10/10/2008 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ηγούμενος του …Μαξίμου

«Υπήρχε ηγούμενος στην υπόθεση Βατοπεδίου και αυτός ήταν το Μέγαρο Μαξίμου»,

δήλωσαν χθες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, στοχοποιώντας για πρώτη φορά  από τότε που ξέσπασε η υπόθεση αυτή τον κ. Ρουσόπουλο. Χαρακτηριστικό της δύσκολης θέσης στην οποία βρίσκεται ο υπουργός Επικρατείας είναι ότι για δεύτερη ημέρα το θέμα κυριαρχεί στην επικαιρότητα (πχ πρωτοσέλιδο στην ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ και το ΕΘΝΟΣ), παρά την οικονομική κρίση.

Στο μεταξύ πράγματα και θαύματα αποκαλύπτονται στα 31 συμβόλαια για 260 ακίνητα που αντηλλάγησαν με Βιστωνίδα, που παρουσίασε το ΠΑΣΟΚ. Έχουμε όλα τα συμβόλαια και θα βρούμε έναν τρόπο για να τα έχουν και οι αναγνώστες μας. Ιδού μια γεύση προς το παρόν:

1 Με δύο συμβόλαια (21/12/05) ανταλλάσσονται 73 ακίνητα του Δημοσίου με παραλίμνιες εκτάσεις της Βιστωνίδας

2 Με άλλα η μονή επιστρέφει 18 ακίνητα, επειδή... δεν της αρέσουν, και της δίνονται άλλα 20

3 Με τρία συμβόλαια ανταλλάσσονται 121 ακίνητα του Δημοσίου με... νερό.

4 Η Μονή επιστρέφει (Ιούλιος 2007) 94 ακίνητα και παίρνει το 74,95% 13 κτιρίων στο Ολυμπιακό Χωριό. Μια εβδομάδα μετά δίνει άλλο ένα ακίνητο και παίρνει το υπόλοιπο 25,05%

5 Ακίνητο του Ελληνικού Δημοσίου (8.608.430 τ.μ. στην Ουρανούπολη Χαλκιδικής) αποτιμάται σε 1.107.044 ευρώ, ενώ η αρμόδια ΔΟΥ το εκτιμά σε 8.470.695 ευρώ.

9 Ακίνητο του Ελληνικού Δημοσίου (2.517.275 τ.μ. στο Κάτω Σούλι Μαραθώνα) αποτιμάται σε 1.111.378 ευρώ, ενώ η αρμόδια ΔΟΥ το εκτιμά σε 11.755.965 ευρώ.

«Είναι προφανές», υποστηρίζουν οι βουλευτές, «ότι επέστρεφαν ακίνητα για να πάρουν άλλα, που τους εξυπηρετούσαν καλύτερα στους ευρύτερους σχεδιασμούς τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 10/10/2008 17:10:42

    κύριε Ελέησον τους αμαρτωλούς της φωτο...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/10/2008 17:26:52

    Αυτος ο Μαξιμος που φωναζει για καταστροφες το 2012, εχει σχεση με το Μαξιμου??? Μακρια πεφτει.... η προφητεια !..

    ΠΠ

  3. nas avatar
    nas 10/10/2008 18:33:15

    @2 περί αυτού ας μιλήσει και ο συνάδελφός του ο δικός μας εδώ πέρα ο Προφήτης... by the way Φακτορα, επειδή φεύγω για short weekend -ο ηγούμενος του...Μαξίμου έκανε τα long weekend στο Βατοπαίδι- σε παρακαλώ μην ανοίξεις κανα διάλογο με ζουμερά σχόλια και δεν μπορώ να συμμετέχω. Ρίξε κάτι λαϊτ, βάλε συνέχεια για τα Σκόπια, τη Ντόρα, βάλε για τη Γεωργία και την Αμπχαζία, για το Τουρκμενιστάν και το Θιβέτ... ελπίζω ο Άγιος Εφραίμ, να αποτρέψει καμιά κυβερνητική κρίση στο Σαβατοκύριακο, διότι Θεέ μου δεν θα αντέξω μακριά απο κομπιούτερ τη στιγμή που θα παραιτείται ο Θόδωρος... δι' ευχών...

  4. Le canard avatar
    Le canard 10/10/2008 18:52:26

    Πολιτικός της ΝΔ μου έλεγε ότι όταν ο Εφραίμ οργάνωσε τα γνωστά προσκηνύματά του (άγιες ζώνες κ.λ.π.) στην Αθήνα, του τηλεφωνούσαν από το γραφείο του κ.Ρουσσόπουλου με την "παράκληση" να παραβρεθεί εκεί. Το ίδιο γινόταν σε δεκάδες άλλους πολιτικούς της ΝΔ. Γιατί δεν βγαίνει κάποιος από αυτούς να τα πεί και δημόσια; Αλλωστε, κατά πως μου είπε ο ίδιος, όλοι πιστεύουν ότι τα ψωμιά του Ρουσσόπουλου είναι μετρημένα. "'Η θα φύγει ο Ρουσσόπουλος ή θα πέσει (ο Καραμανλής) μαζί του", επέμενε ο βουλευτής της ΝΔ από τη Β'Αθηνών που μου μιλούσε. Και δεν δίστασε να το πεί ευθέως και δυνατά, παρ'ότι ήταν μέσα σε κόσμο. Λέτε να'χουν ξεφύγει τόσο πολύ τα πράγματα στη ΝΔ που να μην ενδιαφέρονται οι βουλευτές ούτε καν για "αντίμετρα" από το μέγαρο Μαξίμου; Πόσο μάλλον, να θεωρούν βεβαία την πτώση μιάς εκ των δύο κεφαλών (Καραμανλή ή Ρουσόπουλου);

  5. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 10/10/2008 19:31:49

    Στα παλιά καλά χρόνια των βασιλιάδων,δουκων κλπ τα βίτσια τους τα πλήρωναν οι σκλάβοι και οι πληβείοι , σήμερα σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα είναι απαράδεκτο και δεν είναι αποδεκτό .Μήπως κάποιοι το έχουν επαναφέρει από την πίσω πόρτα , με προσωπική πρωτοβουλία και ασχολούμαστε με τα καθάρματα .

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/10/2008 19:52:19

    Η εξίσωση έχει διατυπωθεί πρό πολλού.
    Πέφτει ο Ρουσόπουλος πέφτει και ο Καραμανλής.
    Ο απατεών κατάφερε να αλυσσοδέσει τον Καραμανλή ο οποίος πληρώνει πλέον αμαρτίες που ούτε φανταζόταν ποτέ.

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/10/2008 20:02:09

    Καλαααα

    μιλαμε τωρα την προσεξα τη φωτο του Ρουσσω του Ευλογημενου !!! Απιστευτη !!! μπραβο !!!


    ΠΠ

  8. Xase avatar
    Xase 10/10/2008 20:48:00

    Εγω πιστευω πως ο Εφραιμ πρεπει να γινει υπουργος οικονομικων της Ελλαδας. Ο Αλογοσκουφης δεν πιανει μπαζα μπροστα του. Ο ανθρωπος τους εβαλε τα γυιαλια.

    Ειναι ικανος (και με την βοηθεια του Θεου) να λυσει ολα τα προβληματα του τοπου. Αν τωρα παρει και κανα οικοπεδακι για την μονη, ε δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο. Ενα μικρο δωρακι το δικαιουται οπως ελεγε και ο μεγαλος.

  9. Le canard avatar
    Le canard 10/10/2008 20:54:59

    @Xase

    Ο Αρσένιος εννοείς.

  10. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 21:07:12

    Le canard-Αυτός είναι τέλειος στο να βάζει το δακτυλάκι στο μελί(απο μικρός) .Πρέπει όμως να βρούμε πρώτα μέλισσες και να της πάρουμε(κλέψουμε) την παραγωγή .

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/10/2008 22:54:46

    "Πατρός Αρσενίου Βατοπεδινού ανάβασις":
    Παρίσι-> ΚΝΕ-> Ινδίες-> Άγιο Όρος.

    (Not bad at all! Τίποτα δεν είναι τυχαίο, at least και at last, -βοήθειά μας η φλίπα...)

  12. thanos avatar
    thanos 11/10/2008 02:44:20

    @8.Xase
    October 10th, 2008 at 8:48 pm

    Φιλε οσο και να προσπαθεις να το παιξεις cool, οτι σε αφινει αδιαφορο το βατοπεδιο.Αν και εχουν περασει αρκετα χρονια,"Ο μεγαλος" ηταν μεγαλος και θα παραμεινει μεγαλος, οσο και να μην σου αρεσει..

  13. Xase avatar
    Xase 11/10/2008 08:31:17

    @thanos

    Και βεβαια ηταν μεγαλος. Μας εφερε τον σοσιαλισμο, μας γεμισε ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΡΤ, Ολυμπιακη, ολα τα υπουργεια και ολους τους δημοσιους τομεις και αλλα πολλα με υπαλληλους τους οποιους πληρωνουμε εμεις και στο τελος μας αφησε και τον Σημιτη αμανατι. Μηπως απο την τσεπη του ταβαλε.
    Και για το δωρακι που λεγαμε, αυτο το πηρε μονος του.

  14. TOX avatar
    TOX 11/10/2008 09:02:47

    Στις 9-9-2008, είχα γράψει κάτι για τα στοιχεία που πήγαν στο ΠΑΣΟΚ...(Θυμάσαι factorX ?...). Βγήκαν, έκτοτε πολλά, υπάρχουν όμως κι άλλα, που τις όποιες υποψίες ή ενδείξεις, τις κάνουν αποδείξεις ! Απ΄ ό,τι λέγεται, δεν ήρθε η ώρα για το final cut... Αν βγήκε, κι απ΄ αυτή την υπόθεση,(βρώμικο) πολιτικό χρήμα ; Πέρα από κάθε αμφιβολία...

  15. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 11/10/2008 12:18:17

    @thano-Για το «Ενα μικρο δωρακι το δικαιουται οπως ελεγε και ο μεγαλος.» δύστυχος για πολλούς μας ήταν η νομιμοποίηση της διαφθοράς που ολοκληρώθηκε με την διαπλοκή και απαξίωση της Ηθικής (σήμερα άγνωστη λέξει )