα

    διακρινω ολα τα κοινωνικα στρωματα

    παρα πολλες γυναικες περιποιημενες
    παρα πολλοι ανθρωποι απο τα γυρω γραφεια επαγγελματιες,υπαλληλοι,με φροντισμενα καθημερινα ρουχα παρα πολυ μεσαια ταξη

    κατεβαινοντας τη μαραθωνος μεσογειων κατα τις 11.30 η λεωφορος ηταν αδεια!
    η αποσταση διανυθηκε σε 45 λεπτα
    αυτο μου εδειξε οτι η πορεια θα ειχε επιτυχια

    γυρω στις 13.30 μια ολιγομελης ομαδα λεγοταν μαλλον ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΟΘΙΑ που ειχε τοποθετηθει μπροστα στη βουλη χτυπηθηκαν πολυ ασχημα με καποιους αλλους
    ενας με μαυρα ρουχα και μακρια στιλπνα καταμαυρα μαλλια δεμενα κοτσιδα λουστηκε στα αιματα μεσα στην πλατεια συνταγματος

    επειδη ημουν μεσα στο πεδιο τρεχοντας να φυγω δεχθηκα απο πισω ενα χτυπημα και επεσα κατω ουτε ξερω τι με χτυπησε σηκωθηκα ευτυχως αμεσως και εφυγα τωρα γραφω απο καφε

    πρεπει να ηταν οι φουσκωτοι του εξαπτερυγου κομματος που στηριζει τη χουντα του Παπανδρεου

    ενα μικρο μπλοκ Immigrants free borders συντεταγμενο

    • aengus avatar
      aengus @ ANTAΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ 29/06/2010 15:03:27

      «…πρεπει να ηταν οι φουσκωτοι του εξαπτερυγου κομματος που στηριζει τη χουντα του Παπανδρεου» Ανέλαβαν δράση πάλι οι γκοτζαμάνηδες;

  9. tatoulis avatar
    tatoulis 29/06/2010 14:00:58

    η τριχοτομημενη δεξια παραταξη εγγυηση για την μακροημερευση του Γιωργακη στην εξουσία....Οτι και να κανει ο Σαμαρας τα κουκια δεν του βγαινουν!!

  10. salmonellas avatar
    salmonellas 29/06/2010 14:02:46

    Η Ελλαδα καταστραφηκε και ασχολουμαστε με βλακειες.

  11. GIO avatar
    GIO 29/06/2010 15:36:15

    Η Ελλαδα δεν κατασταφηκε ,τους Ελληνες πανε να καταστρεψουν...Και νομιζω οτι πιο ιδανικο καταστροφεα απο το Γ.Α.Π. δεν μπορουσαν να βρουν.Λυπαμαι μονο που καποιοι εξακολουθουν να τον στηριζουν μη βλεποντας το κακο που ερχεται(ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ-ΑΙΓΑΙΟ-ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ-ΚΛΠ...)