#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2009 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εφιάλτης της βίας στα σχολειά έφτασε στην Ελλάδα

Ο εφιάλτης των πολύνεκρων ένοπλων επιθέσεων σε χώρους διδασκαλίας δεν αποτελεί πλέον για τους Έλληνες θέαμα στην τηλεόραση. Άρχισε κι εδώ.

Ο 18χρονος ομογενής από την Αμπχαζία, Δημήτρης Πατμανίδης, που φοιτούσε στις σχολές του ΟΑΕΔ, άνοιξε σήμερα στις 8:30 πυρ με δύο όπλα κατά του 19χρονου συμμαθητή του, Δημ. Κοκκίνη, μέσα στον χώρο των σχολών, ο οποίος χτυπήθηκε συνολικά τρεις φορές και χειρουργείται.

Στη συνέχεια, ο δράστης βγήκε στο δρόμο και τραυμάτισε δύο υπαλλήλους σούπερ μάρκετ που βρίσκεται κοντά στις σχολές του ΟΑΕΔ, που είδαν τη σκηνή και επιχείρησαν να τον σταματήσουν.

«Είμαι εγωιστής και δεν μπορώ να με απαξιώνουν...»

Στη συνέχεια ο δράστης βρήκε καταφύγιο σε ένα πάρκο που βρίσκεται απέναντι από τις σχολές του ΟΑΕΔ και εκεί έστρεψε το όπλο στον εαυτό του και αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι. 

Δίπλα του βρέθηκαν δύο όπλα, σφαίρες, ένα μαχαίρι και ένα σημείωμα, στο οποίο  έγραφε ότι οι συμμαθητές του τον απαξιώνουν συστηματικά, κάτι το οποίο δεν θα ανεχόταν πλέον. Στο σημείωμα που γράφει αναφέρει:

«Δεν έχω λόγο να συνεχίσω να ζω. Είμαι πολύ εγωιστής για να πεθάνω και να σας αφήσω να ζήσετε. Πριν πεθάνω, θα σας στερήσω ότι πολυτιμότερο έχετε. Δεν έχω σεβασμό για την ανθρώπινη ζωή. Όποιος βρεθεί μπροστά μου το πρωί της 10ης Απριλίου 2009, θα πεθάνει χωρίς διάκριση. Μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο, παρά την απόρριψη. Έχω γνωρίσει μόνο ένα άτομο που αξίζει σαν άνθρωπος και με την οποία νόμιζα πως είχα ερωτευτεί. Νοιώθω πολύ άσχημα που με απέρριψε και ελπίζω πως με ό,τι κάνω την Παρασκευή θα αλλάξει γνώμη για μένα».

Όπως προκύπτει από καταθέσεις, ο δράστης είχε αυτοκτονικές τάσεις και ψυχολογικά προβλήματα.

Το πιο πρόσφατο περιστατικό πυροβολισμών σε σχολείο σημειώθηκε στις 11 Μαρτίου στη Γερμανία στο Γυμνάσιο Αλμπερτβιλ της πόλης Βίνεντεν, κοντά στη Στουτγάρδη. Συνολικά έχασαν τη ζωή τους 16 άτομα, όταν ο 17χρονος δράστης, παλιός μαθητής του σχολείου, ντυμένος στα μαύρα εισέβαλε στο σχολείο και άρχισε να πυροβολεί αδιακρίτως.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 10/04/2009 12:53:56

    Επιχείρηση "χρυσόμαλο Δερας" το 1993 επί Μητσοτάκη (πάλι η Οικογένεια μπροστά μας), οπότε μεταφέρθηκαν οι Πόντιοι της Αμπχαζίας με καράβια στην Ελλάδα.

  2. άρες μάρες... avatar
    άρες μάρες... 10/04/2009 13:01:00

    Άρα φταίνε οι "Πόντιοι της Αμπχαζίας" ε? Ε απελάστε τους τότε..

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/04/2009 13:07:03

    Ήταν ζήτημα χρόνου.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2009 13:12:24

    Θα δουμε τους γονεις του ??

    Θα το ψαξει κανεις ειδικος ??

    ΘΑ βγαλουμε το "προφιλ" του δραστη ??

    ΘΑ βγαλουμε συμπερασματα ??

    η Θα βγαλουμε $$ απο διαδημισεις στα δελτια και τα μεσημεριαναδικα οπως με τον Σεριανοπουλο??


    ΠΠ

  5. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 10/04/2009 13:24:34

    Και Αμπαχαζιανος και ψυχοπαθης. Ωραιο λουλουδι. Μονο ποντιοι και ελληνες δεν ειναι αυτοι ολοι.

  6. ataktos avatar
    ataktos 10/04/2009 13:25:42

    Σημείο τον καιρών για μια στιγμή το παιδί έγινε "διάσημος" στο πανελλήνιο...

  7. Le canard avatar
    Le canard 10/04/2009 13:29:04

    @άρες μάρες... 2

    άρες μάρες... μην λες κουταμάρες

  8. ? avatar
    ? 10/04/2009 13:37:57

    Έξω οι βλάχοι απ' την Αθήνα.

  9. άρες μάρες... avatar
    άρες μάρες... 10/04/2009 14:00:41

    @8

    Καλύτερα κουταμάρες παρά αυτά που λες εσύ στο @1.

  10. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/04/2009 14:08:24

    Αντιγραφή από το Lifo, του «Λυσανία» :

    Ο υποχθόνιος Αυστριακός που έθαψε σε ένα υπόγειο τη θυγατέρα του για 24 χρόνια και την ανάγκασε να «του» γεννήσει επτά παιδιά, καρπούς βιασμών, δικάζεται επιτέλους με όλους τους τύπους. Οι κατηγορίες είναι πολλές και θα επισύρουν πιθανότατα ποινή ισοβίων. Στο χαρακτηρισμό παρόμοιων φρικαλέων εγκλημάτων η δικαιοσύνη παρουσιάζει κάτι «πονάκια» που προδίδουν την αμηχανία της αν όχι την αναρμοδιότητά της. Λέγει: φρικαλέα πράξη (φρίκη=ρίγος), ειδεχθής (ειδος+έχθος, εχθρότητα), βδελυρή (βδέω=πέρδομαι), αποτροπιαστική (αποτρέπω), τερατώδης (τέρας=πελώριος, σημείο των θεών), με ένα λόγο περιγράφει τι νιώθουμε για το έγκλημα (εμείς οι φυσιολογικοί) και όχι τι είναι το έγκλημα. Μπορεί να περιτειχίσει την πράξη, να την αποκλείσει, να την παραδώσει στους ψυχιάτρους, αλλά όχι να συνομιλήσει μαζί της. Η ψυχιατρική διάγνωση, κατά τα ειωθότα, συνήγαγε το τερπνό της επιστημονικό συμπέρασμα: «Ο κατηγορούμενος πάσχει από σοβαρή διαταραχή της προσωπικότητας!», «Είχε ανάγκη κτητικότητας, ισχύος και ελέγχου...». Το «άλλο» (αμπαρωμένο σε ψυχιατρεία, φυλακές, θεραπευτήρια, νεκροταφεία) παραμένει ξένη γλώσσα, μιλάει ακατάπαυστα, τερατουργεί, απειλεί την εξορθολογισμένη κοινωνία και παραμένει αίνιγμα.

    ===

    Απόσπασματική αντιγραφή από το blog του «Old-Boy»:

    Δεν υπάρχει τίποτα παράξενο στο ένας έφηβος ή μετέφηβος να περνάει φάση ολοκληρωτικής μαυρίλας και βαρέματος. Δεν είναι αυτό το θέμα.
    Το θέμα είναι γιατί δεν επιλέγει να αυτοκτονήσει, αλλά αντίθετα επιλέγει να σκοτώσει πρώτα όσους περισσότερους μπορεί. Αυτή νομίζω είναι η βασική ποιοτική διαφορά• όχι το «φεύγα» του μυαλού• ο τρόπος εξωτερίκευσης αυτού του «φεύγα».
    [...]

    Γιατί να πάρω κι άλλους μαζί μου; Και γιατί δεν βγαίνω στο δρόμο; Γιατί σκοτώνω στο σχολείο μου ή στο Πανεπιστήμιό μου, γιατί στον μικρόκοσμό μου, γιατί αυτούς που συναναστρέφομαι καθημερινά;
    Η κόλαση είναι οι άλλοι; Η κόλαση βέβαια δεν είναι ποτέ οι άλλοι από μόνοι τους, η κόλαση είμαι εγώ, η κόλαση γίνομαι εγώ όταν έχω πληγωθεί τόσο ώστε να αποξενωθώ εντελώς συναισθηματικά από τους άλλους. Άπαξ κι έγινα ξένος όλα είναι πιο εύκολα, όλα πια έχουν λγότερη σημασία. Ο Τσο ήταν, λέει, μοναχικός.
    Τέτοια φονικά, τέτοιας διάρκειας και τόσο μεγάλου αριθμού θυμάτων, φαντάζει πιο πειστικό -όπως υπαινίσσεται και το «Εlephant» του Γκας Βαν Σαντ (ταινία επίσης εμπνευσμένη από την τραγωδία του Κολουμπάιν)- να μην τελούνται σε κατάσταση μανίας, αλλά σε ηρεμία και απάθεια, σε νιρβάνα, σε μια νιρβάνα φονική, σε μια νιρβάνα που μπερδεύει την πραγματικότητα με τον εφιάλτη, το αληθινό με το ψεύτικο, κι όλα αυτά από απόσταση, κι όλα αυτά με το πάτημα μιας σκανδάλης, ώστε ούτε τώρα να παίζει πόνος, ώστε ούτε τώρα να υπάρχει επαφή, όλα από μακριά, όλα από απόσταση, όλα σαν στα ψέμματα, σαν σε ταινία, σαν σε παιχνίδι στον υπολογιστή, κοίτα, πατάω σκανδάλες και πέφτουν κάτω, ο ήχος των πυροβολισμών μού είναι οικείος, το αίμα είναι όμορφο όπως πετάγεται, σαν σε ταινία, μια μέρα θα κάνουν κι εμένα ταινία, ποιος θα με παίξει άραγε;
    Το πρωί θα ξυπνήσω κι όλα αυτά θα ‘ναι εφιάλτης.
    Ή ίσως να μην είναι, ίσως στρέφοντας το όπλο στον εαυτό μου πεθάνω αληθινά, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να ξαναξυπνήσω ποτέ.
    Εκεί που δεν υπάρχει ζωή, δεν υπάρχει και πόνος.

  11. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 10/04/2009 14:24:17

    The Manchurian Candidate...

  12. bill avatar
    bill 10/04/2009 14:26:03

    Το θεμα ειναι σε τι περιβαλλον μεγαλωνουν οι σημερινοι νεοι,αλλα δυστυχως δε φαινεται να απασχολει κανεναν αυτο.Απο τη μια βλεπουμε να βομβαρδιζεται καποιος διαρκως με σκηνες βιας χωρις να μπαινει καπου ενα φρενο.Σε εποχες που μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων απορριπτονται και περιθωριοποιουνται απο την ιδια την κοινωνια, θα εχουμε τετοια φαινομενα. Δυστυχως αμερικανοποιειται η ελληνικη κοινωνια με ταχεις ρυθμους σε ολους τους τομεις

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 15:26:39

    Αμα σας γραφω εγω,οτι τα Σχολεια,τα εχουμε χασει,με βριζετε.
    Τωρα,φατε τα στη μαπα.
    Και ειμαστε μονο στην αρχη.
    Τοση βια που καταναλωνουν καθημερινα παντου,μεσα και εξω απο τα σπιτια τους,που νομιζετε οτι θα τα οδηγησει;
    Δυστυχως,αλλα την ανοιξαμε για τα καλα,την πορτα του φρενοκομειου.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/04/2009 16:04:02

    Έκανε ό,τι έβλεπε στην τηλεόραση.

    Δισεκατομμύρια έφηβοι έχουν μεγαλώσει ανά τους αιώνες, με άπειρα προβλήματα, χωρίς να σφάζουν τους συνομηλίκους τους.

    Αυτό το καθαρά αμερικανικό φαινόμενο μεταδίδεται σαν μολυσματικός ιός, από τους δέκτες.
    Σύμπτωμα μιας τεχνητής κοινωνίας, χωρίς κοινές αναφορές εκτός από τη βουλιμία για κατανάλωση.

    Όταν δεν σε συνδέει τίποτα με τους γύρω σου, κοινοί έστω καταγωγικοί μύθοι, ταυτόσημοι εθνικοί προσδιορισμοί, όταν νοιώθεις διαρκώς "ξένος" συσσωρεύοντας μίσος, φθάνει μια βλακώδης αφορμή και η διαθεσιμότητα όπλων για να θερίσεις αυτούς που θεωρείς ότι «σού κλείνουν το δρόμο» για την επιτυχία ή ό,τι άλλο βάλει το θολωμένο μυαλό.

  15. Naruto avatar
    Naruto 10/04/2009 16:32:12

    Το εχω ξαναπει.
    Οι επικινδυνοι στην χωρα αυτη εχουν οπλα ηδη. Καιρος να αποκτησουν και οι υπολοιποι για να μπορουν να αμυνθουν.

  16. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/04/2009 17:15:05

    Τι να γίνει, κάποια «κομμάτια» μας προκύπτουν πολύ χοντρά και δεν τα συγκρατεί το κοινωνικό κόσκινο, με τους άγραφους κανόνες του και τους γραπτούς του νόμους. Σπάει το σουρωτήρι από το βάρος, πέφτει με δύναμη πάνω στους λεπτεπίλεπτους κόκκους και τα κάνει όλα ίσωμα. Δεν έχουν βρεθεί ποτέ και πουθενά αποτελεσματικές ασφαλιστικές δικλίδες, απέναντι στον απελπισμένο ή απηυδισμένο με απόφαση για αυτοκτονική, τυφλή εκδίκηση. Προκαλεί τρόμο και σαστιμάρα.

    «Νομίζατε πως επειδή δεν αντιδρούσα δυναμικά στις προκλήσεις, δεν έπρεπε να φοβάστε την βούλησή μου. Πιστεύατε οτι είμαι μια ελεγχόμενη κατάσταση που όποτε θέλετε θα ενοχλείτε χωρίς να εισπράξετε ποτέ σοβαρή συνέπεια. Ίσως αυτό οδήγησε την κοπέλα μου στο να με εγκαταλείψει, φαινόμουν για έσχατος της αγέλης. Ελπίζω τουλάχιστον στα μάτια της, να πήρα την μορφή του αρσενικού Άλφα έστω και μεταθάνατον. Όση αντίδραση δεν εισπράξατε με δόσεις, πάρτε τη μαζεμένη, συμπυκνωμένη μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Δικό σας έργο είμαι. Δεν το περιμένατε? Δεν το είχατε υπολογίσει και που να φανταζόσασταν ποτέ κάτι τέτοιο? Ορίστε, πάρτε να έχετε. Πέσατε στην περίπτωση, 1/1.000.000 δειλού ανθρώπου που όταν αποφασίσει να δαγκώσει, το κάνει μια και καλή. Με τον πλέον αυτοκαταστροφικό, έντονο και δραματικό τρόπο. Αντίο.»

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 17:19:42

    ... ύστερα μου λες γιατί δεν σου γράφω ...

  18. Αποκρυφιστής avatar
    Αποκρυφιστής 10/04/2009 17:40:41

    Αυτά που βλέπετε είναι αντιγραφή της κακής πλευράς της αμερικανικής κοινωνίας. Φοβόμουν ότι είναι ζήτημα χρόνου να συμβούν αυτά σε μια χώρα που βασιλεύει ο μηδενισμός, που οι νέοι δεν έχουν οράματα και στόχους. Αυτός ο κόσμος πάσχει από έλλειψη ιδανικών. Οι νέοι νομίζουν πως δεν θα έχουν δεύτερες ευκαιρίες και όλοι τους αποκαρδιώνουν φοβερίζοντας τους, καθηγητές και γονείς εν τη αμάθεια τους, τους υβρίζουν τους και πολλές φορές απαξιώνουν τα όνειρά τους λέγοντας τους να είναι ρεαλιστές και πως δε θα τα καταφέρουν.
    Μεγάλο σφάλμα όσον αφορά τον μιμητισμό που υπάρχει στις νέες γενιές, αποτέλεσμα των εγκληματικών ταινιών και επικίνδυνων πρακτικών μέσα από το ίντερνετ. Όλα αυτά διδάσκουν το έγκλημα και επηρεάζουν τα πιο επιρρεπή στο έγκλημα μυαλά. Δεν εννοούμε ότι γίνονται όλοι δολοφόνοι και φυσικά δεν ευθύνεται η τεχνολογία αλλά ο τρόπος που η τεχνολογία απευθύνεται χωρίς φειδώ στο περιεχόμενο. Αλίμονο στο όνομα της προοδευτικότητας πολλές φορές κάνουμε εγκλήματα, γονείς και διδάσκαλοι.
    Πρέπει να μας προβληματίσουν όλα όσα συμβαίνουν διότι φρονώ ότι θα έχουμε περισσότερα θύματα αν υπάρξει συνέχεια στο αποτρόπαιο αυτό φαινόμενο. Ας ελπίσουμε ότι οι αρμόδιοι φορείς θα αφουγκραστούν αυτή τη προειδοποίηση.

  19. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 10/04/2009 17:42:38

    Δεν πάω τους κάθε λογής -Πόντιους, αλλά είναι προφανές ότι το παιδί είχε ψυχολογικό πρόβλημα και δεν είναι θέμα καταγωγής.Ήμασταν τυχεροί νομίζω που δεν υπήρξαν περισσότερα θύματα.

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 17:43:33

    εδώ είναι άλλες ελλείψεις στη μέση, αλλοίμονο αν ο καθένας που τρώει απόρριψη παίρνει το πιστόλι και καθαρίζει ή τεμαχίζει (έχει γίνει και αυτό)

  21. Bip avatar
    Bip 10/04/2009 19:27:57

    Esu pali giati den pas tous kathe loghs -Pontious? Re pate katholou kala? Ti skata ratsismos einai autos? Ystera anarwtiwmaste... Proxtes sunanthsa enan 18xrono kai mou'pe, "egw pisteuw telika pws mia xounta mas xreiazetai" Akoute? Xounta zhtaei to 18xrono!Tha trelathoume!

  22. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 10/04/2009 20:45:58

    @ Bip
    Συμπαθώ τους θρακιώτες,μακεδόνες και ηπειρώτες! Αυτό που είναι το αντίστροφο δεν είναι ρατσιστικό?

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 23:39:07

    Για τα οπλα που ρωταει ο φιλος,οπως εγραψα και αλλου,ακουσα,οτι ειχε μετασκευασει,μαλλον μονος του,στο εργαστηριο της Σχολης,καποια πιστολια ρεπλικες,αντιγραφα δηλαδη,και τους ειχε βαλει μαλλον αληθινες καννες.

  24. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/04/2009 02:58:14

    Η νόμιμη ρέπλικα είναι τροποποιημένη επί του κλείστρου. Είτε απουσιάζει είτε είναι εντελώς διακοσμητικό. Δεν είναι εφικτό αυτό που κυκλοφόρησε στην πιάτσα.

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 19:09:12

    Εγραψα,ο,τι ακουσα,καθοτι παντελως ασχετος με τα οπλα.

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 19:11:20

    Να και τι βρηκα στο Πρωτο Θεμα.
    Μετασκευασμένα τα όπλα του δράστη

    Πιστόλια κρότου τα οποία μετασκευάστηκαν ήταν τα δύο όπλα που χρησιμοποίησε ο 19χρονος δράστης ο οποίος πυροβόλησε εν ψυχρώ έναν μαθητή και δύο πολίτες.

    Τα όπλα συλλέχθηκαν από την Αστυνομία και εξετάστηκαν προσεκτικά στα εγκληματολογικά εργαστήριά της.

    Οπως διαπιστώθηκε, τα δύο πιστόλια ήταν κρότου και με την κατάλληλη επεξεργασία μετασκευάστηκαν σε φονικά όπλα τα οποία και βρέθηκαν στην κατοχή του 19χρονου.

  27. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/04/2009 23:07:15

    Ναι, αυτό γίνεται. Υπάρχει κλείστρο στα κρότου λάμψης, είναι λειτουργικά και όχι διακοσμητικά. Αν και φυσικά προκύπτει ερώτημα, που βρέθηκε η τεχνογνωσία για τέτοια μετατροπή και ενίσχυση στην κάνη. Ούτε κι εγώ ξέρω πολλά, κάτι "μάχη κι επιβίωση" είχα πάρει κάτι καιρούς όταν ήμουν μικρότερος.