10/03/2009 00:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο θεσμικός τους ρόλος είναι η συναίνεση

Στην Ελλάδα καίγεται το σύμπαν από ασφαλιστικό, παιδεία, υγεία... και οι οργανισμοί εξουσίας με τα επιτελεία τους αναλύουν πότε θα κάνουν εκλογές και αν οι μονάδες των σφυγμομετρήσεων θα τους πάνε με σιγουριά στην «καρέκλα».

Η οικονομική περιπέτεια στην οποία μπήκε η χώρα μας, ο κίνδυνος να μεγαλώσει η κοινωνία των περιθωριοποιημένων πολιτών γίνεται επικοινωνιακό παιχνίδι για την εξουσία της δόξας και του χρήματος.

Ακόμη  και η επίκληση της συναίνεσης αξιοποιείται ρητορικά μόνον και μόνον για να στριμωχθεί ο αντίπαλος, όπως και η άρνηση για συναίνεση από τον αντίπαλο με το βαρετό και μονότονο να γίνουν τώρα εκλογές.

Ανούσιος αγώνας από τους μπλε να παραμείνουν στην εξουσία και πληκτικά επαναλαμβανόμενος αγώνας από τους πράσινους να νικήσουν ξανά αυτοί. 

Ξεχνούν ότι ο λαός τους έδωσε εντολή και ρόλους.

Στην κυβέρνηση να κυβερνήσει λύνοντας προβλήματα και στην αξιωματική αντιπολίτευση να ελέγχει, να ασκεί κριτική και να προτείνει.

Δεν  χρειάζονται χοντρά λόγια για συναίνεση, ούτε αφορισμοί και ξόρκια αντι-συναίνεσης με θυμιατό τις εκλογές.

Αρκεί η θεσμική συναίνεση. Αρκεί να σεβαστούν το ρόλο τους. Και ο λαός την ώρα των εκλογών θα αξιολογήσει και θα επιλέξει...
 
 
ΠΑΝ. ΠΑΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 10/03/2009 09:06:16

    Ο λαός ακούει βλέπει αργεί να μιλήσει.Οι μαφιόζοι κάνουν τα κόλπα τους και ο λαός τά δέχεται.
    Όταν κάποια στιγμή έρθει η ώρα του λάου,ο λαός δεν μιλάει.Κρεμάει.Ο λαός δεν δικαιούται ουτε προλαβαίνει να μιλάει.Δουλεύει.Τώρα που έμεινε χωρίς δουλειά θα ασχοληθεί και με αυτούς.Ας μη βιάζονται θα έρθει και η ώρα τους.Κοντά είναι.

  2. isnogood avatar
    isnogood 10/03/2009 09:11:13

    Εντάξει λοιπόν, συναίνεση...
    Σε ποια πρόταση όμως;
    Έκανε ο Καραμανλής κάποια συγκερκιμένη πρόταση που αφορά τους νέους φόρους για παράδειγμα;
    Αντιπρότεινε το ΠΑΣΟΚ κάτι άλλο;
    Έπαψε ο ΣΥΡΙΖΑ να πιστεύει οτι η οικονομική κρίση θα λυθεί με ...την καλλιέργεια των ευρώδεντρων;
    Συναίνεση σε τι;
    Φοβάμαι, οτι στο μόνο που συναινούν, είναι τα ...τάρταρα!

  3. donaE avatar
    donaE 10/03/2009 10:15:38

    >ο κίνδυνος να μεγαλώσει η κοινωνία των περιθωριοποιημένων πολιτών<
    Σωστα,αλλα αμα μεγαλωνεις ενα τερας,δεν ξερεις ποτε θα σε κατασπαραξει.

  4. αντί avatar
    αντί 10/03/2009 10:19:46

    @1

    Καλά τα λες.

    Ο λαός έχει την ευθύνη και μόνο αυτός.
    Τους βρίζει και τους ψηφίζει.

    Ανάλογα με τα επικοινωνιακά παιχνίδια είναι εύκολα κατευθυνόμενος με συμπεριφορά αγέλης.

  5. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 10/03/2009 11:25:15

    Κάνουν αντιπολίτευση (τώρα το ΠΑΣΟΚ και πριν η ΝΔ) με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
    Σαν να διαβάζουν το ίδιο εγχειρίδιο.

    Και κάνουν... διακυβέρνηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: όπως έκανε ο προηγούμενος που κατηγορούσαν!

    Πρακτικά δεν κάνουν πολιτική.
    Δεν έχουν στόχους για την επίτευξη των οποίων κινούνται με σαφή τρόπο.

    Το "κόλπο" ήταν απλό: Πάμε όπως μπορούμε για δυο τετραετίες. Μετά φαίνεται ότι δεν πάμε πουθενά και μας κατεβάζουν για να έρθουν οι άλλοι. Και μετά φτου ξανά από την αρχή.

    Η κρίση χαλάει το παιχνίδι. Η έλλειψη σχεδίου δεν μπορεί να αποκρύπτεται

  6. leon avatar
    leon 10/03/2009 16:44:36

    Ε και?
    Μαυριστε τους για να ανοιξει η καρδια σας!

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 10:00:47

    Μωρε να τους μαυρισουμε.Κι εγω,μαζι σου.Προσωπικα,δεν θα ξαναπαω να ψηφισω.Τελος.Ας παει κανας αλλος στη θεση μου.Βαρεθηκα πια.
    Το κακο ειναι ομως,οτι δεν υπαρχει αλλος που να μπορει να κανει τη δουλεια.
    Ειτε γιατι ειναι βλαξ,ειτε γιατι το μαγαζι,ειναι τοσο διαβρωμενο απο τα διαφορα μικρο-μεγαλο-συμφεροντα,που κανενας δε μπορει να τους παει κοντρα,απο τη στιγμη που η πολιτικη εχει γινει επαγγελμα,και ο αλλος φοβαται οτι δεν θα ξαναβγει.