#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2009 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ηρωισμός αμείβεται την σήμερον ημέρα



Ο Αμερικανός Jasper Schuringa, ο «ήρωας» που απέτρεψε την εμπρηστική απόπειρα του Νιγηριανού τρομοκράτη στη πτήση 253, άρχισε να βγάζει λεφτά, απαιτώντας υψηλή χρηματική αμοιβή προκειμένου να συμμετάσχει σε τηλεοπτικές εκπομπές και συνεντεύξεις. Όπως αναφέρει ο Foster Kamer στο Gawker, o Schuringa που χρησιμοποιεί ως ατζέντη του έναν Ισραηλινό φίλο του,  κέρδισε ήδη $18.000, πουλώντας δυο θολές φωτογραφίες από κινητό τηλέφωνο, που απεικονίζουν στιγμιότυπα από το εσωτερικό του αεροσκάφους την ώρα της απόπειρας. Στη πραγματικότητα όμως, ο Kamer λέει, τα χρήματα του δόθηκαν προκειμένου να δώσει συνέντευξη στο CNN και στην εφημερίδα New York Post. Ο «ήρωας» δεν δέχονταν να εμφανιστεί άνευ αμοιβής, και όπως αναφέρει ένας δημοσιογράφος στο Gawker, ο ατζέντης του «ήρωα» που είναι και ο φίλος τον οποίο θα επισκέπτονταν στο Μαϊάμι, ήταν ξεκάθαρος όσον αφορά στην ανάγκη πληρωμής προκειμένου να συνεντευξιαστεί.

Gawker

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 28/12/2009 22:41:53

    πές μου τους φίλους σου...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/12/2009 22:49:28

    Εν τω μεταξύ, η ακατανόμαστη οργάνωση υποτίθεται ότι πήρε την ευθύνη για τις ενέργειες του Νιγηριανού... Κάτι μου λέει ότι η Υεμένη θα έχει ιπτάμενα αντικείμενα σύντομα από πάνω της

  3. man8os avatar
    man8os 28/12/2009 22:51:40

    Μη το λες αυτο αρχαιε! Απαγορευετε!
    Φευ, ομως δικιο εχεις...
    Το λιγοτερο ιπταμενα...
    Αλλα πιο ενδεδειγμενη φαινετε η χερσαια λυση...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/12/2009 23:06:01

    To κεντρο του τζιχαντ στην Ευρωπη ειναι το Λονδινο ή Λοντονισταν.
    Εκει "ζυμωθηκε" ο τρομοκρατης.Δε χρειαζονται μυστικες οργανωσεις.
    http://www.csmonitor.com/World/Europe/2009/1228/Was-Umar-Farouk-Abdulmutallab-radicalized-in-London

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 28/12/2009 23:14:43

      Τρίτο μέτωπο στην Υεμένη. Ξαναεμφανίστηκε η "κακιά έκφραση" war on terror, και η Υεμένη αναφέρεται ανοιχτά "μετά το Ντητρόϊτ". Τι περιμένεις και εσύ... να τρομάξουν τους Λονδρέζους

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ψυχραιμια 29/12/2009 13:11:50

      Έχεις απόλυτο δίκιο.

      Με τη λογική τού "διαίρει και βασίλευε", η Αγγλία τού 80 και του 90 ήταν ασφαλές καταφύγιο για κάθε τρομοκρατική οργάνωση που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί δυνητικά εναντίον τής νόμιμης κυβέρνησης μιας χώρας τού "Τρίτου Κόσμου" που δεν θα υπάκουε στα κελεύσματα των αγγλικών πολυεθνικών και τού Σίτι τού Λονδίνου.

  5. man8os avatar
    man8os 28/12/2009 23:27:09

    Οι τρομοκρατες ειναι κατι ανταρτες ονοματι Χουθι. Μαζι με αυτους εχουν εντοπιστει και ανταρτεςτης Χεζμπολα. Και ολοι αυτοι υποστηριζοντα απ το Ιραν.
    Δεν προκειτε για τρομοκρατικο πολεμο. Ισως πλησιαζει η ωρα του πολεμου των ΗΠΑ με το Ιραν, ο οποιος φαινετε αναποφευκτος,εκτος και αν πεσει εκ των εσω το καθεστως της Τεχερανης.
    Παντως το μετοπο της Ιεμενης δεν ειναι τοσο καινουριο... Ανοιξε το Νοεμβριο, και οι ανταρτες τα εχουν παει πολυ καλα, τοσο εναντιον της κυβερνησης οσο και εναντιον των στρατευματων της Αραβιας.
    Εαν η ΗΠΑ ααγκαστει και επεμβει,θα επεμβει επι του εδαφους και οχι μονο αεροπορικα...
    Ας εχουμε υποψιν οτι τα αεροπλανα στο Αφγανισταν ειχαν μικρα αποτελεσματα... Απεναντι στο ανταρτικο μονο οι χερσαιες δυναμεις εχουν αποτελεσματα μονιμα.

  6. man8os avatar
    man8os 28/12/2009 23:28:39

    Αυτο στο οποιο θελω να καταληξω, ειναι οτι οι ανταρτες δεν εχουν σχεση με την ακατονομαστη οργανωση, αλλα με το Ιραν.

  7. parsifal avatar
    parsifal 29/12/2009 00:24:24

    Μάλλον πλησιάζει η ωρα Ω για το Ιράν και ανασύρονται τα μυστικά επιχειρήματα για να πεισθεί ο μέσος αμερικανός βλάξ : Νέγροι με βεγγαλικά και βεβαίως η απαραίτητη Αλ Κάιντα... Στην Υεμένη οι επιχειρήσεις διαρκούν απο το καλοκαίρι και οι Σαουδάραβες που εχουν 930 χλμ. κοινά σύνορα με την Υεμένη κάνουν αντι-ανταρτοπόλεμο με ... Tornado, απο ψηλά γιατί κάτω βρωμάει μπαρούτι ! Τώρα τι "αντάρτες" είναι αυτοί οι Χούθι που βομβαρδίζονται απο Σαουδάραβες, Υεμενίτες και Αμερικανούς και ακόμη υπάρχουν...Τι υποδομές τέλος πάντων διαθέτουν ? Ενα (1) ! Tornado μπορεί να μεταφέρει φορτίο βομβών / κατευθ. βλημάτων περί τους 8.5 τόνους ! Μεγάλες δοθλειές ανοίγουν εκεί κάτω !

  8. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 29/12/2009 07:47:26

    Η ΜΑΙΜΟΥ ΤΟΥ ΚΩΛΕΤΗ?.....Η' ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ?

  9. dr.thess avatar
    dr.thess 29/12/2009 09:54:01

    γιατι να μη βγάλει φράγκα..εδω η ann nikole smith τα κονόμαγε

  10. Michelos.gr avatar
    Michelos.gr 29/12/2009 10:47:56

    Γιατί δηλαδή είναι θεμιτό να βγάλει χρήματα το CNN (από τις διαφημίσεις) μέσω της συνέντευξης με τον ήρωα και όχι ο ήρωας ο ίδιος;

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/12/2009 11:26:38

    Ολλανδικής καταγωγής κατ' αρχήν είναι ο Αμερικανός αυτός. Οι Ολλανδοί είναι λαός με πολύ υψηλό IQ. Κάτω Χώρες, χτισμένες κυριολεκτικά κάτω από τη στάθμη της θάλασσας, και δε μασάνε γενικότερα.

    • Λάκωνας avatar
      Λάκωνας @ αλλενάκι 29/12/2009 18:47:00

      αν ευκαιρήσεις ρώτα κ τους αφρικανούς υποτελείς των ολλανδών αποικιοκρατών να σου πούνε για το IQ τους

      για το αν μασάνε γενικώτερα καλό θα είναι να πάς καμιά 50αριά χρόνια πίσω κ να δείς την στάση τους στον 2οΠΠ

      δλδ το οτι βιάζουν τη φύση κ το τοπίο για να φτιάξουν σπίτια σημαίνει πώς είναι ξεχωριστοί;

      ούτε τα ούρα μου...ούτε το πυρετό μου

  12. ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ avatar