#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2012 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο θεσμός των …Κιουτσούκηδων!



Ο συνδικαλισμός, υποτίθεται, ότι ήταν ένας θεσμός για να προστατεύει τους εργαζομένους από τις αυθαιρεσίες των εργοδοτών.

Αναμφίβολα, προσέφερε πολλά!

Μέχρι που μας προέκυψαν οι …επαγγελματίες συνδικαλιστές.

Με τα σκανδαλώδη προνομία, την ...απαλλαγή από την εργασία, τα bonus από συμμετοχή σε Διοικητικά Συμβούλια, τα …επιμορφωτικά ταξίδια σε ...εξωτικούς προορισμούς, τους οικοδομικούς συνεταιρισμούς, τα συνέδρια σε πολυτελή ξενοδοχεία, τα πήγαινε-έλα  στις Βρυξέλλες, το βόλεμα συγγενών φίλων και ημετέρων και φυσικά την  εξασφαλισμένη πολιτική καριέρα!

Έγιναν βουλευτές και  ευρωβουλευτές, διορίστηκαν υπουργοί, τοποθετήθηκαν διοικητές!

Με άλλα λόγια , ο συνδικαλισμός έγινε επάγγελμα.

Σίγουρη επιλογή  επιτυχίας!

Και όλα αυτά, εις υγείαν των κορόιδων, που κάθε φορά πλήρωναν τον λογαριασμό!

Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε αναγορεύσει τον συνδικαλισμό ως «βάθρο της δημοκρατίας»!

Είχε μια άνεση με τις πομπώδεις εκφράσεις ο αείμνηστος.

Τα χρόνια που ακολούθησαν  οι επαγγελματίες συνδικαλιστές  εξελίχθηκαν σε κατάρα της ελληνικής οικονομίας και της κοινωνίας κατά συνέπεια.

Δεκάδες επιχειρήσεις έκλεισαν  ή  εγκατέλειψαν τη χώρα  αρνούμενες να αποδεχθούν ως αφεντικά  μικρές συνδικαλιστικές ομάδες.

Εκατομμύρια εργατοώρες σπαταλήθηκαν σε θορυβώδεις διαδηλώσεις, χωρίς ουσιαστικό αντικείμενο.

Επενδύσεις δισεκατομμυρίων ουδέποτε ήρθαν στη χώρα.

Μικρές, αλλά αδίσταχτες μειοψηφίες καταλάμβαναν το κέντρο της Αθήνας προκαλώντας ασφυξία στην οικονομική ζωή της πόλης.

Σε πλείστες όσες περιπτώσεις οργανωμένες συνδικαλιστικές  εκδηλώσεις χρησιμοποιήθηκαν ως πολιορκητικοί κριοί για να προωθήσουν πολιτικούς στόχους, άσχετους με τα συμφέροντα των εργαζομένων.

Αλήθεια έχει υπολογίσει κανένας, πόσα δις έλλειμμα θα γλιτώναμε, αν δεν είχαν επιστραφεί τα λεωφορεία στους «Κολλάδες»;

Θυμάστε τον κ. Παπανδρέου να διαδηλώνει στον Πειραιά εναντίον της COSCO;

Το ΠΑΜΕ να εμποδίζει την έξοδο των τουριστών από τα Κρουαζερόπλοια;

Το κλείσιμο της Ακρόπολης;

Όλα αυτά τα χρόνια, τα πολιτικά κόμματα ανέχθηκαν, καλλιέργησαν και αξιοποίησαν την πολιτική δραστηριότητα των συνδικαλιστών.

Τους έδωσαν αξιώματα.

Τους ανέδειξαν σε παράγοντες.

Αποτέλεσμα; Η πολιτική και οικονομική ζωή της χώρας κατέστη, σε μεγάλο βαθμό, όμηρος μιας δράκας συνδικαλιστών, οι οποίοι μπορούν να κλείνουν δρόμους, να κατεβάζουν διακόπτες, να παρεμποδίζουν εκδηλώσεις, να «αποφασίζουν και να διατάζουν».

Να έχουν και το ακαταλόγιστο από πάνω!

Η αυθαιρεσία έγινε, επίσης, θεσμός!

Από τη λογική αυτή, όπως, ήταν αναμενόμενο δεν μπόρεσε να ξεφύγει ούτε η Νέα Δημοκρατία.

Ακόμα θυμάμαι τον …αγωνιστή Γιάννη Μανώλη να χτυπάει υπερωρίες στα «πρωϊνάδικα» αντιπολιτευόμενος την κυβέρνηση Καραμανλή!

Η παραίτησή του είχε εξελιχθεί σε σήριαλ διαρκείας..

Βέβαια, ο κ. Μανώλης, ευτυχώς, αποχώρησε από τη ΝΔ, αλλά μας κληρονόμησε τα ..ορφανά του.

Εις εξ αυτών ο κ. Κιουτσούκης,  επιτέθηκε, προχθές,  σε εκλεγμένους εκπροσώπους της ΝΔ.

Το δικαίωμα της διαμαρτυρίας και της αντίθετης άποψης είναι ιερό και αποτελεί συστατικό στοιχείο της δημοκρατίας.

Ο τραμπουκισμός, όμως, είναι εχθρός της.

Οι …κιουτσούκηδες δεν έχουν θέση στη ΝΔ και καλόν θα είναι να μην έχουν θέση σε κανένα κόμμα.

Κ.Ρ.

Υ.Γ. Αλήθεια μάθαμε ποτέ τα ονόματα εκείνων που γρονθοκόπησαν τον κ. Χατζηδάκη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 14/09/2012 13:01:24

    Ε,ε,ε,ε τι κακόχολο σχόλιο είναι αυτό;
    Δηλαδή το τάδε σωματείο της τάδε ΔΕΚΟ δεν έχει το δικαίωμα να υποχρεώσει το κράτος να του πληρώσει τα έξοδα μιας 15νθήμερης εκδρομής στο Λονδίνο; Που θα ξοδέψουν για αγορές τα 4-5 χιλιάρικα που παίρνουν(έπαιρναν) ως μισθό;
    Ασπλαχνοι ε άσπλαχνοι.

  2. Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
    Βασίλης Τσιαλιαμάνης 14/09/2012 13:05:38

    Μεγαλειώδης εκφράσεις του τύπου "είναι τιμή η διαγραφή μου από τη Νέα Δημοκρατία" προκαλούν την απορία γιατί παρέμενε στη Νέα Δημοκρατία μέχρι τη διαγραφή του ο συγκεκριμένος συνδικαλιστής.
    Είναι η στιγμή να αντιληφθούμε ότι πολλά από όσα βιώνουμε σήμερα είναι αποτέλεσμα και της Ελληνικής "λογικής" του συνδικαλισμού. Το περίεργο είναι ότι η κοινωνία δεν προσπάθησε τόσα χρόνια να διεκδικήσει αυτά που η συγκεκριμένη "λογική" της "έκλεψε". Και όπως πολύ σωστά γράφετε της "έκλεψε" επενδύσεις, ανάπτυξη, φόρους.

  3. Factorx avatar
    Factorx 14/09/2012 13:05:50

    Κώστα, κάποιοι έχουν χάσει τα επικοινωνιακά ... πασχάλια. Διαρρέουν στο διαδίκτυο ότι "ο Κιουτσούκης πορεί να διεγράφη από τη ΝΔ αλλά παραμένει στην Πολιτική Επιτροπή ως πρόεδρος της ΔΑΚΕ". Δεν έγινε και τίποτα δηλαδή. Έλεος

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Factorx 14/09/2012 13:07:57

      κακό της ΝΔ, αν παραμένει ακόμα!

  4. camel avatar
    camel 14/09/2012 13:09:49

    Ειναι τραμπουκος ο συνδικαλιστης που αποδοκιμαζει εναν υπουργο. Ο υπουργος που εξαθλιωνει ενα λαο τι ειναι?

    • ανδριανη Ανδρεου avatar
      ανδριανη Ανδρεου @ camel 14/09/2012 14:25:32

      δυο φορες τραμπουκος και επιορκος

    • Νικος avatar
      Νικος @ camel 14/09/2012 15:49:48

      Σωτηρας που δεν τον ενδιαφερει το πολιτικο κοστος.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Νικος 14/09/2012 17:23:21

        Χαχαχα,την γονατησες την καμηλα,ακαρδε.

      • Lampros avatar
        Lampros @ Νικος 14/09/2012 17:34:58

        «Πολιτικό κόστος» είναι να τα βάζεις με τους ισχυρούς, ξένους και ντόπιους.

        Άμα τα βάζεις με το μισθωτό, το συνταξιούχο, το Ι.Υ και τον Δ.Υ και τον μικροεπιχειρηματία, δεν είναι «πολιτικό κόστος», απλά φτύνεις την δημοκρατία και αυτούς που σε εξέλεξαν.

        Όσο από «σωτήρες» χορτάσαμε...

        • Νικολαος avatar
          Νικολαος @ Lampros 14/09/2012 18:12:22

          Προφανως το σχολιο ειναι ειρωνικο,μιας και ολοι οι πολιτικοι οταν τα πραγματα σφιγγουν και οι αποφασεις τους ειναι τουλαχιστον αντιλαικες και καμμια φορα αντιδημοκρατικες,τοτε παρουσιαζονται σαν τους Αθ.Διακους ετοιμοι να ''θυσιαστουν''.Με τη μονη διαφορα που στις 8 στις 10 φορες το κανουν γιαυτους που ξερουν να κρυβονται στο σκοταδι.

  5. Crocodile avatar
    Crocodile 14/09/2012 13:32:39

    Ξαναδιάβασέ το βάζοντας "πολιτικοί" όπου "συνδικαλιστές". "Με τα σκανδαλώδη προνόμα, την …απαλλαγή από την εργασία, τα πήγαινε-έλα στις Βρυξέλλες, το βόλεμα συγγενών φίλων και ημετέρων..."

    Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, πολιτικοί είναι και οι συνδικαλιστές, που εκλέγονται από κάποιους για να τους εκπροσωπήσουν και να επιτύχουν βελτίωση της ζωής τους. Χέρι χέρι οι μεν με τους δε κατέστρεψαν τη χώρα. Εγώ έχω περισσότερες απαιτήσεις απ'τους πολιτικούς, διότι σ'αυτούς δίνω την ψήφο μου.

  6. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 14/09/2012 13:33:27

    Λοιπόν μερικά επεξηγηματικά σχόλια.
    Κατ'αρχήν ο εν λόγω συνδικαλιστής (κος Κιουτσούκης), απ' ότι διαβάζω και αλλού, ανήκε στη ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Με λίγα λόγια, αν καταλαβαίνω καλά, ήταν συνδικαλιστής ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ. Αν αυτό είναι όντως έτσι, τότε το άρθρο σας το θεωρώ το λιγότερο παραπλανητικό, καθώς συγχέει τους καλοπληρωμένους, παχυλόμισθους, ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΟΜΜΑ εργαζόμενους του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ, με αυτούς του ιδιωτικού. Οι συνδικαλιστές του ιδιωτικού τομέα, και οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα, έχουν κάθε λόγο να είναι εξαγριωμένοι με τους βολευτές (έγραψα επίτηδες βολευτές) της ΝΔ...η οργή του κυρίου Κιουτσούκη, κατά τη γνώμη μου (κι εγώ στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ) ήταν απόλυτα δικαιολογημένη...
    Τί σχέση έχουν οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα (και συνεπικουρούμενα: οι συνδικαλιστές του ιδιωτικού τομέα) με αυτούς του Δημοσίου; Τί σχέση έχουν οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα με τους συνδικαλιστές του Δημοσίου Φωτόπουλος και Μανώλη; ΚΑΜΙΑ.
    Κακό, κάκιστο άρθρο.

    • Thesti avatar
      Thesti @ Τί να λέμε; 14/09/2012 14:19:13

      Ε, ε, ε, εεεεεεε!!!!!!!!!!!
      Για να έχουμε λίγο το νου μας...
      Βιογραφικό Κιουρτσούκη (από την προσωπική του ιστοσελίδα):

      Γεννήθηκε στην Θεσ/νικη το 1964. Είναι 47 χρόνων, είναι παντρεμένος με την Σοφία Τσορμπατζόγλου και έχει δύο κόρες την Μαριλένα και την Βίκυ.
      Το 1980 προσλήφθηκε στον ΟΣΕ ως μαθητής Τεχνίτης και σύντομα ανέπτυξε συνδικαλιστική δραστηριότητα στις τάξεις της ΔΑΚΕ-Σιδηροδρόμων.
      Το 1995 εκλέχθηκε στις εκλογές της Κοινωνικοποίησης και διετέλεσε Πρόεδρος του Τοπικού Εργασιακού Συμβουλίου έως το 2000.
      Το 2000 εκλέχθηκε στο Κεντρικό Εργασιακό Συμβούλιο και διετέλεσε μέλος έως το 2004.
      Το 2004 εκλέχθηκε από το Συνέδριο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας των σιδηροδρομικών μέλος του Δ.Σ.
      Το 2007 στις εκλογές του Σωματείου σιδηροδρομικών στην Βόρεια Ελλάδα ΔΑΚΕ - Σ παίρνει αυτοδυναμία και αναλαμβάνει Γενικός Γραμματέας του Σωματείου. Παράλληλα επανεκλέγεται μέλος του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας των σιδηροδρομικών και αναλαμβάνει Γραμματέας της ΔΑΚΕ - ΟΣΕ.
      Το 2008 παραιτείται από την θέση του Γεν. Γραμματέα του Σωματείου και αναλαμβάνει καθήκοντα Προέδρου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών, θέση που κατείχε έως και τον Σεπτέμβριο του 2010 ημερομηνία διεξαγωγής του Πανελλαδικού Συνεδρίου της Π.Ο.Σ. στο οποίο επανεξελέγη και είναι σήμερα Γεν. Γραμματέας της Ομοσπονδίας.
      Το 2011 εξελέγη Πρόεδρος της ΔΑΚΕ Ι.Τ.
      ΣΠΟΥΔΕΣ: Απόφοιτος Λυκείου και Τεχνικής Σχολής ΟΑΕΔ

      Για τους δύσπιστους, ακολουθεί το link

      h++p://nkioutsoukis.gr/cv-nk1

      Στον ΟΣΕ λοιπόν δούλευε ο κύριος. Από τον ΟΣΕ πληρώνεται. ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, εμείς, ως Έλληνες φορολογούμενοι, που χθες αποπληρώσαμε μη εθελοντικώς κουρεμένο ομόλογο του ΟΣΕ.
      Και ένα ερώτημα προς ΔΑΚίτες… ΑΠΟ ΠΟΤΕ, ρε λεβέντες, ο ΟΣΕ είναι ΙΤ (Ιδιωτικός Τομέας); Πώς τα βολέψατε έτσι, δημόσιο κι από εδώ, δημόσιο κι από εκεί, να καβατζάρουμε όλα τα οφφίκια και μετά να αναρωτιούνται οι ταλαίπωροι οι ιδιωτικοί (πραγματικά ιδιωτικοί) υπάλληλοι γιατί κανείς δεν ασχολείται με αυτούς;

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Thesti 14/09/2012 14:33:20

        αφού έχει και ο Κιουτσούκης προσωπικής ιστοσελίδα...

      • voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
        voi8ate kaloi mou an8ropoi @ Thesti 14/09/2012 16:26:24

        Και τα Σούπερ Μάρκετ πληρώνεις και τα Διόδια πληρώνεις ,εκεί πουλάς το ίδιο πικρόχολο πνεύμα ;

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ Thesti 15/09/2012 07:54:07

        Πολύ ωραία. Χαίρομαι για το σχόλιό σου. Καθώς αναδεικνύει την ξεφτίλα των συνδικαλιστών της ΝΔ (και όλων τ ων κομμάτων). Όπως γράφεις κι εσύ: "Και ένα ερώτημα προς ΔΑΚίτες… ΑΠΟ ΠΟΤΕ, ρε λεβέντες, ο ΟΣΕ είναι ΙΤ (Ιδιωτικός Τομέας); "...

    • ανδριανη Ανδρεου avatar
      ανδριανη Ανδρεου @ Τί να λέμε; 14/09/2012 14:31:41

      Η φτωχεια φερνει γκρινια.
      Τωρα πρεπει να θυσιασουν και το δικο τους ( απο τα γενοφασκια του ) παιδι για να στηριξουν το μνημονιο και την κολοτουμπα του Σαμαρ.
      Ελεος πια που πρεπει να φτασουμε για να γινει το πολιτικο συστημα ειλικρεινες ;;;

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Τί να λέμε; 14/09/2012 14:41:58

      Και ο Στρατουλης ανεφερε οτι ηταν στον ιδιωτικο τομεα . Δηλαδη στον ΟΤΕ

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/09/2012 13:41:43

    Ποτέ δέν κατάλαβα,γιατί ὁ συνδικαλιστής νά ἀπαλλάσεται ἀπό τήν ἐργασία.Καί νά πληρώνεται...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/09/2012 15:43:14

      Μα πώς, αλλιώς, αγαπητέ φίλε θα φέρει σε πέρας την...αποστολή του;

    • voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
      voi8ate kaloi mou an8ropoi @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/09/2012 16:38:14

      Για να μπορεί να τρέχει προς άγρα ψήφων στους πολιτικούς του προστάτες και να αποκτήσει την δική του μελλοντική πολιτική πελατεία.
      Πολιτικοί -συνδικαλιστές μεταπολιτευτικά είναι συγκοινωνούντα δοχεία ,αναρωτηθείτε γιατί υπάρχουν κομματικές παρατάξεις στον συνδικαλισμό ,γιατί δεν επιτρέπουν να υπάρχει μόνο ένα ακομμάτιστο σωματείο και να εκλέγονται πρόσωπα χωρίς κομματική στήριξη ;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 14/09/2012 16:42:06

        ε, τα να σα πω τώρα;
        Ο,τι διαφωνώ με την παρατήρησή σας;
        Οπως τα περιγράφετε είναι...

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 14/09/2012 13:44:19

    Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα !Συμπληρωματικα οι κκ μεγαλοσυνδικαλισταδες κρατουσαν για τον εαυτο τους τις παχυλαμοιβωμενες θεσεις στα ΔΣ των ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ,ΟΤΕ ,ΕΥΔΑΠ,ΔΕΗ,ΟΣΕ,ΑΕΒ,ΕΑΣκλπ!Μετα την αποχωρηση τους φροντιζαν τα κομματα τους με πρωτο και απιαστο το ΠΑΣΟΚ να τους τακτοποιουν καταλληλως οπως ο Μπενυ τον Γ.Φελωνη στο ΔΣ του ΟΠΑΠ !!!

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2012 14:04:02

    Αυτοί είναι οι καταληψίες του κράτους. Ο ένας πυλώνας του καθεστωτικού κρατισμού που καταλήσετεψε νομίμως το ελληνικό κράτος. Ο άλλος ήταν οι κρατικοδίαιτοι συνεταιρισμοί. Αν δεν ξεβρωμίσει η κρατική μηχανή από δαύτους καμία μεταρρύθμιση δεν έχει τύχη. Ο συρφετός των αθλίων με τα γερμανικά αυτοκίνητα με το σήμα της ειρήνης παρκαρισμένα πίσω από τις εξέδρες των πύρινων ομλιών, αγωνιστές της φακής εκ του ασφαλούς, με την ευγενική χορηγία ημών των υπολοίπων. Να από που πρέπει να αρχίσουν οι απολύσεις...

    • Νικος avatar
      Νικος @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2012 15:55:33

      Οι πολιτικοι που ευλογισαν αλλα και χρησιμοποιησαν προς ωφελος τους και μονο τους δυο αυτους πυλωνες γιατι λειπουν συστηματικα απο τετοιου ειδους αναφορες;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Νικος 14/09/2012 15:57:06

        μάλλον δεν θα μας διαβάζετε συχνά.
        Είναι το ίδιο συνυπεύθυνοι.

        • Νικος avatar
          Νικος @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 16:09:43

          Λυπαμαι,ισως και να εχετε δικιο,αλλα οι περισσοτερες αναφορες ειναι στη γραμμη Παγκαλου,ολοι μαζι τα φαγαμε.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Νικος 14/09/2012 17:11:48

            oτι κάποιοι τα φάγανε μαζί, δεν απέχει από την αλήθεια...

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2012 01:40:00

      "Αυτοί είναι οι καταληψίες του κράτους. Ο ένας πυλώνας του καθεστωτικού κρατισμού που καταλήσετεψε νομίμως το ελληνικό κράτος. Ο άλλος ήταν οι κρατικοδίαιτοι συνεταιρισμοί."

      Γιατί δεν διερωτάται κανείς γιατί όλοι οι συνδικαλιστές ήταν κομματικά στελέχη;Από που αντλούσαν δύναμη και εξουσία;Πως κατάφερναν και πέρναγαν όλα αυτά που τώρα ξαφνικά βρήκαμε και τους καταμαρτυρούμε; Και γιατί ξαφνικά τέτοια ολομέτωπη επίθεση εναντίον τους;
      Ενώ πριν τις εκλογές πολιτικοί επισκεπτόταν τα γραφεία συνδικαλστικών οργανώσεων κάθε επιπέδου;Ο λόγος είναι ένας.Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας!Οι καιροί άλλαξαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πλέον εργάζονται ΜΑΖΙ σε κυβερνήσεις συνεργασίας εδώ και ένα χρόνο.Τα εργαλεία (συνδικαλιστές) που είχαν οι μεν εναντίον των δε στους χώρους δουλειάς (όπως είχαν αντίστοιχα εργαλεία παντού) δεν είναι πλέον χρήσιμα και τα βάζουμε στην εργαλειοθήκη (τους διαγράφουμε).
      Αν ήθελαν τα δύο κόμματα που κυβέρνησαν, συνδικαλισμό καθαρά εκπρόσωπο των εργαζομένων και όχι πυλώνα του καθεστωτικού-κομματικού κρατισμού και κομματικό εργαλείο δεν θα μπλέκονταν στα πόδια του.Αλλά κάποιες εποχές αυτό τα συνέφερε.Σήμερα συμφέρει στα δύο κόμματα να μην μπλέκεται ο συνδικαλισμός στα δικά τους πόδια.Και τα αποτελέσματα είναι γνωστά.Άλλωστε όλοι γνωρίζουν στη χώρα πως διαφωνία στην περίφημη κομματική γραμμή επισύρει βαριές συνέπειες.

  10. ΦΟΤΖΙΟ avatar
    ΦΟΤΖΙΟ 14/09/2012 14:08:26

    ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΝΑ ΑΚΥΡΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΔΑΚΕ. Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΕΚΟ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑ. Ο ΓΕΡΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΜΑΤΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ, ΝΕΡΟ, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΞΙΣΩΝΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΤΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΣΟΚΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΑΚΕ. ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΕΡΕΙΣΜΑ...

    • Δήλιος avatar
      Δήλιος @ ΦΟΤΖΙΟ 14/09/2012 14:52:57

      Τιμή και δόξα στους Δακίτες....έχεις πλάκα φίλε....

      • Marios St avatar
        Marios St @ Δήλιος 14/09/2012 15:26:54

        Είσαι πολύ μικρός ως και ελάχιστος για να πιάνεις στο στόμα σου την ΔΑΚΕ

        • Αδέξιος Δεξιός avatar
          Αδέξιος Δεξιός @ Marios St 14/09/2012 15:30:22

          Σιγά ρε τιτανο-γιγαντο-τεράστιε τεράστιε ..Δακίτη!

    • ελλην avatar
      ελλην @ ΦΟΤΖΙΟ 14/09/2012 15:16:11

      ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ 13 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΠΙ 6 ΜΕΡΕΣ , ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΛΕΤΕ ΛΑΙΚΙΣΤΗ ΤΟΝ ΚΙΟΥΤΣΟΥΚΗ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΦΡΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΝΔ.ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ

  11. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 14/09/2012 14:32:48

    Πρεπει να τελειωνουμε ΤΩΡΑ με δαυτους !

    • camel avatar
      camel @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 14/09/2012 16:14:01

      Συμφωνω να κρεμαστουν στο συνταγμα ολοι οι συνδικαλιστες και δημιοι να ειναι ο Σαμαρας ο Βενιζελος ο Καραμανλης ο Σημιτης και ο γαπ που εφεραν τη χωρα σε τετοιο σημειο ακμης και δοξας

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 14/09/2012 18:16:48

      @Κώστας Ροδινός
      Έχω εργαστεί μόνο στον ιδιωτικό τομέα, και ως ελεύθερος επαγγελματίας. Ξέρω πως είναι κε Ροδινέ. Άλλες είναι οι παρατηρήσεις που έγραψα.
      Όσο για το Ευρωπαϊκό κεκτημένο, ξέρετε πολύ καλά ότι προ τριετίας, αυτά που συμβαίνουν ή δρομολογούνται να συμβούν σήμερα, μόνο ως κακόγουστο αστείο θα μπορούσαν να εκληφθούν.
      Μην εφησυχάζεστε κε Ροδινέ και πάντως δεν είναι δουλειά του συνδικαλιστή και κανενός από εμάς, να εφησυχασθεί ή να εφησυχάσει.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ανιψιός 14/09/2012 18:25:28

        Καλώς.
        Η αντιπαράθεση δεν είναι προσωπική.

  12. unfair avatar
    unfair 14/09/2012 14:35:32

    ο τραμπουκισμός της τρόικας ή των "άλλα λέμε πριν τις εκλογές, άλλα κάνουμε μετά" μετράει πουθενά?
    κ βέβαια είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΑ η συμπεριφορά του "κακού" συνδικαλισμού!
    όμως, αφού ο απλός πολίτης κάθεται στον καναπέ βλέποντας τα τούρκικα σήριαλ που του σερβίρουν [χώρια, τις "σπουδαίες" αναλύσης για την κατάσταση της χώρας], είναι οι μοναδικοί που διαμαρτύρονται!
    δηλαδή, πρέπει να μην αντιδρούμε καθόλου κ. Ροδινέ?
    επαναλαμβάνω, υπάρχει κ ο "κακός" συνδικαλισμός! [στον βαθμό της διαπλοκής!]. όμως ξέρετε, εκτός από τους "έχοντες" υπάρχουν κ οι υπάλληλοι, οι εργάτες, που κάπως πρέπει να αντιδράσουν κ θεσμικά αυτό γίνετε με τον συνδικαλισμό.
    Κανονικά κ λογικά, θα 'πρεπε να υπάρχει κάποιος πολιτισμένος διάλογος, όμως όταν το ένα μέρος κοροϊδεύει κ το άλλο εκβιάζει, το αποτέλεσμα είναι κακό κ για τις δύο πλευρές.
    Με το απλά να γράφουμε τις αντιδράσεις μας, τις προτάσεις μας κ να περιμένουμε μήπως κ ακουστούμε, δεν γίνεται τίποτα. Δεν ακούνε τι γίνεται στις γειτονιές, στην "πιάτσα" κ στην κάθε οικογένεια που "τρέμει" για τις μέρες που έρχονται!
    ΥΓ. δεν συνδικαλίζομαι κ είμαι εναντίον της βίας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ unfair 14/09/2012 15:47:12

      ο κ.Κιουτσιούκης είχε χίλιους τρόπους να αντιδράσει και πολλοί απο εμάς μπορεί και να ήμασταν με το μέρος του.
      Την τακτική του στηλιτεύω, εκτός και αν πια ούτε αυτό έχει νόημα.

      • unfair avatar
        unfair @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 16:00:24

        κ. Ροδινέ, συμφωνώ μαζί σας! πρέπει να καταδικάζουμε τον τραμπουκισμό. Το ερώτημα μου, μένει!
        Πως θα αντιδράσουμε στον τραμπουκισμό που φέρνουν τα "απεχθή" μέτρα?

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ unfair 14/09/2012 16:34:39

          όχι με ..τραμπουκισμό πάντως, κατά τη γνώμη μου!

          • noldor avatar
            noldor @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 16:55:30

            Με υπομονή και καρτερικότητα σαν καλοί Χριστιανοί που τους πετάνε στα λιοντάρια.

            Δε σφάξανε.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ noldor 14/09/2012 17:13:04

            ενώ κατά τη γνώμη σας ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι οι τακτικές του κ. Κιουτσούκη;

          • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
            Εμμανουήλ Πρόιος @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 17:51:26

            Κατά την γνώμη σας ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος?

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 17:05:58

            Με πνεύμα διαλόγου, κατανόησης και συναίνεσης;

          • unfair avatar
            unfair @ Ανιψιός 14/09/2012 17:39:17

            Ναι, έτσι θα 'πρεπε λογικά! Όμως, όταν δεν υπάρχει αυτό το πνεύμα?
            Όταν υπάρχει μόνον υπολογισμοί για το αν βγαίνουν οι "αριθμοί" κ δεν σκέφτονται πως μπορεί ο άλλος να ζήσει με 500ε τον μήνα!? ή αν καταλήξουν κ άλλοι στην ανεργία.
            ΥΓ. μιλάω για τα ελάχιστα! όχι για τα απαράδεκτα επιδόματα τύπου "πλένω τα χέρια μου ή έγκαιρη προσέλευση κτλ"

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ unfair 14/09/2012 18:30:38

            Σ'αυτή τη περίπτωση καλούμαστε να συναινέσουμε στη φυσική μας εξόντωση. Αυτό είναι και το υπέρτατο πνεύμα συναίνεσης και κατανόησης, μέσα από το διάλογο. Άλλωστε ο Χριστός πως το έκανε και εμείς δε μπορούμε;

    • unfair avatar
      unfair @ unfair 14/09/2012 15:53:34

      ...από το 1979 έως και το 2010 έγιναν στην Ελλάδα 5.280 γενικές και κλαδικές απεργίες, σε ποσοστό 96% του δημοσίου τομέα, με αποτέλεσμα να χαθούν 1.385 ημέρες εργασίας.
      ...μετά από απεργίες η αυτοβιομηχανία που έκανε το PONY, έκλεισε!
      ...μετά από απεργίες, έλαβαν πλέον του μισυού στην Ο.Α. το δικαίωμα των δωρεάν εισητηρίων για συγγενείς
      τα παραδείγματα, είναι πάρα πολλά!
      Αυτά, τα γράφω σαν συμπλήρωμα της έννοιας του "κακού" συνδικαλισμού!
      Όμως έχω το ερώτημα, ποιος θα αντιδράσει για δικαιώματα των εργατών? [φαντάζομαι, πως έχετε ακούσει για 6ημερα κ 13ωρα σενάρια που κυκλοφορούν / όπως κ για τις ΕΟΖ]

  13. rollin avatar
    rollin 14/09/2012 14:40:20

    Καλη αρχη

  14. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 14/09/2012 14:40:39

    Εξαιρετικο αρθρο.
    Οι συνδικαλιστες ή οι συντεχνιες εχουν την μεγαλη ευθυνη για εδω που φτασαμε.
    Θυμαμαι οτι εχασα 12 μηνες , μια προταση για εργασια στο εξωτερικο και το μεταπτυχιακο μου γιατι δεν προλαβα τις ημερομηνιες εξ αιτιας των καταληψεων για θεματα που δεν αφορουσαν το Πανεπιστημιο. Θυμαμαι που προπηλακιζαν τους μη αριστερους καθηγητες.
    Θυμαμαι οτι οι Εταιριες του νομου 89 που ειχαν τα κεντρικα γραφεια τους στην Αθηνα και διοικουσαν την Μεση Ανατολη και την Αφρικη τα μαζεψαν και εφυγαν γιατι η Ολυμπιακη , ο ΟΤΕ και ολοι οι αλλο οργανισμοι ηταν σε μονιμη απεργια και διαδηλωση.
    Θυμαμαι την τρομοκρατια της 17 Νοεμβρη , την βομβα στο Ιντερκοντινενταλ κλπ. Θυμαμαι οτι οι πολυεθνικες μας επειναν το αιμα συμφωνα με τους εξωκοινοβουλευτικους και τους εντος βουλης αριστερους.
    Θυμαμαι που οι συνδικαλιστες εκλειναν δρομους και εκαναν απεργιες γιατον Αραφατ , την Χιλη κλπ. Παραλληλα ομως οι ηγετες τους φροντιζαν να κτισουν Πολιτικη καριερα και να τακτοποιηθουν οπως επισης και να τακτοποιησουν και τους πελατες τους. Ετσι λοιπον ειδαμε στρεβλωσεις απο το 1981 κυριως που σημερα τις πληρωνουμε ακριβα. Δηλαδη, τεχνικοι με απολυτηριο 3ης Γυμνασιου να πιο εχουν υψηλους μισθους απο πτυχιουχους και να παιρνουν συνταξη στα 50 τους.
    Θυμαμαι φροντιστες και αεροσυνοδοι να βγαινουν στην συνταξη στα 45 μετρωντας διπλα τα χρονια εργασιας τους ενω οι χειριστες αεροσκαφων επρεπε να δουλευουν μεχρι τα 65.
    Θυμαμαι και ακομα ισχυει οτι υπαλληλοι χωρις σπουδες των ΔΕΚΟ να εχουν μισθους υψηλοτατους ενω ενας ιατρος σε ενα κρατικο νοσοκομειο να παιρνει το 1/3 η το ¼ αυτων.
    Θυμαμαι εταιριες οπως η Πιρελι , η Νισσαν και τοσες αλλες να τα μαζευουν και να φευγουν απο την Ελλαδα εξαιτιας των παραλογων συνδικαλιστων.
    Θυμαμαι οτι 2 καθαριστριες ειχαν την δυνατοτητα να κλεινουν ξενοδοχεια 5* και οι τουριστες να μη μπορουν να κανουν check out με αποτελεσμα να χανουν τις πτησεις τους και να μη ξαναπατανε στη Ελλαδα. Αλλοι εκλειναν τα λιμανια και τα αεροδρομια.
    Θυμαμαι οτι καποτε το κεντρο της Αθηνας ηταν ολο ζωη και αγορα ηταν εξαιρετικα ζωντανη. Μετα οι συνδικαλιστες αρχισαν τις καθημερινες πορειες , με ταραχες πολλες φορες με αποτελεσμα να στειλουν στην ανεργια εκ. χιλιαδες και στην χρεωκοπια χιλιαδες μικροεπιχειρηματιες.
    Οι υψηλοι μισθοι των ΔΕΚΟ και οι παραλογοι συνδικαλιστες εφεραν τις στρεβλωσεις παντου. Ο καθηγητης ιδιαιτερα, ο Εφοριακος δωρακια, ο Γιατρος φακελακια , ο ΔΥ γρηγοροσημα, ο μηχανικος κατασκευαστης πουλαγε ημιυπαιθριους σε πανακριβες τιμες, μπαρ και κεντρα χωρις αποδειξεις . Και φτασαμε στο φαινομενο της Υδρας....και στην νοοτροπια του οτι οποιος πληρωνει φορους ειναι μακακας.
    Με τον Πολιτικοσυνδικαλισμο φτασαμε στο φαινομενο να κανουμε πορειες για τους μεταναστες για τα επιδοματα προθερμανσης αυτοκινητων για τον Καστρο, τον Αραφατ, τα επιδοματα εκτος εδρας και ξεχασαμε τα βασικα. Σεβασμο στους αναξιοπαθουντες, στους πολιτες με ειδικες αναγκες και κυριως ξεχασαμε να δουμε το αυριο και την επερχομενη καταστροφη.
    Φυσικα σε ολα τα ανωτερω υπαρχουν και οι Υπαλληλοι εξαιρεσεις (τιμιοι Ιατροι, καθηγητες, εφοριακοι κλπ) αλλα δυστυχως ειναι τοσο λιγοι.....

    Με τιμη
    Ρεαλιστης

    • camel avatar
      camel @ Ρεαλιστης 14/09/2012 16:18:47

      Αν εγιναν ολα αυτα για 30 χρονια πως η χρεωκοπημενη Ελλαδα εξακολουθει να ειναι στις 30 πιο πλουσιες χωρες του κοσμου?

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ camel 14/09/2012 19:52:39

        Πολυ απλα στους αριθμους ευημερουσαμε αλλα στην ουσια ολα τα παραπανω εγιναν με δανεικα. Το χρημα μαζευτηκε στους λιγους και οι πολλοι κανανε παρτυ με εορτοδανεια και μαυρα αφορολογητα εισοδηματα. Τωρα, μας ανοιξαν τον λογαριασμο οι μπραβοι απο τα μπουζουκια και αφου δεν εχουμε τιποτα μας παιρνουν ακινητα, χρυσαφικα των προγονων μας , το μελλον των παιδιων μας , ακομα και τις ζωες μας πολλες φορες. 40 δις η φοροδιαφυγη τον χρονο . Αν μπορουσαμε σαν κρατος να μαζεψουμε τα μισα τα τελευταια εικοσι χρονια θα ειχαμε 400 δισ. οσο και το εξωτερικο χρεος. Αλλα παλι , οι συντεχνιες και οι δυνατοι συνδικαλιστες ποτε δεν ασχοληθηκαν με σοβαρα θεματα. Το μονο που τους ενδιεφερε ηταν ο Αραφατ, ο Καστρο, η Χιλη και τα επιδοματα τους. Και φυσικα οι μιζες. Πολλες φορες λεμε για τους πολιτικους αλλα μηπως οι συνδικαλιστες δεν μετειχαν στις αποφασεις και στις μεγαλες προμηθειες επισημα? Ποτε εκαναν καταγγελια? μαλλον ποτε.

        • camel avatar
          camel @ Ρεαλιστης 15/09/2012 17:01:50

          Επομενως το προβλημα ειναι γιατι οι πολιτικοι κυριως αντε και οι μεγαλοσυνδικαλιστεςδεν εκαναν τιποτα για να ανακοψουν την καταστροφη. Η απαντηση μου σε αυτο δυστυχως ειναι η εξης. Οσο ηλιθιο συστημα ηταν ο κουμουνισμος ανελευθερο με μια παρεα ανθρωπων να ζει στο παραδεισο το ιδιο ηλιθιο συστημα ειναι ο νεοφιλελευθερισμος ο ακραιος ηλιθιος καπιταλισμος οπου εχουμε μια εικονικη ελευθερια κατευθυνομενη απο τους λιγους διαπλεκομενους δυνατους που πολυ ευκολα μας μοιραζουν και μας πουλουν φουμαρα. Την ιδια στιγμη η παιδεια των ανθρωπων αναγεται υποθεση μεσημεριανων σουλειμαν και πρωινων τσανακογλειφτων παιδια βολεμενα των λιγων που κινουν τις μαριονετες τους. Ειναι λοιπον απολυτως λογικο τωρα που οι δικοι μας λιγοι δυνατοι που απο φαταουλισμο εχασαν μερος των πολλων που εχουν να θελουν να βαλουν στο χερι δικαιωματα σπιτια περιουσιες ζωες ολων εμας των μοιραιων και ανευθυνων βλακων που συνεπικουρουμε εκλεγοντας κυβερνητες ηλιθιους (γαπ ) μιζαδορους (τσοχατζο) υπηρετες (σημιτης) αδιαφορους (καραμανλης) κωλοτουμπες (σαμαρας) δολιους αριβιστες (μητσοτακης)

    • Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
      Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) @ Ρεαλιστης 14/09/2012 17:38:24

      Τελικά δεν έχετε ξεχάσει τίποτα αγαπητέ, πείτε μας όμως κάτι, το 2004 (αλλά και τα προηγούμενα χρόνια ) η Ελλάδα είχε ανάπτυξη στο επίπεδο του 4%, ο κύριος Αλογοσκούφης μπορεί να σας το επιβεβαιώσει, πως με τόσους κακούς συνδικαλιστές & συντεχνίες η χώρα πήγαινε καλά? Και μην μου πείτε με το δανεικό χρήμα, γιατί δεν δανειζόταν η Ελλάδα μόνο την ίδια περίοδο ..... Τελικά τώρα που ήρθαν οι μαύρες μέρες & νύχτες, ο καθένας μας κοιτάει να πετάξει το μπαλάκι των ευθυνών απέναντι, τώρα τι είναι αυτό το απέναντι δεν έχει και πολύ σημασία, αρκεί να μην κρατάει το μπαλάκι στα χέρια του.........
      Ποιός είπε ότι δεν θα γινόμασταν παγκόσμιοι πρωταθλητές στο τένις αν το ξεκινήσουμε?

  15. ERASMUS avatar
    ERASMUS 14/09/2012 15:13:57

    Η ελληνική μυθολογία επαναλαμβανεται στα καλύτερα της .......

    Παρακολουθούμε τον Τιτάνα Κρόνο και τίς παράξενες συνήθειες του , live , το 2012 .....

  16. IOANNIS avatar
    IOANNIS 14/09/2012 15:17:04

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΑΠΟ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΗΣΗ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΙΟΝ ΤΟΥ ΠΟΛΤΙΚΟΥ ΚΑΙΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ? ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΙ ΥΨΩΝΑΝ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΙΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΜΙΓΩΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΥ?ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ?ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΙΑΔΑ?

  17. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/09/2012 15:20:13

    Κατ΄ αρχήν το θέμα δεν είναι αν ο Κιουτσούκης έχει δίκιο ή άδικο στις απόψεις του. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη. Μέλος της Πολιτικής Επιτροπής δεν εννοείται να τραμπουκίζει -έστω και ως συνδικαλιστής- σε υπουργούς.
    Αν έχεις διαφωνίες τις εκφράζεις αρμοδίως, τις δημοσιοποιείς αν θέλεις και εφ΄ όσον δεν εισακούεσαι και θεωρείς ότι υπάρχουν λόγοι αρχής παίρνεις το καπελάκι σου και φεύγεις. Πολύ περισσότερο όταν τώρα μετά την διαγραφή σου δηλώνεις πως "είναι τιμή σου που σε διέγραψαν από τη ΝΔ" Γιατί ρε φίλε ανεχόσουν τόσο καιρό την ατιμία να είσαι μέλος της Πολιτικής Επιτροπής της;;;;;
    Ισως όλες αυτές οι αυτονομήσεις συνδικαλιστών και οι αποκαλύψεις για τις διάφορες διάφορες αβάντες που έχουν ( και τις έχουν κυρίως επειδή είναι ή το παίζουν πολιτικά στελέχη) και τις διαπλοκές που δημιουργούνται είναι μια καλή αφορμή για να ξαναδούμε ένα πολύ κρίσιμο θέμα: Είναι πρέπον/ επιθυμητό/ χρήσιμο ένας συνδικαλιστής να είναι ΚΑΙ πολιτικό στέλεχος ; Κατά τη γνώμη μου (που είναι μια πολύ παλιά γνώμη- και πολλαπλως απορριφθείσα ) πρόκειται για "δυο καρπούζια που δεν χωράνε σε μια μασχάλη". Τα "καρπούζια" συνδικαλισμός και πολιτική είναι πολύ διαφορετικά πράγματα (πολλές φορές αντιτιθέμενα) και οι "μασχάλες" στο σύνολο τους σχεδόν έχουν αποδειχθεί σε επίπεδο πολιτικής πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων.

  18. Nik avatar
    Nik 14/09/2012 15:35:39

    Οταν οι λέξεις "βιομήχανος", "εφοπλιστής", "επιχειρηματίας" αποκτούσαν αρνητική χροιά, με την βοήθεια της διανόησης και των ΜΜΕ, που ήσασταν να αντισταθείτε;

    Τώρα φάτε τα. Φτάνει πια με τις εκ των υστέρων επισημάνσεις. Η κατρακύλα ήταν ορατή, αισθητή, προφανέστατη για όλους να την δούν.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Nik 14/09/2012 15:58:16

      Ενώ τώρα που ο εφοπλιστής, ο βιομήχανος, ο επιχειρηματίας θα σας έχουν είλωτα, φαντάζομαι θα είστε πανευτυχής. Εκτός και αν ανήκετε σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες.
      Τα περί τραμπουκισμών είναι παραμύθια χωρίς δράκο. Διαπληκτισμούς είδα εγώ και μια ένταση και τίποτα περισσότερο.
      Άλλωστε δεν είναι όλα τα στελέχη της ΝΔ μαθητές του Ζαμπούνη.
      Δεν με ενοχλεί καθόλου ο δυναμισμός των συνδικαλιστών. Διαφωνώ κάθετα με τους συνδικαλιστές κομματόσκυλα (όλων των κομμάτων)
      Ο συνδικαλιστής υπερασπίζεται και θεσμικά κατοχυρώνει τις διεκδικήσεις των εργαζομένων.
      Εκτός αν το ζητούμενο είναι να υπάρχουν μόνο οι απαιτήσεις των εργοδοτών προς δόξα και τιμή του ανταγωνισμού.
      Η απομάκρυνση του Κουτσούκη είναι καμπανάκι σε όποιον άλλον τολμήσει να κουνηθεί. Χαρακτηριστικό κι αυτό της Δημοκρατίας των καιρών μας.

      • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
        Εμμανουήλ Πρόιος @ πολίτης 14/09/2012 17:54:44

        +1000!

    • camel avatar
      camel @ Nik 14/09/2012 16:26:21

      Γιατι ο Ελληνας βιομηχανος αφου πηρε δανεια τα εκανε βιλες κοτερα και Ελβετια ο εφοπλιστης οποτε του ζητησε το κρατος να πληρωσει φορους εφευγε απο τη χωρα και ο επιχειρηματιας ειναι κρατικοδιαιτος φοροφυγας και φοροκλεφτης δηλωνοντας στην εφορια λιγοτερο απο τον μεσο υπαλληλο του. Για αυτους τους λογους αυτες οι τρεις κατηγοριες Ελληνων εχουν αρνητικη χροια

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ camel 14/09/2012 20:10:17

        Μαλλον συνεχιζεται η παραδοση. Ολοι οι επιχειρηματιες ονομαζονται λαμογια , ολοι οι εφοπλιστες ειναι κλεφτες. Συνεπως ολοι οι καλοι ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι πτωχοι αγροτες της επαρχιας με τα πανακριβα αυτοκινητα.
        Επισης και οι συντεχνιες που τους υποστηριζουν με οδοφραγματα στις εθνικες οδους, με μαιμου επιδοτησεις, με σθεναρη αντισταση σε καθε εκσυνχρονισμο.
        Οι εφοπλιστες αν θελουν πανε σε φορολογικους παραδεισους . Αραγε το Λονδινο ειναι μπανανια και τους δινει οτι αυτοι ζητανε ? Ή η σταθερη μακροχρονη πολιτικη και οικονομικη πολιτικη αποφερει κερδη στην Αγγλια? Επισης γιατι αφηνουμε τα κομπλεξ να κυριαρχουν? Ποσες χιλ. οικογενεις ναυτικων ζουν απο τα Ελληνοκτητα πλοια? Ποσες πτερυγες στα νοσοκομεια και υποτροφειες εχουν δοθει και διδονται ακομα? Ποσα ιδρυματα εχουν γινει απο αυτους που ονομαζετε κλεφτες? Και για να μη παρεξηγηθω , υπλληλος ειμαι και οχι εφοπλιστης η Βιομηχανος. Αλλα βαρεθηκα να ακουω μη τεκμηριωμενες αποψεις. Εχουμε αρχισει και πυροβολουμε στα τυφλα οποιον εχει υψηλοτερο εισοδημα απο εμας.

        • Marios St avatar
          Marios St @ Ρεαλιστης 14/09/2012 23:51:49

          Αγαπητέ Ρεαλιστή τα παρακάτω:
          φοροδιαφυγή, Ελβετία, Νταβατζής , Athens 2004, ΜΕΤΚΑ , Energa, Hellas Power ...παίρνω την σημαία μου η την επιχείρηση μου και την κάνω
          σας λένε τίποτα η απλά έχετε επιλεκτικό θυμικό ???

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Marios St 15/09/2012 04:30:08

            Αυτο σημαινει οτι ολοι ειναι κλεφτες? Και φυσικα ξερω πολλους αλλα εδω τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι. Επιλεκτικο θυμικο δεν εχω αγαπητε μου. Η φοροδιαφυγη για εμενα ειναι παρανομια. Μικρη η μεγαλη.. Γιατι εκατο μικρες κανουν μια μια μεγαλη . Αρα και οι 101 πρεπει να πληρωσουν.

        • camel avatar
          camel @ Ρεαλιστης 15/09/2012 17:11:47

          20 χιλιαδες Ελληνων ναυτικων ζουνε απο ελληνοκτητα πλοια και να ειναι καλα οι ανθρωποι ζουνε ακομη πολυ καλα. Οταν ομως ο ακρατος φαταουλισμος των εφοπλιστων μας σε 10 με 20 χρονια ξαναεμφανισθει στις θεσεις των πρωτων μηχανικων και καπεταναιων θα μπουν κινεζοι φιλιπινεζοι και διαφοροι τετοιοι τοτε οι 20 χιλιαδες θα γινουν μερικες χιλιαδες με φθινουσα πορεια . Αυτο που λεω ηδη εχει αρχισει και αν θελεις μπορω να πω και συγκεκριμενο παραδειγμα. Τοτε ισως καταλαβεις πως δεν υπαρχουν Ελληνες εφοπλιστες απλα υπαρχουν εφοπλιστες που καποιος προγονος τους γεννηθηκε στη χωρα που λεγεται Ελλαδα . Δυστυχως ο πλουσιος δεν εχει πατριδα

  19. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/09/2012 15:44:05

    "πυλώνας του καθεστωτικού κρατισμού", έγραψες και ...κατάσχεται για μελλοντική χρήση!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 17:05:49

      Παραχωρώ τα δικαιώματα αφιλοκερδώς (ΑΕ!)

  20. Δήλιος avatar
    Δήλιος 14/09/2012 15:44:16

    υποκλίνομαι στο μεγαλείο,τους αγώνες και την προσφορά της ΔΑΚΕ στην Πατρίδα και την Παράταξη....οργανώστε καμμιά διημερίδα τα προσεχή Σ/Κ σε κανένα πεντάστερο ορεινό ξενοδοχείο τώρα που φθινοπωριάζει να θυμηθείτε τους επικούς αγώνες υπερ της εργατικής τάξης....

    • Marios St avatar
      Marios St @ Δήλιος 14/09/2012 21:09:55

      Επαναλαμβάνω και ας ξινίζουν ορισμένοι
      ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΔΑΚΕ

  21. Karenin avatar
    Karenin 14/09/2012 15:44:34

    Και που τον διέγραψε η ΝΔ τι έγινε; Επαψε ο άνθρωπος να είναι συνδικαλιστής;
    Και δε διορίζεται, ψηφίζεται απο αυτούς που εκπροσωπεί. Εκ των πραγμάτων οι συνδικαλιστές της ΝΔ και Πασοκ θα βρεθούν αντιμέτωποι με την κυβέρνηση, ευκαιρία και οι υπόλοιποι της αριστεράς να απογαλακτισθούν απο τα κόμματα.

  22. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/09/2012 15:45:44

    εγώ αγαπητέ φίλε, ως ελεύθερος επαγγελματίας, δουλεύω πολύ περισσότερες ώρες.
    Ο κ. Κιουτσιούκης δεν ξέρω από πότε έχει να δουλέψει.
    Εκτός και θεωρείτε τον ...παραγοντισμό εργασία.

    • Νικος avatar
      Νικος @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 16:01:50

      Μεταξυ του Κιουτσουκη και σε ενα ελευθερο επαγγελματια,που οντως δουλευει και ακομα περισσοτερο,υπαρχουν χιλιαδες αλλοι εργαζομενοι που τους εχουν τους εχουν εξαθλιωσει μισθους και εργασιακες ελευθεριες και που ποτε δεν εχουν την δυνατοτητα να εκφρασουν ουτε λεξη μιας και η οποιαδηποτε αντιδραση πρεπει να περασει απο το φιλτρο των κομματικων συνδικατων,γιατι το συστημα χρειαζεται ασφαλιστικες βαλβιδες που εκτονωνουν τη πιεση.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Νικος 14/09/2012 16:05:28

        αυτούς όμως, δεν τους εκπροσωπεί ο κ. Κιουτσούκης, ενώ παράλληλα κάνει και τη δική μου ζωή δύσκολη.

        • Νικος avatar
          Νικος @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 16:07:37

          Κανεις ουσιαστικα δεν τους εκπροσωπει.Ειναι ερμαια στα χερια των κατα καιρους σωτηρων.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Νικος 14/09/2012 16:09:52

            Συμφωνούμε...
            και δυστυχώς, έχουμε δίκιο!

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 17:03:22

            Εάν κε Ροδινέ δουλεύετε περισσότερες από 13 ώρες την ημέρα και περισσότερες από 6 ημέρες την εβδομάδα, τότε δεν είστε ελεύθερος επαγγελματίας απλώς, είστε ο βιονικός άνθρωπος με σάρκα και οστά. Φαντάζομαι πάντως ότι η 13ώρη, επταήμερη εβδομαδιαία εργασία δεν είναι και δε πρέπει να είναι το ιδανικό σας σ'αυτή τη ζωή. Εάν τυχόν είναι επιλογή σας, προσωπικά διαφωνώ ως ελεύθερος επαγγελματίας-επιχειρηματίας-εργοδότης, πέρα από πολιτικούς-κοινωνικούς-ιδεολογικούς λόγους και για έναν οικονομικό λόγο: Η γενικευμένη 13ώρη, επταήμερη εργασία, για προφανείς λόγους θα σήμαινε το θάνατο των πελατών μου, άρα της αγοράς εν γένει, για την οποία πολύς λόγος γίνεται χωρίς όμως να εξηγείται τι είναι και πως λειτουργεί.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 18:01:54

            Mάλλον δεν ξέρετε τι σημαίνει να εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα ως ελεύθερος επαγγελματίας.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 14/09/2012 18:03:51

            και κάτι άλλο Ανιψιέ.
            Θεωρώ κακόγουστο αστείο αυτά τα πεί 13 ωρών και 6ήμερης εργασίας.
            Η Ελλάδα ανήκει στην ΕΕ.
            Υπάρχει κοινοτικό κεκτημένο, που κανένας Τομσεν δεν μπορεί να το ανατρέψει.

    • αλχημιστής avatar
      αλχημιστής @ Κώστας Ροδινός 15/09/2012 00:17:21

      Τα άρθρα που διαβάζω στο αντι.. και χειροκροτώ, γράφονται απο τον ίδιο Ροδινό που τώρα καταφέρεται -οριζόντια-κατα πάντων?

  23. Tassos avatar
    Tassos 14/09/2012 16:03:18

    Να μας πει ο Κιουτσούκης τον μισθό του και τις καταθέσεις του. Γιατί εγώ τον βλέπω να πέφτει υπέρ πάρτης...

  24. Νικος avatar
    Νικος 14/09/2012 16:05:04

    Και ο Κιουτσουκης οπως και ο Λυμπεροπουλος στη δυσκολη στιγμη της παραταξης,που ειναι πολυ κοντα, θα ειναι στη πρωτη γραμμη,εξαλλου οπως λεει και μια παροιμια,οι γυφτοι τα μαλωματα τα εχουν πανηγυρια.

    • Simon Bolivar avatar
      Simon Bolivar @ Νικος 14/09/2012 21:34:31

      you win the topic

  25. Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
    Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 14/09/2012 16:42:55

    Τι να κάνουν οι συνδικαλιστές τώρα πιά, όταν έρχεται η τρόϊκα και θέλει να επαναφέρει εργασιακά μέτρα που ίσχυαν στην μεσο-βιομηχανκή εποχή, τότε κλαύτα.
    Μιά απορία έχω, δεν υπάρχει επίτροπος στην ΕΕ για τα εργασιακά θέματα? Δεν υπάρχουν θεσμοί και αποφάσεις που πρέπει να τηρούνται από όλα τα μέλη της ΕΕ? π.χ. το πενθήμερο δεν είναι κεκτημένο που ισχύει για όλη την ΕΕ? Εδώ τι ακριβώς πάνε να κάνουν? Αυτά δεν είναι θέματα που πρέπει να είχε ήδη προστρέξει η κυβέρνηση ότι δηλαδή με αυτά που ζητά η τρόϊκα παραβιάζεται η ευρωπαϊκή νομοθεσία? Οταν πρόκειται να φυτέψει κάποιος μιά ρίζα ελιά εκεί ξέρουν να βάζουν πρόστιμα, στα εργασιακά? Μούγκα στην Στρούγγα. Να ζήσει ο Βρούτσης που διαπραγματεύεται και θα μας βγάλει από το σοβιετικό καθεστώς!!

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 14/09/2012 17:43:56

      Κι ο Βρούτσης συνδικαλιστής ήταν. Κομματικός συνδικαλιστής που κατέληξε υπουργός. Και μετά μας φταίει ο Κιουτσούκης. Μήπως επειδή δε συναινεί αδιαμαρτύρητα; Τελικά πιστεύουμε στο θεσμό του συνδικαλισμού ή αποδεχόμαστε μόνο τα κομματικά φερέφωνα;
      Αν δηλαδή ο Κιουτσούκης, ο Μανώλης, ο Λυμπερόπουλος ήταν πειθαρχημένοι στη γραμμή του κόμματος, θα ήταν καλοί συνδικαλιστές ενώ τώρα αποκαθηλώνονται; Και γιατί όλοι αυτοί βαφτίζονται εκπρόσωποι συντεχνιών, τώρα που αντιστέκονται ενώ πριν ήταν ευυπόληπτα και αγωνιστικά κομματικά στελέχη;
      Και τι θα πει υπουργός της κυβέρνησης; Αν δε διαμαρτυρηθεί ο αρχισυνδικαλιστής στον υπουργό, σε ποιόν θα διαμαρτυρηθεί; στο περιπτερά της γειτονιάς του;
      Εν τέλει, τώρα που μιλάμε σκάβονται τα τελευταία μέτρα του λάκου που θα μας θάψουν. Οι καλοί τρόποι μας μάραναν;

      • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
        Εμμανουήλ Πρόιος @ Ανιψιός 14/09/2012 18:00:12

        Προσυπογράφω απόλυτα! Τις ίδιες με εσάς ερωτήσεις έχω και εγώ.Άραγε θα μας απαντήσει κανείς?

      • Νικολαος avatar
        Νικολαος @ Ανιψιός 14/09/2012 18:23:14

        Ειναι γνωρισμα οσων δεν εχουν επιχειρηματα,λασπωνουν οποιον ειναι αντιθετος βαφτιζοντας τον οτιδηποτε θα κανει γκελ στη κοινη γνωμη.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 14/09/2012 17:57:49

      Εδώ θα κάνουμε Ε.Ο.Ζ. μια και δεν έχουμε καρύδια για Α.Ο.Ζ.

  26. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2012 16:59:53

    Το πρόβλημα αγαπητοί φίλοι ας μη στεκόμαστε στο πρόσωπο ενός εκάστου συδικαλιστή. Το πρόβλημα είναι ο εκφυλισμός του συνδικαλιστικού κινήματος σε μηχανισμός εξυπηρετήσεως προσωπικών και στενών κλαδικών επιδιώξεων ερήμην της υπόλοιπης κοινωνίας. Ο μηχανισμός αυτός είναι μια μικρογραφία του φαυλοκρατικού πολιτικού συστήματος. Η μεταπολιτευτική κομματοκρατία στηρίχτηκε εν πολλοίς στον κρατικοδίαιτο συνδικαλισμό. Άρα αποτελεί θεμελιώδες στοιχείο του πολιτικού προβλήματος και πρέπει να συντριβεί. Όχι ο ίδιος 0 συνδικαλισμός ως μέσο των εργαζομένων έναντι της εργοδοτικής αυθεραισίας...

    • unfair avatar
      unfair @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2012 17:18:42

      πολύ σωστά! το πρόβλημα είναι η πολιτική που έχει εκφυλίσει τις αρχές κ τους θεσμούς! Πως λύνουμαι αυτό το πρόβλημα?
      Η δικιά μου πρόταση είναι να μην υπάρχει κομματισμός στα συνδικάτα κ στις συντεχνίες!

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2012 17:53:54

      Όλα αυτά γράφονται, αγαπητέ Φαίλτωρ, διότι τα μεγαλολαμόγια των επονομαζόμενων "πολιτικών" και "επιχειρηματικών" κύκλων της χώρας που τη ξέσκισαν όπως λέει και ο κος Φαήλος, τη καταλήστεψαν και έβγαλαν τη λεία τους στο εξωτερικό, δεν είχαν ανάγκη συνδικαλιστικής εκπροσώπησης.
      Ας αφήσουμε τους συνδικαλιστές, τελευταία ελπίδα του τόπου μαζί με το λαό, και ας ασχοληθούμε αποκλειστικά και μόνο με τους λήσταρχους επιχειρηματίες και τους επίορκους πολιτικούς που ξεπούλησαν τις ζωές μας και τη χώρα και που κάποιοι εξ αυτών πιθανόν να είναι και σήμερα υπουργοί, σίγουρα είναι βουλευτές.
      Με τους συνδικαλιστές έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε αργότερα.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ανιψιός 14/09/2012 19:06:42

        Αυτές τις σχέσεις στα μαθηματικά τις λέμε (αν θυμάμαι καλώς) πεπλεγμένες συναρτήσεις! Άρα είναι ενιαίο το σύνολο που πρέπει να αποχωρήσει...

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/09/2012 01:54:55

      Γιάννης Φαίλτωρ, μπορείς να μου απαντήσεις γιατί κανένα κόμμα δεν διέγραψε κανένα συνδικαλιστή για εκφυλισμό του συνδικαλιστικού κινήματος όπως γράφεις,αλλά τους καθαρίζουν σαν αυγά στερόντας τους την κομματική ταυτότητα και κατά συνέπεια την κομματική τους πελατεία σε κάθε περίπτωση διαφωνίας με την γραμμή του κόμματος;

  27. θησεας avatar
    θησεας 14/09/2012 17:12:58

    πριν τις εκλογες ηταν καλος ? τωρα ειναι τεμπελης ? μιλησε ασχημα στον Τζαβαρα? ο Τζαβαρας κ τοσοι αλλοι που αλλα λεγανε ειναι καλοι? τραμπουκισμος ειναι οι φωνες αλλα οχι να σου ισοπεδωνουν την ζωη ? μην ισοπεδωνεις τα παντα για δικαιολογησεις το κομμα...

  28. Δικερως avatar
    Δικερως 14/09/2012 17:14:50

    Ο εσμός των …Κιουτσούκηδων!
    Λογοπαιγνιον.

  29. BACK avatar
    BACK 14/09/2012 17:41:05

    Η «ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ» ΤΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ

    Ο ελληνικός συνδικαλισμός είναι άλλη μια ιδιαιτερότητα: δεν ελέγχεται από τα κόμματα – τα ελέγχει! Αποτέλεσε το μέσο μέσο πίεσης και εκβιασμού του πολιτικού συστήματος, με στόχο την προώθηση στενών συντεχνιακών συμφερόντων, κυρίως του Δημόσιου Τομέα. Η βάση του ελληνικού συνδικαλισμού ήταν ο κρατικός τομέας απασχόλησης (κυρίως οι ΔΕΚΟ).

    Πληρώνεται ενώ απεργεί, προκαλεί χάος αδιαφορώντας για το κοινωνικό κόστος, εκπροσωπεί όλο και λιγότερους, χρηματοδοτεί τα στελέχη του από παροχές του κράτους εργοδότη – δηλαδή του εξ ορισμού κοινωνικού του «αντιπάλου», δίνει απαλλαγή από εργασία, προκλητικούς μισθούς και πλουσιοπάροχες πρόωρες συντάξεις στους «σταρ της σφιγμένης γροθιάς» και του ξεχειλωμένου τραπεζικού λογαριασμού.

    ΟΤΑΝ ΟΙ «ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ» ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ

    Σύμφωνα με επίσημη παραδοχή του Υπουργείου Εργασίας την δεκαετία 2000 – 2010 δόθηκαν στις συνδικαλιστικές ενώσεις 177 εκατομμύρια ευρώ, από τα Δημόσια Ταμεία, χωρίς παραστατικά! Οι φορολογούμενοι - δηλαδή εσύ και εγώ – πλήρωσαν 177.000.000 από τον ιδρώτα τους και το Κράτος τα έδωσε στα «αγαπημένα του παιδιά», χωρίς να ενδιαφερθεί για το τι τα έκαναν!

    Ο συνδικαλισμός σήμερα είναι ένας από τους δύο πόλους της κρατικής Μαφίας: ενδιαφέρεται μόνο για τα σκανδαλώδη συντεχνιακά προνόμια, τρέφεται από τη διαφθορά και τη στηρίζει με νύχια και με δόντια, προδίδοντας ταυτόχρονα την εργατική βάση για λογαριασμό της οποίας υποτίθεται ότι δρα.
    ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

    Αυτό το μοντέλο θα το τελειώσουμε μια και καλή, αναμορφώνοντας ολόκληρη τη νομοθεσία που αφορά στη συνδικαλιστική δράση.

    • Οι συνδικαλιστές εργάζονται κανονικά, όπως όλοι και συνταξιοδοτούνται όπως όλοι. Δεν υπάρχει απαλλαγή από την εργασία, ούτε μείωση του ωραρίου για όλες τις βαθμίδες της συνδικαλιστικής ιεραρχίας. Οι συνδικαλιστικές δραστηριότητες (συνελεύσεις, αρχαιρεσίες κ.λπ.) λαμβάνουν χώρα πάντα εκτός ωραρίου εργασίας.

    • Απαγορεύεται κάθε κρατική ενίσχυση σε συνδικαλιστικές οργανώσεις έστω και έμμεση (π.χ. για επιμόρφωση στελεχών).

    • Το δικαίωμα στην απεργία είναι σεβαστό – όπως ακριβώς και το δικαίωμα στην εργασία. Αν θέλω να απεργήσω είναι δικαίωμά μου. Αν θέλεις να δουλέψεις είναι δικαίωμά σου. Κανένας εργαζόμενος δεν μπορεί να επιβάλλει στον άλλον την άποψή του δια της βίας. Η έννοια της «περιφρούρησης της απεργίας» συνιστά – και με την κείμενη νομοθεσία – απολύτως παράνομη πράξη και τιμωρείται με αυτόφωρη διαδικασία. Είναι αυτονόητο ότι όταν απεργείς δεν πληρώνεσαι.

    • Απαγορεύονται οι πορείες στο οδόστρωμα. Άλλωστε, ο αποκλεισμός δρόμων για να διαδηλώσουν π.χ 100 άτομα δεν έχει καμία πρακτική αξία για τους ίδιους. Καθώς η περιοχή είναι αποκλεισμένη, δεν γίνονται αντιληπτοί παρά μόνο από τον εαυτό τους. Επιπλέον στρέφουν την κοινή γνώμη εναντίον τους, ταλαιπωρούν το κοινό, παραλύουν την οικονομική ζωή και εγκαθιστούν ένα μόνιμο στοιχείο ανομίας. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Ελληνικής Αστυνομίας, το 2010, το κέντρο της Αθήνας έκλεισε για πορείες και στάσεις, 496 φορές! Είναι προφανές το οικονομικό κόστος, ιδιαίτερα σε μια χειμαζόμενη οικονομία. Και με την υπάρχουσα νομοθεσία, η αστυνομία έχει τη δυνατότητα να απαγορεύσει μια μαζική εκδήλωση αν κρίνει ότι υπάρχει κίνδυνος για τη Δημόσια Ασφάλεια. Μέχρι στιγμής ποτέ δεν έχει ληφθεί τέτοια απόφαση. Η Αθήνα έχει καεί και λεηλατηθεί επανειλημμένως, αλλά προφανώς, σύμφωνα με την κρίση των πολιτικών προϊσταμένων της Αστυνομίας, δεν απειλήθηκε η Δημόσια Ασφάλεια!

    • Όμως επειδή αυτό δεν θέλουμε να εκληφθεί ως «φίμωση» των διαφόρων ομάδων, προτείνουμε να διαθέτει η κρατική τηλεόραση - στο πλαίσιο του δελτίου ειδήσεων - ένα 5λεπτο στο οποίο οι ενδιαφερόμενοι συνδικαλιστές ή μη - θα μπορούν να διατυπώσουν τις θέσεις τους, με ακροατήριο όλον τον ελληνικό λαό και όχι τους ελάχιστους διαβάτες που έτυχε να βρίσκονται στην πορεία της... πορείας. Αυτό το 5λεπτο θα μπορεί να δίδεται και σε άλλες κοινωνικές ομάδες που έχουν κάτι να εκφράσουν ώστε να συμβάλλει στον κοινωνικό προβληματισμό που είναι πάντα χρήσιμος σε μια ελεύθερη κοινωνία.

    • Κόβονται όλες οι συντάξεις που έχουν δοθεί για συνδικαλιστική δράση.

    • Ανοίγουν οι τραπεζικοί λογαριασμοί όλων όσοι διετέλεσαν Πρόεδροι, Γ. Γραμματείς, Ταμίες συνδικαλιστικών φορέων που έχουν λάβει κρατική χρηματοδότηση και ερευνάται το πόθεν έσχες.

    • Γίνεται αναδρομικός οικονομικός έλεγχος από το 2000, σε όσους συνδικαλιστικούς φορείς έχουν λάβει κρατική επιχορήγηση ή υποχρεωτικές συνδρομές μελών.

    • Αποφάσεις για απεργία θα πρέπει να λαμβάνονται από την πλειοψηφία των εγγεγραμμένων.

  30. Ανιψιός avatar
    Ανιψιός 14/09/2012 18:06:46

    Δομημένο και εμπεριστατωμένο το κείμενο σας, μπορεί να αποτελέσει βάση συζήτησης.
    Μία μόνο παρατήρηση σέ ένα σημείο του:
    "• Ανοίγουν οι τραπεζικοί λογαριασμοί όλων όσοι διετέλεσαν Πρόεδροι, Γ. Γραμματείς, Ταμίες συνδικαλιστικών φορέων που έχουν λάβει κρατική χρηματοδότηση και ερευνάται το πόθεν έσχες."
    Μήπως να ασχοληθούμε να ανοίξουμε πρώτα τους λογαριασμούς των πρώην και εν ενεργεία βουλευτών κατ'αρχήν και ανώτατων κρατικών στελεχών, στην Ελβετία και αλλού, πριν ασχοληθούμε με αυτούς των συνδικαλιστών;

  31. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2012 18:16:12

    Άν δεν απατώμαι στα Τουρκικά küçük = μικρός.

  32. Ανιψιός avatar
    Ανιψιός 14/09/2012 18:36:50

    Παρεμπιπτόντως κοι Ροδινέ και factorx, επ'αφορμή του Κιουτσούκη είναι η ανάρτηση. Τι εμμονή είναι αυτή με το Φωτόπουλο;
    Αν τυχόν δεν έχετε φωτό του Κιουτσούκη, βάλτε τουλάχιστον το Παναγόπουλο που είναι και αρχισυνδικαλιστής.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ανιψιός 14/09/2012 18:39:08

      O Φωτόπουλος μάλλον θα ...φτιάχνει τη διάθεση του διαχειριστή!!!

  33. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 14/09/2012 19:55:52

    Βίντεο με τη σκηνή μπροστά στα γραφεία της ΝΔ υπάρχει;

  34. Nik avatar
    Nik 14/09/2012 20:23:00

    Αγαπητέ Camel, οι εφοπλιστές έφυγαν και πήγαν σχεδόν όλοι στο Λονδίνο όπου φορολογούνται σαφώς περισσότερο από ότι εδώ. Αυτό δείχνει ότι δεν ήταν η αβάντα που έλειπε, αλλά κάτι άλλο το οποίο προφανώς και προσφέρουν οι Αγγλοι.

    Βιομήχανοι υπήρχαν κάποτε και τα ελληνικά βιομηχανικά προϊόντα ήταν γνωστά και ανταγωνιστικά. Θυμηθείτε την Πειραϊκή Πατραϊκή, την Χρωπεί.

    Η μυθολογία ότι Ελληνας επιχειρηματίας ίσον αυτόματα και βαμπίρ βολεύει τους ψευτοαριστερούς που δούλεψαν και δουλεύουν για να αποβιομηχανηθεί τελείως η χώρα. Συνεχίστε και τελικά θα πετύχετε το όραμα να ζούμε όλοι φυτεύοντας αγγούρια.

    • camel avatar
      camel @ Nik 15/09/2012 17:20:53

      Το Λονδινο του προσφερε αυτο που επιζητουσε και η γνωστη κυρια του 2004. Γκλαμουρια και επιδειξη. Ανταγωνιστικα ηταν τα Ελληνικα βιομηχανικα προιοντα οσο υπηρχε δραχμη και ακομη περισσοτερο οσο δεν υπηρχε ΕΟΚΜετα το 81 αρχισαν να κλεινουν διοτι δεν εκσυχρονιστικαν .η απλα μετατραπηκαν απο βιομηχανοι παραγωγοι σε εισαγωγεις πραγμα που ενταθηκε με την εισοδο μας στο ευρω. Δεν ειναι μυθολογια πως επιχειρηματιας και ελευθερος επαγγελματιας ισον βαμπιρ απλα το βαμπιρ αυτο δεν δινει φορους δηλαδη μας πινει το αιμα εμμεσως και οχι κατευθειαν απο το λαιμο

  35. Nik avatar
    Nik 14/09/2012 20:32:09

    Unfair, πλάκα με κάνεις όταν λες:

    "Όμως έχω το ερώτημα, ποιος θα αντιδράσει για δικαιώματα των εργατών?"

    Τόσα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα, κανένας κερατάς συνδικαλιστής δεν ενδιαφέρθηκε για τα προβλήματα μου. Μερικοί κλάδοι που σιγοντάρονται από το ΚΚΕ είναι οι μόνοι που χαίρουν υποστήριξης.

    Αν ποτέ γίνει απεργία για τα δικαιώματα γκαρσονιών και πωλητριών, τότε θα πιστέψω ότι υπάρχει συνδικαλισμός.

    • unfair avatar
      unfair @ Nik 14/09/2012 21:08:19

      μακάρι να έκανα πλάκα!
      Η ερώτηση μου, δεν είναι απλά θεωρητική, αλλά ουσιαστική!
      Ποιος θα αντιδράσει όταν με την συνταγή της τρόικας, χάνονται τ' αυγά κ τα πασχάλια? Πότε θα πούμε κ κάποιο ΟΧΙ! κάποιο ΦΤΑΝΕΙ κ μην παρέκει!? Πότε θα ισχύσουν κάποιες ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!?
      Το ότι υπάρχει "κακός" συνδικαλισμός, είναι μια πραγματικότητα! όμως, πλέον το γερμανικό νούμερο [3 με 5] πάει εμπλοκή!
      Αφού δεν αντιδράει η κυβέρνηση, κάποιος/οι πρέπει να το κάνουν.

  36. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 14/09/2012 20:35:17

    Ο ΚΙΟΥΤΣΟΥΚΗΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΑΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΞΕΠΟΥΛΑΕΙ ΣΤΙΣ ΤΡΟΙΚΕΣ.

  37. t avatar
    t 15/09/2012 11:57:59

    Το Ελληνικό κρατικοδίαιτο μοντέλο είναι η πρώτη μαφία στον κόσμο που κατάφερε να χρεωκοπήσει